http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست بحرانهای طبیعی

بحرانهای طبیعی

http://www.bananews.irاخبار زلزله، سيل، رانش زمين، برف سنگين، طوفان، سونامي، بلایا و حوادث طبیعی، مدیریت بحران ، بازسازی بحران های طبیعی،بیابان زایی، پیشروی آب دریاها در خشکی،مهندسی زلزله،مهندسی بحران،پدافند غير عامل و ... از جمله مواردی هستند که در این بخش ارائه می شود.

آلودگی هوای گچساران به ۵ برابر حد مجاز رسید

http://www.bananews.irرئیس محیط زیست گچساران گفت: آلودگی هوا درگچساران به ۵ برابر حدمجاز۷۱۰ میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عبدال دیانتی نسب افزود: حد مجاز استاندارد ریز گردها در هوا ۱۵۰ میکروگرم برمترمکعب است.

وی بیان کرد: آلودگی هوا درگچساران به ۵ برابر حدمجاز۷۱۰ میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

رئیس محیط زیست گچساران تصریح کرد: هوای گچساران در مرز هشدار قرار گرفته است.

دیانتی نسب عنوان کرد: در این هوا سالخوردگان و کودکان و افراد دارای ناراحتی های ریوی و قلبی بهتر است از بیرون آمدن از منزل خود داری کنند.

وی ادامه داد: شهروندان نوشیدن کافی آب و استفاده از ماسک را فراموش نکنند.

رئیس هواشناسی گچساران خاطر نشان کرد: تغییرات دما در ۲۴ ساعت گذشته حداقل دما صفر و حداکثر ۱۱ و رطوبت هوا نیز حداقل ۳۹ درصد و حداکثر ۷۸ درصد بوده است.

علی کوهکن بیان کرد: بارندگی سال زراعی جاری تاکنون ۳ .۱۵۹ میلیمتر بوده در صورتی که در مدت مشابه سال گذشته ۴ . ۲۴۷ میلیمتر است نرمال بلند مدت بارندگی ۵ . ۴۳۸ میلیمتراست.

وی افزود: در سالجاری تعداد روزهای آلوده در گچساران با امروز ۶۸ روز است در صورتی که در مدت مشابه سال گذشته ۵۸ روز بود.

رئیس هواشناسی گچساران ادامه داد: دید افقی در حال حاضر در گچساران ۴ کیلومتر است.

کوهکن اضافه کرد: طبق پیش بینی های انجام شده این هوای آلوده فقط امروز مهمان مردم گچساران خواهد دبود و از فردا هوای این شهرستان به حالت عادی باز می گردد.

 

ایسنا

وقوع 46 زلزله طی هفته گذشته در ایران

http://www.bananews.irطی هفته گذشته حدود 46 زمین‌لرزه در سطح کشور رُخ داد که بیشترین لرزش مربوط به «گلبافت» کرمان بوده؛ ضمن آنکه یک زلزله در دریای «خزر» نیز به ثبت رسیده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ایران در کمربند زلزله دنیا قرار گرفته است؛ از این رو یکی از کشورهای زلزله‌خیز دنیا به شمار می‌رود.

زمین‌لرزه نتیجه رهاشدن ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج ارتعاشی را ایجاد می‌کند. از این رو مقدار بزرگی یک زلزله متناسب با انرژی آزادشده زلزله است. زلزله‌های کوچکتر از بزرگی ۳ اغلب غیر محسوس بوده و بزرگتر از ٦ خسارت‌های جدی را به بار می‌آورند.

در هفته گذشته بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، حدود 46 زلزله در شهرهای کشور رُخ داده است.

شنبه، 23 بهمن

مهمترین زلزله روز 23 بهمن زلزله «زرند» و «گلبافت» بوده که با بزرگای 2 ریشتر رخ داده است.

در منطقه «گلبافت» و «سیرچ» دو گسل «سیرچ» و «گلبافت» وجود دارد. گسل «سیرچ» روند شرقی- غربی دارد که به گسل «جیرفت» منتهی می‌شود.

یکشنبه، 24 بهمن

زلزله تبریز که در روز 24 بهمن رخ داد، با بزرگای ۴ ریشتر بوده است. این زمین‌لرزه در 5 کیلومتری تبریز، 12 کیلومتری «سردرود» و 16 کیلومتری «باسمنج» رخ داد.

زلزله دیگری در استان فارس و 62 کیلومتری جنوب شرق «جهرم» با بزرگای 2.7 ریشتر در روز 24 بهمن رخ داده است.

زلزله استان کرمان در  14 کیلومتری شرق «بافت» با بزرگای 2.7  از دیگر زلزله‌ها و زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 2.6 در 50 کیلومتری شمال غرب شهرستان «دهلران» استان ایلام از دیگر رخدادهای لرزه‌ای روز 24 بهمن بوده است.

دوشنبه، 25 بهمن  

زلزله‌ای با بزرگای 3.4 اولین زمین‌لرزه‌ای است که در روز 25 بهمن ماه گزارش شده است. این زلزله در 23 کیلومتری جنوب شرق «رامیان» در استان گلستان رخ داده است.

علاوه بر آن زمین‌لرزه‌ای در دریای خزر نیز رخ داده که کانون آن در 118 کیلومتری جنوب غرب ترکمنستان، 179 کیلومتری جنوب غرب باکوی آذربایجان و 278 کیلومتری شمال شرق آستارا در استان گیلان بوده است.

این زلزله با بزرگای 3.4 و در عمق 15 کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است.

زلزله استان ایلام در 13 کیلومتر شرق آبدانان از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده که با بزرگای 3.5 ریشتر رخ داده است.

در 74 کیلومتری جنوب شرق طبس استان کرمان نیز زلزله‌ای با بزرگای 3.3 ریشتر زلزله دیگری است که در روز 25 بهمن گزارش شده است.

سه شنبه، 26 بهمن

در ساعت 18 و 19 دقیقه روز سه‌شنبه، 26 بهمن زلزله‌ای با بزرگای 2 ریشتر منطقه 21 کیلومتری «کوهبنان» و 46 کیلومتری «کیانشهر» استان کرمان و 46 کیلومتری بهاباد یزد را لرزاند.

زلزله 40 کیلومتری «ساغند» یزد، 66 کیلومتری «بهاباد» یزد و 80 کیلومتری «بافق» نیز با بزرگای 1.8 رخ داد.

علاوه بر آن زلزله‌ 1.9 ریشتری آذربایجان شرقی از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز است که در عمق 10 متری ایجاد شد.

زلزله‌های 2.8 ریشتری «راور» کرمان در عمق 10 متری، زلزله 1.7 ریشتری «زیباشهر» اصفهان در عمق 10 کیلومتری زمین، زلزله «شیرگاه» مازندران با بزرگای 1.9 ریشتری در عمق 10 کیلومتری، زلزله 1.8 ریشتری مشهد در عمق 10 کیلومتری، زلزله 2.1 ریشتری «دیباج» سمنان، زلزله 2.4 ریشتری «بافت» کرمان، زلزله 2.1 ریشتری «بخ» یزددرعمق 8 کیلومتری زمین، زلزله 3.5 «بزنجان» کرمان در عمق 28 کیلومتری زمین، زلزله 2.1 ریشتری «خلخال» اردبیل در عمق 16 کیلومتری و زلزله «کهک» قم با بزرگای 2.4 در عمق 8 کیلومتری زمین از دیگر رخدادهای لرزه‌ای روز سه‌شنبه، 26 بهمن بوده است.

در این روز همچنین زلزله‌هایی با بزرگای 1.5 ، 2.5 و 1.6 ریشتر به ترتیب شهرهای «تیران» اصفهان، «سبزوار» خراسان رضوی و «آوج» قزوین را لرزاند.

چهارشنبه، 27 بهمن

زلزله‌ای با بزرگای 2.5 شهر «گیوی» اردبیل را لرزاند. کانون این زمین‌لرزه در 3 کیلومتری «گیوی»، 15 کیلومتری «خلخال» و 16 کیلومتری «فیروزآباد» بوده که درعمق 12 کیلومتری زمین رخ داده است.

زلزله 1.6 ریشتری «تیکمه داش» آذربایجان شرقی از دیگر رخدادهای لرزه‌ای در روز 27 بهمن بوده است.

زلزله 1.4 ریشتری «عقدا» یزد و زلزله 2 ریشتری «نیمبلوک» خراسان جنوبی در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داده است.

زلزله 1.1 ریشتری «شهمیرزاد» سمنان، 1.5 ریشتری «چکنه» خراسان رضوی، 1.6 ریشتری «دیباج» سمنان، یک ریشتری «سمنان»، 2.6 ریشتری«علی‌آباد» گلستان و 2.2 ریشتری «بهاباد» یزد از دیگر رخدادهای لرزه‌ای در این روز بشمار می‌رود.

زمین‌لرزه‌هایی به بزرگی 2.3 در «گلبافت» کرمان، 4.2 در «کازرون» فارس و 3.9 ریشتری در «پرسره» گیلان از دیگر زلزله‌های مهم روز 27 بهمن گزارش شده است.

زلزله‌های «کازرون» فارس، «سربیشه» خراسان جنوبی و «دو گنبدان» کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب 3، 1.5 و 2.2 گزارش شده است.

پنج شنبه، 28 بهمن

بزرگترین زلزله در روز 28 بهمن زلزله در «سیلوانه» آذربایجان غربی با بزرگای 3.5 رخ داده است. این زلزله در عمق 8 کیلومتری زمین و در 9 کیلومتری «سیلوانه»، 19 کیلومتری «ارومیه» و 30 کیلومتری «سرو» رخ داده است.

در این منطقه نیز در ساعت 13 و 12 دقیقه مجددا زلزله‌ای با بزرگای 2.6 رخ داده است.

زلزله «خشت» استان فارس با بزرگای 2.6، زلزله «سلفچگان» قم با بزرگای 2.1 و زلزله 2.3 ریشتری «زرند» کرمان از دیگر زمین‌لرزه‌های روز 28 بهمن بوده است.

زلزله «زاویه» استان مرکزی با بزرگای 1.9، «مهدی‌شهر» سمنان با 1.3 ریشتر، «سرخه» سمنان با 1.5 ریشتر و «رباط پشت بادام» یزد با بزرگای 2.1 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز گزارش شده است.

برای مقابله با خطرات عظیم ناشی از بحران زلزله تهران راه‌حلی نداریم

http://www.bananews.irیک عضو مجمع نمایندگان تهران گفت: در حالی که توان مقابله با دشمنان خارجی را داریم اما برای مقابله با خطرات عظیم ناشی از زلزله تهران هیچ راه‌حلی نداریم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ابوالفضل سروش گفت: بنیه دفاعی کشور در سطحی است که از پس دشمنان خارجی بر می‌آییم اما در صورت بروز یک زلزله چند ریشتری در تهران هیچ راهی برای مقابله با حجم عظیم آوار و تلفات انسانی آن نخواهیم داشت و در اینصورت کشور به معنای واقعی کلمه دچار بحران امنیت ملی می‌شود.

ناظر مجلس در شورای ملی ایمنی زیستی با اشاره به حادثه پلاسکو نیز خاطرنشان کرد: باید کمیته‌ای فراتر از کمیته‌های موجود به صورت هدفمند، علمی، ریشه‌ای و تخصصی به موضوع پلاسکو ورود می‌کردند که رییس‌جمهور نیز با تشکیل هیات ویژه تدوین گزارش ملی حادثه ساختمان پلاسکو، منشاء خیر شد.

سروش با ابراز تاسف از اینکه هیچ کسی تاکنون مسئولیت حادثه پلاسکو را نپذیرفته گفت: حتی بنیاد مستضعفان نیز به صورت جدی عذرخواه مردم نیست.

وی عامل حادثه پلاسکو را ریشه در شفاف نبودن زیرساخت‌ها و بخشی از قوانین کشور دانست و خاطرنشان کرد: تشکیل کمیته بحران مجمع نمایندگان تهران، گزارش کمیسیون عمران و تیم بررسی کننده رییس‌جمهور برای شناسایی خلاءهای قانونی ستاد مدیریت بحران انجام شد. نتیجه همه این اقدامات و گزارش‌ها باید این باشد که از تکرار حوادث مشابه جلوگیری شود. پلاسکو یک ساختمان بود کاستی‌ها و نقایص قانونی و اجرایی ستاد مدیریت بحران را نشان داد. اگر صد یا هزاران ساختمان مشابه پلاسکو در زلزله تخریب شود کشور دچار بحران امنیت ملی می‌شود.

 

ایسنا

انجام اقدامات ضربتی در کانون‌های فوق بحرانی گرد و غبار خوزستان

http://www.bananews.ir/معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: با دستور معاون اول رییس جمهور یک شورای سه نفره تشکیل و اقدامات ضربتی برای کنترل ریزگردها با اولویت 30 هزار هکتار کانون فوق بحرانی آغاز خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir فرامند هاشمی‌زاده با اشاره به جلسه مقابله با ریزگردهای استان که شب گذشته (18 بهمن ماه) با حضور معاون اول رییس جمهور و وزرای نیرو و کشاورزی، استاندار خوزستان و سایر مدیران و نمایندگان استانی در ماهشهر برگزار شد، اظهار کرد:‌ معاون اول رییس جمهور در این جلسه با ملاحظه گزارش چشمه‌ها و کانون‌های گرد و غبار که ارائه شد، بر لزوم رفع مشکل گرد و غبار خوزستان تاکید کرده و با دستوری موکد مسئولیت کامل اجرای طرح کنترل کانون‌های گرد و غبار خوزستان را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کردند.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد شورایی سه نفره متشکل از وزیر جهادکشاورزی، ‌استاندار خوزستان و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور تشکیل و اقدامات اجرایی تحت نظر این شورا با اولویت اجرای عملیات در 30 هزار هکتار کانون فوق بحرانی و فوق خطر استان خوزستان آغاز شود. معاون اول رییس جمهور دستور دادند که این شورا به صورت ضربتی به جهت کنترل و مقابله با کانون‌های فوق بحرانی، اقدامات کوتاه‌مدت انجام دهند و برای کنترل سایر کانون‌ها نیز برنامه و طرح ارائه کنند.

معاون عمرانی استانداری خوزستان با بیان این‌که مطالعات تک تک کانون‌های گرد و غبار خوزستان انجام شده است، ‌تصریح کرد:‌ برای کنترل و مهار هر کانون یک برنامه خاص تدوین شده است. مالچ‌پاشی، پوشش گیاهی و آبی و نهال‌کاری و درختکاری از اقداماتی هستند که در این برنامه‌ها پیش‌بینی شده است.

هاشمی‌زاده با بیان این‌که ‌30 هزار هکتار کانون فوق بحرانی گرد و غبار خوزستان بیشتر در جنوب شرق و غرب اهواز قرار دارند، عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود با دستور ویژه معاون اول رییس جمهور، بخش عمده‌ای از کانون‌های گرد و غبار مهار شود.

 

ایسنا

مسدود بودن راه ارتباطی 200 روستا در کردستان

http://www.bananews.ir/مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: تمامی راه‌های اصلی و فرعی استان کردستان باز است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد راشد مدرس گرجی با بیان اینکه در حال حاضر تمامی راه‌های اصلی و فرعی استان کردستان باز است، اظهار کرد: راه ارتباطی حدود ٢٠٠ روستا مسدود است که مرتب بازگشایی می‌شوند اما به دلیل کولاک دوباره بسته می‌شوند.

وی افزود: در این مدت به ٢٥٠ مسافر و ١٥٠ وسیله نقلیه امدادرسانی شده و بالغ بر ٤ هزار کیلومتر برفروبی در استان انجام شده است.

مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با تاکید بر اینکه به دلیل شرایط یخبندان، استفاده از زنجیر چرخ ضروری است، خاطرنشان کرد: همچنین در این مدت شاهد چندین مورد سقوط بهمن در مسیرهای سقز - بانه، سقز - مریوان و سروآباد - اورامان بوده‌ایم که راهداران در آماده باش برای امدادرسانی در این مواقع هستد.

 

ایسنا