http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست

محیط زیست

اخبار محیط زیست  ، آب و فاضلاب  ،  بحران های طبیعی 

http://www.bananews.irعمران و محیط زیست، توسعه پایدار،اخبار محیط زیست،کویر، فرسایش خاک، آب و فاضلاب، بحران آب در کشور، سدسازی، ساخت نیروگاه های برقابی، اخبار بحران های طبیعی، زلزله، سیل، آتش سوزی، صاعقه و ... از جمله اخبار و مطالبی است که در این بخش ارائه می شود.

اولین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم

http://www.bananews.ir/اولین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم ، ۹ تا ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ توسط دبیرخانه دائمی کنفرانس در شهر تهران برگزار می شود.

برف و باران ادامه دارد

http://www.bananews.ir/مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به وضعیت بارش باران و برف در کشور طی امروز و فردا، از افزایش غلظت آلاینده‌های جوی از روز سه‌شنبه خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir احد وظیفه اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین مدل‌های هواشناسی، امروز در غرب کشور بارش برف و باران، در جنوب غرب و بخش‌هایی از جنوب، بارش باران پاره‌ای نقاط رعد و برق و در نقاط سردسیر بارش برف، و بارش پراکنده در بخش‌هایی از شمال غرب، به تدریج برخی نقاط مرکز و ارتفاعات البرز مرکزی و از اواخر وقت بارش پراکنده در بخش‌هایی از شرق کشور پیش بینی می‌شود.

وی افزود: روز دوشنبه 27 دی، بارش پراکنده برف و باران در برخی نقاط مرکز، شرق و جنوب رخ خواهد داد و از بعدازظهر به تدریج از میزان ابرناکی و بارش در این نواحی نیز کاسته شده و سامانه فوق از اواخر وقت از مرزهای شرقی خارج می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 28 و 29 دی، در غالب مناطق کشور جوی آرام خواهیم داشت که در شهرهای صنعتی و پر جمعیت با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی همراه خواهد بود ادامه داد: همچنین روز سه‌شنبه خلیج فارس مواج خواهد بود.

وظیفه در مورد وضعیت جوی استان تهران نیز، گفت: آسمان تهران در روز دوشنبه 27 دی، نیمه ابری، همراه با بارش پراکنده، به‌تدریج کاهش ابر و وزش باد با بیشینه و کمینه دمای 9 و منفی 1 درجه سانتیگراد و در روز سه‌شنبه 28 دی، صاف تا کمی ابری همراه با غبار محلی با بیشینه و کمینه دمای 9 و صفر درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

 

ایسنا

بلندمرتبه سازی و تاثیر منفی آن در تهویه هوا

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن تاکید بر ارتقای جایگاه سازمان هواشناسی در بین مردم و مسئولان اظهار کرد: اخیرا سازمان هواشناسی در شورای عالی مدیریت شهرسازی گزارشی در مورد تاثیر بلندمرتبه سازی در آلودگی هوا ارائه کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir داود پرهیزکار در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان هواشناسی و سازمان نقشه برداری کشور در زمینه‌های پژوهشی، کاربردی و امور توسعه‌ای و مشاوره‌ای اظهار کرد: اولین کار سازمان هواشناسی داده برداری در هر منطقه است.

وی با بیان اینکه علم هواشناسی بر پایه داده استوار است اظهار کرد: سازمان هواشناسی یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌هایی است که داده‌ها را جمع آوری، بایگانی و پردازش می‌کند و ضمن تولید محصولات مختلف هواشناسی خدمات گسترده و متنوعی ارائه می‌دهد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه سابقه آمار و اطلاعات جوی در سازمان هواشناسی به بیش از 60 سال گذشته باز می‌گردد گفت: این سازمان با جمع آوری و بایگانی اطلاعات جوی از 60 سال گذشته تا کنون بانک ارزشمند و ذی قیمتی فراهم کرده است که بسیاری از مسائل به ویژه مسائل مربوط به اقلیم را می‌توان با آنها حل و فصل کرد که بحث اقلیم امروزه به بحث جامعه جهانی تبدیل شده است.

پرهیزکار با اشاره به استقرار بیش از 4500 ایستگاه هواشناسی در سراسر کشور اظهار کرد: سازمان هواشناسی همچنان برنامه توسعه ایستگاه‌های هواشناسی را دارد چون هر چه شبکه پایش بیشتر باشد خروجی هواشناسی دقیق‌تر خواهد بود.

وی افزود: انواع و اقسام ایستگاه‌های دیده بانی اعم از باران سنجی، ایستگاه‌های مربوط به هواشناسی کشاورزی، اقیانوس شناسی و ... در کشور وجود دارد. همچنین حدود 15 ایستگاه جو بالا در کشور داریم که دو نوبت در روز اندازه گیری جو را انجام داده و اطلاعات اعماق جو را در اختیار قرار می‌دهند که به کمک آنها می‌توانیم تصویر سه بعدی از جو داشته باشیم. برای دستیابی به این اطلاعات حجم وسیعی از داده‌ها بین سازمان هواشناسی ملی و هواشناسی جهانی مبادله می‌شود تا بتوانیم مدل‌ها را اجرا و خروجی مدل‌ها و الگوهای جو را تولید کنیم.

پرهیزکار با تاکید بر اینکه حوزه کاری سازمان هواشناسی بسیار گسترده است گفت: در جامعه کسی نیست که از اطلاعات هواشناسی استفاده نکند. از یک فرد خانه دار گرفته تا بالاترین مقامات اجرایی از محصولات سازمان هواشناسی بهره می‌گیرند. خوشبختانه بعد از سه سال کار و پیگیری مجدانه در سازمان هواشناسی توانستیم جایگاه این سازمان را در بین مردم و مسئولان ارتقاء دهیم.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی جای خود را در شوراهای عالی نیز باز کرده است افزود: در شرایط حاضر سازمان هواشناسی عضو ثابت شوراهای مدیریت بحران است. همچنین در شورای عالی آب حضور مستمر دارد، اگرچه سازمان هواشناسی عضو ثابت شورای عالی آب نیست اما به عنوان عضو مدعو به طور دائمی در جلسات حاضر می‌شود و اولین گزارش ارائه شده در شورای عالی آب مربوط به گزارشات سازمان هواشناسی به ویژه در بخش خشکسالی است.

وی با بیان اینکه در مرکز ملی خشکسالی محصولات مفیدی را تولید می‌کنیم گفت: این محصولات مبنای تصمیم گیری‌ها در شورای عالی آب است. در بحث گرمایش جهانی و تغییر اقلیم از اطلاعات و محصولات مرکز ملی خشکسالی می‌توان استفاده کرد.

رئیس سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه طی 9 سال اخیر بارش‌ها بالاتر از نرمال نرفته است ادامه داد: در تمام این مدت بارش‌ها زیر حد نرمال بوده است، اگرچه سال قبل بارش‌ها در حد نرمال بود ولی در سال زراعی جاری وضعیت بارش‌ها نامناسب بوده است به طوری که در شرایط حاضر بیش از 40 درصد کم بارشی داریم.

بلندمرتبه سازی مانع تهویه هوا می‌شود

تاثیر نوع و جنس ساختمان در تهویه هوا

پرهیزکار با بیان اینکه در بحث مدیریت شهری، آلودگی هوا، باران‌های اسیدی و تابش UV که در بهداشت عمومی تاثیر دارد و همچنین در بحث بلندمرتبه سازی از اطلاعات سازمان هواشناسی استفاده می‌شود ادامه داد: اینها موضوعات روز کشور است که بخش‌های مختلف از اطلاعات سازمان هواشناسی استفاده می‌کنند. اخیرا در شورای عالی مدیریت شهرسازی گزارشی در مورد بلندمرتبه سازی و تاثیر منفی آن در تهویه هوا ارائه دادیم. طبق این گزارش نه تنها بلندمرتبه سازی باعث اشکال در تهویه هوا می‌شود بلکه نوع و جنس ساختمان نیز در تهویه هوا تاثیر می‌گذارد، بنابراین در این شورا تصمیم گرفته شد به طور موقت بلندمرتبه سازی متوقف شود تا در موقعیت مناسب برای این موضوع تصمیم گیری صورت گیرد.

اطلاعات هواشناسی مبنای تصمیم گیری در کمیته اضطرار آلودگی هوا

پرهیزکار در ادامه با اشاره به اینکه اطلاعات سازمان هواشناسی در بالاترین و مهمترین تصمیمات کشور حضور دارد گفت: در کنترل آلودگی هوا اطلاعات سازمان هواشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بحث آلودگی هوا دو عامل اصلی وجود دارد که یکی وجود منابع آلاینده و دیگری شرایط جوی است. اگر شرایط جوی پایدار حاکم باشد باعث می‌شود آلودگی هوا هم ایجاد شود بنابراین سازمان هواشناسی از سال‌های گذشته در بحث آلودگی هوا ورود کرده و طی سه سال اخیر اطلاعات این سازمان مبنای تصمیم گیری‌ها در کمیته اضطرار آلودگی هوا در بحث اتخاذ تمهیدات مثل طرح ترافیک و زوج و فرد قرار گرفته است.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه مدیریت شهری وابسته به داده‌های هواشناسی شده است اظهار کرد: مردم نسبت به سازمان هواشناسی رویکرد مثبتی پیدا کرده‌اند و بیش از گذشته به اطلاعات این سازمان مراجعه می‌کنند که کنترل پورتال سازمان هواشناسی نشان دهنده حجم مراجعه کنندگان به این سایت است. روز گذشته 490 هزار نفر به سایت سازمان هواشناسی مراجعه کردند این در حالیست که روز گذشته هوا در شرایط طبیعی قرار داشت. امسال در یک روز بیش از 640 هزار نفر مراجعه کننده به سایت داشتیم که در نتیجه این حجم مراجعه، سایت نتوانست جواب بدهد. بنابراین حجم مراجعه کنندگان به پورتال هواشناسی نشان می‌دهد که اطلاعات هواشناسی بین مردم توانسته جایگاه خود را باز کند.

پرهیزکار با بیان اینکه در سایت آلاسکا که تمام سایت‌ها را کنترل می‌کند، سایت هواشناسی به ویژه در فصل زمستان جزو 10 سایت پر بازدید دولتی است افزود: در سایت هواشناسی در بین سازمان‌های مختلف وزارت راه همیشه با فاصله بالا پربازدیدترین سایت است، بنابراین سازمان هواشناسی توانسته خدمات لازم را به کاربران خود اعم از مردم و مسئولان ارائه دهد، خدماتی که برای آنها مفید بوده است که این شرایط در داده گیری بهتر و تغییر شیوه پردازش ریشه دارد.

وی با اشاره به اینکه قوی‌ترین ابررایانه‌ها در کل دنیا در اختیار سازمان هواشناسی است گفت: طی دو سه سال گذشته توانستیم یک سوپر کامپیوتر برای ارتقای توان پردازشی وارد کشور کنیم تصریح کرد: این سوپرکامپیوتر 14 ترافلاپس توان پردازشی دارد که اولین بار در اختیار سازمان هواشناسی قرار گرفته است اما در شرایط حاضر توان پردازشی ما در قیاس با کشورهای پیشرفته یک به 1000 است بنابراین برنامه ما آن است که تا پایان برنامه ششم توسعه این توان پردازشی را توسعه دهیم.

علیرضا آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور نیز در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: سازمان هواشناسی یک سازمان موفق و کاربردی است. آرزوی همه سازمان‌های اجرایی آن است که بتوانند خدمت رسان مردم باشند که سازمان هواشناسی توانسته به این موفقیت نائل آید.

وی با بیان اینکه سازمان هواشناسی یک سازمان دانش بنیان بر مبنای دانش فنی است، گفت: در نگاه اجرایی این سازمان وظیفه دارد که محصولات تولیدی خود را در اختیار مردم قرار دهد که در این زمینه سازمان هواشناسی موفق عمل کرده است. سازمان نقشه برداری کشور نیز با داده‌ها و محصولات علمی سر و کار دارد. وظیفه این سازمان به تصویر کشیدن وضعیت هندسه‌ای سرزمین است تا مردم بتوانند زندگی بر مبنای اصول علمی روی زمین داشته باشند و از شرایط مطلوب برخوردار شوند. دانش نقشه برداری چیزی جز هندسه، ریاضیات و فیزیک نیست که از پردازش اطلاعات محصولاتی تولید می‌شود که برای مردم مفید فایده است. بنابراین سازمان نقشه برداری نیز باید از رویکرد سازمان هواشناسی الگو بگیرد.

و با بیان اینکه نقطه اوج سازمان‌های اجرایی آن است که به زندگی روزمره مردم و در تصمیمات اجرایی کشور ورود کنند گفت: سازمان نقشه برداری کشور 170 ایستگاه دائمی GPS روی پوسته واقعی زمین مستقر کرده است که می‌توانیم در زمینه کنترل ملی از وضعیت پوسته زمین و از طریق دانش خودمان به سازمان هواشناسی کمک‌هایی ارائه دهیم.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه از طریق اندازه گیری تغییر ناشی از فشار روی پوسته زمین می‌توانیم از طریق پهنه بندی در مورد خطر وقوع زلزله پیش بینی و اطلاع رسانی کنیم افزود: همچنین سازمان نقشه برداری می‌تواند در مورد میزان بخار آب که در لیست همکاری‌های این دو سازمان نیز قرار گرفته کمک‌هایی داشته باشد.

اردلان افزود: سازمان نقشه برداری کشور هواپیماهایی در اختیار دارد که می‌تواند با مجهز کردن آنها به سنسورهای هواشناسی پارامترهای هواشناسی را با اطلاعات دقیق تولید کرده و به صورت آنلاین در اختیار سازمان هواشناسی قرار دهد که به منظور دستیابی به هواشناسی محلی مفید واقع می‌شود.

تفاهم نامه همکاری سازمان هواشناسی و سازمان نقشه برداری کشور در زمینه‌های پژوهشی، کاربردی و امور توسعه‌ای و مشاوره‌ای صبح امروز در محل سازمان هواشناسی با حضور داود پرهیزکار رئیس سازمان هواشناسی امضا شد.

هدف از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد همکاری در زمینه‌های پژوهشی، کاربردی و امور توسعه‌ای و مشاوره‌ای با در نظر گرفتن منابع و امکانات مالی و نیروی انسانی متخصص طرفین تفاهم نامه است. همچنین طبق این تفاهم نامه سازمان‌های هواشناسی و نقشه برداری کشور در موضوعات تبادل داده و اطلاعات مربوط به دمای آب در لایه‌های گوناگون آب‌های ساحلی و فراساحلی شمالی و جنوبی، تولید اطلس‌های ملی، تبادل اطلاعات جریان سنجی و مدل‌های حاصل از آنها پایش تغییرات پوشش‌های گیاهی، مراتع و جنگل‌ها، عملیات هیدروگرافی و ... همکاری خواهند داشت. این تفاهم نامه به مدت پنج سال اعتبار دارد.

 

ایسنا

«آلودگی هوا؛ نقض حقوق شهروندی»

http://www.bananews.ir/یک وکیل دادگستری در یادداشتی با موضوع آلودگی هوا به این نکته تاکیده کرده که نظام حقوقی ایران آلودگی هوا را جرم انگاری کرده و واقعیت مساله این است که آلودگی هوا به علت تهدیدات جدی که علیه بهداشت و سلامتی و محیط زیست سالم شهروندان دارد، نقض حقوق شهروندی و بشر تلقی می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir متن یادداشت حسین احمدی‌نیاز به شرح زیر است:

« در حالی طبیعی ترین حق هر شهروند که استشمام هوای پاک است، در کلان شهرهای ایران پایمال می‌شود که داشتن هوای پاک و محیط زیست سالم یکی از مولفه های نسل چهارم حقوق بشر محسوب و در منشور حقوق شهروندی رییس جمهور بر آن تاکید کرده، به نحوی که چنین حقی در دایره شمول حقوق طبیعی آحاد شهروندان قرار می گیرد؛ اگرچه بسیاری از حقوقدانان معتقدند به لحاظ ارتباط هوای پاک و برخورداری از زیست سالم با حیات و زندگی انسانی جزء نسل اول حقوق بشر قرار می گیرد. این اصل مورد پذیرش همه کشورهای جهان قرار گرفته و در قالب حقوق ملت در قوانین اساسی تنظیم و از کرامت و جایگاه والایی برخوردار است. زیرا زیست سالم و برخورداری از محیط پاک را به عنوان پایه حیات انسانی قرار داده‌اند و هرگونه تهدید این حق به مثابه نقض حقوق شهروندی و حقوق بشر قلمداد می شود، همچنانکه اصل پنجاهم قانون اساسی ایران این امر را به زیبایی بیان می‌دارد. مقررات حقوق بین‌الملل و اسناد بین‌المللی و داخلی این امر را مورد توجه و تاکید قرار داده اند.

مطابق اصل نخست اعلامیه استکهلم «انسان از حقوقی بنیادین برای داشتن آزادی و برابری و شرایط مناسب زندگی در محیط زیستی که به او اجازه زندگی با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است» بر این اساس حق برخورداری از هوای سالم و پاک و عاری از آلودگی برای شهروندان جزء لاینفک زندگی قرار گرفته و تضمین آن در راستای حق بر محیط زیست سالم جزو حقوق اولیه هر شهروند قرار می گیرد و در این راستا حق بر هوای پاک از زیر مجموعه های حق بر محیط زیست سالم به شمار می رود و در برخی قوانین بر «حق تنفس بر هوای پاک» صحه گذاشته شده است. بر اساس این امر هر شهروندی حق دارد در هوایی پاک و سالم تنفس کند و دولت ها مکلف به اتخاذ تدابیری برای تضمین آن هستند. همچنانکه در ایران اصل پنجاهم قانون اساسی این تکلیف را بر عهده همگان قرار داده است. اعلامیه جهانی حقوق بشر 1948 داشتن زندگی سالم و محیط پاک را حق همه آحاد بشر می داند. ماده سوم و محتوای مواد 25 و 27 این اعلامیه بیانگر این موضوع است. همچنین حق بر حیات از حقوق ذاتی هر شخص انسانی است که باید به موجب قانون حمایت شود و مجددا این حق در اسناد حقوق بشری مورد تاکید قرار گرفته است.

در خصوص ارتباط این حق با محیط زیست نیز پیوندی ظریف برقرار است و می توان گفت که حیات هر انسانی بستگی به کیفیت محیط زیست او دارد و این موضوع هم شامل «صرف حیات» و هم شامل «کیفیت حیات» می شود و در هر دو بعد با محیط زیست ارتباط دارد و در زمینه آلودگی هوا و حق بر حیات نیز می‌توان اینگونه استدلال کرد که با توجه به اهمیت عنصر هوا در زندگی انسان ها رابطه مستقیمی بین حفاظت از هوا در برابر آلودگی و حق بر حیات وجود دارد و به عبارت دیگر وجود عنصر هوا مرتبط با صرف حیات و نبودن آلودگی در آن مرتبط با کیفیت حیات است؛ بنابراین برای تعیین حداقلی از کیفیت زندگی و حیات برای شهروندان لزوم مقابله با آلودگی هوا اهمیت ویژه‌ای دارد. دولت ها وظیفه فراهم آوردن بستر و محیط پاک برای شهروندان خود را دارند و دسترسی به زندگی سالم و داشتن محیط زیست پاک و هوای عاری از هر نوع آلودگی جزء حقوق فطری و طبیعی آنان است. از سوی دیگر بر این اساس هر شهروندی حق دارد در هوایی پاک و سالم تنفس کند و دولت ها مکلف به اتخاذ تدابیری برای تضمین آن هستند.

در نظام حقوقی ایران قوانین و مقرراتی برای داشتن هوای پاک تصویب و دولت را به فراهم آوردن شرایط و بسترهای داشتن هوای پاک ملزم و بر پیشگیری و مقابله با آلودگی و هر اقدام مخربی که موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط‌ زیست شهروندان می‌شود تاکید و ملزم نموده است که می توان به ماده 1 قانون حفاظت و بهسازی محیط‌ زیست 28 /3/ 53 اشاره کرد. از دیگر سو قانونگذار در ماده 570 قانون مجازات اسلامی مساله آلودگی هوا را جرم انگاری کرده است و آلودگی هوا را امری مجرمانه تلقی کرده است.

در کل نظام حقوقی ایران آلودگی هوا را جرم انگاری کرده است و واقعیت مساله این است که آلودگی هوا به علت تهدیدات جدی‌ای که علیه بهداشت و سلامتی و محیط زیست سالم شهروندان دارد، نقض حقوق شهروندی و بشر تلقی می شود.»

 

ایسنا

بیماری‌های ناشی از خشکی دریاچه ارومیه رصد می‌شوند

http://www.bananews.ir/مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه نسبت به شیوع برخی بیماری‌ها در اثر خشکی دریاچه ارومیه هشدار داد و گفت: دانشگاه‌های منطقه از طریق آزمایش خون شهروندان و ارزیابی بیماری‌ها در مراکز درمانی ارتباط خشکی دریاچه ارومیه با نوع بیماری‌ها را رصد می‌کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مسعود تجریشی در مورد اظهارات اخیرش در مورد شیوع برخی بیماری‌ها در اثر خشک شدن دریاچه ارومیه در حوضه دریاچه و منابع اطلاعاتی خود در این باره، اظهار کرد: مطالعات تطبیقی و مجموعه اندازه‌گیری‌های صورت گرفته در دریاچه ارومیه منبع اطلاعاتی ما در مورد آثار خشکی دریاچه ارومیه است. همچنین مطالعات کوتاه و بلندمدت توسط دانشگاه‌های منطقه برای رصد بیماری‌های ناشی از خشکی دریاچه ارومیه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای متوجه می‌شویم وقتی دریاچه ارومیه خشک شده، البیدو یا اشعه نوری بازگشتی از کف دریاچه ارومیه ، افزایش یافته است، گفت: برخی موارد مربوط به بیماری‌ها و خطرات ناشی از خشکی دریاچه ارومیه را از طریق اندازه‌گیری‌های صورت گرفته می‌توانیم مطرح و بگوییم که مجموعه‌ای از اتفاقات از جمله افزایش اشعه نوری در حال وقوع است؛ در حقیقت با استفاده از سنسورهای ماهواره‌ای انعکاس اشعه نوری را اندازه گیری کرده و حتی تغییرات زمانی آن را به دست می‌آوریم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه منبع برخی اطلاعات نیز متکی بر مطالعات تطبیقی است، اظهار کرد: این مطالعات در یک جای دیگر دنیا اتفاق افتاده است؛ برای مثال کتابی درباره دریاچه آرال و آثار خشکی این دریاچه نوشته شده که خشکی دریاچه آرال را در طولانی مدت بررسی و متوجه شدند سرطان‌ها با توجه به خشک شدن آرال به وقوع پیوسته است. شوروی سابق می‌خواست در تولید پنبه مقام اول دنیا را بگیرد بنابراین شروع به توسعه گسترده کشاورزی و تولید وسیع پنبه کرد این موضوع باعث خشکی دریاچه آرال شد که پیامدهای آن تا امروز به صورت کم خونی، سرطان حنجره و پوست و ... ادامه دارد؛ این همان چیزی است که ده‌ها سال پیش اتفاق افتاده و آثار آن امروز مشاهده شده است.

تجریشی با اشاره به اینکه از یک سنی به بعد رشد بی رویه سلول‌های سرطانی بدن شروع می‌شود، گفت: در این شرایط اگر فرد در معرض یک واقعه قرار بگیرد که بتواند سلول‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، اثرات سرطان در سال‌های آینده مشاهده می‌شود؛ در حقیقت سرطان مثل سرماخوردگی نیست که به محض ورود ویروس یا باکتری به بدن اثر آن بلافاصله مشاهده شود بلکه اثرش در طولانی‌مدت خود را نشان می‌دهد. دریاچه آرال 10 گرم در لیتر نمک داشته و این آثار و عوارض را ایجاد کرده است ولی ما در مورد دریاچه‌ای حرف می‌زنیم که 350 گرم در لیتر نمک دارد.

بررسی خون مردم ارومیه و تبریز

این عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به مطالعه صورت گرفته در حاشیه دریاچه اورمیه گفت: بعد از انجام تست 88 نفر که در کانون غبار منطقه قرار دارند متوجه شدیم، تعداد قابل توجهی دچار مشکلات تنفسی هستند. علاوه بر این از دانشگاه‌های تبریز و ارومیه درخواست کردیم، به عنوان یک مجموعه مطالعات بلندمدت، طی پنج سال متمادی، خون 2000 نفر را بررسی و آثار خشکی را روی این افراد رصد کنند.

رصد بیماری‌ها در مراکز درمانی و خانه‌های بهداشت

تجریشی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی آذربایجان غربی و شرقی نیز متولی یک مطالعه شش ماهه هستند، گفت: این دانشگاه‌ها در کوتاه‌مدت با توجه به مراجعه مردم به خانه‌های بهداشت و مراکز درمان، اطلاعات آنها را جمع‌آوری و ارزیابی می‌کنند تا با قرار دادن آمارها در کنار هم ببینیم آیا ارتباط معناداری بین برخی بیماری‌ها و خشکی دریاچه ارومیه وجود دارد؟ که از اجرای این مطالعات سه ماه گذشته است.

کاهش هزینه بهداشت با احیای دریاچه‌ ارومیه

وی با اشاره به اینکه در دریاچه سالتن‌سی آمریکا نیز مطالعاتی صورت گرفته است، گفت: ادعا می‌شود در این منطقه 20 میلیارد دلار خسارات بهداشتی ناشی از خشکی برای شهروندان حاشیه دریاچه ایجاد شده است، بنابراین به لحاظ تطبیقی به سالتن‌سی و آرال نگاه می‌کنیم و متوجه می‌شویم که این اتفاقات در این مناطق افتاده و در افق زمانی بالاتری این پتانسیل برای ما هم وجود دارد. در دریاچه‌های خشک شده دنیا یکی از نگرانی‌ها بحث سلامت و بهداشت مردم است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: در دریاچه سالتن‌سی آمریکا مطالعاتی که انجام دادند به این جمع‌بندی رسیدند که بعد از احیای این دریاچه، 20 میلیارد دلار خسارت ناشی از بهداشت به سه میلیارد دلار کاهش پیدا می‌کند، از این لحاظ می‌توان هزینه بهداشت را تا حد چشمگیری با احیای دریاچه کاهش داد. با احیای دریاچه ارومیه نیز 90 درصد مسئله حل می‌شود، بعد از آن باید سراغ کانون‌هایی که امکان خیزش گرد و غبار دارند برویم تا کشاورزی در این مناطق صورت نگیرد. همچنین باید مراقب باشیم تا برداشت نمک با استحصال صنعتی باشد. اینها مراقبت‌هایی است که بعد از احیای دریاچه ارومیه نیز باید تداوم داشته باشد.

 

ایسنا

زیر مجموعه ها

 • اخبار محیط زیست

  http://www.bananews.irمحیط زیست، توسعه پایدار، نخاله های ساختمانی،فرسایش خاک،زمین شناسی،آلودگی هوا،آلودگی صوتی،بارش برف و باران،بهره برداری از بستر رودخانه ها،ریز گردها، مدیریت زباله و پساب،جشنواره و نمایشگاه محیط زیست، عمران و محیط زیست ، مهندسی محیط زیست و ... از جمله موارد و اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

  تعداد مقالات:
  1085
 • بحرانهای طبیعی

  http://www.bananews.irاخبار زلزله، سيل، رانش زمين، برف سنگين، طوفان، سونامي، بلایا و حوادث طبیعی، مدیریت بحران ، بازسازی بحران های طبیعی،بیابان زایی، پیشروی آب دریاها در خشکی،مهندسی زلزله،مهندسی بحران،پدافند غير عامل و ... از جمله مواردی هستند که در این بخش ارائه می شود.

  تعداد مقالات:
  1045
 • آب و فاضلاب

  http://www.bananews.irشرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، آبفا ، آبفا کشور، وزارت نيرو ، شرکت مهندسی آب و فاضلاب، شرکت مهندسی آب،آب و فاضلاب کشور، آب و فاضلاب ، آب و فاضلاب شهری، عمران آب، شناخت منابع آب ، كنترل و بهسازی كیفیت منابع آب، آب آلوده، تصفیه فاضلاب، مدیریت آب، بهره برداری از سد،بهره برداری از رودخانه، استفاده از آبهای زیرزمینی،شناخت و یافتن آبهای زیرزمینی،سدهای خاکی،سدهای کوتاه، ساخت سد بتنی ، سازه های هیدرولیکی و ... از جمله اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

  تعداد مقالات:
  936