بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۱ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تمرکز زلزله های پایتخت بر گسل شمال شرق/ تأکید بر انتقال پایتخت

کد خبر: 1968 Print This Post
۰۷ دی ۱۳۸۹ | ۱۱:۳۷
تمرکز زلزله های پایتخت بر گسل شمال شرق/ تأکید بر انتقال پایتخت

www.BanaNews.irمعاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله با تاکید بر انتقال پایتخت گفت: طبق شواهد موجود تمرکز زلزله‌ها در ماه‌های اخیر بر روی گسل شمال شرق تهران و گسل ایوانکی متمرکز شده است.

به گزارش بنانیوز به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر مهدی زارع امروز سه شنبه در نشست بررسی لیست زلزله در تهران با تاکید بر اینکه با توجه به شواهد موجود نمی‌توان اظهار نظر کرد که تمرکز زلزله‌ها بر روی کدام گسل است، افزود: تجمع زلزله ها در یک مقطع بر روی یک گسل خاص است و در زمانی دیگر بر گسلی دیگر تجمع می‌ کنند.

وی ادامه داد: در سالهای ۷۵ به بعد تجمع زلزله در غرب شمال تهران و در جنوب کرج متمرکز شده بود اما در زلزله‌هایی که اخیراً اتفاق افتاده است تجمع زلزله‌ها بر روی گسل شمال شرق تهران و لواسان است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله با بیان اینکه تجمع زلزله‌ها در یک نقطه خاص موجب گسیختگی در یک گسل می‌شود، ادامه داد: طبق زلزله‌هایی که در سال جاری ثبت شده است، نشان می‌دهد که علاوه بر گسل شمال تهران، گسل ایوانکی نیز دچار گسیختگی شده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه خوشبختانه با وقوع زلزله‌های اخیر خسارت و تلفات مهمی رخ نداده است، یادآور شد: وقوع زلزله در تهران حتمی است و در صورت رخ دادن این پدیده کشور با مسئله جدی روبرو خواهد شد از این رو مسئولان باید نسبت به انتقال پایتخت توجه جدی را داشته باشند.

زارع با تاکید بر اینکه تعیین محل دقیق پایتخت نیاز به آمایش سرزمینی دارد، توضیح داد: این که گفته می‌شود همه جای ایران لرزه خیز است باید گفت ما تمدنی در تقویم داشتیم که بر اثر زلزله از بین رفت اما تمدن صفویه در اصفهان پایدار باقی ماند از این رو باید گفته شود که لرزه خیزی در سراسر ایران یکسان نیست.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله ادامه داد: آبادان نسبت به بندرعباس که هر دو در منطقه زاگرس هستند از لرزه خیزی بسیار پایینی برخوردارند که این نشان می‌دهد لرزه خیزی در سراسر ایران یکسان نیست.

وی همچنین با تاکید بر اینکه انتقال پایتخت به معنای تصمیم سازی برای آینده است، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها مراکز استراتژیک در یک نقطه متمرکز نشده‌اند از این رو می‌توانیم با اتخاذ تصمیم‌های درست مشکلات تهران را به حداقل رساند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها