http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن قیمت مسکن و اجاره

قیمت مسکن و اجاره

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با قیمت مسکن، خرید و فروش مسکن، بازار اجاره، اجاره بها در مسکن،موجر و مستاجر،قیمت روز آپارتمان در مناطق مختلف،بنگاه مسکن، قولنامه مسکن، شرایط وام مسکن، معامله در بازار ملک،کمیسیون در بازار مسکن،قیمت در مسکن مهر،قیمت مسکن ویژه،قیمت ملک کلنگی، قیمت خانه دربستی و... در این بخش ارائه می شود.

پیش‌بینی انبوه‌سازان از قیمت مسکن در نیمه دوم سال

http://www.bananews.ir/دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن با تاکید بر لزوم نظارت دولت بر بازار مسکن گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های صنعت ساختمان و همچنین افزایش نرخ تعرفه سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات در حوزه مسکن، همچنان قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.

حجم تقاضای مسکن در دهه ۹۰ کاهش یافت

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن با بیان اینکه در دهه ۹۰ حجم تقاضای مسکن نسبت به سه دهه قبل از آن کاهش یافته است گفت: درست است که جمعیت در کلانشهرها ساکن شده اما بین ۲۵ تا ۳۰ درصد این جمعیت مستاجر هستند که باید فکری برای خانه دار کردن آنها صورت گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سعید آگشته اظهار کرد: قطعا در دهه ۹۰ دیگر با حجم انبوه تقاضای مسکن نسبت به سه دهه قبل از آن مواجه نیستیم. نگاهی به آمارهای جهانی هم این موضوع را تایید می کند. در ایران ۵۳ درصد شهرنشینی و ۴۷ درصد روستایی داریم. سال ۲۰۵۰ میلادی این عدد به ۷۰ - ۳۰ خواهد رسید.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه کشوری مثل ایران که موضوعات خاص اجتماعی را داشته زودتر از سایر کشورها به رشد جمعیت شهرنشین رسیده است، خاطرنشان کرد: بخشی از تقاضای مهاجرت از دهه ۴۰ به بعد شروع شد. این اختلاف مکانی، تقاضایی برای مسکن ایجاد کرد که امروزه به حالت سکون رسیده است مساله مسکن هنوز به طور کامل رفع نشده است.

به گفته آگشته در سیاستگذاری مسکن باید ببینیم چند درصد مسکن استجاری و چند درصد مالکیتی داریم؛ چرا که در ایران مالکیت برای افراد مهم است و یک فاکتور اجتماعی محسوب می شود، لذا دولت باید سیاستگذاری های خود را در جهت این خواست اجتماعی به کار بگیرد.

وی یادآور شد: بین ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت ما در بعضی کلانشهرها مستاجر هستند که در دنیا فرمولهایی برای تامین مسکن این اقشار وجود دارد. در عین حال ما کشوری جوان هستیم که این جمعیت جوان باید تبدیل به خانوارهای جدید شود. لذا حوزه مسکن می تواند معضلی را در سالهای آینده ایجاد کند که اگر دولت برنامه ریزی اصولی برای این مساله صورت ندهد حتما ما را با معضلی مواجه می کند که هرچند در نگاه اول اقتصادی است ولی می تواند تبدیل به بحران اجتماعی سیاسی شود.

این کارشناس مسکن تصریح کرد: هرچه شفافیت از فضای اقتصاد برداشته می شود مردم کمتر به سمت آن بازار می روند. وجود سرمایه مهمترین معیار شفافیت هر بازاری است و در حال حاضر بخش مسکن از داشتن سرمایه بی نصیب است به همین دلیل مصرف کنندگان و سرمایه گذاران تمایلی به آن ندارند.

وی افزود: در موضوع مسکن عرضه و تقاضای نامتعادلی برقرار است. ما با انباشت کالایی به نام مسکن مواجهیم که باعث باعث پایین آمدن ساخت و ساز و معاملات می شود. از سوی دیگر بحث قیمت اوراق، قیمت ارز، مصالح ساختمانی و برخی مولفه های دیگر در بخش مسکن تاثیر منفی ایجاد کرده است.

این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه تورم مسکن در سه سال اخیر بسیار ناچیز بوده است گفت: اگر هدف ما از پایین آمدن تورم کمک به اقشار پایین باشد باید گفت در حال حاضر این ایده محقق نشده است؛ زیرا ما اقتصاد مسکن دچار رکود هستیم. نمی توانیم به خود ببالیم که تورم را پاین آوردیم و رکود را حاکم کردیم؛ زیرا یکی از شاخصهای بازار راکد، پایین آمدن تورم است.

آگشته تاکید کرد: تورم پایین در اقتصاد پویا نشان دهنده سیاستگذاری صحیح است. وقتی ما رکود را در بازارهای عمومی داریم که تا سفره های مردم نفوذ کرده و سهمشان را از منافع عمومی کاهش داده طبیعی است که تورم کاهش می یابد. البته دولت با موضوعات بین المللی و عدم ایفای نقش کشورهای دیگر در بحث برجام مواجه است اما اتفاقی که باید بیفتد این است که اقتصاد به حالت پویا و دینامیک برسد تا بعد بتوان تاثیر آن را در حوزه مسکن مشاهده کرد.

 

ایسنا

کدام خانه ها بهتر فروش رفتند؟

http://www.bananews.ir/در حالی که وضعیت فروش واحدهای نیمه لوکس شهر تهران در شهریورماه کساد بود واحدهای ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و بازار واحدهای لوکس نیز با تخفیف، گرمای نسبی خود را حفظ کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ در شهریورماه سال جاری همانند ماههای اخیر واحدهای ارزان قیمت و کوچک متراژ نسبت به واحدهای بزرگ، نیمه لوکس و لوکس، تقاضای بیشتری داشته اند که از وجود مشتریان بالفعل در این بازار حکایت دارد. سهم ۵۹.۴ درصدی واحدهای دارای قیمت کمتر از ۴.۲ میلیون تومان در هر متر مربع نشان می دهد کماکان عرصه برای تولید واحدهای متوسط و نیمه لوکس فراهم نیست. با این حال واحدهای مسکونی لوکس با تخفیف سهم متعادل ۷.۱ درصدی خود را از بازار به دست آوردند.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در شهریورماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی "۳ الی ۳.۵" میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۱۲.۵ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه های قیمتی "۲.۵ تا ۳" میلیون تومان با سهم ۱۲.۲ درصد و "۳.۵ الی ۴" میلیون ریال با سهم ۱۱.۲ درصد، در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده است که در حدود ۵۹.۴ درصد واحدهای مسکونی بها قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران (۴.۲۷ میلیون تومان) معامله شده اند.

از سوی دیگر توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطر زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای "۶۰ تا ۷۰" متر مربع معادل ۱۴.۹ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای "۵۰ تا ۶۰" و "۷۰ تا ۸۰" متر مربع به ترتیب با سهم های ۱۴ و ۱۳.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطر زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، ۵۲.۷ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

در شهریور ماه سال ۱۳۹۵، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش "۱۰۰ تا ۱۵۰" میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۳.۷ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است. واحدهای دارای ارزش "۱۵۰ تا ۲۰۰" و "۲۰۰ تا ۲۵۰ " میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص ۱۲.۷ و ۱۱.۴ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در مجموع در این ماه، حدود ۵۱ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.

اما بازار فروش واحدهای دارای دامنه قیمتی بیش از هشت میلیون تومان که از آنها به عنوان واحدهای لوکس یاد می شود در شهریورماه همچون ماه قبل از آن وضعیت ناامیدکننده ای نداشت. این واحدها سهم ۷.۱ درصدی از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند که بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد صرف‌نظر کردن سازندگان از قیمت‌های معمول و نزدیک کردن انتظارات آنها به قیمت پیشنهادی خریداران در فروش این واحدها بی‌تاثیر نبوده است.

در سوی مقابل بررسی معاملات واحدهای مسکونی ۵.۵ میلیون تا سقف هشت میلیون تومان از منحنی نزولی تعداد خرید و فروش این واحدها حکایت دارد؛ به طوری که واحدهای دارای دامنه قیمتی ۵.۵ تا شش میلیون تومان ۴.۵ درصد، ۶ تا ۶.۵ میلیون تومان ۴.۳ درصد، ۶.۵ تا هفت میلیون تومان ۲.۶ درصد، هفت تا ۷.۵ میلیون تومان دو درصد و ۷.۵ تا هشت میلیون تومان ۱.۵ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند.

 

ایسنا

تابستان 95 منِ نماینده هم گرفتار شوک ناگهانی افزایش اجاره مسکن شدم

http://www.bananews.ir/عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تابستان امسال از من نماینده تا سایر مستاجران، گرفتار شوک ناگهانی افزایش ناگهانی نرخ اجاره مسکن بودیم. در شهرستان فکر نمی‌کردم قیمت اجاره یک مسکن در تهران تا این حد بالا باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ شهرام کوسه گفت: به عقیده بنده قبل از کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی به 15 و 18 درصد باید نتایج این تصمیم در بخش مسکن و اجاره بهاء مورد ارزیابی دقیق کارشناسان اقتصادی قرار می‌گرفت تا تابستان 1395 شاهد افزایش ناگهانی نرخ اجاره بهای مسکن نمی‌بودیم.

نماینده مردم مینودشت در مجلس کاهش نرخ سود بانکی را موجب افزایش نرخ اجاره بهاء دانست و افزود: اگر تصمیمات اقتصادی به ویژه در حوزه مسکن برنامه‌محور و مدیریت‌محور با آینده‌نگری دقیق‌تری انجام نشود، تابستان 95 شاهد افزایش چند ده درصدی نرخ اجاره بهاء نمی‌بودیم.

وی حفظ قدرت پول و ارزش دارایی‌ها و افزایش درآمد صاحب‌خانه‌ها را دو عامل افزایش نرخ اجاره بهاء در تابستان 1395 دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل گرانی کالا و خدمات، صاحبخانه‌ها با افزایش نرخ اجاره بهاء تلاش کردند تا قدرت مالی خود را متناسب با تورم واقعی حفظ کنند. سپرده‌گذاری پول‌پیش اجاره خانه در بانک، درآمد صاحبخانه‌ها را افزایش نمی‌دهد اما افزایش اجاره مسکن، درآمد آنان را برای تامین هزینه‌های‌شان تضمین می‌کند؛ به همین دلیل هرگاه نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یابد صاحبخانه‌ها به صورت طبیعی به گرفتن پول اجاره به جای پول‌پیش و افزایش آن متناسب با تورم واقعی اقدام می‌کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس تعداد مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی را بالغ بر 420 هزار نفر اعلام کرد و افزود: به استانداران خراسان رضوی و شمالی و گلستان پیشنهاد دادم راهکاری را طراحی کنند تا با صدور خدمات فنی - مهندسی به آسیای میانه که شامل کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و افغانستان است، بتوانیم از ظرفیت علمی و مهندسی مهندسان کشورمان در خارج از مرزهای‌مان استفاده کنیم و این نمی‌شود مگر برنامه‌ریزی و مدیریت‌محوری در دستور کار سیاست‌مداران و برنامه‌ریزان کشور قرار گیرد.

 

ایسنا

معاملات مسکن ۱۰.۹ درصد افزایش یافت

http://www.bananews.ir/تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریورماه امسال به ۱۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰.۹ درصد افزایش دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریور ماه سال ۱۳۹۵» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است، در این گزارش آمده است:

*در شهریور ماه سال ۱۳۹۵، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می دهد.

*در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

خاطرنشان می نماید، گزارش ذیل صرفا معطوف به بررسی حوزه «تحولات بازار مسکن شهر تهران» می باشد.

۱- حجم معاملات مسکن

در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۴۲۸۷ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۱۰.۹ درصد افزایش نشان می دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۱.۵ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶.۰ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق چهار، دو و چهارده به ترتیب ۱۰.۹، ۹. و ۶.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در مجموع ۷۲.۳ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفا مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴، ۸، ۱۰، ۱۵، ۷، ۱ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه دیگر تنها ۲۷.۷ درصد از معاملات را به خود اختصاص داده اند.

۲- تحولات قیمت مسکن

در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲.۳ درصد افزایش نشان می دهد.   بیشترین رشد قیمت در این ماه نسبت به منطقه ۲۲ (معادل ۱۲.۶ درصد) و بیشترین میزان کاهش متوسط قیمت به منطقه ۳ (معادل ۲.۲ درصد) تعلق دارد.

در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۹.۲ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۱.۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

۳- تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۵

در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۵ تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۸۳.۲ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۴.۷ درصد افزایش نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱.۸ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳.۷ درصد افزایش نشان می دهد.

۴- سایر شاخص های آماری بازار معاملات مسکن

۱-۴- توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ الی ۳۵ میلیون ریال به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۱۲.۵ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهرتهران را به خود اختصاص داده و دامنه های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال با سهم ۱۲.۲ درصد و ۳۵ الی ۴۰ میلیون ریال با سهم ۱۱.۲ درصد، در رتبه های بعدی قرار گرفته‌اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که در حدود ۵۹.۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۴۲.۷ میلیون ریال) معامله شده‌اند.

۴-۲- توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۴.۹ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۴.۰ و ۱۳.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع، ۵۲.۷ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

۴-۳- توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی

در شهریور ماه سال ۱۳۹۵، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیون ریال با اختصاص سهم ۱۳.۷ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است. واحدهای دارای ارزش ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ و ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیون ریال نیز به ترتیب با اختصاص ۱۲.۷ و ۱۱.۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع در این ماه، حدود ۵۱.۰ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۳۰۰۰ میلیون ریال اختصاص داشته است.

۵- تحولات اجاره بهای مسکن

در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۷ و ۹.۳ درصد رشد نشان می‌دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یکساله تنظیم می‌شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است. خاطرنشان می‌نماید سهم هزینه مسکن (اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی (بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰) معادل ۲۸.۴ درصد می‌باشد.

۶- جمع‌بندی

حجم معاملات و متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ به ترتیب معادل ۱۴.۳ هزار واحد مسکونی و ۴۲.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب به میزان ۱۰.۹ و ۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. در مجموع سطح مناسب معاملات انجام شده در شش ماهه نخست سال جاری نشانگر استقبال متقاضیان از خرید مسکن در ماه‌های اخیر می‌باشد. با توجه به چشم‌انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و رویکرد سیاستگذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و همچنین برنامه کاهش نرخ‌های سود بانکی متناسب با روند نزولی نرخ تورم، تداوم این روند در ماه‌های آتی دور از انتظار نمی‌باشد.

بررسی تحولات بازار اجاره‌بهای مسکن در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ نیز مؤید تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم است، به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۷ و ۹.۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

 

مهر