بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، ۳۰ خرداد، ۱۳۹۷ | Wednesday, 20 June , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

بازار مسکن در نیمه اول

کد خبر: 1816 Print This Post
۰۶ دی ۱۳۸۹ | ۰۷:۱۲
بازار مسکن در نیمه اول

www.BanaNews.irتازه‌ترین نتایج از رهگیری معاملات مسکن که مربوط به ۶ ماه اول امسال است نشان می‌دهد شهر تهران در طی این مدت با رشد خیره‌کننده در حجم خرید و فروش ملک روبه‌رو شده؛ به‌طوری‌که میزان قراردادهای تنظیم‌شده در بنگاه‌های مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به دو برابر شده است که البته عمده این رشد در اواسط دوره اتفاق افتاده است. در کل کشور نیز طی نیمه اول امسال حجم معاملات ملک ۴۸ درصد افزایش پیدا کرده و میانگین قیمت ملک در پایتخت، نرخ رشد حدود ۹ درصد را به ثبت رسانده است.

اعلام معدل نیمسال قیمت‌ مسکن

رشد ۴۸ درصدی حجم خرید و فروش املاک در کل کشور؛ در تهران این شاخص دو برابر شد

بازار مسکن تهران براساس تازه‌ترین گزارش نهاد وابسته به وزارت بازرگانی، در ۶ ماه اول امسال به لحاظ نوسان قیمت، تغییر آنچنانی نداشته اما از بابت حجم معاملات با رشد خیره‌کننده روبه‌رو شده که بار اصلی این رشد در هفته‌های میانی دوره- اواخر بهار و اوایل تابستان- به‌وجود آمده است.

خرید و فروش ملک در پایتخت طی نیمه اول سال جاری ۹۴ درصد افزایش پیدا کرده در حالی‌که میانگین قیمت در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل، در حد ۹ درصد نوسان صعودی را تجربه کرده است. براساس گزارش مقدماتی سامانه رهگیری معاملات مسکن، هر متر مربع ملک طی نیمه اول امسال در تهران به‌طور متوسط یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش شده است. جزئیات این رهگیری همچنین نشان می‌دهد در تابستان امسال بازار مسکن در کل کشور به لحاظ حجم معاملات ۴۸ درصد رشد کرده در حالی‌که میانگین قیمت‌ها (کشوری) با کاهش یک درصدی روبه‌رو شده است.

به این ترتیب معدل نیمسال قیمت مسکن در تهران و کل کشور حاکی از آرامش مطلق در سایر شهرها و در عین حال، نوسانات ریز افزایشی در پایتخت است.

پیش‌تر سامانه رهگیری معاملات املاک در اعلام آمار فصلی رشد قیمت مسکن، تغییر قیمت در بهار و تابستان امسال را به ترتیب ۸ درصد و ۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل عنوان کرده بود، به‌طوری‌که هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران طی سه ماه اول امسال معادل یک میلیون و ۶۰۰هزار تومان و طی سه ماه دوم یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان خرید و فروش شد.

در ۶ ماه اول امسال ۳۲ هزار و ۸۹۳ فقره مبایعه‌نامه ملکی در تهران تنظیم و در سامانه رهگیری به ثبت رسیده که این تعداد در نیمه اول پارسال ۱۷ هزار فقره بوده است. در کل کشور نیز طی تابستان امسال- سه ماه دوم- ۷۲ هزار مبایعه‌نامه ملکی تنظیم و ثبت شده که این رقم در تابستان سال گذشته ۵۰ هزار فقره عنوان شده است.

براساس این گزارش در بهار امسال، نرخ رشد حجم معاملات املاک در کل کشور بیشتر از تهران بود، به‌طوری‌که خرید ملک در کشور ۱۳۸ درصد و در تهران ۳۴ درصد افزایش یافته بود اما این نرخ در تابستان به گونه‌ای تغییر کرده که نرخ رشد معاملات در تهران بیشتر از نرخ میانگین کل کشور شده است.

در تابستان امسال استان تهران رتبه اول بیشترین معاملات ملکی و استان مازندران رتبه اول بیشترین نرخ رشد معاملات را به خود اختصاص دادند، به‌طوری‌که میزان مبایعه‌نامه‌های تنظیم شده در مازندران ۱۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که قیمت ملک در این استان طی تابستان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرده و متوسط آن به ۴۵۰ هزار تومان رسیده است.

 

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها