بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

سه شنبه، ۲۹ خرداد، ۱۳۹۷ | Tuesday, 19 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

باید دعا کنیم در تهران زلزله‌ای رخ ندهد

کد خبر: 1916 Print This Post
۰۷ دی ۱۳۸۹ | ۰۸:۰۷
باید دعا کنیم در تهران زلزله‌ای رخ ندهد

www.BanaNews.irرئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تهران گفت: همه زندگی ما برمبنای ریسک بنا شده و باید دعا کنیم در این شهر زلزله‌ای رخ ندهد.

به گزارش بنانیوز به نقل از خبرگزاری فارس، حمزه شکیب در سیصد و چهل و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سالروز زلزله بم و بیان نکاتی در قالب «درس‌هایی که می‌توان از زلزله بم آموخت»، اظهار داشت: سال ۱۳۸۲ بیش از ۳۵ هزار نفر از هموطنان ما در زلزله بم جان باختند.

وی به دلایل عمده تخریب و تلفات این زلزله اشاره کرد و گفت: عدم استفاده از مصالح استاندارد، عدم طراحی مناسب ساختمان‌ها، عدم نظارت صحیح و مستمر بر اجرا، عدم استفاده از کارگران ماهر و عدم داشتن کسب سیستم کنترلی مناسب و سالم از جمله دلایل عمده تخریب و تلفات در زلزله بم است.

شکیب تصریح کرد: این موارد را همیشه تکرار می‌کنیم ولی عملی و ا‌جرایی نمی‌شود؛ قصور از چه کسی است که مصالح ما به صورت استاندارد تولید نمی‌شود و نظارت‌ها صحیح و مستمر صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد کارگران ساختمانی تجربه و مهارت کافی ندارند، گفت: ۱۲ سال پیش مصوبه‌ای مبنی بر آموزش به کارگران ساختمانی توسط وزارت رفاه تعیین شد ولی این امر محقق نشد؛ چه کسی باید پاسخگوی این مسائل باشد.

رئیس کمیسوین توسعه و عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه بعد از زلزله بم اقدامات خوبی صورت گرفت، اظهار داشت: بحث مقاوم‌‌سازی مدارس در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و با لحاظ شدن بودجه‌ای مناسب اقدامات خوبی در حال انجام است ولی هنوز برای اماکنی مثل بیمارستان‌ها اقدامی صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تهران تصویری از یک ساختمان در حال ساخت در تهران را به اعضای شورا نشان داد و گفت: وضعیت بلندمرتبه‌ سازی در تهران مناسب نیست و فکر می‌کنم در عقب مانده‌ترین کشورهای دنیا نیز به این شکل ساختمانی را نمی‌سازند.

شکیب ادامه داد: عدم امتداد ستون‌ها در اسکلت این ساختمان نامطلوب‌ترین شکل ممکن است؛ این موارد در تهران رخ می‌دهد و ما مسئول هستیم.

وی گفت: همه زندگی ما بر مبنای ریسک شده و باید دعا کنیم در این شهر زلزله‌ای رخ ندهد.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: در دوره سوم شورای شهر طرح کاهش خطرپذیری ساختمان‌ها مصوب شد که با اجازه دولت آن را معاونت شهرسازی شهرداری محول کردیم ولی متاسفانه اجرای آن متوقف شده و کسانی که می‌خواهند این کار را انجام دهند از اهمیت این طرح مطلع نیستند.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی شهر تهران با برگزاری سمینارهایی که در این زمینه برگزار می‌شود اشاره کرد و گفت: برگزاری سمینارها با استفاده از بودجه‌های کلان مشکلات ما را حل نمی‌کند چرا که شهر تهران دارای یک ریسک لرزه‌ای بالاست و هر روز به ریسک‌های شهرمان اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه یک خطر بزرگ تهران را تهدید می‌کند، گفت: متاسفانه وضعیت به گونه‌ای شده که بودجه‌هایی که در نظر می‌گیریم فقط برای جبران خسارت است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها