http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست آب و فاضلاب

آب و فاضلاب

http://www.bananews.irشرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، آبفا ، آبفا کشور، وزارت نيرو ، شرکت مهندسی آب و فاضلاب، شرکت مهندسی آب،آب و فاضلاب کشور، آب و فاضلاب ، آب و فاضلاب شهری، عمران آب، شناخت منابع آب ، كنترل و بهسازی كیفیت منابع آب، آب آلوده، تصفیه فاضلاب، مدیریت آب، بهره برداری از سد،بهره برداری از رودخانه، استفاده از آبهای زیرزمینی،شناخت و یافتن آبهای زیرزمینی،سدهای خاکی،سدهای کوتاه، ساخت سد بتنی ، سازه های هیدرولیکی و ... از جمله اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

افزایش 30 درصدی مصرف آب در لرستان

http://www.bananews.irمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان از افزایش 30 درصدی مصرف روزانه آب در ایام خانه‌تکانی استان خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ‌مهندس حمیدرضا کرم‌وند اظهار کرد: در روزهای پایانی سال براساس یک سنت دیرینه مردم مبادرت به خانه‌تکانی و نظافت منازل خود می‌کنند و همه ساله در این ایام شاهد افزایش چشمگیر مصرف آب هستیم.

وی اضافه کرد: در این مدت پیک مصرف آب را داریم و برای همین ممکن است باعث ایجاد مشکل و نارضایتی مشترکان شود.

کرم‌وند ادامه داد: طی این مدت در یک شبانه‌روز مصرف مشترکین 30 درصد افزایش می‌یابد و ممکن است در بعضی مناطق با افت فشار مواجه شویم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان افزود: در همین خصوص از تمامی شهروندان درخواست می‌شود در این ایام شست‌و‌شوهایی نظیر فرش را با واگذاری به مراکز بیرون از منزل و آب باکیفیت پایین‌تر انجام دهند و صحیح نیست آب شرب را صرف این کار کرد.

وی تصریح کرد: هر چه مصرف آب مشترکین بالا رود به صورت تصاعدی هزینه آب‌بها نیز افزایش می‌یابد و علاوه بر بالا رفتن مصرف آب، هزینه آن نیز بیشتر می‎شود.

 

ایسنا

لزوم سرعت گام‌های آهسته افزایش قیمت آب

http://www.bananews.irقائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران ضمن انتقاد به وضعیت قیمت فروش آب گفت: لازم است که در شرایط فعلی گام‌های آهسته افزایش قیمت آب با سرعت بیشتری طی شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علیرضا نوذری‌پور با بیان اینکه آب یک سرمایه ملی است، اظهار کرد: یکی از بحث‌هایی که موجب کاهش هدررفت آب می‌شود، موضوع قیمت است. لذا لازم است که در این شرایط دولت توجه ویژه‌ای به قیمت تمام شده آب و آنچه که از مردم اخذ می‌شود، توجه شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر اختلاف زیادی بین قیمت تمام شده آب و قیمتی که از مردم اخذ می‌شود، وجود دارد. به طوری که می‌توان گفت: قیمت اتخاذی از مردم نصف قیمت تمام شده آب است.

وی با اشاره به وضعیت منابع آبی پردیس و پرند عنوان کرد: مشکل عمده‌ای که در این میان وجود دارد، محدودیت منابع مالی قید شده که متاسفانه تاکنون وعده‌های داده شده در این زمینه تحقق نیافته است.

وی با بیان اینکه برای پروژه‌های پردیس و پرند باید تمام زیرساخت‌ها تدارک دیده می‌شد، گفت: در حال حاضر اولویت اول ما تصفیه‌خانه پردیس و پرند است که ظرف یک ماه آینده آماده افتتاح هستند. همچنین مدول دوم این دو تصفیه خانه نیز به زودی قرار است آغاز شود که هر کدام به ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارند.

وی ادامه داد: علاوه بر این مسئله شرکت عمران شهر جدید پردیس نیز تعهداتی داشته که هنوز کار اجرایی آن را آغاز نکرده است اما شرکت آب و فاضلاب استان تهران قصد دارد مدول دوم پردیس و پرند را به زودی آغاز کند.

 

ایسنا

وزیر نیرو: دیگر آب اهواز قطع نمی‌شود

http://www.bananews.irوزیر نیرو در حاشیه افتتاح پروژه تأمین برق اضطراری تأسیسات آب شرب اهواز، گفت: به هیچ وجه دیگر در این زمینه مشکلی نیست و آب قطع نخواهد شد.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حمید چیت چیان در حاشیه بازدید رئیس جمهور و جمعی از وزرای دولت از تصفیه خانه شماره 2 اهواز و افتتاح پروژه تأمین برق اضطراری تأسیسات آب شرب، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دیزل ژنراتورها از گازوئیل استفاده می‌کنند؛ لذا در تصفیه خانه شماره دو اهواز از گازوئیل استفاده می‌کنیم و مخزن گازوئیل خواهیم داشت که اگر گاز و برق قطع شود این دیزل ژنراتورها می‌توانند با استفاده گازوئیل برق تولید کنند تا تصفیه خانه به فعالیت خود ادامه دهد.

وی افزود: البته این دیزل ژنراتورها نمی‌توانند دائما در مدار باشند زیرا گازوئیل مصرف می‌کنند و گازوئیل یک سوخت گران است؛ بنابراین در اینجا از سیستم سوم گزاینجین gase engine استفاده می‌شود که دیزل ژنراتورهایی هستند که از گاز طبیعی استفاده می‌کنند. این دیزل ژنراتورها را شرکت آبفا سرمایه‌گذاری می‌کند.

وزیر نیرو در پاسخ به سؤال رییس جمهور مبنی بر اینکه آیا دیگر آب مردم قطع نخواهد شد؟ گفت: به هیچ وجه دیگر در این زمینه مشکلی نیست و آب قطع نخواهد شد.

 

ایسنا

سد جهرم آسیب ندیده است

http://www.bananews.irدر پی انتشار برخی اخبار و شایعات در فضای مجازی در خصوص شکسته شدن سد جهرم، مدیرکل مدیریت بحران استان فارس این خبر را تکذیب کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ فیاض‌پور در این باره گفت: به دنبال انتشار اخباری در مورد وارد شدن آسیب به سد جهرم، دقایقی پیش موضوع را از مدیرعامل شرکت آب این شهرستان پیگیری کردم که این موضوع رد شد.

وی درباره اینکه گفته می‌شود روستاهای این منطقه تخلیه شده است، اظهار کرد: موضوع تخلیه این روستاها مربوط به آن بخش از اراضی ملی بود که به تصرف سودجویان درآمده بود و اینطور نیست که بخاطر شکسته شدن سد، محل تخلیه شده باشد.

 

ایسنا

جدیدترین طرح وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب

http://www.bananews.ir/کمبود منابع آبی در کشور دولت را وادار به ارائه راهکارهایی برای مقابله با این معضل کرده، آخرین موضوعی که مسوولان وزارت نیرو برای حل این بحران به اتفاق نظر رسیدند طراحی طرح های فوری و کوتاه مدت برای رفع مشکل تامین آب مناطق بحرانی کشور است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir در حال حاضر هفت شهر کرمان، زاهدان، بندرعباس، مشهد، یزد، اصفهان و بوشهر در صدر شهرهای در معرض بحران آب در سال آینده هستند که در وزارت نیرو آماری از آب مورد نیاز این مناطق، امکانات موجود و میزان کمبودها و کسری های آنها همچنین محل تامین کسری آب این مناطق از طریق مدیریت مصرف، ایجاد سازه های جدید یا تامین منابع جدید حسب امکانات منطقه ای بدست آورده است.

رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا معتقد است که اجرای پروژه های اضطراری و کوتاه مدت برای حل مشکل تامین آب شرب استان های بحرانی نیازمند پنج هزار میلیارد ریال اعتبار است.

در دولت یازدهم توجه ویژه ای به بخش آب شده، به طور مثال در ماده ۴۱ لایحه ششم توسعه دولت متعهد شده برای مدیریت مناسب آب در بخش کشاورزی و رونق این صنعت تا پایان این برنامه اقدام به تشکیل بیش از ۱۴۰۰ تشکل آب‌بران و همچنین تغییر الگوی کشت در برخی مناطق و محدودیت توسعه کشت افقی (افزایش سطح زیرکشت) در کشور کند.

در ماده ۴۵ این لایحه نیز به موارد بسیار مهمی از جمله توجه به حقابه‌های زیست محیطی، تعادل بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی، ارتقای بهره‌وری از طریق کشت محصولات کم آب‌بر و محصولاتی که ارزش صادراتی دارند و همچنین بحث‌های بسیار مهمی چون بازچرخانی آب، مدیریت آب مجازی و آب‌های نامتعارف، اشاره شده است.

علاوه‌بر این در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره مردم هدر می‌رود که این مسأله باعث هدررفت بیش از ۲۵ میلیارد مترمکعب آب در کشور شده است که در ماده ۱۲ لایحه برنامه ششم به بحث برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند تأکید شده و مقرر شده حدود ۱۰ درصد از ورودی صندوق توسعه ملی برای اجرای مدیریت بهره‌وری آب از جمله همین نصب کنتورهای هوشمند یا بازچرخانی آب و ... تخصیص داده شود.

براساس این لایحه قرار است در سال‌های آتی برای جبران کمبود آب در کشور برنامه‌ریزی‌هایی جهت افزایش ۳۰ درصدی بهره‌وری از منابع آب و همچنین شیرین سازی آب دریاها انجام شود همچنین در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بناست که حدود ۷۰ درصد از تأمین خدمات فنی و تجهیزات شیرین سازی آب دریاها از طریق شرکت‌های دانش بنیان انجام شود.

در ماده ۴۷ لایحه برنامه ششم توسعه نیز برنامه ریزی شده که دسترسی مشترکین به سیستم فاضلاب حدود ۲۵ درصد افزایش یابد و در ماده ۴۸ نیز به حفاظت از تالاب‌ها و ایجاد مدیریت سبز بسیار تأکید شده است.

علاوه‌بر این در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ ظرفیت‌های خوبی برای وزارت نیرو در نظر گرفته شده و با توجه به خاص بودن مسئله آب در برنامه ششم توسعه، به رغم اینکه بودجه‌های عمومی تقریباً در تمام مؤلفه‌ها کاهش داشته، بودجه آب از افزایش برخوردار بوده است.

در بحث بودجه نیز بخش آب از الویت ویژه ای برخوردار شد به عبارتی علی‌رغم اینکه اعتبار بخش آب در بودجه سال ۱۳۹۵ برابر ۶.۹ هزار میلیارد تومان بود در بودجه سال ۱۳۹۶ با ۴ درصد افزایش به ۷.۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده به عبارتی بودجه وزارت نیرو برای سال ۱۳۹۶ نیز، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

در مجموع علی رغم توجه ویژه دولت یازدهم به بخش آب اما بازهم بحران آب در کشور رخ نمایی می کند که شاید ارائه راه کارهایی به صورت فوریتی حداقل بتواند برای شهرهای بحران زا عملیاتی و پاسخگو باشد.

 

ایسنا

آب قم تا 24 ساعت آینده دوباره شیرین می‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از پایان عملیات انشعاب گیری از خط کوچری به قم خبر داد و گفت: طی 24 ساعت آینده کیفیت آب در شهر به وضعیت قبل باز می‌گردد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی جان صادق پور از اتمام عملیات انشعاب گیری از خط انتقال سدکوچری به قم برای احداث نیروگاه برقابی خبر داد و گفت: از روز گذشته جریان انتقال آب از تصفیه‌خانه به شهر قم با ظرفیت 2300 لیتر در ثانیه برقرار شد.

وی با اشاره به حجم ذخیره آب وجود در خطوط انتقال و مخازن ذخیره اظهار کرد: با تخلیه این آب از خطوط انتقال و مخازن ظرف 24 ساعت آینده کیفیت آب در شهر به وضعیت قبل باز می‌گردد.

وی با قدردانی از صبر و شکیبایی مردم در مدت ده هفته‌ای اجرای این پروژه، اظهارکرد: امیدواریم با احداث نیروگاه برقابی که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است بتوانیم گامی هر چند کوچک در تأمین برق مورد نیاز کشور برداریم.

نیروگاه برقابی با استفاده از فشار آب ورودی به تصفیه‌خانه آب قم، با 170 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا می‌شود و سالیانه توان تولید 20 میلیون کیلووات ساعت برق را دارد ضمن اینکه در کاهش انتشار 11 میلیون کیلوگرم دی اکسید کربن در سال موثر است. عملیات انشعاب گیری برای احداث این نیروگاه، از خط انتقالی آب از سد کوچری به قم که تأمین‌کننده اصلی آب قم است نیز طی دو هفته انجام شد و طی این مدت آب شهر قم از جمله سد 15 خرداد و منابع زیرزمینی داخل شهر و دشت علی‌آباد تأمین شد که تغییراتی در مزه و شوری آب به وجود آورد. با پایان یافتن عملیات انشعاب گیری مجدداً جریان آب شیرین سر شاخه‌های دز به قم برقرار شد و از روزهای آینده آب قم باکیفیت مطلوب‌تر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

 

ایسنا