بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲۷ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 18 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

طرح تفصیلی و قیمت املاک تجاری در تهران

کد خبر: 24696 Print This Post
۲۶ بهمن ۱۳۹۰ | ۰۹:۰۵
طرح تفصیلی و قیمت املاک تجاری در تهران

http://www.bananews.ir/در حالی که هنوز طرح تفصیلی از سوی شهرداری به اجرا درنیامده، اما برخی از مصرف‌کننده‌ها در بازار خرید و فروش املاک و مستغلات‌ این طرح را به اجرا در آورده‌اند!

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهم‌ترین بحث طرح تفصیلی درباره میزان ساخت‌و‌سازها و همچنین پهنه‌بندی تهران است که منظور از پهنه بندی مشخص کردن هر نقطه از تهران به لحاظ بافت مسکونی، تجاری و اداری است که‌این تصمیم به نوعی قیمت‌گذاری روی بافت‌های مختلف را امکان پذیر می‌کند.

در حال حاضر اگر بافت یک محله مسکونی باشد اما بر اساس طرح تفصیلی به عنوان پهنه تجاری یا اداری تعیین صلاحیت شود، قابل پیش‌بینی است که نرخ‌های املاک در آن محله بطور نجومی ‌افزایش پیدا می‌کند یا برعکس، اگر منطقه‌ای که اکثر واحدهای آن کاربرد اداری دارند، طرح تفصیلی، آن منطقه را جزو پهنه مسکونی عنوان کند ‌این موضوع باعث کاهش چشمگیر قیمت واحدهای اداری می‌شود.

در حال حاضر شواهد نشان می‌دهد که‌ این روزها پهنه‌بندی تهران، همان طور که اشاره شد اگرچه همچنان به اجرا در نیامده اما مورد استقبال یا شاید سوءاستفاده عده‌ای از مصرف‌کننده‌ها در بازار املاک و مستغلات قرار گرفته است.

عده‌ای از بنگاه‌داران فعال در مناطق شمالی تهران براین باورند که برخی از موسسات مالی طی چند ماه اخیر با دسترسی به اطلاعات پهنه‌بندی تهران اقدام به خرید املاک مورد نظر در مناطق تجاری کرده‌اند.

در همین حال مشاوراملاکی در محدوده خیابان جردن در‌این باره به دنیای اقتصاد گفت: در برخی از محله‌های شمال تهران برخی از شرکت‌ها یا موسسات مالی در چند ماه گذشته اقدام به خرید واحدهای اداری در پهنه‌های اداری یا تجاری کرده‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد: از نوع رفتار‌این دسته از مصرف‌کننده‌ها کاملا واضح است که آنها به شرح مربوط به پهنه‌بندی اطلاعات کافی پیدا کرده‌اند و به همین خاطر در بهترین پهنه اقدام به خرید کرده‌اند؛ چراکه اگر طرح تفصیلی به اجرا در بیاید در اولین فرصت املاکی که آنها با قیمت ارزنده خریده‌اند ممکن است دچار نوسان شدیدی شود.

جعفری خاطر نشان کرد: ۳ ماه گذشته در یکی از محله‌های شمال تهران یکی از همین موسسات، ملکی را به قیمت متری ۸ میلیون تومان خریداری کرد که حالا قیمت املاک مشابه در آن فرعی به متری ۱۵ میلیون تومان هم رسیده است. زیرا دیگر املاک مجاور، با اقدام‌این موسسه دچار تردید شده‌اند و آنها هم با مراجعه به شهرداری متوجه نوع پهنه در آن فرعی شده‌اند و نرخ واحدهای فروشی خود را با نوسان رو‌به‌رو کرده‌اند.

دنیای اقتصاد

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها