بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۲۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Saturday, 17 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

بسته اجاره‌بها، بازار را آرام می‌کند؟

کد خبر: 10407 Print This Post
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۱۰:۲۰
بسته اجاره‌بها، بازار را آرام می‌کند؟

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) www.BanaNews.irچند روز پیش مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک از ابلاغ بسته اجاره بها به تمامی بنگاه‌های املاک خبر داد و گفت که جزئیات این بسته در کنار تسهیلات مسکن مهر و مسکن مهر ملکی در اختیار مشاوران املاک قرار گرفته است که تنظیم قراردادهای اجاره به صورت دو ساله یکی از مهمترین موارد ذکر شده در این بسته محسوب می‌شود.

هرچند که گفته می‌شود مشاوران املاک مناطق مختلف تهران از محتوای این بسته بی‌اطلاع هستند و نسبت به اینکه چگونه باید ضوابط بازار اجاره را به نفع مستاجر تغییر بدهند، سردرگم شده‌اند، اما شاید این بسته بتواند گوشه‌ای از مسائل مربوط به اجاره‌ها را حل کند.

در این زمینه مهندس احمدرضا سرحدی، کارشناس بخش مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه ارائه بسته اجاره‌بها تاثیر چشمگیر و تعیین‌کننده‌ای نخواهد داشت، افزود: هر چند که این بسته می‌تواند قدم مثبتی در بحث اجاره‌بها باشد اما نمی‌تواند کار زیادی انجام دهد.

وی با بیان اینکه انجام اقداماتی همچون ارائه بسته اجاره‌بها از جمله اقدامات حاشیه‌ای در بحث مسکن محسوب می‌شوند، افزود: البته انجام چنین اقداماتی بی‌تاثیر هم نیست به‌طور مثال با دو ساله شدن قراردادهای اجاره مستاجران می‌توانند اطمینان پیدا کنند که تا دو سال از جای ثابت برخوردار هستند و این اقدام می‌تواند مقداری از التهاب بازار اجاره‌بها را کاهش دهد.

سرحدی افزود: از آنجایی که دولت برای شرکت در بازار از واحدهای استیجاری برخوردار نیست نمی‌تواند کار خاصی در بحث اجاره‌ها انجام دهد و حتی اگر همین امروز نیز برای این کار اقدام کند نمی‌تواند سریع واحدهای استیجاری را آماده کند بنابراین می‌تواند در این زمینه برنامه‌های میان مدت و درازمدت داشته باشد.

وی افزود: در بحث اجاره‌بها پیشنهاد دیگری مبنی بر تشویق افراد برای اجاره دادن خانه‌های خالی وجود دارد که می‌تواند موثر واقع شود ضمن اینکه می‌توان از افرادی که خانه‌های خود را برای مدت طولانی خالی نگه می‌دارند مالیات تساعدی دریافت کرد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها