http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه فناوری و تکنولوژی مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان

http://www.bananews.irبنانیوز (www.BanaNews.ir) به عنوان مرجع خبری صنعت ساختمان کشور (عمران، معماری و شهرسازی) در این بخش به ارائه آخرین اخبار مرتبط با ترمیم و مقاوم سازی ساختمان، مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله، روش ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺗﺮﻣﻴﻢ و ﻣﻘﺎوم ﺳﺎزي ﺳﺎزه ﻫﺎ، آيين نامه مقاوم سازي ساختمان، راهکارهای بالابردن مقاومت سازه و ... می پردازد.

۴۰ درصد خانه‌های روستایی ضدزلزله است

http://www.bananews.ir/معاون بازسازی بنیاد مسکن گفت: با تلاش‌هایی که بعد از سال ۱۳۸۴ انجام شده تعداد واحدهای مسکونی روستایی که در برابر زلزله مقاوم هستند از حدود ۸ به ۴۰ درصد رسیده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عزیزالله مهدیان اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون حدود یک میلیون واحد مسکن روستایی را نوسازی کرده است. تا قبل از سال ۱۳۸۴ حدود ۸-۷ درصد خانه‌های روستایی دارای سازه بودند یعنی اسکلت داشتند که هم‌اکنون این رقم به ۴۰ درصد رسیده است. البته در بعضی استان‌ها از جمله کرمان، همدان، ‌مازندران و گیلان این رقم به ۶۰ درصد می‌رسد و بالطبع بعضی استان‌ها همچون خراسان رضوی کمتر از ۴۰ درصد است. تلاشمان این است که تا پایان سال ۱۴۰۵ بیش از ۷۵ درصد خانه‌های روستایی در برابر زلزله مقاوم باشند. منظور از مقاوم بودن این است که خانه با زلزله ۶-۷ ریشتر تخریب نشود.

وی افزود: در زلزله آذربایجان شرقی خانه کسانی که از تسهیلات نوسازی استفاده کردند سالم ماند. هم‌چنین در زلزله ریگان بم که پنج سال بعد از زلزله بم با همان شدت رخ داد یک واحد هم در روستاها و شهرها خراب نشد؛ زیرا تمام ساخت و سازها در آن‌جا مقاوم شده بود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان این‌که هم‌اکنون در روستاها این فرهنگ‌سازی صورت گرفته که افراد بدون نقشه و مشخصات اقدام به ساخت و ساز نمی‌کنند گفت: بسیاری از نکات ایمنی و فنی همچون وجود ناظر، شناژبندی و اسکلت در ساختمان‌های روستایی انجام می‌شود. خوشبختانه عوامل اجرایی بنا و کارگر نیز آموزش دیده‌اند. هم‌چنین بیش از ۱۴ هزار نفر مهندس جوان را با کمک سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی در روستاها آموزش داده‌ایم و در قالب نظام فنی روستایی، نظارت بر ساخت و ساز را بر عهده دارند. منابع این مساله هم از طریق مردم تامین می‌شود و هزینه‌ای روی دوش دولت و بنیاد مسکن نیست.

به گفته‌ی مهدیان، حدود ۵.۲ میلیون واحد مسکن روستایی در کشور وجود دارد که دولت از سال ۱۳۸۴ در قالب برنامه چهارم توسعه پیش‌بینی کرد سالیانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی که عموما در برابر حوادث آسیب‌پذیر بودند نوسازی شود. قبل از آن در برنامه دوم و سوم توسعه سالیانه حدود ۲۰-۳۰ هزار سهمیه به ما می‌دادند که در طول دو برنامه دوم و سوم توانستیم ۱۹۳ هزار واحد مسکونی را بازسازی کنیم. اما این رقم در برنامه چهارم به سالیانه ۲۰۰ هزار واحد رسید.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: نوسازی اماکن روستایی با اختصاص تسهیلات ارزان قیمت از سال ۱۳۸۴ با ۵ میلیون تومان و کارمزد ۵ درصد به روستاها آغاز شد که هر سال ۱۵ درصد این مبلغ افزایش یافت. هم‌اکنون سقف تسهیلات به ۱۸ و ۲۰ میلیون تومان با کارمزد ۵ درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: برای ۱۲۰ هزار واحد سالیانه ۱۸ میلیون تومان تسهیلات می‌دهیم و به ۸۰ هزار واحد ۲۰ میلیون تومان تسهیلات اخصتص می‌یابد. ۲۰ میلیون برای کسانی است که خانه قدیمی را خراب کنند و مسکن نو بسازند؛ زیرا متحمل هزینه‌های آواربرداری می‌شوند. هم‌چنین در روستاهای مرزی که هزینه‌هایشان بیشتر است ۲۰ میلیون تومان می‌پردازیم. واحدهایی که ۲۰ میلیون تومان وام می‌گیرند باید حداقل دو آیتم از مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را برای جلوگیری از هدررفت انرژی رعایت کنند.

 

ایسنا

تلاش برای افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله

http://www.bananews.ir/در حالی که معضل عمر مفید بناهای ایرانی و مقاومت دربرابر زلزله از بزرگترین چالش های صنعت ساختمان ایران به حساب می آید، متخصصان داخلی و خارجی درحاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و فناوری های نوین، به دنبال یافتن راهکارهایی در این زمینه گردهم خواهند آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir با توجه به رشد روز افزون جمعیت و در پی آن اهمیت و اولویت غیرقابل انکار موضوع مسکن در اقتصاد کشور، نقش بکارگیری فناوری های نوین در صنعت ساختمان، پررنگ تر جلوه می کند. کارشناسان مسکن تاکید دارند که استفاده از فناری های نوین ساختمانی در این زمینه ضرورتی انکار ناپذیر است، چرا که افزایش سرعت ساخت، افزایش عمر مفید بنا و کاهش هزینه ها را به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر، از آنجاکه همواره ایران به عنوان یکی از کشورهای زلزله خیز در جهان شناخته شده و در طی سالیان گذشته در معرض زلزله های ویران کننده بسیاری قرار گرفته، استفاده از فناوری های نوین به منظور سبک سازی ساختمان، افزایش کیفیت بنا و مقاوم کردن ساختمان در برابر زلزله نیز از دیگر ضرورت هایی است که سازندگان بنا در ایران ناچار به حرکت جدی به سمت اجرایی کردن آن هستند.

کارشناسان معتقدند آنچه تا کنون در کشور انجام شده یک صنعتی سازی نیمه کاره است، چرا که زیرساختهای مناسب هنوز فراهم نیست. انتظار می رود با فرهنگ سازی مناسب در میان کارگزاران، وضع قوانین و همچنین سرمایه گذاری های گسترده توسط بخش خصوصی، صنعتی سازی گسترش پیدا کرده و در دراز مدت تأثیرات مثبت بسیاری در ساخت و ساز کشور داشته باشد.

بدین منظور برگزاری سه همایش تخصصی با عنوان "نقش فناوری های نوین در توسعه صنعت ساختمان"، "راهکارهای افزایش عمر مفید بنا" و "مقاوم سازی ساختمان های ایرانی در برابر زلزله" با حضور نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی، سازندگان بخش خصوصی و متخصصان خارجی در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و فناوری های نوین (ایران بیلدکس) در دستور کار قرار دارد.

همزمان با برگزاری این نمایشگاه، معرفی سیستم های جدید ساختمانی و فناوریهای ساخت و تبادل نظر درباره فناوری های نوین، در دستور کار شرکتهای داخلی و خارجی قرار دارد و به منظور نیل به هدف ارتقاء فناوری ساخت ساز در کشور، از کلیه دست اندر کاران این حوزه جهت ارائه دستاورد ها و نوآوریهای ساختمانی دعوت به عمل آمده است.

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و فناوری های نوین که از ششم تا نهم اسفند ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد چهارمین دوره خود را تجربه می کند. در این نمایشگاه ۲۵۰ شرکت داخلی و ۷۰ شرکت خارجی از ۱۵ کشور جهان، آخرین محصولات و نوآوری های مرتبط با تولید ابزارآلات، تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی، در و پنجره، شیشه و ماشین آلات وابسته، مصالح ساختمانی پایه (آجر و سیمان ...) تونل، سد، راه، زهکشی و آبیاری، سنگ های ساختمانی، لوله و اتصالات، یراق آلات ساختمانی، پوشش سقف و دیوار و قطعات پیش ساخته، حمام، سونا، آشپزخانه، سیستم تصفیه فاضلاب، دکوراسیون، نماسازی، پوششهای کف و درب های اتوماتیک و سایر خدمات ساختمانی را به معرض نمایش می گذارند.

 

ایسنا

بررسی 90 درصد بتن‌های ساختمان‌سازی شهر بم در 8 آزمایشگاه

http://www.bananews.ir/رییس مرکز تحقیقات بتن با بیان اینکه 30 درصد از ساخت‌وسازهای شهری، بتنی و 20 درصد فلزی است، از تجربیات این مرکز تحقیقات در پیاده‌سازی سازه‌های جدید شهر بم خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس مصطفی احمدوند در نشست خبری امروز با تاکید بر ضرورت تدوین استانداردها در حوزه تولید و ویژگی‌های بتن افزود: در این مرکز تحقیقات علاوه بر تدوین دانشنامه بتن، استاندارد ملی را در زمینه ویژگی‌های بتن آماده تدوین کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه این استاندارد با عنوان استاندارد 6044 از سوی سازمان ملی استاندارد مصوب شده است، اظهار کرد: این استاندارد شامل 44 استاندارد ملی در حوزه ساخت‌وساز و ویژگی‌های بتن‌های آماده است و از طریق آن امکان ایجاد نظام بازرسی و کنترل کیفی بتن، مصالح و فرآورده‌های بتنی فراهم می‌شود.

مشکلات تولید سیمان در کشور

احمدوند با اشاره به وضعیت تولید سیمان در کشور افزود: در حال حاضر میزان تولید سیمان در کشور 80 میلیون تن است که تا سال آینده این میزان به 120 میلیون تن افزایش می‌یابد.

رییس مرکز تحقیقات بتن با تاکید بر اینکه تولید این میزان سیمان بیش از میزان مصرف است، خاطرنشان کرد: اخیراً پروژه جدیدی در کشور در حال اجرایی شدن است که در آن از روسازی بتنی به جای آسفالت استفاده می‌شود.

به گفته وی، روکش‌های بتنی مقاوم در برابر حرارت و سرما و بسیار ارزان‌قیمت‌تر از قیر است.

وی با بیان اینکه در آمریکا بیش از 30 سال است که از روکش‌های بتنی به جای آسفالت استفاده می‌شود، ادامه داد: پروژه تهران- شمال که از سوی چینی‌ها به مدت 15 سال است انجام می‌شود، در حال حاضر از دست چینی‌ها در حال خارج شدن است؛ چراکه دولت در تلاش است تا از این روکش‌های بتنی استفاده کند.

احمدوند با اشاره به انواع بتن‌های تولیدی در دنیا تاکید کرد: امروزه بتن‌های جدیدی با دوام و مقاومت بالا در حال تولید است که تولید این نوع بتن‌ها از کشور ژاپن آغاز شده است و به تدریج به سایر کشورها در حال تسری است.

به گفته وی، در حال حاضر تولید این نوع بتن‌ها در کشور مدنظر پژوهشگران کشور قرار گرفته است و در حال حاضر چندین پایان‌نامه در این زمینه اجرایی شده، چراکه این نوع بتن به سیمان و آب کمتر نیاز دارد.

تجربه کشور در بازسازی شهر زلزله‌زده بم

رییس مرکز تحقیقات بتن با تاکید بر اینکه 30 درصد ساخت‌وسازهای کشور بتنی است، اظهار کرد: 20 درصد دیگر سازه‌های کشور فلزی است و مابقی با استفاده از مصالح بنایی و سایر روش‌ها ساخته شده‌اند.

احمدوند از حضور این مرکز تحقیقات در بازسازی شهر بم خبر داد و یادآور شد: با امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت مسکن از سوی این مرکز تحقیقات هشت آزمایشگاه تحقیقاتی در شهر بم ایجاد کردیم.

وی در این باره توضیح داد: 90 درصد بتن‌هایی که در ساخت‌وساز بم مصرف شده‌اند، در این آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات بتن از نظر مقاومت و دوام مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

احمدوند خاطرنشان کرد: در این آزمایشگاه‌ها 128 هزار نمونه بتنی ساخته‌شده در فواصل زمانی 7، 28 و 90 روزه مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج این بررسی به وزارت مسکن اعلام شد.

وی با تاکید بر اینکه توضیحات بخش فنی ساخت‌وسازهای شهر بم برای بانک جهانی از سوی این مرکز ارائه شد، اضافه کرد: نتایج بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، نشان داد که بتن‌های تولیدی برای ساخت شهر بم کیفیت مطلوبی داشته است.

برگزاری استارتاپ در حوزه ساخت‌وساز

احمدوند برگزاری استارتاپ را از دیگر برنامه‌های مرکز تحقیقات بتن نام برد و گفت: از سال گذشته استارتاپ حوزه ساخت‌وساز را آغاز کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: در این رویداد از هر ایده به مبلغ یک میلیارد تومان حمایت می‌شود.

به گفته وی، تاکنون پنج شرکت با برگزاری این استارتاپ ایجاد شده است و تاکنون پنج میلیارد تومان از ایده‌های این حوزه حمایت شده است.

برگزاری همایش بتن و زلزله

رییس مرکز تحقیقات بتن با اشاره به برگزاری کنفرانس بتن و زلزله در روزهای پنجم و ششم دی‌ماه افزود: در این کنفرانس علاوه بر برگزاری جشنواره بتن، مسابقه دانشجویی در این حوزه با حضور 45 تیم در 10 حوزه برگزار می‌شود.

احمدوند معرفی پایان‌نامه‌های برتر در حوزه‌های مرتبط، معرفی سه پروژه برتر کشور را از دیگر برنامه‌های این کنفرانس نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن دو کارگاه آموزشی با عناوین ترویج استانداردهای ساخت‌وساز بتنی و چگونگی رفع ترک‌های بتنی برگزار خواهد شد.

 

ایسنا

مقام‌سازی ۶۰ درصد از خانه‌های روستایی

http://www.bananews.ir/مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تحقق ۷۰ درصدی واگذاری سند در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد همتیان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور استاندار، رئیس و اعضای کمیسیون عمران مجلس و معاونین وزیر راه و شهرسازی در استان قزوین برگزار شد با اشاره به اینکه بقیه اسناد تعیین تکلیف نشده مربوط به بخش‌های اوقافی است، گفت: تاکنون ۴۴ هزار سند برای خانه‌های روستایی و ۱۲ هزار سند برای واحدهای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر تحویل ساکنین شده است.

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته ۶۰ درصد از مسکن‌های روستایی مقام‌سازی شده و ۳۰۰۰ واحد ابلاغی نیز در دستور کار قرار دارد که امیدواریم با همکاری بانک‌های عامل بتوانیم هر چه زودتر این موضوع را نیز تکمیل کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه پرونده مسکن مهر برای واحدهای زیر ۲۵ هزار نفر در استان قزوین بسته شده خاطرنشان کرد: مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفرتکمیل شده و بیشتر متقاضیان در آن ساکن هستند.

همتیان تصریح کرد: قسط‌بندی بیش از ۹۹ درصد واحدهای مسکن مهر برای این شهرها انجام شده و در حال پرداخت توسط ساکنان است.

 

ایسنا

معاون بنیاد مسکن کشور خبر داد: 39 درصد، میانگین مقاوم‌سازی در کشور

http://www.bananews.ir/معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: تعداد 7500 واحد مسکونی در شهرستان زرند در پروسه زمانی 1.5 تا دو ساله مقاوم سازی و بازسازی می‌شوند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ "عزیزالله مهدیان" امروز پنج‌شنبه 13 آبان ماه در شورای مدیریت بحران استان کرمان در شهرستان زرند با بیان این‌که میانگین مقاوم سازی واحدهای مسکونی استان کرمان از متوسط کشوری بالاتر است گفت: میانگین مقاوم‌سازی در کشور 39 درصد و در استان کرمان بالای 50 درصد است که این میانگین در روستاهای زرند بالای 75 درصد است.

وی افزود: برنامه‌ریزی شده تا 7500 واحد شهری و روستایی در شهرستان زرند بازسازی شود که از این تعداد 5000 واحد شهری و 2500 واحد روستائی است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: خانواده‌هایی که تاکنون تسهیلات بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی را دریافت نکرده‌اند اغلب از نظر مالی با مشکلاتی روبرو هستند که باید با نگاه ویژه‌ای، تسهیلات یاده شده به این افراد واگذار شود.

 

ایسنا