http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن قیمت مسکن و اجاره

قیمت مسکن و اجاره

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با قیمت مسکن، خرید و فروش مسکن، بازار اجاره، اجاره بها در مسکن،موجر و مستاجر،قیمت روز آپارتمان در مناطق مختلف،بنگاه مسکن، قولنامه مسکن، شرایط وام مسکن، معامله در بازار ملک،کمیسیون در بازار مسکن،قیمت در مسکن مهر،قیمت مسکن ویژه،قیمت ملک کلنگی، قیمت خانه دربستی و... در این بخش ارائه می شود.

فاصله قیمت مسکن با جیب مردم

http://www.bananews.ir/قیمت مسکن برای سومین سال متوالی از نرخ تورم عقب ماند تا مقداری به کف نزدیک شود اما هنوز به جیب اقشار پایین نمی‌خورد.

قیمت مسکن افزایش یافت

http://www.bananews.ir/بر اساس اطلاعات بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات شهر تهران در خرداد ماه سال جاری ۴.۲۲ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه اردیبهشت و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۳.۵ درصد افزایش داشته است.

وضعیت خرید و فروش مسکن در بهار/ اجاره‌ها ۱۰ درصد بالا رفت

http://www.bananews.ir/بانک مرکزی با انتشار گزارش جدیدی از اوضاع خرید و فروش مسکن در تهران، از افزایش حدود ۱۰ درصدی اجاره‌ها در پایتخت خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بانک مرکزی اعلام کرد: میانگین قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در خردادماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳.۵ درصد افزایش یافت. میانگین قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در خردادماه سال جاری ۴۲.۲ میلیون ریال (۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان) بود که نسبت به ماه قبل (اردیبهشت) ۱.۲ درصد رشد نشان می دهد.

در خردادماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۵ هزار و ۵۶۲ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۰.۶ درصد کاهش نشان می دهد که به طور عمده متاثر از همزمانی نیمه دوم خردادماه امسال با ماه مبارک رمضان بوده است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در ماه مورد بررسی حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۱.۸ درصد، بخش عمده واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. در این ماه معاملات واحدهای مسکونی با عمر بنای بیش از ۱۰ سال ساخت از رشد مثبت نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار بوده اند.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در خرداد ماه حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده و مناطق ۴ و ۲و ۱۴ به ترتیب با سهم ۱۰.۵، ۹.۲ و ۶ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. همچنین ۷۱.۲ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران تنها مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴، ۱۵، ۸، ۱۰، ۷، ۱ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه دیگر تنها ۲۸.۸ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

در خردادماه امسال میانگین قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده ۴۲.۲ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۳.۵ درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین رشد میانگین قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۱۶ با ۹.۶ درصد و بیشترین کاهش قیمت به منطقه ۷ معادل ۳.۹ درصد تعلق دارد. در مدت یاده شده از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۸.۶ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۱.۲ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

همچنین در سه ماهه نخست سال ۹۵ تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۳۶.۹ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵.۹ درصد افزایش نشان می دهد. در این مدت میانگین قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱.۶ میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲.۷ درصد افزایش نشان می دهد.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در خردادماه امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال به ازای هر متر مربع با سهم ۱۳.۷ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند. همچنین دامنه های قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال و نیز ۲۰ تا ۲۵ میلیون ریال به ترتیب با ۱۳.۵ و ۱۱.۶ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در این ماه ۳۳.۶ درصد از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با قیمت بیش از ۴۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا اختصاص داشته است. توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده که در حدود ۶۲ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی (۴۲.۲ میلیون ریال) معامله شده اند.

همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نشان می دهد بیشترین سهم از این معاملات به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع با ۱۶ درصد معاملات اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع و نیز ۷۰ تا ۸۰ متر مربع به ترتیب با سهم های ۱۴.۴ و ۱۳.۸ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۴.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

توزیع فراوانی تعدادواحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال با اختصاص سهم ۹ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند. واحدهای دارای ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تا یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال ۸.۸ درصد و واحدهای دارای ارزش یک میلیارد ریال تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال با ۸.۵ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

در این مدت حدود ۵۱.۵ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اختصاص داشت و ۶.۸ درصد از واحدهای مسکونی معامله شده نیز ارزشی بیش از ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال داشته اند که این سهم ها در خرداد ماه پارسال به ترتیب معادل ۵۹.۵ درصد و ۵.۸ درصد بود. در خرداد ماه امسال شاخص کرایه مسکن اجاره ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۷ درصد و ۱۰.۵ درصد رشد نشان می دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن اغلب یک ساله تنظیم می شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

بر پایه اعلام بانک مرکزی، در مجموع سطح مناسب معاملات انجام شده در بهار امسال نشانگر استقبال متقاضیان از خرید مسکن در ماه های اخیر است. با توجه به چشم انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و رویکرد سیاستگذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و همچنین برنامه کاهش نرخ های سود بانکی متناسب با روند نزولی نرخ تورم انتظار می رود حجم معاملات در ماههای پیش رو از روند افزایشی برخوردار شود. بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در مدت یاد شده نیز موید تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم است به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاره ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۷ و ۱.۵ درصد رشد نشان می دهد.

