Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن قیمت مسکن و اجاره

قیمت مسکن و اجاره

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با قیمت مسکن، خرید و فروش مسکن، بازار اجاره، اجاره بها در مسکن،موجر و مستاجر،قیمت روز آپارتمان در مناطق مختلف،بنگاه مسکن، قولنامه مسکن، شرایط وام مسکن، معامله در بازار ملک،کمیسیون در بازار مسکن،قیمت در مسکن مهر،قیمت مسکن ویژه،قیمت ملک کلنگی، قیمت خانه دربستی و... در این بخش ارائه می شود.

وام های بلندمدت قیمت مسکن را می شکند

http://www.bananews.ir/قیمت مسکن در سال های گذشته چنان صعودی بوده که خانه دار شدن در حال حاضر برای بسیاری از ایرانی ها مخصوصا پایتخت نشینان تبدیل به یک رویا شده است. برخی سیاست های اقتصادی دولت های نهم و دهم را از عوامل اصلی رشد قیمت مسکن و نابه سامانی بازار مسکن عنوان می کنند.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irبا روی کار آمدن دولت یازدهم نسیم تغییرات در اقتصاد کشور وزیدن گرفته است و «پویا جبل عاملی»، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با «تدبیر» به طرح هایی اشاره می کند که دولت یازدهم بنا دارد آنها را اجرا کند و قیمت مسکن در نتیجه اجرای آنها کاهش پیدا خواهد کرد.

جبل عاملی گفت:« برای آن که بازار مسکن به شکلی باشد که نه رونق پله ای سالهای گذشته را داشته باشد و نه رکود بلندمدت فعلی را دولت باید بازار پول را طوری سامان دهی کند که افراد بتوانند وام های بلندمدت بگیرند.»

او افزود:« در حال حاضر طرح هایی در دولت برای این منظور وجود دارد که در صورت اجرا شدن قیمت مسکن را می شکند.»

تدبیر: او همچنین درباره قیمت مسکن گفت:« پیش بینی من درباره وضعیت بازار مسکن در شش ماهه اول امسال این است که در این مدت ما افزایش قیمت مسکن را شاهد نخواهیم بود اما کاهش آن در گرو این است که وام های بلندمدت به افراد داده شود که دولت در این زمینه فعالیت خود را شروع کرده است.»

این کارشناس اقتصادی درباره دلایل رکود بازار مسکن در شش ماهه نخست امسال گفت:« اگر حداقل دستمزد یک فرد را در نظر بگیریم و با قیمت متوسط فعلی مسکن در تهران مقایسه کنیم خواهیم دید که این فرد در حال حاضر چیزی حدود دومترمربع خانه می تواند در تهران خریداری کند. بنابراین قیمت هایی که در بازار است بالاتر از قدرت خرید افراد است و به نظر نمی رسد شوک قیمتی در بازار مسکن در سال پیش رو داشته باشیم.»

جبل عاملی همچنین درباره تاثیر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بر قیمت مسکن گفت:« هدفمندی یارانه ها یک شوک قیمتی در حاملهای انرژی است و هزینه های تولید را نیز بالا می برد اما به نظر من امسال شوک قیمتی آن چنانی را در بازار مسکن شاهد نخواهیم بود چون قدرت خرید مردم نسبت به قیمت مسکن بسیار پایین آمده و بازار مسکن دیگر نمی تواند بیش از این افزایش قیمت را شاهد باشد.»

 

پارسینه

افزایش 19 درصدی فروش و 18.3 درصدی اجاره مسکن

http://www.bananews.ir/مرکز آمار ایران گزارش داد: در پاییز سال گذشته متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در شهر تهران نسبت به فصل مشابه سال قبل 19 درصد و متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده نسبت به فصل مشابه سال قبل 18.3 درصد افزایش داشته است.
به گزارش بنانیوز(Bananews.irمرکز آمار ایران گزارش داده است: متوسط قیمت فروش هرمترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در پاییز سال 92 از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهرتهران 50 هزار و 361 ریال بوده است که نسبت به فصل قبل 4.6 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 27.7 درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 11.6 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 4606 درصد کاهش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 39 هزار و 69 ریال بوده است که نسبت به فصل قبل 3.6 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 19 درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد معاملات فروش هرمترمربع زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 13.2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 21.3 درصد افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در پاییز 92 از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 188 هزار و 64 ریال بوده است که نسبت به فصل قبل 1.4 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 18.3 درصد افزایش داشته است.

همچنین تعداد معاملات اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 17.5 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 49.7 درصد افزایش داشته است.

 

مهر

روند کاهشی خرید وفروش مسکن ادامه دارد/ نرخ واحدهای دوخوابه در تهران

http://www.bananews.ir/در ادامه رکود بازار مسکن و کاهش معاملات خرید وفروش، متقاضیان کمتری برای خرید به بنگاه های مسکن مراجعه می کنند که پیش بینی می‌شود در سال جاری بازهم از تعداد متقاضیان واقعی بازار کاسته شود.
به گزارش بنانیوز(Bananews.irدر ماه های اخیر خرید و فروش مسکن با کاهش زیادی مواجه شد و رکود تمامی بازار را تحت تاثیر خود قرار داد بطوریکه حجم معاملات در بازار مسکن به پایین‌ترین حد خود رسید و اغلب مردم به جای خرید خانه، اجاره نشین شدند.

براین اساس در سال گذشته یک میلیون و 870 هزار معامله مسکن انجام شد که از این تعداد تنها در اسفند سال گذشته 50 هزار و 500 قراداد اجاره به امضا رسید بطوریکه این رقم در اسفند سال 91 ، 42 هزار قرارداد اجاره بوده است.

در واقع افزایش سهم اجاره نشینان و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده که معاملات خرید و فروش مسکن نسبت به سال گذشته کاهش محسوسی داشته باشد و متقاضیان کمتری برای خرید به پای قراداد برسند.

در سال جاری هم با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌‌ها و افزایش تورم عمومی کشور به نظر می‌رسد که تعداد بیشتری از مردم در بازار مسکن حذف شوند و با توجه به اینکه وام خرید 35 میلیون تومانی مسکن نمی‌تواند تاثیر چندانی بر خرید بگذارد بنابراین در سال جاری هم با کاهش معاملات مسکن روبرو خواهیم بود.

البته حضور دلالان و واسطه‌ها در بازار مسکن همیشه وجود داشته است اما متقاضی واقعی در صورت افزایش تورم در بازار کاهش پیدا می‌کند زیرا قدرت خرید مردم در دو سال گذشته که قیمت‌ها در این بخش با افزایش زیادی مواجه شد، کاهش یافته است که ادامه این روند شرایط این دسته از متقاضیان را سخت تر می‌کند.

نرخ واحدهای دوخوابه در محله‌های تهران

براساس گزارش میدانی خبرنگار مهر، در پونک - 35 متری گلستان واحدی 68 متری و دوخوابه با انباری 272 میلیون تومان قیمت گذاری شده است و در پیروزی بروجردی واحدی با 70 مترمربع مساحت و دوخوابه با عمر 12ساله 165 میلیون تومان به فروش می رسد.

در اکباتان - بیمه 1 واحدی 68 متری باپارکینگ، انباری و آسانسور، کلیدنخورده متری 3 میلیون و 950 هزار تومان قیمت گذاری شده است و در پیروزی - افراسیابی آپارتمانی 70 متری با پارکینگ و عمر 7 ساله 230 میلیون تومان فروخته می شود.

واحدی 70 متری در پونک 35 متری گلستان با عمر 12ساله و کلیه امکانات 295 میلیون تومان قیمت گذاری شده است و در قیطریه - اندرزگو آپارتمانی 70 متری و دوخوابه، نوساز هرمترمربع 7 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می رسد.

در تهرانپارس غرب فلکه سوم واحدی 66 متری طبقه 4 تکواحدی 198 میلیون تومان فروخته می شود و در فردوس سازمان برنامه جنوبی واحدی 68 متری و دوخوابه با پارکینگ و انباری با شرایط 50 میلیون تومان رهن، 20 میلیون تومان وام و 210 میلیون تومان نقد به فروش میرسد.

در پونک - فکوری واحدی 69 متری و دوخوابه با عمر 11 ساله، طبقه 4 با پارکینگ و انباری هم با شرایط 50 میلیون تومان رهن، 18 میلیون تومان وام و 200 میلیون تومان نقد فروخته می شود و در پونک واحدی 67 متری با عمر 4 ساله و پارکینگ و انباری متری 3 میلیون و 900 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

آپارتمانی 81 متری با پارکینگ در تهران نو - خیابان دماوند - ابوریحان متری 4 میلیون و 200 هزار تومان به فروش میرسد و در اشرفی اصفهانی - همیلا برج باغ طبقه 8 با فضای سبز و چشم انداز واحدهای 65 و 85 متری با تمامی امکانات هرمترمربع 6 میلیون و 100 هزار تومان قیمت گذای شده است.

 

مهر

قیمت خانه پس از هدفمندی یارانه‌ها

http://www.bananews.ir/باتوجه به آغاز اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها در صورتیکه سیاست‌های دولت تغییر نکند، شرایط کلان در بازار مسکن تاثیر می‌گذارد و رکود تورمی در این بخش ادامه خواهد داشت.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irحسام‌الدین عقبایی - رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران - درباره اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها و تاثیر آن بر بازار مسکن تصریح کرد: اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها در کوتاه‌مدت تاثیری در بازار مسکن نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: اجرا شدن فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها در راستای اجرای عدالت در جامعه است که به نفع اقتصاد کشور خواهد بود؛ به طوری که افرادی که تمکن مالی دارند نباید از یارانه‌ها استفاده کنند تا این پول به نفع افراد کم‌درآمد هزینه شود.

عقبایی با بیان این‌که بخش اقتصاد کلان در کشور با بخش مسکن متفاوت است، اظهار کرد: در بازه‌های زمانی مختلف اتفاق افتاده که با وجود گرانی مصالح، دستمزد کارگر و افزایش تراکم، قیمت مسکن ثابت مانده و این بخش با افزایش قیمت روبرو نشده است و در مقابل مواقعی بوده که بدون افزایش قیمت در بخش مصالح و دستمزد کارگر با افزایش چشمگیری در قیمت خانه روبرو بوده‌ایم.

احتمال ادامه رکود تورمی در بخش مسکن
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: در ماه‌های آینده شاهد تورم 25 درصدی در جامعه خواهیم بود و با توجه به اینکه بخش مسکن در سال گذشته در رکود تورمی به سر برده است پیش‌بینی می‌شود امسال همین روند ادامه داشته باشد.

عقبایی تاکید کرد: اگر وزارت راه و شهرسازی توجه ویژه‌ای به طرح‌های افزایش تسهیلات و مسکن اجتماعی داشته باشد می‌تواند اثرگذاری در این بخش را بالا ببرد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطر نشان کرد: با آغاز اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها، اگر سیاست‌های دولت تغییر نکند و روال مانند گذشته پیش رود می‌تواند در بازار مسکن تاثیر داشته باشد.

 

ایسنا

ثبات اجاره بها در ابتدای امسال/ نرخ آپارتمان‌های بالاتر از 70 متر

http://www.bananews.ir/بازار اجاره‌بها در ابتدای امسال نسبت به سال گذشته تغییرات قیمتی را تجربه نمی‌کند و آپارتمان‌ها با نرخ‌های قبلی اجاره داده می‌شود.
به گزارش بنانیوز(Bananews.irبا گذشت حدود یک ماه از ابتدای امسال، اجاره‌بهای مسکن نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی نداشته است و قیمت‌ها به همان منوال سال گذشته تعیین می‌شود؛ گرچه بعضی از بنگاه‌های املاک سعی دارند با ایجاد شایعه واحدهای خود را گران‌تر اجاره دهند اما در شرایط کنونی اجاره‌بها افزایشی را نداشته است.

در واقع اجاره‌بها تابعی از نرخ تورم و قیمت مسکن است که این دو شاخص در ماه‌های اخیر تغییرات زیادی را تجربه نکرده است بنابراین در شرایط کنونی اجاره‌بها با افزایش روبرو نیست و مستاجرانی که به دنبال یافتن مسکن مناسب هستند می‌توانند با نرخ‌های سال قبل، آپارتمان اجاره کنند.