مقاوم سازی ساختمان - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری - شهرسازی http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting.html Tue, 17 Jan 2017 11:39:28 +0330 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir ۴۰ درصد خانه‌های روستایی ضدزلزله است http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26594-۴۰-درصد-خانه‌های-روستایی-ضدزلزله-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26594-۴۰-درصد-خانه‌های-روستایی-ضدزلزله-است.html

http://www.bananews.ir/معاون بازسازی بنیاد مسکن گفت: با تلاش‌هایی که بعد از سال ۱۳۸۴ انجام شده تعداد واحدهای مسکونی روستایی که در برابر زلزله مقاوم هستند از حدود ۸ به ۴۰ درصد رسیده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عزیزالله مهدیان اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون حدود یک میلیون واحد مسکن روستایی را نوسازی کرده است. تا قبل از سال ۱۳۸۴ حدود ۸-۷ درصد خانه‌های روستایی دارای سازه بودند یعنی اسکلت داشتند که هم‌اکنون این رقم به ۴۰ درصد رسیده است. البته در بعضی استان‌ها از جمله کرمان، همدان، ‌مازندران و گیلان این رقم به ۶۰ درصد می‌رسد و بالطبع بعضی استان‌ها همچون خراسان رضوی کمتر از ۴۰ درصد است. تلاشمان این است که تا پایان سال ۱۴۰۵ بیش از ۷۵ درصد خانه‌های روستایی در برابر زلزله مقاوم باشند. منظور از مقاوم بودن این است که خانه با زلزله ۶-۷ ریشتر تخریب نشود.

وی افزود: در زلزله آذربایجان شرقی خانه کسانی که از تسهیلات نوسازی استفاده کردند سالم ماند. هم‌چنین در زلزله ریگان بم که پنج سال بعد از زلزله بم با همان شدت رخ داد یک واحد هم در روستاها و شهرها خراب نشد؛ زیرا تمام ساخت و سازها در آن‌جا مقاوم شده بود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان این‌که هم‌اکنون در روستاها این فرهنگ‌سازی صورت گرفته که افراد بدون نقشه و مشخصات اقدام به ساخت و ساز نمی‌کنند گفت: بسیاری از نکات ایمنی و فنی همچون وجود ناظر، شناژبندی و اسکلت در ساختمان‌های روستایی انجام می‌شود. خوشبختانه عوامل اجرایی بنا و کارگر نیز آموزش دیده‌اند. هم‌چنین بیش از ۱۴ هزار نفر مهندس جوان را با کمک سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی در روستاها آموزش داده‌ایم و در قالب نظام فنی روستایی، نظارت بر ساخت و ساز را بر عهده دارند. منابع این مساله هم از طریق مردم تامین می‌شود و هزینه‌ای روی دوش دولت و بنیاد مسکن نیست.

به گفته‌ی مهدیان، حدود ۵.۲ میلیون واحد مسکن روستایی در کشور وجود دارد که دولت از سال ۱۳۸۴ در قالب برنامه چهارم توسعه پیش‌بینی کرد سالیانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی که عموما در برابر حوادث آسیب‌پذیر بودند نوسازی شود. قبل از آن در برنامه دوم و سوم توسعه سالیانه حدود ۲۰-۳۰ هزار سهمیه به ما می‌دادند که در طول دو برنامه دوم و سوم توانستیم ۱۹۳ هزار واحد مسکونی را بازسازی کنیم. اما این رقم در برنامه چهارم به سالیانه ۲۰۰ هزار واحد رسید.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: نوسازی اماکن روستایی با اختصاص تسهیلات ارزان قیمت از سال ۱۳۸۴ با ۵ میلیون تومان و کارمزد ۵ درصد به روستاها آغاز شد که هر سال ۱۵ درصد این مبلغ افزایش یافت. هم‌اکنون سقف تسهیلات به ۱۸ و ۲۰ میلیون تومان با کارمزد ۵ درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: برای ۱۲۰ هزار واحد سالیانه ۱۸ میلیون تومان تسهیلات می‌دهیم و به ۸۰ هزار واحد ۲۰ میلیون تومان تسهیلات اخصتص می‌یابد. ۲۰ میلیون برای کسانی است که خانه قدیمی را خراب کنند و مسکن نو بسازند؛ زیرا متحمل هزینه‌های آواربرداری می‌شوند. هم‌چنین در روستاهای مرزی که هزینه‌هایشان بیشتر است ۲۰ میلیون تومان می‌پردازیم. واحدهایی که ۲۰ میلیون تومان وام می‌گیرند باید حداقل دو آیتم از مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را برای جلوگیری از هدررفت انرژی رعایت کنند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Tue, 03 Jan 2017 17:07:34 +0330
تلاش برای افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26582-تلاش-برای-افزایش-مقاومت-ساختمان‌ها-در-برابر-زلزله.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26582-تلاش-برای-افزایش-مقاومت-ساختمان‌ها-در-برابر-زلزله.html

http://www.bananews.ir/در حالی که معضل عمر مفید بناهای ایرانی و مقاومت دربرابر زلزله از بزرگترین چالش های صنعت ساختمان ایران به حساب می آید، متخصصان داخلی و خارجی درحاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و فناوری های نوین، به دنبال یافتن راهکارهایی در این زمینه گردهم خواهند آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir با توجه به رشد روز افزون جمعیت و در پی آن اهمیت و اولویت غیرقابل انکار موضوع مسکن در اقتصاد کشور، نقش بکارگیری فناوری های نوین در صنعت ساختمان، پررنگ تر جلوه می کند. کارشناسان مسکن تاکید دارند که استفاده از فناری های نوین ساختمانی در این زمینه ضرورتی انکار ناپذیر است، چرا که افزایش سرعت ساخت، افزایش عمر مفید بنا و کاهش هزینه ها را به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر، از آنجاکه همواره ایران به عنوان یکی از کشورهای زلزله خیز در جهان شناخته شده و در طی سالیان گذشته در معرض زلزله های ویران کننده بسیاری قرار گرفته، استفاده از فناوری های نوین به منظور سبک سازی ساختمان، افزایش کیفیت بنا و مقاوم کردن ساختمان در برابر زلزله نیز از دیگر ضرورت هایی است که سازندگان بنا در ایران ناچار به حرکت جدی به سمت اجرایی کردن آن هستند.

کارشناسان معتقدند آنچه تا کنون در کشور انجام شده یک صنعتی سازی نیمه کاره است، چرا که زیرساختهای مناسب هنوز فراهم نیست. انتظار می رود با فرهنگ سازی مناسب در میان کارگزاران، وضع قوانین و همچنین سرمایه گذاری های گسترده توسط بخش خصوصی، صنعتی سازی گسترش پیدا کرده و در دراز مدت تأثیرات مثبت بسیاری در ساخت و ساز کشور داشته باشد.

بدین منظور برگزاری سه همایش تخصصی با عنوان "نقش فناوری های نوین در توسعه صنعت ساختمان"، "راهکارهای افزایش عمر مفید بنا" و "مقاوم سازی ساختمان های ایرانی در برابر زلزله" با حضور نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی، سازندگان بخش خصوصی و متخصصان خارجی در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و فناوری های نوین (ایران بیلدکس) در دستور کار قرار دارد.

همزمان با برگزاری این نمایشگاه، معرفی سیستم های جدید ساختمانی و فناوریهای ساخت و تبادل نظر درباره فناوری های نوین، در دستور کار شرکتهای داخلی و خارجی قرار دارد و به منظور نیل به هدف ارتقاء فناوری ساخت ساز در کشور، از کلیه دست اندر کاران این حوزه جهت ارائه دستاورد ها و نوآوریهای ساختمانی دعوت به عمل آمده است.

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان و فناوری های نوین که از ششم تا نهم اسفند ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد چهارمین دوره خود را تجربه می کند. در این نمایشگاه ۲۵۰ شرکت داخلی و ۷۰ شرکت خارجی از ۱۵ کشور جهان، آخرین محصولات و نوآوری های مرتبط با تولید ابزارآلات، تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی، در و پنجره، شیشه و ماشین آلات وابسته، مصالح ساختمانی پایه (آجر و سیمان ...) تونل، سد، راه، زهکشی و آبیاری، سنگ های ساختمانی، لوله و اتصالات، یراق آلات ساختمانی، پوشش سقف و دیوار و قطعات پیش ساخته، حمام، سونا، آشپزخانه، سیستم تصفیه فاضلاب، دکوراسیون، نماسازی، پوششهای کف و درب های اتوماتیک و سایر خدمات ساختمانی را به معرض نمایش می گذارند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Mon, 02 Jan 2017 10:47:59 +0330
بررسی 90 درصد بتن‌های ساختمان‌سازی شهر بم در 8 آزمایشگاه http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26504-بررسی-90-درصد-بتن‌های-ساختمان‌سازی-شهر-بم-در-8-آزمایشگاه.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26504-بررسی-90-درصد-بتن‌های-ساختمان‌سازی-شهر-بم-در-8-آزمایشگاه.html

http://www.bananews.ir/رییس مرکز تحقیقات بتن با بیان اینکه 30 درصد از ساخت‌وسازهای شهری، بتنی و 20 درصد فلزی است، از تجربیات این مرکز تحقیقات در پیاده‌سازی سازه‌های جدید شهر بم خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس مصطفی احمدوند در نشست خبری امروز با تاکید بر ضرورت تدوین استانداردها در حوزه تولید و ویژگی‌های بتن افزود: در این مرکز تحقیقات علاوه بر تدوین دانشنامه بتن، استاندارد ملی را در زمینه ویژگی‌های بتن آماده تدوین کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه این استاندارد با عنوان استاندارد 6044 از سوی سازمان ملی استاندارد مصوب شده است، اظهار کرد: این استاندارد شامل 44 استاندارد ملی در حوزه ساخت‌وساز و ویژگی‌های بتن‌های آماده است و از طریق آن امکان ایجاد نظام بازرسی و کنترل کیفی بتن، مصالح و فرآورده‌های بتنی فراهم می‌شود.

مشکلات تولید سیمان در کشور

احمدوند با اشاره به وضعیت تولید سیمان در کشور افزود: در حال حاضر میزان تولید سیمان در کشور 80 میلیون تن است که تا سال آینده این میزان به 120 میلیون تن افزایش می‌یابد.

رییس مرکز تحقیقات بتن با تاکید بر اینکه تولید این میزان سیمان بیش از میزان مصرف است، خاطرنشان کرد: اخیراً پروژه جدیدی در کشور در حال اجرایی شدن است که در آن از روسازی بتنی به جای آسفالت استفاده می‌شود.

به گفته وی، روکش‌های بتنی مقاوم در برابر حرارت و سرما و بسیار ارزان‌قیمت‌تر از قیر است.

وی با بیان اینکه در آمریکا بیش از 30 سال است که از روکش‌های بتنی به جای آسفالت استفاده می‌شود، ادامه داد: پروژه تهران- شمال که از سوی چینی‌ها به مدت 15 سال است انجام می‌شود، در حال حاضر از دست چینی‌ها در حال خارج شدن است؛ چراکه دولت در تلاش است تا از این روکش‌های بتنی استفاده کند.

احمدوند با اشاره به انواع بتن‌های تولیدی در دنیا تاکید کرد: امروزه بتن‌های جدیدی با دوام و مقاومت بالا در حال تولید است که تولید این نوع بتن‌ها از کشور ژاپن آغاز شده است و به تدریج به سایر کشورها در حال تسری است.

به گفته وی، در حال حاضر تولید این نوع بتن‌ها در کشور مدنظر پژوهشگران کشور قرار گرفته است و در حال حاضر چندین پایان‌نامه در این زمینه اجرایی شده، چراکه این نوع بتن به سیمان و آب کمتر نیاز دارد.

تجربه کشور در بازسازی شهر زلزله‌زده بم

رییس مرکز تحقیقات بتن با تاکید بر اینکه 30 درصد ساخت‌وسازهای کشور بتنی است، اظهار کرد: 20 درصد دیگر سازه‌های کشور فلزی است و مابقی با استفاده از مصالح بنایی و سایر روش‌ها ساخته شده‌اند.

احمدوند از حضور این مرکز تحقیقات در بازسازی شهر بم خبر داد و یادآور شد: با امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت مسکن از سوی این مرکز تحقیقات هشت آزمایشگاه تحقیقاتی در شهر بم ایجاد کردیم.

وی در این باره توضیح داد: 90 درصد بتن‌هایی که در ساخت‌وساز بم مصرف شده‌اند، در این آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات بتن از نظر مقاومت و دوام مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

احمدوند خاطرنشان کرد: در این آزمایشگاه‌ها 128 هزار نمونه بتنی ساخته‌شده در فواصل زمانی 7، 28 و 90 روزه مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج این بررسی به وزارت مسکن اعلام شد.

وی با تاکید بر اینکه توضیحات بخش فنی ساخت‌وسازهای شهر بم برای بانک جهانی از سوی این مرکز ارائه شد، اضافه کرد: نتایج بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، نشان داد که بتن‌های تولیدی برای ساخت شهر بم کیفیت مطلوبی داشته است.

برگزاری استارتاپ در حوزه ساخت‌وساز

احمدوند برگزاری استارتاپ را از دیگر برنامه‌های مرکز تحقیقات بتن نام برد و گفت: از سال گذشته استارتاپ حوزه ساخت‌وساز را آغاز کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: در این رویداد از هر ایده به مبلغ یک میلیارد تومان حمایت می‌شود.

به گفته وی، تاکنون پنج شرکت با برگزاری این استارتاپ ایجاد شده است و تاکنون پنج میلیارد تومان از ایده‌های این حوزه حمایت شده است.

برگزاری همایش بتن و زلزله

رییس مرکز تحقیقات بتن با اشاره به برگزاری کنفرانس بتن و زلزله در روزهای پنجم و ششم دی‌ماه افزود: در این کنفرانس علاوه بر برگزاری جشنواره بتن، مسابقه دانشجویی در این حوزه با حضور 45 تیم در 10 حوزه برگزار می‌شود.

احمدوند معرفی پایان‌نامه‌های برتر در حوزه‌های مرتبط، معرفی سه پروژه برتر کشور را از دیگر برنامه‌های این کنفرانس نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن دو کارگاه آموزشی با عناوین ترویج استانداردهای ساخت‌وساز بتنی و چگونگی رفع ترک‌های بتنی برگزار خواهد شد.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Mon, 19 Dec 2016 12:48:48 +0330
مقام‌سازی ۶۰ درصد از خانه‌های روستایی http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26438-مقام‌سازی-۶۰-درصد-از-خانه‌های-روستایی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26438-مقام‌سازی-۶۰-درصد-از-خانه‌های-روستایی.html

http://www.bananews.ir/مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تحقق ۷۰ درصدی واگذاری سند در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد همتیان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور استاندار، رئیس و اعضای کمیسیون عمران مجلس و معاونین وزیر راه و شهرسازی در استان قزوین برگزار شد با اشاره به اینکه بقیه اسناد تعیین تکلیف نشده مربوط به بخش‌های اوقافی است، گفت: تاکنون ۴۴ هزار سند برای خانه‌های روستایی و ۱۲ هزار سند برای واحدهای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر تحویل ساکنین شده است.

وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته ۶۰ درصد از مسکن‌های روستایی مقام‌سازی شده و ۳۰۰۰ واحد ابلاغی نیز در دستور کار قرار دارد که امیدواریم با همکاری بانک‌های عامل بتوانیم هر چه زودتر این موضوع را نیز تکمیل کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه پرونده مسکن مهر برای واحدهای زیر ۲۵ هزار نفر در استان قزوین بسته شده خاطرنشان کرد: مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفرتکمیل شده و بیشتر متقاضیان در آن ساکن هستند.

همتیان تصریح کرد: قسط‌بندی بیش از ۹۹ درصد واحدهای مسکن مهر برای این شهرها انجام شده و در حال پرداخت توسط ساکنان است.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sat, 10 Dec 2016 07:03:14 +0330
معاون بنیاد مسکن کشور خبر داد: 39 درصد، میانگین مقاوم‌سازی در کشور http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26211-معاون-بنیاد-مسکن-کشور-خبر-داد-39-درصد،-میانگین-مقاوم‌سازی-در-کشور.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26211-معاون-بنیاد-مسکن-کشور-خبر-داد-39-درصد،-میانگین-مقاوم‌سازی-در-کشور.html

http://www.bananews.ir/معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: تعداد 7500 واحد مسکونی در شهرستان زرند در پروسه زمانی 1.5 تا دو ساله مقاوم سازی و بازسازی می‌شوند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ "عزیزالله مهدیان" امروز پنج‌شنبه 13 آبان ماه در شورای مدیریت بحران استان کرمان در شهرستان زرند با بیان این‌که میانگین مقاوم سازی واحدهای مسکونی استان کرمان از متوسط کشوری بالاتر است گفت: میانگین مقاوم‌سازی در کشور 39 درصد و در استان کرمان بالای 50 درصد است که این میانگین در روستاهای زرند بالای 75 درصد است.

وی افزود: برنامه‌ریزی شده تا 7500 واحد شهری و روستایی در شهرستان زرند بازسازی شود که از این تعداد 5000 واحد شهری و 2500 واحد روستائی است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: خانواده‌هایی که تاکنون تسهیلات بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی را دریافت نکرده‌اند اغلب از نظر مالی با مشکلاتی روبرو هستند که باید با نگاه ویژه‌ای، تسهیلات یاده شده به این افراد واگذار شود.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Thu, 03 Nov 2016 16:05:03 +0330
بیش از 71 هزار مسکن روستایی در لرستان مقاوم نیستند http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/25700-بیش-از-71-هزار-مسکن-روستایی-در-لرستان-مقاوم-نیستند.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/25700-بیش-از-71-هزار-مسکن-روستایی-در-لرستان-مقاوم-نیستند.html

http://www.bananews.ir/معاون بنیاد مسکن لرستان گفت: بیش از 71 هزار مسکن روستایی در استان غیرمقاوم هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس امیری بیان کرد: 168 هزار و 699 مسکن روستایی در استان وجود دارد که 71 هزار و 393 واحد از آنها غیرمقاوم‌ بوده و نیاز به بازسازی و بهسازی دارند.

وی با بیان اینکه 42 درصد از مسکن‌های روستایی استان غیرمقاوم‌ هستند، خاطرنشان کرد: 97 هزار و 306 مسکن روستایی لرستان مقاوم‌ هستند و یا مقاوم‌سازی شده‌اند.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن لرستان اضافه کرد: امسال 7 هزار مسکن روستایی در استان بهسازی، بازسازی و مقاوم‌سازی خواهند شد.

امیری یادآور شد: به واحدهایی که تخریب می‌شوند، 18 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه تعلق می‌گیرد که دوره مشارکت ساخت مسکن 36 ماهه و فروش اقساطی 12 ساله بوده که در مجموع بازپرداخت این تسهیلات 15 ساله است.

وی تأکید کرد: واحدهایی که مقاوم‌سازی و بازسازی شده‌اند در هنگام حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله همواره مستحکم بوده‌ و خسارت ندیده‌اند.

امیری با تأکید بر لزوم همکاری بانک‌های استان در رابطه با پرداخت تسهیلات به متقاضیان بازسازی مسکن روستایی، افزود: از بانک‌های استان انتظار داریم که همکاری بیشتری در این رابطه داشته باشند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sun, 21 Aug 2016 04:44:28 +0430
مقاوم سازی کامل مسکن روستایی تا سال ۱۴۰۵ http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/25495-مقاوم-سازی-کامل-مسکن-روستایی-تا-سال-۱۴۰۵.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/25495-مقاوم-سازی-کامل-مسکن-روستایی-تا-سال-۱۴۰۵.html

http://www.bananews.ir/معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: در حال حاضر میانگین واحدهای مقاوم مسکن روستایی حدود ۴۰ درصد است و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۵ این رقم به ۱۰۰ درصد برسد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عزیزالله مهدیان اظهار کرد: به طور کلی یک میلیون و ۸۸۰ هزار و ۴۸۱ واحد روستایی در طول ۱۰ سال گذشته نوسازی شده است. بر این اساس هم اکنون میانگین واحدهای مقاوم مسکن روستایی به حدود ۴۰ درصد رسیده است و پیش بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۵ این رقم به بیش از ۷۰ درصد برسد. ۳۰ درصد باقی مانده هم به تدریج توسط مردم تا مقطع ۱۴۰۴ مقاوم می‌شوند.

وی افزود: حدود پنج میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور وجود دارد که پنج میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار روستایی در آنها سکونت دارند. یعنی حدود ۶۰۰ هزار واحد کسری مسکن روستایی داریم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن ادامه داد: در سال ۱۳۸۴ که ابتدای برنامه چهارم توسعه بود بر اساس برنامه ریزی و آمارگیری که صورت گرفت مشخص شد بیش از ۸۵ درصد خانه های روستایی از نظر سازه غیرمقاوم هستند. بنابراین از ابتدای برنامه چهارم قرار شد سالی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی مقاوم سازی شود.

به گفته او در طول این سالها برای بالغ بر دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد تسهیلات تامین شد و ۲۰۰ هزار واحد سالیانه محقق شد که البته در بعضی سالها مثل سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۴۰۰ هزار واحد تسهیلات گرفتند. از این تعداد، کسانی که موفق به عقد قرارداد شدند یک میلیون و ۷۳۰ هزار واحد بودند و کسانی که پایان کار گرفتند یک میلیون و ۵۴۱ هزار واحد هستند.

به گفته مهدیان، اختلاف تعداد واحدهایی که قرارداد منعقد کرده‌اند با کسانی که پایان کار گرفته اند ۱۸۰ هزار واحد است. این تعداد یا در حال کار هستند یا به دلیل مشکلات مالی صاحبان خانه‌ها روند بازسازی واحدها متوقف شده است. به همین دلیل ما امسال با کمک دولت و حساب ۱۰۰ امام (ره) تلاش می کنیم تا به تدریج در یک پروسه سه ساله کل واحدهای نیمه تمام که دچار مشکلات اقتصادی هستند مقاوم سازی خانه هایشان را به اتمام برسانند. در عین حال روند تسهیلات ۲۰۰ هزار واحد هم ادامه دارد.

مهدیان اظهار کرد: در کنار بهسازی مسکن روستایی، کار بازسازی مناطق سانحه دیده را هم در دستور کار داریم که در قالب این طرح بازسازی ۳۵۰ هزار واحد به اتمام رسیده است.

وی تسهیلات نوسازی مسکن روستایی را ۱۸ میلیون برای ۱۲۰ هزار واحد و ۲۰ میلیون برای ۸۰ هار واحد عنوان کرد و گفت: ۲۰ میلیون برای کسانی است که در جاسازی صورت می دهند؛ یعنی خانه‌های قدیمی را خراب می کنند و دوباره می سازند. صاحبان این واحدها چون بیشتر هزینه می کنند، تسهیلات بیشتری می‌گیرند. همچنین در روستاهای نواحی مرزی چون هزینه ها بالاتر است، ۲۰ میلیون تومان وام می دهیم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن تصریح کرد: سود تسهیلات مسکن روستایی ۵ درصد است. البته وام به صورت قرض الحسنه پرداخت می شود که دولت مابه التفاوت سود تسهیلات را یارانه می دهد اما بانک پنج درصد کارمزد برمی دارد.

مهدیان درباره مسکن اقشار آسیب پذیر روستایی نیز گفت: در حال حاضر طبق تفاهم نامه با سازمان بهزیستی، بنیاد مستضعفان، وزارت راه و شهرسازی و خرید مسکن ساز برای خانواده‌هایی که بیش از دو معلول دارند، خانه می سازیم. برای این اقدام بنیاد مسکن ۱۵ میلیون تومان تسهیلات می دهد و سه نهاد دیگر نیز کمک بلاعوض می کنند که ۱۰ میلیون تومان بنیاد مستضعفان، شش میلیون بهزیستی و دو میلیون بنیاد مسکن از طریق حساب ۱۰ امام (ره) پرداخت می کنند. جمعا ۱۸ میلیون کمک بلاعوض به اضافه ۱۵ میلیون تسهیلات به مسکن خانوارهای دارای بیش از دو معلول داده می‌شود.

وی همچنین اظهار کرد: افراد تحت پوشش کمیته امداد ۲۰ هزار واحد روستایی است که ۱۵ یا ۱۸ میلیون تومان تسهیلات به آنها می دهیم. کمیته امداد هم ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض می کند و تعدادی که خیلی مستاصل باشند بنیاد مسکن ۲ میلیون تومان از حساب ۱۰۰ امام (ره) به آنها کمک می کند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sat, 23 Jul 2016 10:06:04 +0430
اجرای طرح هادی و مقاوم سازی مسکن روستایی گامی در کاهش نرخ مهاجرت http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/25128-اجرای-طرح-هادی-و-مقاوم-سازی-مسکن-روستایی-گامی-در-کاهش-نرخ-مهاجرت.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/25128-اجرای-طرح-هادی-و-مقاوم-سازی-مسکن-روستایی-گامی-در-کاهش-نرخ-مهاجرت.html

http://www.bananews.ir/مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی گفت: اجرای طرح های هادی و مقاوم سازی اماکن روستایی از موثرترین اقدامات برای کاهش مهاجرت به شهرهای بزرگ هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حافظ باباپور با بیان این مطلب خاطر نشان كرد: این شرایط زمینه توسعه بخش تولید و کاهش بیکاری و معضلات حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ استان را به دنبال دارد و بنابراین لازم است مسئولان به روستاها توجهی ویژه ای داشته باشند و با برنامه ها و طرح ها زیر بنایی توسعه پایدار را در این مناطق رقم بزنند.

وی تغییر اساسی در بافت روستاها را یكی از اقدامات قابل قبول بنیاد مسكن در این مناطق عنوان و اظهار داشت: با بهسازی روستاها بافت و ظاهر روستا تغییر پیدا كرده و باعث ماندگاری روستایی در روستا شده و حتی كسانی كه سالیان سال از روستاها مهاجرت كرده بودند، به روستاها برگردند و روستاها را آباد کنند.

مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی اظهار كرد: تا بحال در روستاهایی كه زمینه مشاركت همه‌ جانبه، همكاری و همدلی بین تمامی اهالی روستا وجود داشته، مردم توانسته‌ اند تغییرات اساسی در داخل روستا ایجاد كنند زیرا مشاركت و همدلی در داخل روستا، انگیزه مسئولان دولتی را نیز بیشتر می‌ کند و خدمات بیشتری به روستا عرضه می شود.

وی افزود: بدون شک حضور اعضای شورای اسلامی، بزرگان محلی و دهیاران برای هماهنگی و یكپارچگی روستا بسیار اثربخش خواهد بود و بنابراین وظیفه آنان برای هماهنگی و مشاركت مردم درروستاها بسیار سنگین‌ تر به نظر می رسد.

باباپور تصریح کرد: اگر روستائیان می‌ خواهند برنامه‌ های توسعه‌ ای دستگاه‌ ها به ویژه بنیاد مسكن رضایتمندی آنان را تامین کند، باید همكاری و مشاركت همه‌ جانبه در اجرای طرح ها داشته باشند زیرا مشاركت مردم، انگیزه لازم را برای خدمات‌ دهی بیشتر در بین دستگاه‌ ها و مسئولان به وجود می‌ آورد.

 

مهر

]]>
مقاوم سازی ساختمان Mon, 06 Jun 2016 06:07:13 +0430
سرمایه‌های جامعه در آتش می‌سوزد http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24994-سرمایه‌های-جامعه-در-آتش-می‌سوزد.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24994-سرمایه‌های-جامعه-در-آتش-می‌سوزد.html

http://www.bananews.ir/معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که حوادث روحی ناشی از آتش‌سوزی گریبان جامعه را می‌گیرد اذعان کرد که بعضا با عدم اجرای مقررات مربوط به آتش‌سوزی، منابع جامعه به هدر می‌رود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حامد مظاهریان در کنفرانس ملی محافظت ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل در برابر آتش اظهار کرد: جهان مدرن برای صنعتی‌سازی تدبیرهایی اندیشیده که ما باید خود را با شرایط جدید منطبق کنیم. تلفاتی که تش‌سوزیی ایجاد می‌کند فقط به معلولیت، از دست رفتن خانواده‌ها و خسارات مادی تمام نمی‌شود بلکه آسیب‌های روحی و اجتماعی به جامعه وارد می‌کند.

وی افزود: ما بعضا با عدم اجرای مقررات، منابع جامعه را هدر می‌دهیم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که مقررات در جهان امروز برای جلوگیری از حریق وضع می‌شود، اظهار کرد: اولین مبحث ایمنی بحث جلوگیری از آتش است. اهداف مقررات ملی که فراگیر‌ترین ضوابط موجود برای ساختمان است ایمنی و حفاظت از حریق را در بر می‌گیرد که اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

مظاهریان تصریح کرد: ما با توجه بهتر به رعایت مقررات و به‌روز کردن ضوابط می‌توانیم خدمات مناسب مهندسی ارائه دهیم، افزایش خدمات مهندسی نیز با رعایت مقررات غیرقابل تفکیک است.

وی با اشاره به ادغام وزارت راه و مسکن ادامه داد: امکانی که این ادغام برای ما به وجود آورد، این بود که مباحث شهری در یک نظام واحد دیده و مدیریت می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همچنین به نقش بیمه در آتش اشاره و تاکید کرد: بیمه نمی‌تواند کیفیت را تضمین کند ولی می‌تواند به ‌طور غیرمستقیم از طریق نرخی که برای بیمه‌گذار قرار می‌دهد به این امر کمک کند تا ساختمان‌ها بتوانند کیفیت بهتری پیدا کنند.

مظاهریان اظهار کرد: برای رسیدن به بازار جهان ناچاریم کد‌های جهانی‌ را رعایت کنیم که مهم‌ترین آن تضمین ایمنی در برابر آتش است، حتی مهندسان در زمینه‌ی صدور خدمات مهندسی باید بتوانند ثابت کنند که در مقیاس جهانی از مقرراتی که وضع شده آگاه است و به‌روزرسانی مقررات بر همه جنبه‌ها را رعایت می‌کند.

همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس محمد شکرچی‌زاده - رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی - اظهار کرد: در چند سال اخیر نیاز و تقاضا برای ساخت مسکن و ساختمان‌های جدید در کشور همواره رو به افزایش بوده و نگرانی در مورد کیفیت ساخت‌وسازها بیشتر شده است. این سبب شده تا به مقوله گواهینامه فنی پرداخته شود.

وی ادامه داد: در این شرایط دستگاه‌های دولتی برای انجام وظایف و پاسخ‌گویی به انتظارات جامعه از یک طرف و بنگاه‌های اقتصادی برای کسب سود بیشتر از طرف دیگر مایل به سرعت بخشیدن هرچه بیشتر به ساخت‌وساز‌ها هستند. از نتایج این موضوع افزایش تقاضا برای مصالح و فناوری‌های جدید است که بتوانند سرعت ساخت‌وساز را افزایش داده و از میزان کارهای اجرایی یا نیروی کارگری لازم بکاهند، اما متاسفانه بسیاری از اوقات دیدگاه جامع‌نگرانه‌ای نسبت به مشخصات این مصالح و فناوری وجود ندارد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این‌که از مسائل مهم برای تدوین مقررات ملی ساختمان، به‌روزرسانی مقررات بر پایه تحقیقات بومی و تهیه آیین‌نامه‌های پشتیبان است، اظهار کرد:با پشتوانه بخش‌های تحقیقاتی مرکز و ارتباطات قوی مرکز با دانشگاه‌ها و مراکز علمی این هدف با قوت بیشتری نسبت به قبل صورت می‌گیرد و انجام تحقیقات کاربردی مرتبط با به‌روزرسانی مقررات در دستور کار مرکز قرار دارد. تهیه آیین‌نامه پشتیبان نیز جزو برنامه‌های پژوهشی جاری مرکز است.

شکرچی‌زاده با اشاره به اهمیت صدور گواهینامه فنی برای محصولات ساختمانی بیان کرد: در زمینه‌ی محافظت در برابر آتش با توجه به امکانات اقدامات بسیار خوب وموثری صورت گرفته و اولین آزمایشگاه آتش در کشور سال‌ها پیش توسط مرکز راه‌اندازی شد.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات دو استراتژی مهم در زمینه محافظت در برابر آتش دارد که یکی توسعه آزمایشگاه‌ها و دیگری ارتباط موثر با سازمان‌های مسوول جهت کنترل کیفی مصالح و محصولات محافظت در برابر آتش است.

قرار بود در این کنفرانس وزیر راه و شهرسازی حضور پیدا کند که عنوان شد به دلیل طولانی‌شدن جلسه هیات دولت حضور عباس آخوندی در کنفرانس منتفی است.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Wed, 18 May 2016 11:09:22 +0430
مرمت و آب‌بندی تونل توحید تا پایان فصل http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24849-مرمت-و-آب‌بندی-تونل-توحید-تا-پایان-فصل.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24849-مرمت-و-آب‌بندی-تونل-توحید-تا-پایان-فصل.html

http://www.bananews.ir/معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از مرمت و آب‌بندی تونل توحید تا پایان فصل و تهیه نرم‌افزار پایش مکانیزه پل‌های پایتخت خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علیرضا جاوید در مورد برنامه‌های این معاونت برای مقاوم سازی سازه‌های پایتخت، گفت: مقاوم‌سازی سازه‌ها در سال جاری یکی از مهم‌ترین اولویت‌های معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران است.

وی با بیان اینکه مقاوم سازی پل ها، تقاطع های غیر همسطح و.. در سال جاری صورت می‌گیرد، افزود: شرکت یادمان سازه پس از اتمام پروژه شهرآفتاب که در اردیبهشت ماه همزمان با برپایی نمایشگاه کتاب افتتاح شد، وظیفه مرمت، نگه‌داشت، بازساز ی و مقاوم سازی پل‌ها و تقاطع‌های غیرهمسطح را خواهد داشت که این امر کمک شایانی به ارتقای کیفیت و نگهداشت پل‌ها و سازه‌ها خواهد کرد.

جاوید با بیان اینکه نرم افزار پایش مکانیزه پل‌ها تهیه شده است، گفت: طی برنامه پنج ساله پل‌ها و سازه‌های پایتخت بهسازی می‌شوند و پس از آن، کنترل تونل‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی در مورد تونل توحید و مشکل آب‌بندی آن نیز گفت: مرمت تونل توحید پیشرفت 50 درصدی داشته است و تا بهار 95 به اتمام می‌رسد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در خاتمه افزود: تونل توحید مشکل آب‌بندی داشت و اگر لوله آبی دچار شکستگی می‌شد در داخل تونل نشت می‌کرد که در حال حاضر با همکاری دانشگاه تهران در حال تزریق داخلی و آب‌بندی تونل هستیم.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Tue, 03 May 2016 06:38:21 +0430
مسکن لرزان روستایی روی دست بانک/مقاوم‌سازی گرفتار شرط و شروط است http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24746-مسکن-لرزان-روستایی-روی-دست-بانک-مقاوم‌سازی-گرفتار-شرط-و-شروط-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24746-مسکن-لرزان-روستایی-روی-دست-بانک-مقاوم‌سازی-گرفتار-شرط-و-شروط-است.html

http://www.bananews.ir/مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی به دلیل واقع‌شدن اردبیل بر روی گسل زلزله سال‌ها است که با شرط و شروط بانک‌ها به جایی نمی‌رسد و اغلب روستاییان در خانه‌هایی لرزان سکونت دارند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از مهر - ونوس بهنود: استان اردبیل در محاصره پنج گسل فعال کشور قرار گرفته است، گسل بزقوش در بخش غربی ارتفاعات استان، گسل دشت مغان در پارس آباد، گسل اردبیل در امتداد شمال شرقی و شمال غربی، گسل ماسوله در جنوب شرقی و گسل رودبار – آستارا در منطقه نمین از جمله این گسل‌ها است.

بارها زلزله‌هایی با دامنه‌های اندک به یاد مسئولان آورده است که اردبیل جزو استان‌های حادثه‌خیز کشور محسوب می‌شود، چنانچه ۵۶ گسل با خطر ریسک بالا نیز در این منطقه شناسایی شده است.

به هر تقدیر این تأکیدات به نظر می‌رسد راه به جایی نبرده و سقف خانه‌های غیر مقاوم به جای آسایش همچنان تهدیدی برای سلامت روستانشینان محسوب می‌شود.

به منظور مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی بر اساس طرح کلی کشوری ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات به روستاها و شهرهای زیر ۲۴ هزار نفر از سوی بنیاد مسکن پرداخت می‌شود. نرخ این تسهیلات چهار درصد است و بااین‌وجود به دلایلی که بر اساس بررسی خبرگزاری مهر روشن شده است مورداستفاده چندانی قرار نمی‌گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان اردبیل با تأکید به شناسایی هزار و ۶۹۶ آبادی در این استان افزود: متأسفانه ۱۰۲ خانوار در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و ۴۰۰ خانوار در روستاهای زیر ۲۰ خانوار به هیچ عنوان از این تسهیلات استفاده نکرده‌اند.

رقم تسهیلات متناسب با مکان ساخت نیست

فرهاد سبحانی تصریح کرد: در واقع از ۱۱۹ هزار و ۳۸۷ خانوار فقط ۶۱ هزار و ۴۷۵ مورد بهره‌مند شدند و با وجود همه تلاش‌ها از جمله تولید برنامه، اطلاع‌رسانی، برگزاری جلسات مکرر و متعدد با مسئولان ارشد استانی، بانک‌ها و مسئولان محلی شهرستان‌ها، هنوز نیمی از مساکن روستایی مقاوم نیست.

دل‌نگرانی مدیرکل بنیاد مسکن استان به جا است. توزیع گسل‌های زلزله نشان می‌دهد از شمال تا جنوب استان همه شهرستان‌ها بر روی گسل‌ها واقع‌شده‌اند و تنها یک قهر کوتاه‌مدت و چندثانیه‌ای طبیعت می‌تواند خانه روستایی بی‌پناه را ویران سازد.

بااین‌وجود یکی از دلایلی که روستاییان از تسهیلات استقبال نمی‌کنند، رقم اندک آن است.

بطوریکه محمدعلی رمضان پور یکی از همین روستائیان در این خصوص گفت: با ۱۵۰ میلیون ریال نمی‌توان یک خانه را ویران کرد و دوباره ساخت با این مبلغ شاید بتوان اسکلت خانه را ساخت.

وی معتقد است هیچ روستایی نیست که نخواهد خانه‌اش نونوار شود اما این مبلغ اندک است و قبل از اینکه بتوان خانه را به جایی رساند بازپرداخت قسط آغاز می‌شود.

بنیاد مسکن استان اردبیل در طرح مقاوم‌سازی ۱۸ شهر و هزار و ۱۹۴ روستا را تحت پوشش قرار داده است. بیشترین درخواست‌ها در افزایش تسهیلات در مناطق روستایی و شهرهای مرکزی استان بوده است. تعداد سهمیه به تعبیر مدیرکل بنیاد مسکن استان ۵۴ هزار و ۵۴۹ واحد است که از این تعداد با تلاش‌های شبانه‌روزی تنها ۴۸ هزار و ۵۰۰ مورد پایان کار گرفته اند؛ آن هم در شرایطی که ۵۲ هزار و ۸۷۵ واحد عقد قرارداد شده است.

ناتوانی در تأمین مالی بهسازی مسکن در شهرها نیز دیده می‌شود. روستاییان گله‌مندند که در مناطق محروم امتیازات با شهرها برابری می‌کند و در شهرها نیز این گله‌مندی وجود دارد که به مراتب مبلغ تسهیلات کمتر از روستاها است.

گرفتاری سفته‌های زنجیره‌ای در بانک‌ها

مدیران قبلی و فعلی بنیاد مسکن استان به منظور رفع این مشکل بارها جلسات متعدد با مدیران بانکی و مسئولان کشوری ترتیب دادند. بارها در جلسات نگرانی از گسل‌ها مطرح شد و تا جایی که سبحانی از جمله اصلی‌ترین دلایل خسارت زلزله اهر را بی‌توجهی ساکنان روستاهای آسیب‌دیده به موضوع مقاوم‌سازی عنوان کرد.

بااین‌وجود به نظر می‌رسد گوش بانک‌ها بدهکار این نیاز نیست و در مقابل سنگ‌اندازی بانک‌ها شنیدنی است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان در این زمینه تصریح کرد: از روستاهای شهر کلور برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه کردند و در مقابل کارمند رسمی برای ضامن خواستند، در حالی که در کل این شهر کمتر از ۲۰ کارمند رسمی داریم.

به گفته سبحانی علاوه بر این مدتی درخواست ما این بود که سفته زنجیره‌ای به عنوان ضمانت پذیرفته شود، اما بانک‌ها این درخواست را نمی‌پذیرند؛ تا جایی که ما متقاضی را تا دم در بانک راضی می‌کنیم اما عملاً در دریافت تسهیلات ناکام می‌ماند.

قرار است جلسات بنیاد مسکن استان با مدیران بانکی ادامه داشته باشد تا امسال چاره قطعی به این منظور اندیشیده شود.

تاکنون توافق مشخصی برای حل این مشکلات در بین بانک‌ها و بنیاد مسکن صورت نگرفته است و هر دو نهاد به قوانین و روند کاری خود تأکید دارند. اما مشکلات به این جا ختم نمی‌شود.

قشلاق مقاوم‌سازی لازم ندارد

در واقع موضوع بانک‌ها هر چند وزنه سنگینی از ناکامی در دریافت تسهیلات و آغاز عملیات مقاوم‌سازی است هنوز در برخی مناطق استان برای مقاوم‌سازی مقاومت‌هایی وجود دارد.

به طوریکه به گفته سبحانی در شمال استان بخش مهمی از این مقاومت‌ها به دلیل اینکه روستاییان و عشایر برخوردار از قشلاق هستند، شنیده می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان گفت: در پی صبحت هایی که با فرماندار بیله سوار صورت گرفته به این موضوع تأکید شده است.

وی افزود: ما امروز برای برخی قشلاقات نیز طرح هادی تعریف کردیم چرا که استفاده از قشلاقات تقریباً ثابت شده است و به همین دلیل درحال فرهنگ‌سازی مقاوم‌سازی مساکن روستایی نیز هستیم.

مسئولان بنیاد مسکن استان مقاوم‌سازی را نه تنها هزینه کرد بلکه به نوعی پس انداز می‌دانند، مسکن مقاوم امروز، در آسیب فردا خسارت به بار نخواهد آورد و علاوه بر این سقف ایمنی برای ساکنان خود خواهد بود. این تأکیدات می‌طلبد که بانک‌ها روند فعالیت‌های حمایتی خود را تغییر داده و روند متفاوتی برگزینند. در این میان رایزنی مسئولان استان برای حل این مشکلات نیز اهمیت ویژه دارد و می‌تواند نقطه اتصال حلقه مفقوده‌ای باشد که زیان آن فقط و فقط متوجه حال کودک روستایی است.

]]>
مقاوم سازی ساختمان Tue, 19 Apr 2016 08:35:51 +0430
بهسازی ۱.۸ میلیون واحد در روستاها http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24657-بهسازی-۱-۸-میلیون-واحد-در-روستاها.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24657-بهسازی-۱-۸-میلیون-واحد-در-روستاها.html

http://www.bananews.ir/قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به بهسازی یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکن روستایی، گفت: حدود ۹۰ هزار واحد در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر در دست ساخت داریم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حجت الاسلام محمد علی رضایی با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در تمام روستاهای کشور بهسازی شده است، گفت: بازسازی مناطق زلزله‌زده و یا سایر مناطقی که به دلیل حوادث طبیعی آسیب می بینند بر عهده بنیاد مسکن است.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن تاکنون توانسته در شهرها و روستاها خدمات خوبی به مردم ارائه دهد، افزود: یکی از مشکلات ما در شهرها تامین زمین است چرا که زمین در اختیار بنیاد مسکن قرار ندارد و قیمت آن هم در کشور بالا است اما الان با همکاری وزارت راه در شهرها و شهرهای اقماری مشغول خانه سازی هستیم.

قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه حدود ۹۰ هزار واحد در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر در دست ساخت داریم، افزود: در شهرهای بزرگ ۲ هزار واحد توسط خیرین مسکن ساز در حال ساخت است و تعدادی واحد آماده واگذاری است.

رضایی با بیان اینکه با وجود تمامی تلاش‌ها بنیاد مسکن هنوز به اهداف خود نرسیده است، اظهار داشت: براساس فرمان امام برای تشکیل این بنیاد، نباید خانواده محروم بی سرپناه در کشور داشته باشیم اما میبینم که به این هدف نرسیده ایم که یکی از مهمترین دلایل این است که اعتبارات لازم برای آن وجود نداشته است.

 

مهر

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sat, 09 Apr 2016 14:04:25 +0430
مقاوم سازی نزدیک به ۸۰ درصد از واحدهای مسکونی روستایی در اهر http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24651-مقاوم-سازی-نزدیک-به-۸۰-درصد-از-واحدهای-مسکونی-روستایی-در-اهر.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24651-مقاوم-سازی-نزدیک-به-۸۰-درصد-از-واحدهای-مسکونی-روستایی-در-اهر.html

http://www.bananews.ir/فرماندار شهرستان اهر گفت: نزدیک به ۸۰ درصد از واحدهای مسکونی روستایی در این شهرستان مقاوم سازی شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir سید محمد عابدی ظهر شنبه در جمع مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اهر اظهار داشت: مقاوم سازی نزدیک به ۸۰ درصد از واحدهای مسکونی روستایی در اهر از میانگین استانی نیز بیشتر است و در مجموع هفت هزار و ۱۴۰ واحد مسکونی در روستاهای شهرستان اهر با تسهیلات مقاوم سازی و بازسازی در جریان زلزله نوسازی شده اند.

وی افزود: از سایر روستائیانی که تاکنون اقدام به مقاوم سازی واحدهای مسکونی خود نکرده اند، انتظار داریم با مراجعه به بنیاد مسکن و تشکیل پرونده و اخذ وام مقاوم سازی نسبت به مقاوم سازی واحد های مسکونی خود اقدام کنند تا در حوادث احتمالی آینده شاهد کاهش خسارات باشیم.

فرماندار شهرستان اهر گفت:همچنین مطالعات طرح هادی در ۱۳۷ روستای شهرستان اهر به پایان رسیده و ساکنان ۳۳ روستای شهرستان اهر از نعمت طرح هادی روستایی بهره‌مند شده‌اند و همچنین سند مالکیت برای شش هزار و ۱۴۶ واحد مسکونی در روستاهای شهرستان اهر صادر شده است.

خدمت رسانی بنیاد مسکن به ساکنان ۲۰۲ روستا در شهرستان اهر

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اهر نیز در دیدار مسئولان این نهاد با فرماندار اهر گفت: پرداخت به موقع اقساط وام های تسهیلات اخذ شده از سوی روستائیان از مهمترین انتظاراتی است که امیدواریم با محقق شدن این خواسته، در کمترین زمان نسبت به پرداخت تسهیلات به سایر مراجعه کنندگان نیز اقدام شود.

عادل فیضی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده توسط بنیاد مسکن شهرستان اهر در سال های گذشته و همچنین برنامه ها و اولویت های این نهاد در سال جاری اظهار امیدواری کرد با حمایت فرماندار و سایر مسئولان و استقبال روستائیان شهرستان اهر بتوان در تحقق اولویت های مسکن شهرستان گام برداشت.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اهر در پایان سخنان خود اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اهر، به ساکنان ۲۰۲ روستا در شهرستان اهر ارایه خدمات می دهد.

 

مهر

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sat, 09 Apr 2016 13:16:07 +0430
ساختمان‌های ایمن‌تر و ارزان‌تر با بتن مقاوم در برابر آتش http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24344-ساختمان‌های-ایمن‌تر-و-ارزان‌تر-با-بتن-مقاوم-در-برابر-آتش.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24344-ساختمان‌های-ایمن‌تر-و-ارزان‌تر-با-بتن-مقاوم-در-برابر-آتش.html

http://www.bananews.ir/محققان آزمایشگاه‌های فدرال فناوری و علم مواد سوئیس با ترکیب بتن‌های خودمتراکم ساختمانی با پلیمری خاص، آن را در برابر دماهای بالا مقاوم کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛  بتن‌های خود متراکم در مقایسه با بتن ارتعاشی از مزایایی برخوردارند اما در برابر آتش مقاوم نبوده و تکه‌تکه و پوسته‌پوسته می‌شوند.

دانشمندان سوئیسی اکنون راهی را برای غلبه بر این امر شناسایی و ترکیب بتن را با پلیمر فوق جاذب جفت کرده‌اند تا از مقاومت بیشتری در برابر دمای بالا برخوردار شود و در عوض یکپارچگی ساختار را حفظ کند.

تراشه‌ها و تکه‌های بتن به شکل معمول نمی‌سوزند اما در مقابله با آتش شکننده می‌شوند.

آب درون ماده در دمای بالا تبخیر شده و فشار در داخل ماده ایجاد کرده و آن را به شکل تراشه و پوسته درمی‌آورد. این اتفاق در سقف، دیواره‌ها و ستون‌های حامل می‌تواند نگران‌کننده باشد.

برای رفع این مشکل می توان الیاف پلی‌پروپیلن به ترکیب اضافه کرد. این الیاف در زمان مواجهه با دمای بالا ذوب شده و شبکه‌ای از کانال‌ها را برای فرار بخار آب به جا می‌گذارند تا فشار در داخل ساختمان باقی نماند اما افزودن پلی‌پروپیلن به بتن خود متراکم بر قابلیت آن تاثیر می‌گذارد از این رو میزان این الیاف باید پائین نگه داشته شوند و بتنی ایجاد کند که هر دو قابلیت خودمتراکمی و ضد آتش بودن را دارا است.

دانشمندان یک سری دیوار بتنی ساختند که همه آن‌ها با الیاف پلی‌پروپیلن ترکیب شده بودند اما تنها برخی از آن‌ها از ماده مصنوعی پلیمر فوق جاذب برخوردار بودند که چندین برابر وزن خود آب جذب می‌کند.

آن‌ها این پلیمر را در آب فرو بردند تا چندین برابر حجم خشکش آب جذب کند. سپس با شکل‌گیری بتن،‌ آب از درون این پلیمر فوق جاذب به میان ماتریکس بتن متخلخل وارد می‌شود که فضاهای خالی را پشت سر خود جا می‌گذارد. این فضاها سپس با سایر فضاهای خالی درون بتن که از چند الیاف پلی‌پروپیلن موجود در ترکیب جا مانده‌اند، پیوند خورده و مجددا شبکه‌ای از کانال‌ها را ایجاد می‌کنند که آن را در برابر حرارت شدید حفظ می‌کند.

محققان همه این دیوارها را توسط یک بخاری تابشی در برابر دمای تا 1000 درجه قرار داده و 90 دقیقه بعدی مشاهده کردند که در بتن پلیمر فوق جاذب تنها شکافهای ریزی ایجاد شد اما بتن فاقد این ماده تکه‌تکه و پوسته‌پوسته شد.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sun, 28 Feb 2016 16:39:15 +0330
نمازخانه‌های مدارس نوسازی و تجهیز می‌شوند http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24006-نمازخانه‌های-مدارس-نوسازی-و-تجهیز-می‌شوند.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/24006-نمازخانه‌های-مدارس-نوسازی-و-تجهیز-می‌شوند.html

http://www.bananews.ir/وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر در 55 هزار و 500 مدرسه اقامه‌ نماز جماعت با همکاری 19هزار و 500 روحانی و 36هزار همکار فرهنگی نماز جماعت برپا می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی اصغر فانی در بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز که در دانشگاه بین‌المللی قزوین در حال برگزاری است، اظهارکرد: وزارت آموزش و پرورش سندی تحت عنوان سند تحول نظام آموزش و پرورش از سال 82 تا 91 تدوین کرده است که به تصویب شورای‌عالی انقلاب رسیده است این سند مبنای برنامه ششم قرارگرفته است و بر 6 بخش تربیتی تاکید دارد.

وی افزود: تربیت اعتقادی و اخلاقی یکی از مواردی است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد همچنین تربیت علمی و فناورانه، تربیت بدنی و جسمانی، تربیت هنری و زیبا شناختی، تربیت سیاسی و اجتماعی و تربیت حرفه‌ای و اقتصادی مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: نماز موثرترین و اساسی‌ترین عنصر در تربیت اعتقادی است، باتوجه به این که نماز ستون دین است در بحث تربیت اعتقادی و اخلاقی دانش آموزان باید در امر نماز بیشتر تاکید شود.

وی خاطرنشان کرد: دانش آموزان معمولا از سنین 6 تا 18سال هستند که این سنین مناسب‌ترین زمان برای تربیت است مواردی که در این سن می‌آموزند در رفتار آن‌ها نهادینه می‌شود.

فانی تصریح کرد: آموزش و پرورش 4میلیون مخاطب مستقیم دارد که در این میان یک میلیون معلم، سیزده میلیون دانش آموز و بقیه اولیای دانش آموزان هستند که با توجه به جامعه پذیری مخاطبان آموزش و پرورش با تربیت اعتقادی دانش آموزان می‌توانند اقامه‌ی نماز را نهادینه کرد و در این میان به یک جهش رسید.

وی افزود: ما معتقدیم که هرچه در آموزش و پرورش برای اقامه‌ی نماز تلاش شود اقامه‌ی نماز در دانش آموزان ماندگار و پایدارتر می‌شود و آموزش‌هایی که در مدارس به آن‌ها پرداخته می‌شود نسبت به آموزش‌هایی که در ادارات برگزار می‌شود تاثیرگذارتر است.

وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: طرح جامع تقویت و تعمیق اقامه‌ی نماز به تصویب شورای‌عالی رسیده است و در حال اجرا است؛ اجرای طرح مبین از تابستان سال جاری به منظور نهادینه کردن نماز در مدارس صورت می‌گیرد که در این طرح مدیران و معلمان مدرسه موظف به شرکت در نماز مدارس هستند که تاکنون 5هزار نفر از مدیران مدارس مقطع متوسطه‌ اول در این زمینه آموزش دیده‌اند.

فانی یادآور شد: طرح "مبین" در استان‌های تهران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، قم و مرکزی برگزار شده است که بسیار تاثیرگذار بوده و در همین راستا در ادامه‌ این طرح مدیران دوره‌ متوسطه‌ اول و دوم و ابتدایی و ائمه‌ جماعات مدارس مورد آموزش قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی‌که در زمینه‌ نماز در مدارس صورت می‌گیرد زنگ نماز است که به مدت 30 دقیقه در مدارس اجرا می‌شود، همچنین طرح نوسازی و تجهیز نمازخانه‌های مدارس نیز در دست اجراست.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: تجلیل از ائمه‌ جماعات مدارس موفق، پس از وقفه‌ 4 ساله در کشور اجرا شد که امیدواریم با این طرح با انتقال تجربیات موفق در جهت ترویج فرهنگ نماز در مدارس عمل شود.

وی تاکید کرد: 5 میلیون از 7 میلیون دانش‌آموز مقطع ابتدایی کشور آموزش نماز را دیدند که کار بسیار مفیدی بوده است، همچنین در جشن تکلیف نیز یک میلیون و 600 هزار دانش آموز مقطع ابتدایی و دوره‌ متوسطه‌ اول آموزش دیدند.

فانی گفت: دانش آموزان با هدف ترویج فرهنگ نماز و تقویت روحیه‌ اقامه نماز آموزش دیده‌اند، همچنین هر هفته 300 هزار دانش آموز در نماز جماعت محل یا نماز جمعه شرکت می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش در پایان اظهار کرد: با توجه به اهمیت نماز و مخاطبان بالای آموزش و پرورش نیاز به همکاری دستگاه‌ها و مساعدت خیران و آحاد جامعه داریم.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Tue, 26 Jan 2016 16:52:09 +0330