http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن قیمت مسکن و اجاره

قیمت مسکن و اجاره

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با قیمت مسکن، خرید و فروش مسکن، بازار اجاره، اجاره بها در مسکن،موجر و مستاجر،قیمت روز آپارتمان در مناطق مختلف،بنگاه مسکن، قولنامه مسکن، شرایط وام مسکن، معامله در بازار ملک،کمیسیون در بازار مسکن،قیمت در مسکن مهر،قیمت مسکن ویژه،قیمت ملک کلنگی، قیمت خانه دربستی و... در این بخش ارائه می شود.

بازار یخ‌زده مسکن در پسابرجام + جدول

با وجود امضای برجام و انتظار برای رؤیت اولین مشتریان مسکن، بازار زمستانی تهران در شرایطی که کاهش ناچیز قیمت را تجربه کرده همچنان کساد است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد رونق یا پیش‌رونق محسوسی به فضای معاملات مسکن ورود نکرده و مشاوران املاک کماکان از نبود مشتری صحبت می‌کنند. البته متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 38 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب با 1.9 و 1.3 درصد کاهش همراه بوده است.

جدول زیر جدیدترین قیمت برخی واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران را نشان می‌دهد:

http://www.bananews.ir/

از سال 1391 که بخش مسکن وارد رکود شده تا کنون متوسط تورم عمومی با لحاظ نوسانات آن حدود 20 درصد بوده و این در حالی است که قیمت مسکن ثابت مانده و حتی با اندکی کاهش همراه بوده است. این به معنای آن است که قیمت مسکن نسبت به قدرت خرید بیش از 40 درصد کاهش یافته، با این حال هنوز حباب آن تخلیه نشده است؛ چرا که بازار مسکن واکنشی نسبت به متغیرهای اقتصادی نشان نمی‌دهد.

جهش 300 درصدی قیمت مسکن در سال 1391 ارمغانی بود که دولت قبل از خود به جا گذاشت و دولت فعلی با توجه به قرار داشتن در شرایط تحریم و رکود شدید اقتصادی نتوانست برای مسکن معجزه کند و باید تا تخلیه حباب قیمت مسکن منتظر بماند. به دلیل افت شدید ساخت و سازها و نبود مشتری در سال‌های 1392 و 1393 میزان تسهیلات مسکن نسبت به کل تسهیلات بانک‌ها به ترتیب 12 و 11.8 درصد بوده است. امسال نیز این روند کاهشی ادامه یافته و به 10.3 درصد رسیده است. این در شرایط است که طی 30 سال گذشته متوسط سهم تسهیلات بانکی مسکن نسبت به کل تسهیلات 25 درصد بوده است.

با این‌که مکانیزم رونق، حباب، رکود، سرنوشت محتوم ادواری بخش مسکن در ایران است، به گفته‌ی کارشناسان رکود 2.5 ساله‌ی اخیر طولانی‌ترین دوران رکود پس از انقلاب اسلامی را تجربه می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد انتظارها برای خروج از رکود تا یک سال آینده ادامه یابد.

با امضای طلایی برجام که از تلاش‌های بی‌وقفه‌ی تیم مذاکره کننده هسته‌یی به دست آمد سرانجام طی هفته‌های اخیر مهر "باطل شد" به تحریم‌های 12 ساله ایران خورده شد. در این شرایط متقاضیان مسکن در حال رصد کردن بازار هستند تا احتمالا در انتهای بازه زمانی تخلیه حباب قیمت مسکن وارد بازار شوند. انتظار عمومی این است که قیمت مسکن به عنوان کالایی که یک سوم درآمد خانوارهای ایرانی را در تمام طول عمر به خود اختصاص می‌دهد کاهش یابد. اما مقاومت صاحبان املاک به فروش پایین‌تر از نرخ بازار طی 2.5 سال گذشته ثابت می‌کند که قیمت‌ها افت محسوسی نخواهد داشت و دولت باید به دنبال تقویت طرف تقاضا برود.

توان طرف تقاضا به دلیل قیمت‌های بادکرده‌ی مسکن به شدت کاهش یافته و زور تسهیلات بانکی که طی یک سال اخیر مقداری افزایش یافته به قیمت مسکن نمی‌رسد. تسهیلات 80 و 60 میلیون تومانی در بهترین حالت می‌تواند یک سوم قیمت واحد مسکونی کوچک نوساز در تهران را پوشش دهد و در شهرستان‌ها شاید به نصف ارزش مسکن برسد. از سوی دیگر بالا بودن سود تسهیلات و پایین بودن مدت بازپرداخت عواملی هستند که مشتریان مسکن را برای دریافت تسهیلات با شک و تردید مواجه می‌کند. مضافا این‌که فرهنگ عمومی در ایران به خرید مسکن از طریق ثروت در گذشته تمایل بیشترین نشان می‌دهد تا ثروت‌های آینده.

البته مشکلات مسکن به این‌جا ختم نمی‌شود. تاثیرپذیری مسکن از کاهش درآمدهای نفتی و بودجه انقباضی دولت در سال آینده، سرمایه‌گذاری منفی بخش خصوصی طی سال‌های اخیر و احتمال ادامه‌ی این وضعیت، کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی و روند نزولی ارزش افزوده بخش ساختمان طی سه سال اخیر هم گلوی بخش مسکن را می‌فشارد.

در این شرایط صحبت از رونق یا حتی پیش‌رونق در بخش مسکن، کمی خوشبینانه به نظر می‌رسد. با این وجود بانک مرکزی از آبان ماه سال جاری به این طرف از به کف رسیدن قیمت مسکن خبر داد و سپس در دی ماه اعلام کرد اکنون فرصت خرید خانه است که واکنش‌هایی را از سوی برخی کارشناسانی در پی داشت که معتقد بودند اعلام آمار مبنی بر رسیدن قیمت مسکن به کف، ایجاد جو روانی برای خروج مسکن از رکود و حل مشکل اشتغال است و نبود متقاضی را دلیل محکمی بر رد ادعای رسیدن قیمت مسکن به کف عنوان کردند.

یکی از مسائلی که از آن به عنوان متغیر بخش مسکن یاد می‌شود افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن بود. اوراق تسهیلات مسکن که یک روز بعد از اجرای برجام مسیر حرکتی خود را تغییر داد و با افت قیمت مواجه شد، چند روزی است که مجددا رشد خود را آغاز کرده و به محدوده 90 هزار تومان نزدیک شده است. با این‌که مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس، این افزایش را طبیعی و واقعی می‌داند، کارشناسان معتقدند افزایش قیمت تسه واکنش کوتاه مدتی است که بازار به امضای برجام داشته که نوعی متغیر انتظاری محسوب می‌شود و نمی‌توان آن را نوعی تحول در بخش مسکن دانست.

روی خوش نشان دادن برجام به اقتصاد ایران و سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند طی سال‌های آینده رفاه عمومی را افزایش دهد و متقاضیانی که به ناچار با بخش مسکن قهر کرده‌اند را به بازار بکشاند. اما کارشناسان معتقدند این زمان کمتر از یک سال طول نمی‌کشد؛ چرا که اقتصاد کلان به این زودی‌ها به بخش مسکن روی خوش نشان نخواهد داد.

 

ایسنا

قیمت‌های جدید مسکن در پایتخت+جدول

http://www.bananews.ir/در حالی بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود از منفی شدن شاخص‌های ساختمان در نماگرهای اقتصادی طی نیمه نخست امسال خبر داده که بررسی میدانی حاکی از آن است در ماه‌های سپری شده از نیمه دوم سال نیز بازار مسکن در رکود انتظاری به سر برده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ شاخص‌های ساختمان در نماگرهای اقتصادی نیمه نخست امسال مطابق گزارش بانک مرکزی با رشد منفی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است. بر این اساس تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در مناطق شهری تهران، شهرهای بزرگ،‌ سایر مناطق شهری و کل مناطق شهری در تابستان 94 به ترتیب با رشد منفی 0.5 درصد، رشد منفی 7.6 درصد، رشد 14.1 درصد و رشد منفی 11.2 درصد روبرو بود.

همچنین برآورد سطح زیربنای طبقات ساختمان براساس پروانه های صادر شده در کل مناطق شهری 16.4 میلیون متر مربع با رشد منفی 15 درصد اعلام شده است.

در ماه‌های سپری شده از نیمه دوم سال نیز مطابق آمار غیررسمی و میدانی رکورد همچنان دامنگیر بخش ساخت و ساز و بازار مسکن کشور بوده است، دقیقا برخلاف اظهارات خوشبینانه برخی مسئولان و دست‌اندرکاران در خصوص بازگشت رونق به بازار مسکن.

طی هفته‌های اخیر وزیر راه و شهرسازی و رئیس اتحادیه مشاوران املاک در اظهاراتی جداگانه از ورود بازار مسکن به دوره رونق خبر داده بودند. آخوندی در این‌باره گفته بود: «در دو سال و نیم گذشته قیمت مسکن کاهش یافته و این بخش در حال خروج از رکود است. تنها راهکار رونق بخش مسکن پس انداز مردم و تعهد بانکها به پرداخت تسهیلات خرید مسکن است.»

عقبایی نیز گفته بود: «با توجه به مسائل اقتصادی و سیاسی تا پایان سال 94 اتفاق خاصی در بخش مسکن نمی افتد و بازار مسکن ثبات دارد. در زمستان شاهد کاهش 10درصدی اجاره بها بودیم و با توجه به زمان نقل و انتقالات در خرداد و تیر ؛ رونق به بازار مسکن باز می گردد.»

اما رصد بازار مسکن حکایت از تداوم رکود دارد؛ فعالان این بخش به ضرص قاطع از ادامه وضعیت سال‌های اخیر یعنی رکود انتظاری در بخش مسکن خبر می‌دهند تا جاییکه این شرایط باعث ارائه تخفیف از سوی مالکان و سازندگان برای فروش واحدهای مسکونی شده است.

اقدامی که البته مردم هنوز به آن روی خوش نشان نداده و تمایلی به ورود به بازار مسکن ندارند، گرچه نباید فراموش کرد کاهش شدید قدرت خرید مردم و وام‌های کم اثر از جمله دلایل قهر ناخواسته مصرف‌کنندگان با بازار مسکن شده است.

http://www.bananews.ir/

تسنیم

 

علت افزایش اجاره‌بها چیست؟

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن علت افزایش اجاره بها را کاهش تدریجی سودهای سپرده‌گذاری بانکی عنوان کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سلمان خادم‌المله اظهار کرد: بالا رفتن 10.4 درصدی نرخ اجاره بها در شش ماهه نخست سال جاری ناشی از رکود اقتصادی و کاهش تدریجی بهره‌های بانکی است. هم‌اکنون بانک‌ها به دلیل شرایط خاص بودجه کم‌کم نرخ‌های سود پرداختی را کاهش می‌دهند، لذا صاحبان املاک توقع دارند فراهم نبودن بستر مناسب برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها را از محل اجاره تامین کنند.

وی افزود: هنوز شرایط برای خروج مسکن از رکود فراهم نشده است. بخش مسکن تابع متغیرهای واقعی و انتظاری است که هنوز در متغیرهای واقعی تغییر ایجاد نشده است. یکی از مهم‌ترین موارد برای تحول بخش مسکن بحث درآمدهای نفتی و بهبود اوضاع اقتصادی کشور است که هنوز فضا مناسب نیست و انتظار می‌رود در میان‌مدت بهبود پیدا کند.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که به سرانجام رسیدن برجام، امید برای بهبود شرایط اقتصادی را افزایش داده است، گفت: متغیرهای انتظاری به عنوان نشانه‌های اولیه تاثیر خود را گذاشته‌اند و دیگر از توان کافی برای تحرک مسکن برخوردار نیستند. به طور مثال افزایش قیمت اوراق مسکن که از حدود 75 هزار تومان به 90 هزار تومان رسیده از جمله متغیرهای انتظاری است ولی هنوز آیتم‌های مهم تاثیرگذار همچون افزایش درآمدهای نفتی نتوانسته‌اند به بهبود اوضاع واقعی بخش مسکن کمک کند.

خادم‌المله تاکید کرد: با وجود سقوط قیمت نفت به بشکه‌ای 20 دلار پیش‌بینی‌هایی از رسیدن قیمت نفت به بشکه‌ای 40 دلار در سال آینده می‌شود که تحقق این پیش‌بینی در کنار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش مسکن چشم‌انداز این بخش را در میان‌مدت روشن کرده است. با این حال قطعا نمی‌توان در شش ماه آینده انتظار رونق مسکن را داشت.

وی ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور را نشانه‌های مثبتی دانست و گفت: هم‌اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران اروپایی در ایران به سر می‌برند این نشان می‌دهد که آنها در حال بررسی اوضاع اقتصادی ایران هستند اما قطعا سرمایه‌گذاری آنها زمان‌بر خواهد بود.

این کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: مسکن به دلیل مشکلات ایجاد شده توسط دولت قبل به دولت فعلی منتقل شد. دولت یازدهم نیز به دلیل رکود اقتصادی نتوانست برای بخش مسکن اقدام موثری انجام دهد. یکی از اقداماتی که صورت گرفت افزایش تسهیلات مسکن در سال جاری بود که این وام‌ها با جهش 300 درصدی قیمت مسکن در تناسب قرار ندارد.

خادم‌المله، تقویت طرف تقاضا را مهم‌ترین عامل برای خروج مسکن از رکود دانست و گفت: تقویت تقاضا یا با اعتبارات داخلی انجام می‌شود یا ورود سرمایه‌گذاری خارجی. در حال حاضر زمزمه‌هایی مبنی بر ورود بانک‌های خارجی و دادن تسهیلات توسط این بانک‌ها با نرخ‌های 6-7 درصد می‌شود. اگر این منابع بیاید در میان‌مدت می‌توان انتظار رونق در بخش‌های اقتصادی از جمله مسکن را داشت.

 

ایسنا

علت افزایش قیمت اوراق مسکن اعلام شد

http://www.bananews.ir/مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس علت افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن را اعلام کرد و گفت: افزایش قیمت اوراق مسکن نشان دهنده افزایش تقاضا برای مسکن است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علیرضا توکلی در خصوص روند افزایشی قیمت اوراق تسهلات مسکن گفت: بخشی از نوسان قیمت اوراق تسهلات مسکن تابع مقررات جدیدی است که موجب افزایش سقف تسهیلات مسکن شده و این افزایش بیشتر در نمادهای جدید رخ داده است.

وی با بیان اینکه نمادهای جدید و قدیم به صورت محسوسی با یکدیگر اختلاف قیمت دارند، افزود: علت اختلاف قیمت این است که نمادهای جدید ( آبان و آذر 94) در سقف جدید افزایش تسهیلات مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دیگر طبق مقررات جدید افزایش سقف تسهیلات مسکن فقط به اوراق جدید تعلق می‌گیرد لذا تقاضا برای اوراق جدید افزایش می یابد و موجب افزایش قیمت این اوراق می شود که این افزایش طبیعی است.

توکلی ادامه داد: برای دریافت وام 60 میلیونی مسکن، 45 میلیون تومان از اوراق قدیمی و 15 میلیون تومان از اوراق جدید استفاده می‌شود، بنابراین غیر از نمادهای آبان و آذر 22 نماد دیگر از سقف های قبلی استفاده می کنند و چون تعداد این دو نماد کم است فشار تقاضا روی آنها زیاد است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن ارتباطی به موضوع برجام ندارد، تصریح کرد: در اوراق تسهیلات مسکن هیچ وقت پدیده صف در سمت خرید و فروش مشاهده نشده است که این موضوع نشان دهنده این است که قیمت اوراق طبیعی است، لذا به دلیل اینکه این اوراق صف خرید و فروش ندارد، نمی‌توان گفت افزایش قیمت آن واقعی نیست.

این مقام مسئول، دلیل افزایش قیمت سایر اوراق را اعلام کرد و گفت: نوسان قیمت اوراق تسه به دلیل تغییر شرایط بخش واقعی اقتصاد است، زیرا زمانی‌که بخش مسکن با رونق مواجه شود و مردم به سمت خرید مسکن متمایل شوند، افراد بیشتر برای خرید اوراق مراجعه می‌کنند و تقاضا افزایش می یابد و قیمت بالا می رود.

مدیر ابزارهای نوین فرابورس عنوان کرد: افزایش قیمت اوراق مسکن نشان می دهد در بخش واقعی اقتصاد، تقاضا برای مسکن افزایش پیدا کرده است، لذا روند حرکتی این اوراق طبیعی بوده و محدودیت خاصی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند، یعنی برای دریافت وام 60 میلیونی مسکن باید 120 ورقه حق تقدم تسهیلات با در نظر گرفتن قیمت 83 هزار تومانی (نرخ امروز چهارشنبه) به مبلغ 9 میلیون و 960 هزار تومان خریداری شود. این در حالی است که تا چندی پیش قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات بین 70 تا 72 هزار تومان بود.

 

ایسنا

روند معکوس قیمت مسکن در ایران نسبت به جهان

http://www.bananews.ir/در حالی که شاخص جهانی قیمت مسکن در سال 2015 افزایش یافته، متوسط قیمت مسکن در ایران طی یک سال گذشته با اندکی کاهش همراه بوده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، شاخص جهانی قیمت مسکن در طی 16 دوره سه ماهه گذشته همواره در حال رشد بوده است. با این حال در ایران متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 38 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب با 1.9 و 1.3 درصد کاهش همراه بوده است.

علت اصلی ثبات قیمت مسکن در ایران رکود 2.5 ساله این بخش است که عمده آن به نبود تقاضا مربوط می‌شود؛ چرا که مسکن در سال 1391 به دلیل سیاست‌های انبساطی پولی دولت قبل به یکباره دچار جهش 300 درصدی قیمت شد و طبیعتا توان متقاضیان به یک سوم کاهش یافت.

طی هفته‌های اخیر نیز با این‌که تحلیل‌هایی از سوی بانک مرکزی مبنی بر رسیدن قیمت مسکن به کف ارایه می‌شود، برآوردها نشان می‌دهد توان متقاضیان به بیش از نصف قیمت مسکن نرسیده است. امضای برجام نیز نمی‌تواند برای بخش مسکن معجزه کند؛ چرا که درآمدهای نفتی کاهش یافته و بودجه‌ی سال آینده‌ی دولت انقباضی بسته شده است. برنامه ششم توسعه هم چراغی فراروی مسکن قرار نداده و نسبت به این بخش بی‌توجه بوده است.

تسهیلات بانکی هم با وجودی که در سال جاری افزایش یافت کمکی به بهبود اوضاع مسکن نکرد. در سال جاری وام 35 میلیون تومانی فرابورس به 60 میلیون تومان رسید و وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم در تهران 80 میلیون، در شهرهای بالای 200 هزار نفر به 60 میلیون و در شهرهای کمتر از 200 میلیون نفر به 40 میلیون تومان افزایش یافت. با این حال این مبالغ در تهران یک سوم و در شهرستان‌ها حدود نیمی از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد؛ چرا که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران 3 میلیون و 800 هزار تومان و در کل کشور یک میلیون و 400 هزار تومان است.

در گزارشی که صندوق بین المللی پول در ژانویه 2016 از وضعیت جهانی مسکن منتشر کرده آمده است: اگر ما قیمت های واقعی مسکن در کشورهای مختلف را جمع آوری کنیم و به صورت تصویری کلان به آن نگاه کنیم، مشاهده می کنیم که قیمت جهانی مسکن همچنان به شکلی آهسته در حال رشد است.

با این حال در این گزارش آمده است: باید خاطرنشان ساخت که رشد اقتصاد جهانی به خصوص در بازارهای نوظهور اخیرا کند شده است. بنابراین رصد آمارهای بخش مسکن در دوره های سه ماهه آینده برای تعیین تاثیر روند رشد اقتصاد جهانی بر قیمت جهانی مسکن مهم خواهد بود.

در نهایت اینکه، رشد واقعی اعتبارات، نسبت قیمت مسکن به درآمد، و نسبت قیمت مسکن به اجاره شاخص های مهم دیگری هستند که می توان با استفاده از آنها تغییرات در بازار مسکن را توضیح داد. در کنار رشد قیمت واقعی مسکن در کشورهای جهان، رشد واقعی اعتبارات نیز در بسیاری از کشورها در حال افزایش است. همچنین در نیمی از کشورها، قیمت مسکن سریعتر از درآمدها و نرخ اجاره در حال رشد است. اما این شاخص ها را باید با احتیاط تفسیر کرد.

در تفسیر این شاخص‌ها در ایران، کارشناسان معتقدند رکود اقتصاد کلان، روند بی‌رمق رشد اقتصادی و سقوط قیمت نفت تاثیر منفی بر سیاست‌های توسعه بخش مسکن خواهد گذاشت.

شهریار شقاقی، کارشناس مسکن در پیش بینی از وضعیت سال آینده‌ی بازار مسکن در ایران می‌گوید: این‌که تصور می‌شود با امضای برجام همه چیز درست می‌شود اشتباه است؛ چرا که اولا پیش از برجام هم خیلی از مسائل ما به تحریم ربطی نداشت. ثانیا مهم‌ترین مساله برای کسانی که می‌خواهند در اقتصاد ایران از جمله پروژه‌های بخش مسکن سرمایه‌ گذاری کنند امنیت اقتصادی است که این امنیت هنوز آن‌طور که باید فراهم نشده است.

در میان 62 کشوری که در گزارش صندوق بین المللی پول آمار آن ها ارائه شده است قطر بالاترین رشد قیمت مسکن در سه ماهه سوم 2015 را داشته است. قیمت مسکن در این کشور در فصل تابستان گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد 23 درصدی داشته است. هنگ کنگ با رشد 16 درصدی و سوئد با رشد 11 درصدی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار داشته اند.

کشور اوکراین نیز از نظر افت قیمت در صدر قرار داشته است به طوری که قیمت مسکن در این کشور در سه ماهه سوم 2015 نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 40 درصدی داشته است. روسیه با افت 11 درصدی و لتونی با افت 7 درصدی به ترتیب در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

 

ایسنا