http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه حمل و نقل حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

اختلال در پروازهای فرودگاه بوشهر ادامه دارد

http://www.bananews.irتداوم پدیده ریزگردها در شهر بوشهر، موجب شده اختلال در پروازهای فرودگاه بین المللی همچنان ادامه داشته باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir مدیر روابط عمومی فرودگاه‌های استان بوشهر، در این زمینه گفت: وجود ریزگردها در فضای استان بوشهر موجب شد تا برنامه‌های پروازی و فرود هواپیماها در فرودگاه بین المللی بوشهر با مشکلاتی روبرو شود.

سمیرا میرزایی، افزود: دیروز پرواز ۴۰۷ شرکت ایران ایر تهران - بوشهر که قرار بود ساعت ۷:۵۰ در بوشهر فرود آید به علت گرد و غبار و کاهش دید افقی به یکهزار و ۲۰۰ متر در فرودگاه بوشهر، مسیر خود را به سمت شیراز تغییر داد و در فرودگاه آن شهر بر زمین نشست.

وی اضافه کرد: به همین دلیل سرانجام پرواز ۴۰۶ این شرکت به مقصد تهران که قرار بود ساعت ۸:۳۵ از فرودگاه بوشهر انجام شود، هنوز مشخص نیست.

میرزایی اظهار کرد: همچنین پروازهای روز شنبه شرکت هواپیمایی کاسپین با شماره های ۶۹۶۴ و ۶۹۶۵ از مشهد به بوشهر و بالعکس که باید ساعت ۱۰:۴۰ صبح وارد فرودگاه بوشهر می شد و ساعت ۱۱:۴۰به مقصد مشهد پرواز می‌کرد با ۱۷ ساعت تاخیر در امروز انجام شد.

وی بیان کرد: پرواز ۶۹۶۴ و ۶۹۶۵ مشهد - بوشهر ساعت ۳:۱۰ بامداد روز یکشنبه وارد فرودگاه بوشهر و ساعت ۴:۰۰ صبح به مقصد مشهد پرواز کرد.

میرزایی با اشاره به اینکه ۷۰ پرواز فرودگاه مشهد روز شنبه با تاخیر انجام شد درباره علت تاخیر این پروازها اظهار کرد: فرودگاه شهید هاشمی نژاد و برخی دیگر از فرودگاه‌های کشور در چند روز گذشته به دلیل شرایط نامساعد جوی با مشکل کاهش دید کافی روبه رو بودند و سرمای زیاد موجب شد تا باند فرودگاه یخ بزند.

مسئول روابط عمومی فرودگاه‌های استان بوشهر بیان کرد: از طرف دیگر بارش برف حرکت هواپیماها را هم مشکل کرده است به همین دلیل عملیات یخ زدایی باید بعد از مسافرگیری انجام شود.

میرزایی بیان کرد: به دلیل شرایط آب و هوایی انجام عملیات یخ زدایی قبل از شروع پرواز ممکن است زمان بر باشد که این شرایط برای پروازهای عصر شنبه فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد رخ داد و مشکل برطرف شد.

 

مهر

ورود دو فروند ایرباس جدید تا ماه آینده

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ایام دهه فجر این وزارتخانه اخبار امیدوارکننده در اختیار مردم قرار می‌دهد، از ورود دو فروند هواپیمای جدید ایران‌ایر به آسمان ایران تا چهار هفته آینده خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir) عباس آخوندی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب، اظهار کرد: پس از آنکه قرارداد نوسازی ناوگان در هفته‌های گذشته به امضا رسید نخستین فروند از هواپیماهای خریداری شده به کشور وارد شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا چهار هفته آینده دو فروند هواپیمای دیگر نیز به ایران می‌رسد و البته این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اتفاقات مثبتی که در دو حوزه ریلی و دریایی افتاده، توضیح داد: پروژه چهار خطه کردن مسیر تهران ـ کرج و سه خطه کردن تهران ـ گرمسار در سال جاری افتتاح خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای رساندن خطوط راه‌آهن به استان‌های باقیمانده امیدواریم در آینده نزدیک رسیدن راه‌آهن به پنج استان نهایی شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حوزه دریایی نیز اتفاق مثبتی که در روزهای گذشته نهایی شد ورود اولین تجهیزات جدید با فناوری‌های به‌روز در بندر چابهار بود که امیدواریم با رسیدن آنها امکان افتتاح فاز نخست توسعه این بندر ظرف چند ماه آینده فراهم شود.

آخوندی موضوع بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده را نیز یکی دیگر از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: همانطور که در جریان بازدید روز گذشته به همراه معاون اول رییس‌جمهور از محله سیروس تهران مورد تاکید قرار گرفت بحث نوسازی بافت‌های فرسوده با قدرت در تهران و دیگر شهرها ادامه خواهد داشت. دو هفته قبل در شهر بوشهر بحث بازآفرینی شهری به طور جدی در دستور کار قرار گرفت و این موضوع در دیگر حوزه‌ها نیز ادامه خواهد یافت. دولت تلاش می‌کند با رساندن تسهیلات یازده درصدی به افرادی که به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام می‌کنند این فرآیند را تسهیل کند.

به گفته وی، تاکنون ۱۳۶ هزار حساب پس‌انداز برای خرید مسکن جدید باز شده است که این موضوع تمام شهرها و مناطق کشور را زیر پوشش خود قرار خواهد داد.

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت مسکن مهر نیز اظهار کرد: این پروژه در اکثر استان‌ها به مراحل پایانی خود رسیده و تنها در برخی از پروژه‌ها مانند شهر پردیس مسائل و مشکلاتی وجود داشت که امیدواریم با دریافت مصوبات جدید ارائه شده از سوی شورای پول و اعتبار این موضوع نهایی شود.

 

ایسنا

اگر تحریم‌ها بازگردند، تکلیف هواپیماها چه می‌شود؟

http://www.bananews.ir/در طول چند روز گذشته ابهامات گسترده‌ای درباره چگونگی اجرای توافق ایران ایر با شرکت ایرباس مطرح شده که بسیاری از آن‌ها در عرصه عمل هیچ نگرانی را به وجود نمی‌آورد، زیرا آنچه این شرکت اروپایی به ایران تعهد کرده طبق دستورالعمل‌های بین‌المللی اجرایی خواهد شد.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir یک مقام آگاه در این زمینه گفت: طبق اصول مصرح قرارداد، هواپیماهایی که به صورت رسمی به ایران تحویل شده‌اند، به هیچ عنوان امکان بازگشت نخواهند داشت. از این رو حتی اگر تمام تحریم‌های گذشته بازگردد، امکان آن وجود ندارد که فعالیت هواپیماهای تحویل شده به ایران تحت‌ تاثیر قرار گیرد.

وی به تجربه سال‌های گذشته ایران در استفاده از هواپیماهای مسافرتی در مسیرهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: همانطور که ایرلاین‌های ایرانی توانستند هواپیماهایی را در ایام تحریم خریداری کنند و از آن‌ها در مسیرهای خارجی استفاده کنند و هیچ ایرادی بر نحوه استفاده از آن‌ها به وجود نیامد، هواپیماهای جدید نیز مشمول همین رفتار خواهند شد.

وی افزود: در کنار آن، شرکت‌های خارجی مسئولیت فاینانس هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران را بر عهده گرفته‌اند. از این رو اگر بنا باشد رفتار غیر عادی از سوی آمریکا سر بزند، باید از یک سو توجیهی برای پس گرفتن مجوز رسمی وزارت خزانه‌داری خود ارائه کند و از سوی دیگر خسارات این شرکت‌ها را جبران کند.

این مقام آگاه خاطرنشان کرد: اگر دولت آمریکا را به عنوان دشمن سیاسی خود فرض کنیم، امکان آن وجود دارد که این کشور حتی تصمیم بگیرد هواپیمای مسافرتی ایران را هدف موشک قرار دهد، اما این رفتار غیر عادی است که امکان پیش‌بینی آن وجود ندارد؛ اما در حوزه‌هایی مانند اجرای قرارداد خرید هواپیما از ایرباس، تمام مقدمات لازم پیگیری شده و حتی در صورت بازگرداندن تحریم‌ها نگرانی‌ در استفاده از هواپیماهای خریداری شده وجود نخواهد داشت.

 

ایسنا

نخستین ایرباس۳۲۱ به ایران تحویل داده شد

http://www.bananews.ir/نخستین ایرباس ۳۲۱، تحویل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از تحویل نخستین فروند از ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس خریداری‌شده به ایران‌ایر خبر داد و اعلام کرد که این هواپیما هم اکنون مراحل آماده‌سازی برای ورود به کشور را پشت سر می‌گذارد.

دوم دی ماه سال‌جاری، قرارداد نهایی خرید ۱۰۰ فروند هواپیما میان ایران‌ایر و شرکت ایرباس به امضا رسیده و پس از گذشت سه هفته، اولین فروند آن در اختیار ایران قرار گرفت؛ البته چندی پیش فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران ایر از تحویل هواپیماهای ایرباس از اوایل سال جاری میلادی خبر داده بود.

پیشتر اعلام شده بود که ایرباس ۷ تا ۸ هواپیما را در سال جاری میلادی به ایران تحویل می‌دهد. بر اساس برنامه ۱۰۰ هواپیمای خریداری شده شامل ۴۶ فروند ای۳۲۰ و ۳۸ فروند ای۳۳۰ و ۱۶فروند ای۳۵۰ است که ۱۵ تا ۲۰ درصد منابع مالی این خرید، توسط هما و طی ۱۰ سال بازپرداخت می‌شود.

 

مهر

بدهی ایرلاین‌ها کاهش یافته، اما هنوز بالاست

http://www.bananews.ir/جلسات متعددی که با حضور نمایندگان ایرلاین‌ها برگزار شده نتایج مثبتی داشته و تقریبا تمامی ایرلاین‌ها برنامه‌ریزی دقیقی برای تسویه بدهی‌های خود به شرکت فرودگاه‌ها ارائه کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ غلامحسین باقریان - عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها – با بیان این مطلب، اظهار کرد: از چند ماه قبل که شرکت فرودگاه‌ها اعلام کرد در صورت انجام نشدن اقدامات لازم از سوی شرکت‌های هواپیمایی بدهکار این شرکت مراتب اعتراض یا شکایت خود را به مراکز قضایی ارجاع خواهد داد، تقریبا تمامی شرکت‌های هواپیمایی نسبتا به تسویه این بدهی‌ها اقدام کردند.

وی ادامه داد: در این میان بعضی از شرکت‌ها بخش قابل توجهی از بدهی‌های خود را پرداخت کرده‌اند و دیگر شرکت‌ها نیز نسبتا به انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای تسویه این رقم‌ها اقدام کردند.

عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها در پاسخ به این سوال که رقم 700 میلیاردی بدهی ایرلاین‌ها به شرکت فرودگاه‌ها کاهش یافته نیز گفت: با توجه به اقداماتی که در این ماه‌ها صورت گرفته رقم بدهی‌ها به شکل جدی کاهش یافته است، اما هنوز ارقام باقی‌مانده بالاست و باید نسبت به اجرای برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اقدامات لازم انجام شود.

به گفته باقریان، شرکت فرودگاه‌ها جلسات رسمی خود با نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی در این زمینه را ادامه می‌دهد و این امیدواری وجود دارد با توجه به رویکرد ماه‌های گذشته شرایط برای تسویه بدهی‌ها فراهم شود.

پس از آنکه چند سال قبل شرکت فرودگاه‌ها نرخ خدمات فرودگاهی ارائه شده به شرکت‌های هواپیمایی را افزایش داد و البته به دنبال سخت شدن اوضاع ایرلاین‌های ایرانی در فضای بین‌المللی بخشی از هزینه خدمات فرودگاهی معوق شد.

این بدهی که شرکت‌های هواپیمایی دولتی اصلی‌ترین طرف‌های آن به حساب می‌آیند از حدود 400 میلیارد تومان به 700 میلیارد تومان رسید و کار را به جایی رساند تا شرکت فرودگاه‌ها تهدید به ارجاع پرونده ایرلاین‌های بدهکار به مراجع قضایی کند.

چند روز قبل معاون اول رییس جمهور در تصویب‌نامه‌ای نسبت به تهاتر 1000 میلیارد تومان از بدهی‌های شرکت هواپیمایی آسمان به شرکت‌های دولتی با رقمی که این شرکت از دولت طلب دارد اعلام موافقت کرد.

 

ایسنا