بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنج شنبه، ۳۱ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 21 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مصالح سازه فولادی، سبک‌تر از مصالح سنتی

کد خبر: 1080 Print This Post
۲۲ آذر ۱۳۸۹ | ۱۳:۰۷
مصالح سازه فولادی، سبک‌تر از مصالح سنتی

www.Bananews.irعضو نظام مهندسی ساختمان گیلان گفت: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه‌های فولادی سبک «LSF» حداقل ۶۷ درصد سبک‌تر از مصالح سنتی در ساخت و ساز است.

سید سعید رضایی در جریان بازدید از پروژه‌های عمرانی این شهرستان سیستم سازه‌ای فولادی سبک (LSF) را یک سیستم پیشرفته دانست و اظهار داشت: این سیستم در انواع ساخت و سازها مانند خانه‌های ویلایی تک خانه و چندخانوار، ساختمان‌های مسکونی و اداری یک، دو و سه طبقه، هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها، ساختمان‌های مدارس و دانشگاهی و رستورا‌ن‌ها کاربرد دارد. وی گفت: سیستم سازه‌های فولادی سبک (LSF) یکی از مناسب‌ترین سیستم‌های ساختمانی است که امروزه در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارشناس عمران فرمانداری تالش افزود: اصلی‌ترین عامل در سازه‌های فولادی سبک، مقاطع فولادی جدار نازک (LGS) است. به گفته وی مقاطع فولادی جدار نازک، مقاطع فلزی سرد نورد شده‌ای است که با استفاده از ورق‌های فولادی نازک و با به‌کارگیری از روش Roll Forming شکل‌دهی می‌شوند.

رضایی با اشاره به احداث سریع سازه‌های فولادی سبک (LSF) گفت: مقاطع فولادی جدار نازک سبک بوده و به راحتی قابل حمل است و بخش‌های مختلف ساختمان را می‌توان با این مقاطع مونتاژ کرد و این عوامل موجب می‌شود که عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع صورت گیرد. وی ادامه داد: امروزه به دلیل کیفیت مناسب و سرعت بالای ساخت روش (LSF)، در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه این سیستم را بهترین گزینه برای جایگزینی روش‌های سنتی می‌دانند و از آن استفاده می‌کنند.

به گفته رضایی در کشورهای زلزله‌خیز نیز به دلیل مقاومت بالای مصالح مذکور در برابر زلزله به عنوان روش بسیار مناسب در ساخت و ساز از آن یاد شده و استفاده می‌شود. وی با اشاره به مزایای مقاطع فولادی جدار نازک تصریح کرد: اغلب مصالح مورد استفاده در سیستم سازه‌های فولادی سبک قابل بازیافت بوده و صد درصد مصالح پرتی که در طول ساخت سیستم ایجاد می‌شود نیز قابل بازیافت است.

کارشناس عمران فرمانداری تالش گفت: مقاطع فولادی جدار نازک در مقابل خوردگی، کج شدگی و ایجاد ترک بسیار مقاوم است. وی با اشاره به اینکه جهت‌گیری کنونی سازه‌های فولادی سبک به سمت تکنیک پانل‌های پیش ساخته (Panelization) است، افزود: در این روش دیوارهای ساختمان در محل کارخانه و تحت شرایط کنترل شده مونتاژ می‌شوند و سپس به محل سایت برای نصب منتقل می‌شوند.

رضایی اضافه کرد: این روش موجب افزایش سرعت در نصب این سیستم در محل کارگاه می‌شود و پروسه شکل‌دهی و ساخت مقاطع فولادی جدار نازک یک سری سوراخ‌های استاندارد در آن ایجاد می‌کند که عبور دادن سیم‌ها و لوله‌ها از داخل این سوراخ‌ها موجب ایجاد تسهیل در نصب سیستم‌های الکتریکی و لوله‌کشی‌ها در داخل دیوار می‌شود.

به گفته رضایی مقاطع فولادی جدار نازک به دلیل سبک بودن به ‌راحتی قابل حمل و جابه‌جایی در محل کارگاه است و هزینه مربوط به کارگر را کاهش داده و موجب خستگی مفرط نمی‌شود. وی اظهار داشت: فلز یک ماده غیر اورگانیک بوده و در مقابل رطوبت و هجوم حشرات مقاوم است و چرخش، کج شدگی، ترک و خزش در آن ایجاد نمی‌شود.

منبع:شاسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها