بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۳ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Monday, 23 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

احتمال تغییر شیوه قیمت‌گذاری سنگ‌آهن

کد خبر: 1770 Print This Post
۰۵ دی ۱۳۸۹ | ۰۸:۳۹
احتمال تغییر شیوه قیمت‌گذاری سنگ‌آهن

www.BanaNews.irبه نظر می‌رسد که اکثر کارخانه‌های بزرگ چین به تدریج پذیرفته‌اند، که سیستم قیمت‌گذاری سنگ‌آهن دیگر قابل دوام نیست. البته طرفین در بازار سنگ‌آهن به دنبال مکانیزمی هستند که قیمت سنگ‌آهن با قیمت فولاد ساخته شده و عرضه و تقاضای آن ارتباط داشته باشد.

اشتهای چین برای سنگ‌آهن امسال پایین آمده است، یکی از دلایل آن کاهش تولید و تقاضای فولاد در این کشور است حتی درصد رشد تولید فولاد در چین طی ۱۰ ماه گذشته بسیار پایین‌تر از اروپا، ژاپن و کره بوده است. در طول این ۱۰ ماه، چین ۵۰۳ میلیون تن سنگ‌آهن وارد کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.پیش‌بینی می‌شود امسال واردات سنگ‌آهن چین به ۶۰۰ میلیون تن برسد که برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ به بعد واردات افت کرده است. مدیر تحقیقات اقتصادی شرکت بائو استیل هم اعتقاد دارد عرضه و تقاضای سنگ‌آهن در چین به نقطه سر به سر خود رسیده و از این به بعد احتمالا بازار سنگ‌آهن در دنیا با مازاد عرضه روبه‌رو خواهد بود.چین امسال فشار زیادی برای افزایش تولید سنگ‌آهن داخلی خود آورده است تا از وابستگی خود به واردات بکاهد. از سوی دیگر، واردات منابع جدید را تشویق کرده و توسعه داده است. به نظر می‌رسد که چینی‌ها سیستم قیمت‌گذاری فصلی را پذیرفته‌اند ولی به نظر آنها مکانیزم این سیستم احتیاج به تغییراتی دارد که ارتباط آن با قیمت‌های فولاد ساخته شده نزدیک‌تر شود.

احتمال تنزل قیمت سنگ‌آهن

اخیرا قیمت سنگ‌آهن به بالاترین نرخ خود در طول ۷ ماه گذشته رسیده است. همین امر باعث شده که عده‌ای از دست‌اندرکاران انتظار برگشت قیمت را به خصوص بعد از ثبات قیمت فولاد داشته باشند تا روز سه‌شنبه قیمت سنگ‌آهن خلوص ۵/۶۳ محصول هند ۱۷۹ دلار هر تن سی اف آر بنادر چین معامله شد که قیمت هم محکم ایستاده بود.

محدودیت عرضه سنگ‌آهن با کیفیت بالا از طرف هند همراه با افزایش تقاضای کارخانه‌های چین به علت در پیش بودن تعطیلات این کشور باعث بالا رفتن قیمت‌ها شده است، اما از آنجا که تعطیلات کریسمس در پیش است و بسیاری از کارخانه‌ها دست از خرید برخواهند داشت، احتمالا قیمت افت خواهد کرد. این امر بستگی به این دارد که کارخانه‌های چینی تا چه حد به ذخیره‌سازی سنگ‌آهن ادامه دهند، ولی عدم اطمینان نسبت به آینده بازار فولاد با ثبات بودن قیمت سنگ‌آهن را مورد تردید قرار داده انجمن آهن و فولاد چین اخیرا پیش‌بینی کرد که به‌علت تقاضای ضعیف در طول زمستان بازار سنگ‌آهن به شدت شکننده خواهد بود

منبع:دنیای اقتصاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها