http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه معماری و شهرسازی معماری نوین

معماری نوین

امارات ۳۰ شهرک مسکونی ویژه کارگران احداث می‌کند

http://www.bananews.ir/دولت امارات قصد دارد بیش از ۳۰ شهرک مسکونی با هزینه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد درهم ویژه کارگران احداث کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ وزارت کار و اموراجتماعی امارات اعلام کرد که بیش از ۳۰ شهرک مسکونی ویژه کارگران در مناطق مختلف شهر ابوظبی پایتخت امارات احداث می کند.

براساس این گزارش این شهرک ها با هزینه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون درهم احداث می شود که ظرفیت بیش از ۴۵۰ هزار نفر کارگر را دارد.

روزنامه الخلیج چاپ امارات گزارش داد که با احداث این شهرک های مسکونی طرح ساماندهی کارگران و حمایت ویژه از کارگران در تمامی شهرهای امارات به زودی اجرا می شود.

 

ایسنا

نگاهی به اصول معماری سبز ‌در شهر

http://www.bananews.ir/ساختمان‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند.

مزایای ساختمان‌های سبز فراتر از جذب دی‌اکسیدکربن است

http://www.bananews.ir/محققان دریافتند، مزایای ساختمان‌های سبز فراتر از جذب دی‌اکسیدکربن و زیبایی است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir امروزه ساختمان‌هایی که بام آنها و یا دیوارهایشان از گیاهان پوشیده شده است، بسیار به چشم می‌خورد.

ضعف معماری در اطراف حرم حضرت معصومه (س)

http://www.bananews.ir/یکی از اساتید بزرگ معماری ایتالیایی معتقد است: ساخت ساختمان های بزرگ اطراف حرم نشانگر ضعف معماری است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir ژوآنی اسپالا در همایش تخصصی نگاهی گذرا به شهرسازی قم پیرامون شهرسازی مذهبی و هجوم معماری غربی در تالار شهرداری قم عنوان کرد: در معماری قم لازم است به بافت اصیل و مذهبی آن توجه ویژه ای کرد و در ساختمان های دینی این فرهنگ و بافت اصیل را مد نظر قرار داد. در معماری قم لازم است به بافت اصیل و مذهبی آن نیز توجه ویژه ای کرد و در ساختمان های دینی این فرهنگ و بافت اصیل را مد نظر قرار داد. شهرسازی باید اصالت فرهنگی و مذهبی خود را حفظ کند و در آن پیامی مطابق با فرهنگ آن جا داشته باشد.

وی با انتقاد از برخی از ساختمان سازیها در قم عنوان کرد: در این شهر وقتی تا حدی از حرم مطهر فاصله می گیریم ساختمان های بزرگ مانع از دیدن حرم می شود که خود نشان گر ضعف معماری است.

این معمار ایتالیایی تصریح کرد:برای من افتخار بزرگی است که در این نشست تخصصی حضور دارم که مباحث صریح را در خصوص معماری قم را مطرح می کنند مباحثی که نه تنها برای قم بلکه برای جهان می تواند نمونه و مهم باشد. باید با توجه به انتقاداتی که در مورد ساختمان سازی و معماری در این شهر مذهبی می شود راه عملی پیدا و مشکلات مطرح شده را رفع کرد.

اسپالا خاطرنشان کرد: معماری از نظر شهرسازی و ویژگی های اجتماعی و اقتصادی و ... اهمیت دارد از این رو باید کاستی ها و مشکلات را ارزیابی کرد و باید مباحث علمی و تخصصی را وارد معماری کرد و برنامه ریزی و طرح ریزی جامعی را به کار گرفت.

این استاد معماری ایتالیایی گفت: یکی از نکات مهم در معماری توجه به آمایش سرزمین و ویژگیهای منطقه‌ای است به طوری که می‌توان با توجه به معماری از فرهنگ و تمدن و میراث فرهنگی صیانت کرد. بافت های سنتی گویای فرهنگ اصیل و غنی قم است و معماری نباید این فرهنگ اصیل را تحقیر نماید بلکه باید در برابر آن تعظیم کند.

وی در مورد دیگر ویژگی های معماری عنوان کرد: در معماری حفظ سرزمین و محیط زیست هم جایگاه مهمی دارد.

در این نشست تخصصی به باغها و بوستان های سنتی هم اشاره شد که نمادها و پیام های زیادی را در بر دارد و این پژوهشگر معماری در این زمینه اظهار کرد: منظور از باغ های سنتی فقط درخت و بلبل و چمن نیست بلکه چینش و معماری در باغ های سنتی باید پیام معنوی داشته باشد نه اینکه در آن نگاه مادی و تجاری مد نظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در معماری اصیل باید فضای سبز و طبیعت را احیاء کرد. همچنین اماکن مقدس، مساجد و خانه های سنتی ایرانیان هر کدام باید با ویژگی های معنوی و مذهبی مرتبط باشد.

اسپالا بیان کرد: باید میان بخش های قدیمی و سنتی شهر و بخش جدید در ساختمان سازی یک نوع سازگاری ایجاد کرد نه اینکه یک معماری مدرن خالی از اصالت و مصرف گرایانه را معرفی کرد تا فرهنگ سنتی از میان برود.

وی در باره معماری منازل گفت: منازل نباید به صورت یک سکونت گاه و خوابگاه تعریف شود بلکه منازل جای آرامش و زندگی است و مدرنیته نباید دشمن فرهنگ و تمدن باشد بلکه باید موجب ارتقای فرهنگ اصیل باشد.

 

ایسنا

ورود هنر ایرانی به فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های‌راه‌آهن و فضاهای عمومی

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به مراسم رونمایی از سند ثبت معنوی ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد در هفته دولت، جزییات خرید بیش از ۵۰ اثر خط نقاشی و نحوه استفاده از آنها را در وزارت راه و شهرسازی تشریح کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمدسعید ایزدی در بیان اهداف بازدید مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی از نمایشگاه نقاشی خط تحت‌عنوان «یک صد اثر از پنجاه و چهار هنرمند» که در خانه هنرمندان با حضور دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای انجام شد، گفت: این بازدید بیشتر به منظور حمایت از هنرمندان صورت گرفت و قصد و نیت ما نیز این است تا با استفاده از آثار ارزشمند هنر ایرانی در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و تجهیز فضاهای‌عمومی با این آثار، ضمن حمایت از آثار هنری و هنرمندان بتوانیم ساختمان‌های فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن و سایر ساختمان‌های مربوط به وزارت راه و شهرسازی را با شان هنر ایرانی تزیین کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به منظور حمایت از هنرمندان و بهره گیری از هنر ایرانی در حوزه حمل و نقل کشور که بخش عمده‌ای از زندگی مردم با آن گره خورده است، در تلاش هستیم تا برخی از آثار نمایشگاه خط نقاشی را از نمایشگاه «یکصد اثر از پنجاه و چهار هنرمند» خریداری کنیم.

ورود هنر ایرانی به فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و فضاهای عمومی حوزه حمل و نقل

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به ابعاد موضوعی این برنامه به جزئیات اجرای آن توسط مجموعه‌ای از شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی پرداخت و به پایگاه خبری وزارت راه گفت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، سازمان ملی زمین و مسکن، راه آهن جمهوری اسلامی ایران و سایر زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی که می‌توانند همکاری کنند در حمایت از آثار خوشنویسی و خط نقاشی مشارکت دارند.

ایزدی با اشاره به اینکه ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد با تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی به ثبت معنوی رسید، از افتتاح این ترمینال فرودگاهی در هفته دولت خبر داد و در ادامه تاکید کرد: استفاده از بخش عمده‌ای از آثار خریداری شده در گالری‌ها و فضاهای عمومی خواهد بود.

وی در پایان افزود: در تلاش هستیم بیش از پنجاه اثر را از این نمایشگاه خریداری و در عرصه‌های مختلف عمومی به نمایش بگذاریم.

 

ایسنا