انرژی در ساختمان - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری - شهرسازی http://www.bananews.ir/technology/technology-energy.html Fri, 24 Mar 2017 13:24:44 +0430 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir برق‌رسانی به سه روستای فاقد برق در چهارمحال و بختیاری http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26831-برق‌رسانی-به-سه-روستای-فاقد-برق-در-چهارمحال-و-بختیاری.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26831-برق‌رسانی-به-سه-روستای-فاقد-برق-در-چهارمحال-و-بختیاری.html

http://www.bananews.irمدیرعامل شرکت توزیع برق چهارمحال و بختیاری از برق‌رسانی به سه روستای فاقد برق در استان تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مجید فرهزاد اظهار کرد: تا پایان سال جاری سه روستای فاقد برق در استان برق‌رسانی و 3550 کنتور هوشمند بر روی چاه‌های آب کشاورزی نصب خواهد شد.

وی افزود: شرکت توزیع برق استان در راستای لبیک به فرمایشات رهبری و تحقق شعار سال، خط مشی خود را در افزایش بهره‌وری با کاهش هزینه، کاهش تلفات انرژی و مدیریت مصرف برق تبین و اجرایی کرده است.

فرهزاد خاطرنشان کرد: تلفات شرکت توزیع نیروی برق استان در پایان سال گذشته ۱۲.۷۸ درصد بود که این عدد در مقایسه با نرم کشوری که در مدت مشابه که ۱۱.۵ درصد بود، رشد ۱.۲ درصدی داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان در ادامه اظهار کرد: استاندارد تلفات در کشورهای پیشرفته کمتر از هشت درصد است که بر اساس هدف‌گذاری‌های انجام شده باید تلفات کشورمان تا پایان سال جاری کمتر از ۱۰ درصد شود.

وی، نصب سیستم های قرائت از راه دور بر کلیه فیدرهای استان، اصلاح اتصالات سست در سطح فشار متوسط و فشار ضعیف و تبدیل سیم به کابل با هدف حذف انشعابات غیرمجاز و نوسان‌سازی بافت‌های فرسوده در کل استان را از جمله اقدامات اجراشده در راستای کاهش تلفات در سطح شرکت توزیع برق استان برشمرد.

فرهزاد در ادامه خاطرنشان کرد: تعویض گسترده لوازم اندازه‌گیری و تبدیل کنتورهای مکانیکی به کنتورهای سه زمانه و احداث هشت فیدر فشار متوسط جدید از خروجی پست‌های ۶۳ کیلوولت با هدف کاهش طول متوسط فیدرهای فشار متوسط نیز در کاهش تلفات این شرکت موثر بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان با اشاره به نصب ترانسفورماتورهای کوچک و کم تلفات در مراکز ثقل بار، تصریح کرد: این ترانسفورماتورها با هدف کاهش شعاع تغذیه و رفع افت ولتاژ در مراکز ثقل نصب شدند.

وی خاطرنشان کرد: لوازم اندازه‌گیری مشترکین عادی و دیماندی با هدف نظارت بر صحت عملکرد آنان از طریق اکیپ‌های نظارت بازرسی خواهد شد.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Wed, 01 Mar 2017 12:32:27 +0330
قطع دوباره آب و برق در خوزستان/ وزیر نیرو عازم اهواز شد http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26769-قطع-دوباره-آب-و-برق-در-خوزستان-وزیر-نیرو-عازم-اهواز-شد.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26769-قطع-دوباره-آب-و-برق-در-خوزستان-وزیر-نیرو-عازم-اهواز-شد.html

http://www.bananews.irبر اثر بروز گرد و غبار شدید در خوزستان و رطوبت بسیار بالای این استان، هم‌اکنون برق حدود ۹۰ درصد مشترکان در ۱۱ شهر استان خوزستان همچون خرمشهر، آبادان، شادگان و اهواز قطع شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ به دنبال قطع برق از ساعت ۴ بامداد امروز و خارج شدن پمپ‌های آب تصفیه‌خانه‌ها و چاه‌های تامین آب شرب، آب‌رسانی در شهرهای خوزستان نیز دچار اخلال شده و هم اکنون آب در شهرهای بزرگ استان قطع است.

دشت بزرگ مدیرعامل برق منطقه ای خوزستان در پی قطع برق در برخی شهرهای خوزستان با اشاره به اطلاع رسانی قبلی این شرکت در خصوص پیش بینی ها هواشناسی گفت: در اطلاعیه ای که در تاریخ ۱۹ بهمن ماه صادر شده بود، تصریح شده که امکان وقوع قطعی برق در اثر عملکرد سیستم های حفاظت هوشمند در شرایط نامتعارف آب و هوایی مانند گرد و خاک شدید با غلظت بسیار بالا همچون حادثه اخیر دور از تصور نیست.

وی ادامه داد: باوجود طراحی و ساخت کلیه خطوط و پست‌های انتقال و فوق توزیع شبکه برق استان برای کار در شرایط محیطی با بیشترین حد آلودگی و دما، امکان وقوع قطعی برق در اثر عملکرد سیستم های حفاظت هوشمند در شرایط نامتعارف آب و هوایی مانند گرد و خاک شدید با غلظت بسیار بالا همچون حادثه اخیر دور از تصور نیست.

به گفته مدیرعامل برق منطقه ای خوزستان در صورتی که سیستم های حفاظت هوشمند عملکرد صحیحی نداشته باشند، امکان گسترش خاموشی ها به سایر نقاط استان و حتی کشور، به دلیل بهم پیوسته بودن شبکه، وجود دارد که در صورت این بروز چنینی شرایطی، خسارت های فراوانی را به بار می آید.

دشت بزرگ یاداور شد: اداره کل هواشناسی خوزستان پیشتر در خصوص وزش بادهای قابل ملاحظه و فعال شدن نسبی کانون گرد و خاک درجنوب شرق اهواز، انتظار برخاستن گرد و خاک محلی وکاهش دید افقی در مناطق مرکزی استان هشدار داده بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز مه شدیدی سطح برخی شهرهای استان را پوشانده است، خاطرنشان کرد: در اطلاعیه پیشین برق منطقه ای خوزستان تاکید شده بود گروه های عملیاتی این شرکت به همراه گروه‌های تعمیراتی شرکت تعمیرات انتقال نیروی خوزستان از زمان بروز طوفان، گرد و غبار بی سابقه و بارندگی اندک روز جمعه مورخ هشت بهمن ماه به صورت شبانه روزی و برنامه ریزی شده درحال رفع اثرات باقی مانده آلودگی روی تجهیزات انتقال و فوق توزیع شبکه برق هستند.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک با پیگیری و اقدامات موثر همه مسوولان و دست اندرکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نسبت به اصلاح کانون­های گرد و غبار اقدام لازم صورت پذیرد تا همواره استمرار خدمت­رسانی مراکز زیرساخت از جمله صنعت برق استان امکان پذیر باشد.

بر اثر تکرار این حادثه در چند روز اخیر، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو با همراهی معاونان و مدیران‌عامل توانیر و آبفای کشور بخش آب و برق این وزارتخانه برای رصد و اقدام فوری برای کنترل این بحران عازم استان خوزستان شده است.

در زمان حاضر، علاوه بر گرد و غبار شدید، رطوبت در اهواز حدود ۱۰۰ درصد است و بر اثر اتصال تجهیزات و مقرره‌های برق، پست‌های انتقال و توزیع وشبکه برق‌رسانی در این شهرها، از مدار خارج شده و تلاش برای برقراری جریان برق در این استان در دست انجام است.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Sat, 11 Feb 2017 07:55:26 +0330
مصرف 22 میلیون مترمکعبی گاز در گیلان http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26746-مصرف-22-میلیون-مترمکعبی-گاز-در-گیلان.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26746-مصرف-22-میلیون-مترمکعبی-گاز-در-گیلان.html

http://www.bananews.ir/استاندار گیلان با اشاره به این‌که در روز پنج‌شنبه 22 میلیون متر مکعب گاز در گیلان مصرف شد، تصریح کرد: با توجه به برودت هوا در روز جمعه انتظار می‌رود مصرف افزایش یابد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir دکتر «محمدعلی نجفی» در ستاد هماهنگی مدیریت بحران که هر کدام از معاونین استاندار، مدیران دستگاه‌های اجرایی، شهردار رشت و شهرداران مناطق پنج‌گانه این شهر نیز به ارایه گزارش پرداختند، گفت: بارش بیش از 70 سانتی‌متر برف در مدت 12 ساعت مشکلاتی برای مردم بوجود آورد.

استاندار گیلان اظهار کرد: مجموعه مدیرت شهری تلاش کنند تا محورهای اصلی با به‌کارگیری ماشین‌آلات برف‌روبی بصورت کامل بازگشایی شوند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر رشت شهرستان‌های دیگر در شرق گیلان نیز با مشکلاتی مواجه شدند که گروه‌های مدیریت بحران از سوی استانداری به آن مناطق اعزام شدند.

نجفی افزود: آسیب‌شناسی و ارزیابی در خصوص نحوه عملکرد دستگاه‌ها پس از پایان مشکلات انجام می‌شود.

وی با اشاره به کمک دهیاران در روستاها که برای برفروبی و حل مشکلات کمک کردند، گفت: همیاری مردم به ما کمک می‌کند و دهیاران پتانسیل خوبی دارند.

نجفی  با اشاره به این‌که در روز پنجشنبه 22 میلیون مترمکعب گاز در گیلان مصرف شد، تصریح کرد:  با توجه به برودت هوا در روز جمعه انتظار می‌رود مصرف افزایش یابد.

استاندار گیلان تصریح کرد: باید صرفه‌جویی‌ها در مصرف گاز را افزایش دهیم.

وی گفت: هم‌چنین تمام مقاطع تحصیلی مدارس سراسر استان روز شنبه به‌علت یخبندان، شدت برودت هوا و صرفه‌جویی در مصرف گاز تعطیل است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: پلیس راه نهایت سختگیری را برای خودروهایی که بدون زنجیر چرخ در محورهای برف‌گیر حرکت می‌کنند به خرج دهد، چون ورود این خودروها موجب مختل شدن آمد و شد و بروز مشکلات برای مردم می‌شود.

نجفی با اشاره به گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی و نهادهای مسئول یادآور شد: خوشبختانه در بیمارستان‌ها به‌علت قطعی برق و یا عدم خدمت‌رسانی دستگاه‌های مسئول فوتی نداشتیم.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Fri, 03 Feb 2017 13:18:43 +0330
افتتاح گازرسانی 159 روستای لرستان با حضور مدیرعامل شرکت ملی گاز http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26743-افتتاح-گازرسانی-159-روستای-لرستان-با-حضور-مدیرعامل-شرکت-ملی-گاز.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26743-افتتاح-گازرسانی-159-روستای-لرستان-با-حضور-مدیرعامل-شرکت-ملی-گاز.html

http://www.bananews.ir/گازرسانی به 159 روستای لرستان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir به مناسبت دهه فجر و با حضور مدیرعامل شرکت ملی گاز، نماینده ولی فقیه در لرستان، استاندار و جمعی دیگر از مسئولان طرح گازرسانی به 159 روستای لرستان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

‌مهندس حشمت‌الله شمس مدیرعامل شرکت گاز لرستان در این مراسم اظهار کرد: طی سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی برای توسعه گازرسانی به نقاط مختلف استان ازجمله روستاها شده و این روند تا گازرسانی کامل مناطق ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به افتتاح گازرسانی به 159 روستای استان افزود: با عملیاتی شدن این طرح 8100 خانوار روستایی استان از نعمت گاز بهره‌مند ‌شدند.

شمس میزان اعتبار این طرح‌ها را بیش از 55 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: کلنگ‌زنی طرح گازرسانی به 207 روستا را امروز به‌صورت همزمان داریم که پیش‌بینی می‌شود 12 هزار خانوار تحت پوشش قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت گاز لرستان ادامه داد: برآورد اولیه میزان اعتبار این پروژه 80 میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: همچنین گازرسانی به 20 واحد صنعتی نیز با اعتبار 5 میلیارد تومان در دهه فجر انجام خواهد شد.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Wed, 01 Feb 2017 10:21:25 +0330
گازرسانی به روستاهای اطراف جاده چالوس معطل سرمایه‌گذار http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26723-گازرسانی-به-روستاهای-اطراف-جاده-چالوس-معطل-سرمایه‌گذار.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26723-گازرسانی-به-روستاهای-اطراف-جاده-چالوس-معطل-سرمایه‌گذار.html

http://www.bananews.ir/در حالی که روستاهای جاده چالوس بدون برخورداری از سیستم گاز لوله‌کشی زمستان‌ها را به سختی می‌گذرانند و از آن سو تامین سوخت مایع مانند نفت و گازوییل نیز با دشواری‌های زیادی در این مناطق همراه است و بعضا حتی منجر به خالی شدن روستاها شده، مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز، نبود سرمایه‌گذار را دلیل این موضوع می‌داند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سعید مومنی با تاکید بر اینکه روستاهای اطراف جاده چالوس صعب العبور هستند، گفت: گازرسانی به این روستاها نیاز به سرمایه دارد و از آنجایی که پراکندگی این روستاها زیاد است برای سرمایه گذار جذابیتی ندارد.

وی با بیان اینکه گازرسانی به مصرف کنندگانی که سرانه انشعاب آن ها زیر شش میلیون تومان باشد انجام می‌شود، اظهار کرد: برابر با بند "ق" تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ که بر اساس آن وزارت نفت مجوز مدیریت سرمایه‌گذاری تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار را برای کاهش مصرف انرژی در کشور از مجلس دریافت کرده است، اگر سرانه انشعاب بیش از شش میلیون تومان باشد، نمی‌توان از طریق لوله کشی گازرسانی کرد و باید از طرق دیگر سوخت این مصرف کنندگان را تامین کرد.

او خاطرنشان کرد: از آنجایی که مسیر روستاهای اطراف جاده چالوس کوهستانی و صعب العبور است و برای گازرسانی به این روستاها باید سنگ را شکافت، هزینه گازرسانی آن ها بیش از شش میلیون تومان می شود، بنابراین باید به سراغ سوخت‌های دیگر از جمله نفت سفید، گاز مایع، سی‌ان‌جی یا ال‌پی‌جی رفت.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر گازرسانی به این روستاها نیاز به سرمایه گذار دارد و از آنجایی که پراکندگی این روستاها زیاد است انجام این کار برای سرمایه گذار جذابیتی ندارد.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Sun, 29 Jan 2017 08:10:27 +0330
توضیح شرکت ملی گاز در مورد عدم دسترسی پلاسکو به گاز شهری http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26691-توضیح-شرکت-ملی-گاز-در-مورد-عدم-دسترسی-پلاسکو-به-گاز-شهری.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26691-توضیح-شرکت-ملی-گاز-در-مورد-عدم-دسترسی-پلاسکو-به-گاز-شهری.html

http://www.bananews.ir/مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه ساختمان پلاسکو به گاز شهری وصل نبوده است، اظهار کرد: هیات امنای این ساختمان درخواست خود برای دسترسی به گاز شهری را به ما اعلام کردند اما به دلیل نداشتن شرایط لازم گاز شهری در دسترس آنها قرار نگرفت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مومنی در نشست خبری که صبح امروز در شرکت ملی گاز برگزار شد، اظهار کرد: وقتی مصرف هر تقاضاکننده گازی بیشتر از ۱۶۰ مترمکعب باشد، برای اینکه به گاز شهری دسترسی پیدا کند، باید فضایی را برای نصب ایستگاه اختصاص دهد.

وی افزود: متاسفانه این ساختمان فضایی را برای نصب ایستگاه نداشت.

وی ضمن اینکه این فضا باید توسط مالک ساختمان تامین شود، افزود: البته بنیاد مستضعفان هم درخواست دسترسی این ساختمان به شبکه گاز شهری را به شرکت ملی گاز ارائه کرده بود اما آنها فضای مذکور را نداشتند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به قراردادهای شرکت ملی گاز با کشورهای خارجی توضیح داد: هنوز هیچ قراردادی به نتیجه نرسیده اما البته بیشتر درخواست سوآپ مدنظر است و با کشورهای گرجستان، ارمنستان، ترکیه و برخی کشورهای اروپایی در مذاکره هستیم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در ادامه در مورد شهرها و روستاهای تحت پوشش گاز توضیح داد: در حال حاضر ۱۰۷۷ شرکت از گاز طبیعی استفاده می‌کنند و کار گازرسانی به ۲۱ هزار و ۸۰۰ روستا تمام شده و تا پایان سال به بیش از ۲۳ هزار روستا گازرسانی می‌شود. در حال حاضر ۳۵۰ هزار شبکه گازرسانی در روستاها با ۱۰ میلیون و ۵۹۸ هزار انشعاب جدید انجام شده است و ۲۰ میلیون و ۷۷۵ هزار مصرف‌کننده گاز در شهرها و روستاهای مذکور وجود دارد که ۱۶ میلیون آنها داخل شهرها و ۴ میلیون در داخل روستاها قرار دارند.

مومنی ادامه داد: جمعیت شهری تحت پوشش گازرسانی بیش از ۹۷ درصد و جمعیت روستای تحت پوشش گازرسانی در حال حاضر ۶۹ درصد است که تا پایان دولت به ۷۳ درصد خواهد رسید. روند توسعه گازرسانی به روستاها در ۲۴ سال گذشته حدوداً ۱۴ هزار روستا بوده که در این ۴ سال به ۹ هزار روستا گازرسانی شده است.

وی در مورد پروژه‌های در حال اجرا در مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران توضیح داد: ۲۲۶۱ پروژه به مبلغ ۱۴۳۳ میلیارد تومان انجام شده و تعداد پروژه‌های آماده اجرا ۸۶۳ با ۵۴۸ میلیارد تومان است. سهم گاز مصرف‌کنندگان مختلف تا امروز در بخش صنعت ۹ درصد، در بخش پتروشیمی ۹ درصد، در پالایشگاه‌ها ۴ درصد، در سیمان و فولاد هر کدام ۳ درصد و نیروگاه‌ها ۳۴ درصد است.

این مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز در مورد تعرفه‌های گاز نیز توضیح داد: نرخ تعرفه گاز در سال گذشته در فصول گرم حداکثر ۱۵۰ تومان و از آنجایی که مصرف گاز برخی از مشترکین ما زیاد بود، اگر قیمت گاز را پلکانی محاسبه می‌کردیم این مصرف‌کنندگان به سراغ سوخت مایع می‌رفتند و برای اینکه دولت آنها را ترغیب کند که از گاز استفاده کنند قیمت گاز همان ۱۵۰ ماند و در ۴ ماه سرد سال نیز یک ریال افزایش پیدا نکرد.

افتتاح ۵ ایستگاه توربو کمپرسور

در ادامه تربتی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه شرکت ملی گاز ایران از افتتاح ۵ ایستگاه توربو کمپرسور خبر داد و گفت: این ۵ ایستگاه در خنج، جهرم، صباشهر، نایین و کاشان قرار دارند.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Tue, 24 Jan 2017 19:45:50 +0330
مصرف انرژی ایران چند برابر جهان/ راهی برای گذر از خاموشی http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26634-مصرف-انرژی-ایران-چند-برابر-جهان-راهی-برای-گذر-از-خاموشی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26634-مصرف-انرژی-ایران-چند-برابر-جهان-راهی-برای-گذر-از-خاموشی.html

http://www.bananews.ir/مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران گفت: آمارها نشان می‌دهد سرانه متوسط مصرف انرژی ایران در بخش کشاورزی ۳.۳ برابر متوسط مصرف انرژی و در بخش ساختمان (عمومی، تجاری، مسکونی و صنعت) نیز ۱.۹ برابر متوسط مصرف انرژی در جهان است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سید حسین سجادی با اشاره به بحران انرژی در تابستان سال ۱۳۹۶، اظهار کرد: به منظور جلوگیری از خاموشی در فصل تابستان اقدامات متعددی در صنعت برق در نظر گرفته شده و در حال حاضر نیز در حال پیگیری است.

وی با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه ادامه داد: ممنوعیت تولید و توزیع لامپ‌های رشته‌ای بالای ۴۰ وات یکی از اقداماتی بوده که طی این مدت به طور جدی از سوی ما و بانک صنعت و معدن مورد پیگیری قرار گرفته است.

به گفته مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران، قرار شده تا بانک مذکور تسهیلات لازم را برای تغییر کاربری به تولیدکنندگان لامپ‌های رشته‌ای بدهد و یارانه سود تسهیلات نیز از طرف سازمان بهره‌وری انرژی داده شود.

سجادی با بیان این‌که این اقدام می‌تواند ۲۰۰۰ مگاوات در پیک مصرف تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: تمهیدات لازم برای اجرایی شدن کامل این طرح تا سال ۱۳۹۶ در نظر گرفته شده که امیدواریم در سال آینده شاهد نتیجه خوب آن باشیم.

وی با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، بیان کرد: به استناد این قانون طرح‌هایی را تنظیم و برای بررسی به شورای اقتصاد ارسال کرده‌ایم که امید است بعد از تصویب این طرح‌ها بتوان آنها را پیگیری کرد.

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران ادامه داد: طرح در حوزه روشنایی معابر و ساختمان‌های اداری جزو مواردی بود که مورد توجه قرار گرفت. همچنین برای تعریف کولرهای گازی جنوب با کولرهایی با راندمان بالا برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

سجادی یکی‌دیگر از طرح‌های مورد توجه را طرح بهسازی سیستم‌های متمرکز سرمایش عنوان و اظهار کرد: طرح دیگری را به منظور بررسی به شورای اقتصاد ارسال شده طرحی مربوط به ارتقاء و تعویض تجهیزات کارخانه‌های تولید سیمان به منظور افزایش راندمان بوده است.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Sun, 15 Jan 2017 12:49:18 +0330
چگونه هزینه قبض برق را ۳۵ درصد کاهش دهیم؟ http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26630-چگونه-هزینه-قبض-برق-را-۳۵-درصد-کاهش-دهیم؟.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26630-چگونه-هزینه-قبض-برق-را-۳۵-درصد-کاهش-دهیم؟.html

http://www.bananews.ir/با اجرای راهکارهای کاهش مصرف انرژی گرمایشی دربخش ساختمان، مصرف انرژی دراین بخش حدود ۳۵ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir بخش خانگی با متوسط مصرف ۴۱ میلیارد و ۳۸۷ میلیون مترمکعب در طی ۹ سال، ۴۱ درصد از کل مصرف انرژی کل کشور که بیشترین مصرف گازطبیعی را شامل می شود به خود اختصاص داده است.

بر همین اساس با اجرای تعدادی از راهکارهای کاهش مصرف انرژی گرمایشی در بخش ساختمان‌ها از جمله عایق کاری سامانه تاسیسات و لوله‌ها، عایق کاری جداره خارجی ساختمان و نصب پنجره‌های دوجداره استاندارد علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای زندگی ساکنین و افزایش سطح رفاه، مصرف انرژی دراین بخش حدود ۳۵ درصد کاهش یابد.

نصب پنجره‌های دوجداره با قاب‌های فلزی عایق شده، چوبی و یا UPVC استاندارد باعث به حداقل رساندن نفوذ هوا از بیرون به داخل ساختمان و جلوگیری از اتلاف انرژی می‌شود این پنجره‌ها علاوه بر اینکه عایق صوتی خوبی هستند باعث کاهش اتلاف انرژی تا ۷۰ درصد، کاهش بار حرارتی (گاز) در زمستان و همچنین کاهش بار برودتی (برق) در فصل تابستان و جلوگیری از ورود گرد و غبار و کاهش آلودگی‌های صوتی نیز می‌شوند.

عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنکی آن در تابستان دارد، به طوری که به کمک عایق کاری می‌توان دمای داخلی یک ساختمان را در زمستان ۵ درجه گرم‌تر و در تابستان تا ۱۰ درجه خنک‌تر نگه داشت. بر اساس یافته‌های فنی هر چه میزان مقاومت حرارتی عایق بالاتر باشد، آن عایق حرارت کمتری را از خود عبورخواهد داد.

به اعتقاد کارشناسان درزبندی در و پنچره‌های ساختمان یکی دیگر از راهکارهای جلوگیری از اتلاف انرژی دراین بخش به شمار می‌رود که معمولاً اولین اقدام با درزبندی منافذ یا مکان‌های غیرمتحرک آغاز می‌شود که بیشترین اتلاف را به خود اختصاص داده‌اند. بهتر است درزگیرهایی انتخاب شوند که علاوه بر منعطف بودن، طول عمربالایی نیز داشته باشند.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Sun, 15 Jan 2017 12:27:55 +0330
وزیر نفت: گاز مازندران قطع نمی‌شود http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26592-وزیر-نفت-گاز-مازندران-قطع-نمی‌شود.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26592-وزیر-نفت-گاز-مازندران-قطع-نمی‌شود.html

http://www.bananews.ir/درپی لغو قرارداد گاز ترکمنستان با کشورمان و احتمال قطع گاز مازندران،اعضای مجمع نمایندگان استان مازندران ظهر امروز - سه شنبه با زنگنه وزیر نفت دیدار کردند تا دغدغه‌های مردم مازندران را پیگیری و منعکس کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ به گفته عبدالله رضیان سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران، وزیر نفت پس از شنیدن نظرات و نگرانی‌های نمایندگان مازندران با تشکر از صبوری و همکاری اهالی خونگرم مازندران با قاطعیت اعلام کرد گاز مازندران به هیچ عنوان قطع نخواهد شد و با اعمال مدیریت توزیع با وجود افت دما، گاز خانگی مازندران و برخی صنایع وابسته به کشاورزی مثل گلخانه ها قطع نخواهد شد.

رضیان افزود: وزیر نفت وعده داد حداکثر تا تیرماه خط دامغان - ساری در مدار قرار گیرد و با تمهیداتی که پیش بینی شده گاز استان مازندران با تامین از خطوط استان های همجوار قطع نمی شود.

سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران ادامه داد: وزیر نفت در این دیدار با تشریح روند قرارداد گاز با ترکمنستان خاطرنشان کرد که برای حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران زیر بار مطالبه غیر اصولی ترکمنستان نرفته است و با افزایش تولید داخلی و مدیریت مصرف بیش از پیش بر عزت و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی افزوده می شود.

در این دیدار بر لزوم صرفه جویی هموطنان جهت مدیریت مصرف و توزیع عادلانه تاکید شد.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Tue, 03 Jan 2017 16:48:23 +0330
نقش مردم در مواجهه با تهدید گازی ترکمنستان چیست؟ http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26588-نقش-مردم-در-مواجهه-با-تهدید-گازی-ترکمنستان-چیست؟.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26588-نقش-مردم-در-مواجهه-با-تهدید-گازی-ترکمنستان-چیست؟.html

http://www.bananews.ir/درحالی که ترکمن‌ها برخلاف توافق انجام شده، در صادرات گاز به ایران بدعهدی کرده و گمان کردند با تهدید و قطع گاز می‌توانند از کشورمان باج بگیرند، مسئولان داخلی تاکید دارند که تمهیدات لازم برای مقابله با بحران کم‌گازی انجام شده و حتی اگر قرار به تحمل سختی باشد، ایران کشوری است که مردمش زیر بار زور نمی‌روند و قطعا گرمای همیاری مردمانش اجازه نمی‌دهد سرمای قطعی گاز، لرزه به تن هموطنانشان بیاندازد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ قصه واردات گاز از ترکمنستان براساس قراردادی که از ٢٠ سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن‌گاز امضا شد آغاز و طبق آن قرار شد بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می‎شود. قصه‌ای که در طول آن از این همسایه شمالی هرازگاهی، رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری سرزده است که مهم‎ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ٨٦ بود که متاسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ٩ برابری قیمت گاز شد.

این درحالی است که طبق آمار و مستندات، در سه سال اخیر و با تلاش‎های صورت گرفته مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شده و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شده است که در مذاکرات اخیر که در طی سفر هیاتی از ایران به ترکمنستان صورت گرفت، مورد توافق طرفین قرار گرفت.

البته باید گفت آنچه مجددا باعث سفر هیات ایرانی به ترکمنستان و مذاکره با این کشور شد ارائه پیشنهاد غیرمنطقی ترکمنستان مبنی بر افزایش قیمت گاز وارداتی به ایران و تهدید کشورمان مبنی بر قطع کردن واردات گاز به ایران بود، مذاکراتی رفتار ترکمن ها در آن حاکی از علاقه آن ها به همکاری با ایران بود، به طوری که درحالی که هیات مذاکره کننده ایرانی پس از زیاده خواهی ترکمن ها در مذاکرات گازی، با ترک مذاکرات درحال بازگشت به ایران بود، ترکمن ها در مواجهه با مواضع هیات ایرانی از مواضع خود کوتاه آمده و با پذیرفتن شرایط ایران آماده امضای توافق جدید شدند و هیات ایرانی به سرپرستی حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت را از فرودگاه بازگرداندند.

در نهایت منابع آگاه اعلام کردند توافق اولیه بین دو کشور حاصل شده اما هیچ تفاهم‌نامه‌ای هنوز به امضا نرسیده است و طبق نتیجه مذاکرات قرار شد واردات گاز به ایران قطع نشود و مذاکرات طبق چارچوب قرارداد همچنان ادامه داشته باشد، خبری که با خبر تمدید پنج ساله قرارداد بین ایران و ترکمنستان تکمیل شد.

اما گویی شرکت ترکمن گاز قدرت ایستادگی پای قول و قرار خود را نداشت و به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح روز گذشته، یکشنبه 12 دی ماه، اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است.

گرچه در سایه برنامه‌های اجرای شده در سه سال اخیر میزان تولید گاز در کشور به حدی افزایش یافته که آن‌چه کشور را به واردات گاز واداشته، توجیه اقتصادی آن و نه ضرورت استراتژیکش است، اما باید توجه داشت که گذر از این مرحله سخت که ناشی از تصمیم ناگهانی و غیرقابل پیش بینی ترکمن ها بوده، صرفا با صرفه جویی در نیروگاه ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان امکان پذیر است.

نکته قابل توجه در این میان نه مناقشه بین دو کشور، نه بدعهدی ترکمن ها و نه قطع گاز وارداتی به ایران است، بلکه آنچه که اهمیت دارد و پس از این باید روی آن تمرکز بیشتری شود، این است که باید بدانیم ممکن است با صرفه‌جویی نکردن در مصرف گاز منجر به قطع گاز خانگی یکی از هموطنانمان در شمال کشور و در نهایت باج دادن به همسایه طمع‌کار شویم.

نکته‌ای که انکار ناپذیر است اینجاست که مردم ایران که همواره نشان داده‌اند در ایام سختی کنار یکدیگر ایستادگی می‌کنند و در چند دهه اخیر بارها این موضوع را به اثبات رسانده‌اند بار دیگر فرصتی یافته‌اند تا کنار یکدیگر ثابت کنند که هیچ گاه نباید یک ایرانی را تهدید کرد. این بار تنها نباید چشم به دولت دوخت، بلکه همه ما در این قصه، نقش داریم و موثر هستیم.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Mon, 02 Jan 2017 11:28:26 +0330
اقدامات مجلس برای مقاوم‌سازی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26585-اقدامات-مجلس-برای-مقاوم‌سازی-و-کاهش-مصرف-انرژی-در-ساختمان‌ها.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26585-اقدامات-مجلس-برای-مقاوم‌سازی-و-کاهش-مصرف-انرژی-در-ساختمان‌ها.html

http://www.bananews.ir/نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای اقداماتی را برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و اصلاح الگوی مصرف به ویژه مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن مشخص و تعیین کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه در جلسه علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه) ماده ۷۴ این لایحه را با ۱۳۳ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساند.

بر این اساس به منظور مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و اصلاح الگوی مصرف به ویژه مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن اقدامات زیر انجام گردد:

الف - شهرداری‌ها مکلفند نسبت به درج الزام رعایت مقررات ملی ساختمان در پروانه‌های ساختمانی اقدام نمایند. صدور پایان‌کار برای واحدهای احداث شده بر مبنای این پروانه‌ها، منوط به رعایت کامل این مقررات است.

ب - کلیه مجریان دولتی موظفند مسؤولیت حرفه‌ای خود و در صورت نیاز، مسؤولیت سایر عوامل مرتبط در طراحی، محاسبه و نظارت ساختمانهای تحت پوشش خود اعم از شهری و روستایی را نزد یکی از شرکتهای دارای صلاحیت بیمه نمایند.

ج - به منظور انجام مطالعات لازم برای کاهش خطرپذیری زلزله:

۱ - شبکه ایستگاه‌های شتاب نگاری و زلزله نگاری و پیش‌نشانگرهای زلزله توسعه یابد.

۲- در طی اجرای قانون برنامه استانداردسازی مصالح و روش‌های مقاوم‌سازی ساختمانی به صورت کامل محقق و از تولیدکنندگان و ارائه کنندگان مصالح و روش‌های مذکور حمایت شود.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Mon, 02 Jan 2017 11:00:13 +0330
تجمیع قبوض آب و برق منتفی شد http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26562-تجمیع-قبوض-آب-و-برق-منتفی-شد.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26562-تجمیع-قبوض-آب-و-برق-منتفی-شد.html

http://www.bananews.ir/سال گذشته طرحی با عنوان تجمیع قبوض آب و برق مطرح شد که تاکنون به نتیجه بی‌نتیجه مانده بود، اما در آخرین صحبت‌های قائم مقام وزیر نیرو اجرایی شدن این طرح به‌طور کل منتفی اعلام شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ستار محمودی با بیان این‌که تجمیع قبوض آب و برق به دلیل ماهیت‌های متفاوت این دو حوزه امکان‌پذیر نخواهد بود، اظهار کرد: برخی مولفه‌ها در قبوض آب و برق وجود دارد که نمی‌توان طرح یکسان‌سازی را نیز در قبوض اجرایی کرد.

وی با اشاره به آیتم‌های موجود در قبوض آب و برق، اظهار کرد: یکی از آیتم‌ها که برای مردم سوال ایجاد می‌کند تبصره است که باید در خصوص این آیتم توضیح داد گاهی در شورای شهر و روستاها برای انجام کارهای خاص آیتمی به عنوان تبصره می‌آید که پول این قسمت به طور کامل به حساب دیگری برای اجرای همان طرح منتقل می‌شود.

قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: با توجه به این‌که این آیتم تبصره ممکن است در شهر تهران در قبوض مشترکان وجود داشته باشد اما در شهرستان‌ها این آیتم نباشد و یا این‌که پس از اتمام این تبصره، تبصره دیگری جایگزین شود، لذا به دلیل متغیر بودن امکان آسان‌سازی قبوض آب و برق وجود ندارد.

محمودی با بیان این که تعیین آیتم‌های قبوض آب و برق با برنامه‌ریزی‌های مختلفی صورت گرفته است، تصریح کرد: تمامی آیتم‌ها و هزینه‌های در نظر گرفته شده شفاف و واضح است و هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به گفته وی، به‌طور مثال براساس مصوبه دولت باید ۱۵ تومان به ازای هر مترمکعب به منظور تامین آب روستاها از مشترکان اخذ شود.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Thu, 29 Dec 2016 20:11:50 +0330
مصرف انرژی فقط در ۱۵ درصد ساختمانها بهینه است http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26506-مصرف-انرژی-فقط-در-۱۵-درصد-ساختمانها-بهینه-است.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26506-مصرف-انرژی-فقط-در-۱۵-درصد-ساختمانها-بهینه-است.html

http://www.bananews.ir/رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: متاسفانه مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان فقط در ۱۰ تا ۱۵ درصد ساختمان های کشور اجرا شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمد شکرچی‌زاده در نشست خبری نخستین نمایشگاه راهسازی، راهداری و صنایع وابسته افزود: متاسفانه با وجود گذشت ۲۰ سال از تدوین مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان تنها در ساخت ۱۵ درصد از ساختمان های کشور از این قانون بهره گیری می شود.

وی ادامه داد: مصرف انرژی در ساختمان های کشور ۴ برابر کشورهای اروپایی است و این موضوع باید هر چه سریع تر مورد بررسی قرار گیرد ضمن اینکه ساختمان هایی هم که مبحث ۱۹ را در ساخت و ساز اجرا نمی کنند از طرف شهرداری پایان کار دریافت می کنند.

شکرچی‌زاده اظهار داشت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اقدامات موثری در چهار حوزه حمل و نقل، ساختمان و ابنیه، معماری، مالی و اقتصادی انجام داده است؛ از جمله می توان به راه اندازی سامانه مدیریت روسازی راه های کشور با همکاری آزمایشگاه فنی خاک اشاره کرد که با اجرای این پروژه ۵۵ هزار کیلومتر از راه های شریانی کشور تحت نظارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

وی ادامه داد: با راه اندازی سامانه مدیریت روسازی، مدیریت منابع محدود در نگهداری و تعمیر راه ها انجام شد ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی شناسنامه دقیقی از راه های شریانی کشور به دست آورد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: پروژه دیگری که در بخش حمل و نقل در حال اجراست تهیه و تدوین برنامه عملیاتی طرح ایمنی جاده های کشور است. مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی برای کاهش آمار کشته شدگان جاده ای تدوین طرح ایمنی جاده ها را با همکاری معاونت حمل و نقل و برنامه ریزی در دستور کار قرار داد.

وی ادامه داد: در حوزه مالی و اقتصادی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی با مشکلات متعددی مواجه است که در این میان نیاز به تامین منابع مشاهده می‌شود البته در این مرکز پژوهش‌های مالی و اقتصادی بسیاری تعریف شده و به این منظور از تجارب بین المللی کشورهایی مانند فرانسه هم استفاده شده است.

شکرچی‌زاده به اقدامات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حوزه معماری و شهرسازی اشاره کرد و گفت: این مرکز اقدامات مناسبی برای ایجاد شهری سبز با بهره گیری از تجربه‌های بین المللی برای توسعه پایدار شهری انجام داده است.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حوزه ساختمان و ابنیه فنی هم مبحث انرژی به طور ویژه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

شکرچی‌زاده ادامه داد: در حوزه بهبود مصالح مورد استفاده در ساختمان ها، جاده ها و راه های کشور هم گام های موثری برداشته شده است هم اکنون حدود ۵ میلیارد دلار سالانه بتن در کشور استفاده می شود که در این زمینه مرکز تحقیقات دستورالعمل اجرایی بتن ۱۴۰۴ (بتن باکیفیت) را در دستور کار قرار داده است.

وی به تحقیقات انجام شده در حوزه فرونشست های زمین اشاره کرد و گفت: گزارش های بسیاری در این زمینه آماده شده است و هم اکنون ابزارهای خوبی در اختیار مرکز تحقیقات برای تدوین دستورالعمل های ساخت و ساز در حوالی قنات ها، گسل ها و ... قرار دارد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: سلسله نشست هایی هم برای وقوع زلزله احتمالی در تهران برگزار شده است که می توان به نشست های زلزله تهران و حمل و نقل، زلزله تهران و بیمارستان ها و ... اشاره کرد. ضمن اینکه اقدامات مناسبی هم برای کاهش تلفات جانی در زلزله انجام شده است.

وی تصریح کرد: گاز می تواند یک منبع خطرآفرین در زمان وقوع زلزله باشد و گاهی ۳۰ تا ۵۰ درصد تلفات زلزله ناشی از آتش سوزی ها و انفجار گاز است که در این زمینه مرکز تحقیقات با کمک یک شرکت دانش بنیان دستگاه قطع کن اتوماتیک گاز را تولید کرد که این دستگاه می تواند هم در شبکه خانگی و هم در ساختمان های دولتی مورد استفاده قرار گیرد.

شکرچی زاده در پایان به تعامل جدی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با مراکز علمی سایر کشورها اشاره کرد و خاطرنشان کرد:در آینده نزدیک نشستی مشترک با دانشگاه کالیفرنیا در حوزه شتاب نگاری خواهیم داشت و از آخرین تجارب محققان این دانشگاه بهره خواهیم برد ضمن اینکه تاکنون تعاملات خوبی هم با کشور فرانسه و آلمان در حوزه های مختلف راه، جاده، مسکن و ... داشته ایم.

 

مهر

]]>
انرژی در ساختمان Wed, 21 Dec 2016 06:48:30 +0330
اتلاف انرژی در ساختمان‌های دولتی زیاد است/ نوسازی ۲۵ درصد ساختمان ‌های دولتی http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26485-اتلاف-انرژی-در-ساختمان‌های-دولتی-زیاد-است-نوسازی-۲۵-درصد-ساختمان-‌های-دولتی.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26485-اتلاف-انرژی-در-ساختمان‌های-دولتی-زیاد-است-نوسازی-۲۵-درصد-ساختمان-‌های-دولتی.html

http://www.bananews.ir/علیزاده با بیان اینکه این‌که اتلاف انرژی در ساختمان‌های دولتی زیاد است، تصریح کرد: عمده ساختما‌ن‌های دولتی باید جایگزین شوند و بسیاری از ساختمان‌های قدیمی به علت اینکه در گذشته نظام مهندسی ساخت و ساز حاکم نبود و عمدتا قابل بازسازی نیستند برای آنان جایگزین در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir معاون وزیر راه با اشاره به بازسازی کمتر از ۳۰ درصد ساختمانهای دولتی گفت: فرایند ساخت و ساز تدریجی بوده و حدود ۲۵ درصد ساختمانهای دولتی جایگزین داشته و جدید ساخته شده است.

محمدجعفر علیزاده با بیان اینکه انرژی از ابعاد مختلف حائز اهمیت است، افزود: انرژی از بعد زیست محیطی مهم است که در توسعه پایدار و استفاده برای نسل های بعدی نقش مهم و بی بدیلی دارد.

وی ادامه داد: با توجه به نگاه دولت به مقوله سلامت و ارتقاء سلامت عمومی کشور و اعتباری که از محل مالیات برارزش افزوده دارد، تا پایان دولت بالغ بر ۴۰ بیمارستان جایگزین بیمارستانهای قدیمی خواهیم کرد.

رئیس سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی افزود: قسمت عمد ای از اعتبارات محقق شده و تا این لحظه ۱۷ بیمارستان با بیش از ۱۳۰ تخت تحویل دهیم گام بزرگی است و تعداد زیادی در حال تکمیل و آماده سازی است و به زودی تحویل داده خواهد شد.

وی افزود: در ارتقاء شاخص های فیزیکی، سلامت کار بسیار مهم است و بدون وجود زیر ساخت ها امکان ارائه خدمات در سطح گسترده ای وجود ندارد و نگاهی که دولت به مقوله نوسازی ساختمانها داشت امسال تحول ایجاد خواهیم کرد.

علیزاده با بیان اینکه اینکه اتلاف انرژی در ساختمانهای دولتی زیاد است، تصریح کرد: عمده ساختمان های دولتی باید جایگزین شوند و بسیاری از ساختمانها قدیمی به علت اینکه در گذشته نظام مهندسی ساخت و ساز حاکم نبود و فاقد اسکلت قوی هستند و عمدتا قابل بازسازی نیستند؛ جایگزینی برای انان در دستور کار قرار گرفته است.

در پایان معاون وزیر راه و راه و شهرسازی خبرگزاری صدا و سیما گفت: نگاه منسجم به کل مقوله ساخت و ساز دولتی خصوصی باید داشته باشیم. برخی ساختمان های دولتی قابل بازسازی نیستند و در مجموع باید بیشتر ساختمانهای کشور باید بازسازی و نوسازی شود که در دستور کار قرار گرفت.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

]]>
انرژی در ساختمان Sun, 18 Dec 2016 11:38:31 +0330
انشعاب‌های غیرمجاز معطل اصلاح یک قانون http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26473-انشعاب‌های-غیرمجاز-معطل-اصلاح-یک-قانون.html http://www.bananews.ir/technology/technology-energy/26473-انشعاب‌های-غیرمجاز-معطل-اصلاح-یک-قانون.html

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل انشعاب‌های غیرمجاز اطراف تهران، ماده هشت قانون واگذاری انشعاب به واحدهای بدون پروانه است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سیدعلی بربند با بیان این که مشکل انشعاب‌های غیرمجاز مربوط به مسائل مالی نمی‌شود، اظهار کرد: تنها مساله‌ای که در این بین وجود دارد قانون واگذاری انشعاب است که امکان فروش انشعاب را از ما سلب کرده است و علی‌رغم این‌که امکان تامین برق در این منطقه به شکل قانونی وجود دارد اما قانون مزبور مانع واگذاری شده و گرچه در مجلس نیز این مساله در دست بررسی قرار گرفته، اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با بیان این‌که مشکل اعتباری برای این موضوع نیست و تنها مشکل مطرح در این مساله قانون واگذاری انشعاب است، گفت: باید در این قانون اصلاحاتی صورت بگیرد که اگر این اتفاق حادث شود میزان تلفات به حد قابل توجهی کاهش می‌یابد به‌طوری که در حال حاضر بیش از سه درصد از تلفات مربوط به انشعاب‌های غیرمجاز است.

وی بیان کرد: این کار می‌تواند عاملی برای تامین برق صنایع و سرمایه‌گذاری در این بخش شود. به عبارت دیگر با اصلاح این قانون علاوه بر ذخیره انرژی می‌توان در تامین برق صنایع نیز گام برداشت.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با اشاره به منطقه مرتضی‌گرد، گفت: در این منطقه به دلیل سرمای زمستان مصرف برق بیش از سه برابر افزایش می‌یابد که این مساله نیز موجب آسیب دیدن تجهیزات برقی مشترکان می‌شود، اما با توجه به این‌که انشعاب‌ها غیرمجاز است کاری از دست ما بر نمی‌آید.

بربند با بیان این‌که در حال حاضر کار اصلاح قانون واگذاری انشعاب در مجلس تحت بررسی است، اضافه کرد: سرعت بررسی این کار بسیار کند پیش می‌رود که لازم است توجه ویژه‌ای به این مساله شود.

 

ایسنا

]]>
انرژی در ساختمان Thu, 15 Dec 2016 05:15:49 +0330