مقاوم سازی ساختمان - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری - شهرسازی http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting.html Sat, 25 Feb 2017 15:55:43 +0330 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir تجهیز ساختمان‌ها در ایران به سیستم هوشمندسازی http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26814-تجهیز-ساختمان‌ها-در-ایران-به-سیستم-هوشمندسازی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26814-تجهیز-ساختمان‌ها-در-ایران-به-سیستم-هوشمندسازی.html

http://www.bananews.irمدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران می‌گوید اگر ساختمان پلاسکو به سیستم هوشمندسازی و امنیت ساختمان مجهز بود، هیچگاه فرو نمی‌ریخت و خسارت‌های میلیاردی سنگین به وجود نمی‌آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مجید تهرانیان در مراسم افتتاح نخستین مرکز آموزشی هوشمندسازی ساختمان، اظهار کرد: کنترل مصرف انرژی و بهینه کردن آن در ساختمان‌ها یک امر ضروری است و با توجه به ناپایداری و برگشت‌ناپذیری انرژی‌هایی چون نفت و گاز باید به سمت بهینه‌سازی مصرف انرژی برویم.

وی افزود: در بحث هوشمندسازی ساختمان یک بحث جلوگیری از اتلاف انرژی است و بحث دیگر امنیت است و با توجه به گسترش شهرنشینی به عنوان نیاز امروز جوامع احساس می‌شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران با بیان این‌که از طریق تکنولوژی هوشمندسازی ضریب امنیت ساختمان، ملک مسکونی، تجاری و اداری ارتقاء می‌یابد، گفت: اگر در حادثه تلخ پلاسکو که مردم را جریحه‌دار کرد و خسارت میلیاردی سنگینی به بار آورد، سیستم هوشمندسازی ساختمان نصب بود، این اتفاق نمی‌افتاد ولی به دلیل نبود امکانات و تجهیزات امنیتی چنین فاجعه‌ای را شاهد بودیم و اگر به آن توجه جدی نشود می‌تواند به تکرار حوادث این‌چنینی منجر شود.

تهرانیان افزود: برابر آمارها ۵۰ درصد انرژی مورد مصرف در جوامع در ساختمان‌های اداری و مسکونی، ۲۵ درصد انرژی در حمل‌ونقل و ۲۵ درصد در صنایع صرف می‌شود که این امر گویای ضرورت مصرف بهینه انرژی است.

وی با اشاره به افتتاح نخستین مراکز آموزشی هوشمندسازی در استان تهران، ادامه داد: راه‌اندازی این مرکز پس از تهران به تدریج در سایر استان‌ها صورت می‌گیرد و پیش‌بینی شده تا طرح‌های در سطح ملی نیز به اجرا درآید.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران ابراز امیدواری کرد: هوشمندسازی ساختمان‌ها در کشور فرهنگ‌سازی شود و مورد توجه خانواده‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها قرار گیرد.

به گفته تهرانیان سیستم‌های کنترلی کمک بسیاری به ساختمان‌ها می‌کند تا انرژی الکتریسیته و برگشت‌ناپذیر را ذخیره‌سازی کنیم و بهره‌وری در ساختمان را از این طریق بالا ببریم.

تهرانیان با بیان اینکه انرژی در دنیا گران است و انرژی‌های فسیلی به زودی به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته مولفه‌های کنترلی به منظور بهره‌وری بیشتر انرژی در صنعت ساختمان و ایجاد راحتی و امنیت در ساختمانها مورد توجه قرار گرفته و از شکل سنتی خود خارج شده است. به همین دلیل سیستم‌های کنترلی کمک بسیاری به ساختمان‌ها می‌کند تا انرژی الکتریسیته و برگشت‌ناپذیر را ذخیره‌سازی کنیم و بهره‌وری در ساختمان را بالا ببریم.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران در پایان با بیان اینکه آموزشهای مهارتی در دنیا حرف اول را می‌زند، گفت: آموزشهای فنی و حرفه‌ای متفاوت از آموزشهای تئوریک است و در سیستم فنی و حرفه‌ای آموزش به شکل عملی و کاربردی عرضه می‌شود. آموزش تئوریک دیگر جوابگوی نسل امروز ما نیست و جوانان برای ورود به بازار کار باید از آموزشهای فنی و حرفه‌ای برخوردار باشند و مهارت کسب کنند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Tue, 21 Feb 2017 11:51:30 +0330
مقاوم‌سازی دو میلیون مسکن روستایی/کمبود ۶۰۰هزار مسکن روستایی در کشور http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26782-مقاوم‌سازی-دو-میلیون-مسکن-روستایی-کمبود-۶۰۰هزار-مسکن-روستایی-در-کشور.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26782-مقاوم‌سازی-دو-میلیون-مسکن-روستایی-کمبود-۶۰۰هزار-مسکن-روستایی-در-کشور.html

http://www.bananews.irرئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مقاوم‌سازی بالغ بر دو میلیون مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: این بنیاد مقاوم‌سازی ۱۰۰درصدی مسکن‌های روستایی کشور را تا سال ۱۴۰۵ در برنامه دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از ایسنا علی‌رضا تابش در گردهمایی بزرگ دهیاران و شوراهای روستاهای استان سمنان با اعلام این خبر اظهار کرد: پنج میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای سراسر کشور وجود دارد که تاکنون افزون بر دو میلیون واحد آنها مقاوم‌سازی شده است.

وی با اشاره به تخریب بیش از حد خانه‌های روستایی در زلزله‌های گذشته، از جمله در زلزله ویران‌گر بم افزود: بعد از زلزله بم، تصور اینکه بتوانیم این حجم از واحدهای روستایی را مقاوم‌سازی کنیم، بسیار دور از دسترس به نظر می‌آمد اما امروز به برکت نظام اسلامی و تلاش بنیاد مسکن به عنوان یکی از یادگاران امام راحل قرار است ظرف کمتر از یک دهه آینده همه واحدهای روستایی در برابر زمین‌لرزه و دیگر بلایا مقاوم‌سازی شوند.

تابش از کمبود ۶۰۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن نه تنها تامین این نیازمندی و مقاوم‌سازی بیش از سه میلیون مسکن روستایی را برنامه‌ریزی کرده بلکه قرار است در افق ۱۴۰۵ مسکن مورد نیاز رشد جمعیت روستایی به مسکن را نیز در این مدت مرتفع کند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تداوم سیاست اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت برای ساخت مسکن روستایی در کشور خبر داد و گفت: دولت تدبیر و امید با وجود مشکلاتی که در این بخش داشته توجه بسیار ویژه‌ای به عمران و آبادانی روستاها داشته است.

وی به نقش مهم شوراهای روستا و دهیاران در اجرایی شدن برنامه‌های بنیاد مسکن اشاره و تصریح کرد: توسعه و عمران و آبادانی روستاها تنها یکی از وظایف این بنیاد است و البته توفیقات بنیاد در این حوزه مستلزم همراهی و مشارکت دهیاران است.

روستاهای کشور طبقه‌بندی می‌شوند

تابش بر لزوم توسعه متوازن در کشور تاکید و خاطرنشان کرد: تنها با مشارکت و همراهی مردم و مسئولان محلی است که می‌توانیم به چنین توسعه‌ای دست یابیم.

وی با اشاره به لزوم سطح‌بندی و تقسیم‌بندی روستاها در کشور از اجرای یک طرح از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف طبقه‌بندی روستاهای کشور خبر داد و افزود: باید روستاها را بر اساس شاخص‌هایی که به دست می‌دهیم طبقه‌بندی و برای رفع مشکلات آنها برنامه‌ریزی کنیم و بنیاد در آینده نزدیک چنین برنامه‌ای در دستور کار دارد.

این مقام مسئول از اشتغال به‌عنوان اساسی‌ترین نیاز در روستاها نام برد و گفت: باید با ایجاد اشتغال از مهاجرت به شهرها و خالی‌شدن روستاها بکاهیم.

وی با انتقاد از این تفکر که ایجاد رونق و اشتغال مستلزم منابع مالی زیاد است اظهار کرد: گاهی می‌شود که با کمترین منابع مشاغل بسیاری ایجاد کرد و در برخی مناطق روستایی ما افراد خلاق و توانمندی این کار کرده‌اند.

تابش به ایجاد ده‌ها فرصت شغلی توسط یک روستایی در چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: این جوان خلاق با ایجاد سایت‌هایی زمینه معرفی محصولات و توانمندی‌های روستای خود را فراهم و با اختصاص بخشی از مسکن خود به یک مرکز اقامت روستایی زمینه رونق گردشگری در آن روستا را فراهم کرده بود.

وی با بیان اینکه البته همه روستاها ظرفیت گردشگری را ندارند افزود: باید متناسب با ظرفیت‌ها و فرهنگ منطقه برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد و هم دولت یازدهم و هم بنیاد مسکن به عنوان متولی عمران روستاها آماده همکاری با روستاییان است.

اجرای طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا

وی با اشاره به تهیه طرح هادی و اجرای آن در روستاها گفت: تا سال آینده همه روستاهای کشور صاحب طرح هادی می شوند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تهیه طرح هادی یک کار بزرگ در کشور بود افزود: بیش از ۳۸ هزار روستا و سکونتگاه بالای ۲۰ خانوار در کشور داریم و تهیه طرح برای همه این‌ها کار بزرگی بود که توسط بنیاد در حال انجام است.

تابش از تهیه طرح هادی برای بالغ بر ۹۸ درصد روستاهای کشور خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر تهیه طرح برای اکثر قریب به اتفاق روستاهی کشور تاکنون طرح هادی در ۱۵۰۰۰ روستا از این ۳۸ هزار روستا اجرایی شده است.

این مقام مسئول اجرای طرح هادی را مستلزم همراهی دهیاران و مردم برشمرد و گفت: در حال حاضر نقشه راه مشخص شده و در این طرح‌ها به تفاوت روستاها و ظرفیت آنها توجه شده است.

وی با بیان اینکه هر روستا نسخه خاص خود را می‌خواهد افزود: نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه روستاها پیچید.

توجه ویژه دولت روحانی به روستاها

وی با بیان اینکه دولت روحانی توجه بسیار ویژه‌ای به روستاها دارد گفت: اهمیت فوق‌العاده دولت تدبیر و امید به روستاها فرصت بسیار خوبی فراهم کرده که روستاها در این مقطع توسعه بیابند ضمن اینکه در برنامه ششم نیز توجه بسیار خوبی به مناطق روستایی شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور از اعتبار ۴۰۰۰میلیارد تومانی دولت برای عمران روستاها خبر داد و افزود: علاوه براین بنیاد مسکن تاکنون ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن روستایی اعطا کرده است.

وی با بیان اینکه نگرانی از بابت بازگشت تسهیلات روستایی نداریم خاطرنشان کرد: مردم روستا مردمی متعهد و خوشنام هستند و در پرداخت تسهیلات عملکرد خوبی دارند لذا این تسهیلات بعد از بازگشت به دیگر روستاییان اعطا می‌شود.

تابش بر لزوم حفاظت از تاسیسات زیرساختی ایجاد شده در روستاها تاکید و اضافه کرد: دهیاران و شوراها باید توجه ویژه به نگهداری و حفاظت از زیرساخت‌های ایجاد شده داشته باشند.

]]>
مقاوم سازی ساختمان Tue, 14 Feb 2017 18:58:01 +0330
صنوف مانع پلمب پلاسکو شدند/تهران ۴۸هزار کارگاه دارد ۸۰ بازرس! http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26766-صنوف-مانع-پلمب-پلاسکو-شدند-تهران-۴۸هزار-کارگاه-دارد-۸۰-بازرس.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26766-صنوف-مانع-پلمب-پلاسکو-شدند-تهران-۴۸هزار-کارگاه-دارد-۸۰-بازرس.html

http://www.bananews.irیک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید: در حادثه پلاسکو عده‌ای همه چیز را گردن وزارت کار می‌اندازند و از مسئولیتهای خود شانه خالی می‌کنند، در حالی که بازرسان به این ساختمان مراجعه کرده و اخطارهای لازم را داده بودند و اگر برخی مسایل نبود آن را پلمب هم می‌کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی اصلانی اظهار کرد: طبعا بازرسان اداره کار می‌توانستند گزارش خود را به قوه قضاییه ببرند تا مراحل اجرایی خود را از جریمه نقدی تا حتی پلمب طی کند و بر اساس گزارش‌هایی که داریم، بازرسان اداره کار به پلاسکو اخطار هم کرده بودند ولی مجامع صنفی بلافاصله وارد عمل شدند و با این توجیه که در صورت پلمب، چندین هزار نفر بیکار شده و از نان خوردن می افتند، مانع ارائه گزارش بازرسان شدند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار تصریح کرد: سوالی که مطرح می‌شود این است که مجوز حضور آنها را چه کسی داده است؟ اگر شهرداری اعلام کرده که این ساختمان امن نیست، چرا همچنان فعالیت می‌کردند؟ درباره ساختمان علاء الدین که می‌گویند بارها اخطار داده‌اند چرا هنوز کاری صورت نگرفته است؟

اصلانی متذکر شد: متاسفانه درحادثه پلاسکو هشت تا ۹ نهاد و دستگاه مسئولند ولی هیچ‌کدام خود را دخیل نمی‌دانند و همه چیز را شفاف به مردم نمی‌گویند. برخی هم استنادشان به ماده ۹۶ قانون کار است و بر اساس آن بازرسان وزارت کار را مقصر می‌دانند، درحالی که بازرسان به وظیفه خود عمل کرده‌اند اما صنوف مانع پلمب ساختمان شده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که پیش روی بازرسان کار است و در پلمب ساختمان پلاسکو هم سایه انداخت، این است که اگر بازرس کار به عنوان ضابط دادگستری عمل ‌کرد و کارگاه را بست، فردا صاحب کارگاه از او به دادگاه شکایت نبرد و دادگاه علیه بازرس اعلام خسارت نکند که به تولیدی ضرر زده است.

این مقام مسئول کارگری در عین حال با اشاره به کمبود تعداد بازرسان کار گفت: باورش سخت است ولی تعداد بازرسان ادارات کار در کل کشور ۸۰۰ نفر است که در تهران به بیش از ۸۰ نفر نمی‌رسد، در حالی که در کل تهران ۴۸ هزار کارگاه وجود دارد که با این وضع شانس بیاورند سالی یکبار بازرسی شوند.

اصلانی از تهیه طرحی توسط دولت به منظور استفاده از پتانسیل انجمن‌ها و تشکل‌های کارگری در امر بازرسی کارگاه‌ها خبر داد و گفت: سالهاست اعلام می‌کنیم از توان انجمن‌های صنفی کارگری برای بازرسی کارگاهها استفاده شود ولی چون احتمال ساخت و پاخت می‌رود و قانون محکمی پشت آن نیست توجهی به آن نمی‌شود و همین نگرانی سالهاست مانع واگذاری بازرسی به تشکل‌های کارگری شده است.

رییس کانون شورای اسلامی کار البرز در بخش دیگری از سخنان خود از پیش‌بینی طرحی توسط وزارت کار خبر داد که به موجب آن هیچ مغازه یا واحدی حق ایجاد تولیدی در داخل پاساژها را ندارد.

وی افزود: متاسفانه در تمام ایران اکثر پاساژها در طبقه‌های فوقانی تولیدی هستند و این امر کار را برای جلوگیری از استقرار آنها سخت می‌کند. ‌ از سوی دیگر این طرح تا زمان آماده نبودن زیرساختها قابلیت اجرا ندارد، چون به فرض این طرح را به تصویب رساندیم و قانون کردیم، حال چند هزار شغل می‌تواند از تهران خارج شود؟ آیا دولت زمینه خروج کارگاه‌های تولیدی از تهران را فراهم کرده است؟ آیا شهرکهای صنعتی برای پذیرش کارگاهها آمادگی دارند؟

اصلانی بیان اینکه در حادثه پلاسکو تجهیزات آتش نشانی کافی و مناسب نبود، خاطرنشان کرد: یقین بدانید اگر تجهیزات کاملی در اختیار آتش نشانان قرار داشت، در طبقات بالایی گرفتار نمی‌شدند. ساختمان پلاسکو پله‌های اضطراری برای نجات نداشت و آتش نشانان قیچی برای بریدن آهن نداشتند و شاید اگر هلیکوپتر برای خاموش کردن آتش از بالا می‌آمد ساختمان در حال حریق ساعتها آب زده نمی‌شد و فرو نمی‌ریخت.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در پایان افزود: برای مقابله و برخورد با چنین حوادثی قانون محکمی نوشته نشده تا دستگاهها و سازمانها به درستی به وظیفه خود عمل کنند، لذا مادامی که با قانون نانوشته روبه رو باشیم در صورت تکرار چنین حوادثی هر کسی دیگری را مقصر می‌داند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sat, 11 Feb 2017 07:45:01 +0330
بزرگترین فاجعه انسانی قرن اخیر در کمین تهرانی‌ها http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26752-بزرگترین-فاجعه-انسانی-قرن-اخیر-در-کمین-تهرانی‌ها.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26752-بزرگترین-فاجعه-انسانی-قرن-اخیر-در-کمین-تهرانی‌ها.html

http://www.bananews.ir/در حال حاضر از حدود یک میلیون و 200 هزار ساختمان در تهران تنها 4 درصد آن‌ها بازسازی و نوسازی می‌شوند؛ به گفته محققان کشور 96 درصد سازه‌های موجود در زمان زلزله احتمالی تهران می‌توانند بزرگترین فاجعه انسانی را پدید آورند.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبه نقل از ایسنا دکتر فریبرز ناطق الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود، تهران حدود یک میلیون و 200 هزار بنا دارد که 4 درصد از این میزان در هر سال یا مورد بازسازی قرار می‌گیرند و یا دوباره‌سازی می‌شوند.

وی با بیان اینکه این امر نشان می‌دهد که بسیاری از ساختمان‌های تهران قدیمی هستند، اظهار کرد: بسیاری از این سازه‌ها مشکل دارند؛ چراکه بیشتر این ساختمان‌ها در دهه‌های گذشته ساخته شده است و چون در آن زمان الزام قانونی برای رعایت ضوابط زلزله نبوده است؛ از این رو بیشتر ساختمان‌ها فاقد استانداردهای لازم برای زلزله هستند و یا اگر ضوابط رعایت شده باشند، شرایط لازم را ندارند.

ناطق الهی با بیان اینکه این امر نشان‌دهندهآن است که هر سال 96 درصد از ساختمان‌های کشور می‌توانند دارای مشکل سازه‌ای باشند، ادامه داد: در حال حاضر تنها 4 درصد از سازه‌ها بازسازی و نوسازی می‌شوند و از سوی دیگر ما با حجم زیادی از سازه‌های فاقد استانداردهای لرزه‌ای مواجه هستیم که می‌تواند در زمان زلزله احتمالی تهران بحران‌ساز در سطح جهانی باشند.

این محقق با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود که زلزله احتمالی تهران زلزله‌ای با بزرگای بیش از 7 ریشتر باشد، تاکید کرد: زلزله تهران به بزرگترین فاجعه انسانی در قرن اخیر تبدیل خواهد شد؛ از این رو باید به سازه‌ها توجه بیشتری صورت داشته باشیم.

درسی که از زلزله منجیل و رودبار گرفته نشد

وی با اشاره به زلزله رودبار و منجیل گفت: پس از این زلزله بزرگ، فعالیت‌هایی در زمینه سازه‌ها شروع شد؛ ولی متاسفانه بعد از مدتی به تناسب اینکه مساله تبدیل به یک امر سودآور و درآمدزا شد، از چارچوب اصلی، خارج و به بازاری برای افراد سودجو تبدیل شد. این افراد ادعای مقاوم‌سازی سازه‌ها را داشتند و مشکل کشور در این زمینه ابتر ماند.

ناطق، در عین حال با بیان اینکه پس از زلزله رودبار و منجیل علم زلزله‌شناسی در ایران پیشرفت کرد، ادامه داد: با اقداماتی که در پژوهشگاه زلزله انجام شد، امروزه ایران در سطح جهانی در زمینه زلزله مطرح است و حرف‌هایی برای گفتن دارد؛ ولی تا تبدیل شدن نتایج تحقیقات این پژوهشگاه به الزامات اجرایی در سطح شهرداری‌ها و نظام‌های مهندسی فاصله زیادی داریم.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با ابراز تاسف از اینکه شهرداری‌ها دقت لازم را درباره سازه‌ها ندارند، یادآور شد: عموما شهرداری‌ها به تایید نقشه‌ها از سوی مهندسان اکتفا می‌کنند؛ ولی با توجه به فاجعه‌ای که در ساختمان پلاسکو رخ داد، مشاهده می‌شود که این ادعای شهرداری‌ها صحیح نیست.

وی نحوه ساخت سازه‌ها را یک مساله ملی دانست و یادآور شد: از این رو لازم است دفاتری برای بررسی تخصصی سازه‌ها ایجاد شود، ولی متاسفانه همواره پای افراد سودجو در این مسایل باز می‌شود؛ از این رو نیاز است تا چارچوب‌های مورد نیاز در این زمینه تغییر کند.

وی برای نمونه به بازدید از یک ساختمان بلندمرتبه دولتی اشاره کرد و گفت: بعد از بازدید این ساختمان، به شهردار منطقه اعلام کردم که این ساختمان خواهد ریخت؛ ولی ترتیب اثر داده نشد و این در حالی است که در صورت ریزش این ساختمان علاوه بر از دست رفتن منابع مالی، موجب بروز بحرانی همانند فاجعه پلاسکو خواهد شد.

وضعیت مدیریت بحران در کشور

عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش‌ها در خصوص مسایل فنی و مدیریت بحران، اظهار کرد: مدیریت بحران کشور فاجعه است و بر اساس ضوابط فنی که در دنیا انجام می‌شود، نیست. مدیریت بحران ما با مدیریت بحرانی که در 50 سال گذشته در دنیا انجام می‌شد، اداره می‌شود و این در حالی است که امروزه مدیریت بحران در دنیا تغییر کرده است.

بنیانگذار مدیریت بحران در کشور، با بیان اینکه از 20 سال گذشته ما به این درک رسیدیم که مدیریت بحران کشور مبحث بسیار وسیعی است، اظهار کرد: در سال 1375 اولین کتاب مدیریت بحران را منتشر کردم و مجلس شورای اسلامی بر اساس الگویی که برای مدیریت بحران تعریف کرده بودم،‌ طرحی را تصویب کرد؛ ولی افرادی که برای این امر به اشتغال گرفته شدند، از سرداران جنگ بودند.

وی با بیان اینکه تمام کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که مدیریت بحران با رویکرد جنگ دو مقوله متفاوت است، ادامه داد: ما به جز در مسائل لجستیکی و حفظ امنیت شهر بحران‌زده، از نیروهای ارتشی نباید استفاده کنیم؛ چون دیدگاه آنها دیدگاهی است که به ضرورت ساماندهی شهر در بعد از بحران فکر می‌کنند. نگاه اساسی به مدیریت بحران این نیست و بیشتر توجه‌ها به مدیریت قبل از بحران است.

ناطق الهی خاطرنشان کرد: این گفته به این معنی است که مسوول مدیریت بحران کشور باید یک فرد فنی باشد و برای بخش‌های لجستیکی افراد برجسته گماشته شود.

وی بهترین افراد برای مدیریت بحران کشور را 30 نفر از آزمون سراسری دانست و یادآور شد: برخورد با سوانح طبیعی متفاوت از سوانح انسان‌ساز مانند جنگ و تروریسم است.

این محقق مدیریت بحران زمین‌لرزه، با تاکید بر اینکه به مدت 30 سال است که این حرف‌ها را فریاد می‌کشم، افزود: متاسفانه گوش شنوایی که این حرف‌ها را عملیاتی کند، وجود ندارد و این بزرگترین مشکل ما و برای ما بسیار ناگوار است؛ چراکه گویندگان این مطالب افرادی هستند که دلسوز کشور و مردم هستند و می‌خواهند به بهترین نحو مدیریت بحران کشور ساماندهی شود.

وی با تاکید بر اینکه گریزی از سوانح طبیعی نیست، اظهار کرد: آماده بودن، برنامه‌ریزی کردن و به کار گرفتن متخصصان آگاه به مسایل از جمله اموری است که می‌توانیم انجام دهیم تا امداد و نجات در زمان بحران بهتر انجام شود.

وضعیت ساختمان پلاسکو و عامل اصلی بحران

وی با اشاره به فاجعه پلاسکو با تاکید بر اینکه بافت فرسوده را نمی‌توان عامل اصلی این بحران قلمداد کرد، ادامه داد: ساختمان‌هایی داریم مانند ساختمان راه‌آهن که سال‌ها قبل‌تر از ساختمان پلاسکو ساخته شده است، ولی تاکنون پابرجا است؛ آنچه که درباره پلاسکو مهم به نظر می‌رسد، نبودن سیستم اطفای حریق مناسب است.

ناطق الهی گفت: من گله علمی می‌کنم، نه سیاسی! که در اخبار اعلام شد 34 بار به مدیران ساختمان پلاسکو اخطار داده شده است ولی به نظر ما حتی افرادی که این تعداد اخطار را برای مدیران ساختمان پلاسکو ابلاغ کرده‌اند، شریک جرم هستند؛ چراکه اخطار یک بار است و 34 اخطار یعنی رخداد یک فاجعه.

وی با تاکید بر اینکه یک بار اخطار داده می‌شود و برای دفعات بعدی باید عمل شود، اضافه کرد: ساختمانی که سیستم اطفای حریق ندارد، با یک برنامه ساده همانطور که اگر عوارض شهرداری داده نشود، جلوی فعالیت ساختمان گرفته می‌شود، باید از ادامه فعالیت در این ساختمان ممانعت به عمل می‌آمد و بعد از آن اقدام به تجهیز کل ساختمان به سیستم اطفای حریق می‌شد تا امروز شاهد واقعه غم‌انگیز پلاسکو نباشیم.

ناطق الهی، همچنین با اشاره به برخی گفته‌ها در زمینه بروز انفجار در ساختمان پلاسکو، توضیح داد: معلوم نیست که انفجار باشد یا خیر؛ چراکه در صورت برخورد طبقات بالایی به طبقات پایین ظاهری شبیه انفجار مشاهده می‌شود؛ ولی از سوی دیگر شاهد بودیم که در ساختمان، کپسول‌های گاز وجود داشته است و می‌تواند بر اثر ضربه طبقات بر روی یکدیگر، انفجارهای موضعی هم رخ داده باشد و یا شاید موارد دیگری که ما نمی‌دانیم.

وی اضافه کرد: ولی آنچه که می‌دانیم این است که ساختمان باید سیستم اطفای حریق داشته باشد و بعد از اخطار اول باید در این زمینه اقدام می‌شد و باید کسی مسؤولیت ابلاغ 34 اخطار را قبول کند.

سرنوشت کشور با ادامه روند فعلی

این محقق، بی‌توجهی به مدیریت بحران را ناشی از نبود افراد متخصص در جایگاه‌های خاص دانست و گفت: وزارت علوم یکی از نهادهایی است که تاحدودی در این زمینه مسؤول است؛ چراکه هر ساله از تمام دانشگاه‌های آزاد و دولتی تعداد زیادی دانشجوی دکتری فارغ‌التحصیل می‌شوند؛ در حالی که کیفیت تدریس نسبت به 20 سال قبل افت کرده است.

وی اضافه کرد: نگرانی ما از رخ دادن اتفاقات بد در حوزه‌های مختلف از جمله مهندسی است؛ مثلا اگر مهندسی که آگاهی و تجربه کافی برای ساخت پل ندارد، پلی را بسازد، خواهد ریخت و تقاضای من از مسؤولان وزارت علوم این است که بیشتر از این به بی‌سوادی جامعه دامن نزنند و فیلترهای ورودی به دانشگاه‌ها را بهبود بخشند و در جهت بهبود کیفیت آموزش اقدام کنند.

ناطق الهی تاکید کرد: ادامه روند فعلی منجر به افزایش تخریب‌ها و وقایع ناگوار خواهد شد.

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sun, 05 Feb 2017 08:10:23 +0330
لزوم حمایت قوه قضائیه در ایمن‌سازی ساختمان‌های پایتخت http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26720-لزوم-حمایت-قوه-قضائیه-در-ایمن‌سازی-ساختمان‌های-پایتخت.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26720-لزوم-حمایت-قوه-قضائیه-در-ایمن‌سازی-ساختمان‌های-پایتخت.html

http://www.bananews.ir/نایب رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران بر لزوم حمایت قوه قضاییه در راستای ایمن‌سازی سازه‌های ناایمن شهر تهران قرار تأکید کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمدمهدی تندگویان درخصوص وضعیت تهران و ساختمان‌های بلندمرتبه ناایمن در دوران پساپلاسکو گفت: در تهران سازه‌هایی به مانند پلاسکو زیاد وجود دارد که نمی‌توانیم به تفکیک بگوییم مالک یا شهرداری مقصر است چراکه فعالیت سازه‌های ناایمن یکی از واقعیت‌های شهر ما است.

وی با بیان اینکه در تهران ساختمان‌های تجاری قدیمی به ویژه در منطقه 12 که مورد بهره‌برداری مردم قرار می‌گیرند به وفور پیدا می‌شود، تصریح کرد: مساله عدم ایمنی ساختمان‌ها بخصوص با کاربری تجاری، واقعیت تهران است، چراکه حتی شما می‌بینید ساختمان‌های نوساز به مانند مجتمع تجاری فردوسی که تجهیزات به روزی دارد، با مشکل ایمنی روبه‌روست و این نشان می‌دهد که ایمنی مورد غفلت قرار گرفته است.

نایب رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به پیگیری سه ساله ایمن‌سازی مجتمع تجارت فردوسی، گفت: مردم شاهد بودند که 3 سال درگیر ایمن‌سازی یک مجتمع نوساز بودیم چه برسد به سازه‌های قدیمی که افراد زیادی در آن مشغول به کار هستند و حاضر نیستند حتی یک روز دست از کسب و کار در راستای ایمن‌سازی بردارند.

تندگویان با اشاره به موضوع مدل مالکیت در مجتمع‌های تجاری نیز گفت: ما با موضوع مالکیت و سرقفلی در مجتمع‌ها مشکل داریم چراکه شهرداری عنوان کرده که بارها به بهره‌برداران واحدهای تجاری اخطاریه داده است و این در حالی است که علی‌رغم تمام تذکراتی که شهرداری داده، باید تذکرات به مالک و نه سرقفلی‌داران داده می‌شد چراکه مالک باید تصمیمات نهایی را درخصوص ایمن‌سازی ملکش اتخاذ کند.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که وقتی ما با حقوق مالکانه طرف هستیم، باید نهادهای حقوقی و قوه قضاییه از مدیریت شهری حمایت کند، گفت: باید در تخلیه، پلمپ و احیای ملک قوه قضاییه به کمک مدیریت شهری بیاید، چراکه مطمئنا هیچ مالک سرقفلی‌داری حاضر نیست، دست از کسب و کار نمی‌کشد تا ملکش ایمن شود مگر اینکه حکم‌های قضایی معتبر داشته باشیم.

نایب رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه بارها عنوان کردم در قوه قضاییه حقوق مالکانه بر حقوق شهروندی و ایمنی شهر ارجحیت دارد، گفت: شاهد بودید که ما برای ایمن‌سازی مجتمع نوساز تجارت جهانی فردوسی مالک دو الی سه بار رای قضایی علیه شهرداری گرفت و این در حالی است که ما تنها در راستای ایمن‌سازی اقدام کرده بودیم و جای سوال است که چرا قوه قضاییه در راستای حمایت از مالک حکم داد و وقتی مدیریت شهری در موضوع پلاسکو با حدود 600 کسبه روبرو بود، باید حمایت قوه قضاییه می‌داشتیم.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sun, 29 Jan 2017 08:04:21 +0330
ضرورت مقاوم‌سازی بناها/ شناسنامه فنی ملک هنوز اجرا نمی‌شود http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26704-ضرورت-مقاوم‌سازی-بناها-شناسنامه-فنی-ملک-هنوز-اجرا-نمی‌شود.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26704-ضرورت-مقاوم‌سازی-بناها-شناسنامه-فنی-ملک-هنوز-اجرا-نمی‌شود.html

http://www.bananews.ir/رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تأکید بر ضرورت افزایش کیفیت بناها گفت: سامانه پایش کیفیت ابنیه کار مشترکی است که با کمک دانشگاه‌ها در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در «سومین کنفرانس و نمایشگاه انبوه‌سازان مسکن و ساختمان» استان تهران اظهار کرد: سامانه پایش کیفیت ابنیه کار مشترکی است که با دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی با هدف ارتقاء کیفیت ساخت و ساز در دستور کار انجمن و دانشگاه قرار دارد و مراحل نهایی خود را طی می‌کند. در این پروژه هزینه‌ها صرفا خدمات کارشناسی است و هیچ تأثیری در افزایش قیمت نهایی مسکن ندارد.

حسن محتشم افزود: بیمه تضمین کیفیت چند سالی است که در وزارت راه و شهرسازی مطرح است. در بیمه ۱۰ ساله پیش‌بینی شده بود که بهره‌برداران در طول بهره‌برداری بیمه هزینه‌ها را بپردازند. ما پیشنهاد دیگری داریم و آن این است که کار به عهده تولیدکننده یا انبوه‌ساز قرار گیرد و آن‌ها خدمات پس از فروش و تضمین کیفیت را عهده‌دار شوند.

پیشنهاد واگذاری شناسنامه فنی ملک به انبوه‌سازی

وی با بیان اینکه بحث شناسنامه فنی ملک هنوز اجرایی نشده گفت: این مبحث دارای اشکالاتی است که اگر به انبوه‌سازان واگذار شود بهتر می‌توانند آن را اجرا کنند.

محتشم خاطر نشان کرد: هشت سال از شروع پروژه مسکن مهر می‌گذرد و همچنان ادامه دارد. علیرغم عدم انعقاد قرارداد جدید توسط دولت یازدهم هنوز جامعه درگیر آن است و هر روز قیمت‌های جدیدی اعلام می‌شود.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران به بحث افزایش وام اشاره کرد و گفت:‌اگر به این مسئله توجه نشود تا پایان سال بعد هم شاهد اتمام پروژه مسکن مهر نخواهیم بود. وزارتخانه باید درباره کمک‌های واقعی و تمام شده این پروژه‌ها به خصوص بلندمرتبه‌ها تعیین تکلیف کند تا انبوه‌سازان زیان نبینند.

وی اظهار کرد: علیرغم کنترل تورم که طی این چند سال مطرح شده، بسیاری از اقلام ساختمانی مثل سیمان و فولاد با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. بالا رفتن قیمت ارز هم در افزایش قیمت مسکن بی‌تأثیر نیست.

محتشم همچنین با اشاره به نیاز سالیانه کشور به یک میلیون واحد مسکونی در سال گفت: طبق برآورد کارشناسان اگر سالیانه یک میلیون واحد در کل کشور بسازیم در سال ۱۴۰۴ عرضه و تقاضا برابر می‌شود اما هم اکنون در بهترین حالت بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تولید نمی‌کنیم. این انباشت تقاضا می‌تواند در آینده به افزایش قیمت مسکن منجر شود.

در ادامه محمدحسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور با تأکید بر جدی گرفتن بحث ایمنی در ساختمان‌ها اظهار کرد: طرح‌های جامعه و تفصیلی شهرها باید متناسب با هر پدیده‌ای پاسخگو باشد. در این زمینه زیرساخت‌های شهری باید با اصول فنی منطبق باشد. همچنین بارگذاری شهری متناسب با امکانات صورت گیرد.

وی با بیان اینکه باید به شهر به عنوان یک موجود زنده نگاه کنیم، تصریح کرد: فضای شهری و کالبدی شهرها باید برگرفته از معماری ایرانی-اسلامی باشد اما سال‌هاست در این خصوص صحبت می‌شود و مبنا و دستاورد علمی در این زمینه کمتر می‌بینیم.

مقیمی بر حفظ و نگهداری بافت‌های تاریخی تأکید کرد و گفت: بافت‌های تاریخی باقابلیت، امروز در معرض هجوم قرار گرفته است که باید از آن‌ها صیانت کنیم. همچنین توانمندسازی در بافت‌های غیررسمی به خصوص در کلان‌شهرها از جمله شهر مشهد باید مورد توجه قرار گیرد. بحث محیط زیست نیز که در سال‌های اخیر به دلیل توسعه سریع شهرها مورد غفلت قرار گرفت موضوع حساسی است که لازم است به صورت جدی به آن بپردازیم.

قائم مقام وزیر کشور توجه به فضای سبز، مبلمان شهری، ایمنی ساختمان‌ها، شریان‌های حیاتی و مدیریت پسماند را از جمله مباحث سکونت‌پذیر کردن شهرها عنوان کرد و گفت: کشور ما حوادث طبیعی و غیرطبیعی بسیاری را پشت سر گذاشته است، زلزله، سیل، خشکسالی و آتش‌سوزی طبیعی در جنگل‌ها از جمله مخاطراتی است که همواره با آن مواجه بودیم. در زلزله رودبار ۱۴-۱۵ هزار نفر به این دلیل که در ساخت‌وسازها اصول ایمنی رعایت نشده بود جان خود را از دست دادند.

زلزله بم بعد از آیین‌نامه ۲۸۰۰ اتفاق افتاد

وی همچنین به زلزله بم اشاره و خاطر نشان کرد: ۳۴ هزار کشته در زلزله بم داشتیم و این در حالی بود که قبل از آن آیین‌نامه ۲۸۰۰ که بر مقاوم‌سازی و کیفیت بناها تأکید می‌کند ارائه شده بود، با این وجود دیدیم بسیاری از ساختمان‌ها در برابر زلزله مقاومت نکردند. البته در این خصوص از نظر تئوریک، نظری، قوانین و دستورالعمل‌های روی کاغذ وضعیت خوبی داریم. از نیروی متخصص دانشگاهی زبده‌ای هم برخورداریم. اما وقتی مشکلات پیش می‌آید نگرانی‌ها خود را نشان می‌دهد و شاهد از دست رفتن عزیزانمان در حوادث هستیم.

یک کپسول آتش‌نشانی می‌تواند جلوی بسیاری حوادث را بگیرد

مقیمی همچنین به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر آتش اشاره کرد و گفت: اگر در یک واحد مسکونی یا تجاری کپسول آتش‌نشانی نباشد یک جرقه کافی است تا یک تینر آتش‌ بگیرد و فراگیر شود، بعد ساختمان فرو می‌ریزد.

قائم مقام وزیر کشور حادثه فرو ریختن حادثه پلاسکو را تأسف‌بار دانست و برای شهدای این فاجعه طلب آمرزش کرد.

عنصر شفافیت یکی از پنج عامل خروج از رکود است

همچنین محمدحسین رفعت‌نژاد مدیرعامل وب‌سایت IHome با اشاره به رکود چهارونیم ساله حاکم بر بخش مسکن اظهار کرد: طبق تحقیقات، عنصر مقاومت و کاهش ریسک‌پذیری یکی از پنج عامل اصلی در خروج از رکود است. در این خصوص وب‌سایت‌های آنلاین در صورتی که با سیاست‌گذاری درست حرکت کنند و بحث اطلاع‌رسانی دقیق را سرلوحه کار خود قرار دهند می‌توانند به شفافیت بازار کمک کنند.

وی افزود: ما دیتاهای زیادی از املاکی که آگهی می‌شود در اختیار داریم. طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم یک شکاف قیمتی بین رقمی که آگهی دهنده ثبت می‌کند و قیمت معامله شده وجود دارد که رقمی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.

رفعت‌نژاد بیان کرد: این شکاف قیمتی باعث می‌شود اولا کسی که می‌خواهد ملک را بفروشد این نگرانی را دارد که نکند ملک را ارزان بفروشد و به همین دلیل قیمت را بالا تعیین می‌کند، از سوی دیگر خریدار شاید تصور می‌کند این قیمت نادرست است و به همین علت ما با ارائه شاخص‌های قیمتی، شکاف بین قیمت عرضه و تقاضا را پر می‌کنیم تا متعاملین اطمینان یابند ملک را به قیمت می‌خرند.

مدیرعامل IHome همچنین با اشاره به خدماتی که املاک مجازی ارائه می‌کنند، گفت: ارائه اطلاعات و مشخصات ملک و نیز اماکن و موقعیت خدمات آموزشی، درمانی، رفاهی و سایر مراکز در وب‌سایت‌ها باعث کاهش حمل و نقل و کاهش ترافیک می‌شود. عنصر اضافه کردن عکس، فیلم و تورهای مجازی ۳۶۰ درجه باعث می‌شود فرد با آگاهی کامل از قیمت ملک، میانگین قیمت منطقه، نقاط اطراف، بیرون و داخل منزل مسکونی را ببیند و با اطلاعات کامل اقدام به عقد قرارداد کند.

وی ایجاد زمینه‌های مدون برای اخذ مجوز سایت‌های مجازی را ضروری دانست و گفت:‌ قانون‌گذار باید شفاف عنوان کند که وب‌سایت‌ها به چه صورت می‌توانند مجوز بگیرند و از سوی دیگر وب‌سایت‌ها دقت کنند که خط قرمزهای صنوف رعایت شوند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Thu, 26 Jan 2017 19:49:29 +0330
حال و روز کسبه پلاسکو بعد از آتش‌سوزی http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26682-حال-و-روز-کسبه-پلاسکو-بعد-از-آتش‌سوزی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26682-حال-و-روز-کسبه-پلاسکو-بعد-از-آتش‌سوزی.html

http://www.bananews.ir/اعضای شورای پلاسکو این روزها جلسه پشت جلسه برگزار می‌کنند. می‌گویند روزهای سختی در راه دارند؛ به ویژه که شب عید هم نزدیک است. آنها معتقدند تنها همدلی و در کنار هم بودن می‌تواند شرایط روحی‌شان را بهتر کند. آنها بارها تاکید می‌کنند کاش مسئولان چند روز بعد از حادثه آنها را فراموش نکنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ روزنامه ایران نوشت: «نابود شدم همه زندگی‌ام رفت، دیدید شب عید چه بلایی سرمان آمد؟ حالا خودم هیچی طفلک ۳۰ نفر کارگرم هم نابود شدند. هر روز زنگ می‌زنند، می‌گویند شب عید جواب زن و بچه‌هایمان را چی باید بدهیم. آخر من چه جوابی دارم که به آنها بدهم؟» اینها حرف‌های محمد کریمی یکی از کسبه ساختمان پلاسکو است. او با بغض حرف می‌زند و تقریباً ترجیع‌بند هر جمله‌اش این است: «دیدید چه بلایی سرمان آمد، چه خاکی به سرمان شد، وای که بدبخت شدیم!»

ساختمان پلاسکو روز پنجشنبه به‌ دلیل آتش‌سوزی فروریخت و عده‌ای را داغدار و بسیاری را بیکار و نگران آینده‌شان کرد. ۵۶۰ واحد تولیدی در پلاسکو مشغول فعالیت بودند که گفته می‌شود فقط حدود ۱۱۰ واحد آن بیمه بوده‌اند. اما کریمی هم مانند اغلب مغازه‌داران پلاسکو فقط ناراحت وضعیت خودش نیست. بارها از آتش‌نشان‌هایی که جانشان را در این حادثه از دست داده‌اند هم حرف می‌زند: «واقعاً نمی‌دانم درباره درد خانواده آتش‌نشان‌ها چه بگویم. فقط همه‌شان بدانند که ما تا آخر عمر قدردان‌شان هستیم.»

کریمی هم مثل اغلب مغازه‌داران پلاسکو ساعتی قبل از فروریختن ساختمان به توصیه آتش‌نشان‌ها آنجا را ترک کرد: «توی مغازه همه‌مان پیک‌نیکی بود برای داغ کردن غذا. من با خودم آوردمش بیرون. کاش همه همکارها این کار را کرده باشند، وای از این همه درد.»

کریمی اداره‌ کننده یک تولیدی از آنهایی است که نه اجناسش بیمه بوده و نه مغازه‌اش: «بیمه‌ام کجا بود؟ فقط خودم را بیمه عمر کردم که آن هم اسنادش در گاوصندوق جا مانده. نمی‌دانم حالا بدون سند قبول می‌کنند یا نه؟» او هم مثل اغلب مغازه‌داران پلاسکو تولید کننده پیراهن مردانه است: «۲۰۰ میلیون جنس توی مغازه‌ام بود. حدود ۲۵۰ میلیون تومان سند و چک هم توی گاوصندوق، موعد همه‌شان هم برج ۱۱ و ۱۲. رفتم آگاهی مرکز گفتند، برو آگاهی بهارستان. آنجا گفتند برو چهارراه استانبول. آنجا گفتند برو با اجاره‌نامه و مبایعه‌نامه بیا. می‌گویم آخر اجاره‌نامه‌ام کجاست؟ همه توی گاوصندوق بود و سوخت. گفتند فرم بگیرید پر کنید. می‌ترسم همه این حرف‌ها را بزنند و بعد یادشان برود. برخی از همکارها برای همین چک و سفته، سوختند. این مال‌دوستی نیست ترس از آبروست.»

علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی روز شنبه اعلام کرد: «برای کاهش آلام مردم در گام اول از فردا صبح کارگران بیکار می‌توانند به اداره کار وزارت رفاه در خیابان حافظ مراجعه و برای دریافت بیمه بیکاری ثبت‌نام کنند. البته کسانی که بیمه شده تأمین اجتماعی باشند.» هر چند کریمی می‌گوید هیچ‌کدام از کارگرانش بیمه نبوده‌اند.

محمد ۳۲ ساله یکی از کارگران اوست: «کارگاه ما نزدیک «جمهوری» است. بیمه هم نبودیم. همه‌مان شب عید بیکار شدیم. دلخوشی همه‌مان عیدی و کارانه شب عید بود. حالا چه‌ کار کنیم. همه با مغازه‌دارها حرف می‌زنند؟ سراغ آنها می‌روند اما هیچ‌کس به فکر کارگران نیست. حالا ما از کجا کار پیدا کنیم؟»

یکی از اعضای شورای پلاسکو که جمعه شب جلسه‌ای را با حضور ۷۰ نفر در خانه یکی از اعضا برگزار کرده در گفت‌وگو با ما می‌گوید: «ما نگران وضعیت روحی کسبه هستیم. برخی از شدت ناراحتی قلب‌شان چند بار گرفته و راهی بیمارستان شده‌اند. می‌دانید مالباختگی در این سطح اصلاً چیز کمی نیست. کاش همه صحبت از شرایط مالی این افراد نکنند. یکی هم برای نجات شرایط روحی‌ به دادشان برسد؛ وگرنه این میان چند نفر دیگر هم می‌میرند. این بار بدون آتش و خفگی. خیلی از کسبه چک دارند، بازار پارچه برای این اتفاقات متلاطم شده.»

شاید برای همین است که این کسبه گروهی به نام «داغداران پلاسکو» تشکیل داده‌اند و معتقدند این روزها تنها کنار هم بودن می‌تواند نجات‌شان دهد. در همین گروه مجازی، مرکز روانشناسی و مشاوره «نگاه سبز» به همه کسبه معرفی شده تا از شنبه ۲ بهمن تا ۱۴ بهمن به مدت دو هفته به همه آسیب‌دیدگان مالی و روانی پلاسکو مشاوره رایگان بدهد.

کریمی همین طور با بغض و آه حرف می‌زند: «صاحبخانه‌ام که فقط به فکر خودش است. سرقفلی برای خودش است و ناراحت سوختن ملک خودش است. کی به ما اهمیت می‌دهد؟»

مولایی یکی دیگر از کسبه پلاسکوست. او هم مثل اغلب کسبه ساختمان پلاسکو دو کارگاه تولیدی‌اش بیرون از ساختمان بوده: «دو کارگاه دارم با ۵۰ کارگر. یعنی داشتم. بدبختی این بود که اگر برج ۸ این اتفاق می‌افتاد آن قدر بدبخت نمی‌شدیم. تمام این مدت داشتیم برای شب عید انبار می‌کردیم. هر چه داشتیم گذاشته بودیم شب عید ارائه بکنیم. همه شب عید بیکاریم، بیکار. برای بیمه بیکاری هم گفتند باید بیمه تأمین اجتماعی داشته باشیم. کارگران من بیمه نیستند. دائم نالان به من زنگ می‌زنند که حالا چه کار کنیم. هیچ جوابی ندارم به آنها بدهم.»

او می‌گوید: «۵۰ سال از خدا عمر گرفته‌ام و با آبرو زندگی کرده‌ام. در یک شب همه چیز دود شد و رفت هوا. تازه همه داغیم. دو روز دیگر پارچه‌فروش‌ها که ازشان جنس بردیم می‌ریزند سرمان و حساب‌شان را می‌خواهند. آنها می‌گویند به ما چه؟ طلب‌مان را می‌خواهیم. خانه‌ات را بفروش! ماشین‌ات را بفروش! اما دریغ! نه ماشین دارم، نه خانه. اجاره‌نشینم همه را فروختم و خرج بازار خراب این سال‌ها کردم تا ورشکست نشوم. وای از دل خانواده آتش‌نشان‌ها که دیگر نمی‌دانم چه بگویم.»

علی ملکیان از دیگر کسبه پلاسکوست: «فقط از شما می‌خواهم واقعیت را بنویسید. این روزها هر چه شنیدم دروغ بود. من اجناسم بیمه بود اما چه فایده دارد؟ مغازه از دست رفت، ملک هم برای بنیاد مستضعفان بود و متأسفانه تا حالا هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. چرا مدام تکرار می‌کنند ۳۰ بار درباره ناایمن بودن ساختمان اخطار داده‌ایم؟ به کی اخطار داده‌اید؟ باید این اخطارها را به بنیاد مستضعفان می‌دادند نه نگهبانی پلاسکو که اخطارنامه‌ها را امضا کرده. همه اخطارها با امضای «کمال عبدی» نگهبان پلاسکوست. این کاملاً قابل اثبات است.»

او ادامه می‌دهد: «بارها اعضای شورای شهر در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کردند، ماشین‌آلات سنگین بافندگی و چرخ‌آلات سنگینی کرده و موجب ریزش ساختمان شده، آخر این حرف‌ها یعنی چه؟ همه اجناس ما خارج از ساختمان تولید می‌شد و تنها اینجا عرضه و پخش می‌شد.»

او امیدوار است اتحادیه و شورای اصناف پیگیر حقوق از دست رفته‌شان باشند. رئیس اتاق اصناف ایران هم در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها احیای پلاسکو را منوط به تصمیم بنیاد مستضعفان یعنی مالک ساختمان دانسته است: «خطر مشابه ساختمان پلاسکو در کمین بازار بزرگ تهران است.»

یکی دیگر از کسبه پلاسکو هم که در طبقه هشتم مغازه داشته، چند روز اخیر شب‌ها و روزهای سختی را سپری کرده: «هیچ‌کس به فکر حال کسبه نیست. پدرم بعد از این ماجرا آن قدر فشار خونش بالا رفت که شب گذشته را در بیمارستان گذراند. نگرانی‌اش هم بدهی‌ها و پول مردم است، نه مال و اموال خودمان. قوه قضائیه هر چه زودتر باید به بحث پلاسکو ورود کند و یک شعبه برای اسناد از بین رفته و چک‌های برگشتی ایجاد کند، چون پیگیری این مسأله در شورای حل اختلاف ماه‌ها طول می‌کشد. خیلی‌ها به خاطر چک‌های برگشتی قلب‌شان گرفته. فکر نکنید این مسأله منحصر به پلاسکوست. خیلی‌ها در بازار بافت و پارچه هم شرایط روحی بسیار نامناسبی دارند. آنها که در معامله مستقیم با هم بودند.»

این مغازه‌دار پلاسکو هم حدود ۴۰۰ میلیون دارایی‌اش را از دست داده: «ما اجناس‌مان بیمه بود اما حدود ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد گردش مالی داریم و حالا همه چک‌هایمان در آتش سوخته. بیشتر مغازه‌ها هم جنس‌هایشان را می‌دادند شهرستان‌ها که همه این اسناد هم نابود شده. ما همه منتظر پاسخگویی بنیاد مستضعفان هستیم تا گام‌های بعدی‌مان را برداریم.»

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Mon, 23 Jan 2017 08:01:29 +0330
حال ساختمان "آلومینیوم" بدتر از پلاسکو است http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26679-حال-ساختمان-آلومینیوم-بدتر-از-پلاسکو-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26679-حال-ساختمان-آلومینیوم-بدتر-از-پلاسکو-است.html

http://www.bananews.ir/ساختمان پلاسکو که روزی دومین برج تجاری بلند پایتخت بود، حالا دیگر نیست. حال باید به ساختمان های بی‌شمار شبیه پلاسکو توجه کرد تا به گفته رئیس‌جمهور دیگر شاهد چنین فجایعی نباشیم. مرکز تجاری مهم دیگر که از لحاظ ایمنی حال و روز خوشی ندارد ساختمان "آلومینیوم" است که به عنوان یکی از مراکز عمده عرضه کننده لوازم خانگی، قطعات و لوازم یدکی این صنعت به شمار می‌رود.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ شاید هیچ کسی فکر نمی کرد که روزی ساختمان پلاسکو که محل تجمع هزاران مشتری ریز و درشت لباس بود، در کمتر یک دقیقه آوار شود و نباشد، اما آسیب شناسی ما را به این سمت و سو می برد که به راستی به غیر از بافت فرسوده مسکونی، چند ساختمان تجاری که واحدهای صنفی مختلف در آن فعالیت می‌کنند، شبیه پلاسکو هستند و پتانسیل تکرار چنین اتفاقات تلخ و فجایعی را دارند؟

به عنوان مثال می توان به ساختمان آلومینیوم تهران اشاره کرد که در همان خیابان جمهوری و نرسیده به پلاسکو واقع شده است که حال و اوضاع خوشی ندارد و گویا تا حادثه تلخی به نام "پلاسکو" اتفاق نیفتد، زنگ‌های خطر به صدا در نمی آید و گوش کسی بدهکار نیست. البته گویا برخی ساکنان و مدیران این ساختمان به فکر پیشگیری افتاده اند. اتحادیه های زیر مجموعه که در این ساختمان فعالیت می‌کنند نیز اذعان دارند که "آلومینیوم" حال خوشی ندارد و زنگ خطر آن را اعلام کرده‌اند.

اما به گفته رئیس دولت یازدهم که صبح شنبه از آوار در هم پیچده پلاسکو بازدید و با مردم و زیان دیدگان این حادثه همدردی کرد، این حادثه درس بزرگی برای همه مسئولان در زمینه امن سازی زندگی مردم که جزو حقوق شهروندی است، بود که باید در این زمینه برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد و این حادثه بسیار تلخ، درسی برای آینده باشد تا دیگر شاهد تکرار چنین فجایعی نباشیم.

علیرضا دبیر - رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران - نیز معتقد است که در شهر تهران بالغ بر ۱۰۰۰ ساختمان شرایطی چون پلاسکو دارند. البته تعداد طبقات‌شان شاید به این اندازه نباشد اما شرایط ایمنی آنها شبیه این ساختمان است، لذا نیازمند اقدام جدی درخصوص این ساختمان‌ها هستیم و در این زمینه شهرداری باید با همکاری دستگاه قضایی از بروز چنین حوادثی پیشگیری کند.

و با این اوضاع باید دید که پلاسکو و شب سیاه آن، درس عبرتی برای همگان شده یا باز هم کسی برای ایمن سازی و پیشگیری از تکرار چنین خاطرات تلخی، جدیت به خرج نمی دهد و چند روز پیش رویش را به آینده نه چندان دوری که مشخص نیست کی باشد، ترجیح می دهد؟

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Mon, 23 Jan 2017 07:01:36 +0330
پلاسکو چگونه فروریخت؟ http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26675-پلاسکو-چگونه-فروریخت؟.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26675-پلاسکو-چگونه-فروریخت؟.html

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت سازنده "نما"ی ساختمان پلاسکو، گفت: ساختمان پلاسکو در زمان ساخت نسبت به دیگر سازه‌های کشور تکنولوژی بالاتر و مقاومت بیشتری داشته ولی شرکت ما صرفا سازنده‌ نمای این ساختمان بوده و ظاهرا هیچ‌یک از سازندگان ساختمان در قید حیات نیستند.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مدیرعامل شرکت سازنده نمای فلزی پلاسکو گفت: شرکت ما مسوول ساخت نمای فلزی شبکه مانند بوده که جلوی ساختمان پلاسکو را پوشش داده و تنها این بخش از ساختمان توسط شرکت ما ساخته شده است، بنابراین مسوول ساخت کل ساختمان، سازه یا قسمت‌های اصلی ساختمان، شرکت دیگری بوده که ظاهرا هیچ‌یک از سازندگان اولیه در قید حیات نیستند.

مهرداد مترجمی درباره علت فروریختن ساختمان پلاسکو گفت: قضاوت من از عکس‌ها و فیلم‌های تاسف‌بار این است که آتش‌سوزی در طبقات فوقانی شروع شده، بعد به سه چهار طبقه دیگر سرایت کرده و آتش طولانی مدت شده است. پایه‌های فلزی در آن طبقات نمی توانسته این‌قدر طولانی دوام بیاورد و نرم شده است. سپس کف‌های بتنی که طبیعتا سنگین هم هستند بر اثر فشار بر روی پایه‌های فلزی به داخل حرکت کرده است.

وی افزود: وقتی نحوه‌ی قبل از فروریختن را مشاهده می‌کنیم در میانه ساختمان غبار زیادی را می بینیم که از بالا به پایین شروع می‌شود. این نشان‌دهنده فشار و از هم پاشی کف‌های بتنی است که پایه‌های فلزی نتوانسته وزن آنها را تحمل کند.

مدیرعامل شرکت سازنده نمای ساختمان پلاسکو تاکید کرد: وزن سه چهار طبقه کف بتنی وقتی به پایین و وسط ساختمان هدایت شده با ضرب زیاد، طبقات دیگر را هم از بین برده است و سازه نتوانسته وزن ناگهانی را تحمل کند و بقیه طبقات هم فرو ریخته‌اند.

مترجمی با بیان این‌که ساختمان پلاسکو حالت U شکل دارد گفت: وسط U فضای خالی است. تمام سقف سنگین بتنی و پایه‌های نرم شده به داخل هدایت شدند که به همین دلیل، فروریزش به سمت درون اتفاق افتاده که ساختمان‌های اطراف صدمه ندیدند و شاید اگر چنین طراحی وجود نداشت ساختمان های اطراف هم دچار سانحه می‌شدند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر سازه پلاسکو بتنی بود می‌توانست در برابر آتش دوام بیاورد؟ اظهار کرد: طبیعتا مقاومت پایه‌های بتنی در برابر آتش، طولانی‌تر از پایه‌های فلزی است اما سازه بتنی هم نمی‌تواند در مقابل آتش طولانی مدت خود را حفظ کند. در کشورهای دیگر که از پایه‌های فلزی استفاده می‌کنند پایه‌ها را با نمایی مقاوم در برابر آتش پوشش می‌دهند اما ۵۷ سال قبل کسی در ایران از این پوشش‌ها استفاده نمی‌کرده است. این پوشش، عایقی است که باعث می‌شود حرارت دیرتر به فلز برسد اما حد مقاومت آن دائمی نیست. لذا با توجه به این‌که آتش ساختمان پلاسکو چندین ساعت طول کشیده حتی اگر چنین پوشش‌هایی بود باز هم نمی‌توانست این مدت زمان طولانی را تحمل کند.

مدیرعامل شرکت سازنده نمای پلاسکو ادامه داد: اگر پایه‌ها بتنی بودند شاید مقاومت بیشتر می‌شد ولی آن هم دائمی نیست؛ چرا که میلگرد در مقابل حرارت مستقیم زیاد نرم می‌شود. هم‌چنین سازه‌های جدید باید با پوشش‌های مقاوم انجام شود که مدت زمان مقاومت در برابر آتش را طولانی می‌کند، با این حال هیچ پوششی نیست که در برابر آتش طولانی دوام بیاورد.

مترجمی هم‌چنین درباره نقشه ساختمان گفت: نقشه اولیه این ساختمان را در اختیار نداریم ولی عکس‌هایی از شروع ساختمان، نوع و احجام فوندانسیون‌ها داریم که وضعیت ساختمان را در سطح و زیر زمین نشان می‌دهد. اگر بخواهم از عکس‌ها قضاوت کنم به نظر من این ساختمان در زمان خودش از استاندارد خوبی برخوردار بوده است. بیش از ۵۰ سال قبل که این ساختمان ساخته شده همه بناها آجری بوده ولی در پلاسکو فوندانسیون های بزرگی ساخته شده و از سازه‌های فلزی ظاهرا قوی تشکیل شده، است، اتصالات هم مناسب بوده است.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Mon, 23 Jan 2017 06:50:08 +0330
نماد تجارت تهران چگونه فروریخت؟ http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26665-نماد-تجارت-تهران-چگونه-فروریخت؟.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26665-نماد-تجارت-تهران-چگونه-فروریخت؟.html

http://www.bananews.ir/تخریب غیرمنتظره به دلیل حرارت بیش از حد طبقات فوقانی پلاسکو حاکی از این است که سازه فلزی در زمان حادثه از کمترین حد مقاومت در برابر حریق برخوردار بوده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علت حادثه ساختمان پلاسکو تخریب ناشی از حرارت بیش از حد و نرم شدن سازه یکپارچه فلزی عنوان شده است؛ سازه ای که اگر اصول ایمنی از سه بعد مقاومت در برابر تخریب، مقاومت در برابر آتش و وجود سیستم اطفای حریق در آن جدی گرفته می شد شاید امروز با چنین فاجعه اسف‌باری مواجه نمی شدیم.

با وجودی که ساختمان پلاسکو فاقد سیستم خودکار اطفای حریق بوده است، اما مقاوم سازی سازه ها به عنوان یکی از ارکان ایمنی ساختمان‌ها در برابر آتش از چند منظر قابل بررسی است. به عبارتی در صورت وقوع آتش سوزی در یک ساختمان، امکان خروج ساکنان در درجه اول حائز اهمیت است و پس از آن می بایستی امکان امدادرسانی توسط نیروهای آتش نشانی و اکیپ های امداد و نجات فرام شود و در نهایت، پایداری ساختمان به عنوان سرمایه ملی می‌بایستی حفظ شود.

مقاوم سازی سازه ها در برابر آتش یکی از مقوله های مهم در صنعت ساختمان است. این امر در کنار تامین سیستم‌های اعلام و اطفای حریق می تواند تضمین کننده ایمنی ساختمان باشد. در صورتی که به هر دلیل سیستم اطفای توانایی خود را در خاموش کردن آتش از دست داده باشد، سازه مقاوم سازی شده پایداری خود را برای تامین زمان امدادرسانی حفظ خواهد کرد. بدین صورت که نیروهای امدادرسانی زمان کافی برای خروج افرادی که در محاصره آتش قرار دارند را فراهم سازند تا پیش از فروریزی ساختمان، امکان خاموش کردن آتش فراهم شود. اما در ساختمان پلاسکو به دلیل ذوب شدن زودهنگام سازه و اتصالات، زمان مناسب برای مهار حریق و خروج، از آتش نشانان سلب شد.

اهمیت سازه مقاوم سازی شده در ساختمان‌های مرتفع که عملا امکانات آتش نشانی به صورت مستقیم نمی تواند عمل کند نمود بیشتری پیدا می کند.

بر اساس اطلاعات دریافتی از سامانه آتش نشانی، مبحث ۳ مقررات ملی ایران (ویرایش سال ۱۳۹۲) و همچنین استانداردهای روز دنیا، مقاوم سازی سازه ها را امری الزامی دانسته و بر اساس آن کلیه المان‌های سازه ای شامل ستون‌ها، تیرهای اصلی، تیرهای فرعی، دیوارها و ... در تمامی ساختمان‌ها می بایستی بر اساس نحوه کاربری، تعداد و مساحت طبقات، سیستم سازه ای را انتخاب کند که تامین کننده نیازهای آیین نامه ای باشد.

از آنجاکه هیچگونه تست میدانی برای کنترل عملکرد سیستم مقاوم سازی شده وجود ندارد، طراحی، تامین کالا و اجرا می بایستی مطابق استانداردهای ملی یا بین المللی صورت پذیرد. به این جهت چند مورد ایمنی می بایستی رعایت شود.

طراحی مقاوم سازی سازه ها در برابر آتش بایستی مطابق طراحی ضخامت به دست آمده از تست آتش در آزمایشگاه معتبر حریق صورت گیرد.

همچنین تامین کالا دارای شرایط خاصی است که تضمین کننده کیفیت و ایمنی استاندارد است، به عبارتی علاوه بر استانداردهای آتش، کالای ارائه شده می بایستی دارای استانداردهای پایه از قبیل مقاومت فشاری، هوازدگی، خوردگی، چسبندگی در برابر ضربه، تغییر شکل، سختی، رشد قارچ و رفتار آتشگیری سطح باشد.

از آنجاکه مواد مقاوم سازی شده در فضاهای پنهان ساختمان قرار دارند و امکان نفوذ آنها به سیستم‌های تهویه مطبوع ناگزیر خواهد بود، به جهت تامین سایر شرایط بهداشتی و محیطی رعایت استانداردها الزامی است.

با توجه به اینکه اجرای نامناسب بهترین ماده در نهایت نتیجه مطلوب و استانداردی در بر نخواهد داشت الزامات اجرایی می بایستی رعایت شود تا نتیجه نهایی حاصل شود.

برای تامین شرایط چهارگانه فوق، بایستی فصل ۴ الزامات و مقررات ارائه شده به صورت دقیق لحاظ شود. کلیه ساختمان‌ها می بایستی اقدامات مقاوم سازی را با هماهنگی کامل سازمان آتش نشانی انجام دهند.

رئیس پژوهشکده ساختمان و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو ابتدا دچار حریق شده و با توجه به اینکه این ساختمان دارای سازه فلزی یکپارچه بوده است، بر اثر حرارت، مقاومت وزنی خود را از دست داده است. طبقاتی که کانون حریق بوده نرم می شود و نمی تواند وزن طبقات فوقانی را تحمل کند.

علی بیت اللهی با بیان اینکه در ساختمان‌های یکپارچه از دست رفتن توان یک ستون باعث صدمه به کل سازه می شود گفت: در این حادثه طبقات فوقانی روی طبقه ای که تحت تاثیر آتش با حرارت بسیار بالا بوده فرو ریخته و کل اسکلت نتوانسته وزن سازه های فرو ریخته را تحمل کند؛ بنابراین فروریزش کلی اتفاق افتاده است.

بیت اللهی تصریح کرد: موقعیت ساختمان پلاسکو در بافت متراکم تجاری قرار دارد. ساختمان پلاسکو نماد تجارت در شهر تهران است اما معابر باریک، عدم رعایت استانداردهای لازم در اطراف ساختمان و قدمت بیش از ۵۰ سال، دلایلی بوده که دامنه بحران را در این حادثه بالا برده است.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Sat, 21 Jan 2017 07:36:56 +0330
حادثه تلخ پلاسکو هشدار جدی به مدیریت شهری و سیاسی است http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26662-حادثه-تلخ-پلاسکو-هشدار-جدی-به-مدیریت-شهری-و-سیاسی-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26662-حادثه-تلخ-پلاسکو-هشدار-جدی-به-مدیریت-شهری-و-سیاسی-است.html

http://www.bananews.ir/رئیس اتاق اصناف ایران در پیامی، وقوع حادثه ریزش ساختمان پلاسکو را به خانواده‌های کسبه و همچنین آتش‌نشانان فداکار تسلیت گفت و آن را هشدار جدی به مدیریت شهری و سیاسی کشور دانست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، متن پیام علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

وقوع حادثه تاسف بار ساختمان پلاسکو، همه مردم عزیزمان را باتالم مواجه کرد. گروهی از خانواده ها، عزیزانشان و گروهی سرمایه ها و هستی شان در آتش سوخت.

به نمایندگی از جامعه بزرگ اصناف ایران، غمگینانه وقوع این حادثه تلخ را به خانواده های عزیز جوانان غیور و مظلوم آتش نشان و خانواده سوگوار و داغدیده کسبه و اصناف ساختمان پلاسکو، تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برایشان علو درجات مسالت دارم.

این حادثه تلخ، هشدار و زنگ خطری جدی است به مدیریت شهری و مدیریت سیاسی کشور و ضروری است تا قبل از وقوع حوادثی مشابه و یا بزرگتر از این دست که احتمال آن برای بسیاری از بازارهای ایران، ممکن الوقوع است، تدبیری جدی اندیشیده شود.

اتاق اصناف ایران همه توان خود را در تعامل با ارکان مدیریت شهری و سیاسی، مصروف کمک به پیشگیری از این حوادث خواهد نمود.

علی فاضلی

رییس اتاق اصناف ایران

]]>
مقاوم سازی ساختمان Fri, 20 Jan 2017 14:52:19 +0330
علت حادثه پلاسکو تشریح شد http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26657-علت-حادثه-پلاسکو-تشریح-شد.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26657-علت-حادثه-پلاسکو-تشریح-شد.html

http://www.bananews.ir/رئیس پژوهشکده ساختمان و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: تراکم بالای مواد قابل اشتعال و نبود سیستم اطفاء حریق استاندارد مهمترین عوامل وقوع حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو بود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir علی بیت‌اللهی اظهار کرد: طبق ارزیابی‌های اولیه، ساختمان پلاسکو از یک سو دربردارنده مواد قابل اشتعال نظیر منسوجات و پوشاک و از سوی دیگر فاقد سیستم اطفاء حریق استاندارد بود.

وی افزود: طبقات فوقانی ساختمان ابتدا دچار حریق شده و با توجه به اینکه این ساختمان دارای سازه فلزی یکپارچه بوده است، بر اثر حرارت، مقاومت وزنی خود را از دست داده است. طبقاتی که کانون حریق بوده نرم می شود و نمی تواند وزن طبقات فوقانی را تحمل کند.

رییس پژوهشکده ساختمان مرکز تحقیقات با بیان اینکه در ساختمانهای یکپارچه از دست رفتن توان یک ستون باعث صدمه به کل سازه می شود گفت: در این حادثه طبقات فوقانی روی طبقه ای که تحت تاثیر آتش با حرارت بسیار بالا بوده فرو ریخته و کل اسکلت نتوانسته وزن سازه های فرو ریخته را تحمل کند، بنابراین فروریزش کلی اتفاق افتاده است.

بیت اللهی، وجود پلیس ساختمان، بخصوص برای بناهای قدیمی را ضروری دانست و گفت: حادثه پلاسکو از چند محور قابل ارزیابی است؛ یکی از دیدگاه مقاومت ساختمان در برابر آتش، موضوع دیگر مسائل سازه ای این ساختمان و مساله ی مهم دیگر به مدیریت بحران مربوط می شود. نحوه امداد و نجات و چگونگی رفتار مردم با نیروهای خدماتی مجموعه عواملی است که دست به دست هم می دهد تا ابعاد یک فاجعه بالا یا پایین بیاید. از این سه دریچه باید حادثه مورد واکاوی قرار گیرد که در روزهای آینده جزییات آن را منتشر می کنیم.

وی تصریح کرد: موقعیت ساختمان پلاسکو در بافت متراکم تجاری قرار دارد. ساختمان پلاسکو نماد تجارت در شهر تهران است اما معابر باریک، عدم رعایت استانداردهای لازم در اطراف ساختمان و قدمت بیش از 50 سال، دلایلی بوده که دامنه بحران را در این حادثه بالا برده است.

رییس پژوهشکده ساختمان و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی ادامه داد: مورد دیگر موضوع رفتار مردم است. هم مردمی که ناظر این ماجرا بودند و هم مردمی که منافعی داشتند و نمی خواستند اموال، اجناس، اشیاء، مدارک و غیره از بین برود. در چنین مواردی نیازمند رفتار صحیح هستیم ولی در حادثه پلاسکو دیدیم چون آموزشهای لازم صورت نگرفته دچار وضعیت بی نظمی شدیم که حتی راه آمبولانسها و آتش نشانان مسدود شده بود.

بیت اللهی با تاکید بر خطرپذیری سازه پلاسکو اظهار کرد: ساختمان پلاسکو ساختمان اول و آخر تهران نیست که در وضعیت خطرناک قرار دارد. از این نوع سازه با این نوع وضعیت از نظر خطرپذیری در تهران زیاد داریم. در بازار تهران و اطراف همین ساختمان، پاساژهای مختلفی با قدمت بالا وجود دارد. همچنین با توجه به اینکه مالکیت این ساختمانها خصوصی است در این نوع مالکیت، مدیریت ساختمان باید قوی عمل کند و اقدامات ایمنی را رعایت کند.

وی بر نقش ارگانهای دخیل در امر پایش مستمر ایمنی ساختمانها تاکید و تصریح کرد: از نظر الزامات اجرایی ساختمانهای موجود و قدیمی، پلیس ساختمان به شدت مغفول مانده است. طبق مبحث 7 و 21 مقررات ملی ساختمان موارد ایمنی باید رعایت شود، فرض را بر این می گذاریم که برای ساختمانهای جدیدالتاسیس این مباحث جدی گرفته می شود اما ساختمانهای قدیمی به شدت مغفول مانده که رسالت مطبوعاتی و ملی ما ایجاب می کند ایمنی را رعایت کنیم تا دچار وضعیتی مشابه ساختمان پلاسکو نشویم.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Fri, 20 Jan 2017 07:20:35 +0330
حادثه پلاسکو در کمین ساختمان‌هایی همانند علاء الدین هم است http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26656-حادثه-پلاسکو-در-کمین-ساختمان‌هایی-همانند-علاء-الدین-هم-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26656-حادثه-پلاسکو-در-کمین-ساختمان‌هایی-همانند-علاء-الدین-هم-است.html

http://www.bananews.ir/سخنگوی شورای شهر تهران با اعلام اینکه بی توجهی ها به معضل بافت فرسوده تهران به ویژه در بخش مرکزی شهر از سوی دولت امروز فاجعه به بار آورد، گفت: یکی از الزامات شهرتهران نوسازی بافت فرسوده است که در این راستا شهرداری تهران در سالهای اخیر باارایه تسهیلات در مسیر حذف این معضل گام برداشته اما در بدنه دولت نوسازی بافت ناپایدار تهران روند بسیار کند و نزدیک به صفر داشته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir رضا تقی پور با انتقاد از اینکه ساکنین و مالکین ساختمان پلاسکو در سنوات گذشته به اخطارهای اتش نشانی بی توجه بوده اند، تصریح کرد: به رغم تمام تذکرات اتش نشانی به خطرات ساختمان پلاسکو اما شاهد تداوم فعالیت کسب و کار در این ساختمان بودیم درست است که نمی خواهیم با برخوردهای خشن مانع از کسب و کار شهروندان در ساختمان های مشابه پلاسکو شویم اما ایمنی موضوع مهمی است که بی توجهی به آن فاجعه به بار می آورد .

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر تهران قصد ایجاد نگرانی در ذهن شهروندان ندارند، ادامه داد: ساختمان های مشابه ساختمان پلاسکو در بافت فرسوده مرکز شهر تهران بسیارند. از همین رو است که توجه به نکات ایمنی بیش از هر زمان دیگری الزامی است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران افزود: یکی از معضلات اصلی بافت فرسوده عدم دسترس پذیری و پایین بودن امکان ارایه خدمات ایمنی است. معضلی که بی شک در کمین ساختمان علاالدین نیز قرار دارد.

بر اساس گزارش شهرنوشت، تقی پور ناایمن بودن ساختمان پلاسکو و عدم توجه به اخطارهای داده شده از سوی آتش نشانان را دلیل اصلی حادثه فروریختن عنوان کرد و گفت: باوجود اینکه در نص صریح قانون اعلام شده دولت موظف به نوسازی بافت ناپایدار و فرسوده شهر تهران و سایرکلانشهرهاست اما همچنان شاهد بی توجهی هایی هستیم که فاجعه بار هستند.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Thu, 19 Jan 2017 14:13:40 +0330
علت حادثه پلاسکو چه بود؟/ ساختمان سیستم اطفا حریق نداشت http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26651-علت-حادثه-پلاسکو-چه-بود؟-ساختمان-سیستم-اطفا-حریق-نداشت.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26651-علت-حادثه-پلاسکو-چه-بود؟-ساختمان-سیستم-اطفا-حریق-نداشت.html

http://www.bananews.ir/کارشناس ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران گفت: هنوز گزارش نهایی کار مشخص نشده، اما می‌توان گفت‌ قدیمی بودن، عدم وجود سیستم اطفاء‌حریق، عدم بهسازی و بازسازی المان‌های سازه‌ای و عدم توجه به مراقبت و نگهداری از ساختمان از مهمترین دلایل فرو ریختن ساختمان بوده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ صابر پیربرناش با بیان اینکه این ساختمان در سال ۱۳۴۱ ساخته و سازمان نظام مهندسی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ آغاز کرده است، اظهار کرد: بنابر این در آن زمان سازمان نظام مهندسی وجود نداشت که بخواهد نظارتی بر ساخت این ساختمان داشته باشد.

به گفته وی در حال حاضر باید منتظر بمانیم تا مسئولان شهرداری و آتش‌نشانی در مورد بحث‌های مقاوم سازی و نگهداری ساختمان نظرات خود را بیان کنند، اما نمی‌توان قدیمی بودن این ساختمان را انکار کرد.

وی تصریح کرد: زمانی که عمر یک ساختمان بیش از ۵۰ سال می‌شود باید مقاوم سازی صورت بگیرد. به گونه‌ای که باید بهسازی و بازسازی برای ساختمان‌هایی با عمر بالا در نظر گرفته شود تا بتوان نیازهای جدید ساختمان را مطابقت داد.

وی ضمن انتقاد به نبود سیستم اطفا حریق در ساختمان پلاسکو تاکید کرد: این مسئله یکی از مهمترین مسائلی بود که اگر به موقع به آن توجه می‌شد میزان حادثه کمتر بود.

پیربرناش با بیان اینکه در حال حاضر سازمان نظام مهندسی تنها در جایگاه یک کارشناس می‌تواند در این مورد اظهار نظر کند عنوان کرد: بحث نگهداری از ساختمان یکی از موارد مهم و اساسی است به طوریکه می‌توان گفت ۲۰ درصد کار معطوف به ساخت و مابقی مربوط به نگهداری از ساختمان می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در همین راستا وزارت راه و شهرسازی مشغول تدوین مقررات جدید برای نگهداری ساختمان است که بی‌شک می‌تواند تاثیرات مثبتی را به جای بگذارد.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Thu, 19 Jan 2017 13:36:04 +0330
بررسی حریق "پلاسکو" در شورای شهر تهران http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26646-بررسی-حریق-پلاسکو-در-شورای-شهر-تهران.html http://www.bananews.ir/technology/technology-retrofiting/26646-بررسی-حریق-پلاسکو-در-شورای-شهر-تهران.html

http://www.bananews.ir/عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران از بررسی موضوع حریق ساختمان پلاسکو در اولین جلسه شورای شهر خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ابوالفضل قناعتی با اشاره به حریق صبح امروز در ساختمان پلاسکو با بیان اینکه این ساختمان 15 طبقه یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های پایتخت است، گفت: متاسفانه به دلیل آنکه این ساختمان‌های قدیمی با استانداردهای سالیان دور ساخته شده‌اند. تعهد کمتری نسبت به رعایت قوانین و مقررات دارند.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه باید ایمنی این ساختمان‌ها از سوی سازمان آتش نشانی مورد بررسی و تایید قرار می‌گرفت، گفت: بررسی کارشناسان آتش نشانی برای یافتن علت دقیق آغاز شده است و قطعا موضوع حریق پلاسکو و ایمنی ساختمان‌های قدیمی به مانند این ساختمان در اولین جلسه شورای شهر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه شهرداری در تاسیس ساختمان‌های جدید، مالکان را ملزم به رعایت استانداردهای ایمنی اخذ شده در مقررات ملی ساختمان می‌کند، گفت: قطعا موضوع ایمنی در جلسه بعدی شورای شهر بررسی می‌شود.

 

ایسنا

]]>
مقاوم سازی ساختمان Thu, 19 Jan 2017 13:03:15 +0330