http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه فناوری و تکنولوژی مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان

http://www.bananews.irبنانیوز (www.BanaNews.ir) به عنوان مرجع خبری صنعت ساختمان کشور (عمران، معماری و شهرسازی) در این بخش به ارائه آخرین اخبار مرتبط با ترمیم و مقاوم سازی ساختمان، مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله، روش ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺗﺮﻣﻴﻢ و ﻣﻘﺎوم ﺳﺎزي ﺳﺎزه ﻫﺎ، آيين نامه مقاوم سازي ساختمان، راهکارهای بالابردن مقاومت سازه و ... می پردازد.

ظهور پیشرفت چشمگیر در صنعت ساخت و ساز با کفپوش های اپوکسی، ضد حریق و رنگ نماها

http://www.bananews.irبنانیوز- اگر به فیلم های هالیوودی دقت کرده باشید متوجه این مسئله می شوید که ایمنی در ساختمان چقدر برای مردم آنها مهم است، تمام پارکینگ ها و استخرها و سالن های ورزشی از کفپوش اپوکسی پوشیده شده اند و تمام پشت بام ها و سقف ها از عایق رطوبتی بام برخوردار هستند. علاوه بر این همیشه در گوشه و کنار خیابان و ساختمان یک سیستم ضد حریق تعبیه شده است و همیشه در هتل ها از کفپوش پلی یورتان استفاده می شود.

تجهیز ساختمان‌ها در ایران به سیستم هوشمندسازی

http://www.bananews.irمدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران می‌گوید اگر ساختمان پلاسکو به سیستم هوشمندسازی و امنیت ساختمان مجهز بود، هیچگاه فرو نمی‌ریخت و خسارت‌های میلیاردی سنگین به وجود نمی‌آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مجید تهرانیان در مراسم افتتاح نخستین مرکز آموزشی هوشمندسازی ساختمان، اظهار کرد: کنترل مصرف انرژی و بهینه کردن آن در ساختمان‌ها یک امر ضروری است و با توجه به ناپایداری و برگشت‌ناپذیری انرژی‌هایی چون نفت و گاز باید به سمت بهینه‌سازی مصرف انرژی برویم.

وی افزود: در بحث هوشمندسازی ساختمان یک بحث جلوگیری از اتلاف انرژی است و بحث دیگر امنیت است و با توجه به گسترش شهرنشینی به عنوان نیاز امروز جوامع احساس می‌شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران با بیان این‌که از طریق تکنولوژی هوشمندسازی ضریب امنیت ساختمان، ملک مسکونی، تجاری و اداری ارتقاء می‌یابد، گفت: اگر در حادثه تلخ پلاسکو که مردم را جریحه‌دار کرد و خسارت میلیاردی سنگینی به بار آورد، سیستم هوشمندسازی ساختمان نصب بود، این اتفاق نمی‌افتاد ولی به دلیل نبود امکانات و تجهیزات امنیتی چنین فاجعه‌ای را شاهد بودیم و اگر به آن توجه جدی نشود می‌تواند به تکرار حوادث این‌چنینی منجر شود.

تهرانیان افزود: برابر آمارها ۵۰ درصد انرژی مورد مصرف در جوامع در ساختمان‌های اداری و مسکونی، ۲۵ درصد انرژی در حمل‌ونقل و ۲۵ درصد در صنایع صرف می‌شود که این امر گویای ضرورت مصرف بهینه انرژی است.

وی با اشاره به افتتاح نخستین مراکز آموزشی هوشمندسازی در استان تهران، ادامه داد: راه‌اندازی این مرکز پس از تهران به تدریج در سایر استان‌ها صورت می‌گیرد و پیش‌بینی شده تا طرح‌های در سطح ملی نیز به اجرا درآید.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران ابراز امیدواری کرد: هوشمندسازی ساختمان‌ها در کشور فرهنگ‌سازی شود و مورد توجه خانواده‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها قرار گیرد.

به گفته تهرانیان سیستم‌های کنترلی کمک بسیاری به ساختمان‌ها می‌کند تا انرژی الکتریسیته و برگشت‌ناپذیر را ذخیره‌سازی کنیم و بهره‌وری در ساختمان را از این طریق بالا ببریم.

تهرانیان با بیان اینکه انرژی در دنیا گران است و انرژی‌های فسیلی به زودی به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته مولفه‌های کنترلی به منظور بهره‌وری بیشتر انرژی در صنعت ساختمان و ایجاد راحتی و امنیت در ساختمانها مورد توجه قرار گرفته و از شکل سنتی خود خارج شده است. به همین دلیل سیستم‌های کنترلی کمک بسیاری به ساختمان‌ها می‌کند تا انرژی الکتریسیته و برگشت‌ناپذیر را ذخیره‌سازی کنیم و بهره‌وری در ساختمان را بالا ببریم.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران در پایان با بیان اینکه آموزشهای مهارتی در دنیا حرف اول را می‌زند، گفت: آموزشهای فنی و حرفه‌ای متفاوت از آموزشهای تئوریک است و در سیستم فنی و حرفه‌ای آموزش به شکل عملی و کاربردی عرضه می‌شود. آموزش تئوریک دیگر جوابگوی نسل امروز ما نیست و جوانان برای ورود به بازار کار باید از آموزشهای فنی و حرفه‌ای برخوردار باشند و مهارت کسب کنند.

 

ایسنا

مقاوم‌سازی دو میلیون مسکن روستایی/کمبود ۶۰۰هزار مسکن روستایی در کشور

http://www.bananews.irرئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مقاوم‌سازی بالغ بر دو میلیون مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: این بنیاد مقاوم‌سازی ۱۰۰درصدی مسکن‌های روستایی کشور را تا سال ۱۴۰۵ در برنامه دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از ایسنا علی‌رضا تابش در گردهمایی بزرگ دهیاران و شوراهای روستاهای استان سمنان با اعلام این خبر اظهار کرد: پنج میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای سراسر کشور وجود دارد که تاکنون افزون بر دو میلیون واحد آنها مقاوم‌سازی شده است.

وی با اشاره به تخریب بیش از حد خانه‌های روستایی در زلزله‌های گذشته، از جمله در زلزله ویران‌گر بم افزود: بعد از زلزله بم، تصور اینکه بتوانیم این حجم از واحدهای روستایی را مقاوم‌سازی کنیم، بسیار دور از دسترس به نظر می‌آمد اما امروز به برکت نظام اسلامی و تلاش بنیاد مسکن به عنوان یکی از یادگاران امام راحل قرار است ظرف کمتر از یک دهه آینده همه واحدهای روستایی در برابر زمین‌لرزه و دیگر بلایا مقاوم‌سازی شوند.

تابش از کمبود ۶۰۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن نه تنها تامین این نیازمندی و مقاوم‌سازی بیش از سه میلیون مسکن روستایی را برنامه‌ریزی کرده بلکه قرار است در افق ۱۴۰۵ مسکن مورد نیاز رشد جمعیت روستایی به مسکن را نیز در این مدت مرتفع کند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تداوم سیاست اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت برای ساخت مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: دولت تدبیر و امید با وجود مشکلاتی که در این بخش داشته توجه بسیار ویژه‌ای به عمران و آبادانی روستاها داشته است.

وی به نقش مهم شوراهای روستا و دهیاران در اجرایی شدن برنامه‌های بنیاد مسکن اشاره و تصریح کرد: توسعه و عمران و آبادانی روستاها تنها یکی از وظایف این بنیاد است و البته توفیقات بنیاد در این حوزه مستلزم همراهی و مشارکت دهیاران است.

روستاهای کشور طبقه‌بندی می‌شوند

تابش بر لزوم توسعه متوازن در کشور تاکید و خاطرنشان کرد: تنها با مشارکت و همراهی مردم و مسئولان محلی است که می‌توانیم به چنین توسعه‌ای دست یابیم.

وی با اشاره به لزوم سطح‌بندی و تقسیم‌بندی روستاها در کشور از اجرای یک طرح از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف طبقه‌بندی روستاهای کشور خبر داد و افزود: باید روستاها را بر اساس شاخص‌هایی که به دست می‌دهیم طبقه‌بندی و برای رفع مشکلات آنها برنامه‌ریزی کنیم و بنیاد در آینده نزدیک چنین برنامه‌ای در دستور کار دارد.

این مقام مسئول از اشتغال به‌عنوان اساسی‌ترین نیاز در روستاها نام برد و گفت: باید با ایجاد اشتغال از مهاجرت به شهرها و خالی‌شدن روستاها بکاهیم.

وی با انتقاد از این تفکر که ایجاد رونق و اشتغال مستلزم منابع مالی زیاد است اظهار کرد: گاهی می‌شود که با کمترین منابع مشاغل بسیاری ایجاد کرد و در برخی مناطق روستایی ما افراد خلاق و توانمندی این کار کرده‌اند.

تابش به ایجاد ده‌ها فرصت شغلی توسط یک روستایی در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: این جوان خلاق با ایجاد سایت‌هایی زمینه معرفی محصولات و توانمندی‌های روستای خود را فراهم و با اختصاص بخشی از مسکن خود به یک مرکز اقامت روستایی زمینه رونق گردشگری در آن روستا را فراهم کرده بود.

وی با بیان اینکه البته همه روستاها ظرفیت گردشگری را ندارند افزود: باید متناسب با ظرفیت‌ها و فرهنگ منطقه برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد و هم دولت یازدهم و هم بنیاد مسکن به عنوان متولی عمران روستاها آماده همکاری با روستاییان است.

اجرای طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا

وی با اشاره به تهیه طرح هادی و اجرای آن در روستاها گفت: تا سال آینده همه روستاهای کشور صاحب طرح هادی می شوند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تهیه طرح هادی یک کار بزرگ در کشور بود افزود: بیش از ۳۸ هزار روستا و سکونتگاه بالای ۲۰ خانوار در کشور داریم و تهیه طرح برای همه این‌ها کار بزرگی بود که توسط بنیاد در حال انجام است.

تابش از تهیه طرح هادی برای بالغ بر ۹۸ درصد روستاهای کشور خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر تهیه طرح برای اکثر قریب به اتفاق روستاهی کشور تاکنون طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا از این ۳۸ هزار روستا اجرایی شده است.

این مقام مسئول اجرای طرح هادی را مستلزم همراهی دهیاران و مردم برشمرد و گفت: در حال حاضر نقشه راه مشخص شده و در این طرح‌ها به تفاوت روستاها و ظرفیت آنها توجه شده است.

وی با بیان اینکه هر روستا نسخه خاص خود را می‌خواهد افزود: نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه روستاها پیچید.

توجه ویژه دولت روحانی به روستاها

وی با بیان اینکه دولت روحانی توجه بسیار ویژه‌ای به روستاها دارد گفت: اهمیت فوق‌العاده دولت تدبیر و امید به روستاها فرصت بسیار خوبی فراهم کرده که روستاها در این مقطع توسعه بیابند ضمن اینکه در برنامه ششم نیز توجه بسیار خوبی به مناطق روستایی شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور از اعتبار ۴۰۰۰میلیارد تومانی دولت برای عمران روستاها خبر داد و افزود: علاوه براین بنیاد مسکن تاکنون ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن روستایی اعطا کرده است.

وی با بیان اینکه نگرانی از بابت بازگشت تسهیلات روستایی نداریم خاطرنشان کرد: مردم روستا مردمی متعهد و خوشنام هستند و در پرداخت تسهیلات عملکرد خوبی دارند لذا این تسهیلات بعد از بازگشت به دیگر روستاییان اعطا می‌شود.

تابش بر لزوم حفاظت از تاسیسات زیرساختی ایجاد شده در روستاها تاکید و اضافه کرد: دهیاران و شوراها باید توجه ویژه به نگهداری و حفاظت از زیرساخت‌های ایجاد شده داشته باشند.

صنوف مانع پلمب پلاسکو شدند/تهران ۴۸هزار کارگاه دارد ۸۰ بازرس!

http://www.bananews.irیک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید: در حادثه پلاسکو عده‌ای همه چیز را گردن وزارت کار می‌اندازند و از مسئولیتهای خود شانه خالی می‌کنند، در حالی که بازرسان به این ساختمان مراجعه کرده و اخطارهای لازم را داده بودند و اگر برخی مسایل نبود آن را پلمب هم می‌کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی اصلانی اظهار کرد: طبعا بازرسان اداره کار می‌توانستند گزارش خود را به قوه قضاییه ببرند تا مراحل اجرایی خود را از جریمه نقدی تا حتی پلمب طی کند و بر اساس گزارش‌هایی که داریم، بازرسان اداره کار به پلاسکو اخطار هم کرده بودند ولی مجامع صنفی بلافاصله وارد عمل شدند و با این توجیه که در صورت پلمب، چندین هزار نفر بیکار شده و از نان خوردن می افتند، مانع ارائه گزارش بازرسان شدند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار تصریح کرد: سوالی که مطرح می‌شود این است که مجوز حضور آنها را چه کسی داده است؟ اگر شهرداری اعلام کرده که این ساختمان امن نیست، چرا همچنان فعالیت می‌کردند؟ درباره ساختمان علاء الدین که می‌گویند بارها اخطار داده‌اند چرا هنوز کاری صورت نگرفته است؟

اصلانی متذکر شد: متاسفانه درحادثه پلاسکو هشت تا ۹ نهاد و دستگاه مسئولند ولی هیچ‌کدام خود را دخیل نمی‌دانند و همه چیز را شفاف به مردم نمی‌گویند. برخی هم استنادشان به ماده ۹۶ قانون کار است و بر اساس آن بازرسان وزارت کار را مقصر می‌دانند، درحالی که بازرسان به وظیفه خود عمل کرده‌اند اما صنوف مانع پلمب ساختمان شده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که پیش روی بازرسان کار است و در پلمب ساختمان پلاسکو هم سایه انداخت، این است که اگر بازرس کار به عنوان ضابط دادگستری عمل ‌کرد و کارگاه را بست، فردا صاحب کارگاه از او به دادگاه شکایت نبرد و دادگاه علیه بازرس اعلام خسارت نکند که به تولیدی ضرر زده است.

این مقام مسئول کارگری در عین حال با اشاره به کمبود تعداد بازرسان کار گفت: باورش سخت است ولی تعداد بازرسان ادارات کار در کل کشور ۸۰۰ نفر است که در تهران به بیش از ۸۰ نفر نمی‌رسد، در حالی که در کل تهران ۴۸ هزار کارگاه وجود دارد که با این وضع شانس بیاورند سالی یکبار بازرسی شوند.

اصلانی از تهیه طرحی توسط دولت به منظور استفاده از پتانسیل انجمن‌ها و تشکل‌های کارگری در امر بازرسی کارگاه‌ها خبر داد و گفت: سالهاست اعلام می‌کنیم از توان انجمن‌های صنفی کارگری برای بازرسی کارگاهها استفاده شود ولی چون احتمال ساخت و پاخت می‌رود و قانون محکمی پشت آن نیست توجهی به آن نمی‌شود و همین نگرانی سالهاست مانع واگذاری بازرسی به تشکل‌های کارگری شده است.

رییس کانون شورای اسلامی کار البرز در بخش دیگری از سخنان خود از پیش‌بینی طرحی توسط وزارت کار خبر داد که به موجب آن هیچ مغازه یا واحدی حق ایجاد تولیدی در داخل پاساژها را ندارد.

وی افزود: متاسفانه در تمام ایران اکثر پاساژها در طبقه‌های فوقانی تولیدی هستند و این امر کار را برای جلوگیری از استقرار آنها سخت می‌کند. ‌ از سوی دیگر این طرح تا زمان آماده نبودن زیرساختها قابلیت اجرا ندارد، چون به فرض این طرح را به تصویب رساندیم و قانون کردیم، حال چند هزار شغل می‌تواند از تهران خارج شود؟ آیا دولت زمینه خروج کارگاه‌های تولیدی از تهران را فراهم کرده است؟ آیا شهرکهای صنعتی برای پذیرش کارگاهها آمادگی دارند؟

اصلانی بیان اینکه در حادثه پلاسکو تجهیزات آتش نشانی کافی و مناسب نبود، خاطرنشان کرد: یقین بدانید اگر تجهیزات کاملی در اختیار آتش نشانان قرار داشت، در طبقات بالایی گرفتار نمی‌شدند. ساختمان پلاسکو پله‌های اضطراری برای نجات نداشت و آتش نشانان قیچی برای بریدن آهن نداشتند و شاید اگر هلیکوپتر برای خاموش کردن آتش از بالا می‌آمد ساختمان در حال حریق ساعتها آب زده نمی‌شد و فرو نمی‌ریخت.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در پایان افزود: برای مقابله و برخورد با چنین حوادثی قانون محکمی نوشته نشده تا دستگاهها و سازمانها به درستی به وظیفه خود عمل کنند، لذا مادامی که با قانون نانوشته روبه رو باشیم در صورت تکرار چنین حوادثی هر کسی دیگری را مقصر می‌داند.

 

ایسنا

بزرگترین فاجعه انسانی قرن اخیر در کمین تهرانی‌ها

http://www.bananews.ir/در حال حاضر از حدود یک میلیون و 200 هزار ساختمان در تهران تنها 4 درصد آن‌ها بازسازی و نوسازی می‌شوند؛ به گفته محققان کشور 96 درصد سازه‌های موجود در زمان زلزله احتمالی تهران می‌توانند بزرگترین فاجعه انسانی را پدید آورند.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از ایسنا دکتر فریبرز ناطق الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود، تهران حدود یک میلیون و 200 هزار بنا دارد که 4 درصد از این میزان در هر سال یا مورد بازسازی قرار می‌گیرند و یا دوباره‌سازی می‌شوند.

وی با بیان اینکه این امر نشان می‌دهد که بسیاری از ساختمان‌های تهران قدیمی هستند، اظهار کرد: بسیاری از این سازه‌ها مشکل دارند؛ چراکه بیشتر این ساختمان‌ها در دهه‌های گذشته ساخته شده است و چون در آن زمان الزام قانونی برای رعایت ضوابط زلزله نبوده است؛ از این رو بیشتر ساختمان‌ها فاقد استانداردهای لازم برای زلزله هستند و یا اگر ضوابط رعایت شده باشند، شرایط لازم را ندارند.

ناطق الهی با بیان اینکه این امر نشان‌دهندهآن است که هر سال 96 درصد از ساختمان‌های کشور می‌توانند دارای مشکل سازه‌ای باشند، ادامه داد: در حال حاضر تنها 4 درصد از سازه‌ها بازسازی و نوسازی می‌شوند و از سوی دیگر ما با حجم زیادی از سازه‌های فاقد استانداردهای لرزه‌ای مواجه هستیم که می‌تواند در زمان زلزله احتمالی تهران بحران‌ساز در سطح جهانی باشند.

این محقق با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود که زلزله احتمالی تهران زلزله‌ای با بزرگای بیش از 7 ریشتر باشد، تاکید کرد: زلزله تهران به بزرگترین فاجعه انسانی در قرن اخیر تبدیل خواهد شد؛ از این رو باید به سازه‌ها توجه بیشتری صورت داشته باشیم.

درسی که از زلزله منجیل و رودبار گرفته نشد

وی با اشاره به زلزله رودبار و منجیل گفت: پس از این زلزله بزرگ، فعالیت‌هایی در زمینه سازه‌ها شروع شد؛ ولی متاسفانه بعد از مدتی به تناسب اینکه مساله تبدیل به یک امر سودآور و درآمدزا شد، از چارچوب اصلی، خارج و به بازاری برای افراد سودجو تبدیل شد. این افراد ادعای مقاوم‌سازی سازه‌ها را داشتند و مشکل کشور در این زمینه ابتر ماند.

ناطق، در عین حال با بیان اینکه پس از زلزله رودبار و منجیل علم زلزله‌شناسی در ایران پیشرفت کرد، ادامه داد: با اقداماتی که در پژوهشگاه زلزله انجام شد، امروزه ایران در سطح جهانی در زمینه زلزله مطرح است و حرف‌هایی برای گفتن دارد؛ ولی تا تبدیل شدن نتایج تحقیقات این پژوهشگاه به الزامات اجرایی در سطح شهرداری‌ها و نظام‌های مهندسی فاصله زیادی داریم.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با ابراز تاسف از اینکه شهرداری‌ها دقت لازم را درباره سازه‌ها ندارند، یادآور شد: عموما شهرداری‌ها به تایید نقشه‌ها از سوی مهندسان اکتفا می‌کنند؛ ولی با توجه به فاجعه‌ای که در ساختمان پلاسکو رخ داد، مشاهده می‌شود که این ادعای شهرداری‌ها صحیح نیست.

وی نحوه ساخت سازه‌ها را یک مساله ملی دانست و یادآور شد: از این رو لازم است دفاتری برای بررسی تخصصی سازه‌ها ایجاد شود، ولی متاسفانه همواره پای افراد سودجو در این مسایل باز می‌شود؛ از این رو نیاز است تا چارچوب‌های مورد نیاز در این زمینه تغییر کند.

وی برای نمونه به بازدید از یک ساختمان بلندمرتبه دولتی اشاره کرد و گفت: بعد از بازدید این ساختمان، به شهردار منطقه اعلام کردم که این ساختمان خواهد ریخت؛ ولی ترتیب اثر داده نشد و این در حالی است که در صورت ریزش این ساختمان علاوه بر از دست رفتن منابع مالی، موجب بروز بحرانی همانند فاجعه پلاسکو خواهد شد.

وضعیت مدیریت بحران در کشور

عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش‌ها در خصوص مسایل فنی و مدیریت بحران، اظهار کرد: مدیریت بحران کشور فاجعه است و بر اساس ضوابط فنی که در دنیا انجام می‌شود، نیست. مدیریت بحران ما با مدیریت بحرانی که در 50 سال گذشته در دنیا انجام می‌شد، اداره می‌شود و این در حالی است که امروزه مدیریت بحران در دنیا تغییر کرده است.

بنیانگذار مدیریت بحران در کشور، با بیان اینکه از 20 سال گذشته ما به این درک رسیدیم که مدیریت بحران کشور مبحث بسیار وسیعی است، اظهار کرد: در سال 1375 اولین کتاب مدیریت بحران را منتشر کردم و مجلس شورای اسلامی بر اساس الگویی که برای مدیریت بحران تعریف کرده بودم،‌ طرحی را تصویب کرد؛ ولی افرادی که برای این امر به اشتغال گرفته شدند، از سرداران جنگ بودند.

وی با بیان اینکه تمام کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که مدیریت بحران با رویکرد جنگ دو مقوله متفاوت است، ادامه داد: ما به جز در مسائل لجستیکی و حفظ امنیت شهر بحران‌زده، از نیروهای ارتشی نباید استفاده کنیم؛ چون دیدگاه آنها دیدگاهی است که به ضرورت ساماندهی شهر در بعد از بحران فکر می‌کنند. نگاه اساسی به مدیریت بحران این نیست و بیشتر توجه‌ها به مدیریت قبل از بحران است.

ناطق الهی خاطرنشان کرد: این گفته به این معنی است که مسوول مدیریت بحران کشور باید یک فرد فنی باشد و برای بخش‌های لجستیکی افراد برجسته گماشته شود.

وی بهترین افراد برای مدیریت بحران کشور را 30 نفر از آزمون سراسری دانست و یادآور شد: برخورد با سوانح طبیعی متفاوت از سوانح انسان‌ساز مانند جنگ و تروریسم است.

این محقق مدیریت بحران زمین‌لرزه، با تاکید بر اینکه به مدت 30 سال است که این حرف‌ها را فریاد می‌کشم، افزود: متاسفانه گوش شنوایی که این حرف‌ها را عملیاتی کند، وجود ندارد و این بزرگترین مشکل ما و برای ما بسیار ناگوار است؛ چراکه گویندگان این مطالب افرادی هستند که دلسوز کشور و مردم هستند و می‌خواهند به بهترین نحو مدیریت بحران کشور ساماندهی شود.

وی با تاکید بر اینکه گریزی از سوانح طبیعی نیست، اظهار کرد: آماده بودن، برنامه‌ریزی کردن و به کار گرفتن متخصصان آگاه به مسایل از جمله اموری است که می‌توانیم انجام دهیم تا امداد و نجات در زمان بحران بهتر انجام شود.

وضعیت ساختمان پلاسکو و عامل اصلی بحران

وی با اشاره به فاجعه پلاسکو با تاکید بر اینکه بافت فرسوده را نمی‌توان عامل اصلی این بحران قلمداد کرد، ادامه داد: ساختمان‌هایی داریم مانند ساختمان راه‌آهن که سال‌ها قبل‌تر از ساختمان پلاسکو ساخته شده است، ولی تاکنون پابرجا است؛ آنچه که درباره پلاسکو مهم به نظر می‌رسد، نبودن سیستم اطفای حریق مناسب است.

ناطق الهی گفت: من گله علمی می‌کنم، نه سیاسی! که در اخبار اعلام شد 34 بار به مدیران ساختمان پلاسکو اخطار داده شده است ولی به نظر ما حتی افرادی که این تعداد اخطار را برای مدیران ساختمان پلاسکو ابلاغ کرده‌اند، شریک جرم هستند؛ چراکه اخطار یک بار است و 34 اخطار یعنی رخداد یک فاجعه.

وی با تاکید بر اینکه یک بار اخطار داده می‌شود و برای دفعات بعدی باید عمل شود، اضافه کرد: ساختمانی که سیستم اطفای حریق ندارد، با یک برنامه ساده همانطور که اگر عوارض شهرداری داده نشود، جلوی فعالیت ساختمان گرفته می‌شود، باید از ادامه فعالیت در این ساختمان ممانعت به عمل می‌آمد و بعد از آن اقدام به تجهیز کل ساختمان به سیستم اطفای حریق می‌شد تا امروز شاهد واقعه غم‌انگیز پلاسکو نباشیم.

ناطق الهی، همچنین با اشاره به برخی گفته‌ها در زمینه بروز انفجار در ساختمان پلاسکو، توضیح داد: معلوم نیست که انفجار باشد یا خیر؛ چراکه در صورت برخورد طبقات بالایی به طبقات پایین ظاهری شبیه انفجار مشاهده می‌شود؛ ولی از سوی دیگر شاهد بودیم که در ساختمان، کپسول‌های گاز وجود داشته است و می‌تواند بر اثر ضربه طبقات بر روی یکدیگر، انفجارهای موضعی هم رخ داده باشد و یا شاید موارد دیگری که ما نمی‌دانیم.

وی اضافه کرد: ولی آنچه که می‌دانیم این است که ساختمان باید سیستم اطفای حریق داشته باشد و بعد از اخطار اول باید در این زمینه اقدام می‌شد و باید کسی مسؤولیت ابلاغ 34 اخطار را قبول کند.

سرنوشت کشور با ادامه روند فعلی

این محقق، بی‌توجهی به مدیریت بحران را ناشی از نبود افراد متخصص در جایگاه‌های خاص دانست و گفت: وزارت علوم یکی از نهادهایی است که تاحدودی در این زمینه مسؤول است؛ چراکه هر ساله از تمام دانشگاه‌های آزاد و دولتی تعداد زیادی دانشجوی دکتری فارغ‌التحصیل می‌شوند؛ در حالی که کیفیت تدریس نسبت به 20 سال قبل افت کرده است.

وی اضافه کرد: نگرانی ما از رخ دادن اتفاقات بد در حوزه‌های مختلف از جمله مهندسی است؛ مثلا اگر مهندسی که آگاهی و تجربه کافی برای ساخت پل ندارد، پلی را بسازد، خواهد ریخت و تقاضای من از مسؤولان وزارت علوم این است که بیشتر از این به بی‌سوادی جامعه دامن نزنند و فیلترهای ورودی به دانشگاه‌ها را بهبود بخشند و در جهت بهبود کیفیت آموزش اقدام کنند.

ناطق الهی تاکید کرد: ادامه روند فعلی منجر به افزایش تخریب‌ها و وقایع ناگوار خواهد شد.