بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، ۶ خرداد، ۱۳۹۷ | Sunday, 27 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

*شاخص نسبت بهای مسکن به درآمد خانوار*

کد خبر: 1544 Print This Post
۰۱ دی ۱۳۸۹ | ۰۹:۰۷
*شاخص نسبت بهای مسکن به درآمد خانوار*

www.bananews.irیک کارشناس مسکن با اشاره به این‌که در کل دنیا مسکن اولین دل‌نگرانی مردم است، گفت: در ایران وضعیت بخش مسکن مشخص شده و مانند حساب ریاضی نیست.

کیوان شادمان با تاکید بر اینکه در کل دنیا مسکن نقش بسیار مهمی دارد، اظهار کرد: بحران اقتصاد جهانی از بخش مسکن آمریکا نشات گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه رکود اقتصاد جهانی و بروز بحران در آمریکا از بخش مسکن منشا گرفته بود، خاطرنشان کرد: مردم توان بازپرداخت تسهیلاتی را که از بانک‌ها دریافت کرده بودند نداشتند و در نتیجه رکود اقتصادی ایجاد شد.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایسنا ،این کارشناس مسکن درباره‌ی شاخص نسبت بهای مسکن به درآمد خانوار تصریح کرد: با بررسی متوسط درآمد خانواده‌ها و متوسط قیمت مسکن می‌توان شاخص قیمت بهای مسکن به درآمد خانوار را بررسی کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این نسبت در ایران تا حدودی نامتناسب است، خاطرنشان کرد: تکنولوژی ساخت در قیمت مسکن در کشورما تاثیرگذار است چراکه تکنولوژی‌هایی که در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد با سایر کشورها متفاوت است به طوری‌که ساختمان‌ها سنگین‌تر ساخته می‌شوند و کمتر از قطعات پیش‌ساخته استفاده می‌شود بنابراین قمیت تمام شده در کشورهای اروپایی در مقایسه با کشورما پایین‌تر است.

شادمان با بیان اینکه قیمت مسکن در کشور ما با فراز و نشیب رو به رو است اضافه کرد: در ایران وضعیت بخش مسکن مشخص شده و مانند حساب ریاضی نیست به طوری که ممکن است فردی اقدام به خرید یک ملک کند و در شرایطی که هنوز یک سوم قیمت ملک را پرداخت نکرده است قیمت‌ها افزایش یابد و فرد بتواند با فروش آن واحد مسکونی ملک دیگری تهیه کند.

وی با بیان اینکه بازار مسکن نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا هم ثابت نیست، تصریح کرد: یکی از مسائلی که منجر شده وضعیت بازار مسکن با سایر کشورها متفاوت باشد این است که جمعیت جوان در کشور ما زیاد است.

این کارشناس مسکن ادامه داد: در اروپا نرخ جمیعت صفر یا منفی است این در حالی‌است که نرخ رشد جمعیت در دهه ۶۰ منجر به کمبود مسکن و نیاز شدید به مسکن در شرایط فعلی شده است.

شادمان خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود به بیش از یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم منظور نیازهای آینده است اما به‌نظر می‌رسد تا ۱۵ سال آینده نیاز مسکن به شدت فعلی نباشد و از فشار موجود در بخش مسکن کاسته شود.

وی در ادامه درباره‌ی اینکه رییس جمهوری اعلام کرد که مشکل مسکن کشور تا پایان دولت دهم حل می‌شود، تصریح کرد: حل مشکل مسکن تا پایان دولت دهم کار سختی است اما امیدوارم این مشکل حل شود.

شادمان ادامه داد: طرح مسکن مهر طرح بدی نیست اما مشکل آن دوری از مراکز شهرهاست.

این کارشناس مسکن در پاسخ به این سوال که در آغاز اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها بخش مسکن با چه تغییری رو به رو می‌شود؟ گفت: اولین تاثیر اجرای این قانون در بخش مسکن افزایش قیمت ساخت با آزاد شدن قیمت حامل‌های انرژی است.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر خوشبینانه نگاه کنیم و مردم بتوانند پس‌انداز کنند قدرت خریدشان بالا می‌رود و در نتیجه اشتیاق برای خرید افزایش می‌یابد اما اگر این امر رخ ندهد و قدرت خرید بالا نرود قیمت مسکن به دلیل افزایش قیمت تولید بالا رفته و در نتیجه رکود تورمی در بخش مسکن حاکم می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها