http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه محیط زیست

محیط زیست

اخبار محیط زیست  ، آب و فاضلاب  ،  بحران های طبیعی 

http://www.bananews.irعمران و محیط زیست، توسعه پایدار،اخبار محیط زیست،کویر، فرسایش خاک، آب و فاضلاب، بحران آب در کشور، سدسازی، ساخت نیروگاه های برقابی، اخبار بحران های طبیعی، زلزله، سیل، آتش سوزی، صاعقه و ... از جمله اخبار و مطالبی است که در این بخش ارائه می شود.

افزایش 30 درصدی مصرف آب در لرستان

http://www.bananews.irمدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان از افزایش 30 درصدی مصرف روزانه آب در ایام خانه‌تکانی استان خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ ‌مهندس حمیدرضا کرم‌وند اظهار کرد: در روزهای پایانی سال براساس یک سنت دیرینه مردم مبادرت به خانه‌تکانی و نظافت منازل خود می‌کنند و همه ساله در این ایام شاهد افزایش چشمگیر مصرف آب هستیم.

وی اضافه کرد: در این مدت پیک مصرف آب را داریم و برای همین ممکن است باعث ایجاد مشکل و نارضایتی مشترکان شود.

کرم‌وند ادامه داد: طی این مدت در یک شبانه‌روز مصرف مشترکین 30 درصد افزایش می‌یابد و ممکن است در بعضی مناطق با افت فشار مواجه شویم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان افزود: در همین خصوص از تمامی شهروندان درخواست می‌شود در این ایام شست‌و‌شوهایی نظیر فرش را با واگذاری به مراکز بیرون از منزل و آب باکیفیت پایین‌تر انجام دهند و صحیح نیست آب شرب را صرف این کار کرد.

وی تصریح کرد: هر چه مصرف آب مشترکین بالا رود به صورت تصاعدی هزینه آب‌بها نیز افزایش می‌یابد و علاوه بر بالا رفتن مصرف آب، هزینه آن نیز بیشتر می‎شود.

 

ایسنا

آلودگی هوا در پیچ و خم موازی کاری دستگاه‌ها

http://www.bananews.ir«پولدارها نمی‌توانند تابلوهای سنجش آلودگی نصب کنند» جمله ای است که اخیرا به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در یکی از رسانه ها منتشر شد. برآیند این خبر آن بود که داود پرهیزکار در انتقاد از اقدام شهرداری در زمینه سنجش آلاینده ها، این جمله را مطرح کرده است اما واقعیت این عبارت چیست؟

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ داود پرهیزکار رئیس سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر اینکه این جمله که پولدارها نمی توانند تابلو نصب کنند، برداشت خبرنگار بوده است، گفت: من در آن جلسه نیز خواهش کردم که خبرنگاران تنها آنچه را که من می گویم انتقال دهند. این برداشت از حرف های من برداشتی کاملا سیاسی بوده درحالیکه من همیشه حرف هایم را علمی می زنم.

وی افزود: در آن جلسه سئوالی مبنی بر اینکه «چرا در مقوله آلودگی هوا کارهای موازی در کشور صوت می گیرد؟» مطرح شد. پاسخ من به آن سئوال این بود که در شرایط حاضر در مقوله آلودگی هوا سه دستگاه شامل سازمان هواشناسی، سازمان حفاظت محیط زست و شهرداری حضور دارند. بدیهی است که علاوه بر پیش بینی وضعیت جوی کشور، پیش بینی کیفیت هوا اعم از آلودگی و گرد و غبار نیز از وظایف سازمان هواشناسی است و این وظیفه از سوی هواشناسی انجام می شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه پیش بینی بدون پایش امکانپذیر نیست، اظهار کرد: سازمان محیط زیست و شهرداری تنها کار پایش را انجام می دهند و توان پیش بینی را ندارند. پیش بینی به شرایط جوی برمی گردد و اگر نتوانند پیش بینی وضعیت جو را ارائه دهند، نمی توانند آلودگی را نیز پیش بینی کنند.

این اظهار نظر رئیس سازمان هواشناسی در حالیست که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران به منظور پیش بینی آلودگی و در راستای راه اندازی سامانه ای برای این کار سیستم پیش بینی وضعیت جوی را نیز دارد.

پرهیزکار در این باره با اشاره به اینکه اگر شرکت کنترل کیفیت هوا پیش بینی وضعیت جوی را انجام می دهد در حقیقت اقدام به نوعی موازی کار کرده است، گفت: باید پرسید آیا پیش بینی وضعیت جوی وظیفه این بخش است؟ این کار آنها شبیه به آن است که شهرداری نیاز به آب داشته باشد و بگوید چون من امکان مالی آن را دارم خودم سد می سازم و کانال کشی می کنم. آیا باید این کار را بکند یا اینکه از شرکت آبفا یک انشعاب بخرد؟ آیا شهرداری برای استفاده از برق باید برای خودش نیروگاه تاسیس کند؟ یا یک انشعاب از شرکت برق بخرد؟.

وی افزود: هواشناسی نیز همین حکم را دارد. آنها باید اطلاعات هواشناسی را گرفته و در کارهایشان استفاده کنند نه اینکه خود هواشناسی جداگانه ایجاد کنند. این که آنها می گویند ما خود پیش‌بینی هواشناسی می کنیم آیا نوعی اعتراف به موازی کاری نیست؟
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه بحث بعدی آنست که آیا ایران فقط تهران است؟، گفت: شرکت کنترل کفیت هوا این کار را تنها برای تهران انجام می دهد در حالیکه تعداد زیادی از شهرها و کلانشهرهای کشور دچار آلودگی هوا هستند و اگر قرار باشد برای همه شهرها این کار را انجام دهند به این معناست که صدها شرکت کنترل کیفیت هوا در ایران ایجاد کنیم. آیا این اقدام موازی کاری و ایجاد هزینه برای کشور نیست؟

باید با کمک یکدیگر هواشناسی کشور را تقویت کنیم

پرهیزکار با بیان اینکه سازمان هواشناسی کشور می تواند این کار را برای همه شهرها انجام دهد، گفت: کاری که شرکت کنترل کفیت هوا انجام می دهد کاری است که در دل سازمان هواشناسی وجود دارد، بنابراین باید تلاش کنیم با کمک یکدیگر هواشناسی کشور را تقویت کنیم. سازمان هواشناسی از سال 92 پیش بینی کیفیت هوای تهران و سایر کلانشهرها را ارائه می دهد.
وی با تاکید بر اینکه بر اساس قانون پیش بینی کیفیت هوا به سازمان هواشناسی موکول شده است، اظهار کرد: طبق قانون نمی توانیم پیش بینی کیفیت هوا را از سازمان هواشناسی بگیرم اگر قانون به ما عدم ورود به این حوزه را تکلیف کند ما تابع قانون خواهیم بود ولی وظیفه قانونی بقیه بخش ها و سازمان ها نیست که دراین حوزه کار کنند و اگر هم کارشان قانونی باشد قانون باید اصلاح شود و تکلیف را بر دوش یک سازمان بگذارد.
رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه در دولت یازدهم پیش بینی کیفیت هوا را در کنار پیش بینی وضعیت جوی داشته ایم، گفت: در حال حاضر پیش بینی کیفیت هوا را به شکل کیفی و بر اساس شاخص AQI داریم اما ما از این فراتر رفته و دنبال آن هستیم تا پیش بینی دقیق غلظت آلاینده ها را در سطح شهرها ارائه دهیم روی این موضوع کار کرده و مدل آن را تهیه کرده ایم ولی آنچه نیاز داریم داده های مربوط به چشمه انتشار آلودگی است؛ این داده ها در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری است که باید طی یک کار مشترک داده های برخط را در اختیار هواشناسی قرار دهند.

پرهیزکار با تاکید بر اینکه سال هاست پیگر آن هستیم که این داده ها را از این دو بخش به صورت آنلاین دریافت کنیم، گفت: نمی دانیم به چه علت این داده ها در اختیار ما قرار نمی گیرد، ما بخاطر اینکه موازی کاری نکنیم تا امروز از نصب ایستگاه خودداری کرده ایم ولی وقتی آنها از ارائه این داده ها اجتناب می کنند مجبوریم خودمان این داده ها را از طریق ایجاد ایستگاه به دست آوریم.

 

ایسنا

«بحران اهواز»، گریبان مردم تهران را نیز می‌گیرد

http://www.bananews.irرییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه آژیر قرمز خشکسالی تهران به صدا در آمده است، گفت: گستره یک میلیون و ٦٤٨ هزار کیلومتر مربعی ایران و ٦٤٨ کیلومتر مربعی تهران، با ابعاد و به اشکال مختلف، گرفتار خشکسالی شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهندس محمدحقانی با اشاره به وضعیت محیط زیست در پایتخت افزود: واقعیت این است که بحران آب در تهران بسیار جدی است و البته این بحران محدود به تهران نمی‌شود و اغلب شهرها و کلان شهرهای کشورمان را در برگرفته و بهره برداری بی‌رویه از منابع محدود آبی، این بحران را تشدید کرده است.

وی با اشاره به اینکه با ادامه روند موجود، بحرانی که این روزها مردم اهواز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دیر یا زود گریبان مردم تهران را خواهد گرفت و سرنوشت امروز اهواز، سرگذشت محتوم فردای تهران است، افزود: بسیاری از بحران‌های محیط زیست مانند بازی دومینو هستند که مرحله به مرحله جلو رفته و پیشروی می‌کنند.

حقانی با بیان اینکه امروز از شیر آب منازل یک و نیم میلیون اهوازی در این کلان شهر ١٨٦ کیلومتر مربعی به جای آب زلال، آب گل آلود خارج می‌شود، گفت: در صورت استمرار وضعیت موجود، در آینده‌ای نه چندان دور، ٩ میلیون تهرانی در این کلان شهر ٦٤٨ کیلومتر مربعی نیز چاره‌ای جز مصرف آب گل آلود به جای آب زلال که از شیر آب منازل آنها خارج می‌شود، نخواهند داشت.

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در پایان با تاکید بر اینکه بحران آب، مختص تهران نیست و ٣١ استان کشورمان، کم و بیش با آن رو به رو هستند، گفت: بحران آب به عنوان بحرانی ملی، نیازمند نگاه ملی است که تقریباً سرتاسر سرزمین ایران و ٨٠ میلیون ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است.

 

ایسنا

لزوم سرعت گام‌های آهسته افزایش قیمت آب

http://www.bananews.irقائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران ضمن انتقاد به وضعیت قیمت فروش آب گفت: لازم است که در شرایط فعلی گام‌های آهسته افزایش قیمت آب با سرعت بیشتری طی شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علیرضا نوذری‌پور با بیان اینکه آب یک سرمایه ملی است، اظهار کرد: یکی از بحث‌هایی که موجب کاهش هدررفت آب می‌شود، موضوع قیمت است. لذا لازم است که در این شرایط دولت توجه ویژه‌ای به قیمت تمام شده آب و آنچه که از مردم اخذ می‌شود، توجه شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر اختلاف زیادی بین قیمت تمام شده آب و قیمتی که از مردم اخذ می‌شود، وجود دارد. به طوری که می‌توان گفت: قیمت اتخاذی از مردم نصف قیمت تمام شده آب است.

وی با اشاره به وضعیت منابع آبی پردیس و پرند عنوان کرد: مشکل عمده‌ای که در این میان وجود دارد، محدودیت منابع مالی قید شده که متاسفانه تاکنون وعده‌های داده شده در این زمینه تحقق نیافته است.

وی با بیان اینکه برای پروژه‌های پردیس و پرند باید تمام زیرساخت‌ها تدارک دیده می‌شد، گفت: در حال حاضر اولویت اول ما تصفیه‌خانه پردیس و پرند است که ظرف یک ماه آینده آماده افتتاح هستند. همچنین مدول دوم این دو تصفیه خانه نیز به زودی قرار است آغاز شود که هر کدام به ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارند.

وی ادامه داد: علاوه بر این مسئله شرکت عمران شهر جدید پردیس نیز تعهداتی داشته که هنوز کار اجرایی آن را آغاز نکرده است اما شرکت آب و فاضلاب استان تهران قصد دارد مدول دوم پردیس و پرند را به زودی آغاز کند.

 

ایسنا

وزیر نیرو: دیگر آب اهواز قطع نمی‌شود

http://www.bananews.irوزیر نیرو در حاشیه افتتاح پروژه تأمین برق اضطراری تأسیسات آب شرب اهواز، گفت: به هیچ وجه دیگر در این زمینه مشکلی نیست و آب قطع نخواهد شد.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حمید چیت چیان در حاشیه بازدید رئیس جمهور و جمعی از وزرای دولت از تصفیه خانه شماره 2 اهواز و افتتاح پروژه تأمین برق اضطراری تأسیسات آب شرب، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دیزل ژنراتورها از گازوئیل استفاده می‌کنند؛ لذا در تصفیه خانه شماره دو اهواز از گازوئیل استفاده می‌کنیم و مخزن گازوئیل خواهیم داشت که اگر گاز و برق قطع شود این دیزل ژنراتورها می‌توانند با استفاده گازوئیل برق تولید کنند تا تصفیه خانه به فعالیت خود ادامه دهد.

وی افزود: البته این دیزل ژنراتورها نمی‌توانند دائما در مدار باشند زیرا گازوئیل مصرف می‌کنند و گازوئیل یک سوخت گران است؛ بنابراین در اینجا از سیستم سوم گزاینجین gase engine استفاده می‌شود که دیزل ژنراتورهایی هستند که از گاز طبیعی استفاده می‌کنند. این دیزل ژنراتورها را شرکت آبفا سرمایه‌گذاری می‌کند.

وزیر نیرو در پاسخ به سؤال رییس جمهور مبنی بر اینکه آیا دیگر آب مردم قطع نخواهد شد؟ گفت: به هیچ وجه دیگر در این زمینه مشکلی نیست و آب قطع نخواهد شد.

 

ایسنا

زیر مجموعه ها

 • اخبار محیط زیست

  http://www.bananews.irمحیط زیست، توسعه پایدار، نخاله های ساختمانی،فرسایش خاک،زمین شناسی،آلودگی هوا،آلودگی صوتی،بارش برف و باران،بهره برداری از بستر رودخانه ها،ریز گردها، مدیریت زباله و پساب،جشنواره و نمایشگاه محیط زیست، عمران و محیط زیست ، مهندسی محیط زیست و ... از جمله موارد و اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

  تعداد مقالات:
  1094
 • بحرانهای طبیعی

  http://www.bananews.irاخبار زلزله، سيل، رانش زمين، برف سنگين، طوفان، سونامي، بلایا و حوادث طبیعی، مدیریت بحران ، بازسازی بحران های طبیعی،بیابان زایی، پیشروی آب دریاها در خشکی،مهندسی زلزله،مهندسی بحران،پدافند غير عامل و ... از جمله مواردی هستند که در این بخش ارائه می شود.

  تعداد مقالات:
  1056
 • آب و فاضلاب

  http://www.bananews.irشرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، آبفا ، آبفا کشور، وزارت نيرو ، شرکت مهندسی آب و فاضلاب، شرکت مهندسی آب،آب و فاضلاب کشور، آب و فاضلاب ، آب و فاضلاب شهری، عمران آب، شناخت منابع آب ، كنترل و بهسازی كیفیت منابع آب، آب آلوده، تصفیه فاضلاب، مدیریت آب، بهره برداری از سد،بهره برداری از رودخانه، استفاده از آبهای زیرزمینی،شناخت و یافتن آبهای زیرزمینی،سدهای خاکی،سدهای کوتاه، ساخت سد بتنی ، سازه های هیدرولیکی و ... از جمله اخباری است که در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

  تعداد مقالات:
  944