http://www.bananews.ir/
خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک
Back شما اینجا هستید: خانه علمی پژوهشی مسابقات

مسابقات

«سیویلیکا» مقالات منتخب جشنواره را در پایگاه خود به نمایش می‌گذارد

http://www.bananews.ir/عاطفه سادات میرصانع درباره حامیان جشنواره ملی دانشجویی «گنجینه» توضیح داد: فرهنگستان هنر و «سیویلیکا» مرجع تخصصی مقالات و کنفرانس‌های علمی کشور حامیان این جشنواره هستند.

چهارمین دوره ی مسابقه دانشجویی معمار برتر 1395

http://www.bananews.ir/بنانیوز- زندگی روزمره همیشه ابعادی کوچک و ملموس دارد. با گسترش ابعاد فیزیکی شهر نه تنها ابعاد واقعی محیط زیست روزمره شهروندان گسترش نمی یابد، بلکه شهر به فضاهای خرد بیشتری نیازمند می شود. گذشته از اهمیت کاربردی روزافزون فضاهای خرد در شهرهای بزرگ، نباید از نقشی که آن ها در شکل دادن به سیمای شهر بازی می کنند غافل بود. خرد فضاها زوائد شهری و فضاهای مرده شهری نیستند بلکه برعکس به دلیل کوچک بودن فرصت های خوبی برای تجربه کردن صدها راه خلاقانه و ابداعی و تشویق طراحان مبتکر و همچنین فرصتی برای پاسخگویی به نیاز به تنوع و بهره وری زیبایی شناختی از شهر پدید می آورند. یک نمونه از فضاهای مرده شهری فضای زیر پل ها و خیابان های شهری است.

پل های بزرگراه ها و خیابان های شهری گذشته از کاربری مهم ترافیکی که به عهده دارند، فضاهای وسیع سرپوشیده ای را به وجود می آورند که گاه مانند پل سید خندان، به طرزی تقریبا سازماندهی شده، مورد استفاده ی مردم قرار می گیرند. این تجربه نشان می دهد که می توان از این فضاها برای برخی از این کاربری ها_ البته اندیشیده_ سود جست و حتی با تمهیداتی چهره تکنولوژیک و ناهنجار آنها را تا حدی تلطیف کرد.

با توجه به آنچه در بالا گفته شد شورای سیاست‌گذاری مسابقه معمار برتر سال ۱۳۹5، موضوع مسابقه امسال را در ادامه روند مسابقات سه سال قبل (سال ۹۲ با موضوع ساماندهی بام‌ها ، در سال ۹۳ با موضوع طراحی نماهای شهری و در سال 94 با موضوع معماری فضاهای مرده مسکونی برگزار شد) ساماندهی و ارتقاء کیفیت فضاهای مرده شهری انتخاب نموده است.

عنوان مسابقه :

طراحی خرد فضا های مرده ی شهری

مشخصات سایت :

سایت مورد نظر ، فضای زیر پل پارک وی واقع در منطقه ی ۳ شهر تهران در بخش شرقی به مساحت تقریبی 920 مترمربع می باشد که مشخصات آن در دو شیت به پیوست ارائه گردیده است. (جهت دريافت فايل كليك كنيد)

شرکت کنندگان با توجه به ملاحظات ذکر شده در شرایط مسابقه نسبت به طراحی سایت فوق الذکر اقدام و مطابق با شرح مدارک تحویلی در مسابقه شرکت نمایند.

مشخصات مدارک تحویلی توسط شرکت کنندگان در مسابقه:

توجه :

تعداد شیت ها حداکثر سه شیت افقی در اندازه ی 70 *50 و به صورت شاسی (فوم برد) می باشد.

1- شیت اول: کانسپت (اسکیس، توضیحات، دیاگرام و ...)

2- شیت دوم: تصاویر سه بعدی

3- شیت سوم: پلان، مقاطع، جزییات، اگزونومتری ( در صورت نیاز) و ادامه تصاویر سه بعدی

4- یک پاکت A4 شامل پرینت هر سه شیت در کاغذ A4 و یک CD با محتوای فایل تمام شیت‌ها (فرمت JPEG) و پاورپوینت مخصوص تحویل آثار را به دبیر خانه تحویل دهند.

توجه:

پاورپوینت مذکور در سایت مرکز معماری ایران قابل دریافت است. این پاورپوینت محدود و بسته شده است و تنها بایستی شرکت کنندگان نام و مشخصات و عکس خود را به همراه عکس شیت‌های خود در آن بارگذاری کنند. (جهت دریافت پاورپوینت کلیک کنید.)

5- کپی کارت ملی و کارت دانشجویی شرکت کنندگان (در صورت شرکت در مسابقه به صورت تیمی اطلاعات کلیه ی افراد تیم باید ارسال گردد.)

یادآوری های ضروری:

1- درصورتیکه شرکت کننده در کمتر از سه شیت پروژه را تحویل نماید می بایست کلیه موارد ذکر شده را لحاظ کند.

2- لازم نیست تمام فضاهای زیر پل طراحی شود.

3- المان کروی موجود در سایت می تواند حذف شود.

4- شرکت کننده می تواند برای زیر پل کاربری خاص پیشنهاد دهدیا فقط برخورد زیبا سازی با زیر پل داشته باشد.

5- به محل تردد پیاده از عرض خیابان توجه شود

6- بدنه زیرین پل می تواند با افزودن عناصری متناسب با طرح پیشنهادی، بهسازی شود.

7- در طراحی می توان کف سازی، تغییر شکل ظاهری ستون و سطح زیرین پل، افزودن عناصر معمارانه یا طبیعی (آب، فضای سبز)، نورپردازی، عناصر بصری و غیره را لحاظ کرد.

8- شیوه ارائه آزاد است و شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت دستی و یا کامپیوتری طرح خودشان را ارائه دهند.

توجه بسیار مهم:

بر روي شیت ها از درج هرگونه آرم، لوگو و یا نشان هاي که بی نامی مدارك را به مخاطره اندازد و امکان تشخیص هویت گروه هاي شرکت کننده را فراهم کند جداً خودداري شود. آثاري که این قانون را نقض نمایند داوري نخواهند شد.

ملاحظات پیشنهادی جهت شرکت کنندگان در مسابقه:

1- با توجه به قرار گیری فضای زیر پل در میان مسیرهای تردد پر ترافیک خودرو، از ایجاد فعالیت های تشدید کننده تردد پیاده به نحوی که عبور و مرور را مختل کند اجتناب شود.

2- راه حل های الگویی و قابل اشاعه به لحاظ مفهومی (نه تکرار) اولویت دارند.

3- به چگونگی حضور انسان در فضای جدید توجه شود. عموما در فضاهای عمومی، فضاها و امکانات بر اساس پتانسیل های آن ها مورد استفاده قرار می گیرند نه لزوما کاربری های تعریف شده برای آن ها.

4- توجه به نورپردازی شبانه از موضوعات مهم در طراحی است.

5- پروژه جدید در صورت امکان، پل را به عنوان یک عنصر زیربنای شهری ارزش گذاری کند.

6- چنانچه خرد فضاهای مرده شهر مورد طراحی و مناسب سازی قرار گیرند، مجموعه اینها می تواند با کمترین هزینه ای هویت جدیدی را به شهر اضافه کند.

7- ایده، خلاقیت و مهارت در پرداختن به ایده اولیه از عوامل مهم ارزیابی پروژه ها هستند.

نحوه ی ثبت نام :

علاقمندان جهت شرکت در مسابقه می توانند از طریق لینک ثبت نام آنلاین ، اقدام به ثبت نام در چهارمین مسابقه ی معمار برتر نمایند.

در این مرحله در پایان تکمیل فرم آنلاین ، کد تایید ثبت نام از طریق سامانه ی پیام کوتاه مرکز معماری ایران به شماره ی موبایل ثبت شده در فرم ثبت نام ارسال می گردد.

بدیهی است ارسال این کد به منزله ی ثبت نام قطعی می باشد.

توجه :

- در صورت تکمیل فرم و مراحل ثبت نام و عدم ارسال کد ثبت ، با شماره ی 43913000-21 داخلی 108 تماس حاصل نمایید و ثبت نام خود را تکمیل کنید.

- از درج این کد بر روی شیت ها و آثار ارسالی خودداری کنید.

توجه: در انتهای صفحه ای که باز می شود، فرم قرار گرفته است. مشخصات خود را وارد کنید. بر روی لینک کلیک کنید

نحوه ی تحویل آثار و مدارک:

کلیه گرو‌های شرکت کننده بایستی طبق تقویم مسابقه و زمان مقرر تحویل آثار، مدارک و شیت‌های خود را به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند. در تحویل و ارسال آثار به دبیرخانه ، لازم است نکات زیر دقیقاً رعایت گردد:

- آثاري که پس از موعد تحویل دریافت شوند داوري نخواهند شد.

- لازم است در بسته بندي آثار دقت لازم به عمل آید تا آثار به صورت سالم به دست دبیرخانه برسد. دبیرخانه مسابقه از پذیرش مدارك آسیب دیده، اعم از بسته های پاره شده و مخدوش و مانند آن معذور خواهد بود.

- کلیه شرکت کنندگان بایستی مشخصات 5 بندی مدارک تحویلی توسط شرکت کنندگان که در بالا به آن اشاره شد را کامل تحویل نمایند. لذا دبیرخانه ی مسابقات از تحویل آثاری که هر 5 بند مدارک ارسالی را رعایت نکرده باشد خودداری می نماید.

- شرکت کنندگان پس از تحویل مدارک، رسید تحویل را از دبیرخانه دریافت خواهند کرد.

داوری و اعلام نتایج :

پس از پایان زمان مقرر در خصوص تحویل آثار ، هییت داوران با حضور مدیر مسابقه داوری آثار را در روز مشخص شده با حضور نماینده دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی انجام می دهند.

نتایج مسابقه در روز اختتامیه که از قبل از طریق سایت مرکز معماری ایران اطلاع رسانی خواهد شد ، طی برگزاری یک همایش به همراه نمایشگاه آثار منتخب اعلام می گردد.

زمان اعلام نتایج هفته ی اول اسفند ماه 1395 می باشد.

توجه:

شرکت کنندگان محترم ساکن شهرستان ها می توانند آثار خود را بدون پرداخت هیچگونه مبلغی به دبیرخانه های واقع در نمایندگی های مرکز معماری ایران در سراسر ایران تحویل دهند.

تقویم مسابقه

- اعلام عمومی مسابقه (هفته اول آذر ماه ۱۳۹5)

- زمان ثبت نام ( از زمان اعلام عمومی تا 30 دی ماه ۱۳۹۵)

- زمان تحویل آثار(16 بهمن ۱۳۹۵ تا 25 بهمن ۱۳۹۵)

- داوری و نمایشگاه آثار منتخب (نيمه اول اسفند ۱۳۹۵)

هیئت داوران

آقای مهندس فیروز فیروز

آقای مهندس هومن بالازاده

آقای دکتر کاوه بذرافکن

آقای دکتر سعید فراهانی

مدیر مسابقه

آقای دکتر کامران افشارنادری

جوایز:

نفر اول مبلغ 70/000/000 ریال (45/000/000 ریال نقد ، 25/000/000 ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)

نفر دوم مبلغ 45/000/000 ریال (25/000/000 ریال نقد، 20/000/000 ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)

نفر سوم مبلغ 30/000/000 ریال (15/000/000 ریال نقد ،15/000/000 ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت مرکز معماری ایران مراجعه فرمایند.

وب سایت مرکز معماری ایران: www.iacenter.ir

تشکیل هیات رسیدگی به اختلافات دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی/ انتصاب مظاهریان برای ۲ سال به ریاست دبیرخانه

http://www.bananews.ir/هیات رسیدگی به اختلافات دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی با انتصاب معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به مدت ۲ سال به ریاست دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی تشکیل شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ هیات‌رسیدگی به اختلافات دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی تشکیل شد. همچنین در نخستین جلسه هیات رسیدگی به اختلافات، اعضا، دکتر حامد مظاهریان را به عنوان رئیس دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی به مدت ۲ سال انتخاب کردند.

متن بیانیه بدین شرح است:

عرصه رقابتی سالم، یکی از ملزومات و زمینه ساز پیشرفته هر کشور است. این عرصه رقابتی در بسیاری از کشورهای جهان، شیوه ای معمول و شایسته است که سال هاست جامعه جهانی در بستر خود آن را تجربه می کند و در کشور ما با توجه به بودن ردپاهایی کمرنگ در تاریخ، امروز، شاهد فراگیر شدن آن هستیم و شاید فراهم شدن زمینه اجرای عادلانه این بستر، یکی از قطعات پازل رشد و ترقی را به شایسته ترین شکل فراهم کند.

وزارت راه و شهرسازی در راستای اجرای آیین نامه جامع برگزاری مسابقات طراحی معماری و شهرسازی (مصوب ۱۳۸۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی) دبیرخانه دائمی را در اردیبهشت ۱۳۹۴ تشیکل و مستقر نموده است.

طبق آیین نامه جامع برگزاری مسابقات، تشکیل هیات رسیدگی به اختلافات به عنوان نهادی برای پاسخگویی به شکایات و اداره کردن دبیرخانه دائمی تشکیل شده که متشکل از؛ نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی، نماینده تام الاختیار رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، نماینده تام‌الاختیار رئیس فرهنگستان هنر، نماینده تام‌الاختیار جامعه مهندسان مشاور ایران، و یک نفر از استادان سرشناس و زبده معماری و شهرسازی به انتخاب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است.

پس از معرفی نمایندگان محترم متشکل از دکتر حامد مظاهریان نماینده وزارت راه و شهرسازی، دکتر سیدمحسن حبیبی نماینده فرهنگستان هنر، دکتر سیدغلامرضا اسلامی نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس علیرضا شهابیان نماینده جامعه مهندسان مشاور از طرف ارگان‌های ذی ربط در نهایت هیات رسیدگی به اختلافات در آبان ماه ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرد.

در نخستین جلسه هیات رسیدگی به اختلافات، اعضا در راستای اجرای بند ۴-۳ بخش ۵ آیین‌نامه جامع برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی، دکتر حامد مظاهریان را به عنوان رئیس دبیرخانه دائمی برای مدت دو سال منصوب کردند. همچنین طبق بند ۴-۲ بخش ۵ آیین نامه مذکور، مهندس خدادادی به عنوان دبیر دائمی انتخاب شد.

امید است که در راستای بهبود عملکرد و ایفاد نقش حاکمیتی دبیرخانه دائمی و هیات رسیدگی به اختلافات، همه ارکان و دست اندرکاران مسابقات اعم از سرمایه گذاران و کارفرمایان، مدیران، مشاوران، داوران، شرکت کنندگان و همچنین نظامات و انجمن ها و اصناف و تمامی بنگاه های حرفه ای با ترویج و اجرای ضوابط و مقررات علاوه بر ارتقای سطح کیفی و کمّی مسابقات بتوانند در جهت وصول و گسترش عدل در سطح جامعه و حرفه، قدمی موثر برداشته و یاری رسان این هیات در رهیافت این مهم گردند.

گفتنی است، در فروردین ماه سال ۹۴ دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی تشکیل شد و دکتر حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با صدور بیانیه ای از شروع به کار دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی خبر داد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

همچنین دستورالعمل تشکیل دبیرخانه دائمی معماری و شهرسازی نیز سال گذشته در جلسه فروردین ماه ۹۴ شورای عالی شهرسازی و معماری با حضور دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و دکتر پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با امضای نمایندگان وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، نیرو، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حفاطت محیط زیست مصوب شد.

 

 پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

تمدید مهلت مسابقه طراحی سردرورودی ساختمان فرهنگی منطقه آزاد اروند

http://www.bananews.ir/مهلت مسابقه طراحی سردرورودی ساختمان فرهنگی اداری منطقه آزاد اروند به دلیل درخواست‌های مکرر شرکت‌کنندگان تا ۲۵ مهرماه تمدید شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir سازمان منطقه آزاد اروند با همکاری شرکت اسکان ایران، در نظر دارد به منظور طراحی المان سردر ورودی ساختمان منطقه آزاد اروند، جهت دریافت برترین طرح، مسابقه‌ای با همین عنوان برگزار کند.

مکان سردر ورودی در محوطه ساختمان در حال اجرای مرکز فرهنگی-اداری اروند، در استان خوزستان واقع در لبه ی اتوبان آبادان-خرمشهر است.

منطقه آزاد اروند دارای اقلیم گرم و خشک با رطوبت نسبی بالاسـت که به دلیل پایین بودن عرض جغرافیایی منطقه، شـدت تابش آفتاب زیاد است. در تابستان، هوای گرم که بر اثر تابش شدید آفتاب ایجاد میشـود، شـرایط نامسـاعدی را ایجـاد می‌کند.

میانگین حداکثر دمای هوا در پنج ماه از سال (اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شـهریور) بـیش از ۴۰ درجـه سلسـیوس و بالاترین دمایی که در منطقه ثبت شده، ۵۳ درجه سلسیوس بوده است. در سه ماه از سال (آذر – دی و بهمن) که فصـل سرد این منطقه را تشکیل می‌دهند، میانگین دمای هوا به پایین‌تر از ۱۰ درجه سلسیوس می‌رسد و پایین‌ترین دمایی کـه در منطقه ثبت شده ۴- درجه سلسیوس بوده است..
هوای گرم و تابش شدید آفتاب باعث تبخیر آب در سطح آبراهه‌های اصلی مثل کارون و ارونـد مـی‌شـود امـا بـه دلیـل مسطح بودن اراضی و وجود باد در منطقه، رطوبت حاصل از تبخیر آب رودخانه‌، تنها در محل باقی نمی‌مانـد و در تمـام ناحیه توزیع می‌شود.

براساس معدل ۲۵ ساله آمار وزش باد، جهت وزش باد غالب در این ناحیه در تمام ماه‌هـای سـال از شمال غربی به جنوب شرقی است. نفوذ سیستم‌های مرطوب غربی در فصل پاییز آغاز شده و در زمستان به حداکثر می‌رسد.

متوسط درصد بارشهـای پـاییز حدود ۳۵ درصد و در زمستان ۵۰ درصد است و حدود ۱۰ درصد بارش های سالیانه بـه فصـل بهـار تعلـق داشـته و سـهم بارش‌های تابستانی بسیار ناچیز و به صفر می‌رسدومیزان گرد و غبار در این منطقه بسیار زیاد است.

طرح ارائه شده باید ضمن توجه به موقعیت خاص استان خوزستان نشانگر هویت شهری این منطقه باشد. خلاقیت و نوآوری در طرح در نظر گرفته شود. نسبت به نحوه نورپردازی در شب و میزان رویت المان سردر (باتوجه به موقعیت طرح و حجم تردد در جاده خرمشهر-آبادان) توجه کافی منظور شود. همچنین طرح پیشنهادی باید قابلیت اجرایی شدن را داشته و از نظر فنی و اقتصادی قابل توجیه باشدو دعوت کنندگی و اصول زیبایی­شناسی فرم در طراحی، منظور شود.

در طراحی المان سردر، از مبانی نظری معماری جنوب ایران استفاده شود و مصالح به‌کار گرفته شده باید از نظر جنس، رنگ، بافت، و استحکام با شرایط محیط سازگار باشند. همچنینبه بستر فیزیکی و شرایط اقلیمی طرح توجه شود وفرم، اندازه، ارتفاع و حجم المان سردر طراحی شده، به منظور ایجاد شرایط همگون بصری، متناسب با ساختمان اصلی و فضای پیرامونی باشد وطرح پیشنهادی به عنوان شاخص منطقه آزاد اروند، قابلیت نماد شدن را دارا باشد.

نیازهای اصلی طرح نیز طراحی ورودی مستقل پیاده برای کارکنان و مراجعان و طراحی ورودی مستقل خودرو با امکان کنترل ورود و خروج است.

مسابقه حاضر به صورت آزاد و در یک مرحله برگزار می شود وطرح­های ارائه شده پس از پایان مسابقه مسترد نخواهد شد.

شرکت اسکان ایران در قبال تاخیر و یا خسارت وارده به مدارک قبل از تحویل آن به دبیرخانه، مسئولیتی را به عهده نخواهد گرفت ودبیرخانه شرکت اسکان ایران به طرح­های رسیده پس از تاریخ اعلام شده ترتیب اثر نخواهد داد.

مهلت ارسال مدارک تا تاریخ ۲۵مهر ماه ۳۵ است و مدارک آماده شده باید به آدرس پستی تهران- خیابان ولیعصر- بالاتر از میرداماد-کوچه ی تابان غربی- پلاک ۷۲- دبیرخانه شرکت اسکان ایران ارسال شود.

ارائه طرح حداقل در ۳ شیت A۲ سفید رنگ باید بدون هرگونه زوائد شامل شرح و ترسیم ایده­ها و مراحل شکل­گیری طرح و دارای دیاگرام نشان دهنده مسیر حرکت پیاده و سواره در طرح همراه با پیشنهاد چگونگی اجرای نورپردازی طرح باشد و ارائه تمام مدارک خواسته شده بر روی لوح فشرده با برچسب خوانا شامل نام کامل طراح و عنوان مسابقه است.

به نفر اول این مسابقه پنج سکه تمام بهار آزادی به همراه لوح تقدیر و به نفر دوم و سوم به ترتیب سه و یک سکه بهار آزادی به همراه لوح تقدیر اعطا می شود. محمدرضا بمانیان، محمد دیده بان، کوروش عطاریان، منصور یگانه و کوروش مومنی نیز هیئت داوران را شامل می‌شوند.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

برگزاری نخستین دوره جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور

http://www.bananews.ir/نخستین دوره جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ نخستین دوره جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان می‌توانند تا پایان وقت اداری شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ آثار خود را ارائه دهند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت http://ecdcenter.ut.ac.ir مراجعه و یا با شماره تلفن‌ ۶۶۴۱۹۳۱۱ تماس حاصل نمایند.