http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه معماری و شهرسازی میراث فرهنگی

میراث فرهنگی

آشنایی با اثر معماری مسجد وکیل

http://www.bananews.irمسجد وکیل بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا به وجود آورده‌ است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مسجد وکیل و یا مسجد سلطانی، مسجدی تاریخی مربوط به دوره زندیان ‌در شیراز است که به دستور کریم‌خان زند ساخته شد.

این مسجد در غرب بازار وکیل و در انتهاى راستهه شمشیرگرها واقع شده‌ و طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است.

شبستان جنوبی با ستون‌های سنگی یکپارچه و مارپیچ از شاخصه‌های معماری ایرانی واز مناطق دیدنی این مسجداست که ۴۸ ستون سنگی یکپارچه را شامل می‌شود.

مساحت این شبستان در حدود ۵۰۰۰ مربع است و منبر ۱۴ پله‌ای یکپارچه از سنگ مرمر از زیبائی‌های قسمت شبستان محسوب می‌شود و گویند به فرمان کریم خان این سنگ از مراغه به شیراز آورده شد.

در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌است.

این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا به وجود آورده ‌است. کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی نیز بسیار زیبا و از انواع هفت رنگ و معرق است.

مسجد وکیل در سفرنامه به سوی اصفهان پیرلوتی این گونه معرفی شده‌است: امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان شوم بی شبهه اگر مدتی در اینجا بمانم به همه محل‌هایی که دخول به آنها اکنون به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم. مردم این شهر نسبت به من بسیار ملایم و مهربانند. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی‌آلایش است، ولی در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده‌است هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی لاجوردین و فیروزه فام هستیم.

 

 پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

اجرای ۱۳ پروژه در سال ۹۵ برای احیا و بهسازی بافت تاریخی گرگان

http://www.bananews.irدبیر ستاد احیای بافت‌های فرسوده گلستان اعلام کرد: امسال ۱۳ قرارداد کاری جهت احیا و بهسازی بافت‌های تاریخی گرگان به ارزش ۱۶/۵ میلیارد ریال منعقد شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، ابراهیم مبارک قدم در گفت‌وگویی خبری، این پروژه‌ها را شامل احیاء و بهسازی چهار تکیه در محله پاسرو، سه تکیه در محله سرچشمه، دو تکیه محله دربنو، دو تکیه در محله سبزه مشهد و دو تکیه محله دوشنبه‌ای گرگان بیان کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: این قراردادها به همراه برآورد تمامی پروژه‌ها، استعلام از پیمانکاران ذیصلاح و برگزاری مناقصه، در تیرماه امسال توسط اداره کل راه و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران انجام شده است.

مبارک قدم با اشاره به تفاهم‌نامه چهارجانبه میان اداره کل راه و شهرسازی، استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری گرگان در اردیبهشت‌ماه امسال در راستای احیای گذرهای فرهنگی تاریخی گرگان، افزود: احیا و بهسازی ۹ تکیه در محلات پاسرو، سرچشمه و سبزه مشهد با مبلغ حدود ۱۱ میلیارد ریال در راستای محور اولویت اول و پنج تکیه در محلات دربنو و دوشنبه‌ای با مبلغی در حدود ۵/۵ میلیارد ریال در راستای محور اولویت دوم این تفاهم‌نامه منعقد شده است.

وی هدف از احیا و بهسازی این تکایا را، حفاظت از ارزش‌های کالبدی و غیر کالبدی موجود و ارتقای کیفیت همه‌جانبه آن از طریق خوانا سازی عناصر باارزش در گذر تاریخی- فرهنگی، رفع خطر، استحکام‌بخشی و مرمت عناصر کالبدی پیرامونی، توانمندسازی عناصر بافت در مسیر و پیرامون گذر در جهت ارتقای کیفیت زندگی در بافت بیان کرد.

مبارک قدم افزود: اعطای کاربری جدید به ابنیه ارزشمند متناسب با افق گذر تاریخی- فرهنگی و به روز رسانی تمامی مؤلفه‌های حیات شهری در تمامی ساحت‌های کالبدی نیز جزو روش‌های دیگر حفاظت از این ارزش‌ها خواهند بود.

این مقام مسئول در گلستان با اشاره به اینکه بازآفرینی و برگرداندن حیات شهری به بافت‌های تاریخی در هر شهری مختص همان شهر و با توجه به پتانسیل‌های موجود در آن است، افزود: باید موتور محرک بازآفرینی شناسایی و برنامه‌ها در آن راستا تنظیم شود.

به گفته مبارک قدم، در شهر گرگان سیستم معماری مبتنی بر محلات مستقلی است که هر محله دارای مرکز محله و مرکز محلات مبتنی بر تکایاست و ساختار هندسی، کالبدی و هویتی محلات نیز بر مبنای تکایاست و همچنین تکایای شهر گرگان در همه ایام سال نیز فعال است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

دوره‌ طلایی میراث فرهنگی آغاز شده است

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اگر حساسیت‌ها و توجه وزارت راه و شهرسازی نسبت به بافت‌های تاریخی و بناهای میراثی از خود سازمان میراث فرهنگی بیشتر نباشد، حتما کمتر نیست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعباس آخوندی با تاکید بر این‌که وزارت راه و شهرسازی با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رابطه‌ی بسیار خوبی دارد، در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود داشتن این رابطه‌ی خوب در برخی از مجوزها، به ضوابط و قوانین میراث فرهنگی برای استعلام یا صدور مجوز برای بررسی‌های باستان‌شناسانه کوتاهی‌هایی می‌شود، بیان کرد: معتقدم این دوره، دوره‌ی طلایی سازمان میراث فرهنگی است، چون حامیان بسیار قوی در دستگاه‌های مختلف شهری مانند شورای شهر و دیگر دستگاه‌های دولتی دارد که توجه‌ها و مجوزهایشان همگی براساس قوانین و ضوابط میراث فرهنگی است.

او با اشاره به پروژه‌ی «بازآفرینی شهری» که در دست اجرا دارد، بیان کرد: با توجه به این پروژه و اهداف آن، میزان حساسیت‌هایی که ما نسبت به بافت‌های تاریخی و بناهای میراثی داریم اگر از خود سازمان میراث فرهنگی بیشتر نباشد، حتما کمتر نیست.

آخوندی گفت: ما یکی از محورهای اصلی برنامه توسعه ایران را براساس بازآفرینی شهری گذاشته‌ایم، حال اگر برخی مواقع یک نمونه خلاف این اتفاق و اهداف ما باشد، آن‌ها استثناء هستند. در واقع اصل برنامه، بازآفرینی شهری است.

او تملک کارخانه ریسباف اصفهان را از جدیدترین نمونه‌ قدم‌های این وزارتخانه در زمینه اصل بازآفرینی شهری دانست و بیان کرد: وزارت راه سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در این زمینه انجام داد، همچنین علاوه‌ بر ایجاد خانه‌ی گفتمان شهری از سوی وزارت راه در خانه‌ تاریخی «وارطان»، برای دانشکده‌ی معماری دانشگاه خلیج‌فارس در استان بوشهر نیز هفته‌ی گذشته با وزارت راه مذاکراتی انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی که در ایسنا حضور یافته بود، ادامه داد:‌ مبنای بحث برای توسعه‌ی ایران، بحث بازآفرینی ایران و اندیشه‌ی شهری است، که بحث کلی در این زمینه، اندیشه‌ی ایران‌شهری را شامل می‌شود.

آخوندی تاکید کرد: اعتقاد من این است که شهر یک کالبد نیست، شهر یک سازمان اجتماعی است، بنابراین محور اصلی این سازمان اجتماعی نیز تمدن ایران شهری است، بنابراین من همه‌چیز را به اندیشه‌ی ایران‌شهری برمی‌گردانم که نمودهای‌ آن نیز در بخش کالبد شامل معماری و ساختمان‌ها و در بخش غیر کالبد نیز شامل شعر و ادبیات می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه به همکاری وزارت راه و شهرسازی و میراث فرهنگی برای تبدیل تمام کاروانسراهای قدیم کشور به استراحتگاه‌های بین‌راهی خبر داد و افزود: در آخرین اقدامات در این زمینه نیز نمونه‌ی کاروانسرایی را در استان یزد بازدید کردیم تا بتوانیم حتا کاروانسراها را نیز در زندگی مدرن امروز به استراحتگاه‌های بین راهی تبدیل کنیم.

به گفته‌ وی، با این اقدام می‌توان بناهایی که خدمت می‌دهند را در همکاری با میراث فرهنگی استفاده کنیم.

آغاز عملیات مرمت و باز زنده‎سازی پل گپ (صفوی) خرم‌آباد

http://www.bananews.ir/‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از آغاز عملیات مرمت و باز زنده‌سازی پل گپ (صفوی) خرم‌آباد خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ غلامرضا سلیمانی با بیان اینکه پل گپ یا صفوی بر روی رودخانه شهر خرم‌آباد بنا شده و یکی از بناهای عام‌المنفعه این شهر به شمار می‌رود، افزود: این اثر از دوره صفوی تاکنون کاربری خود را به خوبی حفظ کرده است.

وی گفت: پل گپ به شماره 2354 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و اداره کل میراث فرهنگی لرستان در راستای اهداف حفاظتی و مرمتی خود با اعتباری بالغ بر 12 هزار میلیون ریال عملیات مرمت، باز زنده‌سازی دهانه‌ها و همچنین ساماندهی این محور گردشگری شهر خرم‌آباد را آغاز کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اضافه کرد: اقدامات مرمتی و احیای این فاز، بنای پل شامل جمع‌آوری عناصر بتنی، پیگردی و اجرای طرح باز زنده‌سازی دهانه‌ها و بخش شاه‌نشین تخریب شده پل، جمع‌آوری الحاقات و بارگیری مواد حاصله از عملیات مرمت، تمیز کاری محیط و نمای پل، ترمیم و تعویض مصالح آسیب‌دیده چشمه طاق‌های مورد تردد وسایط نقلیه با آجر سنتی و مطابق الگو اولیه، خالی کردن بندهای فرسوده و اجرای بندکشی با ملات ماسه و سیمان و شن شسته الک شده در نما، ساماندهی و محوطه سازی پیرامونی پل است.

وی یادآور شد: پس از پایان عملیات مرمتی این پل به یک محور گردشگری تبدیل خواهد شد و ‌با جایگزین کردن یک پل در بالا دست، فقط برای تردد پیاده از آن استفاده می‌شود.

 

ایسنا

تخریب آثار تاریخی سبب بحران هویت می‌شود

http://www.bananews.ir/استاد دانشگاه در رشته معماری و طراح اولین پیاده راه شهر تهران گفت: تخریب آثار تاریخی و خانه های قدیمی در شهرها، بحران هویت ایجاد می کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir هادی قربانی در نشست "حیاط خانه ما تنهاست" در بابل گفت: به دلیل گسترش شتاب زده شهرها، نقش شهرداری ها در مدیریت شتاب زده برای نگه داشتن هویت بسیار مثمرثمر است.

وی ادامه داد: شهرداری ها متاسفانه در کشور ما برای تامین بودجه اقدام به تراکم فروشی می‌کنند که در این راستا محیط های مصنوعی در شهر ایجاد می شود.

قربانی با اشاره به اینکه چنین موضوعی موجب ایجاد بحران هویت در شهرها می شود، تصریح کرد: در محله های قدیمی عمر خانه ها زیاد است و به مرور این واحدهای قدیمی تخریب شده و جای خود را به آپارتمان های چند طبقه می دهد این امر موجب می شود نسل جدید که خاطره ای از آن محل ندارد، دچار بی هویتی شود. چنین شهری دچار بی هویتی شده و مردم تعلق خاطر خود را از دست می دهند.

قربانی با اشاره به اینکه حمام میرزا یوسف که از حمام های قدیمی شهر بابل بوده، با تخریب شهرداری تبدیل به پارکینگ شده و این موضوعات تعلق خاطر مردم شهر را از بین می برد یادآور شد: پیش از انقلاب شهر بابل با جمعیتی بسیار کمتر دارای چهار سینما بود اما امروز شهرستان بابل با بیش از 500 هزار نفر جمعیت تنها یک سینما دارد، این پاتوق های اجتماعی وقتی از بین برود موجب می شود این خلاء در خفا رخ دهد. بذر فرهنگ را باید در دوران کودکی در ذهن کودک کاشت اما امروز کودکان ما با بافت های قدیمی کمتر آشنایی دارند.

وی همچنین نقش مسئولین را در عرصه شهرسازی مهم و اساسی دانست و تاکید کرد: مسئولین باید ثبات پست مدیریتی داشته باشند. عدم ثبات مدیریتی موجب می شود ساخت و سازها در شهر شتاب زده انجام شود.

قربانی با پیشنهاد اینکه چه بهتر می شود که جشن ها و جشنواره ها در بافت های فرهنگی و قدیمی شهر برگزار شود، ادامه داد: چنین جشن هایی در بافت قدیمی موجب می شود بذر شناخت بافت ها و هویت شناسی در مردم ذهن مردم کاشته شود.

 

ایسنا