بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۵ خرداد، ۱۳۹۷ | Saturday, 26 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

قیمت آهن آلات و سیمان ثبات نسبی دارد

کد خبر: 10838 Print This Post
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۱۱:۳۷
قیمت آهن آلات و سیمان ثبات نسبی دارد

www.BanaNews.irبررسی قیمت آهن آلات و سیمان طی دوره سه ماهه گذشته نشان می دهد که کماکان بازار این مصالح ساختمانی از ثبات نسبی برخوردار است و در مواردی کاهش بهای این اقلام را شاهد هستیم .

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ایرنا طی ماه های بهمن ، اسفند ۱۳۸۹ و فروردین ۱۳۹۰ قیمت آهن آلات ( تیرآهن ، میلگرد و نبشی ) و سیمان تفاوت معناداری نداشته اند ، بلکه با کاهش در برخی از اقلام به میزان یک تا بیش از چهاردرصد را ثبت کردند .

اطلاعات قابل دسترسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نشان می دهد ، تیرآهن نمره ۱۴ ذوب آهن اصفهان در یکم بهمن ماه ۱۳۸۹ هرکیلو گرم هشت هزار و ۴۷۲ ریال بود که در دوم اردیبهشت ۱۳۹۰ این رقم با رشد ۲۰/ ۱ درصدی به هشت هزار و ۵۷۴ ریال رسید.

همچنین تیرآهن نمره ۱۸ ذوب آهن اصفهان در یکم بهمن ۱۳۸۹ برابر با هشت هزار و ۳۱۸ ریال برای هرکیلو گرم فروخته شد و این رقم در دوم اردیبهشت ماه امسال با رشد ۴۴/ ۴ درصدی به رقم هشت هزار و ۶۸۷ ریال بالغ گشت .

از سوی دیگر میلگرد آجدار نمره ۱۲ در بهمن ماه به ازای هر کیلو گرم ۹ هزار و ۲۲ ریال عرضه شد و در دوم اردیبهشت با کاهش ۹۵/ ۳ درصدی به هشت هزار و ۶۶۶ ریال رسید .

اطلاعات مذکور حاکی است ، در دوره این بررسی هر کیلو گرم میلگرد آجدار نمره ۱۴ از رقم ۹ هزار و ۱۸ ریال در بهمن ماه ۸۹ با کاهش ۱۴/ ۴ درصدی با رقم هشت هزار و ۶۴۵ ریال در دوم اردیبهشت ماه ۹۰ در معاملات داد وستد شد .

علاوه براین میلگرد ساده نمره ۱۲ در بهمن ماه ۸۹ به ازای هر کیلوگرم ۹ هزار و ۴۴۶ ریال فروخته شد ، درحالی که دوم اردیبهشت ماه امسال با کاهش ۱۳/ ۲ درصدی با رقم ۹ هزار و ۲۴۵ ریال در مقابل هرکیلوگرم عرضه شد .

از سوی دیگر نبشی نمره ۱۰ در بهمن ۸۹ هرکیلوگرم ۹ هزار و ۱۹۳ ریال فروخته شد که این رقم نسبت به قیمت ۹ هزار و ۱۳۸ ریال دوم اردیبهشت ماه سال جاری کاهش ۶۰ / ۰ درصدی را نشان می دهد .

همچنین سیمان خاکستری تیپ دو فله در بهمن ۱۳۸۹ هر تن ۶۲۴ هزار و ۷۰۰ ریال عرضه شد ، این رقم در دوم اردیبهشت امسال با کاهش ۲۷/ ۱ درصدی به ۶۱۶ هزار و ۷۴۲ ریال رسید .

سیمان خاکستری تیپ دو پاکتی نیز در بهمن ماه ۱۳۸۹ به ازای هر پاکت ۳۵ هزار و ۴۱۴ ریال عرضه شد و در اردیبهشت ماه سال جاری به رقم ۳۵ هزار و ۴۰۰ ریال رسید که کاهشی به میزان ۴ ۰/۰ درصدی را ثبت کرد .

از سوی دیگر کارشناسان بازار مصالح ساختمانی علیرغم حجم ساخت وساز در سال جاری رشد معنادار قیمت بویژه در زمینه آهن آلات و سیمان را پیش بینی نکرده اند و براین باورند که با توجه به قیمت ها در بازار جهانی در این بخش قیمت ها ثبات نسبی خواهند داشت .

علاوه براین محمد آزاد رئیس اتحادیه کشوری آهن براین عقیده است که، عرضه بیش از نیاز انواع آهن الات در بازار موجب ساماندهی قیمت ها در این بخش شده است .

وزارت صنایع و معادن نیز طی گزارشی در اردیبهشت ماه جاری خبر از تولید حدود ۱۶ میلیون تن محصولات فولادی در سال گذشته داد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها