بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 22 April , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

کاهش نرخ سود بانکی در افزایش اجاره‌بها اثرگذار بود

کد خبر: 85113 Print This Post
۱۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۱
کاهش نرخ سود بانکی در افزایش اجاره‌بها اثرگذار بود

یک تحلیلگر بازار مسکن، زمزمه‌های کاهش نرخ سود بانکی، کاهش تمایل برای مالکیت، تورم انتظاری و دموگرافی جمعیت را به عنوان چهار عامل افزایش اجاره بهای مسکن در تابستان سال جاری عنوان کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ یک تحلیلگر بازار مسکن، زمزمه‌های کاهش نرخ سود بانکی، کاهش تمایل برای مالکیت، تورم انتظاری و دموگرافی جمعیت را به عنوان چهار عامل افزایش اجاره بهای مسکن در تابستان سال جاری عنوان کرد.

مهدی روانشادنیا اظهار کرد: متغیرهای بازار اجاره با متغیرهای خرید و فروش ملک متفاوت است. مثلا زمزمه‌هایی که در مورد تغییر نرخ سود بانکی طی روزهای اخیر از سوی مسوولان اتفاق افتاد، باعث شد تعداد زیادی از دارندگان املاک به سمت افزایش اجاره و کاهش عدد رهن بروند. مستاجرانی هم که تقاضای واقعی دارند مجبورند با افزایش نرخ اجاره کنار بیایند.

وی افزود: هم‌چنین به دلیل این که جذابیت بخش مسکن در حوزه سرمایه‌گذاری پایین آمده، تمایل به مالکیت آپارتمان کمتر شده و این موضوع باعث شده نرخ اجاره نشینی در کشور طی چند سال گذشته روند افزایشی داشته است.

به گفته این تحلیلگر به دلیل وجود فرهنگ تملک در ایران، نسبت مالکین به مستاجرین در مقایسه با بسیاری کشورهای دیگر بسیار بیشتر بوده که البته این رقم در حال تغییر است. با این که هنوز هم بیش از ۶۰ درصد خانوارهای ایرانی در مسکن ملکی زندگی می‌کنند، در سال های اخیر نرخ مالکیت روند کاهشی داشته که در افزایش نرخ اجاره بها تاثیرگذار بوده است.

روانشادنیا، تورم انتظاری را عامل سوم افزایش اجاره بها در تابستان امسال دانست و گفت: متغیر تورم انتظاری نسبت به دو عامل ذکر شده در درجه پایین تری از اهمیت قرار دارد، اما به هر حال با روی کار آمدن دولت این تصور ذهنی ایجاد شده که ممکن است با اتخاذ سیاست های جدید، نرخ تورم افزایش یابد، لذا مالکان از هم اکنون به فکر افتاده اند تا خود را با تورم آینده تطبیق دهند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه دموگرافی جمعیت کشور به عنوان عامل چهارم در اتمسفر بخش مسکن تاثیرگذار بوده است، خاطرنشان کرد: حرکت به سمت هرم جمعیتی در محدوده سنی جوانان و میانسالان در حال افزایش است، در نتیجه توده جدیدی از جمعیت خانوارهای کوچک مقیاس در حال شکل‌گیری است که به عنوان عال چهارم در بخش اجاره تاثیر می‌گذارد. از لحاظ فرهنگی قشر جدیدی ایجاد می‌شود که ترجیح می‌دهند برای مدت کوتاهی در خانه‌های استیجاری زندگی کنند.

روانشادنیا گفت: آمارهای میدانی که به صورت اتفاقی در چند نقطه از شهر صورت می گیرد، معمولا نمی تواند به عنوان کل تلقی شود؛ چرا که ممکن است در نقاطی که گزارش تهیه شده به دلیل تقاضای بالا شاهد رشد نرخ اجاره بها باشیم، لذا این گزارشها باید بیشتر بررسی شود. اما آنچه مسلم است اینکه بازار خرید و فروش تفاوتهایی با بازار اجاره دارد؛ زیرا در بخش خرید و فروش، متقاضیان صبر می کنند تا استمهال بیشتری اتفاق بیفتد اما در حوزه اجاره به دلیل اجبار مستاجران معمولا شاهد التهابات فصلی و کوتاه مدت هستیم.

بنا بر این گزارش، با اینکه آمارهای رسمی افزایش ۸.۱ درصدی رشد اجاره بها در مردادماه نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد، برخی گزارش‌ها از رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی نرخ اجاره در شهر تهران به دنبال انتظار برای کاهش نرخ سود بانکی خبر می‌دهند. از امروز (شنبه ۱۱ شهریور) بانک‌ها ملزم به رعایت نرخ سود سپرده مصوب شورای پول و اعتبار  شده و باید سود یکساله را حداکثر تا ۱۵ و کوتاه مدت را تا ۱۰ درصد کاهش دهند.

 

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها