بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، ۱ مهر، ۱۳۹۶ | Saturday, 23 September , 2017
بنر تبلیغاتی کاوش

مشاورز وزیر راه عنوان کرد:

مخالفت با قانون پیش‌فروش ساختمان برای برخی منفعت دارد

کد خبر: 84527 Print This Post
۱۶ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰
مخالفت با قانون پیش‌فروش ساختمان برای برخی منفعت دارد

مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی گفت: قانون پیش فروش ساختمان در دولت و مجلس به تصویب رسیده و باید اجرا شود؛ بنابراین کسانی که این قانون را غیرقابل اجرا می‌دانند، ذینفع هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir به نقل از صدا و سیما؛ حسین معصوم، مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بعد از انقلاب قوانینی در خصوص پیش فروش ساختمان به تصویب رسیده است، گفت: قانون پیش فروش ساختمان مراحل خودش را در دولت و مجلس گذراند و در نهایت به تصویب رسید و اجرا می‌شود؛ بنابراین برخی از کسانی که این قانون را ناکارآمد و غیرقابل اجرا می‌دانند، ذینفعانی هستند که نمی‌خواهند مسیر تعهدات مسیر مشخص و روشنی باشد.

وی افزود: هیچ کدام از این قوانین از ضمانت و کارایی لازم برخوردار نبودند و به واسطه مشکلاتی که وجود داشت، قانون گذاران به این نتیجه رسیدند که باید یک قانون با کارایی لازم در جلوگیری از وقوع جرایم و تضمین حقوق پیش خریداران، تصویب کنند.

مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مخالفان این قانون کسانی هستند که نمی‌خواهند سودشان کمتر شود، عنوان داشت: عموما این افراد نمی‌خواهند پیش‌سند تنظیم کنند و تعهداتشان را انجام دهند یا اگر کار به مشکل خورد، خسارتی بدهند.

احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در ادامه خاطرنشان کرد: در اواخر دهه ۸۰ با یک فضای بسیار آشفته مواجه شدیم که کلاهبرداری‌های بسیار زیاد و متعددی در حوزه پیش فروش ساختمان صورت گرفت؛ به این صورت که افراد دو برابر ساختمان هایی را که قرار است بسازند، پیش فروش می‌کردند و هنوز هم پرونده‌های زیادی مانند نگین غرب وجود دارد که تعیین تکلیف نشده‌اند.

معاون قوه قضائیه با اشاره به ورود قوه قضائیه به مساله پیش فروش ساختمان عنوان داشت: در اواخر سال ۸۹ قانون پیش فروش ساختمان و آپارتمان تصویب شد؛ این قانون نقش مهمی در پیشگیری از وقوع جرم داشت و خوشبختانه این موضوع را کنترل کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه قوه قضائیه از رسانه‌ها در خواست داشت که در موضوع پیش فروش ساختمان، قانون تازه تصویب را اطلاع رسانی کنند، گفت: مردم اطلاعی نداشتند و سازندگان نیز اقدام به پیش فروش ساختمان در روزنامه‌ها می‌کردند که باعث می‌شد مردم نیز دچار مشکل شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها