بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۲۷ آذر، ۱۳۹۶ | Monday, 18 December , 2017
بنر تبلیغاتی کاوش

مقایسه اجاره بها و قیمت مسکن در تهران

کد خبر: 10438 Print This Post
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۷:۰۰
مقایسه اجاره بها و قیمت مسکن در تهران

www.BanaNews.irرهن یک واحد نوساز ۲۸۰ متری در منطقه زعفرانیه با کلیه امکانات‌، ۱۸۶ میلیون تومان اعلام شده است اما از طرف دیگر این میزان اجاره‌بها معادل قیمت فروش واحدی ۷۸ متری با امکانات کامل و چند سال ساخت در منطقه نیاوران است چرا که فروشنده قیمت هر متر مربع این واحد را ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان تعیین کرده است‌.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علاوه بر این در خیابان آفریقا مالکی نرخ اجاره واحد ۲۲۰ متری را ۱۰۵ میلیون تومان به عنوان رهن کامل پیشنهاد کرده است این در حالی است که متقاضی این واحد استیجاری با همین مبلغ می‌تواند واحدی ۵۵ متری‌، ۵ سال ساخت با امکانات کامل در محدوده بلوار فردوس خریداری کند‌.

اینکه در بازار مسکن برخی از متقاضیان با توجه به میزان بودجه خود توانایی خرید واحدی هرچند متراژ کوچک را دارند اما ترجیح می‌دهند از بازار اجاره استقبال کنند به عدم اطلاع آنها از برابری اجاره بها با قیمت مسکن در تهران برمی‌گردد‌. طی دو سال اخیر در تهران به قدری قیمت مسکن کاهش و اجاره بها افزایش یافته که این دو نرخ اکنون به هم نزدیک شده‌اند‌.

تعدادی از مشاوران املاک در این باره به «دنیای اقتصاد» اظهار کردند‌: همانطور که عده‌ای از متقاضیان در بازار مسکن سعی دارند با تهیه وام‌، امانت گرفتن مبلغی از دیگران و راه‌های دیگر هر چه سریع‌تر صاحبخانه شوند حتی این دسته از افراد راضی هستند که برای مدت طولانی بدهکار باشند اما به خواسته خود دست پیدا کنند‌، برخی از مشتریان در بازار اجاره اگرچه بودجه کافی برای خرید واحد مسکونی دارند اما اصراری به خانه‌دار شدن ندارند‌.

یکی از فعالان بازار مسکن در ادامه افزود‌: آنهایی که قصد دارند در کوتاه‌ترین زمان واحدی را خریداری کنند این طور تصور می‌کنند که هرچه سریع‌تر از بازار مسکن خرید کنند از پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید معاف شده‌اند و دیگر دغدغه‌های اجاره‌نشینی را تجربه نمی‌کنند اما از طرف دیگر همان‌طور که گفته شد برخی از مستاجران‌، اجاره‌نشینی را می‌پسندند و عقیده دارند از یک‌سو جابه‌جایی سالانه نوعی تنوع است و از سوی دیگر خرید از بازار دلیلی برای راکد ماندن بودجه در نقش سرمایه می‌شود‌.

معتمدی تاکید کرد‌: مقایسه‌هایی که بین نرخ اجاره و قیمت فروش واحدهای مسکونی در مناطق مختلف بیان شد‌، نشان‌دهنده این مساله است که اگرچه مستاجران در ازای پرداخت مبالغی تحت اجاره بها می‌توانند واحدی را خریداری کنند اما کاملا مشخص است واحد اجاره‌ای از متراژ بیشتری نسبت به واحد فروشی برخوردار است و این موضوع یکی از علت‌هایی است که عده‌ای از مستاجران اجاره‌نشینی را ترجیح می‌دهند‌.

ستون امروز نبض بازار به معرفی تعدادی از واحدهای اجاره‌ای پرداخته که با نرخ اجاره تعیین شده این واحدها می‌توان صاحب یک واحد مسکونی شد‌.

فروشنده‌ای قیمت واحد ۷۱ متری خود را در خیابان قصرالدشت به همراه امکانات کامل‌، ۹۰ میلیون تومان پیشنهاد کرده است اما در بازار اجاره، موجری ۹۰ میلیون تومان را برای رهن کامل واحد ۱۵۰ متر مربعی تعیین کرده است.

همچنین اجاره یک واحد ۱۶۰ متری واقع در آصف در بازار اجاره زعفرانیه به صورت ۳۰ میلیون تومان ودیعه و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه اعلام شده که در کل رهن اجاره این واحد حدود ۸۰ میلیون تومان است و مستاجر با این مبلغ می‌تواند واحدی ۷۶ متری در خیابان بهارستان خریداری کند‌.

قیمت کل واحد ۶۵ متری در منطقه تهران نو که عمر بنای آن ۹ سال است با رهن کامل واحدی ۱۶۰ متری در پاسداران یکسان است زیرا قیمت فروش و نرخ اجاره این دو واحد ۸۳ میلیون تومان برآورد شده است‌.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها