http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه معماری و شهرسازی بافت فرسوده

بافت فرسوده

نوسازی بافت فرسوده تهران توسط انبوه‌سازان

http://www.bananews.ir/رییس انجمن انبوه‌سازان تهران گفت: طی مذاکراتی که با دولت انجام شده انجمن انبوه سازان در حال ورود به فاز اجرایی نوسازی بافت فرسوده تهران است.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حسن محتشم اظهار کرد: اخیرا انجمن انبوه‌سازان استان تهران با شرکت عمران و بهسازی شهری مذاکراتی را برای نوسازی بافت‌های فرسوده انجام داده است. به این ترتیب که پلاک‌های در اختیار شرکت عمران به انجمن معرفی می‌شود تا نوسازی صورت گیرد. به انجمن این اختیار داده شده که قرارداد را به صورت مشارکت یا پیمانکاری بپذیرد تا ساخت و ساز در بافت فرسوده را شروع کنیم و هم‌اکنون در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم.

وی درخصوص نحوه سرمایه‌گذاری انبوه‌سازان در نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: انبوه‌سازان حاضرند سرمایه‌گذاری کنند اما حاضر نیستند درگیر تملک شوند. به آقای ایزدی ـ مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی ـ هم اعلام کردیم پروژه را می‌پذیریم ولی با توجه به این‌که تملک زمان‌بر است نمی‌توانیم درگیر مسائل مربوط به آن شویم.

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران تاکید کرد: اگر تملک را بپذیریم سرمایه می‌خوابد و این مشکل پیش می‌آید که نمی دانیم چه مدت طول می‌کند تا بتوانیم آن را آزاد کنیم. به همین دلیل هم‌اکنون شرکت عمران، پلاک‌های آزاد شده خود را در اختیار ما گذاشته و ما برای ساخت و ساز آماده می‌شویم.

محتشم درباره پیش‌بینی از بازده سرمایه‌گذاری در بافت فرسوده اظهار کرد: هم‌اکنون نمی‌توان برآورد دقیقی از این مساله صورت داد اما آن‌چه مسلم است بافت فرسوده به خاطر مشوق‌های شهرداری مثل هزینه‌های عوارض، تراکم، صدور پروانه و انشعابات می‌تواند جذاب باشد. این موارد به پایین آمدن قیمت تمام شده کمک می‌کند که به نفع انبوه‌ساز و مصرف‌کننده است.

وی ادامه داد: بافت فرسوه مشتری خودش را دارد؛ زیرا به دلیل برخوداری از جمعیت و زیرساخت‌های شهری نسبت به مسکن مهر مزیت دارد.

رییس انجمن انبوه‌سازان توضیح داد: مسکن مهر در خارج از شهرها و خارج از ضوابط اجرا شد. به همین دلیل از زیرساخت هایی همچون آب، برق، گاز، خدمات روبنایی، آموزشی، خدماتی، رفاهی و بسیاری خدمات دیگر محروم بود اما در بافت فرسوده تمام این خدمات وجود دارد و جمعیت شهری ساکن است.

به گفته‌ی محتشم، آن زمان که دولت قبل در نظر داشت پروژه مسکن مهر را تعریف می‌کرد درستش این بود به جای مسکن مهر، بافت فرسوده را فعال کند. زمانی که قرارداد مسکن مهر با ۳۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بسته شد دلار هزار تومان بود و آهن ۶۰۰ تومان ولی به تدریج دلار به ۳۵۰۰ و آهن به ۲۴۰۰ تومان رسید. این مسائل بر قیمت تمام شده مسکن مهر تاثیر گذاشت. خدمات و زیرساخت‌ها نیز هزینه‌ها را بالا برد. از همه بدتر این‌که دولت تصدی‌گری آن را بر عهده گرفت و در نظر داشت سالیانه یک میلیون واحد بسازد ولی بعد از این همه سال فقط ۲ میلیون واحد ساختند؛ ‌ در حالی که اگر به بخش خصوصی واگذار می‌شد مشکلات به حداقل می‌رسید.

 

ایسنا

هشدار نسبت به فروریزش زمین/منطقه ۱۷ و ۱۸تهران درگیر پدیده فرونشست

http://www.bananews.ir/مدیر بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مناطق حاشیه‌ای جنوب، جنوب‌شرقی و جنوب‌غربی استان تهران را مستعد پدیده فرونشست دانست و گفت: منطقه ۱۷ و۱۸ تهران درگیر این پدیده هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی بیت‌اللهی اظهار داشت:در استان تهران با دو پدیده فرونشست و فروریزش روبرو هستیم که ساختارهای متفاوتی با یکدیگر دارند؛ فروریزش یا فروچاله، حفره‌های کوچکی هستند که پدیداری آنها ناگهانی است و طی ماه‌های گذشته در مناطقی مانند شهران، قیام و مولوی شاهد این پدیده بوده‌ایم؛ در حالی که فرونشست مقیاس ظاهری بزرگی دارد و در برخی مناطق استان تهران به ابعاد ۵۰ در ۵۰ کیلومتر یا در دشت شهریار به ابعاد ۱۰۰ کیلومترمربع می‌رسد.

مدیر بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: فرونشست در مناطق شهری رخ نمی‌دهد و بیشتر در حاشیه شهرها به وقوع می‌پیوندد. در استان تهران هم، پدیده فرونشست منطقه ۱۷ و ۱۸ را درگیر کرده است و به سمت جنوب استان یعنی اسلامشهر، ورامین در جنوب و دشت شهریار در جنوب غرب کشیده می‌شود.

وی اظهار داشت: دو عامل مهم برای پدیده فرونشست، حفر چاه‌های متعدد، غیرحساب شده و همچنین استحصال بی‌رویه آب است که با توجه به خشکسالی‌ سال‌های گذشته، موجب فرونشست زمین می‌شود و سپس بر سطح این زمین‌ها، ساختمان، پل یا جاده ساخته می‌شود.

بیت‌اللهی بیان کرد: پل‌ها، ساختمان‌ها و جاده‌های ساخته‌شده در زمین‌های نشست‌کرده ایمن نیستند، به عنوان نمونه بسیاری از پل‌های جنوب تهران دچار شکست شده‌ و جاده‌های این منطقه ترک برداشته‌اند.

وی به دیگر آثار پدیده فرونشست اشاره و تصریح کرد: لوله‌های انتقال نفت و گاز هم در اثر پدیده فرونشست خم می‌شوند؛ ضمن اینکه در این میان اراضی که دچار فرونشست می‌شوند، از بین رفته و خلل و فرج و حالت آبگیری خود را از دست داده و امکان کشاورزی در آنها از میان می‌رود.

 

مهر

اعلام آمادگی بنیاد مسکن برای مشارکت در تامین مسکن حاشیه نشینان مناطق جنوبی کشور

http://www.bananews.ir/معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اعلام آمادگی آن بنیاد برای مشارکت در تامین مسکن اقشار کم‌درآمد و کمک به ساماندهی وضعیت حاشیه‌نشینان مناطق جنوبی کشور در سواحل مکران خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مورد ساخت مسکن مهر و فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سواحل مکران و شهرهایی از جمله چابهار و کنارک در استان سیستان و بلوچستان و در جوار آب‌های آزاد و دریای‌عمان با توجه به موقعیت مردم بومی منطقه، که عمده مشکل آنها اشتغال و درآمدزایی است، گفت: در شهر چابهار، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پروژه‌های محدودی برای انجام در اختیار دارد و به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه ساخت مسکن در حد محدودی انجام گرفته است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: تا به حال برای انجام پروژه و ساخت مسکن به طور گسترده برای کمک به ساکنان حاشیه‌نشین شهرهای جنوبی کشور، برنامه مدونی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ارایه نشده است تا این بنیاد بر اساس دستورالعمل واحد و مشارکت با شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در صورت نیاز به ساخت واحدهای مسکونی متناسب با اقلیم منطقه جنوبی به ویژه در مناطق حاشیه‌نشین اقدام کند.

حق‌شناس تصریح کرد: با توجه به وضعیت حاشیه نشینی در شهرهای مختلف کشور و فقر گسترده‌ای که در برخی از شهرهای جنوبی کشور از نظر آموزشی، بهداشتی و همچنین تامین مسکن و امرار معاش برای برخی از مردم بومی وجود دارد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این آمادگی را دارد تا بر اساس دستورالعملی که وزارت راه و شهرسازی ارایه خواهد کرد به ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد در جنوب کشور مبادرت ورزد.

گفتنی است، ساماندهی مناطق حاشیه‌نشینی جنوب کشور در منطقه مکران که تمامی منطقه حاشیه دریای‌عمان و خلیج‌فارس را شامل می‌شود با دستور مقام معظم رهبری در سال ۹۳ در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا نیز ستاد ملی بازآفرینی شهری به ریاست دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ساماندهی مناطق مختلف کشور را آغاز کرد.

 

خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی 

۲۷۰۰ محله کشور در بافت فرسوده احیا می‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرکل ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی گفت: در قالب بازآفرینی شهری در محلات قدیمی، در بیش از ۲۷۰۰ محله کشور برنامه‌های احیا و بازسازی بافت فرسوده اجرا می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مصطفایی اظهار کرد: از آنجاکه قرار است در یک برنامه ۱۰ ساله شامل برنامه ششم و هفتم توسعه کشور این طرح‌ها اجرایی شود، هر سال در ۲۷۰ محله عملیات احیا، مرمت و ساماندهی اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: در استان اردبیل نیز در اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد در محله مشخص پروژه تعریف شده مناسب اعم از سالن ورزشی، خانه محله و عمران و آبادانی معابر و کوچه‌ها با ردیف اعتباری مشخص انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر ستاد بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی آسیب‌های حاشیه نشینی را به عنوان یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری برای ساماندهی در این حوزه با یک ردیف اعتباری مشخص اشاره کرد و گفت: از ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده در این حوزه شش میلیارد تومان به استان اردبیل اختصاص می‌یابد تا در سه شهرستان اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد برنامه‌های عملیاتی در قالب توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی انجام شود.

مصطفایی افزود: ما در این حوزه به یک همت فرا دستگاهی و همراهی فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی به عنوان یک کار مشارکتی نیاز داریم؛ چراکه احیای بافت فرسوده و تاریخی، مرمت و توسعه آنها توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی کار یک دستگاه نیست، بلکه باید در قالب ستاد بازآفرینی از آموزش و پرورش گرفته تا دانشگاه علوم پزشکی، ورزشو جوانان، فنی و حرفه‌ای و غیره وظیفه خطیر خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه در هفته‌های گذشته جلسه ستاد ملی بازآفرینی با محوریت استان اردبیل و با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان وزیر در تهران برگزار شد، بیان کرد: در این جلسه مصوبات خوبی را شاهد بودیم که با تشکیل کمیته اجرایی تحت نظارت معاونان استاندار اردبیل قرار شد مصوبات اجرایی و عملیاتی شود.

مصطفایی اضافه کرد: یکی از مصوبات خوب این جلسه تاکید بر اجرا وتکمیل راه آهن اردبیل به عنوان یک پروژه اساسی و در مسیر بازآفرینی و احیای شهری بود که با سفر اخیر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه تلاس شد تا پروژه راه آهن اردبیل با تزریق اعتبارات به یک سرانجام برسد.

وی ضرورت حضور بخش غیر دولتی و کمک خیرین را در این ارتباط به همراه تلاش و مدیریت مجموعه شهرداری و در قالب دفتر تسهیل‌گری امور در این حوزه یادآور شد و ادامه داد: در کنار سر و سامان دادن به این وضعیت بحث پیشگیری از گسترش سکونت‌گاه‌های غیر رسمی طبق ضوابط و مقررات در دستور کار و اولویت جدی قرار گرفته است.

 

ایسنا

۴۵۰۰ هکتار از اراضی حاشیه نشین تبریز به فضای سبز تبدیل می‌شود

http://www.bananews.ir/فرماندار تبریز گفت: با همکاری شهرداری تبریز و اداره کل راه و شهرسازی استان، برای اولین بار طرح حذف مناطق حاشیه نشین و بافتهای ناپایدار شهری در تبریز اجرا و ۴۵۰۰ هکتار از اراضی حاشیه نشین پس از تملک و انتقال سکنه به آپارتمان های احداث شده به فضای سبز تبدیل خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir رحیم شهرتی‌فر در جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان تبریز، با بیان این مطلب افزود: متأسفانه امروزه این ستاد میراث دار اشتباهاتی است که در گذشته روی داده و به دلیل نبود مدیریت واحد شهری و عدم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مرتبط، بخش قابل توجهی از مناطق زلزله خیز حاشیه شهر تبدیل به سکونتگاه‌های پرخطر و غیر ایمن شده است.

فرماندار تبریز حاشیه نشینی را ناشی از عدم آشنایی مردم به دانش فنی و اطلاعات اقتصادی برای خوداشتغالی دانست و گفت: متأسفانه تحقیق و پژوهش در سیستم‌های دولتی مغفول مانده و نظرات و پیشنهادات خارج از تشکیلات مورد توجه قرار نمی‌گیرد که حاصل این بی توجهی منجر به بروز تعداد قابل توجهی شغل کاذب در شهرها و مهاجرت روستاییان می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در شهرها، خاطرنشان کرد : کسانی که معترض به مصوبه شورای عالی شهرسازی هستند خواسته یا ناخواسته از تخریب اراضی و گسترش حاشیه نشینی حمایت می کنند و دستگاه های ذیربط باید جلوی نیل به اهداف شخصی در این راستا را بگیرند.

فرماندار شهرستان تبریز در پایان از تمام کارشناسان، صاحب نظران، تشکل‌های مردم نهاد و فعالان بخش خصوصی خواست پیشنهادات و نظرات خود را درخصوص بازآفرینی شهر با لحاظ بومی سازی و الگوبرداری از آخرین دستاوردهای شهرسازی ارائه دهند تا دستگاه‌های اجرایی در برنامه‌ها و طرح‌های مرتبط خود از آن استفاده کنند.

 

ایسنا

تخصیص ۱۵ هزار فقره وام برای نوسازی بافت تهران

http://www.bananews.ir/مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران از تخصیص ۱۵ هزار فقره وام برای نوسازی بافت استان تهران خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ نادر محمد زاده در حاشیه نخستین نمایشگاه راهسازی، راهداری و صنایع وابسته اظهار داشت: اگر چه منابع مالی بانکها برای تامین تسهیلات مسکن محدود است اما در سال جاری حدود ۱۵ هزار فقره وام برای نوسازی بافت فرسوده در استان تهران اختصاص یافته است البته بر اساس برنامه، قرار بود بانکها ۸۰ هزار فقره تسهیلات در این حوزه را تامین کنند.

وی گفت: در حال حاضر تسهیلات ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۸۰ میلیون تومانی برای نوسازی بافت فرسوده در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که تسهیلات ۸۰ میلیونی به کسانی اختصاص می یابد که ۴۰ میلیون تومان را طی ۴ ماه در بانک سپرده گذاری کنند.

این مقام مسئول به شناسایی ۲ هزار و ۷۰۰ محله فرسوده در کشور اشاره کرد و گفت: باید ظرف ۱۰ سال آینده متوسط کیفیت خدمات شهری در این محلات به متوسط خدمات شهری نزدیک شود. به عبارت دیگر در هر سال ۲۷۰ محله کشور باید بازسازی شوند.

محمد زاده بیان کرد: در استان تهران ۱۰۴ محله وجود دارند که در بافت فرسوده قرار دارند و اداره راه و شهرسازی استان تهران محله های اولویت دار برای نوسازی و بهسازی را مشخص کرده است.

وی ادامه داد با توجه به اینکه یکی از اولویت های وزارت راه و شهرسازی نوسازی و بهسازی بافت فرسوده درون شهری و همچنین حاشیه شهرها است حدود ۷-۸ هزارهکتار بافت فرسوده و ۶ هزار هکتار سکونتگاه غیر رسمی در تهران شناسایی شده و برای نوسازی این بافت ها گام های موثری برداشته شده است.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران ادامه داد: رویکرد وزارت راه و شهرسازی برای نوسازی بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی کشور رویکردی متکی به توانمندسازی متقاضیان است.

به گفته محمد زاده در سال جاری حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای ساخت راههای استان تهران منابع مالی در نظر گرفته شده که هزار میلیارد تومان آن به صورت مستقیم از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران تامین می شود و ۴ هزار میلیارد تومان مابقی هم باید توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور پرداخت شود.

وی گفت: اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ساخت کمربندی اسلامشهر، پاکدشت، دماوند و همچنین تقاطع غیرهمسطح شهر قدس و ... را برعهده دارد.

محمد زاده افزود: باید۳۲۰ هزار مسکن مهر در استان تهران ساخته شود که این تعداد به سه بخش شهرهای جدید، شهرهایی با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر و شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر تقسیم می شود.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران خاطرنشان کرد: در شهرهای باحمعیت بالای ۲۵ هزار نفر ۱۰۱ هزار واحد مسکن مهر باید احداث شود که در حال حاضر ۹۲ هزار واحد آن تکمیل شده و ۸ هزار واحد باقیمانده نیز مراحل نهایی ساخت را طی می کنند.

وی درباره پیشرفت فیزیکی مسکن مهر شهرهایی با جمعیت پائین تر از ۲۵ هزار نفر تصریح کرد: ساخت ۳۸ هزار واحد مربوط به این شهرها باید توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام شود که ۲۴ هزار واحد آن تکمیل شده و ۱۴ هزار واحد باقیمانده هم تا پایان دولت یازدهم در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

محمد زاده اظهار داشت: حدود ۹۵ هزار واحد مسکن مهر باید در شهر جدید پرند ساخته شود که بیش از ۶۰ هزار واحد آن تحویل متقاضیان شده و ۳۵ هزار واحد دیگر مراحل نهایی را سپری می کنند.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران به تفاوت طرح مسکن مهر شهر جدید پردیس نسبت به طرح مسکن مهر در سایر شهرهای جدید اشاره کرد و افزود: بر اساس برنامه باید ۷۴ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس ساخته شود که از این تعداد ۱۴ هزار واحد آن تاکنون تحویل متقاضیان شده و ۴۰ هزار واحد آن آماده تحویل است اما خدمات زیربنایی آن تکمیل نشده است.

وی گفت: انتظار می رود حداقل ۴۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس تا پایان دولت یازدهم به متقاضیان واگذار شود.

محمد زاده افزود: برای تکمیل طرح مسکن مهر در شهر جدید پردیس باید آورده متقاضیان افزایش یابد و دولت هم در این زمینه حمایت های بیشتری انجام دهد.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران بیان کرد: تامین هزینه آماده سازی واحدهای مسکن مهر به طور کامل برعهده متقاضی است اما با توجه به بالا بودن هزینه ساخت واحدهای مسکن مهر شهر جدید پردیس، دولت از طریق منابع داخلی شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و شرکت عمران شهر جدید پردیس یارانه هایی را به متقاضیان پرداخت می کند و بر همین اساس تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه آماده سازی را متقاضیان پرداخت می کنند.

وی افزود: مسکن مهر شهر جدید اندیشه با مشکل خاصی روبرو نیست و از ۳ هزار واحد در نظر گرفته شده در برنامه تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ واحد آن باقی مانده که تا دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.

محمد زاده اضافه کرد: در استان تهران ۴۲ شهر تعریف شده است که همه آنها طرح جامع دارند و طرح تفصیلی بیش از ۳۰ شهر هم تصویب شده است.

وی به اهمیت مدیریت زمین در پایتخت اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون مدیریت اراضی خارج از شهر برعهده وزارت جهاد کشاورزی و مدیریت اراضی داخلی به عهده وزارت راه و شهرسازی است.

به گفته محمد زاده با توجه به اینکه مدیریت اراضی داخل شهر برعهده وزارت راه و شهرسازی و بویژه اداره کل راه و شهرسازی است این اداره طی یک سال گذشته حدود ۲ میلیون متر مربع زمین را در اختیار خدمات عمومی قرار داده است.

وی در پایان اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد از مهندسان حوزه ساختمان در استان تهران فعالیت می کنند و نظارت بر فعالیت آنها نیز به عهده اداره کل راه و شهرسازی استان است.

 

مهر

مقالات دیگر...