بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Sunday, 20 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سندرسمی مانع دبه در معاملات می‌شود

کد خبر: 43643 Print This Post
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۰۷:۳۱
سندرسمی مانع دبه در معاملات می‌شود

www.BanaNews.irباید مردم را نسبت به ویژگی‌های سندرسمی آگاه کرد تا هنگام نقل و انتقالات یا عقد قراردادهای اجاره، چه موجر و چه مستاجر از حقوق و آزادی‌هایی که قانون برایشان قائل شده و ضمانت‌هایی که حاکمیت به اسنادرسمی تنظیمی در دفاتر اسنادرسمی ارائه می‌دهد، اطلاع داشته باشند؛ چرا که اگر مردم با امتیازات سندرسمی آشنا باشند دیگر، کلاهبرداری‌ها و دبه‌کردن در معاملات از بین می‌رود. رییس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان این مطلب گفت: فقط اسناد تنظیمی وفق ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، سند رسمی است و اصل بر اعتبار آنها است؛ یعنی هر سند رسمی معتبر است مگر اینکه خلاف آن (در دادگاه صالح) اثبات شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمدرضا دشتی اردکانی افزود: در مقابل، اسناد عادی، اساسا نیازمند اثبات در دادگاه صالح به‌منظور کسب اعتبار قانونی‌اند. از همین رو است که اسناد رسمی، اصالتا لازم‌الاجرا هستند. این‌، مزیت حقوقی منحصربه فرد سند رسمی برای برتری نسبت به سند عادی است. وی تصریح کرد: یک سند طبق قانون مدنی، باید واجد شرایط اساسی و مهمی باشد تا به اعتبار قانون، «سند رسمی» تلقی شود. سندی رسمی است که در اداره ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی یا نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشد. رییس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: سند رسمی، فی‌نفسه قابل استناد، مستند و لازم‌الاجرا است حتی در ادارات ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی؛ بدون آنکه لازم باشد پله‌های دادگاه را برشمرد. چون سند رسمی، اولا معاف از اقامه دعوی است و اساسا، خود دارای قوه‌اثباتی است. وی ادامه داد: دوم اینکه «اسناد رسمی درباره طرفین و وارث و قائم‌مقام آنان معتبر است و اعتبار آنها نسبت به اشخاص ثالث درصورتی است که قانون تصریح کرده باشد». (ماده ۱۲۹۰ قانون مدنی) و همچنین ادعای انکار و تردید در مقابل اسناد رسمی، اساسا مسموع نیست لیکن در‌خصوص سند عادی، در ابتدا باید خود سند عادی در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد و فراتر از آن، اثبات شود و این، زمینه‌ای برای منازعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها