http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه معماری و شهرسازی معماری نوین

معماری نوین

نقش معماری ساختمان در مدیریت بحران آتش سوزی

http://www.bananews.ir/معماری ساختمان رابطه مستقیمی با مدیریت اصولی بحران در زمان آتش سوزی دارد. اگرچه ضوابط موجود در زمینه ایمنی ساختمان‌ها در برابر آتش رهنمودی مناسب برای معماران در جهت طراحی ایمن است؛ اما همچنان جای خالی بررسی‌هایی در ضوابط ایمنی را نشان می‌دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بر اساس نتایج یک پژوهش، معماری ساختمان رابطه مستقیمی با مدیریت اصولی بحران در زمان آتش سوزی دارد و توجه به تعداد، ابعاد و موقعیت راه‌های خروج در معماری ساختمان ها به ویژه در اماکن عمومی حیاتی است.
روزنامه شهروند با استناد به این پژوهش با عنوان «بررسی کارآیی راه‌های خروج ساختمان در تخلیه اضطراری آتش به روش تحلیل نرم‌افزاری» آورده است، تاخیر چند دقیقه‌ای در تخلیه افراد در حوادث، به‌ویژه در ساختمان‌های آموزشی به دلیل حجم بالای جمعیت اثر قابل‌توجهی در افزایش خسارت جانی دارد. آزاده شمس و لیلا میرسعیدی، پژوهشگران این تحقیق با استفاده از دو روش کارآیی ابزارهای فرار در ساختمان‌های آموزشی ابتدا زمان‌های خروج اضطراری با مدلسازی رفتاردانش آموزان (به وسیله نرم‌افزار شبیه‌ساز) را تخمین زده و سپس با مقایسه نتایج حاصل با زمان مورد نیاز برای تخلیه ساختمان برآوردی از کارآیی ابزارهای خروج به دست آورده اند. در روش دوم کارآیی راه‌های خروج مدرسه با معیار ضوابط و مقررات ایمنی ساختمان در برابر آتش بررسی شده است.

مقایسه نتایج حاصل از دو شیوه یاد شده امکان تأیید این فرضیه را فراهم کرده است که رابطه مستقیمی بین تعداد، ابعاد و موقعیت راه‌های خروج با زمان خروج امن کاربران در مواقع بحران وجود دارد. نتایج حاصل شیوه‌هایی در ارزیابی عملکرد پلان معماری ارایه داده است که می‌تواند افزایش دقت تصمیمات مدیریتی در وضع پاسخگویی بناها در موارد بحران را به همراه آورد. نتایج نشان می‌دهد ارزیابی ویژگی‌های معماری مربوط به ابزارهای فرار ساختمان تنها به وسیله ضوابط و مقررات ملی کافی نیست.

اگرچه ضوابط موجود در زمینه ایمنی ساختمان‌ها در برابر آتش رهنمودی مناسب برای معماران در جهت طراحی ایمن است؛ اما همچنان جای خالی بررسی‌هایی در ضوابط ایمنی را نشان می‌دهد. تاکنون به این مسأله که آیا کاربران بناها با ویژگی‌های جسمی و رفتاری متفاوت می‌توانند در زمان مناسب ساختمان را ترك کرده و به محل امن بروند، کمتر پرداخته شده است.

ازسوی دیگر، در این پژوهش بدون توجه به برآورد کارآیی مصالح در مدت زمان تخلیه و با درنظر گرفتن یک عدد رایج اقدام به شبیه‌سازی رفتار کاربر شده است؛ درحالی‌که برآورد زمانی دقیق‌ زمان تخلیه کافی می‌تواند براساس هر پروژه برحسب نوع مصالح و ویژگی‌های معماری ساختمان متفاوت باشد که با نرم‌افزارهای دقیق شبیه‌سازی آتش (مانند FDS ) امکان‌پذیر بوده و شایسته است در پژوهش‌های آینده به آن پرداخته شود.

شبیه‌سازی نرم‌افزاری پلان و رفتار کاربر مواردی را نشان می‌دهد که با وجود پاسخگویی پلان به مقررات ملی (به طور مثال عرض و تعداد پله‌های موردنیاز) در صورت مسدودشدن مسیر تخلیه عمودی اصلی، استفاده از مسیر فرعی مستلزم صرف زمان بیش از حد برای تخلیه امن افراد از ساختمان است. براساس نتایج حاصل از پژوهش، ارزیابی ویژگی‌های معماری مربوط به ابزارهای فرار ساختمان به‌ویژه در ساختمان‌های با خطرپذیری بالا تنها به وسیله ضوابط و مقررات ملی- که روش مرسوم در بررسی خطرپذیری ساختمان‌ها در مواقع بحران است - کافی نیست و نیاز است برنامه‌ای دقیق و مدون برای آن تهیه و تدوین شود. برنامه‌ای در سطح کلان که بتواند خطرپذیری ساختمان‌ها را به صورت دقیق شناسایی و از مشکلات گسترده آتی جلوگیری کند. این درحالی است که فرار سریع و عملیات نجات در ساختمان‌هایی با تعداد محدودی از نقاط دسترسی به سطح خیابان (از جمله ساختمان‌های آموزشی) امری مشکل است.

تراکم بالای جمعیت هم مشکلات کنترل شرایط را در هنگام وقوع بحران دو چندان می‌کند. مکان‌یابی صحیح مسیرهای خروج باید براساس محاسبه دقیق بازه‌های زمان خروج باشد و ابعاد خروجی‌های اضطراری متناسب با حجم تردد استفاده‌کنندگان در زمان بحران پیش‌بینی شود. این درحالی است که اطلاعات مربوط به این حوادث معمولا در دسترس نیست و سناریوهایی که به کاهش خسارت برای ساختمان‌ها می‌انجامد، کمتر پیش‌بینی شده است. همچنین نمونه‌هایی مانند نمونه مدرسه مورد بررسی در این پژوهش بسیار زیادند و بسیاری از اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها که باید ضامن امنیت در مواقع بحرانی باشند، می‌توانند عامل بحران باشند.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

امارات ۳۰ شهرک مسکونی ویژه کارگران احداث می‌کند

http://www.bananews.ir/دولت امارات قصد دارد بیش از ۳۰ شهرک مسکونی با هزینه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد درهم ویژه کارگران احداث کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ وزارت کار و اموراجتماعی امارات اعلام کرد که بیش از ۳۰ شهرک مسکونی ویژه کارگران در مناطق مختلف شهر ابوظبی پایتخت امارات احداث می کند.

براساس این گزارش این شهرک ها با هزینه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون درهم احداث می شود که ظرفیت بیش از ۴۵۰ هزار نفر کارگر را دارد.

روزنامه الخلیج چاپ امارات گزارش داد که با احداث این شهرک های مسکونی طرح ساماندهی کارگران و حمایت ویژه از کارگران در تمامی شهرهای امارات به زودی اجرا می شود.

 

ایسنا

نگاهی به اصول معماری سبز ‌در شهر

http://www.bananews.ir/ساختمان‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند.

مزایای ساختمان‌های سبز فراتر از جذب دی‌اکسیدکربن است

http://www.bananews.ir/محققان دریافتند، مزایای ساختمان‌های سبز فراتر از جذب دی‌اکسیدکربن و زیبایی است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir امروزه ساختمان‌هایی که بام آنها و یا دیوارهایشان از گیاهان پوشیده شده است، بسیار به چشم می‌خورد.

ضعف معماری در اطراف حرم حضرت معصومه (س)

http://www.bananews.ir/یکی از اساتید بزرگ معماری ایتالیایی معتقد است: ساخت ساختمان های بزرگ اطراف حرم نشانگر ضعف معماری است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir ژوآنی اسپالا در همایش تخصصی نگاهی گذرا به شهرسازی قم پیرامون شهرسازی مذهبی و هجوم معماری غربی در تالار شهرداری قم عنوان کرد: در معماری قم لازم است به بافت اصیل و مذهبی آن توجه ویژه ای کرد و در ساختمان های دینی این فرهنگ و بافت اصیل را مد نظر قرار داد. در معماری قم لازم است به بافت اصیل و مذهبی آن نیز توجه ویژه ای کرد و در ساختمان های دینی این فرهنگ و بافت اصیل را مد نظر قرار داد. شهرسازی باید اصالت فرهنگی و مذهبی خود را حفظ کند و در آن پیامی مطابق با فرهنگ آن جا داشته باشد.

وی با انتقاد از برخی از ساختمان سازیها در قم عنوان کرد: در این شهر وقتی تا حدی از حرم مطهر فاصله می گیریم ساختمان های بزرگ مانع از دیدن حرم می شود که خود نشان گر ضعف معماری است.

این معمار ایتالیایی تصریح کرد:برای من افتخار بزرگی است که در این نشست تخصصی حضور دارم که مباحث صریح را در خصوص معماری قم را مطرح می کنند مباحثی که نه تنها برای قم بلکه برای جهان می تواند نمونه و مهم باشد. باید با توجه به انتقاداتی که در مورد ساختمان سازی و معماری در این شهر مذهبی می شود راه عملی پیدا و مشکلات مطرح شده را رفع کرد.

اسپالا خاطرنشان کرد: معماری از نظر شهرسازی و ویژگی های اجتماعی و اقتصادی و ... اهمیت دارد از این رو باید کاستی ها و مشکلات را ارزیابی کرد و باید مباحث علمی و تخصصی را وارد معماری کرد و برنامه ریزی و طرح ریزی جامعی را به کار گرفت.

این استاد معماری ایتالیایی گفت: یکی از نکات مهم در معماری توجه به آمایش سرزمین و ویژگیهای منطقه‌ای است به طوری که می‌توان با توجه به معماری از فرهنگ و تمدن و میراث فرهنگی صیانت کرد. بافت های سنتی گویای فرهنگ اصیل و غنی قم است و معماری نباید این فرهنگ اصیل را تحقیر نماید بلکه باید در برابر آن تعظیم کند.

وی در مورد دیگر ویژگی های معماری عنوان کرد: در معماری حفظ سرزمین و محیط زیست هم جایگاه مهمی دارد.

در این نشست تخصصی به باغها و بوستان های سنتی هم اشاره شد که نمادها و پیام های زیادی را در بر دارد و این پژوهشگر معماری در این زمینه اظهار کرد: منظور از باغ های سنتی فقط درخت و بلبل و چمن نیست بلکه چینش و معماری در باغ های سنتی باید پیام معنوی داشته باشد نه اینکه در آن نگاه مادی و تجاری مد نظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در معماری اصیل باید فضای سبز و طبیعت را احیاء کرد. همچنین اماکن مقدس، مساجد و خانه های سنتی ایرانیان هر کدام باید با ویژگی های معنوی و مذهبی مرتبط باشد.

اسپالا بیان کرد: باید میان بخش های قدیمی و سنتی شهر و بخش جدید در ساختمان سازی یک نوع سازگاری ایجاد کرد نه اینکه یک معماری مدرن خالی از اصالت و مصرف گرایانه را معرفی کرد تا فرهنگ سنتی از میان برود.

وی در باره معماری منازل گفت: منازل نباید به صورت یک سکونت گاه و خوابگاه تعریف شود بلکه منازل جای آرامش و زندگی است و مدرنیته نباید دشمن فرهنگ و تمدن باشد بلکه باید موجب ارتقای فرهنگ اصیل باشد.

 

ایسنا