http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه حمل و نقل حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

ورود سومین هواپیما تا آخر اسفند/ تحویل ۴ ایرباس جدید در سال آینده

http://www.bananews.irمدیرعامل ایران‌ایر با بیان این‌که ورود ایرباس ۳۳۰ به ایران فرود نخستین هواپیمای پهن‌پیکر کشور بعد از سال‌های طولانی به حساب می‌آید، عنوان کرد: روزهای آینده سومین هواپیمای مسافرتی خریداری شده از سوی ایران‌ایر نیز به ناوگان اضافه خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irفرهاد پرورش در حاشیه مراسم ورود دومین هواپیمایی ایران‌ایر به فرودگاه مهرآباد با بیان این مطلب، اظهار کرد: آنچه که امروز نتیجه نهایی آن مشخص شده حاصل مذاکراتی دوساله و بسیار طولانی است که پیچیدگی‌های قابل توجهی داشته و با حمایت‌های شخص رییس جمهور کشور و وزیر راه و شهرسازی به ایران وارد شده است.

به گفته وی، پس از هواپیمای نخست که خط‌شکن تحریم‌ها بود و توانست به شکلی جدی سایه سخت محدودیت‌ها علیه اقتصاد ایران را بشکند، این هواپیما نخستین فروند از هواپیماهای پهن‌پیکر خریداری شده از سوی ایران به حساب می‌آید که بناست در طول روزهای آینده دومین فروند از این مدل و سومین هواپیمای خریداری شده از ایرباس نیز به ناوگان ایران اضافه شود.

مدیرعامل ایران‌ایر با بیان این‌که باید به این نکته توجه داشت که در جریان مذاکرات دو طرف به دنبال رسیدن به خواسته‌ها و منافع خود هستند، تصریح کرد: ایران‌ایر تلاش کرد در عین آنکه منافع کشورهای صادرکننده هواپیما را لحاظ کند به اهداف اقتصادی خود نیز در فرآیند خرید هواپیما دسترسی پیدا کند. آنچه بیش از تعداد هواپیماهای جدید برای ما اهمیت دارد کیفیت خدماتی است که به مسافران ارائه خواهد شد. هما شرکتی بوده که حدود ۴۰ سال قبل با بوئینگ ۷۴۷ خود پروازهای مستقیم تهران – نیویورک را اجرایی کرده و در حال حاضر نیز ما امکانات و ظرفیت‌های آن را داریم که با رسیدن ناوگان جدید به مسیرهای طولانی و مهم فکر کنیم.

پرورش درباره‌ی آخرین وضعیت ورود هواپیمای جدید به ایران نیز گفت: روز گذشته فرآیند تست‌فلایت (پرواز آزمایشی) انجام شد و در حال حاضر تیمی از ایران‌ایر در فرانسه هستند تا مراحل نهایی کار را طی کرده و هواپیمای جدید را به ایران تحویل دهند. پس از آنکه خلبان و تیم مهندسی فنی مراحل ابتدایی را نهایی کرد گام‌های آخر برای فرآیند مالی تحویل این هواپیما نیز اجرایی می‌شود و ما امیدواریم حداکثر ۲۹ تا ۳۰ اسفندماه امسال این هواپیما به ناوگان ایران برسد.

وی درباره زمان‌بندی ورود هواپیماهای جدید در سال آینده توضیح داد: طبق توافقات صورت گرفته با ایرباس ما در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی چهار فروند ایرباس ۳۲۰ تحویل خواهیم گرفت که این هواپیماها در حال حاضر در مرحله انتخاب و گزینش دقیق شرایط و مسائل فنی قرار دارد و امیدواریم طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۲۰۱۷ به ما تحویل داده شود. در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ایرباس چند فروند هواپیمای ۳۲۱ و چند فروند از هواپیماهای پهن‌پیکر خود را به ما تحویل خواهد داد.

مدیرعامل ایران‌ایر ادامه داد: ایرباس ۳۳۰ تحویل داده شده به ایران سفر اول خود را به مقصد مشهد مقدس انجام خواهد داد و سپس برای آشنایی نیروها و متخصصین داخلی حدود یک هفته سفر به مقاصد داخلی را تجربه می‌کند، اما پس از آن به مقصد کشورهای اروپایی سفر خواهد کرد و احتمال آن وجود دارد که ایران‌ایر از آن برای سفر به خاور دور و مقاصد دورتر نیز بهره بگیرد.

پرورش درباره‌ی آخرین وضعیت اصلاح ساختاری ایران‌ایر نیز تصریح کرد: از چند سال قبل مصوبات مربوط به این اصلاح ساختاری از سوی هیات وزیران تصویب شده و خوشبختانه پیگیری‌های جدی در این مسیر صورت گرفته است. ما امیدواریم ظرف چند ماه آینده اتفاقات مثبتی در این حوزه رخ دهد هرچند احتمال آن وجود خواهد داشت که در صورت نیاز به مصوبه نمایندگان مجلس نیز احتیاج پیدا کنیم که این موضوع می‌تواند فرآیند نهایی کار را قدری طولانی کند.

 

ایسنا

دومین ایرباس ایران صبح فردا در مهرآباد

http://www.bananews.irایرباس ۳۳۰ ایران ایر به عنوان دومین هواپیمای خریداری شده از ۱۰۰ فروند هواپیمایی که با شرکت ایرباس قرارداد آن نهایی شده است، صبح فردا(شنبه) در فرودگاه مهراباد فرود خواهد آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ایرباس ۳۳۰ ایران ایر که از چند روز قبل فرآیند نام گذاری، ثبت رسمی و رنگ‌آمیزی آن در فرانسه آغاز شده بود، به طور رسمی به مسئولان ایران‌ایر تحویل داده شد تا صبح فردا وارد تهران شود.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید این خبر تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حوالی ساعت ۹ صبح فردا دومین هواپیمایی خریداری شده برای ایران ایر در باند فرودگاه مهرآباد به زمین خواهد نشست.

به گفته وی تمام مراحل مربوط به ثبت رسمی این هواپیما به پایان رسیده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این هواپیمای به طور رسمی از فردا به ناوگان ایران اضافه خواهد شد.

چند هفته پیش ایرباس ۳۲۱ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز به عنوان نخستین هواپیما وارد ناوگان ایران شده بود تا با پیوستن ایرباس ۳۳۰ جمع هواپیماهای خریداری شده از ایرباس که به ناوگان کشور اضافه می‌شوند به دو فروند برسند.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده ظرف روزهای باقی مانده تا پایان سال جاری یک هواپیمای ایرباس ۳۳۰ دیگر نیز به ناوگان ایران اضافه خواهد شد.

 

ایسنا

ورود دو فروند ایرباس جدید تا ماه آینده

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ایام دهه فجر این وزارتخانه اخبار امیدوارکننده در اختیار مردم قرار می‌دهد، از ورود دو فروند هواپیمای جدید ایران‌ایر به آسمان ایران تا چهار هفته آینده خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir) عباس آخوندی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب، اظهار کرد: پس از آنکه قرارداد نوسازی ناوگان در هفته‌های گذشته به امضا رسید نخستین فروند از هواپیماهای خریداری شده به کشور وارد شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا چهار هفته آینده دو فروند هواپیمای دیگر نیز به ایران می‌رسد و البته این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اتفاقات مثبتی که در دو حوزه ریلی و دریایی افتاده، توضیح داد: پروژه چهار خطه کردن مسیر تهران ـ کرج و سه خطه کردن تهران ـ گرمسار در سال جاری افتتاح خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای رساندن خطوط راه‌آهن به استان‌های باقیمانده امیدواریم در آینده نزدیک رسیدن راه‌آهن به پنج استان نهایی شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حوزه دریایی نیز اتفاق مثبتی که در روزهای گذشته نهایی شد ورود اولین تجهیزات جدید با فناوری‌های به‌روز در بندر چابهار بود که امیدواریم با رسیدن آنها امکان افتتاح فاز نخست توسعه این بندر ظرف چند ماه آینده فراهم شود.

آخوندی موضوع بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده را نیز یکی دیگر از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: همانطور که در جریان بازدید روز گذشته به همراه معاون اول رییس‌جمهور از محله سیروس تهران مورد تاکید قرار گرفت بحث نوسازی بافت‌های فرسوده با قدرت در تهران و دیگر شهرها ادامه خواهد داشت. دو هفته قبل در شهر بوشهر بحث بازآفرینی شهری به طور جدی در دستور کار قرار گرفت و این موضوع در دیگر حوزه‌ها نیز ادامه خواهد یافت. دولت تلاش می‌کند با رساندن تسهیلات یازده درصدی به افرادی که به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام می‌کنند این فرآیند را تسهیل کند.

به گفته وی، تاکنون ۱۳۶ هزار حساب پس‌انداز برای خرید مسکن جدید باز شده است که این موضوع تمام شهرها و مناطق کشور را زیر پوشش خود قرار خواهد داد.

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت مسکن مهر نیز اظهار کرد: این پروژه در اکثر استان‌ها به مراحل پایانی خود رسیده و تنها در برخی از پروژه‌ها مانند شهر پردیس مسائل و مشکلاتی وجود داشت که امیدواریم با دریافت مصوبات جدید ارائه شده از سوی شورای پول و اعتبار این موضوع نهایی شود.

 

ایسنا

اگر تحریم‌ها بازگردند، تکلیف هواپیماها چه می‌شود؟

http://www.bananews.ir/در طول چند روز گذشته ابهامات گسترده‌ای درباره چگونگی اجرای توافق ایران ایر با شرکت ایرباس مطرح شده که بسیاری از آن‌ها در عرصه عمل هیچ نگرانی را به وجود نمی‌آورد، زیرا آنچه این شرکت اروپایی به ایران تعهد کرده طبق دستورالعمل‌های بین‌المللی اجرایی خواهد شد.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir یک مقام آگاه در این زمینه گفت: طبق اصول مصرح قرارداد، هواپیماهایی که به صورت رسمی به ایران تحویل شده‌اند، به هیچ عنوان امکان بازگشت نخواهند داشت. از این رو حتی اگر تمام تحریم‌های گذشته بازگردد، امکان آن وجود ندارد که فعالیت هواپیماهای تحویل شده به ایران تحت‌ تاثیر قرار گیرد.

وی به تجربه سال‌های گذشته ایران در استفاده از هواپیماهای مسافرتی در مسیرهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: همانطور که ایرلاین‌های ایرانی توانستند هواپیماهایی را در ایام تحریم خریداری کنند و از آن‌ها در مسیرهای خارجی استفاده کنند و هیچ ایرادی بر نحوه استفاده از آن‌ها به وجود نیامد، هواپیماهای جدید نیز مشمول همین رفتار خواهند شد.

وی افزود: در کنار آن، شرکت‌های خارجی مسئولیت فاینانس هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران را بر عهده گرفته‌اند. از این رو اگر بنا باشد رفتار غیر عادی از سوی آمریکا سر بزند، باید از یک سو توجیهی برای پس گرفتن مجوز رسمی وزارت خزانه‌داری خود ارائه کند و از سوی دیگر خسارات این شرکت‌ها را جبران کند.

این مقام آگاه خاطرنشان کرد: اگر دولت آمریکا را به عنوان دشمن سیاسی خود فرض کنیم، امکان آن وجود دارد که این کشور حتی تصمیم بگیرد هواپیمای مسافرتی ایران را هدف موشک قرار دهد، اما این رفتار غیر عادی است که امکان پیش‌بینی آن وجود ندارد؛ اما در حوزه‌هایی مانند اجرای قرارداد خرید هواپیما از ایرباس، تمام مقدمات لازم پیگیری شده و حتی در صورت بازگرداندن تحریم‌ها نگرانی‌ در استفاده از هواپیماهای خریداری شده وجود نخواهد داشت.

 

ایسنا

نخستین ایرباس۳۲۱ به ایران تحویل داده شد

http://www.bananews.ir/نخستین ایرباس ۳۲۱، تحویل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از تحویل نخستین فروند از ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس خریداری‌شده به ایران‌ایر خبر داد و اعلام کرد که این هواپیما هم اکنون مراحل آماده‌سازی برای ورود به کشور را پشت سر می‌گذارد.

دوم دی ماه سال‌جاری، قرارداد نهایی خرید ۱۰۰ فروند هواپیما میان ایران‌ایر و شرکت ایرباس به امضا رسیده و پس از گذشت سه هفته، اولین فروند آن در اختیار ایران قرار گرفت؛ البته چندی پیش فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران ایر از تحویل هواپیماهای ایرباس از اوایل سال جاری میلادی خبر داده بود.

پیشتر اعلام شده بود که ایرباس ۷ تا ۸ هواپیما را در سال جاری میلادی به ایران تحویل می‌دهد. بر اساس برنامه ۱۰۰ هواپیمای خریداری شده شامل ۴۶ فروند ای۳۲۰ و ۳۸ فروند ای۳۳۰ و ۱۶فروند ای۳۵۰ است که ۱۵ تا ۲۰ درصد منابع مالی این خرید، توسط هما و طی ۱۰ سال بازپرداخت می‌شود.

 

مهر