http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه پروژه ها مسکن مهر

مسکن مهر

مسکن مهر، مسکن مهر پردیس، مسکن مهر پرند، تحویل کلید مسکن مهر، وضعیت سند در  مسکن مهر، زمان ساخت و تکمیل مسکن مهر، پارکینک و مسکن مهر، درمان و مسکن مهر، مسکن مهر و دولت ها و ... از جمله اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

تصمیم دولت برای تکمیل طرح مسکن مهر نشان از پایبندی آن به حقوق شهروندی‌ست

http://www.bananews.irتصمیم دولت یازدهم برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر، به عنوان پروژه‌ای که در دولت قبل ناقص و با مشکلات فراوان متولد شد،‌ نشان از تعهد و پایبندی دولت تدبیر و امید به حقوق شهروندی است و از این رو بسرعت در تلاش است این پروژه را در ماه‌های باقیمانده از عمر دولت به اتمام برساند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir طرح مسکن مهر در سال ۱۳۸۵ و در ابتدای دولت نهم و همزمان با رشد جهشی قیمت مسکن در بازار، با رویکرد خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد کلید خورد که اجرای آن بر واگذاری زمین رایگان از سوی دولت استوار بود.

در پروژه مسکن مهر قرار است در مجموع ۲ میلیون ۲۱۵ هزار واحد در یکهزار ۱۶۲ شهر با استفاده از تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان تکمیل شود که بر اساس آمار تاکنون ساخت مسکن مهر در حدود ۸۰۲ شهر به پایان رسیده است.

این طرح که میراث ناهمگون دولت قبل برای دولت یازدهم به شمار می‌رود، با مشکلات عدیده ای از جمله مکان‌یابی نامناسب، نبود خدمات زیربنایی و روبنایی و فضاهای شهری مورد نیاز از جمله مدرسه، مسجد، کلانتری، مکان های ورزشی، مراکز درمانی، کتابخانه و مراکز فرهنگی و معابر مناسب رو به رو بوده است.

با وجود همه این مشکلات و همانگونه که رئیس جمهوری در ابتدای دولت یازدهم اعلام کرد که این دولت خود را متعهد به اتمام این پروژه می‌داند، کار تکمیل این واحدها و رفع نارسایی‌ها از ابتدای دولت یازدهم در دستور کار وزارتخانه‌های مرتبط بوده است.

تصمیم دولت یازدهم برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر، به عنوان پروژه‌ای که در دولت قبل ناقص و با مشکلات فراوان متولد شد،‌ نشان از تعهد و پایبندی دولت تدبیر و امید به حقوق شهروندی است و از این رو بسرعت در تلاش است این پروژه را در ماه‌های باقیمانده از عمر دولت به اتمام برساند.

**واگویه مشکلات اجتماعی و اقتصادی مسکن مهر

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در بیان مشکلات این طرح و با انتقاد از ساخت مسکن مهر در خارج از شهرها و بدون امکانات و تخصیص زیرساخت‌های لازم و گاهی روی زمین‌های کشاورزی، گفته بود: این طرح رشد بزهکاری و افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها را به دنبال داشت.

حسن محتشم این طرح را فاقد بسترسازی مناسب دانست و یادآور شد: در اقتصاد ایران بخش مسکن تنها بخشی بود که دولت در آن تصدی گری نداشت و حدود ۹۵ درصد کارها توسط بخش خصوصی انجام می شد، اما ورود دولت نهم و دهم به این عرصه نتیجه نامطلوب و ناموفقی را رقم زد که هنوز هم ادامه دارد.

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران خاطر نشان کرد: متاسفانه بدون برنامه ریزی اعلام کردند که سالی یک میلیون واحد مسکونی می‌سازند و در این راستا قرارداد بیش از دو میلیون واحد را منعقد کردند، اما در بیش از شش سال حدود ۱.۵ میلیون واحد مسکن مهر ساخته شد.

به گفته وی، بسیاری از واحدهای مسکن مهر در خارج از شهرها و بدون امکانات ساخته شدند حتی در برخی استان ها از زمین‌های کشاورزی برای ساخت خانه استفاده شد که برخی از این واحدها در استان خوزستان به دلیل نبود امکانات زیربنایی و روبنایی از قبیل مدرسه، آب، برق، گاز، بیمارستان و سایر مراکز مورد نیاز بدون استفاده مانده است.

محتشم با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات مسکن مهر ایجاد تورم بود، گفت: در دولت قبل ۴۲۰ هزار میلیارد ریال به مسکن مهر تزریق شد که این خود سبب ایجاد تورم نزدیک به ۴۰ درصدی شد.

** همت دولت یازدهم برای سامان دادن به مسکن مهر

آمارها و مستندات نشان می دهد که بیش از ۴۵ درصد از کل واحدهای واگذار شده مسکن مهر در دولت تدبیر و امید به متقاضیان تحویل شده و بدون شک تلاش های دولت در این دوره نسبت به دوره قبل بسیار چشمگیر بوده است.

بررسی آخرین وضعیت مسکن مهر در شهرهای مختلف کشور حاکی از آن است پیشرفت فیزیکی این بخش از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۹۳ درصد، شرکت عمران شهرهای جدید ۸۵ درصد و همچنین فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر ۹۴ درصد و در حوزه بافت های فرسوده شهری ۹۷ درصد است.

به تازگی «احمد اصغری مهرآبادی» قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر در بیان آخرین وضعیت این طرح از وجود حدود ۲۸۹ هزار واحد به صورت نیمه ‌تمام در مراحل مختلف ساخت در طرح مسکن مهر کشور خبر داد.

وی گفت: ۲.۳۵ درصد این واحدها در مرحله پی‌سازی، ۱۷.۴۶ درصد در مرحله اسکلت، ۸.۴ درصد در مرحله سقف، ۱۸.۲۱ درصد در مرحله سفت‌کاری و ۵۳.۵۹ درصد در مرحله نازک‌کاری قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۱۷ هزار واحد از واحدهای باقیمانده فاقد متقاضی است و ۲۲۹ پرونده دیگر با ظرفیت ۴۹ هزار واحد در مراجع قضایی و در حال رسیدگی است که در این میان ۱۲۳ هزار واحد به ویژه در شهرهای جدید وجود دارد که به شدت نیازمند منابع مالی است.

اصغری مهرآبادی گفت: ۱۶۶ هزار واحد از واحدهای باقیمانده فاقد متقاضی دارای پرونده در مراجع قضایی است که مقرر شده واحدهای در مراحل کمتر از سفت‌کاری به تعداد حدود ۸۲ هزار واحد از سوی سازمان‌های ذیربط به سرعت تعیین تکلیف شود.

وی، محدودیت منابع مالی اعم از تسهیلات بانکی و آورده نقدی متقاضیان، محدودیت منابع یارانه‌ای و تأمین نشدن به موقع برای کمک به تکمیل آماده‌سازی، راه دسترسی، دیوار حائل و مشکلات ناشی از عملکرد تعاونی‌های مسکن را از موانع موجود در مسیر ساخت و آماده ‌سازی پروژه‌های مسکن مهر در کشور عنوان کرد.

قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر یادآورشد: واحدهای فاقد تسهیلات با وجود پیشرفت فیزیکی با میانگین ۵۰ درصدی هم به خاطر موافقت نکردن بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات به آنها از آمار مسکن مهر حذف شده است اما در پروژه‌ها همچنان وجود دارند.

مهرآبادی تاکید کرد: با این حال افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از ۳۰۰ به ۴۰۰ میلیون ریال علاوه بر تسریع تکمیل این واحدها در تامین خدمات زیربنایی، روبنایی و آماده‌سازی و محوطه ‌سازی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

** تنگناهای اعتباری مسکن مهر

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در دولت های نهم و دهم ۴۵۰ هزار میلیارد ریال یعنی معادل ۴۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری بانک مرکزی برای مسکن مهر درنظر گرفته شد.

پیگیری ایرنا بیانگر آن است که طلب بانک مرکزی از بانک مسکن از محل این خط اعتباری ۴۴۴.۶۶۶ هزار میلیارد ریال است یعنی اینکه بانک مسکن در این مدت فقط توانسته پنج هزار و ۳۳۴ میلیارد ریال از این مبلغ را برگرداند.

با توجه به اثرات منفی این برداشت بر ارزش پول ملی، بانک مرکزی با اضافه برداشت از منابع این بانک برای مسکن مهر مخالف بود زیرا به عقیده مسوولان این بانک حدود ۴۳ درصد پایه پولی کشور مربوط به بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی بابت تامین مالی طرح مسکن مهر است.

آثار منفی این استقراض موجب شد تا در دولت یازدهم و در تکمیل واحدهای مسکن مهر، موضوع تغییر منابع مورد نیاز از شیوه گذشته مورد تاکید قرار گیرد و نتایج جلسات کارشناسی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای تامین مالی مسکن مهر منجر به مصوبه شورای پول و اعتبار شد.

بر اساس این مصوبه، سقف فردی تسهیلات مسکن مهر از ۳۰۰ میلیون ریال به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافت اما این شرط به آن افزوده شد که از منابع جدید بانک مرکزی برای آن استفاده نشود؛ با این اوصاف و با وجود افزایش سقف وام های مسکن مهر، بانک مسکن باید از محل منابع خود، تسهیلات این بخش را افزایش دهد.

در این راستا «محمدهاشم بت شکن» مدیرعامل بانک مسکن اواسط بهمن ماه امسال اعلام کرد: تاکنون این بانک برای تکمیل پروژه مسکن مهر ۵۰۵ هزار میلیارد ریال برای ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار واحد مسکن مهر تسهیلات پرداخت کرده است.

بت شکن افزود: از این تعداد تاکنون یک میلیون و ۷۲۶ هزار و ۶۲۹ واحد تحویل متقاضیان شده و به مرحله فروش اقساطی رسیده است.

به گفته بت شکن، مصوبه اخیر شورای پول اعتبار برای افزایش تسهیلات پروژه مسکن مهر از ۳۰۰ به ۴۰۰ میلیارد ریال به شعبه های این بانک در سراسر کشور ابلاغ شده و برآورد ما این است که بانک مسکن برای تکمیل این پروژه ها به ۳۹۰ هزار واحد مسکن مهر تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی پرداخت کند.

در اقدامی دیگر، مجلس شورای اسلامی نیز در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه و با تصویب ماده ۷۳ آن بانک مسکن را موظف کرد نسبت به تامین باقیمانده تعهدات خود و تامین منابع مورد نیاز مسکن مهر، بدون تعهد ساخت واحد جدید اقدام کند تا به این ترتیب پرونده مسکن مهر تا پایان سال ۱۴۰۰ بسته شود.

به نظر می رسد افزایش ۱۰۰ میلیون ریالی تسهیلات مسکن مهر و تزریق این منابع مالی به پروژه های باقیمانده به خصوص در شهر جدید پردیس، سبب تسریع در تکمیل واحدهای مسکن مهر در سطح کشور شود.

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران نیز معتقد است: با افزایش سقف تسهیلات فردی مسکن مهر از ۳۰۰ به ۴۰۰ میلیون ریال سرعت تحویل واحدهای مسکن مهر سرعت می گیرد و این به منزله افزایش قیمت ساخت نیست که برخی تصور می‌کنند.

محمد نادر محمدزاده با بیان اینکه برخی از پیمانکاران درصدد بهانه‌جویی برای افزایش قیمت ساخت هستند، گفت: تورم و قیمت مصالح ساختمانی افزایش نیافته که بخواهیم بپذیریم قیمت ساخت واحدهای مسکن مهر نیز باید رشد داشته باشد، ضمن اینکه افزاشی تسهیلات مسکن مهر می توان به تکمیل خدمات زیربنایی و سهم آورده متقاضیان مسکن مهر در شهر جدید پردیس کمک کند.

این مقام مسئول اظهارداشت: پروژه مسکن مهر در شهر جدید پردیس نیازمند یک برنامه ‌ریزی مجدد است و باید اذعان کنیم که در بررسی‌های قبلی به این نتیجه رسیده بودیم که واحدهای مسکن مهر پردیس، سال ۹۶ هم به اتمام نمی‌رسد، اما با افزایش سقف تسهیلات این بررسی‌ها و نتایج‌ها آن تغییر خواهد کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران اظهار داشت: اکنون از ۷۵ هزار مسکن مهر پردیس تاکنون ۱۴ تا ۱۵ هزار واحد مسکونی آن تحویل متقاضیان شده است و ۴۰ هزار واحد در این شهر بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و افزایش سقف تسهیلات می‌تواند کمک بزرگی به تکمیل این واحدها شود.

محمدزاده با اشاره به اینکه قطعاً پروژه‌های مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم به پایان می‌رسد اما شهر پردیس با سایر پروژه‌ها متفاوت است، گفت: در مجموع ۳۲۰ هزار واحد مسکونی مسکن مهر در سطح شهرهای این استان در دست احداث قرار گرفت که تاکنون بخش زیادی از این واحدها به متقاضیان واگذار شده است.

**چرایی تاخیر در واگذاری برخی واحدها

پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مشکلات فراروی دولت در تکمیل مسکن مهر می گوید: دولت تدبیر و امید برای تکمیل طرح های مسکن مهر هزینه ای به مراتب بیشتر از دولت قبل صرف کرده به شکلی که اگر در دولت قبل ۳۰ تا ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، امروز درصد پیشرفت طرح های مسکن مهر در کشور به ۹۰ و حتی ۱۰۰درصد رسیده است.

وی توضیح داد: دولت یازدهم از زمان آغاز بکار خود همواره در تلاش است که پرونده مسکن مهر تا پایان سال ۹۵ بسته شود اما با وجود پیشرفت ۶۰ درصدی مسکن مهر در این دولت، مشکلات زیربنایی و رو بنایی آن سبب شده روند واگذاری این واحدها با تاخیر انجام شود.

از این رو دولت علاوه بر افزایش سقف تسهیلات، کمک هایی را برای تکمیل این واحدها منظور کرده است که در این پیوند محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جریان سفر رئیس جمهوری به استان البرز، از اختصاص ۱۰ هزار میلیارد ریال برای کمک به تکمیل واحدهای مسکن مهر خبر داد.

انتظار می رود با تخصیص به موقع این منابع به وزارتخانه های نیرو و مسکن و شهرسازی، در کنار تکمیل این واحدها، مشکلات مربوط به خدمات رسانی به سایت های مسکن مهر رفع شود و دولت یازدهم بتواند در راستای عمل به منشور حقوق شهروندی، گره کور مسکن مهر را بگشاید.

 

ایرنا

960 واحد مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر کرمانشاه متقاضی ندارند

http://www.bananews.irمعاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان کرمانشاه گفت: سال آینده پرونده تمامی واحدهای مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان بسته می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ شمس الله خدادادی با اشاره به تعهد ساخت 5549 واحد مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان، گفت: از این میزان تا به امروز 3321 واحد ساخته و تحویل متقاضیان شده است.

وی افزود: عمده پروژه‌هایی که تا به امروز تحویل نشده‌اند یا دارای مشکل بوده و یا فاقد متقاضی هستند که با افزایش تسهیلات مسکن مهر از 30 به 40 میلیون تومان برای برخی از این واحدها، امکان تکمیل و تحویل بخشی از آنها وجود دارد.

خدادادی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 960 واحد مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان فاقد متقاضی هستند که شامل پروژه 256 واحدی بیستون، 128 واحدی ماهیدشت، 480 واحدی کرندغرب و 96 واحدی قصرشیرین است.

وی تصریح کرد: پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها بیش از 50 درصد است، اما تا به امروز به دلیل نبود متقاضی نتوانستیم آن را تکمیل کنیم.

وی تصریح کرد: خوشخبتانه در حال حاضر بند فرم "ج" برای این واحدها برداشته شده و این امکان وجود دارد که واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی به صورت آزاد و با شرایط و تسهیلات مسکن مهر خرید وفروش شوند، بنابراین از همه افراد متقاضی می‌خواهیم در صورت تمایل برای خرید این واحدها مراجعه کنند.

این مقام مسئول افزود: همچنین حدود هزار واحد مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی بیش از 90 درصد وجود دارد که به دلیل عدم تکمیل زیرساخت‌ها هنوز نتوانستیم آنها را تحویل دهیم.

وی تصریح کرد: این پروژه‌ها شامل پروژه 700 واحدی ارتش در منطقه چشمه سفید و 300 واحدی شهرستان قصرشیرین است که اگر دستگاه‌های خدمات رسان مربوطه پای کار بیایند، مشکل این واحدها رفع و پروژه‌ها به متقاضیان تحویل می‌شود.

خدادادیان اظهار کرد: با پیگیری تکمیل زیرساخت‌ها در واحدهای آماده تحویل و نیز یافتن متقاضی برای واحدهای نیمه کاره فاقد متقاضی طی سال آینده، تمام تلاشمان این است که پرونده واحدهای مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر استان تا پایان سال آینده بسته شود.

 

ایسنا

۱۲هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر وصولی داریم

http://www.bananews.irقائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۲ هزار میلیارد تومان وصولی داریم و این پول برای مسکن مهر است و انتظار داریم که این پول از سوی بانک مسکن پرداخت شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir امروز با حضور مهندس مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر کشور، دکتر نجفی استاندار گیلان، مهندس لاهوتی نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی، مهندس علی خاوری مدیرکل راه و شهرسازی استان ۲۱۲۰ واحد مسکن مهر به بهره‌برداری رسید.

مهندس مهرآبادی - قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر - در این مراسم با اشاره به روند خوب پیشرفت پروژه مسکن مهر استان گیلان با اشاره به آمار قابل قبول دولت تدبیر و امید در بحث مسکن مهر کشور تصریح کرد: در دولت نهم و دهم و در دوره ۷ ساله ۶۹۰ هزار واحد و در دولت یازدهم و در دوره حدوداً ۴۲ ماهه ۸۴۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل داده شد.

وی افزود:همچنین بیش از ۵۴ درصد اخذ اسناد اعیانی و ۶۳ درصد فروش اقساطی در دولت یازدهم بوده است.

اعتبار هزار میلیارد تومانی تکمیل مسکن مهر محقق نشد

مهرآبادی خاطرنشان کرد: در ابتدای امسال قرار بود هزار میلیارد از محل اسناد خزانه برای تکمیل مسکن مهر در نظر گرفته شود، اما متاسفانه تاکنون این امر محقق نشد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود :۱۲ هزار میلیارد تومان وصولی داریم و این پول برای مسکن مهر است و انتظار داریم که این پول ازسوی بانک مسکن پرداخت شود.

مهر آبادی ادامه داد: دکتر اخوندی مقام عالی وزارت علیرغم اینکه انتقاداتی به بخش هایی از مسکن مهر داشتند، ولی همواره پیگیر حل مشکلات آن بودند و تلاش های فراوانی داشتند که ماحصل آن کارنامه قابل قبول ایشان در مدت تصدی این مسئولیت است که حدود ۲ میلیون مسکن مهر کشور به متقاضیان تحویل داده شده است.

وی گفت: ۵۵ درصد آن در این دولت بود و مابقی آن طبق دستور ریاست جمهوری باید تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری برسد.

افتتاح مابقی واحد های مسکن مهر در پایان دولت یازدهم

مهندس علی خاوری - مدیرکل راه و شهرسازی - در مراسم افتتاح واحد مسکن مهر استان گیلان که بصورت نمادین در شهرستان لنگرود انجام شد، گفت: پروژه‌های مسکن مهر آماده افتتاح استان گیلان در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر در بخش تعهدات دولت اعم از قراردادهای تفاهمنامه ۳ جانبه، ۴ جانبه، تعاونی و خودمالک، هزار و ۳۸۰ واحد در شهرهای رشت، آستانه، تالش، لنگرود، انزلی، لوشان و فومن و با هزینه ای بالغ بر ۹۳۲ میلیون ریال و پروژه های مسکن مهر شهرهای پایین ۲۵ هزار نفر در استان ۷۴۰ واحد و با هزینه ای بالغ بر ۳۷۰ هزار میلیون ریال امروز به بهره برداری رسید.

مهندس لاهوتی - نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی - ضمن تشکر از همه مدیران استان که در اجرای پروژه ها نهایت مساعدت را داشتند، گفت:تا دیروز کشورهای اروپایی حتی قطعات هواپیما را به ما نمی فروختند و اکنون موفق به خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای ایرباس شدیم.

وی افزود: این اتفاق و موفقیت بزرگ، غرور اروپایی‌ها راشکست و با روحیه خوبی که دست اندرکاران دارند، مسجد ساختیم و عملیات احداث سالن ورزشی آغاز شده و ۱۱ هزار متر مربع زمین برای ساخت مدرسه در اختیار قرار دادیم و واحدهای تجاری خوبی را پیش بینی کردیم و از مسئولین امر که تا اینجا بیشترین کمک را به ما کردند تقاضا داریم این مساعدتها مستمر باشد ...

دکتر محمد علی نجفی - استاندار گیلان - ضمن تشکر از تلاش های وافر کارگزاران و خادمان نظام و عرض تسلیت بمناسبت ایام فاطمیه اظهار داشت : گزارش فرماندار لنگرود، ناشی از این است که در لنگرود کار عظیمی درحال انجام است.

وی افزود : ۸۲۲ پروژه در دهه فجر امسال در سطح استان آماده افتتاح بود که بخش عظیمی از آن به بهره برداری رسید که سهم لنگرود بالاست.

مسکن مهر گاهی مورد بی مهری

نجفی گفت: متاسفانه با وجود اینکه بیش از ۵۵ درصد مسکن مهر در این دولت انجام شده است اما گاهی مورد بی مهری قرار گرفته است و خوشبختانه پروژه هایی که دولت های مختلف شروع کردند توسط این دولت پیگیری شد و خیلی از آنها به ثمر نشست.

استاندار گیلان به موفقیت بزرگ کشور در زمینه خرید هواپیماهای ایرباس اشاره کرد و گفت این یک نیاز واجب بود چراکه ناوگان هوایی ما بسیار قدیمی و فرسوده شده بودند و تمام تلاش دکتر آخوندی در این زمینه افزایش ضریب امنیت مسافران بوده است که بسیار قابل تقدیر است و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضامندیم تمام تلاش خود را در بقای وزیر راه و شهرسازی که با مدیریت درست باعث موفقیت های زیادی در بخش های مختلف شده اند.

 

ایسنا

پرونده مسکن "مهر" سال آینده بسته می‌شود

http://www.bananews.irقائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان اینکه ۲۷۴ هزار واحد مسکن مهر تکمیل نشده در سطح کشور باقی مانده، گفت: واحدهایی که بدون معارض هستند تا پایان عمر دولت و مابقی واحدها نهایتا تا پایان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

وام مسکن مهر از معلولان هشتگرد دریغ شد

http://www.bananews.irدر شرایطی که وام مسکن مهر طی دو مرحله از ۲۵ به ۳۰ و سپس از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده، متقاضیان پروژه مسکن مهر معلولان هشتگرد هنوز درگیر دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ از زمانی که پیمانکار پروژه ۱۰۲۰ واحدی مسکن مهر معلولان هشتگرد به دلیل شائبه کلاهبرداری ۶.۷ میلیارد تومانی خلع ید شده است، پیمانکار که از این اقدام ناراضی بوده از شرکت عمران شکایت کرده و به همین دلیل بانک مسکن جلوی هرگونه پرداخت تسهیلات به این پروژه را گرفته است.

ساخت پروژه مسکن مهر جامعه معلولین ایران از سال ۱۳۸۹ شروع به کار کرد و قرار بود تا سال ۱۳۹۱ به پایان برسد اما ظاهرا با وجودی که شرکت "پ" پیمانکار این پروژه مبلغ ۱۶.۵ میلیارد تومان از بانک و شرکت عمران دریافتی داشته با تشخیص کارشناسان دادگستری ۹.۸ میلیارد تومان در پروژه هزینه کرده و به همین دلیل در سال ۱۳۹۱ از طرف شرکت عمران شهر جدید هتشگرد و معاون وزیر وقت، خلع ید شد.

اما شرکت پیمانکار بعد از چهار سال غیبت حدودا یک سال است که بازگشته و از شرکت عمران شکایت کرده که بنا به ادعای مدیرعامل تعاونی مسکن جامعه معلولین ایران توانسته با نفوذ در داوری، شرکت عمران را محکوم کند ولی با اقدام به موقع شرکت عمران هشتگرد حکم شکسته شده و پیمانکار محکوم شده که معلولان هم اکنون منتظر حکم تجدیدنظر هستند.

داوود نیاکان در این خصوص گفت: متاسفانه بانک که در هنگام شکایت از پیمانکار غفلت کرده و پیگیری نکرده است، الان نیز بهانه گرفته که بر اساس شکایت شرکت "پ" جلوی ادامه پرداخت تسهیلات به پروژه مسدود شده است. با این کار خسارات فقط متوجه معلولان عضو در این پروژه شده که هم باید جریمه دیرکرد بپردازند و هم دیرتر صاحب خانه شوند.

مدیرعامل تعاونی مسکن جامعه معلولان ایران با طرح این سوال که چرا باید جریمه بی دقتی مسوولان بانک مسکن را معلولان بپردازند، افزود: امیدواریم هرچه سریع تر صدای این عزیزان مظلوم به گوش مسوولان برسد.

به گفته نیاکان، اعضای تعاونی مسکن جامعه معلولین ایران که از طولانی شدن پروژه دلگیر هستند قصد داشتند این هفته جلوی بانک مسکن تجمع کنند که فعلا ما پادرمیانی کردیم و از آنها خواستیم از این اقدام خودداری کنند؛ زیرا امیدواریم با درایت مسوولان بانک، مشکلات به پایان برسد.

 

ایسنا