http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه معماری و شهرسازی میراث فرهنگی

میراث فرهنگی

آغاز عملیات مرمت و باز زنده‎سازی پل گپ (صفوی) خرم‌آباد

http://www.bananews.ir/‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از آغاز عملیات مرمت و باز زنده‌سازی پل گپ (صفوی) خرم‌آباد خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ غلامرضا سلیمانی با بیان اینکه پل گپ یا صفوی بر روی رودخانه شهر خرم‌آباد بنا شده و یکی از بناهای عام‌المنفعه این شهر به شمار می‌رود، افزود: این اثر از دوره صفوی تاکنون کاربری خود را به خوبی حفظ کرده است.

وی گفت: پل گپ به شماره 2354 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و اداره کل میراث فرهنگی لرستان در راستای اهداف حفاظتی و مرمتی خود با اعتباری بالغ بر 12 هزار میلیون ریال عملیات مرمت، باز زنده‌سازی دهانه‌ها و همچنین ساماندهی این محور گردشگری شهر خرم‌آباد را آغاز کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اضافه کرد: اقدامات مرمتی و احیای این فاز، بنای پل شامل جمع‌آوری عناصر بتنی، پیگردی و اجرای طرح باز زنده‌سازی دهانه‌ها و بخش شاه‌نشین تخریب شده پل، جمع‌آوری الحاقات و بارگیری مواد حاصله از عملیات مرمت، تمیز کاری محیط و نمای پل، ترمیم و تعویض مصالح آسیب‌دیده چشمه طاق‌های مورد تردد وسایط نقلیه با آجر سنتی و مطابق الگو اولیه، خالی کردن بندهای فرسوده و اجرای بندکشی با ملات ماسه و سیمان و شن شسته الک شده در نما، ساماندهی و محوطه سازی پیرامونی پل است.

وی یادآور شد: پس از پایان عملیات مرمتی این پل به یک محور گردشگری تبدیل خواهد شد و ‌با جایگزین کردن یک پل در بالا دست، فقط برای تردد پیاده از آن استفاده می‌شود.

 

ایسنا

تخریب آثار تاریخی سبب بحران هویت می‌شود

http://www.bananews.ir/استاد دانشگاه در رشته معماری و طراح اولین پیاده راه شهر تهران گفت: تخریب آثار تاریخی و خانه های قدیمی در شهرها، بحران هویت ایجاد می کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir هادی قربانی در نشست "حیاط خانه ما تنهاست" در بابل گفت: به دلیل گسترش شتاب زده شهرها، نقش شهرداری ها در مدیریت شتاب زده برای نگه داشتن هویت بسیار مثمرثمر است.

وی ادامه داد: شهرداری ها متاسفانه در کشور ما برای تامین بودجه اقدام به تراکم فروشی می‌کنند که در این راستا محیط های مصنوعی در شهر ایجاد می شود.

قربانی با اشاره به اینکه چنین موضوعی موجب ایجاد بحران هویت در شهرها می شود، تصریح کرد: در محله های قدیمی عمر خانه ها زیاد است و به مرور این واحدهای قدیمی تخریب شده و جای خود را به آپارتمان های چند طبقه می دهد این امر موجب می شود نسل جدید که خاطره ای از آن محل ندارد، دچار بی هویتی شود. چنین شهری دچار بی هویتی شده و مردم تعلق خاطر خود را از دست می دهند.

قربانی با اشاره به اینکه حمام میرزا یوسف که از حمام های قدیمی شهر بابل بوده، با تخریب شهرداری تبدیل به پارکینگ شده و این موضوعات تعلق خاطر مردم شهر را از بین می برد یادآور شد: پیش از انقلاب شهر بابل با جمعیتی بسیار کمتر دارای چهار سینما بود اما امروز شهرستان بابل با بیش از 500 هزار نفر جمعیت تنها یک سینما دارد، این پاتوق های اجتماعی وقتی از بین برود موجب می شود این خلاء در خفا رخ دهد. بذر فرهنگ را باید در دوران کودکی در ذهن کودک کاشت اما امروز کودکان ما با بافت های قدیمی کمتر آشنایی دارند.

وی همچنین نقش مسئولین را در عرصه شهرسازی مهم و اساسی دانست و تاکید کرد: مسئولین باید ثبات پست مدیریتی داشته باشند. عدم ثبات مدیریتی موجب می شود ساخت و سازها در شهر شتاب زده انجام شود.

قربانی با پیشنهاد اینکه چه بهتر می شود که جشن ها و جشنواره ها در بافت های فرهنگی و قدیمی شهر برگزار شود، ادامه داد: چنین جشن هایی در بافت قدیمی موجب می شود بذر شناخت بافت ها و هویت شناسی در مردم ذهن مردم کاشته شود.

 

ایسنا

زمین لغزش سیمره ثبت ملی شد

http://www.bananews.ir/مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ثبت زمین لغزش سیمره در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir غلامرضا سلیمانی گفت: محدوده این زمین لغزش در شهرستان پلدختر حدفاصل بخش مرکزی، دهستان‌های جایدر و جلوگیر واقع شده است.

وی ادامه داد: این پدیده زمین ساختاری حدود 11 هزار سال قبل در دره سیمره رخ داده که این رویداد موجب رانش طبقات سنگی به ابعاد تقریبی طول 16 کیلومتر و عرض پنج کیلومتر و ضخامت 300 متر، از دامنه شمال شرقی کبیرکوه شده و انرژی حاصل از آن به حدی بود که سبب خردشدن لایه‌های سنگی و حرکت مصالح لغزشی به طول 25 کیلومتر در امتداد شیب و تاقدیس شد.

سلیمانی ادامه داد: بدین ترتیب لنداسلاید سیمره متولد و در نتیجه حرکت این واریزه‌ها، مسیر رودخانه‌های کشکان و سیمره را در دامنه کبیرکوه مسدود، سدی طبیعی ایجاد و سبب بوجود آمدن دریاچه تاریخی سیمره شد.

این مسئول یادآور شد: این اداره کل در راستای اهداف حفاظتی خود و در اجرای تبصره ماده 2 قانون و تشکیل سازمان میراث فرهنگی مصوب 23 دی‌ماه 1382، آیین‌نامه اجرایی قانونی مذکور مصوب هیئت محترم وزیران، اثر طبیعی زمین لغزش سیمره در فهرست آثار ملی به ثبت رسانید.

وی اضافه کرد: در گام بعدی، این اداره کل اقدام به ثبت این اثر در فهرست آثار طبیعی کشور و همچنین تهیه پرونده آن جهت معرفی به عنوان یک (( ژئو پارک‌)) در فهرست جهانی یونسکو خواهد کرد.

محمدرضا اسدی معاون میراث فرهنگی لرستان نیز در این‌باره گفت: تهیه پرونده ثبتی این اثر با تلاش، شورای ثبت و حرائم استان و سازمان مرکزی، پیگیری‌های مهرداد زرین‌جویی کارشناس فرهنگی این اداره کل و مسئول ثبت آثار استان آقای محسن طرهانی صورت پذیرفته است.

اسدی افزود: برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد این اثر وسعت محدوده زمین لغزش، عوارض بدیع به جای مانده از زمین لغزش مانند تالاب‌ها و سایر پدیده‌های ناشناخته، چشم‌انداز و حضور تمامی عناصر منظر، کم نظیر بودن رخداد زمین لغزش سیمره، تنوع زیست جانوری و گیاهی، بکر بودن پدیده زمین لغزش، قرار گرفتن میان سه استان، ایلام و خوزستان به لحاظ موقعیت مکانی است.

 

ایسنا

فرجامی خوش برای یک بنای تاریخی دیگر در بهارستان

http://www.bananews.ir/پروژه بهسازی و ساماندی نما و منظر میدان بهارستان سبب خیر شد تا جداره‌ی بنای تاریخی «شرکت سهامی انتشار» با حدود ۸۵ سال قدمت نیز ساماندهی شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ «شرکت سهامی انتشار»، به عنوان یکی از انتشاراتی‌های قدیم تهران،‌ حدود ۳۵ سال پیش در ساختمان تاریخیِ واقع در خیابان جمهوری، قبل از میدان بهارستان مستقر شد، بنایی که پس از کودتای ۲۸ مرداد توسط مهدی بازرگان، آیت‌الله طالقانی‌ و یدالله سحابی تاسیس شد و حالا پس از سال‌ها باردیگر رنگ ساماندهی را به خود دید.

بنای تاریخی «شرکت سهامی انتشار» که سال ۱۳۸۶ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید، با حدود ۸۵ سال قدمت نه تنها در طول این سال‌ها متروکه نشده، بلکه به طور دائم حضور افراد و شخصیت‌های متفاوتی را تجربه کرده و شاهد روزهای پر فراز و نشیبِ میدان تاریخی بهارستان نیز بوده است، این بنا از چند ماه قبل توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران در دست ساماندهی قرار گرفت.

هادی صادقی، معاون تبلیغات و درآمد سازمان زیباسازی شهرداری تهران در این زمینه گفت: به دنبال انجام عملیات پیرایش و پاکسازی جداره و مرمت و رنگ آمیزی بازشو های ساختمان تاریخی «شرکت سهامی انتشار»، اجرای نورآرایی این بنا نیز انجام شد.

وی افزود: این بنای تاریخی در فاصله سه سال ۱۳۱۲ تا ۱۳۱۵ با نمایی قفقازی طراحی و ساخته شده و در این مدت میزبان موسسه انحصاری کشت تریاک، رستوران و مدرسه نادری و پس از آن و در حال حاضر شرکت سهامی انتشار است.

او با اشاره به پایان عملیات بهسازی و ساماندهی نما و منظر بهارستان نیز اظهار کرد: اقدام تعیین‌بخشی برای حفظ خاطرات شهر در این میدان انجام شده است تا فضای شهری انسانی‌تر باشد.

پیش از این نیز حسن محجوب، مدیرعامل شرکت سهامی انتشار در گفت‌وگویی درباره‌ی این بنا اظهار کرده بود: «تاکنون هزینه‌های زیادی برای نگهداری ساختمان کردیم، بعد بارها تعمیرات انجام دادیم، نقاشی کردیم، شیروانی‌ها را عوض کردیم. اداره میراث فرهنگی نیز در این سال‌ها تنها یکبار به ما نامه داده است که ساختمان باید حفظ شود.»

او گفته بود: «میراث فرهنگی این ساختمان را حفظ می‌کند، اما هرگز کمکی برای مرمت و حفاظت از بنا به ما نکرده است و تاکنون تمام هزینه‌ها را خودمان پرداخت کردیم.»

براساس این گزارش، عملیات ساماندهی جداره «شرکت سهامی انتشار»، به دنبال اجرایی شدن پروژه بهسازی و ساماندهی نما و منظر بهارستان از ۲۰ آبان ماه سال گذشته آغاز و با تاسیس موزه دبیرستان علمیه با ساماندهی ۷۲ بلوک ساختمانی به پایان رسید.

اما یکی از بناهای قرار گرفته در این محور یعنی ساختمان بانک مرکزی قرار گرفته در ضلع شمالی میدان به دلیل مخالفت مدیران پایه بانک مرکزی و یک بنا در ضلع جنوبی میدان به دلیل نبود استحکام هم چنان فرسوده و نابسامان باقی مانده‌اند.

 

ایسنا

بافت تاریخی میدان وحدت اسلامی احیا می‌شود

http://www.bananews.ir/شهردار منطقه یازده تهران گفت: با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران؛ احیای بافت تاریخی و ارزشمند میدان وحدت اسلامی در محدوده حصار ناصری تا یک ماه آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ نصراله آبادیان ضمن اعلام این خبر افزود: درعملیات بازسازی واحیای بافت تاریخی میدان وحدت اسلامی طراحی و نظارت از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران و اجرای طرح از سوی اداره زیباسازی این منطقه در حال انجام است.
شهردار منطقه 11 ادامه داد: برای احیای بافت تاریخی این میدان ضمن آرام سازی بصری؛ کلیه زوائد بصری محیط پیرامون حذف و جداره های شهری آن پیرایش می شود.

آبادیان در ارتباط با اقدامات پیش بینی شده برای افزایش تردد عابر پیاده گفت: برای تسهیل تردد عابران پیاده و احیای تعامل اجتماعی در محدوده میدان وحدت اسلامی با اولویت بخشیدن به حرکت پیاده به جای سواره با حذف پل عابر، محدوده میدان سنگ فرش و پیاده راهسازی می شود.

بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11، وی اظهار کرد: میدان وحدت اسلامی (شاپور سابق) که در محدوده حصار ناصری قرار دارد از میادین قدیمی شهر تهران است که در گذشته نقش یک میدان را داشته است اما رفته رفته با حرکت خودروها از این نقش کاسته و حضور عابر پیاده در آن کاهش یافته است.

 

ایسنا