http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه صنفی اخبار کانونها

کانونهای صنعت ساختمان

کارگاه آموزشی مدیران بحران 6 استان در تبریز

http://www.bananews.ir/معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور از برگزاری کارگاه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران شش استان کشور در تبریز خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمرتضی اکبرپور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این کارگاه آموزشی از صبح روز دوشنبه به مدت چهار روز و با حضور 180 نفر از مدیران دستگاه‌های اجرایی شش استان در تبریز آغاز می‌شود.

وی، هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را افزایش سطح آمادگی و هماهنگی بین مدیران در مواقع بحرانی ذکر کرد و افزود: در شرایط فعلی کشور و نوع تعاملات بین المللی که وجود دارد دغدغه سازمان مدیریت بحران الگوسازی در زمینه مدیریت بحران است تا قبل از وقوع حوادث غیرمترقبه و با فراهم کردن امکانات لازم از میزان تلفات کاسته شده و هماهنگی بین دستگاهی بیشتر شود.

اکبرپور گفت: آموزش عملی مدیران دستگاه های اجرایی، مدیریت واحد و تیم سازی منظم هدف اصلی این دوره چهار روزه خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: ایران در زمینه مدیریت بحران عملکرد خوبی داشته و شمار تلفات ناشی از حوادث غیرمترقبه در کشور با توجه به اجرای برنامه های مختلف آموزشی کاهش چشمگیری داشته است.

مشاور رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز گفت: رسانه‌ها در مواقع بحرانی نباید بیگانه تلقی شوند و باید اطلاعات لازم و کافی به منظور تنویر افکار عمومی در اختیار آنها قرار داده شود.

سیدمجید جدی یادآور شد: در کارگاه آموزشی چهار روزه در تبریز یکی از موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفته مدیریت افکار عمومی از طریق رسانه هاست و در ادامه نیز کارگاه آموزشی اختصاصی مدیریت بحران و رسانه ها در تمامی مراکز استان ها تشکیل می شود.

وی افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که در مواقع بحرانی بیشتر مطرح می شود ناهماهنگی بین دستگاه هاست و اگر بتوانیم قبل از وقوع بحران این ناهماهنگی را مدیریت کنیم از توانایی های بالای دستگاه های مختلف بیشتر بهره خواهیم برد.

جدی گفت: مهم ترین مساله در رسیدن به هماهنگی، کار تیمی است و باید بستری فراهم کنیم تا سازمان های مختلف فراتر از وظایف بخشی و در راستای رسیدن به هدف واحد وارد عملیات شوند.

وی خاطرنشان کرد: تیم سازی در مدیریت بحران بسیار مهم است و هر فردی در این تیم باید موفقیت دیگران را موفقیت خود تلقی کند و در این صورت دستیابی به اهداف مدیریت بحران راحت تر خواهد بود.

وی به کارگاه چهار روزه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران در تبریز اشاره کرد و گفت: این کارگاه صرفا یک کارگاه آموزشی یک طرفه نخواهد بود بلکه تعامل بین مراکز دانشگاهی و اجرایی بیشتر شده و دانش هر دو نیز افزایش می یابد.

وی جدی تفاوت این دوره با دوره های قبل را رسیدن به هماهنگی بین دستگاهی عنوان کرد و گفت: امیدواریم این کارگاه نقطه آغازین رسیدن به هماهنگی بین دستگاه ها باشد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی نیز گفت: اولین دوره کارگاه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران در سال 89 برگزار شده بود و این دومین کارگاهی است که به میزبانی تبریز برگزار می شود.

خلیل ساعی افزود: این کارگاه چهار روزه از فردا و با حضور مدیران دستگاه های اجرایی استان های آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، زنجان و قزوین در محل مرکز آموزش های شرکت گاز آذربایجان شرقی برگزار می شود.

 

ایسنا

راه‌اندازی صندوق تضمین کیفیت ساختمان

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان شامل آیین‌نامه اجرایی ماده (33) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در حال بازنگری است؛ در بخش دیگری از سخنانش پیشنهاد داد تا صندوق تضمین کیفیت ساختمان توسط انبوه‌سازان راه‌اندازی شود.

به گزارش بنانیوز ؛ عباس آخوندی در دیدار با اعضای کانون انبوه‌سازان کشور، با اشاره به تفاوت‌های بیمه مسئولیت و تضمین کیفیت ساختمان تصریح کرد: یکی از کارهایی که انبوه سازان در سراسر جهان انجام می‌دهند ایجاد صندوق کیفیت ساختمان است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: صندوق کیفیت ساختمان توسط انبوه‌سازان برای تضمین عملکردهای اساسی ساختمان مثلا ضمانت نم ندادن سقف ساختمان در مدت پنج یا 10 سال می‌تواند راه‌اندازی شود. همچنین بیمه مسئولیت موضوع دیگری به غیر از صندوق کیفیت ساختمان است که باید توسط شرکت‌های بیمه‌ای صورت گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: باید بر اساس قانون نظام صنفی، انبوه سازان را ساماندهی کنیم و انبوه‌سازی مثل هر حرفه‌ای یک صنف است و انبوه ساز می‌تواند دارای هر تخصصی باشد و انحراف اصلی زمانی اتفاق افتاد که انبوه سازی را زیر چتر نظام مهندسی بردند.

آخوندی توضیح داد: اینکه باید در ساخت و ساز‌ها از قواعد مهندسی تبعیت کنیم و کار توسط متخصصین انجام شود، تردیدی نیست و انبوه سازی هر کاری بخواهد انجام دهد باید از خدمات مهندسی استفاده کند و لزومی ندارد خود انبوه‌ساز مهندس باشد. در این زمینه به مبانی نظری سابق خود در این زمینه پایبند هستم و معتقدم باید این اتفاق بیفتد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: مبحث دوم مقررات ملّی ساختمان شامل آیین‌نامه اجرایی ماده (33) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به خاطر وجود مشکلاتی در دست بازنگری است.

وی افزود: هر کسی بابت خدمتی که ارائه می کند دستمزد می‌گیرد و این شفاف است و عوارض ساختمانی اساسا برای این وضع شده است که هزینه‌های کنترل، طراحی و اجرا را تامین کند و شهر بر اساس عوارض نوسازی باید اداره شود.

آخوندی بیان کرد: کسب درآمد توسط شهرداری ها و منابع مالی آنها باید بازنگری شود و برای اداره شهر نباید هوا (تراکم) و آینده زندگی مردم را فروخت.

وی ادامه داد: انبوه سازی به معنای توسعه شهر بر اساس قانون است و شهر باید بر مبنای قانون اداره شود.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر تسهیل کسب و کار در کشور و پیگیری این موضوع به عنوان نماینده دولت در کمیسیون ماده 76 قانون برنامه پنجم توسعه یادآور شد: قانون تامین اجتماعی دارای قوانین شفافی است که باید با تکمیل و شفاف‌سازی دفاتر حسابداری در زمینه پرداخت مالیات و حق بیمه درست عمل کنیم و حقوق کارگران در بیمه‌ها را باید پیگیری شود.

آخوندی تصریح کرد: در حوزه مسکن برای خروج از رکود باید هر دو زمینه عرضه و تقاضا تحریک شود و برای هر بخش طرح‌های مختلفی همچون صندوق پروژه، صندوق‌های پس انداز، صندوق‌های مسکن و ساختمان محلی، تسهیلات بانکی و غیره پیگیری می‌شود که هر فرد متناسب با شرایط خود اقدام کند.

در این دیدار اعضای کانون انبوه‌سازان به مشکلات خود در زمینه پرداخت حق‌بیمه تامین اجتماعی، ماده 29 قانون نظام مهندسی، مشکلات اطاله پرونده‌های برای مدت‌های طولانی در سازمان ثبت اسناد، قانون پیش فروش مسکن، قانون مالیات و ارائه تسهیلات به انبوه‌سازان به بحث و بررسی پرداختند.

دوره تخصصی آموزش سیستم های اعلام حریق

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدوره تخصصی آموزش سیستم های اعلام حریق توسط آموزشکده حریق ایران برگزار می شود.

نام دوره: دوره تخصصی و کاربردی آموزش سیستم های اعلام حریق

زمان برگزاری: پنج شنبه و جمعه مورخ 23 و 24 مرداد ماه 1393 (بسته شد)

زمان برگزاری: پنج شنبه و جمعه مورخ 13 و 14 شهریور ماه 1393 (باز تا 26مرداد)

محل برگزاری: تهران فلکه دوم صادقیه ابتدای ستارخان بلوار شهدای

صادقیه جنوبی کوچه عابدزاده پلاک 20 طبقه اول

هزینه دوره: 4,000,000 ریال شامل پذیرایی، ناهار، آزمون آنلاین و گواهینامه

سرفصل های دوره:

آشنایی با تعاریف پایه ای حریق شامل انواع حریق ، طبقه بندیها، رشد حریق و . .

اصول کلی حفاظت در برابر حریق شامل مواد، مصالح و طراحی پیشگیرانه، سیستمهای هشدار دهنده، سیستمهای اطفاء کننده

آشنایی با انواع تجهیرات اعلام حریق مانند: دتکتورها، آژیرها، فلاشرها، شستی ها، کنترل پنل ها و تجهیزات جانبی

آشنایی با انواع سیستم های اعلام حریق نظیر آدرس پذیر، کانونشنال، وایرلس، و پنل های اطفاء شامل ساختار و نحوه عملکرد آنها

آشنایی با زون بندی و تقسیم مناطق خطر (Hazardous Area Classification)

نکاتی درباره IP EX T SIL

آشنایی با استاندارد های سیستم های اعلام حریق NFPA و BS و EN

آشنایی با نحوه طراحی سیستم های اعلام حریق مطابق استاندارد NFPA و BS و EN و نکات استانداردی مرتبط جهت طراحی

بررسی خطاهای رایج در طراحی و راه اندازی سیستم های اعلام حریق

آشنایی با انواع مدارک مهندسی سیستم های اعلام حریق در صنعت و پروژه ها

آشنایی با نکات کاربردی در نصب و راه اندازی انواع سیستم های اعلام حریق

آشنایی با نحوه تست و بازرسی و تحویل پروژه

آشنایی با سیستم های مانیتورینگ

مقدمه ای بر شبکه کردن سیستم های اعلام حریق

سرویس و نگهداری سیستمهای اعلام حریق

آشنایی با نرم افزارهای برنامه ریزی سیستم های اعلان حریق آدرس پذیر

کارگاه عملی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر شامل برنامه ریزی، تست و راه اندازی

کارگاه عملی سیستم های اعلام حریق متعارف (کانونشنال)

مقایسه برندها (مزایا و معایب)

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://wikifire.ir مراجعه نمایید.

هشدار نسبت به کاهش کاردان‌های فنی در ساختمان‌سازی

http://www.bananews.ir/در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران و انجمن بتن ایران نسبت به کاهش تعداد کاردان‌های فنی در صنعت ساختمان هشدار داده و تاکید شد: کاهش تعداد کاردان‌های فنی و افزایش روز افزون مهندسان در آینده‌ای نزدیک صنعت ساختمان را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

به گزارش بنانیوز ؛ به منظور توسعه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی، تفاهم‌نامه همکاری با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منعقد شد.

در این جلسه محمد شکرچی زاده - رییس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی - اعلام کرد : از جمله اهداف این مرکز تولید بتن‌هایی با مقاومت 50 مگاپاسکال تا سال 1404 است که در این راستا همکاری های تنگاتنگی با انجمن بتن و سایر بخش‌های مرتبط داریم.

وی افزود: برای به اجرا درآمدن این هدف نیازمند همکاری و مساعدت تمامی بخش‌های مرتبط به ویژه انجمن بتن هستیم.

شکرچی‌زاده درباره فعالیت کاردان‌های فنی ساختمان نیز گفت: پس از ادغام وزارت راه و مسکن، کلیه حوزه‌های تحقیقاتی و آموزشی به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی واگذار شد و تاکید وزارتخانه و این مرکز همواره متمرکز شدن به مقطع کاردانی و تربیت نیروی فنی ماهر در حوزه راه و معماری و ... است.

وی با بیان اینکه صنعت ساختمان به شدت از نبود نیروهای اجرایی ماهر رنج می برد، افزود : این در حالی است که شمار کاردان‌های فنی ساختمان در کشور اندک است و هیچ افزایشی درتعداد این افراد مشاهده نمی‌شود اما در مقابل همچنان به تعداد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی افزوده می شود.

در ادامه این جلسه هرمز فامیلی - رییس انجمن بتن ایران - گفت: در بحث ارتقای کیفیت بتن که به آن اشاره شد یکی از الزامات، کیفیت نیروی انسانی است زیرا تنها با نیروی انسانی مجرب می توان به ارتقای کیفیت ساخت و ساز کمک کرد.

رییس انجمن بتن ایران افزود: از وزیر راه و شهرسازی تقاضا داریم به مشکلات صنعت ساختمان توجه بیشتری داشته باشند زیرا خطر خلأ نیروی انسانی در آینده‌ای نزدیک به شدت احساس می‌شود.

فامیلی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته عمده اقدامات اجرایی ساخت و ساز به دست کاردان‌های فنی ساختمان و تکنسین‌ها انجام می شود، اعلام کرد: در این میان مهندسان باید مباحث برنامه‌ریزی و طراحی را انجام دهند.

رییس انجمن بتن ایران با انتقاد از سیاست های آموزشی در این بخش گفت: اکنون برنامه‌های آموزشی به سمتی پیش‌ می‌رود که گرایش به سمت مهندسی افزایش یافته و به زودی کاردان فنی و تکنسینی در این صنعت باقی نمی‌ماند.

وی با هشدار نسبت به کاهش ظرفیت کاردان‌های فنی ساختمان گفت: این مشکلات در آینده‌ای نزدیک صنعت ساختمان را با مشکل جدی مواجه می‌کند؛ تا زمانی‌که فرد می تواند در رشته مهندسی عمران وارد دانشگاه شود هیچ‌گاه مقطع کاردانی را ترجیح نداده و بی تردید مقطع کارشناسی را برمی گزیند.

در ادامه مهدی موذن - رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران - نیز اظهار کرد: سازمان نظام کاردانی ساختمان بر اساس قانون نظام مهندسی 12 سال پیش تشکیل شد اما در طی این مدت شرایط به گونه ای پیش رفته که در تهران هیچ کاردان فنی ساختمان نتوانسته به صورت مدون و سیستماتیک وارد عرصه ساخت و ساز شود.

وی با اشاره به مشکلات متعددی که در حوزه اجرایی ساخت و ساز وجود دارد، افزود: در چنین شرایطی شهرداری برای اجرای شناسنامه فنی ساختمان تنها به توافق با سازمان نظام مهندسی بسنده می‌کند واعتبار این شناسنامه را در حد امضای مهندس می‌داند ، در حالی که طبق قانون باید تمامی بخش‌های شناسنامه از مهندس تا کاردان فنی و معمارتجربی تکمیل شود.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران اظهار کرد: طبیعی است در صدور شناسنامه فنی ساختمان اگر مسولین به یک امضا اکتفا کنند مسیر اصلی را طی نکرده و جهت انحراف پیش می‌روند.

موذن با اشاره به کاهش 40 درصدی تعداد کاردان‌های فنی ساختمان ادامه داد: با سیاست‌های اشتباهی که در این بخش به کار گرفته شده ، کوچ کاردان‌ها به مقطع کارشناسی امری طبیعی است.

وی با هشدار نسبت به مشکلاتی که در آینده‌ای نزدیک گریبان صنعت ساختمان را خواهد گرفت ، گفت: طبق برنامه پنجم توسعه مقرر شد جمعیت کاردان‌های فنی کشور به 450 هزار نفر برسد و جمعیت مهندسان در مرز 250 هزار نفر تثبیت شود این در حالی است که علاوه بر تحقق نیافتن این امر، برعکس این موضع نیز اتفاق افتاد.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران تصریح کرد: از مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی انتظار داریم است به ترکیب جمعیتی که باید دست به دست هم دهند تا زنجیره ساخت و ساز شکل بگیرد نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

در ادامه تدین - عضو هیات مدیره انجمن بتن ایران افزود: در هیچ کشوری کاردان‌های فنی ساختمان علاقه‌ای به مهندس شدن ندارند زیرا معتقدند که در این مقطع تحصیلی کار مهم و مفیدی انجام می دهند که اگر مهندس شوند دیگر نمی‌توانند اینگونه فعالیت کنند.

تدین با هشدار نسبت به اینکه اکنون در بحث به کارگیری نیروی ماهر در ساخت و ساز در شرایط خوبی قرار نداریم، گفت: اگر در جهت بهبود شرایط کنونی گامی برداشته نشود اوضاع از این بدتر می شود زیرا در ابتدا باید جایگاه هر شغل به درستی تعیین شود تا انگیزه ای برای ادامه تحصیل و کوچ به مقاطع دیگر به وجود نیاید.

ویبا بیان اینکه تعداد کاران‌های فنی در حال تنزل است، گفت: در حال حاضر مهندسان نقش کاردان‌های فنی ساختمان را ایفا می‌کنند و چون برای این کار تربیت نشده‌اند، نمی‌توانند به درستی این وظیفه را انجام دهند.

استفاده از کاردان‌هاي‌ فنی ساختمان شايد سال آينده!

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان با تاکید بر اینکه مصوبه نظارت کاردان‌های فنی ساختمان ابطال نشده است، گفت: با هر اداره کل راه‌وشهرسازی که از دستورالعمل نظارت کاردان‌های فنی ساختمان سرپیچی کند، به شدت برخورد می‌شود.
به گزارش بنانیوز به نقل از روابط عمومی شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی، گردهمایی روسای سازمان نظام کاردانی ساختمان استان‌ها با حضور غلامرضا هوایی نماینده وزیر راه‌وشهرسازی برگزار شد.  در این گردهمایی، مهدی موذن رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان با تشریح مشکلات چندساله این سازمان گفت:‌ کاردان‌های فنی ساختمان همواره اعلام می‌کنند در بسیاری از استان‌ها حتی در نظام فنی روستایی هم جایگاهی برای فعالیت ندارند.  غلامرضا هوایی، مدیر کل دفتر امور مقررات ملی ساختمان به‌عنوان نماینده وزیر راه‌وشهرسازی نیز در این گردهمایی گفت: در حال حاضر ساخت‌وساز کشور نیازمند یک مجموعه 300 هزار نفری شامل کاردان فنی ساختمان و تکنسین فنی است که متاسفانه اکنون این ظرفیت وجود ندارد. وی افزود: سال آینده مجوز‌های لازم از وزیر درخصوص افزایش حضور کاردان‌ها در ساخت‌وسازها اخذ می‌شود. مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان درخصوص لغو مصوبه نظارت کاردان‌های فنی ساختمان در شهرهای زیر50هزار نفر نیز گفت: این مصوبه به هیچ وجه ابطال نشده و در بخش طراحی و نظارت اختیاراتی به سازمان نظام کاردانی داده است.