بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۲ اسفند، ۱۳۹۶ | Wednesday, 21 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

نگاهی به نرخ اجاره آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ متر

کد خبر: 41320 Print This Post
۰۸ اسفند ۱۳۹۱ | ۰۹:۴۳
نگاهی به نرخ اجاره آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ متر

http://www.bananews.irهر ساله آخرین ماه سال رونقی در بازار خرید و فروش اقلام مختلف ایجاد و جنب و جوشی به شهر افزوده می‌شود اما بازار مسکن سکوت کرده و مشاوران املاک از وجود خریداران و کمبود فروشنده مسکن گلایه می‌کنند و می‌گویند خرید و فروش مسکن نسبت به سال‌های گذشته در همین ایام کاهش یافته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پس از دوره‌ای رکود و کاهش خرید و فروش ملک در بازار مسکن،‌ رونق در این بازار انتظار می‌رفت اما با نوسانات نرخ ارز و افزایش‌ قیمت‌ها در چند ماه اخیر، ‌عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که در صورت تثبیت قیمت ارز شاهد تثبیت قیمت مسکن و رونق بازار خواهیم بود.

به گفته رییس‌جمهور نیز قیمت‌های فعلی کاذب است و سال آینده قیمت مسکن شکسته خواهد شد.

تفاوت قیمت مناطق تهران یا مد شهرنشینی!

به گفته برخی کارشناسان، تفاوت قیمت‌ها و نوسانات رهن و اجاره در مناطق مختلف که چند سالی است بیشتر به یک مد شهرنشینی تبدیل شده، شاید دلیل برخی گرانی‌های بازار رهن و اجاره است.

در بررسی ایسنا نسبت به وضعیت اجاره واحدهای مسکونی، میل به دریافت اجاره از سوی مالکان و پرداخت رهن کامل از سوی مستاجران دلیل اختلاف نظر دو طرف معامله و در برخی شرایط بر هم خوردن معامله است.

طبیعی است که منطقه شمال و جنوب، شرق و غرب بودن، محدوده طرح ترافیک،‌ نزدیکی به مراکز خرید و بزرگراه‌ها و دسترسی به مراکز آموزشی و … عوامل موثری بر خرید و فروش هر خانه است اما این تاثیر بر افزایش قیمت مسکن نیز برای مستاجران بیش از هر مورد دیگر محسوس است؛ به طوری‌که کارمندی به دلیل نزدیکی به محل کار یا تحصیل فرزندان خود مجبور به اجاره واحد مسکونی گران‌تر از هزینه‌هایش می‌شود و این شرایط اقتصاذی هر خانوار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بر این اساس محدوده مرکز شهر نیز واحدهای به نسبت ارزان‌تر را ندارد و قیمت این واحدها گاهی به قیمت خانه‌های شمال شهر نزدیک می‌شود.

 با توجه به اینکه در بخش مسکن هر یک میلیون تومانی که به عنوان ودیعه نزد مالک سپرده می‌شود، معادل پرداختی ۳۰ هزار تومان ماهانه محاسبه می‌شود، ارزان‌ترین قیمت اجاره یک واحد آپارتمان ۶۰ متری ماهانه ۷۵۰ هزار تومان است.

از سوی دیگر قانون یا چارچوب مشخصی برای میزان اجاره‌ بهای هر واحد مسکونی وجود ندارد و مبلغ اجاره‌خانه معمولا به صورت سلیقه‌ای از سوی صاحبان خانه و مشاوران املاک مشخص می‌شود.

طبق گزارش میدانی ایسنا، قیمت برخی واحدهای مسکونی با متراژ ۶۰ تا ۱۰۰ متر و تا ۱۰ سال ساخت در نقاط مختلف تهران بدین شرح است:

متراژمنطقهمبلغ رهنمبلغ اجاره ماهانهمیزان معادل پرداختی ماهانه
۶۰ مترسعادت‌آباد۲۰ میلیونیک میلیون تومانیک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
۶۰ مترمطهری۴۶ میلیونیک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان
۶۰ مترپونک۳۰میلیون۳۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
۶۰ مترولیعصر مهدیه تهران۲۵ میلیون۷۵۰ هزار تومان
۶۰ مترمحلاتی۳۵ میلیون۱۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۱۵۰هزار تومان
۶۰ متررسالت۴۰ میلیونیک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
۶۵ متر۳۰ متری جی۳۵ میلیونیک میلیون و ۵۰ هزار تومان
۶۵ مترسهروردی۴۰ میلیون۳۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
۶۵ متریوسف‌آباد۶۰ میلیونیک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
۷۰ مترپاسداران۷۵ میلیوندو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان
۷۵ مترمیدان توحید۵۰ میلیونیک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
۸۰ مترتجریش۱۰میلیون۸۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
۸۰ مترشهرک ژاندارمری۵۰ میلیون۵۰۰ هزار توماندو میلیون تومان
۸۰ مترفرمانیه۱۰۰ میلیونسه میلیون تومان
۸۰ مترگیشا۲۵ میلیون۹۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان
۸۵ مترقلهک۷۵ میلیوندو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان
۹۰ مترستارخان۱۰ میلیون۶۰۰ هزار تومان۹۰۰ هزار تومان
۹۰ مترخاوران۱۰ میلیونیک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
۹۰ مترمعلم۵۰ میلیونیک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
۹۰ مترهفت تیر۱۵ میلیون۸۰۰ هزار تومانیک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان
۹۰ متردرروس۹۰ میلیوندو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
۱۰۰مترشهرک غرب۱۰۰ میلیونسه میلیون تومان
۱۰۰مترامیرآباد شمالی۴۵ میلیون۷۰۰ هزار توماندو میلیون و ۵۰ هزار تومان

البته بدیهی است که در فصل سرد، بازار اجاره مسکن با رکود مواجه بوده و با آغاز فصل تابستان و تعطیلی مدارس، بازار رهن و اجاره رونق می‌گیرد.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار در نیمه اول سال گذشته افزایش متوسط اجاره ماهانه برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی برای اجاره یک متر مربع زیر بنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۵۲ هزار و ۸۳۹ ریال بوده‌ که نسبت به به نیمه دوم سال ۹۰ معادل ۱۶٫۸ درصد و نسبت به نیمه اول سال ۹۰ معادل ۳۲٫۵ درصد افزایش داشته‌ است.

استان‌ تهران نیز از دیگر استان‌های کشور بیشترین متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی برای اجاره هر متر مربع زیربنای مسکونی را داشته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها