بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۳۰ خرداد، ۱۳۹۷ | Wednesday, 20 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر مسکن و راههای کنترل قیمت

کد خبر: 41028 Print This Post
۰۵ اسفند ۱۳۹۱ | ۰۸:۰۴
تاثیر نوسانات نرخ ارز بر مسکن و راههای کنترل قیمت

http://www.bananews.irعضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقد است: نوسانات ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت چند ماه آینده مسکن دارد که در این میان نقش نظارتی دولت بیش از هر موضوع دیگری در بازار تاثیرگذار است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عباس اکبرپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با نوسانات نرخ ارز، هر روز شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم که پیش‌بینی می‌شود در شش ماه آینده با افزایش قیمت‌ مسکن مواجه شویم.

به گفته وی چنانچه در ساخت و ساز مسکن از مصالح ساختمانی خارجی استفاده شود،‌ قیمت واحد ساخته شده بیشتر می‌شود. همچنین اگر ملاک را استفاده از مصالح ساختمانی داخلی در نظر گیریم بازهم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود چراکه مواد اولیه همین تولیدات داخلی، وارداتی است.

این کارشناس مسکن راهکار جلوگیری از افزایش قیمت خانه را اینگونه بیان کرد که نقش نظارتی دولت بیش از هر موضوع دیگری در این بازار تاثیرگذار است و با ثبات نرخ ارز، قیمت مسکن نیز تثبیت شده و روند نزولی به خود می‌گیرد البته به طور طبیعی روند افزایش قیمت سریع و روند کاهش قیمت به آرامی صورت می‌گیرد.

اکبرپور درباره تاثیر ساخت و سازهای انبوه همچون مسکن مهر طی سال‌های گذشته، گفت: ساخت و ساز مسکن مهر در بازار مسکن بی‌تاثیر نبوده اما تاثیر چندانی هم بر کاهش قیمت‌ نداشته است. از سوی دیگر مسکن مهر، نیاز قشر خاصی از جامعه را تامین می‌کند.

وی افزود: طرح مسکن مهر بیشتر برای آن دسته از متقاضیانی در نظر گرفته شده که توان مالی کمتری در خرید خانه دارند و تاثیر بسزایی در کل متقاضیان مسکن کشور نداشته است اما مسکن مهر توانسته سکوی خانه‌دار شدن قشر کم درآمد جامعه باشد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: برای جذب بیشتر مردم به مسکن مهر و مهاجرت به اطراف شهرها باید به تامین خدمات روبنایی و زیر بنایی که در همه نقاط کشور فراهم است، بیشتر توجه شود و این امر به ساخت شهرک‌سازی کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها