http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه فناوری و تکنولوژی انرژی در ساختمان

انرژی در ساختمان

http://www.bananews.irانرژی در ساختمان، انرژی های نو ،انرژی خورشیدی، فتوولتائیک، سلول خورشیدی، آبگرمکن خورشیدی، پنل خورشیدی، نیروگاه خورشیدی، شارژر خورشیدی، انرژی تجدید پذیر،انرژی خورشید در ساخت و ساز،قیمت آب و برق مصرفی منازل،راهکارهای کاهش مصرف انرژی در ساخت و ساز، برچسب انرژی و لوازم منزل،برچسب انرژی در ساختمان سازی، قوانین کاهش مصرف انرژی در ساختمان سازی،نیروگاه های برقابی کشور، استفاده از پکیج و شومینه در آپارتمان، توسعه پایدار و انرژی، آب و برق در مسکن مهر، قیمت گاز و ... از جمله مطالب و اخباری هستند که در این بخش ارائه می شود.

مصرف انرژی ایران چند برابر جهان/ راهی برای گذر از خاموشی

http://www.bananews.ir/مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران گفت: آمارها نشان می‌دهد سرانه متوسط مصرف انرژی ایران در بخش کشاورزی ۳.۳ برابر متوسط مصرف انرژی و در بخش ساختمان (عمومی، تجاری، مسکونی و صنعت) نیز ۱.۹ برابر متوسط مصرف انرژی در جهان است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سید حسین سجادی با اشاره به بحران انرژی در تابستان سال ۱۳۹۶، اظهار کرد: به منظور جلوگیری از خاموشی در فصل تابستان اقدامات متعددی در صنعت برق در نظر گرفته شده و در حال حاضر نیز در حال پیگیری است.

وی با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه ادامه داد: ممنوعیت تولید و توزیع لامپ‌های رشته‌ای بالای ۴۰ وات یکی از اقداماتی بوده که طی این مدت به طور جدی از سوی ما و بانک صنعت و معدن مورد پیگیری قرار گرفته است.

به گفته مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران، قرار شده تا بانک مذکور تسهیلات لازم را برای تغییر کاربری به تولیدکنندگان لامپ‌های رشته‌ای بدهد و یارانه سود تسهیلات نیز از طرف سازمان بهره‌وری انرژی داده شود.

سجادی با بیان این‌که این اقدام می‌تواند ۲۰۰۰ مگاوات در پیک مصرف تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: تمهیدات لازم برای اجرایی شدن کامل این طرح تا سال ۱۳۹۶ در نظر گرفته شده که امیدواریم در سال آینده شاهد نتیجه خوب آن باشیم.

وی با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، بیان کرد: به استناد این قانون طرح‌هایی را تنظیم و برای بررسی به شورای اقتصاد ارسال کرده‌ایم که امید است بعد از تصویب این طرح‌ها بتوان آنها را پیگیری کرد.

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران ادامه داد: طرح در حوزه روشنایی معابر و ساختمان‌های اداری جزو مواردی بود که مورد توجه قرار گرفت. همچنین برای تعریف کولرهای گازی جنوب با کولرهایی با راندمان بالا برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

سجادی یکی‌دیگر از طرح‌های مورد توجه را طرح بهسازی سیستم‌های متمرکز سرمایش عنوان و اظهار کرد: طرح دیگری را به منظور بررسی به شورای اقتصاد ارسال شده طرحی مربوط به ارتقاء و تعویض تجهیزات کارخانه‌های تولید سیمان به منظور افزایش راندمان بوده است.

 

ایسنا

چگونه هزینه قبض برق را ۳۵ درصد کاهش دهیم؟

http://www.bananews.ir/با اجرای راهکارهای کاهش مصرف انرژی گرمایشی دربخش ساختمان، مصرف انرژی دراین بخش حدود ۳۵ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir بخش خانگی با متوسط مصرف ۴۱ میلیارد و ۳۸۷ میلیون مترمکعب در طی ۹ سال، ۴۱ درصد از کل مصرف انرژی کل کشور که بیشترین مصرف گازطبیعی را شامل می شود به خود اختصاص داده است.

بر همین اساس با اجرای تعدادی از راهکارهای کاهش مصرف انرژی گرمایشی در بخش ساختمان‌ها از جمله عایق کاری سامانه تاسیسات و لوله‌ها، عایق کاری جداره خارجی ساختمان و نصب پنجره‌های دوجداره استاندارد علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای زندگی ساکنین و افزایش سطح رفاه، مصرف انرژی دراین بخش حدود ۳۵ درصد کاهش یابد.

نصب پنجره‌های دوجداره با قاب‌های فلزی عایق شده، چوبی و یا UPVC استاندارد باعث به حداقل رساندن نفوذ هوا از بیرون به داخل ساختمان و جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شود این پنجره‌ها علاوه بر اینکه عایق صوتی خوبی هستند باعث کاهش اتلاف انرژی تا ۷۰ درصد، کاهش بار حرارتی (گاز) در زمستان و همچنین کاهش بار برودتی (برق) در فصل تابستان و جلوگیری از ورود گرد و غبار و کاهش آلودگی‌های صوتی نیز می‌شوند.

عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنکی آن در تابستان دارد، به طوری که به کمک عایق کاری می‌توان دمای داخلی یک ساختمان را در زمستان ۵ درجه گرم‌تر و در تابستان تا ۱۰ درجه خنک‌تر نگه داشت. بر اساس یافته‌های فنی هر چه میزان مقاومت حرارتی عایق بالاتر باشد، آن عایق حرارت کمتری را از خود عبورخواهد داد.

به اعتقاد کارشناسان درزبندی در و پنچره‌های ساختمان یکی دیگر از راهکارهای جلوگیری از اتلاف انرژی دراین بخش به شمار می‌رود که معمولاً اولین اقدام با درزبندی منافذ یا مکان‌های غیرمتحرک آغاز می‌شود که بیشترین اتلاف را به خود اختصاص داده‌اند. بهتر است درزگیرهایی انتخاب شوند که علاوه بر منعطف بودن، طول عمربالایی نیز داشته باشند.

 

ایسنا

وزیر نفت: گاز مازندران قطع نمی‌شود

http://www.bananews.ir/درپی لغو قرارداد گاز ترکمنستان با کشورمان و احتمال قطع گاز مازندران،اعضای مجمع نمایندگان استان مازندران ظهر امروز - سه شنبه با زنگنه وزیر نفت دیدار کردند تا دغدغه‌های مردم مازندران را پیگیری و منعکس کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ به گفته عبدالله رضیان سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران، وزیر نفت پس از شنیدن نظرات و نگرانی‌های نمایندگان مازندران با تشکر از صبوری و همکاری اهالی خونگرم مازندران با قاطعیت اعلام کرد گاز مازندران به هیچ عنوان قطع نخواهد شد و با اعمال مدیریت توزیع با وجود افت دما، گاز خانگی مازندران و برخی صنایع وابسته به کشاورزی مثل گلخانه ها قطع نخواهد شد.

رضیان افزود: وزیر نفت وعده داد حداکثر تا تیرماه خط دامغان - ساری در مدار قرار گیرد و با تمهیداتی که پیش بینی شده گاز استان مازندران با تامین از خطوط استان های همجوار قطع نمی شود.

سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران ادامه داد: وزیر نفت در این دیدار با تشریح روند قرارداد گاز با ترکمنستان خاطرنشان کرد که برای حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران زیر بار مطالبه غیر اصولی ترکمنستان نرفته است و با افزایش تولید داخلی و مدیریت مصرف بیش از پیش بر عزت و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی افزوده می شود.

در این دیدار بر لزوم صرفه جویی هموطنان جهت مدیریت مصرف و توزیع عادلانه تاکید شد.

 

ایسنا

نقش مردم در مواجهه با تهدید گازی ترکمنستان چیست؟

http://www.bananews.ir/درحالی که ترکمن‌ها برخلاف توافق انجام شده، در صادرات گاز به ایران بدعهدی کرده و گمان کردند با تهدید و قطع گاز می‌توانند از کشورمان باج بگیرند، مسئولان داخلی تاکید دارند که تمهیدات لازم برای مقابله با بحران کم‌گازی انجام شده و حتی اگر قرار به تحمل سختی باشد، ایران کشوری است که مردمش زیر بار زور نمی‌روند و قطعا گرمای همیاری مردمانش اجازه نمی‌دهد سرمای قطعی گاز، لرزه به تن هموطنانشان بیاندازد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ قصه واردات گاز از ترکمنستان براساس قراردادی که از ٢٠ سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن‌گاز امضا شد آغاز و طبق آن قرار شد بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می‎شود. قصه‌ای که در طول آن از این همسایه شمالی هرازگاهی، رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری سرزده است که مهم‎ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ٨٦ بود که متاسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ٩ برابری قیمت گاز شد.

این درحالی است که طبق آمار و مستندات، در سه سال اخیر و با تلاش‎های صورت گرفته مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شده و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شده است که در مذاکرات اخیر که در طی سفر هیاتی از ایران به ترکمنستان صورت گرفت، مورد توافق طرفین قرار گرفت.

البته باید گفت آنچه مجددا باعث سفر هیات ایرانی به ترکمنستان و مذاکره با این کشور شد ارائه پیشنهاد غیرمنطقی ترکمنستان مبنی بر افزایش قیمت گاز وارداتی به ایران و تهدید کشورمان مبنی بر قطع کردن واردات گاز به ایران بود، مذاکراتی رفتار ترکمن ها در آن حاکی از علاقه آن ها به همکاری با ایران بود، به طوری که درحالی که هیات مذاکره کننده ایرانی پس از زیاده خواهی ترکمن ها در مذاکرات گازی، با ترک مذاکرات درحال بازگشت به ایران بود، ترکمن ها در مواجهه با مواضع هیات ایرانی از مواضع خود کوتاه آمده و با پذیرفتن شرایط ایران آماده امضای توافق جدید شدند و هیات ایرانی به سرپرستی حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت را از فرودگاه بازگرداندند.

در نهایت منابع آگاه اعلام کردند توافق اولیه بین دو کشور حاصل شده اما هیچ تفاهم‌نامه‌ای هنوز به امضا نرسیده است و طبق نتیجه مذاکرات قرار شد واردات گاز به ایران قطع نشود و مذاکرات طبق چارچوب قرارداد همچنان ادامه داشته باشد، خبری که با خبر تمدید پنج ساله قرارداد بین ایران و ترکمنستان تکمیل شد.

اما گویی شرکت ترکمن گاز قدرت ایستادگی پای قول و قرار خود را نداشت و به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح روز گذشته، یکشنبه 12 دی ماه، اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.

گرچه در سایه برنامه‌های اجرای شده در سه سال اخیر میزان تولید گاز در کشور به حدی افزایش یافته که آن‌چه کشور را به واردات گاز واداشته، توجیه اقتصادی آن و نه ضرورت استراتژیکش است، اما باید توجه داشت که گذر از این مرحله سخت که ناشی از تصمیم ناگهانی و غیرقابل پیش بینی ترکمن ها بوده، صرفا با صرفه جویی در نیروگاه ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان امکان پذیر است.

نکته قابل توجه در این میان نه مناقشه بین دو کشور، نه بدعهدی ترکمن ها و نه قطع گاز وارداتی به ایران است، بلکه آنچه که اهمیت دارد و پس از این باید روی آن تمرکز بیشتری شود، این است که باید بدانیم ممکن است با صرفه‌جویی نکردن در مصرف گاز منجر به قطع گاز خانگی یکی از هموطنانمان در شمال کشور و در نهایت باج دادن به همسایه طمع‌کار شویم.

نکته‌ای که انکار ناپذیر است اینجاست که مردم ایران که همواره نشان داده‌اند در ایام سختی کنار یکدیگر ایستادگی می‌کنند و در چند دهه اخیر بارها این موضوع را به اثبات رسانده‌اند بار دیگر فرصتی یافته‌اند تا کنار یکدیگر ثابت کنند که هیچ گاه نباید یک ایرانی را تهدید کرد. این بار تنها نباید چشم به دولت دوخت، بلکه همه ما در این قصه، نقش داریم و موثر هستیم.

 

ایسنا

اقدامات مجلس برای مقاوم‌سازی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها

http://www.bananews.ir/نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای اقداماتی را برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و اصلاح الگوی مصرف به ویژه مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن مشخص و تعیین کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه در جلسه علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه) ماده ۷۴ این لایحه را با ۱۳۳ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساند.

بر این اساس به منظور مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و اصلاح الگوی مصرف به ویژه مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن اقدامات زیر انجام گردد:

الف - شهرداری‌ها مکلفند نسبت به درج الزام رعایت مقررات ملی ساختمان در پروانه‌های ساختمانی اقدام نمایند. صدور پایان‌کار برای واحدهای احداث شده بر مبنای این پروانه‌ها، منوط به رعایت کامل این مقررات است.

ب - کلیه مجریان دولتی موظفند مسؤولیت حرفه‌ای خود و در صورت نیاز، مسؤولیت سایر عوامل مرتبط در طراحی، محاسبه و نظارت ساختمانهای تحت پوشش خود اعم از شهری و روستایی را نزد یکی از شرکتهای دارای صلاحیت بیمه نمایند.

ج - به منظور انجام مطالعات لازم برای کاهش خطرپذیری زلزله:

۱ - شبکه ایستگاه‌های شتاب نگاری و زلزله نگاری و پیش‌نشانگرهای زلزله توسعه یابد.

۲- در طی اجرای قانون برنامه استانداردسازی مصالح و روش‌های مقاوم‌سازی ساختمانی به صورت کامل محقق و از تولیدکنندگان و ارائه کنندگان مصالح و روش‌های مذکور حمایت شود.

 

ایسنا