بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Monday, 21 May , 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

کارشناس مسکن: تکلیف سرمایه‌های سرگردان بازار مسکن معلوم شود

کد خبر: 11683 Print This Post
۰۳ خرداد ۱۳۹۰ | ۰۶:۱۹
کارشناس مسکن:  تکلیف سرمایه‌های سرگردان بازار مسکن معلوم شود

یک کارشناس مسکن معتقد است: وقتی اقتصاد پویا و روبه رشد داشته باشیم، تمام بخش‌ها از جمله مسکن دارای رونق می‌شود.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شهریار شقاقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به عوامل موثر در بازار مسکن، توضیح داد: وقتی قوانین مربوط به مسکن به سرعت تغییر می‌کنند، ثبات بازار این بخش را تحت تاثیر قرار می‌دهد که این بزرگ‌ترین مشکل است.

وی با تاکید بر تدوین قوانین بلندمدت در بخش مسکن گفت: باید قوانینی وضع شود که بتواند در دراز‌مدت پاسخگو باشد؛ هم‌چنین باید تکلیف سرمایه‌های سرگردان معلوم شود و بدانیم که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن چه زمانی انجام می‌شود.

شقاقی با بیان این‌که وزارت مسکن به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند، عنوان کرد: در کنار وزارت مسکن، بنیاد مسکن و مجلس و هم‌چنین بخش‌های دیگر اقتصادی که بازوهای دولت هستند، وجود دارند که باید یاری‌دهنده‌ی وزارت مسکن باشند.

این کارشناس مسکن، بانک‌ها را نخستین عامل رونق بازار مسکن دانست و اظهار کرد: بانک‌ها باید وام‌های بلند‌مدت کم بهره و با نرخ زیاد به مردم بدهند. در کشور‌های پیشرفته ۹۰ درصد قیمت مسکن را بانک پرداخت می‌کند و خریدار فقط ۵ تا ۱۵ درصد قیمت را می‌پردازد، در این صورت هم بانک سودش را می‌کند و هم مردم بدون نیاز به پس‌انداز زیاد می‌توانند خانه بخرند، ولی این شیوه هنوز در کشور ما جا نیفتاده است.

شقاقی در پایان با بیان این‌که بخش مسکن به عنوان یک تجارت در کشور مطرح است، گفت: مسکن به‌عنوان رفع نیاز مطرح نیست، علت این است که همه‌ی بخش‌های اقتصادی و هم‌چنین افراد غیرمتخصص مانند کارخانه‌داران و پزشکان وارد این بخش شده‌اند، ولی در کل درحال حاضر به دلیل رکود بازار مسکن سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی نمایشگاه صنعت ساختمان انجمن بتن ایران انجمن تونل ایران انجمن مهندسی زلزله ایران انجمن مهندسی عمران ایران برنامه معماری سفید شبکه آموزش بنیاد معماری انقلاب اسلامی انتشار اخبار صنعت ساختمان جشنواره ملی معماری ایران سازمان غیر دولتی جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ژورنالها و محلات علمی مهندسی عمران مسابقات سازه ماکارونی سازمان نظام مهندسی هم اندیشی ملی معماری اسلامی
برچسب‌ها