بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳ اسفند، ۱۳۹۶ | Thursday, 22 February , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ساخت آجر فوق سبک سلولزی مقاوم با زباله‌های بازیافتی

کد خبر: 17852 Print This Post
۲۹ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۷:۲۵
ساخت آجر فوق سبک سلولزی مقاوم با زباله‌های بازیافتی

http://www.bananews.irیک محقق ایرانی با استفاده از مواد بازیافتی زباله‌های شهری موفق به ساخت آجر فوق سبک سلولزی شد.

محمد علیُ ، دانش‌آموخته شیمی کاربردی از دانشگاه آزاد تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار  ایسنا، گفت: ماده اولیه این آجر از سلولز (مواد بازیافتی از زباله‌های شهری، کاغذ، روزنامه و مقوا) است؛ به این صورت که پس از جداسازی این مواد از خط زباله، مواد را وارد خط تولید آجر سبک می‌کنیم که در خط تولید آجر، توسط پلیمرهای خاص، مقاوم‌سازی شده، سپس به صورت خمیر درآمده و با درصدهای مختلفی از سیمان مخلوط می‌شود.

به گفته وی، سلولز، پلیمر طبیعی است که با مخلوط پلیمرهای شیمیایی دیگر تقویت می‌شود.

علیُ، سبک بودن، نیاز نداشتن به کوره و سوخت فسیلی و کاهش آلودگی هوا را از مزیت‌های این آجر دانست و در خصوص ویژگی‌های دیگر آن گفت: از آن جا که در ساخت این آجرها از الیاف استفاده شده، سه برابر آجرهای معمولی در برابر ضربه مقاوم است و مانند آجرهای معمولی نیازی به مواد نگهدارنده (ملات) ندارد و به سازه اصلی ساختمان وصل می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: انعطاف‌پذیری، امکان عایق حرارت، قابلیت برش، مقاومت در برابر شعله مستقیم، اثر شوره‌زایی نداشتن در بلوک، مقاومت در برابر محیط‌های اسیدی و زلزله از قابلیت‌های دیگر این آجرهاست.

این محقق در پایان با بیان این که از این آجرها در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح که در مرحله نیمه صنعتی است، تحت حمایت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قرار دارد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها