http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست آب و فاضلاب

آب و فاضلاب

http://www.bananews.irشرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، آبفا ، آبفا کشور، وزارت نيرو ، شرکت مهندسی آب و فاضلاب، شرکت مهندسی آب،آب و فاضلاب کشور، آب و فاضلاب ، آب و فاضلاب شهری، عمران آب، شناخت منابع آب ، كنترل و بهسازی كیفیت منابع آب، آب آلوده، تصفیه فاضلاب، مدیریت آب، بهره برداری از سد،بهره برداری از رودخانه، استفاده از آبهای زیرزمینی،شناخت و یافتن آبهای زیرزمینی،سدهای خاکی،سدهای کوتاه، ساخت سد بتنی ، سازه های هیدرولیکی و ... از جمله اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

سد جهرم آسیب ندیده است

http://www.bananews.irدر پی انتشار برخی اخبار و شایعات در فضای مجازی در خصوص شکسته شدن سد جهرم، مدیرکل مدیریت بحران استان فارس این خبر را تکذیب کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ فیاض‌پور در این باره گفت: به دنبال انتشار اخباری در مورد وارد شدن آسیب به سد جهرم، دقایقی پیش موضوع را از مدیرعامل شرکت آب این شهرستان پیگیری کردم که این موضوع رد شد.

وی درباره اینکه گفته می‌شود روستاهای این منطقه تخلیه شده است، اظهار کرد: موضوع تخلیه این روستاها مربوط به آن بخش از اراضی ملی بود که به تصرف سودجویان درآمده بود و اینطور نیست که بخاطر شکسته شدن سد، محل تخلیه شده باشد.

 

ایسنا

جدیدترین طرح وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب

http://www.bananews.ir/کمبود منابع آبی در کشور دولت را وادار به ارائه راهکارهایی برای مقابله با این معضل کرده، آخرین موضوعی که مسوولان وزارت نیرو برای حل این بحران به اتفاق نظر رسیدند طراحی طرح های فوری و کوتاه مدت برای رفع مشکل تامین آب مناطق بحرانی کشور است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir در حال حاضر هفت شهر کرمان، زاهدان، بندرعباس، مشهد، یزد، اصفهان و بوشهر در صدر شهرهای در معرض بحران آب در سال آینده هستند که در وزارت نیرو آماری از آب مورد نیاز این مناطق، امکانات موجود و میزان کمبودها و کسری های آنها همچنین محل تامین کسری آب این مناطق از طریق مدیریت مصرف، ایجاد سازه های جدید یا تامین منابع جدید حسب امکانات منطقه ای بدست آورده است.

رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا معتقد است که اجرای پروژه های اضطراری و کوتاه مدت برای حل مشکل تامین آب شرب استان های بحرانی نیازمند پنج هزار میلیارد ریال اعتبار است.

در دولت یازدهم توجه ویژه ای به بخش آب شده، به طور مثال در ماده ۴۱ لایحه ششم توسعه دولت متعهد شده برای مدیریت مناسب آب در بخش کشاورزی و رونق این صنعت تا پایان این برنامه اقدام به تشکیل بیش از ۱۴۰۰ تشکل آب‌بران و همچنین تغییر الگوی کشت در برخی مناطق و محدودیت توسعه کشت افقی (افزایش سطح زیرکشت) در کشور کند.

در ماده ۴۵ این لایحه نیز به موارد بسیار مهمی از جمله توجه به حقابه‌های زیست محیطی، تعادل بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی، ارتقای بهره‌وری از طریق کشت محصولات کم آب‌بر و محصولاتی که ارزش صادراتی دارند و همچنین بحث‌های بسیار مهمی چون بازچرخانی آب، مدیریت آب مجازی و آب‌های نامتعارف، اشاره شده است.

علاوه‌بر این در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره مردم هدر می‌رود که این مسأله باعث هدررفت بیش از ۲۵ میلیارد مترمکعب آب در کشور شده است که در ماده ۱۲ لایحه برنامه ششم به بحث برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند تأکید شده و مقرر شده حدود ۱۰ درصد از ورودی صندوق توسعه ملی برای اجرای مدیریت بهره‌وری آب از جمله همین نصب کنتورهای هوشمند یا بازچرخانی آب و ... تخصیص داده شود.

براساس این لایحه قرار است در سال‌های آتی برای جبران کمبود آب در کشور برنامه‌ریزی‌هایی جهت افزایش ۳۰ درصدی بهره‌وری از منابع آب و همچنین شیرین سازی آب دریاها انجام شود همچنین در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بناست که حدود ۷۰ درصد از تأمین خدمات فنی و تجهیزات شیرین سازی آب دریاها از طریق شرکت‌های دانش بنیان انجام شود.

در ماده ۴۷ لایحه برنامه ششم توسعه نیز برنامه ریزی شده که دسترسی مشترکین به سیستم فاضلاب حدود ۲۵ درصد افزایش یابد و در ماده ۴۸ نیز به حفاظت از تالاب‌ها و ایجاد مدیریت سبز بسیار تأکید شده است.

علاوه‌بر این در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ ظرفیت‌های خوبی برای وزارت نیرو در نظر گرفته شده و با توجه به خاص بودن مسئله آب در برنامه ششم توسعه، به رغم اینکه بودجه‌های عمومی تقریباً در تمام مؤلفه‌ها کاهش داشته، بودجه آب از افزایش برخوردار بوده است.

در بحث بودجه نیز بخش آب از الویت ویژه ای برخوردار شد به عبارتی علی‌رغم اینکه اعتبار بخش آب در بودجه سال ۱۳۹۵ برابر ۶.۹ هزار میلیارد تومان بود در بودجه سال ۱۳۹۶ با ۴ درصد افزایش به ۷.۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده به عبارتی بودجه وزارت نیرو برای سال ۱۳۹۶ نیز، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

در مجموع علی رغم توجه ویژه دولت یازدهم به بخش آب اما بازهم بحران آب در کشور رخ نمایی می کند که شاید ارائه راه کارهایی به صورت فوریتی حداقل بتواند برای شهرهای بحران زا عملیاتی و پاسخگو باشد.

 

ایسنا

آب قم تا 24 ساعت آینده دوباره شیرین می‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از پایان عملیات انشعاب گیری از خط کوچری به قم خبر داد و گفت: طی 24 ساعت آینده کیفیت آب در شهر به وضعیت قبل باز می‌گردد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علی جان صادق پور از اتمام عملیات انشعاب گیری از خط انتقال سدکوچری به قم برای احداث نیروگاه برقابی خبر داد و گفت: از روز گذشته جریان انتقال آب از تصفیه‌خانه به شهر قم با ظرفیت 2300 لیتر در ثانیه برقرار شد.

وی با اشاره به حجم ذخیره آب وجود در خطوط انتقال و مخازن ذخیره اظهار کرد: با تخلیه این آب از خطوط انتقال و مخازن ظرف 24 ساعت آینده کیفیت آب در شهر به وضعیت قبل باز می‌گردد.

وی با قدردانی از صبر و شکیبایی مردم در مدت ده هفته‌ای اجرای این پروژه، اظهارکرد: امیدواریم با احداث نیروگاه برقابی که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است بتوانیم گامی هر چند کوچک در تأمین برق مورد نیاز کشور برداریم.

نیروگاه برقابی با استفاده از فشار آب ورودی به تصفیه‌خانه آب قم، با 170 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا می‌شود و سالیانه توان تولید 20 میلیون کیلووات ساعت برق را دارد ضمن اینکه در کاهش انتشار 11 میلیون کیلوگرم دی اکسید کربن در سال موثر است. عملیات انشعاب گیری برای احداث این نیروگاه، از خط انتقالی آب از سد کوچری به قم که تأمین‌کننده اصلی آب قم است نیز طی دو هفته انجام شد و طی این مدت آب شهر قم از جمله سد 15 خرداد و منابع زیرزمینی داخل شهر و دشت علی‌آباد تأمین شد که تغییراتی در مزه و شوری آب به وجود آورد. با پایان یافتن عملیات انشعاب گیری مجدداً جریان آب شیرین سر شاخه‌های دز به قم برقرار شد و از روزهای آینده آب قم باکیفیت مطلوب‌تر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

 

ایسنا

آب دریا به سفره‌های مردم می‌آید

http://www.bananews.ir/کمبود منابع آبی در کشور باعث شده تا وزارت نیرو اقداماتی را در راستای شیرین سازی آب دریا تدبیر کند و در این راستا نیز تسهیلاتی را برای بخش خصوصی در نظر گرفته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ آذر ماه امسال دستورالعمل برداشت آب از دریا برای شیرین‌سازی ابلاغ شد که پس از ابلاغ این دستورالعمل به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها قرار بر این شد که کار ساماندهی شرکت‌های بخش خصوصی برای شیرین‌سازی آب دریا انجام شود.

در حال حاضر در دو استان هرمزگان و بوشهر ۲.۶۵ میلیارد مترمکعب آب از دریا برداشت می‌شود که از این میزان ۳۴۰ میلیون مترمکعب به منظور شرب شیرین‌سازی می‌شود و مابقی به مصرف صنایع می‌رسد.

به‌طورکلی سالانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریا شیرین‌سازی می‌شود البته این در حالی است که طبق اعلام مسوولان ایران در این مقوله با کشورهای همسایه خود فاصله زیادی دارد.

بر همین اساس طبق گفته‌های رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا مجوزهایی در خصوص آب شیرین‌کن‌ها از سوی وزارت نیرو به بخش خصوصی برای حجم ۱.۴ میلیارد مترمکعب داده شده است.

وی در خصوص قیمت تمام شده آب با این روش اظهار کرد: در حال حاضر قیمت آب خریداری شده از بخش خصوصی برای هر مترمکعب سه تا شش هزار تومان و متوسط سالانه مبلغی که از مردم دریافت می‌شود برای هر مترمکعب ۵۷۰ تومان است که مابه‌التفاوت این میزان براساس قانون بودجه که یک ردیف جداگانه با عنوان خرید تضمینی در نظر گرفته شده جبران می‌شود.

بحران ۱۵ ساله در ایران تنها با بکارگیری یک مدیریت صحیح و منسجم قابل حل است و به نظر می‌رسد که فراگیر شدن شیرین‌سازی آب از دریا نیز در این مسیر می‌تواند تاثیرات مثبتی را بر جای بگذارد.

 

ایسنا

ایران، دارای پتانسیل بالای آلودگی آبی در جهان

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همکاری بین بخشی در حوزه بنادر ضروری است زیرا بندر تلاقی رویکردهای مختلف تجاری، اقتصادی، امنیتی، حفاظت از ذخایر و محیط زیست است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ معصومه ابتکار در جلسه بررسی برنامه مدیریت محیط زیست بنادر کشور با بیان اینکه بندر تلاقی رویکردهای مختلف تجاری، اقتصادی، امنیتی، حفاظت از ذخایر و محیط زیست است، گفت: از این رو ضروری است تا همکاری بین بخشی در این حوزه با جدیت بیشتری دنبال شود.

معاون رئیس جمهور یکی از جهت‌گیر های مهم دولت یازدهم را توجه به مسائل محیط زیستی در حوزه دریا برشمرد و اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های مختلفی که در این حوزه وجود دارد می‌توان با گسترش همکاری‌ها و با بهره‌گیری از قوانین و مقررات و سیاست‌های خوبی که در این حوزه وجود دارد، از طریق تعریف ساز و کارهای تعامل بیشتر در قالب تفاهمنامه، همچنین تعریف برنامه‌های مشترک اجرایی، مناطق ساحلی و دریایی را از گزند بسیاری صدمه‌ها، آسیبها و تخریبها حفظ کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یکی از مهمترین محورهای سیاست‌های کلی محیط زیست نظام، ابلاغی مقام معظم رهبری، موضوع محیط زیست دریایی است، گفت: از این رو ضروری است تا دستگاه‌های مرتبط ضمن انجام تکالیف و مسئولیت‌های خود بتوانند در تعامل با یکدیگر، برنامه و شاخص‌هایی را تعریف کنند که مانع از هرگونه آسیب یا تخریب در مناطق ساحلی و دریایی شود.

وی اشاره‌ای هم به موضوع تهیه و تدوین شاخص‌ها و استانداردهای بنادر سبز داشت و این اقدام را گامی مثبت برای رتبه‌بندی بنادر و تشویق و ترغیب آنها به رعایت شاخص‌های محیط زیستی دانست.

ابتکار ضمن یادآوری هدف‌گذاری جهانی برای دستیابی به توسعه پایدار، خاطرنشان کرد: اگرچه اقدام‌های مثبتی در حوزه بنادر صورت گرفته اما همچنان تا نقطه مطلوب و رویکرد جهانی فاصله وجود دارد و به طور نمونه طی بازدیدی که اخیرا از بندر آنت ورپ بلژیک به عنوان دومین بندر مهم اروپا که در رتبه‌بندی شاخص‌های محیط زیستی بنادر جهان نیز جزء دو بندر برتر جهانی است، مسئولان این بندر گزارشی از فعالیت‌های محیط زیستی صورت گرفته در بندر ارائه دادند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: توسعه حمل و نقل ریلی در بندر، فراهم کردن حمل و نقل عمومی رایگان برای کارکنان بندر، استقرار و فعالیت بالغ بر 30 توربین بادی در بندر برای تولید برق مورد نیاز و انتقال مازاد برق تولیدی به شبکه برق بلژیک، کاهش آلاینده‌های ذرات و اکسیدهای گوگرد برای ارتقاء کیفیت هوای محیط و کاهش مصرف انرژی برخی از اقدام‌های محیط زیست صورت گرفته در این بندر مهم بود که گویا اخیرا تفاهمنامه مشترک همکاری هم با بندر شهید رجایی استان هرمزگان در جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌ها از جمله تهیه و تدوین سند برنامه اقدام محیط زیستی و توسعه‌ای و برنامه عملکرد پایداری‌های محیط زیستی داشته‌اند که می‌تواند الگویی مناسب برای بنادر ایران باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای هم به کنوانسیون‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی دریایی با عضویت ایران همچون راپمی داشت و افزود: باید تلاش کنیم تا با بهره‌گیری از تمامی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی، توسعه پایدار بنادر ایران را رقم بزنیم و در این مسیر سازمان حفاظت محیط زیست آماده هر گونه همکاری مشترک است.

وی با مرور صحبت‌های مطروحه در جلسه، گفت: ایران نیز باید همگام با جامعه جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با گرمایش زمین و تغییر اقلیم تلاش کند و در این مسیر نیز سهم هر وزارتخانه و دستگاهی مشخص است و البته بنادر نیز باید با اصلاح سوخت مصرفی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای همکاری داشته باشند.

ابتکار خاطرنشان کرد: باید شاخص‌های قابل اندازه گیری برای بنادر تعریف شود.

60 تا 70 درصد برنامه‌های توسعه ای کشور طی 5 سال آینده دریا محور است

پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه ضمن اعلام درخواست سازمان متبوعش برای دریافت برنامه‌های مدیریتی بنادر، گفت: این برنامه‌ها کمک می‌کند تا پایش بهتری از بنادر داشته باشیم.

فرشچی ادامه داد: برنامه مدیریت محیط زیستی بنادر نیازمند مشخص شدن سیاست‌ها، اهداف و برنامه‌های تخصصی بنادر است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، 60 تا 70 درصد برنامه‌های توسعه‌ای کشور طی 5 سال آینده دریا محور است، گفت: مباحث اقتصادی گسترده‌ای همچون توسعه گردشگری دریایی با تمرکز بر سواحل و دریا تعریف شده است و از این رو ضروری است، شاخص‌های محیط زیستی این برنامه‌ها نیز تعریف و مورد اجرا قرار گیرد.

به گفته وی، در حال حاضر حدود 18 ارگان مرتبط مباحث دریا و ساحل را در همکاری با هم پیگیری می‌کنند و این نشان دهنده اهمیت دریا و همکاری برای توسعه دریا محور در کشور است.

فرشچی ضمن تاکید بر این موضوع که گسترش بنادر و توسعه صنعت حمل و نقل دریایی می‌تواند تاثیری مهم در اقتصاد و اشتغال کشور داشته باشد، تصریح کرد: اما ضروری است این رشد و توسعه در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با توجه به اینکه بنادر در دو دسته بزرگ و کوچک تعریف می‌شوند، همچنین با توجه به تعدد نهادهای مرتبط با موضوع بنادر، ضروری است تا تعامل و همکاری بیشتری در این حوزه شکل بگیرد زیرا سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه حاکمیتی و نظارتی در این حوزه دارای مسئولیت‌های خطیری است که اجرای آنها منوط به همکاری دستگاه‌ها است.

وی اشاره‌ای هم به موضوع انتخاب بندر سبز داشت و گفت: بر اساس مذاکرات گذشته، قرار بود بندر چابهار به عنوان نخستین بندر سبز ایران معرفی شود که البته این موضوع در اجلاس بنادر منطقه‌ای و بین‌المللی نیز مطرح شد که ایران می‌خواهد نخستین بندر سبز مناطق آزاد را معرفی کند.

ایران یکی از کشورهای دارای پتانسیل بالا آلودگی آبی در جهان است

بنابراین گزارش، محمد سعیدنژاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ابتدای جلسه با بیان اینکه 95 درصد بنادر ایران به راه آهن دسترسی دارند، گفت: شعار امسال سازمان جهانی دریانوردی، «تعامل بین کشتیرانی، بنادر و مردم» است که نشان دهنده اهمیت تعامل با مردم و توسعه حمل و نقل دریایی است.

وی با ارائه آماری از میزان تردد سالیانه کشتی‌ها در خلیج فارس و دریای عمان، همچنین میزان حمل و نقل فرآوری‌های خاص و نفتی در این منطقه، اظهار کرد: در اصل ایران یکی از کشورهای دارای پتانسیل بالای آلودگی آبی در جهان است.

سعیدنژاد ادامه داد: در حال حاضر 200 بندر کوچک و بزرگ و 11 بندر تجاری بزرگ در ایران داریم که برنامه‌ریزی‌هایی برای توسعه بنادر بزرگ در حال انجام است اما تعداد بنادر بزرگ را به دلایل مختلف از جمله دلایل محیط زیستی اضافه نخواهیم کرد.

وی ضمن یادآوری این موضوع که تمامی بنادر بزرگ ایران دارای طرح و برنامه توسعه‌ای هستند، خاطرنشان کرد: به جد پیگیر مسئله بنادر سبز و تدوین شاخص‌های این حوزه هستیم.

این مقام مسئول افزود: بیشتر فعالیت‌های سازمان بنادر حول اجرایی شدن مفاد کنوانسیون‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است که علاوه بر آیمو، کنوانسیون‌های مهم دیگری همچون WIO, ILO, IOCنیز در این حوزه وجود دارد.

سعیدنژاد از سازمان حفاظت محیط زیست خواست تا با تعریف برنامه مدیریت محیط زیستی یکپارچه‌ای برای بنادر، سازمان بنادر و دریانوردی را در این حوزه یاری دهند.

وی خاطرنشان کرد: راه اندازی تاسیسات جمع‌آوری و پردازش مواد زائد و آب توازن کشتی‌ها در بنادر از جمله موارد ضروری است که باید در دستور کار قرار گیرد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، امکان استفاده از تجیهزات سخت افزاری اداره بنادر جهت پایش مستمر محیط زیستی به دلیل کمبود تجهیزات پایش در کشور در قالب تفاهمنامه‌های همکاری، همچنین استفاده از گشت‌های دریایی و انجام عملیات مشترک با استفاده از یگان‌های حفاظتی موجود برای امداد و نجات پستانداران دریایی و کاهش زباله‌های دریایی از جمله فرصت‌های همکاری میان دو دستگاه است.

مهرداد تقی زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت توسعه حمل و نقل ریلی در بنادر به منظور جلوگیری از آلودگی‌های محیط زیست در بنادر، گفت: این موضوع می‌تواند به عنوان یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی بنادر برای بندر سبز مطرح شود.

تلاش سازمان بنادر و دریانوردی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بنادر

محمد راستاد معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این جلسه با اشاره به تلاش‌های جهانی برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با تغییر اقلیم و گرمایش زمین، گفت: این موضوع در سطح جهانی در حوزه بنادر نیز پیگیری می‌شود تا جایی که میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در بنادر از 885 میلیون تن در سال 2007 با سه درصد کاهش به 796 میلیون تن در سال 2012 رسید که این موفقیت ناشی از کاهش سولفور موجود در سوخت است.

راستاد خاطرنشان کرد: کاهش سولفور موجود در سوخت همزمان منجر به کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلودگی هوا می‌شود و با توجه به اهمیت موضوع، ایران نیز برنامه‌ریزی خاصی در این حوزه صورت داده است.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین از اجرای 20 عملیات پاکسازی و مقابله با آلودگی‌های نفتی در آب های کشور طی سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: در منطقه چابهار علاوه بر پاکسازی موفق به دریافت خسارات وارده از جمله خسارات محیط زیستی شدیم.

وی اشاره‌ای هم به بازنگری در مبالغ جرایم وضع شده در قانون حفاظت از دریاها و رودخانه‌ها داشت و گفت: البته ضروری است تصمیم‌های جدی نیز برای جلوگیری از تخلیه آب توازن کشتی‌ها اتخاذ شود.

راستاد در خصوص نحوه نظارت بر کشتی‌های کوچک هم گفت: کشتی‌های کوچک طبق قانون 89 موظف به رعایت همه الزام‌های پیشگیری از آلودگی آب‌ها هستند و چون محدوده تردد آنها بیشتر در مناطق آزاد به ویژه جزیره کیش است، باید نظارت خاصی از سوی مناطق آزاد بر آن ها صورت پذیرد.

حسینعلی عبدالحی معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه سازمان شیلات از جمله بهرهبرداران دریا است که بهره برداری آن رابطه مستقیمی با محیط زیست و شرایط آن دارد، گفت: آنچه تحت مدیریت شیلات است، تعداد بسیار زیادی بنادر صیادی و مراکز تخلیه است و به دلیل اینکه غالب مخاطب این عرصه‌ها، مردم بومی و محلی هستند، اصل کار ما بر فرهنگ‌سازی حفظ محیط زیست است.

عبدالحی افزود: به همین دلیل یکی از طرح‌هایی که مورد پیگیری ما قرار گرفت طرح "دریا پاک، بندر پاک، محصول پاک" بود.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: کاهش شدید گونه های دریایی نشان دهنده بهره‌برداری ناپایدار و بی‌رویه و غیر اصولی از منابع دریایی بوده است که غالبا به دلیل مشکلات معیشتی و فقر جوامع بومی و محلی است و از همین رو بازسازی ذخایر و رهاسازی آنها به ویژه در مورد ماهیان خاویاری و استخوانی از سوی شیلات مورد پیگیری و انجام قرار گرفت.

وی یکی از درخواست های مهم شیلات را صدور مجوز برای پرورش ماهی در قفس دانست.

تلاش برای استفاده از انرژی‌های نو برای تامین برق مورد نیاز بنادر

محمدرضا الهیار مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به نصب سنسورهای پایش آنلاین در بندر شهید رجایی، گفت: در صورت تعریف، این سنسورها می‌تواند شاخص‌های محیط زیستی را نیز همچون آلودگی نفتی شناسایی کند.

وی همچنین از انجام مطالعات امکان سنجی طراحی بنادر با ملاحظات محیط زیستی خبر داد و گفت: استفاده از انرژی‌های نو همچون جزر و مد و امواج و نور خورشید برای تامین برق مورد نیاز بنادر در دستور کار قرار دارد.

الهیار همچنین از پیگیری برای اجرای HSE (ایمنی، بهداشت و سلامت) در بنادر کشور خبر داد.

تجیهز پادگان های ساحلی سپاه به سیستم تصفیه فاضلاب

مجید خلفی مدیر طرح و عملیات نیروی دریایی سپاه با اشاره به اجرای طرح امام رضا (ضامن آهو) طی یک سال و نیم گذشته در بنادر تحت اختیار، گفت: از جمله موارد مهم این طرح توجه به رعایت الزام‌ها و شاخص‌های محیط زیستی در بنادر است.

وی همچنین از تجیهز پادگان‌های ساحلی سپاه به سیستم تصفیه فاضلاب به منظور جلوگیری از آلودگی آب‌های کشور خبر داد و افزود: در جزیره تنب کوچک نیز موفق شدیم تا با بازچرخانی آب، آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز جزیره را تامین کنیم.

این مقام مسئول همچنین از الزام به پایش‌های محیط زیست در گشت هوایی و دریایی سپاه در بنادر و سواحل تحت مدیریت خبر داد و گفت: پهبادها می‌توانند به پایش آنلاین دریا کمک کنند و در این حوزه آماده همکاری هستیم.

سید محمود موسوی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش از تاکید بر توجه به الزام‌ها و شاخص‌های محیط زیستی در ساخت بنادر جدید تحت مدیریت ارتش خبر داد و گفت: ارتش آمادگی دارد تا از امکانات خود در پایش محیط زیستی بنادر بهره گیرد.
مریم محمدی نماینده منطقه آزاد کیش با بیان اینکه سال 1392 طرح مدیریت محیط زیست بنادر تهیه و ابلاغ شد، گفت: در حال حاضر پیگیر اجرای کامل این طرح هستیم.

وی افزود: قوانین کنوانسیون مارپل در خصوص شناورهای بزرگ اعمال می‌شود و با توجه به اینکه در محدوده مناطق آزاد به ویژه جزیره کیش به دلیل جنبه تفریحی و گردشگری بیشتر شناورهای کوچک تردد دارند، طی همکاری با سازمان بنادر و دریانوری و نیروی دریایی ارتش اقدام به تدوین قوانین و شاخص‌های جدید به منظور جلوگیری از آلودگی آبها کردیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، محمدی با گلایه از فشار بسیار زیاد بخش‌های مختلف بر جزیره کیش، اظهار کرد: توسعه ناپایدار جزیره کیش می‌تواند معضل های محیط زیستی بسیاری به همراه داشته باشد.

 

ایسنا

۵ سد در شرایط قرمز آبی

http://www.bananews.ir/مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: پنج سد زاینده‌رود، درودزن، استقلال، دوستی، شمیل و نیان در شرایط قرمز منابع آبی قرار دارند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمد حاج رسولی‌ها امروز در نشستی خبری با بیان این‌که پنج سد در کل کشور از شرایط حساس در زمینه‌ی ذخیره منابع آبی قرار دارند، اظهار کرد: در سد استقلال، شمیل و نیان که تامین‌کننده آب بندرعباس هستند میزان ذخیره آبی ۲۶ میلیون مترمکعب عنوان شده و این درحالی است که در سال گذشته ذخیره این دو سد بیش از ۶۶ میلیون مترمکعب بوده است.

وی در خصوص سد درودزن که تامین‌کننده آب شرب شیراز است نیز گفت: در حال حاضر ذخیره آب این سد ۳۴۵ میلیون مترمکعب تخمین زده شده در حالی که سال گذشته این سد ۴۴۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: سد زاینده‌رود نیز در سال جاری ۲۲۵ میلیون مترمکعب و سد دوستی نیز در امسال ۲۶۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد، در حالی که این دو سد به ترتیب در سال گذشته ۲۴۰ میلیون مترمکعب و ۳۵۶ میلیون مترمکعب ذخیره آبی داشته است.

حاج‌رسولی‌ها با اشاره به وضعیت بارندگی‌ها، تصریح کرد: براساس آخرین آمار تا امروز ۵۱ میلی‌متر بارندگی در سطح کشور صورت گرفته که در سال گذشته که ۱۰۷ میلی‌متر ثبت شده بود، شاهد ۵۲ میلی‌متر کاهش بوده‌ایم.

وی ادامه داد: در حوزه دریاچه ارومیه میزان بارش‌ها نسبت به درازمدت چهار درصد افزایش داشته اما در حوزه مرزی شرق کشور شاهد ۹۵ درصد کاهش بارندگی‌ها بوده‌ایم. همچنین در حوزه خلیج فارس و دریای عمان میزان بارش‌ها نسبت به درازمدت ۳۷ درصد و در حوزه فلات مرکزی نیز ۳۴ درصد کاهش داشته است.

کاهش ۳۴ درصدی ورودی به مخازن

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به جریان‌های سطحی کشور، اظهار کرد: میزان ورودی آب به سدها در سال جاری پنج میلیارد و ۹۶۰ میلیون مترمکعب تخمین زده که نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد کاهش داشته است.

حاج‌رسولی‌ها با بیان این‌که این در شرایطی است که با توجه به نیاز مسائل کشاورزی میزان خروجی از سدها ۲۱ درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: در مجموع ذخیره سدهای کشور ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب تخمین زده شده که نسبت به سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، به لحاظ میزان بارندگی در ۴۸ سال اخیر رتبه بارندگی در شرایط فعلی ۴۲ ثبت شده و باید گفت که امسال دهمین سالی است که میزان بارندگی از سطح میانگین پایین‌تر بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص وضعیت سدهای پنج‌گانه تهران، اظهار کرد: تاکنون ذخیره سدهای پنج‌گانه تهران ۱۵۱ میلیون مترمکعب ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته است.

حاج‌رسولی‌ها با بیان این‌که طرح‌های تملک اعتبارات به شرکت مدیریت منابع آب ایران به دو بخش اعتبارات جاری و طرح‌های تملک دارایی تقسیم می‌شود، ادامه داد: تاکنون ۶۰ درصد اعتبارات جاری تخصیص یافته اما در حوزه طرح‌های تملک دارایی تاکنون دریافتی نداشتیم.

وی میزان اعتبارات شرکت مدیریت منابع آب را در سال ۱۳۹۶ معادل سال گذشته دانست و افزود: حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای سال ۱۳۹۶ شرکت در نظر گرفته شده که بیشتر این اعتبارات نیز سمت‌وسوی غیرسازه‌ای دارد.

به گفته مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، براساس ابلاغیه‌ای که برای آب قابل برنامه‌ریزی تعریف شده باید تا پایان برنامه ششم کل آب قابل برنامه‌ریزی به حدود ۸۰ میلیارد مترمکعب برسد که حدود ۴۰ میلیارد راه‌آب‌های سطحی و ۴۰ میلیارد دیگر را آب‌های زیرزمینی تشکیل می‌دهند به عبارت دیگر باید تا انتهای برنامه ششم ۱۱ میلیارد مترمکعب از آب برنامه‌ریزی شده کاهش یابد که

حاج‌رسولی‌ها با بیان این‌که سهم محیط زیست از منابع آبی در لایحه برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور ۱۰.۸ میلیارد مترمکعب در نظر گرفته شده است، گفت: احیای تالاب‌های بحرانی از همین محل میسر می‌شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت انتقال آب خزر به سمنان، تصریح کرد: تا زمانی که تاییدیه محیط زیستی این طرح گرفته نشود به هیچ عنوان این طرح اجرایی نخواهد شد.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان این‌که در تمام استان‌ها طرح تعادل‌بخشی با اعتبار مصوب ۴۰۰ میلیارد تومان آغاز شده است، ادامه داد: تاکنون هیچ وجهی دریافت نشده و ۱۵۰ میلیارد تومان از طریق منابع داخلی شرکت برای این طرح هزینه شده است.

حاج‌رسولی‌ها با اشاره به عملکرد سال ۱۳۹۵ در پی اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی، اظهار کرد: ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون مترمکعب کاهش مصرف داشته‌ایم که ۵۰ درصد به دلیل مسدود کردن چاه‌ها و ۵۰ درصد به دلیل کنترل برداشت‌ها بوده است.

انسداد ۱۰ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز

به گفته وی، تاکنون ۱۰ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده و تا این لحظه ۵۴ هزار حلقه چاه کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شده‌ است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص طرح انتقال آب از دریای خزر به استان البرز، بیان کرد: این پروژه صرفا برای تهران اجرایی نمی‌شود و عمده مباحث مطرح شده در این بخش مباحث بین حوزه‌ای است.

حاج‌رسولی‌ها گفت: قرارداد این پروژه اسفندماه سال گذشته منعقد شد و در حال حاضر نیز ۲۵ درصد مطالعات اولیه این طرح انجام شده و پیش‌بینی می‌شود که تا سال آینده مطالعه این طرح به اتمام برسد و باید به این نکته نیز توجه داشت که هدف برداشت آب مازاد ورودی به دریای خزر است.

وی همچنین با اشاره به طرح انتقال آب از سبزکوه به استان‌های مرکزی، اظهار کرد: مطالعات برای این طرح به انجام رسیده و حدود ۴۹ میلیون مترمکعب برای این مساله تخصیص یافته است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان این‌که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام آبی برای ۵۰۰ طرح در کشور داریم، گفت: اگر سالی شش یا هفت هزار میلیارد تومان اختصاص یابد می‌توان با اولویت‌بندی این پروژه را به نتیجه رساند.

به گفته حاج‌رسولی‌ها، ۱۲۸ سد بزرگ در ردیف اجرایی قرار دارد که پنج تای آنها که عمدتا در اطراف دریاچه ارومیه بودند، متوقف شده و ۳۷ سد دیگر در مرحله‌ی بازنگری قرار دارد. در این بین نیز ۸۶ سد با سرعت در حال اجرا است که پیش‌بینی می‌شود بخشی از آن در برنامه ششم و بخشی دیگر در برنامه‌های بعدی اجرایی شود.

 

ایسنا