بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ اسفند، ۱۳۹۶ | Sunday, 25 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مصالح ساختمانی نا مرغوب علت فاجعه در مشهد

کد خبر: 21376 Print This Post
۲۰ آذر ۱۳۹۰ | ۱۱:۴۳
مصالح ساختمانی نا مرغوب علت فاجعه در مشهد

www.BanaNews.irبنانیوز- اردیبهشت ماه امسال آتش سوزی در یک ساختمان در حال ساخت در مشهد رخ داد که علت آن استفاده از پلی استایرن نامرغوب بیان شده بود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) تکنولوژی قالب ماندگار از سیستم های نوین مورد تائید مرکز تحقیقات و مسکن می باشد که از نظر سیستم سازه‌ای مبتنی بر دیوارهای باربر بتنی با ضریب رفتار ۵ و سقف های تیرچه و بلوک می باشد.

در این روش از ورق های پلی استایرن به عنوان قالب استفاده شده و بعد از آرماتوربندی بتن بین دو ورق پلی استایرن مهار شده به یکدیگر ریخته شده و این قالب تا انتها باقی مانده و نهایتا با نماسازی پوشیده می‌گردد. در سقف نیز بلوک و فوندوله پیوسته و از نوع پلی استایرن می باشد که با ورقهای نازک فولادی تقویت شده است. آنچه بر آن تاکید شده استفاده از پلی استایرن نسوز می‌باشد.

نکته قابل توجه این است که پلی استایرن می‌سوزد و در هنگام اشتعال هیچ فرصتی را هم در اختیار نمی‌گذارد.

زمانی که حادثه در ساختمانی که در حال بهره‌برداری است، رخ دهد لایه ۱ سانتی گچ روی پلی استایرن کارایی نخواهد داشت و خواهد سوخت.

ارزانی و آسانی کار با این قالبها در سقف خانه‌های این کشور جان انسانها را در چنبره‌ مخاطره خود گرفته است.

وقوع آتش سوزی و استفاده از پلی استایرن نامرغوب، در ساختمانی درحال ساخت در مشهد، موجب کشته و مجروح شدن ۱۳ کارگر شد.

این ساختمان دارای اسکلت بتنی بوده و ساختمان تخریب نشد اما چنانچه اسکلت فلزی داشت و یا سقف های آن از نوع تیرچه فلزی با جان باز (کرمیت) بود ، یقینا فرو می ریخت.

لازم است به مصالح جدید از تمامی زوایا بنگریم و فقط سبک بودن و سریع بودن را مد نظر قرار ندهیم.

تصاویر آتش سوزی ساختمان در صفحه دوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها