http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه معماری و شهرسازی

معماری و شهرسازی

ساخت وساز  ، میراث فرهنگی  ، معماری نوین

http://www.bananews.irمعماری ، گرایش های معماری ، طراحی و برنامه ریزی شهری،ساخت و ساز، نقشه های نوین ساخت،شهرسازی،منظر شهری،بلند مرتبه سازی،انبوه سازی،معماری نوین،معماری اسلامی،معماری در اروپا،معماری در شرق،سبک های معماری،گرایش در معماری،شهرسازی نوین،مصالح ساختمانی نوین،مصالح ساختمانی در قدیم،معماری و هنر،معماری و مهندسی،معماری ارگانیک،حس مکان،تزئینات در معماری، تزئینات در ساخت، قوانین ساخت وساز،قوانین بلند مرتبه سازی،طراحی معماری،طراحی فنی ساختمان،سازه های بتنی،سازه های فولادی،،میراث فرهنگی،مرمت آثار تاریخی،آثار باستانی،معماری در باستان،حفاظت از بنای باستانی، تعمیرات در ساختمانهای باستانی،ترمیم و بازسازی بنای باستانی و ... از جمله اخبار و مطالبی هستند که در این بخش به آن ها پرداخته می شود.

بناهای بلند آسایش و آفتاب را از همسایه می‌گیرند

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که متاسفانه تکنولوژی را دستمایه شیره‌کشیدن از طبیعت کردیم، گفت: در ساخت بناهای بلند تمام آسایش و آفتاب را از همسایه می‌گیریم برای آنکه به آفتاب بیشتری برسیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ وزیر راه و شهرسازی در سومین کنفرانس بناهای بلند، اظهار کرد: خیلی در رابطه با موضوع امنیت شهری فکر نکرده‌ایم. معدل و نحوه نگاه ما به زندگی و تصور ایرانی بازتاب‌دهنده تفکر ماست. اگر خوب است که سرافرازیم و اگر دارای اشکال است باید در مسیر اصلاح آن برویم.

وی با بیان این که لازم است برای آیندگان از نقد سنت به توسعه برسیم، گفت: با این حال ما معکوس می‌گوییم باید به نقد مدرنیته بپردازیم و فکر کنیم به این که چرا به این وضعیت دچار شده‌ایم. بحث بناهای بلند تبدیل به یک عنصر مدرنیته در ایران شده است، اما این نماد مدرنیته در ایران چه وضعیتی را برای ما به وجود آورده است.

آخوندی خاطر نشان کرد: در اوایل به ما می‌گفتند که بیاییم در ابتدا یک ساختمان 100 طبقه بسازیم تا اقتدار ساخت‌وساز را نشان دهیم، اما امروز لازم است این موضوع را از چند منظر اقتصادی، معماری، جامعه‌شناسی، ترافیک و غیره مورد بررسی قرار دهیم.

وزیر راه و شهرسازی، اظهار کرد: از منظر اقتصاد سیاسی بحثی به نام برون‌ریز داریم. برون‌ریز می‌گوید انسان‌ها علاقه‌مندند که هزینه خودشان را بیرون ریخته و به دیگری تحمیل کنند. اگر این روش را در ساختمان‌های بلند مدنظر قرار دهیم تمام آسایش و آفتاب را از همسایه می‌گیریم برای آنکه به آفتاب بیشتری برسیم. با ارزان‌ترین قیمت به هزینه یک جامعه و ملت می‌خواهد ترافیک، شبکه برق، شبکه آب، بهداشت، درمان، آموزش و غیره را ایجاد کند.

وی اضافه کرد: یک ساختمان بلند در واقع تحمیل هزینه به یک جامعه است.

آخوندی مدیریتی را موفق دانست که بتواند تمام افراد را موظف کند هزینه‌های خود را به دیگری تحمیل نکنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رود کارون در اهواز، گفت: سخت است که روی نفت و در کنار پرآب‌ترین رود باشیم اما مهم‌ترین موضوع، آب شرب و دفع فاضلاب باشد.

وی ادامه داد: بحث برون‌ریز در اقتصاد سیاسی آنقدر دامنه گسترده‌ای دارد که به حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، امنیت و کارکردهای دیگر مرتبط می‌شود. متاسفانه بعضی افراد با کمال افتخار می‌گویند فلان پروژه را اجرا کردیم بدون این‌که یک ریال هزینه کنیم اما کل هزینه بر روی جامعه سرشکن شده است مگر امکان‌پذیر است بدون پروژه هزینه شود.

آخوندی با بیان این‌که حوزه ایران شهری و زندگی ایرانی به سمت برون‌ریز طبیعت بر می‌گردد، افزود: یک مولفه تمدن ایران شهری که به آن افتخار می‌کنیم این بود که ملت هنری داشته متکی به دانش عمیق از سهم ظرفیت‌های زیستی در ایران بوده و از طبیعت بهره‌کشی بیش از حد نمی‌کرد، اما ولی ما تکنولوژی را دستمایه شیره‌ کشیدن از طبیعت کرده‌ایم.

 

ایسنا

آغاز عملیات مرمت و باز زنده‎سازی پل گپ (صفوی) خرم‌آباد

http://www.bananews.ir/‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از آغاز عملیات مرمت و باز زنده‌سازی پل گپ (صفوی) خرم‌آباد خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ غلامرضا سلیمانی با بیان اینکه پل گپ یا صفوی بر روی رودخانه شهر خرم‌آباد بنا شده و یکی از بناهای عام‌المنفعه این شهر به شمار می‌رود، افزود: این اثر از دوره صفوی تاکنون کاربری خود را به خوبی حفظ کرده است.

وی گفت: پل گپ به شماره 2354 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و اداره کل میراث فرهنگی لرستان در راستای اهداف حفاظتی و مرمتی خود با اعتباری بالغ بر 12 هزار میلیون ریال عملیات مرمت، باز زنده‌سازی دهانه‌ها و همچنین ساماندهی این محور گردشگری شهر خرم‌آباد را آغاز کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اضافه کرد: اقدامات مرمتی و احیای این فاز، بنای پل شامل جمع‌آوری عناصر بتنی، پیگردی و اجرای طرح باز زنده‌سازی دهانه‌ها و بخش شاه‌نشین تخریب شده پل، جمع‌آوری الحاقات و بارگیری مواد حاصله از عملیات مرمت، تمیز کاری محیط و نمای پل، ترمیم و تعویض مصالح آسیب‌دیده چشمه طاق‌های مورد تردد وسایط نقلیه با آجر سنتی و مطابق الگو اولیه، خالی کردن بندهای فرسوده و اجرای بندکشی با ملات ماسه و سیمان و شن شسته الک شده در نما، ساماندهی و محوطه سازی پیرامونی پل است.

وی یادآور شد: پس از پایان عملیات مرمتی این پل به یک محور گردشگری تبدیل خواهد شد و ‌با جایگزین کردن یک پل در بالا دست، فقط برای تردد پیاده از آن استفاده می‌شود.

 

ایسنا

نوسازی بافت فرسوده تهران توسط انبوه‌سازان

http://www.bananews.ir/رییس انجمن انبوه‌سازان تهران گفت: طی مذاکراتی که با دولت انجام شده انجمن انبوه سازان در حال ورود به فاز اجرایی نوسازی بافت فرسوده تهران است.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حسن محتشم اظهار کرد: اخیرا انجمن انبوه‌سازان استان تهران با شرکت عمران و بهسازی شهری مذاکراتی را برای نوسازی بافت‌های فرسوده انجام داده است. به این ترتیب که پلاک‌های در اختیار شرکت عمران به انجمن معرفی می‌شود تا نوسازی صورت گیرد. به انجمن این اختیار داده شده که قرارداد را به صورت مشارکت یا پیمانکاری بپذیرد تا ساخت و ساز در بافت فرسوده را شروع کنیم و هم‌اکنون در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم.

وی درخصوص نحوه سرمایه‌گذاری انبوه‌سازان در نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: انبوه‌سازان حاضرند سرمایه‌گذاری کنند اما حاضر نیستند درگیر تملک شوند. به آقای ایزدی ـ مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی ـ هم اعلام کردیم پروژه را می‌پذیریم ولی با توجه به این‌که تملک زمان‌بر است نمی‌توانیم درگیر مسائل مربوط به آن شویم.

رییس انجمن انبوه‌سازان تهران تاکید کرد: اگر تملک را بپذیریم سرمایه می‌خوابد و این مشکل پیش می‌آید که نمی دانیم چه مدت طول می‌کند تا بتوانیم آن را آزاد کنیم. به همین دلیل هم‌اکنون شرکت عمران، پلاک‌های آزاد شده خود را در اختیار ما گذاشته و ما برای ساخت و ساز آماده می‌شویم.

محتشم درباره پیش‌بینی از بازده سرمایه‌گذاری در بافت فرسوده اظهار کرد: هم‌اکنون نمی‌توان برآورد دقیقی از این مساله صورت داد اما آن‌چه مسلم است بافت فرسوده به خاطر مشوق‌های شهرداری مثل هزینه‌های عوارض، تراکم، صدور پروانه و انشعابات می‌تواند جذاب باشد. این موارد به پایین آمدن قیمت تمام شده کمک می‌کند که به نفع انبوه‌ساز و مصرف‌کننده است.

وی ادامه داد: بافت فرسوه مشتری خودش را دارد؛ زیرا به دلیل برخوداری از جمعیت و زیرساخت‌های شهری نسبت به مسکن مهر مزیت دارد.

رییس انجمن انبوه‌سازان توضیح داد: مسکن مهر در خارج از شهرها و خارج از ضوابط اجرا شد. به همین دلیل از زیرساخت هایی همچون آب، برق، گاز، خدمات روبنایی، آموزشی، خدماتی، رفاهی و بسیاری خدمات دیگر محروم بود اما در بافت فرسوده تمام این خدمات وجود دارد و جمعیت شهری ساکن است.

به گفته‌ی محتشم، آن زمان که دولت قبل در نظر داشت پروژه مسکن مهر را تعریف می‌کرد درستش این بود به جای مسکن مهر، بافت فرسوده را فعال کند. زمانی که قرارداد مسکن مهر با ۳۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بسته شد دلار هزار تومان بود و آهن ۶۰۰ تومان ولی به تدریج دلار به ۳۵۰۰ و آهن به ۲۴۰۰ تومان رسید. این مسائل بر قیمت تمام شده مسکن مهر تاثیر گذاشت. خدمات و زیرساخت‌ها نیز هزینه‌ها را بالا برد. از همه بدتر این‌که دولت تصدی‌گری آن را بر عهده گرفت و در نظر داشت سالیانه یک میلیون واحد بسازد ولی بعد از این همه سال فقط ۲ میلیون واحد ساختند؛ ‌ در حالی که اگر به بخش خصوصی واگذار می‌شد مشکلات به حداقل می‌رسید.

 

ایسنا

هشدار نسبت به فروریزش زمین/منطقه ۱۷ و ۱۸تهران درگیر پدیده فرونشست

http://www.bananews.ir/مدیر بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مناطق حاشیه‌ای جنوب، جنوب‌شرقی و جنوب‌غربی استان تهران را مستعد پدیده فرونشست دانست و گفت: منطقه ۱۷ و۱۸ تهران درگیر این پدیده هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی بیت‌اللهی اظهار داشت:در استان تهران با دو پدیده فرونشست و فروریزش روبرو هستیم که ساختارهای متفاوتی با یکدیگر دارند؛ فروریزش یا فروچاله، حفره‌های کوچکی هستند که پدیداری آنها ناگهانی است و طی ماه‌های گذشته در مناطقی مانند شهران، قیام و مولوی شاهد این پدیده بوده‌ایم؛ در حالی که فرونشست مقیاس ظاهری بزرگی دارد و در برخی مناطق استان تهران به ابعاد ۵۰ در ۵۰ کیلومتر یا در دشت شهریار به ابعاد ۱۰۰ کیلومترمربع می‌رسد.

مدیر بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: فرونشست در مناطق شهری رخ نمی‌دهد و بیشتر در حاشیه شهرها به وقوع می‌پیوندد. در استان تهران هم، پدیده فرونشست منطقه ۱۷ و ۱۸ را درگیر کرده است و به سمت جنوب استان یعنی اسلامشهر، ورامین در جنوب و دشت شهریار در جنوب غرب کشیده می‌شود.

وی اظهار داشت: دو عامل مهم برای پدیده فرونشست، حفر چاه‌های متعدد، غیرحساب شده و همچنین استحصال بی‌رویه آب است که با توجه به خشکسالی‌ سال‌های گذشته، موجب فرونشست زمین می‌شود و سپس بر سطح این زمین‌ها، ساختمان، پل یا جاده ساخته می‌شود.

بیت‌اللهی بیان کرد: پل‌ها، ساختمان‌ها و جاده‌های ساخته‌شده در زمین‌های نشست‌کرده ایمن نیستند، به عنوان نمونه بسیاری از پل‌های جنوب تهران دچار شکست شده‌ و جاده‌های این منطقه ترک برداشته‌اند.

وی به دیگر آثار پدیده فرونشست اشاره و تصریح کرد: لوله‌های انتقال نفت و گاز هم در اثر پدیده فرونشست خم می‌شوند؛ ضمن اینکه در این میان اراضی که دچار فرونشست می‌شوند، از بین رفته و خلل و فرج و حالت آبگیری خود را از دست داده و امکان کشاورزی در آنها از میان می‌رود.

 

مهر

اعلام آمادگی بنیاد مسکن برای مشارکت در تامین مسکن حاشیه نشینان مناطق جنوبی کشور

http://www.bananews.ir/معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اعلام آمادگی آن بنیاد برای مشارکت در تامین مسکن اقشار کم‌درآمد و کمک به ساماندهی وضعیت حاشیه‌نشینان مناطق جنوبی کشور در سواحل مکران خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مورد ساخت مسکن مهر و فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سواحل مکران و شهرهایی از جمله چابهار و کنارک در استان سیستان و بلوچستان و در جوار آب‌های آزاد و دریای‌عمان با توجه به موقعیت مردم بومی منطقه، که عمده مشکل آنها اشتغال و درآمدزایی است، گفت: در شهر چابهار، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پروژه‌های محدودی برای انجام در اختیار دارد و به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه ساخت مسکن در حد محدودی انجام گرفته است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: تا به حال برای انجام پروژه و ساخت مسکن به طور گسترده برای کمک به ساکنان حاشیه‌نشین شهرهای جنوبی کشور، برنامه مدونی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ارایه نشده است تا این بنیاد بر اساس دستورالعمل واحد و مشارکت با شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در صورت نیاز به ساخت واحدهای مسکونی متناسب با اقلیم منطقه جنوبی به ویژه در مناطق حاشیه‌نشین اقدام کند.

حق‌شناس تصریح کرد: با توجه به وضعیت حاشیه نشینی در شهرهای مختلف کشور و فقر گسترده‌ای که در برخی از شهرهای جنوبی کشور از نظر آموزشی، بهداشتی و همچنین تامین مسکن و امرار معاش برای برخی از مردم بومی وجود دارد، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این آمادگی را دارد تا بر اساس دستورالعملی که وزارت راه و شهرسازی ارایه خواهد کرد به ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد در جنوب کشور مبادرت ورزد.

گفتنی است، ساماندهی مناطق حاشیه‌نشینی جنوب کشور در منطقه مکران که تمامی منطقه حاشیه دریای‌عمان و خلیج‌فارس را شامل می‌شود با دستور مقام معظم رهبری در سال ۹۳ در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا نیز ستاد ملی بازآفرینی شهری به ریاست دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ساماندهی مناطق مختلف کشور را آغاز کرد.

 

خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی 

زیر مجموعه ها

 • میراث فرهنگی
  تعداد مقالات:
  637
 • معماری نوین
  تعداد مقالات:
  391
 • ساخت و ساز

   آخرین اخبار مرتبط با ساخت و ساز، تراکم، شهرداری،گودبرداری،کیفیت ساخت،بافت فرسوده، طرح تفصیلی، تسهیلات ساخت ، مصالح نوین، قوانین ساخت ، بلند مرتبه سازی، انبوه سازی، معضلات ساخت وساز و ... در این بخش ارائه می شود.

  تعداد مقالات:
  1954
 • بافت فرسوده
  تعداد مقالات:
  106