http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست آب و فاضلاب

آب و فاضلاب

http://www.bananews.irشرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، آبفا ، آبفا کشور، وزارت نيرو ، شرکت مهندسی آب و فاضلاب، شرکت مهندسی آب،آب و فاضلاب کشور، آب و فاضلاب ، آب و فاضلاب شهری، عمران آب، شناخت منابع آب ، كنترل و بهسازی كیفیت منابع آب، آب آلوده، تصفیه فاضلاب، مدیریت آب، بهره برداری از سد،بهره برداری از رودخانه، استفاده از آبهای زیرزمینی،شناخت و یافتن آبهای زیرزمینی،سدهای خاکی،سدهای کوتاه، ساخت سد بتنی ، سازه های هیدرولیکی و ... از جمله اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

۵ سد در شرایط قرمز آبی

http://www.bananews.ir/مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: پنج سد زاینده‌رود، درودزن، استقلال، دوستی، شمیل و نیان در شرایط قرمز منابع آبی قرار دارند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمد حاج رسولی‌ها امروز در نشستی خبری با بیان این‌که پنج سد در کل کشور از شرایط حساس در زمینه‌ی ذخیره منابع آبی قرار دارند، اظهار کرد: در سد استقلال، شمیل و نیان که تامین‌کننده آب بندرعباس هستند میزان ذخیره آبی ۲۶ میلیون مترمکعب عنوان شده و این درحالی است که در سال گذشته ذخیره این دو سد بیش از ۶۶ میلیون مترمکعب بوده است.

وی در خصوص سد درودزن که تامین‌کننده آب شرب شیراز است نیز گفت: در حال حاضر ذخیره آب این سد ۳۴۵ میلیون مترمکعب تخمین زده شده در حالی که سال گذشته این سد ۴۴۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: سد زاینده‌رود نیز در سال جاری ۲۲۵ میلیون مترمکعب و سد دوستی نیز در امسال ۲۶۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد، در حالی که این دو سد به ترتیب در سال گذشته ۲۴۰ میلیون مترمکعب و ۳۵۶ میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است.

حاج‌رسولی‌ها با اشاره به وضعیت بارندگی‌ها، تصریح کرد: براساس آخرین آمار تا امروز ۵۱ میلی‌متر بارندگی در سطح کشور صورت گرفته که در سال گذشته که ۱۰۷ میلی‌متر ثبت شده بود، شاهد ۵۲ میلی‌متر کاهش بوده‌ایم.

وی ادامه داد: در حوزه دریاچه ارومیه میزان بارش‌ها نسبت به درازمدت چهار درصد افزایش داشته اما در حوزه مرزی شرق کشور شاهد ۹۵ درصد کاهش بارندگی‌ها بوده‌ایم. همچنین در حوزه خلیج فارس و دریای عمان میزان بارش‌ها نسبت به درازمدت ۳۷ درصد و در حوزه فلات مرکزی نیز ۳۴ درصد کاهش داشته است.

کاهش ۳۴ درصدی ورودی به مخازن

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به جریان‌های سطحی کشور، اظهار کرد: میزان ورودی آب به سدها در سال جاری پنج میلیارد و ۹۶۰ میلیون مترمکعب تخمین زده که نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد کاهش داشته است.

حاج‌رسولی‌ها با بیان این‌که این در شرایطی است که با توجه به نیاز مسائل کشاورزی میزان خروجی از سدها ۲۱ درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: در مجموع ذخیره سدهای کشور ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب تخمین زده شده که نسبت به سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، به لحاظ میزان بارندگی در ۴۸ سال اخیر رتبه بارندگی در شرایط فعلی ۴۲ ثبت شده و باید گفت که امسال دهمین سالی است که میزان بارندگی از سطح میانگین پایین‌تر بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص وضعیت سدهای پنج‌گانه تهران، اظهار کرد: تاکنون ذخیره سدهای پنج‌گانه تهران ۱۵۱ میلیون مترمکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته است.

حاج‌رسولی‌ها با بیان این‌که طرح‌های تملک اعتبارات به شرکت مدیریت منابع آب ایران به دو بخش اعتبارات جاری و طرح‌های تملک دارایی تقسیم می‌شود، ادامه داد: تاکنون ۶۰ درصد اعتبارات جاری تخصیص یافته اما در حوزه طرح‌های تملک دارایی تاکنون دریافتی نداشتیم.

وی میزان اعتبارات شرکت مدیریت منابع آب را در سال ۱۳۹۶ معادل سال گذشته دانست و افزود: حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای سال ۱۳۹۶ شرکت در نظر گرفته شده که بیشتر این اعتبارات نیز سمت‌وسوی غیرسازه‌ای دارد.

به گفته مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، براساس ابلاغیه‌ای که برای آب قابل برنامه‌ریزی تعریف شده باید تا پایان برنامه ششم کل آب قابل برنامه‌ریزی به حدود ۸۰ میلیارد مترمکعب برسد که حدود ۴۰ میلیارد راه‌آب‌های سطحی و ۴۰ میلیارد دیگر را آب‌های زیرزمینی تشکیل می‌دهند به عبارت دیگر باید تا انتهای برنامه ششم ۱۱ میلیارد مترمکعب از آب برنامه‌ریزی شده کاهش یابد که

حاج‌رسولی‌ها با بیان این‌که سهم محیط زیست از منابع آبی در لایحه برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور ۱۰.۸ میلیارد مترمکعب در نظر گرفته شده است، گفت: احیای تالاب‌های بحرانی از همین محل میسر می‌شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت انتقال آب خزر به سمنان، تصریح کرد: تا زمانی که تاییدیه محیط زیستی این طرح گرفته نشود به هیچ عنوان این طرح اجرایی نخواهد شد.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان این‌که در تمام استان‌ها طرح تعادل‌بخشی با اعتبار مصوب ۴۰۰ میلیارد تومان آغاز شده است، ادامه داد: تاکنون هیچ وجهی دریافت نشده و ۱۵۰ میلیارد تومان از طریق منابع داخلی شرکت برای این طرح هزینه شده است.

حاج‌رسولی‌ها با اشاره به عملکرد سال ۱۳۹۵ در پی اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی، اظهار کرد: ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون مترمکعب کاهش مصرف داشته‌ایم که ۵۰ درصد به دلیل مسدود کردن چاه‌ها و ۵۰ درصد به دلیل کنترل برداشت‌ها بوده است.

انسداد ۱۰ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز

به گفته وی، تاکنون ۱۰ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده و تا این لحظه ۵۴ هزار حلقه چاه کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شده‌ است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص طرح انتقال آب از دریای خزر به استان البرز، بیان کرد: این پروژه صرفا برای تهران اجرایی نمی‌شود و عمده مباحث مطرح شده در این بخش مباحث بین حوزه‌ای است.

حاج‌رسولی‌ها گفت: قرارداد این پروژه اسفندماه سال گذشته منعقد شد و در حال حاضر نیز ۲۵ درصد مطالعات اولیه این طرح انجام شده و پیش‌بینی می‌شود که تا سال آینده مطالعه این طرح به اتمام برسد و باید به این نکته نیز توجه داشت که هدف برداشت آب مازاد ورودی به دریای خزر است.

وی همچنین با اشاره به طرح انتقال آب از سبزکوه به استان‌های مرکزی، اظهار کرد: مطالعات برای این طرح به انجام رسیده و حدود ۴۹ میلیون مترمکعب برای این مساله تخصیص یافته است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان این‌که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام آبی برای ۵۰۰ طرح در کشور داریم، گفت: اگر سالی شش یا هفت هزار میلیارد تومان اختصاص یابد می‌توان با اولویت‌بندی این پروژه را به نتیجه رساند.

به گفته حاج‌رسولی‌ها، ۱۲۸ سد بزرگ در ردیف اجرایی قرار دارد که پنج تای آنها که عمدتا در اطراف دریاچه ارومیه بودند، متوقف شده و ۳۷ سد دیگر در مرحله‌ی بازنگری قرار دارد. در این بین نیز ۸۶ سد با سرعت در حال اجرا است که پیش‌بینی می‌شود بخشی از آن در برنامه ششم و بخشی دیگر در برنامه‌های بعدی اجرایی شود.

 

ایسنا

‌امید ورود سیلاب به سد الغدیر قوت گرفت

http://www.bananews.ir/رئیس امور بهره‌برداری از سد الغدیر ساوه گفت: با بارش‌های خوبی که در روزهای اخیر در شهرستان ساوه شاهد آن بودیم، امید ورود سیلاب به این سد قوت گرفت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ‌سید جلال شاهرخ با اشاره به ثبت 38 میلی متری بارش باران در ایستگاه هواشناسی سد الغدیر ساوه اظهار کرد: این میزان بارش عدد بسیار خوبی است و امیدوارکننده‌تر از آن اینکه در قسمت‌های بالادستی حوضه آبخیز ساوه، میزان بارش‌ها به بیش از دو تا سه برابر بارش ثبت شده در ایستگاه هواشناسی سد الغدیر رسیده است.

وی تصریح کرد: در صورت بسته بودن انهار سنتی در فصول غیر زراعی انتظار جاری شدن سیلاب قوت گرفته و با جاری شدن سیلاب و ورود آن به سد الغدیر میزان ذخیره‌سازی آب در پشت سد از عدد منفی فعلی فاصله خواهد گرفت و رشد مثبتی پیدا خواهد کرد.

شاهرخ در خصوص اقداماتی که توسط امور بهره‌برداری از سد الغدیر در خصوص بسته بودن انهار سنتی به منظور هدایت سیلاب به پشت سد الغدیر ساوه انجام شده است، افزود: در جلسه‌ای که با آغاز سال آبی جدید برگزار شد، مقرر شد که در بالادست سد الغدیر با بارش باران و روان شدن سیلاب، آبی منحرف نشده و مانعی در مقابل آن ایجاد نشود.

وی گفت: بازدیدهایی که در هنگام بارش باران نیز از مناطق بالادستی صورت گرفته نشان می دهد که خوشبختانه هیچگونه انحرافی در مسیر آب بوجود نیامده و امیدواریم که میزان ورودی آب شدت یابد.

این مقام مسئول در سد الغدیر ساوه از ورود حجم آبی معادل دو متر مکعب بر ثانیه به سد الغدیر طی روزهای اخیر خبر داد و افزود: ورود این میزان آب به پشت سد الغدیر ساوه در حالی صورت می‌گیرد که در گذشته زیر یک متر مکعب آب حجم ورودی به این سد بود.

وی با اشاره به بارش های مطلوب برف و باران در نقاط بالادستی سد الغدیر و شهرستان های همجوار نیز گفت: قطعا با روان شدن سیلاب ناشی از بارش‌های بالادستی حجم آب ورودی به سد الغدیر رشد قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

 

ایسنا

راه‌چاره دولت برای بحران آب

http://www.bananews.ir/بحران دیرینه آب در ایران دولت را وادار به ارائه راه‌کارهایی کرده، به‌گونه‌ای که آب هم در برنامه ششم توسعه و هم در لایحه بودجه ۱۳۹۶ مورد توجه جدی دولت قرار گرفته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ در لایحه برنامه ششم توسعه بخش‌های بسیار مهمی در مورد توسعه صنعت آب و برق وجود دارد؛ به طور مثال در ماده ۴۱ این لایحه دولت متعهد شده برای مدیریت مناسب آب در بخش کشاورزی و رونق این صنعت تا پایان این برنامه اقدام به تشکیل بیش از ۱۴۰۰ تشکل آب‌بران و همچنین تغییر الگوی کشت در برخی مناطق و محدودیت توسعه کشت افقی (افزایش سطح زیرکشت) در کشور کند.

در ماده ۴۵ این لایحه نیز به موارد بسیار مهمی از جمله توجه به حقابه‌های زیست محیطی، تعادل بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی، ارتقای بهره‌وری از طریق کشت محصولات کم آب‌بر و محصولاتی که ارزش صادراتی دارند و همچنین بحث‌های بسیار مهمی چون بازچرخانی آب، مدیریت آب مجازی و آب‌های نامتعارف، اشاره شده است.

در دنیا مسئله بازچرخانی آب از سال‌ها پیش در حال اجرا شدن است و امروز در برخی از کشورهای توسعه یافته بیش از هشت بار آب بازچرخانی می‌شود که این امر توانسته تا حد بسیار زیادی به کمبود منابع آبی و مدیریت بهینه مصرف منابع آب در این کشورها کمک کند.

علاوه‌بر این در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره مردم هدر می‌رود که این مسأله باعث هدررفت بیش از ۲۵ میلیارد مترمکعب آب در کشور شده است که در ماده ۱۲ لایحه برنامه ششم به بحث برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند تأکید شده و مقرر شده حدود ۱۰ درصد از ورودی صندوق توسعه ملی برای اجرای مدیریت بهره‌وری آب از جمله همین نصب کنتورهای هوشمند یا بازچرخانی آب و ... تخصیص داده شود.

براساس این لایحه قرار است در سال‌های آتی برای جبران کمبود آب در کشور برنامه‌ریزی‌هایی جهت افزایش ۳۰ درصدی بهره‌وری از منابع آب و همچنین شیرین سازی آب دریاها انجام شود همچنین در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بناست که حدود ۷۰ درصد از تأمین خدمات فنی و تجهیزات شیرین سازی آب دریاها از طریق شرکت‌های دانش بنیان انجام شود.

در ماده ۴۷ لایحه برنامه ششم توسعه نیز برنامه ریزی شده که دسترسی مشترکین به سیستم فاضلاب حدود ۲۵ درصد افزایش یابد و در ماده ۴۸ نیز به حفاظت از تالاب‌ها و ایجاد مدیریت سبز بسیار تأکید شده است.

علاوه‌بر این در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ ظرفیت‌های خوبی برای وزارت نیرو در نظر گرفته شده و با توجه به خاص بودن مسئله آب در برنامه ششم توسعه، به رغم اینکه بودجه‌های عمومی تقریباً در تمام مؤلفه‌ها کاهش داشته، بودجه آب از افزایش برخوردار بوده است.

علی‌رغم اینکه اعتبار بخش آب در بودجه سال ۱۳۹۵ برابر ۶.۹ هزار میلیارد تومان بود در بودجه سال ۱۳۹۶ با ۴ درصد افزایش به ۷.۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده به عبارتی بودجه وزارت نیرو برای سال ۱۳۹۶ نیز، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

این تفاسیر به معنای توجه ویژه دولت یازدهم به بخش آب است اما باید به این مساله نیز توجه داشت که بحران ۱۵ ساله آب در طول یک دوره قابل حل نیست و نیاز به برنامه‌ریزی بلند مدت و مدیریت جامع و به‌هم ‌پیوسته دارد.

 

ایسنا

راهی جدید برای مدیریت آب

http://www.bananews.ir/رویکرد وزارت نیرو در مدیریت آب کشور ایجاد مدیریت به‌هم پیوسته حوضه‌ای تعریف شده چرا که بر اساس گفته‌های مقامات ارشد وزارت نیرو در شرایط فعلی نگاه استانی در این زمینه مخرب خواهد بود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ امروز مجموعه مدیریتی دولت به دنبال مدیریت مشارکتی در سازه‌ها بوده و به طبع آن وزارت نیرو به دنبال مشارکت مستقیم مردم در زمینه‌های مختلف مباحث مربوط به استفاده بهینه از منابع آبی است بر همین اساس نیز راهکارهایی را در این زمینه پیاده سازی و اجرایی کرده است.

با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به ابزار جدید و، مدیریت کلان کشور در زمینه‌های مختلف به پیشرفت‌های قابل توجه ای دست یافته، ولی در زمینه آب، طبیعت و محیط زیست به گونه ای رفتار شده که به‌جای استفاده از منابع تجدیدشونده طبیعت از خود طبیعت بهره‌گیری کرده است.

هم اکنون نیز انسان شاهد آثار و عکس‌العمل‌های طبیعت در قبال این نوع رفتار است که از جمله آن می‌توان به خشک شدن تالاب‌ها و کاهش سفره‌های آب زیرزمینی و به طبع آن فرونشست اشاره کرد.

پیامدهای حاصل از برداشت بی رویه از منابع آبی افزایش میزان آلاینده‌ها و کاهش کیفیت منابع آبی شمرده می‌شود که بر اساس آمار و اطلاعات بلند مدت میزان آب تجدید شونده ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بوده که در شش سال اخیر این میزان بدلیل برداشت‌های بی رویه به ۹۰ میلیارد متر مکعب رسیده است.

این موضوع خود سبب ایجاد ناپایداری در منابع آبی می‌شود بر همین اساس آب یکی از چهار اولویت اصلی دولت در بودجه سال آینده به‌شمار آمده که به‌گفته ستار محمودی قائم‌مقام وزیر نیرو جلسات شورای عالی آب در سه دوره گذشته دولت فقط ۸ جلسه بوده، حال آنکه فقط در دولت یازدهم ۲۰ جلسه شورای عالی آب با حضور رییس‌جمهوری تشکیل شده و این خود نشان دهنده اهمیت موضوع آب و محیط زیست در دولت است.

وی به بیان این موضوع که تغییر سیاست‌های شرکت‌های آب منطقه‌ای از حوضه‌ای به استانی اشتباه بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر رویکرد وزارت نیرو ایجاد مدیریت حوضه‌ای است.

حل بحران آب نیازمند به‌کارگیری سیاست‌های مثبت و کارآمد است چراکه در شرایط فعلی دیگر زمان اشتباه و خطا وجود ندارد البته در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به بحران آب شده اما بدیهی است که حل بحران ۱۵ ساله نیازمند تدبیر تمام سازمان‌ها و ارگان‌ها است.

 

ایسنا

پیشرفت ۸۸ درصدی شبکه فاضلاب مناطق مرکزی تهران

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران بر ضرورت تسریع در اجرای پروژه های شرکت تأکید کرد و از پیشرفت ۸۸ درصدی جمع آوری و انتقال فاضلاب مناطق مرکزی(CN) خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ اصغر ریاضتی اظهار کرد: اجرای خطوط اصلی و نیمه اصلی فاضلاب نواحی مرکزی تهران به عنوان کانون اقتصادی واجتماعی کلانشهر تهران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شرایط ویژه حاکم برمنطقه شامل بافت سنتی، ترافیک سنگین در معابر و وجود تاسیسات شهری فرسوده و متراکم اجرای شبکه فاضلاب در مناطق مرکزی شهر را با مشکلانی روبه رو کرده است.

وی به آغاز اجرای عملیات شبکه فاضلاب مناطق مرکزی در مرداد ماه سال ۱۳۹۲ اشاره کرد و گفت: طراحی شبکه فاضلاب مناطق مرکزی در حدود ۹۳.۶کیلومتر خطوط لوله گذاری در مناطق۶، ۷و۱۲ شهرداری تهران بوده است که تاکنون ۸۱.۴۵کیلومتر آن اجرا شده است که بیش از ۳۰ کیلومتر از آن در سال ۱۳۹۴ اجرا شده است و پیش بینی می شود ۱۱ کیلومتر باقی مانده آن تا پایان امسال اجرایی شود.

ریاضتی افزود: قطر لوله گذاری شبکه در این مناطق از ۲۵۰ تا۱۴۰۰میلیمتر است که به دلیل واقع شدن مراکز تجاری متعدد شامل سفارتخانه ها، ادارات دولتی و وزارتخانه ها در این محدوده اجرای شبکه با شرایط ویژه ای بوده، ولی در حال حاضر جبهه های کاری فعال سطح مناطق در خیابان فیاض بخش، سهروردی، مفتح، انقلاب(محدوده پل چوبی)، نورمحمدی است.

ناحیه مرکزی تهران مساحتی در حدود ۳۷۸۰ هکتار در مناطق ۶، ۷و۱۲ و بخشی از مناطق ١٦، ١١، ٣ را شامل می شود و این محدوده جمعیتی در حدود یک میلیون و ۹۸ هزار نفر دارد و با اتمام پروژه، فاضلاب مناطق مرکزی از طریق خط انتقال ۱۸۰۰ میلیمتری به تونل فاضلابرو شرق منتقل خواهد شد.

 

ایسنا

مشکل آب آشامیدنی در 150 روستای البرز

http://www.bananews.ir/مدیرکل امور روستایی استانداری البرز گفت: برای دسترسی به آب در برخی مناطق استان باید تا 300 متر به زمین نفوذ کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ «محمدرضا رضوی» اظهار کرد: آب در جوامع روستایی نقشی حیاتی ایفا می‌کند، چون بسیاری از روستانشینان از طریق کشاورزی و دامداری امورخود را می‌گذرانند که هر دوی این موارد به آب نیاز دارند.

وی ادامه داد: کمبود آب در روستاها آسیب‌های جدی‌ای به همراه دارد که از میان آن‌ها می‌توان به مهاجرت روستانشینان به شهرها و کاهش تولیدات بخش‌ کشاورزی اشاره‌ کرد.

مدیرکل امورروستایی استانداری البرز افزود: متأسفانه طی سال‌های‌گذشته به‌علت استفاده بی‌رویه از منابع آبی هم‌چنین کاهش بارش باران شاهد کاهش حجم منابع آبی استان بوده‌ایم.

رضوی اضافه‌کرد: هم‌اکنون 150 روستای استان با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستندکه 14 مورد از این روستاها در اشتهارد، 48 روستا در نظرآباد و 88 روستا در ساوجبلاغ قرار دارند.

این مسئول توضیح داد: بدون شک‌ کمبود آب در این روستاها تنها به آب شرب محدود نیست و ساکنان این روستاها در دسترسی به‌آب کشاورزی نیز با مشکل مواجه هستند.

مدیرکل امور روستایی استانداری البرز با اشاره به کاهش سطح آب‌های زیرزمینی استان‌ گفت: برای دسترسی به آب در برخی مناطق استان باید تا عمق 300 متری نفوذ کرد و در اکثر موارد آب به دست آمده شور است و قابل مصرف نیست.

رضوی با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایجاد مجتمع‌های آبرسانی در روستاهای استان افزود: برای کاهش مشکل دسترسی روستائیان به آب شرب آبرسانی به 54 روستای استان از طریق 10 مجتمع آبرسانی در دستور کار قرار دارد و 22 روستای استان نیز به‌صورت تک روستایی تا پایان امسال آبرسانی می‌شود.

 

ایسنا

مقالات دیگر...