http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه پروژه ها پروژه های بین المللی

پروژه های بین المللی

رشد 480 درصدی صادرات کلینکر از سیستان‌وبلوچستان

http://www.bananews.ir/معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به پتانسیل‌های مناسب استان در زمینه وجود مواداولیه تولید سیمان، رشد مناسبی در تولید و صادرات محصول سیمان طی سه ماهه اول سالجاری در استان داشته‌ایم.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ جواد میر افزود: طی این مدت بیش از 64 هزار تن کلینکر از استان صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 480 درصدی را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: طی این مدت بیش از 218 هزار تن سیمان نیز از کارخانه‌های سیمان سیستان و سیمان خاش به کشورهایی از جمله پاکستان، افغانستان، کویت، عراق و عمان صادر شده که رشد بالغ بر 50 درصدی را نشان می‌دهد.

میر گفت: از کل سیمان صادراتی از استان 170 هزار تن سهم سیمان سیستان و از کل کلینکر صادراتی 58 هزار و 600 تن سهم سیمان خاش است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان در ادامه افزود: طرح سیمان طیس واقع در شهرستان سرباز با ظرفیت یک میلیون و 100 هزار تن نیز در استان در حال اجرا است و 80 درصد ماشین‌آلات طرح در محل موجود و در مجموع این طرح دارای پیشرفت فیزیکی 25 درصدی است.

ایران اولین صادرکننده سیمان در جهان

http://www.bananews.ir/نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: ایران با صادرات بیش از 19 میلیون تن سیمان در سال گذشته، رتبه اول صادرات این محصول را در جهان به دست آورده است.

به گزارش بنانیوز ؛ مرتضی لطفی در دومین نمایشگاه بین المللی صنعت سیمان، بازار و تجهیزات وابسته اظهار کرد: درسال 2014 حدود چهار میلیارد و 100 میلیون تن سیمان در جهان تولید شد که 50 درصد این رقم سهم کشور چین و فقط هفت درصد سهم ایران است.

وی از تولید سالانه 80 میلیون تن سیمان در کشور خبر داد و افزود: البته ایران با صادرات بیش از 19 میلیون تن سیمان در سال گذشته رتبه اول صادراتی این محصول در جهان را به دست آورده است.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تاکید کرد: چاره ای جز صادرات نداریم، چرا که نیاز کشور حدود 50 تا 56 میلیون تن در سال است و 30 میلیون تن مازاد تولید می‌شود.

لطفی خاطر نشان کرد: مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد تنها راه نجات تجارت کشور است، چرا که در دولت قبلی علیرغم برخورداری از درآمد نفتی 700 میلیارد دلاری، مشکلی از اقتصاد برطرف نشد.

وی اظهار کرد: انجمن صنفی کارفرمایان سیمان هنوز اختیارات لازم برای مدیریت حوزه خود از جمله تعیین نرخ فروش سیمان را ندارد و این در حالی است که طبق تاکید رییس جمهور دولت باید به بخش خصوصی میدان عمل بدهد.

لطفی یادآور شد: صنعت فولاد شش برابر به نسبت صنعت سیمان ظرفیت تولید دارد اما به دلیل آنکه هنوز نمی‌تواند محصول خود را به قیمت تمام شده واقعی عرضه کند تا چند سال دیگر دچار مرگ صنعتی همانند نساجی خواهد شد.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: نگاه تولید محوری باید به سمت بازار یا حرکت به سمت تجارت تغییر کند اما مشکل اینجاست که ساختار سازمان توسعه تجارت با شرایط فعلی همسان نیست.

لطفی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 250 میلیون تن سیمان در جهان جابجا یا مبادله شده است، افزود: ایران دارای مزیت بالای انسانی، معدن، انرژی در عرصه این صنعت است که می‌تواند نیاز مصرف کشورهایی که فاقد این ظرفیت‌ها هستند را تامین کند.

وی از پیشرفت این صنعت در خصوص رعایت مسائل زیست محیطی خبر داد و خاطرنشان کرد: امروزه تمام کارخانه های سیمان در کشور به صورت آنلاین از طریق دفاتر محیط زیست کنترل می‌شوند و حتی کمتر از استاندارد جهانی آلایندگی دارند.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: برخی کارخانه‌ها موفق به دریافت مجوز صنعت سبز شده‌اند و حتی تعدادی از این واحدها نیز در کنار فعالیت خود محیطی برای پرورش برخی حیوانات فراهم کرده‌اند.

تولید روزانه 230 هزار تن سیمان در کشور

همچنین جلال صفارزاده - پیشکسوت صنعت سیمان - در این نمایشگاه از تولید روزانه 230 هزار تن سیمان در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود 85 درصد تجهیزات این صنعت اعم از چرخ دنده‌های فولادی، ریل و ... به دست متخصصان داخلی تولید می‌شود.

وی اظهار کرد: 82 سال پیش اولین کارخانه سیمان کشور به ظرفیت روزانه 100 تن تولید آغاز به کار کرد که امروزه میزان تولید به 230 هزار تن در روز رسیده است.

این تولید کننده سیمان با اشاره به تولید سالانه 80 میلیون تن سیمان در کشور افزود: باید برنامه خوبی برای توزیع سیمان در روستاها اجرا شود، چرا که خانه های این مناطق در معرض آسیب‌هایی همچون زلزله و سایر خسارات قرار دارند.

صفارزاده افزود: سیمان یکی از 165 مصالح ساختمانی است که بارها اعلام کرده‌ایم قیمت آن اثر چندانی در افزایش نرخ مسکن ندارد، بلکه قیمت زمین موجب افزایش قیمت مسکن می‌شود.

رکوردزنی سریعترین جت غیرنظامی جهان در مسافتهای بین شهری

http://www.bananews.ir/هواپیمای غیرنظامی Citation X+ پس از دریافت گواهی‌نامه از انجمن ملی هوانوردی آمریکا در ماه ژوئن، با شکستن رکوردهای سرعت برای طی مسافت‌های بین شهری همچنین به رکوردزنی ادامه می‌دهد.

به گزارش بنانیوز ؛ این هواپیمای شرکت هواپیمایی سسنا (Cessna) پیش از دریافت گواهینامه New Citation X نام داشت و عنوان سریع‌ترین هواپیمای غیرنظامی جهان را یدک می‌کشید. هم‌اکنون، فناوری مزبور با سرعت حداکثر 0.935 ماخ سریع‌ترین جت غیرنظامی دارای گواهی‌نامه لقب گرفته و از هواپیمای Gulfstream G650 دارای سرعت حداکثر 0.925 ماخ پیشی گرفته است.

این هواپیما به تازگی با طی مسافت قابل‌توجهی، چندین رکورد جدید را در گروه وزن 12 هزار تا 16 هزار کیلومتر خود بر جای گذاشت. سیستم موردبحث سفر 2303 کیلومتری از فرودگاه Wichita Mid-Continent به فرودگاه بین‌المللی کینگ‌کاونتی در خارج از سیاتل را در دو ساعت و 58 دقیقه و با سرعت متوسط زمینی 777 کیلومتر در ساعت طی کرد.

این هواپیما سپس مسافت 4378 کیلومتر از سیاتل تا فرودگاه Opa-Locka Executive واقع در نزدیکی میامی، را در چهار ساعت و 52 دقیقه و با سرعت متوسط 900 کیلومتر در ساعت پرواز کرد.

پس از آن، این سامانه مسیرش را معکوس کرد و طی پنج ساعت و 13 دقیقه و با سرعت متوسط 839 کیلومتر در ساعت به سیاتل پرواز کرد و پس از آن در دو ساعت و 22 دقیقه و با سرعت متوسط 975 کیلومتر در ساعت به محل اصلی‌اش یعنی فرودگاه Wichita بازگشت.

در مجموع، این سامانه طی دور به طور میانگین با سرعت حداکثر 0.916 ماخ پرواز کرد. اتحادیه ملی هوانوردی آمریکا این رکوردهای سرعت را تایید کرده است.

این سامانه هوایی در سفر دو روزه‌اش حامل دو خدمه، چهار مسافر و تعدادی چمدان بود تا یک پرواز مسافرتی معمول را شبیه‌سازی کند.

مطالعات تطبیقی تجربه استرالیا در تامین مالی طرح ‌های عمرانی

http://www.bananews.ir/مرکز پژوهش های مجلس در چارچوب مطالعات تطبیقی خود، تجربه استرالیا را برای تامین منابع مالی طرح های عمرانی ، با شرایط کشورمان مورد مقایسه قرار داد.
به گزارش بنانیوز ؛ دفترمطالعات برنامه و بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که استرالیا برای پیشرفت و ساماندهی امور زیرساخت ها انجام داده تاسیس نهاد زیرساخت استرالیا در سال 2008 است. این نهاد وظیفه ارائه مشاوره به دولت در امور زیرساختی را برعهده دارد. از جمله کارهایی که این نهاد تاکنون انجام داده تدوین برنامه استراتژیک بلندمدت برای امور زیرساختی است.

هدف این برنامه آماده سازی زیرساخت های کشور برای رشد اقتصادی 50 سال آینده استرالیا عنوان شده است. مهم‌ترین پیشنهادهایی که به دولت شده عبارتند از:

1- تاسیس صندوق واحد ملی برای امور زیرساختی

2- حرکت از تامین مالی های دولتی به سمت روش های تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش

3- فروش یا اجاره بلندمدت دارایی های زیرساختی دولت و سرمایه گذاری دوباره آنها در زیرساخت های جدید

4- استفاده بیشتر از پروژه هایی که هزینه آنها را کاربران می پردازند و البته در این صورت باید در انتخاب پروژه ها نیز خود کاربران را شریک کرد

کارخانه سیمان ایرانی در آمریکا به کجا رسید؟

http://www.bananews.ir/قرارداد پروژه کارخانه سیمان در ونزوئلا به ظرفیت یک میلیون تن در سال، حدود 10 سال پیش بین دولت ایران و ونزوئلا امضا شد و قرار بود تا فروردین دو سال پیش به بهره‌برداری برسد که سرانجام در شهریور امسال اولین تولید آزمایشی از این کارخانه انجام شد.

به گزارش بنانیوز ؛ شرکت ایرانی احداث صنعت در اسفند سال 1383 قرارداد 198 میلیون دلاری را با دولت ونزوئلا برای ساخت یک کارخانه سیمان در این کشور امضا کرد.

ظرفیت کارخانه سیمان ونزوئلا یک میلیون تن در سال (3300 تن در روز) است. میزان سرمایه گذاری برای احداث این کارخانه 273 میلیون یورو بوده که با سرمایه گذاری طرف ونزوئلایی و ارائه خدمات فنی مهندسی شرکت احداث صنعت اجرایی شده است.

آغاز عملیات اجرایی در 8 ماه اخیر

این طرح جزو یکی از پروژه های فعال شده ایمیدرو محسوب می شود که در مدت هشت ماه اخیر عملیات اجرایی آن آغاز شد. طبق گفته مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو، کارخانه یک میلیون تنی "سرواسول" در ونزوئلا که در قلب آمریکای لاتین است، به مراحل پایانی نزدیک شده و در آستانه افتتاح قرار دارد.

وی اظهار کرد: با تجاربی که در زمینه ساخت و اجرای پروژه های سیمان در داخل کشور کسب کرده، حضور در عرصه بین المللی را به عنوان فرصت جدیدی برای صدور خدمات فنی و مهندسی و کسب اعتبار ملی و منطقه ای مغتنم شمرده و توانمندی خود را در ونزوئلا به اثبات رساند و احداث کارخانه یک میلیون تنی سرواسول در ونزوئلا نمایش توانمندی متخصصان ایران در قلب آمریکای لاتین است.

ویژگی‌های برجسته کارخانه سیمان در ونزوئلا در مقایسه با دیگر طرح‌های سیمان ایران

طرح سیمان سروآسول از نظر اقلیمی و آب و هوایی تا حدودی شرایط متفاوتی را در مقایسه با طرح‌های داخل کشور ایجاد کرد، که می‌توان گفت به دلیل نبود بسیاری از فولادهای آلیاژی و پروفیل در ونزوئلا، بخش عمده ای از تجهیزات و استراکچر در ایران ساخته و حمل شده است و طراحی سیستم تصفیه فاضلاب، مطابق استانداردهای کشور ونزوئلا اجرا شده و این طرح موجب کاهش پنج درصدی میزان مصرف انرژی فسیلی شده است.

به گفته هاشم پور، مدیر عامل شرکت احداث صنعت در این پروژه برای جلوگیری از آلودگی هوا و محیط زیست تلاش شده است به جای استفاده از الکتروفیلتر که در اکثر کارخانجات سیمان مرسوم است از غبارگیرهای کیسه ای و یا بگ هاوس (Bag house) استفاده شود.

میزان برابر ساخت داخل و خارج در طرح سیمان ونزوئلا

وی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای بزرگ در صنعت سیمان ایران افزایش میزان ساخت داخل تجهیزات و ماشین آلات است ،گفت: در بعضی از طرح های سیمان کشور مانند سیمان دشتستان، طراحی و ساخت تجهیزات و ماشین آلات ساخت داخل از 70 درصد فراتر رفت. اما در پروژه سیمان ونزوئلا به دلیل بعد مسافت و عدم توانمندی کافی سازندگان ونزوئلایی در ساخت این تجهیزات، میزان ساخت داخل و خارج تقریبا با یکدیگر مساوی هستند؛ به طوری که از مجموع حدود 8000 تن تجهیزات و ماشین آلات، 50 درصد آن از تامین کنندگان خارجی تجهیزات و ماشین آلات سیمان خریداری شد و 50 درصد دیگر آن در کارگاه های کشور ایران و ونزوئلا ساخته شده است.

پروژه سیمان سروآسول در منطقه روستایی ال پینتو به فاصله 40 کیلومتری شهر ماتورین توسط مهندسان و کارشناسان توانمند ایرانی و با همکاری نیروهای ونزوئلایی اجرا شده است.

ایسنا