بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 22 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

۱۱ استاندارد ملی بتن و مصالح سنگی تدوین شد

کد خبر: 265 Print This Post
۰۷ آذر ۱۳۸۹ | ۱۲:۰۶
۱۱ استاندارد ملی بتن و مصالح سنگی تدوین شد

تهران – رئیس مرکز تحقیقات بتن گفت : براساس تفاهم صورت گرفته با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تاکنون ۱۱ استاندارد ملی در زمینه بتن و مصالح سنگی تدوین شده ، اما در مرحله کنونی رعایت آن اجباری نیست.

‘مصطفی احمدوند ‘ روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کنترل کیفیت شن وماسه اهمیت به سزایی در تولید بتن استاندارد خواهد داشت و اکنون از مجموع ۱۵ استاندارد ملی که تدوین آن وظیفه این مرکز قرار گرفته بود ،۱۱ استاندارد مدون شده است .

وی اضافه کرد: رعایت استانداردهای مذکور درمرحله فعلی تشویقی است و سپس به شکل اجباری دنبال می شود.

احمدوند ادامه داد :‌استاندارد اجباری مصالح ساختمانی از تیرماه ۸۸ به مورد اجرا گذاشته شده ، اما تاکنون در این بخش براساس گزارش های منتشر شده به طور متوسط ۷۰ درصد استاندارد تحقق یافته است .

وی یادآور شد : ایران بر روی کمربند زلزله واقع شده و پایداری سازه ها در برابر این پدیده از مهمترین مسایل این بخش است و از این روی تدوین استانداردها و رعایت آنها در دستور کار قرار گرفته و متخلفین نیز تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند .

به گفته رییس مرکز تحقیقات بتن ،‌براساس اطلاعات سرشماری نفوس ومسکن ۸۵ از مجموع حدود ۱۷ میلیون واحد مسکونی در سطح کشور سهم خانه‌هایی که دارای اسکلت فلزی و بتنی هستند ۳۸ درصد است .

وی اضافه کرد : اکنون در دوران فراصنعتی علاوه برمقاومت بتن موضوع دوام آن نیز مورد توجه قرار دارد و از این رو در همایش ‘بتن و زلزله ‘ که پنجم و ششم دیماه سال جاری در تهران برگزار می شود به ابعاد این مهم پرداخته می شود .

احمدوند افزود : ایران در زمینه دانش روز بتن نسبت به کشورهای صنعتی کمبودی ندارد ، اما در حوزه اجرا که مربوط به آموزش نیروی انسانی است ، باید برنامه ریزی زمان بندی داشت .

وی گفت : در سطح بین المللی سازه‌های بتنی بیش از چهار طبقه مورد توجه جدی قرار دارد و مرکز تحقیقات بتن نیز به دستگاه های ذیربط پیشنهاد تجزیه وتحلیل دقیق در این ارتباط را مطرح ساخته است .

 

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها