بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۲ فروردین، ۱۳۹۷ | Thursday, 22 March , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مصالح ساختمانی استاندارد و ساخت و ساز

کد خبر: 16150 Print This Post
۲۴ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۷:۱۳
مصالح ساختمانی استاندارد و ساخت و ساز

یک کارشناس ساختمان گفت: استفاده از مصالح استاندارد، ارتباطی به سازمان خاص ندارد و به فرهنگ‌سازی درست وابسته است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) باقر میلانی – کارشناس ساختمان ـ در گفت‌وگو باایسنا، با بیان این‌که استفاده از مصالح غیر استاندارد تقصیر سازمان نظام مهندسی نیست، اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی یک واسطه است و نظارت بر استاندارد بودن مصالح، وظیفه شهرداری است که مجوز ساخت و ساز و بهره‌برداری را می‌دهد.

وی ادامه داد: موضوعی که باید به آن توجه کرد، نقش شهرداری است و مجوزهایی که صادر می‌کند. در کشوری مثل سوئد، شهرداری برای هر بخشی از ساختمان استاندارد جداگانه‌ای در نظر می‌گیرد و در پایان نیز برای صدور مجوز از ساختمان بازدید می‌کند تا همه بخش‌ها بر اساس استانداردهای ساخته شده باشد، اما در کشور ما شهرداری نظارت چندانی بر استاندارد بودن ساختمان نمی کند.

میلانی افزود:‌ استفاده از مصالح استاندارد نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. ما این فرهنگ را گذشته‌های دور داشته‌ایم و به همین دلیل است که بناهای ۴۰۰ ساله تاریخی ما همچنان استوار و محکم باقی مانده‌اند. متاسفانه در حال حاضر متوسط عمر ساختمان‌های ما ۲۵تا ۳۰ سال است، در صورتی که متوسط جهانی عمر ساختمان۱۰۰ سال است.

این کارشناس در پایان تصریح کرد: رعایت استانداردها خود به خود باعث می‌شود که ساختمان‌ها محکم و استوار ساخته شوند. ما انرژی و زمان و سرمایه زیادی مصرف می‌کنیم و ساختمانی با متوسط ۳۰ عمر سال می‌سازیم و چون از مصالح غیر استاندارد برای ساخت این ساختمان‌ها استفاده کرده بودیم، ساختمان پس از۳۰ سال فرسوده شده و باید خراب شود؛ بنابراین دوباره مقدار زیادی انرژی، هزینه و زمان صرف می‌کنیم تا آن را خراب کرده و از نو بسازیم. از طرفی دیگر چون مصالح ساختمان غیر استاندارد بوده، پس از تخریب ساختمان نمی‌توان دوباره از آن‌ها استفاده و وارد چرخه تولیدشان کرد؛ بنابراین مجبوریم آن‌ها را در بیابان‌ها بریزیم و هم سرمایه‌مان تلف می‌شود و هم محیط زیست را آلوده می‌کنیم.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها