صنعتی سازی ساختمان - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری - شهرسازی http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati.html Mon, 27 Mar 2017 14:06:24 +0430 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir ضرورت صنعتی‌سازی در بخش ساختمان http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/25654-ضرورت-صنعتی‌سازی-در-بخش-ساختمان.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/25654-ضرورت-صنعتی‌سازی-در-بخش-ساختمان.html

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره اتاق تعاون ایران نگاه ویژه به تولید را از اصلی‌ترین راه نجات اقتصاد در شرایطی دانست که رکود در اقتصاد ایران حاکم شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سیدمحمد کریمی امروز در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از طریق ارتقای بنیه تولیدی کشور می‌توانیم از رکود خارج شویم و دولت با اتخاذ سیاست‌های پولی، ارزی و تجاری مناسب شرایط برای تحرک بیشتر فعالان اقتصادی را فراهم کند.

وی ادامه داد: بررسی‌ها و آسیب‌شناسی صورت گرفته در زمینه رکود اقتصادی منجر به این شد که بخشی از رکود اقتصادی متعلق به بخش ساختمان است و برای خروج این بخش از رکود باید فرصت‌های شغلی را در بازه زمانی مناسب ایجاد کرد.

عضو هیات مدیره اتاق تعاون ایران گفت: اتاق تعاون ایران به عنوان مجری برگزاری این دوره از نمایشگاه صنعت ساختمان در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت ساختمان، مقاوم‌سازی و سبک‌سازی در این صنعت و توسعه انبوه سازی با بهره‌گیری از توان مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه و به منظور افزایش تولیدات داخلی، ارتقای بهره‌وری، نظارت و مدیریت، کنترل واردات و افزایش صادرات گام برداشته است.

کریمی با تاکید بر ضرورت صنعت‌سازی در بخش ساختمان، افزود: رونق این بخش از اقتصاد کشور در ایجاد فرصت‌های شغلی متعدد موثر است.

وی گفت: رشد نمایشگاه امسال به لحاظ حضور شرکت‌های خارجی قابل توجه بوده و تفاوت نمایشگاه امسال در مقایسه با سال گذشته در ارائه برخی نوآوری‌ها نظیر عایق‌های نوین، فناوری‌های جدید نانو، مصالح پایه‌ برای ایجاد ساختمان سبز و روش‌های نوین مقابله با زلزله بوده است.

به گفته عضو هیات مدیره اتاق تعاون ایران، در نمایشگاه امسال ۱۱۰۰ شرکت و کارخانه تولید مصالح ساختمانی شامل ۱۸۶ شرکت ایرانی، ۳۲۸ شرکت خارجی و ۴۲ نمایندگی خارجی حضور دارند.

 

ایسنا

]]>
صنعتی سازی ساختمان Mon, 15 Aug 2016 04:16:35 +0430
باغ عمودی بی‌نیاز از هر گونه انرژی http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/22811-باغ-عمودی-بی‌نیاز-از-هر-گونه-انرژی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/22811-باغ-عمودی-بی‌نیاز-از-هر-گونه-انرژی.html

http://www.bananews.ir/طراحان، باغی عمودی طراحی کرده‌اند که بدون نیاز به هر گونه انرژی سبز، فقط به آب باران نیاز دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، باغ‌های عمودی، زیبا و جذاب به نظر می‌رسند، اما یا باید خودکار باشند، یا بطور مداوم نگهداری شوند. اکنون طراحان شرکت فضای سبز شهری Treebox باغی عمودی را طراحی کرده‌اند که اینگونه نیست و نیاز به هیچ نوع انرژی ندارد.

تنها نیاز این باغ، آب باران است که برای آبیاری کاربرد دارد. این باغ عمودی در یکی از خیابان‌های شهر لندن رونمایی شده است. مخازن جمع‌آوری آب باران نیز در پشت فضای سبز قرار دارد.

در این باغ از آبیاری تحت فشار استفاده می‌شود و طناب‌هایی برای آبیاری این گیاهان مورد نیاز است که به صورت مویرگی آنها را آبیاری می‌کند.

آبیاری گیاهان در این سیستم کنترل شده است و از آبیاری بیش از نیاز گیاهان جلوگیری می‌شود و به گونه‌ای است که در زمان بارش، میزان آبیاری کاهش می‌یابد و از ظرفیت مخزن آب برای شش هفته می‌توان استفاده کرد.

آرماندو ریش، مدیرعامل شرکت Treebox اظهار کرد: این نوآوری در مناطقی که سرویس‌دهی غیرممکن است استفاده می‌شود.

گیاهان موجود در باغ باران، همیشه سبز و بیشتر از سرخس و نوعی چمن هستند.

نمونه اولیه این باغ در سال 2013 اجرایی شد که طول آن به 30 متر و حدود سه برابر اندازه اولیه رسیده است.

 

ایسنا

]]>
صنعتی سازی ساختمان Mon, 28 Sep 2015 11:01:00 +0330
صنعتی‌‌سازی در قالب مبحث 11 وارد بخش تک‌سازی مسکن می‌شود http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/21553-صنعتی‌‌سازی-در-قالب-مبحث-11-وارد-بخش-تک‌سازی-مسکن-می‌شود.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/21553-صنعتی‌‌سازی-در-قالب-مبحث-11-وارد-بخش-تک‌سازی-مسکن-می‌شود.html

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی از گسترش صنعتی‌سازی در ساخت و سازهای انفرادی خبر داد و گفت: این پروژه در قالب مبحث 11 وارد حوزه مسکن می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irشکرچی‌زاده با اشاره به اینکه بخش صنعتی‌سازی طرح جامع مسکن به مرکز تحقیقات راه، ‌مسکن و شهرسازی واگذار گردیده است گفت: برای افزایش میزان صنعتی‌سازی در حوزه مسکن بخش‌های مختلف از جمله غیردولتی، دانشگاهی استفاده کرده و نشست‌های بسیار و مطالعات گسترده‌ای را در این حوزه انجام داده‌ایم.

وی در ادامه افزود: سعی داریم در طرح جامع مسکن صنعتی‌‌سازی را در تمامی ابعاد حوزه مسکن محقق سازیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه صنعتی‌سازی در حال حاضر تنها مربوط به بخش انبوه‌سازی است گفت: سعی داریم صنعتی‌سازی را به ساخت و سازهای انفرادی و تک‌سازی نیز گسترش دهیم و در این خصوص راهکارهای مختلفی را بررسی کرده‌ایم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه صنعتی‌سازی در قالب مبحث 11 در دستور کار قرار گرفته است گفت: موضوعات این مبحث در حال انجام است و امسال به نتایج خوبی در بخش اجرا خواهیم رسید.

 

ایسنا

 

]]>
صنعتی سازی ساختمان Sat, 18 Apr 2015 11:40:21 +0430
گزارشی از برپایی نمایشگاه صنعتی‌سازی ساختمان http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20848-گزارشی-از-برپایی-نمایشگاه-صنعتی‌سازی-ساختمان.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20848-گزارشی-از-برپایی-نمایشگاه-صنعتی‌سازی-ساختمان.html

http://www.bananews.ir/ششمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان و همایش تخصصی تجهیزات و فناوری نوین صنعتی سازی ساختمان با حضور بیش از 170 شرکت در مصلای بزرگ امام (ره) آغاز بکار کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،ارائه جدیدترین فن‌آوری‌ها، آشنایی با مباحث فنی و اجرایی صنعتی سازی ساختمان و ایجاد بازار مناسب برای عرضه تولیدات صنعت ساختمان از مهم ترین اهداف بر پایی نمایشگاه عنوان شده است.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه فریبرز واحدی، مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه ساخت و ساز غیر مجاز در کلان شهر تهران انسانها را آزار می دهد گفت: متاسفانه ساختمانهای مسکونی در شهرها بی‌کیفیت شده‌اند و از این حیث جای نگرانی وجود دارد. باید با کمک و همت مسئولان جلوی تراکم‌های غیر مجاز را بگیریم و کیفیت زندگی را در شهر تهران افزایش دهیم.

 

وی اظهار داشت: باید با رویکردهای جدید کیفیت زندگی بر ساخت و ساز را افزایش دهیم و برای نسل‌های بعدی زندگی مفرحی را فراهم کنیم.

او با اشاره به اینکه در صنعتی سازی ما حق انتخاب نداریم گفت: ما نیاز به تولید مسکن داریم که این نیاز به روش های سنتی سازی امکان‌پذیر نمی‌شود و باید به سمت صنعتی سازی و تکنولوژی‌های روز دنیا برویم.

واحدی تصریح کرد: مصالحی که در صنعتی سازی استفاده می‌شود به هیچ عنوان متناسب در این صنعت نیست و کمتر از 40 درصد صنعتی سازی وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: صنعتی سازی در کشور از یک دهه اخیر شروع شده است و شرکت کنندگان در این نمایشگاه باید بتوانند همانند کشورهای پیشرفته صنعتی‌سازی را ارتقا دهند.

امیر مازیار شاکری، دبیر ششمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان نیز با اشاره به اینکه در این نمایشگاه جدیدترین فناوریهای حوزه ساختمان ارائه می‌شود گفت: آشنایی با مباحث فنی و اجرایی صنعتی سازی ساختمان و ایجاد بازار مناسب برای عرضه تولیدات صنعت ساختمان از مهم‌ترین اهداف برپایی نمایشگاه به‌شمار می‌رود.

وی افزود: صنعت ساخت و ساز یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور محسوب می شود و با تولید صنعتی نه تنها شاخص‌های پایه یعنی منابع، زمان و کیفیت مدیریت می‌شود بلکه شاخصهای اساسی نظیر ایمنی، پایداری و مصرف بهینه انرژی تحقق می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه 10 ساله آینده باید دو میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود گفت: این تعداد ساخت و ساز به روش سنتی امکان پذیر نمی‌شود بلکه تنها با صنعتی سازی می توانیم این تعداد واحد مسکونی را بسازیم.

شاکری در ادامه توضیح داد: ما در این نمایشگاه به فکر افزایش کمیت نیسیتم بلکه سعی می کنیم شرکت‌کندگان، کیفیت محصولات خود را افزایش دهند و کیفیت نمایشگاه نیز هر ساله نسبت به سالهای گذشته افزایش یابد.

در ادامه این نمایشگاه موذن، رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه ما هیج راهی جز صنعتی سازی ساختمان نداریم گفت: صنعتی سازی ساختمان در حالی که موجب افزایش قیمت تمام شده واحد مسکونی می شود اما نقش موثری در کاهش قیمت مصرف انرژی و افزایش عمر ساختمان دارد.

وی در ادامه افزود: این نمایشگاه فرصت مناسبی را ایجاد می کند تا با آخرین روشهای تکنولوژی و تکنینک های روز دنیا آشنا شویم.

در ادامه محتشم، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه هر ساله این نمایشگاه توسط انجمن انبوه‌سازان استان تهران برگزار می شود گفت: در این نمایشگاه سعی می‌کنیم به عرضه کالاهای متنوع و صنعتی سازی بپردازیم.

وی در ادامه افزود: تمامی کالاهای شرکت کنندگان و تولیدکنندگان در این نمایشگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

محتشم توضیح داد: تلاش می شود برای عرضه هر چه بیشتر کالاهای صنعتی سازی کیفیت را افزایش دهیم .

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قدمهای ابتدایی صنعتی سازی را بر می داریم در این راه باید هر ساله تلاش خود را دو چندان کنیم.

گفتنی است این نمایشگاه تا 6 آبان ماه در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برپا خواهد بود. ساعات بازدید از نمایشگاه نیز از 9:30 تا 17 است.

 

ایسنا

]]>
صنعتی سازی ساختمان Sun, 26 Oct 2014 07:40:34 +0330
افزایش ساخت و ساز مسکن تنها با صنعتی سازی امکان‌پذیر است http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20846-افزایش-ساخت-و-ساز-مسکن-تنها-با-صنعتی-سازی-امکان‌پذیر-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20846-افزایش-ساخت-و-ساز-مسکن-تنها-با-صنعتی-سازی-امکان‌پذیر-است.html

http://www.bananews.ir/دبیر ششمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان گفت: افزایش تولید مسکن تنها با صنعتی سازی و خروج از سنتی سازی مسکن امکان پذیر است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، ششمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان همزمان با ششمین همایش تخصصی تجهیزات و فناوریهای نوین صنعتی سازی ساختمان امروز با حضور مسئولان عالی بخش ساختمان برگزار گردید.

بر اساس این گزارش بیش از 150 شرکت از امروز تا 6 آبان ماه در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) حضور دارند.

 

بر اساس این گزارش شاکری دبیر ششمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان با اشاره به اینکه در این نمایشگاه جدیدترین فناوریهای حوزه ساختمان ارائه می‌شود گفت: آشنایی با مباحث فنی و اجرایی صنعتی سازی ساختمان و ایجاد بازار مناسب برای عرضه تولیدات صنعت ساختمان از مهم‌ترین اهداف برپایی نمایشگاه بشمار می رود.

وی در ادامه افزود: صنعت ساخت و ساز یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور محسوب می شود و با تولید صنعتی نه تنها شاخص‌های پایه یعنی منابع، زمان و کیفیت مدیریت می‌شود بلکه شاخصهای اساسی نظیر ایمنی، پایداری و مصرف بهینه انرژی تحقق می‌یابد.

دبیر ششمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان با اشاره به اینکه 10 ساله آینده باید 2 میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود گفت: این تعداد ساخت و ساز به روش سنتی امکان پذیر نمیشود بلکه تنها با صنعتی سازی می توانیم این میزان واحد مسکونی را بسازیم.

شاکری در ادامه توضیح داد: ما در این نمایشگاه به فکر افزایش کمیت نیسیتم بلکه سعی می کنیم شرکت‌کندگان در این نمایشگاه کیفیت محصولات خود را افزایش دهند و کیفیت نمایشگاه نیز هر ساله نسبت به سالهای گذشته افزایش یابد.

در ادامه این نمایشگاه موذن رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه ما هیج راهی جز صنعتی سازی ساختمان نداریم گفت: صنعتی سازی ساختمان در حالی که موجب افزایش قیمت تمام شده واحد مسکونی می شود اما نقش موثری در کاهش قیمت مصرف انرژی و افزایش عمر ساختمان دارد.

وی در ادامه افزود:این نمایشگاه فرصت مناسبی را ایجاد می کند تا با آخرین روشهای تکنولوژی و تکنینک های روز دنیا آشنا شویم.

در ادامه محتشم رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه هر ساله این نمایشگاه توسط انجمن انبوه‌سزان استان تهران برگزار می شود گفت: در این نمایشگاه سعی می‌کنیم به عرضه کالاهای متنوع و صنعتی سازی بپردازیم.

وی در ادامه افزود: تمامی کالاهای شرکت کنندگان و تولیدکنندگان در این نمایشگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
محتشم در ادامه توضیح داد: تلاش می شود برای عرضه هر چه بیشتر کالاهای صنعتی سازی کیفیت را افزایش دهیم .

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر قدمهای ابتدایی صنعتی سازی را بر می داریم در این راه باید هر ساله تلاش خود را دو چندان کنیم.

در ادامه این برنامه فریبرز واحدی با اشاره به اینکه ساخت و ساز غیر مجاز در کلان شهر تهران انسانها را آزار می دهد گفت: متاسفانه ساختمانهای مسکونی در شهرها دچار بی کیفیت شده اند و از این حیث جای نگرانی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: باید با کمک و همت مسئولان جلوی تراکم‌های غیر مجاز را بگیریم و کیفیت زندگی را در شهر تهران افزایش دهیم.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در ادامه اظهار داشت: باید با رویکردهای جدید کیفیت زندگی بر ساخت و ساز را افزایش دهیم و برای نسل‌های بعدی زندگی مفرحی را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه در صنعتی سازی ما حق انتخاب نداریم گفت: ما نیاز به تولید مسکن داریم که این نیاز به روش های سنتی سازی امکان‌پذیر نمی‌شود و باید به سمت صنعتی سازی و تکنولوژی‌های روز دنیا برویم.

واحدی در ادامه تصریح کرد: مصالحی که در صنعتی سازی استفاده می‌شود به هیچ عنوان متناسب در این صنعت نیست و کمتر از 40 درصد صنعتی سازی وجود دارد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: صنعتی سازی در کشور از یک دهه اخیر شروع شده است و شرکت کنندگان در این نمایشگاه باید بتوانند همانند کشورهای پیشرفته صنعتی‌سازی را ارتقا دهند.

بر اساس این گزارش گفتنی است ساعات بازدید از ششمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان 9:30 صبح تا 5 بعد از ظهر می‌باشد.

 

باشگاه خبرنگاران

]]>
صنعتی سازی ساختمان Sat, 25 Oct 2014 13:47:38 +0330
مجوز اولین شرکت تامین سرمایه تخصصی مسکن صادر می‌شود http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20557-مجوز-اولین-شرکت-تامین-سرمایه-تخصصی-مسکن-صادر-می‌شود.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20557-مجوز-اولین-شرکت-تامین-سرمایه-تخصصی-مسکن-صادر-می‌شود.html

http://www.bananews.ir/رئیس سارمان بورس و اوراق بهادار از آمادگی شورای‌عالی بورس و این سازمان برای توسعه سهم مسکن در بازار سرمایه خبر داد و گفت: راه‌اندازی شرکت‌های تامین سرمایه تخصصی در حوزه مسکن در دست بررسی است و یک شرکت درخواست خود را در این زمینه به سازمان بورس ارائه کرده و در حال بررسی مدارک آن هستیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلی صالح آبادی امروز در مراسم راه اندازی اولین صندوق زمین و ساختمان، افتتاح تابلوی معاملات صندوق های زمین و ساختمان در فرابورس ایران را ابزاری برای پیوند صنعت مسکن و بازار سرمایه دانست و گفت: در حوزه صندوق زمین و مسکن تلاش های زیادی صورت گرفت و کارگروه های ویژه ای برای بررسی آن تشکیل شده است و وجود ارکانی مثل بازارگردان برای نقدشوندگی آن، یکی از مزیت های اصلی این صندوق هاست.

 

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و بدنه مجلس و دولت در شکل گیری این ابزار مالی همراه سازمان بورس و اوراق بهادار بودند، درباره این ابزار جدید مالی خاطرنشان کرد: در بسته خروج از رکود دولت، یکی از موضوعات اصلی تامین مالی است که در بازار سرمایه به صورت تاسیس صندوق های پروژه و صندوق های زمین و ساختمان و دیگر ابزارهای تامین مالی عنوان شده است.

وی با اشاره به اینکه صندوق های زمین و ساختمان یکی از سیاست هایی است که برای تقویت عرضه مسکن طراحی شده است که می تواند در حوزه تقاضای این بازار نیز تاثیر بسزایی داشته باشد، ادامه داد: تقویت و توسعه بازار رهن ثانویه، یکی دیگر از اهدافی است که این صندوق ها می تواند به راحتی به آن دست یابد. اوراق MBS یکی دیگر از ابزارهایی است که در بازار سرمایه وجود دارد تا با کمک آن در صنعت مسکن، رونق نسبی ایجاد شود.

رییس سازمان بورس با اشاره به بحران های مالی جهان افزود: بازار سرمایه و تسهیلات مسکن در ایران، شرایط ویژه ای دارد که جای نگرانی را در خصوص بحران از بین می برد. در دنیا در حدود 100 درصد از قیمت یک مسکن را به صورت وام، به متقاضی ارائه می کنند در حالی که در ایران ، مطالبات بانک مسکن بخش کوچکی از قیمت ملک را شامل می شود، لذا توسعه بازار رهن ثانویه می تواند نگرانی ها را در این خصوص از بین ببرد.

سخنگوی سازمان بورس اظهار داشت: شورای عالی بورس و این سازمان موافقت خود را با توسعه سهم مسکن در بازار سرمایه اعلام می کند به گونه ای که ایجاد شرکت های تامین سرمایه تخصصی در حوزه مسکن در دست بررسی است و یک شرکت نیز درخواست خود را در این خصوص به سازمان بورس ارائه کرده و این سازمان در حال بررسی مدارک این شرکت است.

رییس سازمان بورس با اشاره به شفافیت صندوق های زمین و ساختمان اظهار داشت : روش های اطلاع رسانی در این صندوق ها، به صورتی است که شفافیت در مراحل اجرایی و طراحی دیده خواهد شد تا سرمایه گذاران بدون هیچ گونه دغدغه ای وارد این صندوق ها شوند.

وی با اشاره به ارکان این قیبل صندوق ها افزود: وجود رکن مدیر ساخت و ناظر ، یکی دیگر از مزیت های این صندوق هاست . نظارت بر فعالیت های پروژه در هر مرحله ، می تواند اطمینان سرمایه گذاران را به سلامت پروژه جلب کند.

سخنگوی سازمان بورس درباره مشارکت سرمایه گذاران در این صندوق ها بیان داشت : مشارکت مردم در این صندوق ها کاملا واقعی خواهد بود چرا که این صندوق ها سود علی الحساب نداشته و مشخصات پروژه در اطلاعات شرکت مشخص است.

صالح آبادی درمورد مزیت دیگر صندوق های زمین و ساختمان گفت: سرمایه گذاری در این صندوق ها از معافیت مالیاتی برخوردار است و سرمایه گذاران می توانند در هر مرحله ای متناسب با پیشرفت پروژه از مزایای آن بهره مند شوند.

وی در پایان به انبوه سازان و مالکان زمین توصیه کرد برای ساخت پروژه ساختمانی به جای مراجعه به بانک ها وارد بازار سرمایه شوند تا بخشی از سرمایه خود را از طریق این بازار تامین کنند.

 

مهر

]]>
صنعتی سازی ساختمان Sun, 31 Aug 2014 07:11:33 +0430
صنعتي سازي مسكن ضروري است http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20509-صنعتي-سازي-مسكن-ضروري-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20509-صنعتي-سازي-مسكن-ضروري-است.html

http://www.bananews.ir/وزيرصنعت، معدن وتجارت گفت: صنعتي شدن ساختمان امري ضروري است و بايد از روش‌هاي سنتي فاصله گرفت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدرضا نعمت‌زاده در هفتمين سفر استاني هيات دولت به استان اردبيل اظهارداشت: سبك‌سازي و مقاومت‌سازي مسكن جزو سياست‌هاي دولت يازدهم است.

وي ضمن تأكيد بر بحث صنعتي شدن ساخت و ساز همچنين ارزان تمام شدن آن براي مردم، افزود: شايد اجراي روش‌هاي سنتي براي ساخت مسكن در مكان‌هاي خاصي مناسب باشد اما براي اكثر مردم به مناطق كشور مي‌بايست راه‌هاي ساخت ارزان‌تر و مقاومت‌تري را انتخاب كنيم.

نعمت زاده در ادامه گفت: وجود مواد اوليه ارزان قيمت، نيروي كار جوان پتانسيل خوبي براي صنعتي سازي ساختمان است.

وي با اشاره به اينكه وفور مواد اوليه موجبات عدم نياز كشور را به واردات آن به دنبال دارد، از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي مشاركت در چنين طرح‌هايي را درخواست کرد.

وزير صنعت، معدن و تجارت در پايان به لزوم ايجاد واحدهاي تحقيق و پژوهش در كنار واحدهاي صنعتي ساخت و ساز مسكن، افزود: با انجام اين اقدام، ريزه‌كارها و فنون مربوط به ساخت و ساز مسكن صنعتي را مي‌توان به فعالان اين بخش به خوبي آموزش داده و نتايج آن را ديد.

 

مهر

]]>
صنعتی سازی ساختمان Thu, 21 Aug 2014 15:58:38 +0430
"صنعتی‌سازی" ساختمان کلید طلایی در "کنترل قیمت" و "بهبود کیفیت" http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20136-صنعتی‌سازی-ساختمان-کلید-طلایی-در-کنترل-قیمت-و-بهبود-کیفیت.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/20136-صنعتی‌سازی-ساختمان-کلید-طلایی-در-کنترل-قیمت-و-بهبود-کیفیت.html

http://www.bananews.ir/صنعتی‌سازی در بسیاری از مکان‌ها می‌تواند از نظر قیمت و سرعت مقرون به صرفه باشد و کیفیت کار را بهبود بخشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)،سید بهلول حسینی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: صنعتی‌‌سازی در عین بالا بردن سرعت می‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد و از مصالح خوب و باکیفیت به میزان کمتری استفاده شود که اقتصادی‌تر است.

حسینی خاطرنشان کرد: ما هر ساله حدود یک میلیون واحد مسکونی ایجاد می‌کنیم که با توجه به آن باید تلاش کرد تا خود را به سمت وسوی صنعتی‌سازی شدن ارتقاء دهیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ارائه تسهیلات و کمک‌های دولتی می‌تواند رونق بخشیدن به فضای ساخت‌وساز به شیوه صنعتی‌سازی مؤثر باشد و باید تسهیلات ویژه‌ای را به این امر اختصاص داد.

وی در پایان در خصوص افزایش قیمت دستمزد و مصالح در خوزستان گفت: شاید یکی از دلایل افزایش قیمت مصالح و دستمزد در استان خوزستان افزایش میزان ساخت‌وساز و نیاز به کارگر بوده باشد چرا که استان خوزستان از نظر تولید مصالح میلگرد و آهن مشکلی ندارد و تولید اصلی در اهواز است.

عضو کمیسیون عمران مجلس، وضعیت معماری و بنادر استان آذربایجان را همانند پایتخت دانست و تأکید کرد: خوشبختانه استحکام داخلی ساختمان و مزایا، امکانات رفاهی و معماری ظاهری با رعایت قواعد مقررات مطلوب ارزیابی می‌شود.

 

باشگاه خبرنگاران 

]]>
صنعتی سازی ساختمان Wed, 11 Jun 2014 04:41:48 +0430
تشکیل کمیته صنعتی‌سازی مسکن http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/19205-تشکیل-کمیته-صنعتی‌سازی-مسکن.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/19205-تشکیل-کمیته-صنعتی‌سازی-مسکن.html

http://www.bananews.ir/رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در حکمی دبیر کمیته صنعتی‌سازی ساختمان را منصوب کرد.
محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات مسکن، در این حکم مسعود فیاض‌آذر را به عنوان دبیر کمیته صنعتی‌سازی معرفی کرده است و از کمیته خواسته، زمینه توسعه و رشد سطح کیفی و کمی تولید انبوه مسکن به ویژه روش‌های تولید صنعتی ساختمان را فراهم کند.
به گزارش بنانیوز ؛ مرکز تحقیقات مسکن به عنوان بازوی علمی وزارت راه‌وشهرسازی می‌تواند، کمک موثری به سرایت روش‌های تولید قطعات پیش‌ساخته ساختمان به بازار ساخت‌وساز داشته باشد.
صنعتی‌سازی مسکن در سه سال گذشته به‌واسطه مسکن‌مهر، تاحدودی وارد این بازار شد، اما فقط در پروژه‌های مسکن‌مهر اطراف شهرها مورد استفاده قرار گرفت و هنوز در داخل شهرهای بزرگ از این تکنولوژی چندان استقبالی نمی‌شود.
بازار صنعتی‌سازی مسکن سال88 توسط وزارت صنایع و از طریق یک شرکت دولتی (مپسا) شکل گرفت.

]]>
صنعتی سازی ساختمان Sun, 02 Feb 2014 07:10:26 +0330
حرکت به سمت صنعتی شدن در ساختمان‌سازی یک ضرورت است http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/18738-حرکت-به-سمت-صنعتی-شدن-در-ساختمان‌سازی-یک-ضرورت-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/18738-حرکت-به-سمت-صنعتی-شدن-در-ساختمان‌سازی-یک-ضرورت-است.html

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: حرکت به سمت صنعتی‌شدن در ساختمان‌سازی دیگر یک انتخاب نیست بلکه ضرورت است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد شکرچی‌زاده در افتتاحیه همایش صنعتی‌سازی و فناوری‌های نوین ساختمان که در محل تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، گفت: ما هنوز نتوانسته‌ایم سیستم صنعتی را به صورت عملیاتی در ساخت ‌وسازها اعمال کنیم و این یک چالش است.

وی با اشاره به اهمیت فناوری در پیشرفت اقتصادی کشور اظهار کرد: علاوه بر رویکرد کاربردی در استفاده از فناوری‌های نوین رویکرد راهبردی نیز امری مهم است و ما باید ضرورتا به سمت کاربرد تکنولوژی در ساخت ‌وساز پیش رویم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: صنعت ساختمان ذاتا در مقابل صنعتی‌سازی مقاومت دارد و این چالشی است که باید آن را رفع کنیم و به این منظور از سال 1386 نیز بودجه‌ای جهت ارزیابی فناوری‌های نوین قرار داده شده است.

وی اظهار کرد: توجه به اقلیم و فرهنگ یک منطقه در بحث ساختمان‌سازی اهمیت دارد و دو بحث مقاومت در مقابل زلزله و حریق از مباحثی هستند که در تکنولوژی ساخت ‌وساز در اولویت قرار دارند.

 شکرچی‌زاده ادامه داد: صرفه‌جویی در انرژی بسیار مهم است و در کشور ما 25 درصد انرژی صرف ساخت ‌وساز می‌شود که اگر حمل‌ونقل را به آن بیفزاییم این عدد به 60 درصد خواهد رسید.

شکرچی‌زاده افزود: یکی از وظایف مرکز توسعه تحقیقات فناوری، تدوین مقررات است که اخیرا بسیار پررنگ‌تر از قبل بوده، دفتر مرکز تحقیقات در خراسان و با همکاری مدیریت راه و شهرسازی اقداماتی در دست دارد و تلاش می‌شود هم از نظر ترویج و آموزش و هم از بعد گواهی‌های فنی، بخشی از وظایف به این مرکز واگذار شود.

به گزارش ایسنا نائب رئیس شورای اول سازمان نظام مهندسی کشور در ادامه این مراسم عنوان کرد: سنتی‌سازی و صنعتی‌سازی دو روش مهم در ساختمان‌سازی است.

علی فرج‌زاده‌ها با اشاره به افزایش جمعیت و اهمیت صنعتی شدن در فرایند ساخت‌وساز افزود: این یک نیاز روزافزون و اصلی است و لزوم توجه به انبوه‌سازی با روش‌های صنعتی را مطرح می‌کند.

وی اظهار کرد: منابع انرژی دنیا محدود و صرفه‌جویی این انرژی در صنعت ساختمان‌سازی یک دغدغه بزرگ است.

نائب رئیس شورای اول سازمان نظام مهندسی کشور تصریح کرد: به‌کارگیری بالای نیروی انسانی در فرایند تولید ساختمان ضریب خطا را بالا و در نتیجه کیفیت نهایی را دراین فرایند پایین آورده همچنین روش‌های سنتی قیمت تمام شده ساخت ‌وساز را نیز بالا می‌برد.

فرج زاده‌ها با اشاره به منابع محدود کشور گفت: گذر از روش‌های سنتی‌سازی با هدف بهره‌برداری مؤثر از منابع تعریفی است که از صنعتی‌سازی به‌کار می‌بریم.

وی افزود: در مقررات ملی کشور ایمنی‌سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که با توجه به زلزله‌خیزی کشور باید به سمت صنعتی‌سازی ساختمان‌ها پیش برویم.

]]>
صنعتی سازی ساختمان Sat, 21 Dec 2013 06:45:30 +0330
صنعتی سازی ساختمان و مسکن یک ضرورت ملی http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/18317-صنعتی-سازی-ساختمان-و-مسکن-یک-ضرورت-ملی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/18317-صنعتی-سازی-ساختمان-و-مسکن-یک-ضرورت-ملی.html

http://www.bananews.ir/تامين مسکن یک ضرورت برای هر خانواده ایرانی است و با توجه به نوع اقتصاد کشورمان این موضوع از اهمیت بسیار بالایی نسبت به سایر کشورها برخوردار است و به عنوان یک سرمایه و پشتوانه برای مردم محسوب می‌شود. لذا با احتساب اینکه قسمت اعظم درآمد خانواده‌ها صرف خرید یا اجاره مسکن می‌شود پس بايد روندی پیش گرفت تا خانه‌ها پس از گذشت 25 الی 30 سال به عنوان کلنگی قلمداد نشده و تخريب نشوند و حداقل بتوانند بالای 60 سال عمر کنند. پرسشي كه در اين باره وجود دارد اين است: چرا با وجود هزینه‌های بالای تولید مسکن این محصول همچنان به‌صورت سنتی ساخته می‌شود؛ در حالی که سرمایه زیادی صرف ساخت آن مي‌شود؟ پاسخ كاملا مشخص است: در ساخت‌وسازهاي سنتي چون كل هزينه فقط براي يك پروژه كوچك چندواحدي صرف مي‌شود، قيمت تمام‌شده سرشكن نشده و افزايش مي‌يابد.
پس اولا بايد تیراژ تولید بالا برود، ثانیا محصولات با کیفیت یکسان و مناسب به دست مصرف‌کننده برسد، ثالثا باتوجه به تولید با تیراژ بالا هزینه‌های بالاسری سرشکن شود و با قیمت تمام شده پایین‌تری به دست مشتری برسد، یعنی تولید بالا، قیمت تمام شده پایین و سود بیشتر هم برای تولیدکننده و هم مصرف‌کننده. برای روشن‌تر شدن مطلب یک مثال عنوان می‌کنیم: در سال‌های نه چندان دور تولید کت و شلوار و کفش به صورت سنتی بود و خیاط‌ها و کفاش‌ها در مغاره‌هایشان اقدام به دوختن می‌کردند که باتوجه به نوع محصول بالطبع تعداد تولید در طول روز، هفته، ماه و سال محدود بود و مشتری‌ها باید از قبل وقت می‌گرفتند تا مثلا برای شب عید یک جفت کفش یا یک دست کت و شلوار نو داشته باشند و از طرفی هزینه تمام شده این محصول به دلیل محدودیت‌های موجود اغلب زیاد می‌شد و شاید کیفیت محصول نیز به دلیل اینکه دست‌ساز بود و ممکن بود خطای انسانی نیز وجود داشته باشد، متفاوت می‌شد و شاید خیلی از سفارش‌ها به موقع تحویل مشتری نمی‌شد یا اگر هم می‌شد زمان انتظار زیاد بود؛ ولی آیا پس از پیشرفت صنعت پوشاک خیلی از این مشکلات برطرف نشد؟ آیا محصول به فراوانی و به سهولت و با قیمت کمتر در اختیار مصرف‌کننده قرار نگرفت؟ بدیهی است با پیشرفت زمان و تکنولوژی بايد گام‌ها را بلندتر برداشت تا عقب نمانیم. کشورمان خوشبختانه از لحاظ همپا بودن با پیشرفت تکنولوژی در سایر صنایع جایگاه مناسبی را دارد؛ ولی چرا در زمینه صنعت ساختمان این اتفاق نیفتاده یا کمتر به آن توجه شده است یا اگر توجهی شده در مقیاس شرکت‌های محدودی بوده و عامه مردم طعم ساخت ساختمان به روش مدرن و صنعتی را نچشیده‌اند؛ در حالی که بیشترین نیاز مردم را در پی دارد؟ یکی از دلایل اصلی آن این است که شاید به ساختمان به عنوان یک صنعت کامل نگاه نمی‌شود و بیشتر به عنوان کالای مصرفی به آن نگریسته می‌شود، دلیل دیگر اینکه بخش اعظم ساخت و سازهای در مقیاس کوچک که مسکونی هستند و اتفاقا درصد زیادی از صنعت ساختمان را شامل می‌شود در دست افراد غیر متخصص بوده و بالطبع این‌گونه اشخاص دید کلان به صنعت ساختمان ندارند. پس چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید؛ همیشه نحوه نگاه انسان‌ها است که باعث پیشرفت یا عدم پیشرفت آنها می‌شود. صنعتی‌سازی ساختمان را به عنوان یک صنعت جدید در کشور باید بپذیریم؛ چراکه فعالیت‌های خوبی در این زمینه در کشورمان شده است. در آینده نزدیک این صنعت به دلیل ویژگی‌هایی که دارد موجب حل بخش اعظمی از معضلات کنونی ساخت و ساز کشور خواهد شد. صنعتی‌سازی ساختمان یعنی به کارگیری دانش و مهارت‌های لازم و استفاده از محصولات و قطعات استاندارد کارخانه‌ای توام با مدیریت صنعتی برای تولید ساختمان که معمولا در ساخت‌وسازهاي فعلي حداقل یکی از موارد فوق ناقص است که باعث می‌شود تاثیر مستقیم در کیفیت، زمان یا هزینه محصول نهایی داشته باشد.

سید علی ختمی مآب
مدرس دانشگاه

]]>
صنعتی سازی ساختمان Tue, 12 Nov 2013 08:07:20 +0330
صنعتي سازي عاملي موثر در افزايش عمر بنا http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/17365-صنعتي-سازي-عاملي-موثر-در-افزايش-عمر-بنا.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/17365-صنعتي-سازي-عاملي-موثر-در-افزايش-عمر-بنا.html

http://www.bananews.ir/صنعتي سازي ساختمان موجب استحکام بيشتر ساختمان ها، افزايش عمر بنا، کاهش هزينه نگهداري بنا بعد از ساخت و کاهش زمان ساخت مي شود و با اين حال برخي از سرمايه گذاران مسکن هنوز برج هاي خود را به شيوه سنتي بنا مي‌کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) احمدرضا سرحدي کارشناس مسکن در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: صنعتي سازي ساختمان موجب توليد بيشتر ساختمان در يک بازه زماني کوتاه مي شود.

وي گفت: اجراي صحيح صنعتي سازي موجب مقاومت بيشتر و استحکام بالاتر بنا و نيز کاهش مصرف انرژي در زمان ساخت خواهد شد.

سرحدي تصريح کرد: آنچه که تاکنون در کشور انجام شده يک صنعتي سازي نيمه کاره بوده چرا که زيرساخت مناسب براي‌ آن هنوز فراهم نيست و با ايجاد کارخانه هاي توليد قطعات و به روز کردن تکنولوژي و نيز آشنايي سازمان هاي نظام مهندسي و کارگرهاي فني و معمارها با اين پديده شاهد رونق در اين بخش خواهيم بود.

ارزان بودن انرژي دليل ساخت مسکن به شيوه سنتي

در ادامه مهدي وجودي کارشناس مقاوم سازي مسکن گفت: درصد بالايي از ساخت و سازهاي خردو کلان در کشور به شيوه سنتي است و برج ها که نماد ساخت و ساز هستند همچنان با تکنولوژي روستايي ساخته مي شود.

وي افزود: در سال هاي اخير ارزان بودن انرژي و ارزان بودن دستمزد تفاوتي براي سازنده در ساخت و ساز سنتي و صنعتي ايجاد نمي کرد و اما هم اکنون با افزايش هزينه هاي مربوط به انرژي سرمايه گذاران ساختماني ناچار به استفاده از روش هاي نوين هستند که موجب کاهش هزينه مي شود.

وجودي تصريح کرد: براي گسترش صنعتي سازي بهترين راه شروع از انبوه سازي ها است چرا که در اين صورت شاهد کاهش هزينه ها و افزايش قابليت اطمينان سازه ها هستيم.

فرهنگسازي عامل گسترش صنعتي سازي است
باقر ميلاني عضو انجمن مفاخر معماري ايران با اشاره به اينکه اکثر ساختمان هاي که به شيوه صنعتي ساخته شده اند بسيار کم هستند گفت: يکي از بهترين مدل هاي صنعتي سازي در تهران شهرک اکباتان است که همچنان داراي اثرات مثبت در مسکن است.

وي افزود: با توجه به اينکه در بعضي از کشورها مانند ترکيه صنعتي سازي بالاي 40 تا 50 درصد است، در کشور ما هنوز با استقبال کافي مواجه نشده است.

ميلاني خاطرنشان کرد: فرهنگسازي مناسب و وضع قوانيني که انبوه سازان را مجبور به رعايت صنعتي سازي کند دو راهکار مناسب براي گسترش آن در ساخت و ساز است.

]]>
صنعتی سازی ساختمان Mon, 09 Sep 2013 09:28:05 +0430
لزوم نگرش نو به صنعتي‌سازي ساختمان در دولت جديد http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/17245-لزوم-نگرش-نو-به-صنعتي‌سازي-ساختمان-در-دولت-جديد.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/17245-لزوم-نگرش-نو-به-صنعتي‌سازي-ساختمان-در-دولت-جديد.html

http://www.bananews.ir/صنعتي‌سازي ساختمان واژه جديدي است كه در سال‌هاي اخير در بخش ساختمان و مسكن زياد به گوش خورده است، ولي هنوز لايه‌هاي آن براي اكثريت جامعه معرفي كامل نشده يا اشتباه معرفي شده است. هر كسي تعريف و برداشت خود را از صنعتي‌سازي ارائه می‌کند كه گوياي تمامي ابعاد آن نيست، مثلا استفاده از تيرچه و بلوك‌هاي جديد براي سقف و ديوارها تداعي كننده صنعتي‌سازي براي بعضي از افراد حتي مهندسان و متخصصان امر ساخت‌و‌ساز است، درحالي كه اين نوع تفكر جايگاهي در صنعتي‌سازي نداشته و نخواهد داشت؛ بنابراین بايد پا را فراتر بنهيم و ديدمان را گسترده كنيم.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) صنعتي‌سازي ساختمان يك پروسه و روش ساخت‌و‌ساز است كه با استفاده از مجموعه تكنولوژي روز دنيا، مصالح و قطعات كارخانه‌اي و متدهاي نوين ساخت‌و‌ساز و پيش مهندسي و مهندسي دقيق، شدت خطاهاي ساخت كه عمدتا هم انساني است بسيار كاهش پيدا كرده و در پي آن كيفيت محصول نهايي بالا مي‌رود و ايمني ساختمان در مقابل بلاياي طبيعي كه دغدغه اصلي كارفرمايان و بهره‌برداران و مهندسان است به‌دليل ساخت كارخانه‌اي قطعات و مصالح و نظارت بهينه به‌شدت بالا مي‌رود و زمان ساخت هم كه يكي از مهم‌ترين فاكتورها در پروژه‌ها است در اين روش پايين آمده و پيرو آن سرمايه‌گذار زودتر مي‌تواند به اصل و سود سرمايه اش بينديشد؛ بنابراين اگر كمي در صنعت ساختمان كشورمان تامل داشته باشيم لزوم استفاده از صنعتي‌سازي را به وضوح مشاهده خواهيم كرد؛ چراكه اهداف صنعتي‌سازي ساختمان و مسكن در راستاي سياست‌ها و اهداف عالي كشور بوده و كاهش زمان و هزينه و وزن ساختمان و افزايش سرعت، ايمني و كيفيت ساخت و در پي آن بالا رفتن عمر مفيد ساختمان‌ها كه در حال حاضر به‌طور متوسط 25 الي 30 سال است از مزاياي صنعتي‌سازي ساختمان است و باعث مي‌شود سرمايه‌هاي كشور بي‌دليل هدر نرود.

به‌دليل شرايط فرهنگي كه در كشور حاكم است، خانه اصلي‌ترين نياز مردم بوده و سرمايه و پشتوانه بزرگي براي خانواده‌ها محسوب مي‌شود، بنابراين مردم تلاش مي‌كنند به هر نحوي شده يك سرپناه براي خانواده خود فراهم كنند؛ بنابراین باید مصرف اين سرمايه‌ها در كشور هدفمند شود تا از هدر رفت آنها جلوگيري به‌عمل آيد. دولت در اين راه مهم‌ترين نقش را مي‌تواند براي فرهنگ‌سازي، بستر‌سازي و معرفي اين صنعت با همكاري بخش خصوصي براي آحاد مردم و متخصصان ايفا کند. گام اول در اين زمينه باور و اعتقاد مسوولان به صنعتي‌سازي ساختمان است؛ چراكه در سال‌هاي اخير، عدم‌باور و اعتقاد كافي به اين مقوله باعث شده صنعتي‌سازي آسيب‌هايي ببيند و روند پيشرفت كندي را تجربه كند، ناگفته نماند كه در سال‌هاي اخير از جانب دولت حمايت‌هايي انجام شده است؛ ولي به‌دليل شرايط حاكم بر ساخت‌و‌ساز كشور و موج عظيم ساخت مسكن مهر، تحت‌الشعاع قرار گرفت و نتوانست اثرگذاري لازم را در سطح وسيع داشته باشد، هر چند با وجود همه اينها موفقيت‌هاي خوبي نيز حاصل شد و دو پروژه پايلوت هفت‌هزار واحدي در فازهاي مختلف شهر جديد پرند احداث شد و به بهره‌برداري رسيد كه اثرگذاري لازم را در زمان خود براي توسعه اين صنعت داشت كه از آن جمله مي‌توان به ايجاد زيرساخت‌ها، انتقال دانش و تجربه و آموزش نيروهاي متخصص و چندين دستاورد ديگر اشاره كرد كه باعث شد بخش‌خصوصي در عرصه صنعتي‌سازي فعال‌تر شود، هر چند در ادامه مسير به‌ دلايلي كه ذكر شد آسيب‌هايي نيز به بخش خصوصي وارد آمد كه مي‌شد با انديشيدن تمهيداتي مانع از اين آسيب‌ها شد. ورود دانش و تجربه و شروع موج صنعتي‌سازي ساختمان در كشور تقريبا همزمان با شروع پروژه‌هاي مسكن مهر بود كه اين تقارن هرچند در ابتدا خوب به‌نظر مي‌رسيد؛ ولي در ادامه به‌دليل افزايش تورم و قيمت ارز و تحريم‌ها به نفع صنعتي‌سازي نشد.
بديهي است در ابتداي ورود هر صنعت و تكنولوژي يا شروع به ساخت هر محصولي هزينه‌هاي بالاسري بيشتري به آن تحميل مي‌شود تا اينكه محصول به توليد انبوه برسد و هزينه‌هاي مازاد سرشكن شود كه اين هزينه‌ها مي‌تواند شامل انتقال دانش و تجربه، ايجاد بستر مناسب و زيرساخت‌ها مانند احداث كارخانه‌هاي توليد قطعات و مصالح مربوطه و تعليم نيروهاي متخصص و كارآمد و... باشد كه اين پيش نياز‌ها لازمه ايجاد يك صنعت پويا است. براي مثال، اگر شخصي بخواهد در مسابقه‌اي شركت كند باید حتما در اردوهاي تداركاتي شركت کند، بدنسازي و تغذيه مناسب داشته باشد و قبل از شروع مسابقه نرمش كند تا براي مسابقه اصلي آماده شود. هرگاه بخواهد بدون انجام دادن اين پيش‌نيازها وارد مسابقه شود، مطمئنا دچار آسيب خواهد شد و نتيجه نخواهد گرفت. ايجاد يك صنعت پويا و فعال نيز به همين صورت بوده و ما باید به توسعه پايدار بينديشيم تا بتوانيم اين ميراث را براي نسل‌هاي بعدي ماندگار كنيم. براي ماندگار شدن هر صنعت يك دوره گذار وجود دارد كه در اين دوران فشارها و چالش‌هاي زيادي پيش‌روي آن صنعت است و استراتژي‌هاي اين دوره در موفقيت و خودكفايي يا عدم‌موفقيت آن بسيار تاثيرگذار است. براي روشن‌تر شدن بحث، به يك موضوع واضح و ملموس اشاره مي‌كنيم. خودروسازي كشور زماني كه خواست به خودكفايي برسد و روي پاي خود بايستد، ابتدا مسوولان و متخصصان به خودباوري رسيدند كه مي‌توان در كشور خودرو ملي توليد كرد؛ بنابراین پس از مطالعات و امكانسنجي‌هاي بسيار (پيش مهندسي) و تحمل سختي‌ها و مشكلات و رويارويي با چالش‌هاي بزرگ طرح توليد خودرو ملي شروع شد و بالاخره موفق به توليد آن در سطح ملي شدند.
حال با چند سوال مواجه هستيم؛ 1- آيا امكانات توليد در حال حاضر با امكانات روزهاي اول توليد يكي است؟ 2- آيا در حال حاضر خودرو ملي را با همان كيفيت روزهاي اول توليد استفاده مي‌كنيم؟ 3- آيا مقدار توليد سالانه اين خودرو با روزهاي اول برابري مي‌كند؟ 4-آيا تجربه، دانش و مهارت متخصصان و مهندسان و كارگران دست‌اندركار همانندروزهاي اول است؟ در پاسخ بايد بگوييم مطمئنا اين‌گونه نيست و كيفيت، امكانات، مقدار توليد و دانش و مهارت از روزهاي آغازين توليد بيشتر شده است. همچنان كه در صنايع ديگر پيشرفت‌هاي زيادي حاصل شده است باید در زمينه صنعت ساختمان نيز پيشرفت‌هاي چشمگيري حاصل شود، و چاره‌اي جز ساخت ساختمان به روش صنعتي نيست.

سيدعلي‌ ختمي‌مآب-مدرس عمران دانشگاه

دنیای اقتصاد

]]>
صنعتی سازی ساختمان Sat, 31 Aug 2013 05:16:40 +0430
30 درصد از واحدهای مسکن مهر صنعتی ساخته می‌شوند http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/17047-30-درصد-از-واحدهای-مسکن-مهر-صنعتی-ساخته-می‌شوند.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/17047-30-درصد-از-واحدهای-مسکن-مهر-صنعتی-ساخته-می‌شوند.html

http://www.bananews.ir/متوسط صنعتی‌سازی در کشورهای پیشرفته 40 درصد و در مسکن مهر حدود 30 درصد است اما این اعداد مبین تولید خوب نیست بلکه زمانی خود را نشان می‌دهد که صنعتی‌سازی به عمق مسکن کشور برود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عبدالرضا فرید نائینی - رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان، فناوران و صنعت‌سازان - درگفت‌وگو با ایسنا گفت: پروژه مسکن مهر یادآوری انبوه‌سازی و صنعتی‌سازی در کشور است که توانست پس از سال‌ها حافظه توسعه صنعتی کشور را تقویت کند.

نائینی با اشاره به آغاز صنعتی‌سازی مسکن در کشور در دهه 50 و شهرک‌سازی اظهار کرد: پس از انقلاب اسلامی رویه ساخت و ساز مسکن در کشور تغییر کرد و این ساخت و سازها باعث شد تا تولید صنعتی و انبوه در سایه قرارگیرد.

به گفته وی طی چند سال اخیر تولید و ساخت مسکن مهر حافظه صنعتی‌سازی در کشور را تقویت کرد که مهمترین ارزش مسکن مهر است.

نائینی افزود: مسکن مهر علاوه بر صاحب‌خانه کردن اقشار کم درآمد جامعه، توانست گامی دوباره جهت صنعتی‌سازی بردارد و در اندازه خود موفق بود.

وی با اشاره به اینکه این طرح نیز دارای نقاط قوت و ضعف بوده است، گفت: طرح مسکن مهر به دلیل حضور نداشتن دانشگاهیان و نظریات کارشناسی آنها و عمق حضور نظام مهندسی با کمی اشکال مواجه شد اما در مجموع طرح موفقی بود.

رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان، فناوران و صنعت‌سازان با بیان اینکه این طرح دارای ابعاد مختلفی است، اظهار کرد: مسکن مهر هم تجریبات موفق و هم تجربیات شکست خورده دارد و می‌تواند با کمک نظریات دانشگاهیان و اساتید زیر ساخت‌های نظری خود را تامین کند.

نائینی با ابراز امیدواری از وجود طرح مسکن مهر در کشور گفت: مسکن مهر را باید به عنوان حرکت بزرگ در مسکن‌سازی در نظر گرفت و امیدواریم زیرساخت‌های نظری و مالی آن به خوبی فراهم شود و به سمت صنعتی‌سازی حرکت کنیم.

]]>
صنعتی سازی ساختمان Wed, 07 Aug 2013 07:30:03 +0430
انبوه‌سازی‌ها به سمت صنعتی‌سازی پیش رود http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/16875-انبوه‌سازی‌ها-به-سمت-صنعتی‌سازی-پیش-رود.html http://www.bananews.ir/technology/technology-sanati/16875-انبوه‌سازی‌ها-به-سمت-صنعتی‌سازی-پیش-رود.html

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن گفت: ممکن است ادامه پروژه مسکن مهر دولت جدید را با مشکل مواجه کند بنابراین پیشنهاد می‌شود انبوه‌سازی‌ها در دولت آینده به سمت صنعتی‌سازی و با کمک بخش خصوصی پیش رود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با صنعتی‌سازی و حرکت به سمت بخش خصوصی برای ادامه‌ مسکن مهر تغییرات مهمی در ساخت‌وساز و واگذاری‌ این واحدها به وجود می‌آید.

ستاریان تاکید کرد: دولت بعدی تا زمان تحویل واحد‌های مسکن مهر این پروژه را دنبال کند و پس از آن مدیریت اجرایی و سیاست‌های راهبردی برای مسکن کشور ارائه کند.

این کارشناس مسکن با تاکید بر این‌که دولت‌ها نباید دخالت مستقیم در ساخت‌وساز مسکن هم‌چون مسکن مهر داشته باشند، گفت: دولت‌ها باید در جهت تامین منابع مالی و تسهیلات لازم برای جذب منابع در بخش مسکن و تسهیل‌ روند اخذ مجوز ساخت کمک کنند.

]]>
صنعتی سازی ساختمان Mon, 22 Jul 2013 06:46:23 +0430