 

مهر

رشد ۵.۹ درصدی معاملات مسکن تهران در فصل بهار

http://www.bananews.ir/در سه ماهه نخست سال ۹۵ تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۳۶.۹ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵.۹ درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ تحولات بازار مسکن شهر تهران در خرداد ماه سال1395، که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شد.

بر اساس این گزارش متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در خردادماه سال جاری 42.2 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان 1.2 و 3.5 درصد افزایش نشان می دهد.

در سه ماهه نخست سال 95 نیز تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 36.9 هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 5.9 درصد افزایش نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 41.6 میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 2.7 درصد افزایش نشان می دهد.

 

تسنیم

تغییر رفتار موجران با کاهش نرخ سود/ صاحب‌خانه‌ها اجاره بگیر شدند

http://www.bananews.ir/درحالی با توافق بانکها سود سپرده بانکی به ۱۵ درصد کاهش یافته که فعالان بازار مسکن از تغییر رفتار مالکان به دلیل این اقدام خبر می‌دهند، به‌گفته آنها موجران تمایل چندانی به دریافت پول پیش از مستاجران ندارند و اکثرا اجاره‌بها را ترجیح می‌دهند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ نیمه‌های تابستان سال گذشته بانک مرکزی در گزارشی از افزایش 11.4 درصدی اجاره بهای مسکن در پایتخت خبر داد. بر اساس این گزارش در تیر 94 شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 11.4 و 13.4 درصد رشد داشت و بانک مرکزی تاکید کرد در مجموع نرخ رشد اجاره بها طی ماههای اخیر، همسو با تحولات نرخ تورم از روند کاهشی برخوردار بوده است.

در همان روزها بود که فصلنامه اقتصاد مسکن اعلام کرد: نرخ اجاره‌بهای مسکن در سه ماه اول سال 94 (بهار پارسال) نسبت به فصل قبل از آن (زمستان 93) با شیب ملایم 16 درصدی رشد داشته است. مطابق گزارش این فصلنامه که بازار اجاره‌بهای مسکن را از ابتدای سال 90 تا بهار 94 مورد بررسی قرار داده بود، نرخ اجاره‌بها با یک شیب ملایم صعودی در هر فصل به طور متوسط 16 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته است.

در سالهای گذشته میزان نرخ اجاره‌بها همواره چند درصد از نرخ تورم بیشتر و طبق آمار رسمی روند افزایشی آن سالانه و در فصل نقل‌وانتقالات 10 تا 20 درصد بوده است. امسال اما سلسه اتفاقاتی باعث شده تا زمینه رشد اجاره‌بها خیلی بیشتر از متوسط سالانه فراهم شود. صحبت از سود سپرده بانکی است. کوروش پرویزیان رئیس کانون بانکهای خصوصی چندی پیش با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده بانکی از اول تیرماه به 15 درصد گفته بود: تصمیم به کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در پی اقدام داوطلبانه بانکها و با توجه به کاهش نرخ تورم و حمایت بانک مرکزی از بازار بین بانکی اتخاذ شد. نرخ سود سپرده در مرحله اول با توجه به کاهش تورم به 12 درصد از ابتدای تیرماه امسال تا 15 درصد کاهش می یابد اما با ادامه کاهش نرخ تورم امیدواریم نرخ سود سپرده باز هم کاهش یابد تا برای بنگاه های کوچک و متوسط فضای بهتر تامین مالی ایجاد شود.

این اقدام بانکها به‌طور غیر مستقیم بازار اجاره‌بهای مسکن را دچار تغییر و تحولاتی کرده که مهم‌ترین آنها تمایل موجران به دریافت اجاره‌بها به جای پول پیش یا همان رهن است. این مسئله نیز در تابستان پیش رو بی شک باعث رشد نرخ اجاره‌بها خیلی بیشتر از نرخ تورم مورد ادعای دولتی‌ها خواهد شد.

یکی از فعالان بازار مسکن در این‌باره به خبرنگار تسنیم، گفت:‌ به‌طور طبیعی از نیمه‌های خردادماه هر سال با تعطیلی تدریجی مدارس بازار اجاره‌بها وارد دوره به اصطلاح رونق می‌شود و این رویه تقریبا تا نیمه‌ها شهریور ادامه می‌یابد.

وی با بیان این‌که معمولا هر سال موجران با توجه به نرخ تورم و رشد هزینه‌ها اجاره‌بها را 10 تا 20 درصد افزایش می‌دهند، افزود: امسال اما مالکان با توجه به کاهش سود سپرده بانکی تغییر رفتار داده‌اند و دیگر تمایل چندانی به دریافت پول پیش (رهن) ندارند و از مستاجران اجاره‌بها می‌خواهند.

وی با اشاره به این‌که افزایش نرخ اجاره‌بها نیز فشار مضاعفی را به مستاجران وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: بهتر بود در آستانه فصل نقل و انتقالات برنامه کاهش سود سپرده بانکی را اجرا نمی‌ شد و برای مدتی به تعویق می‌افتاد تا به این ترتیب مستاجران با خیالی آسوده به دنبال سرپناهی متناسب به درآمدهای خود می‌گشتند.

وی همچنین بیان کرد:‌ مقایسه نرخ اجاره‌بها با مدت مشابه سال گذشته تا این لحظه حکایت از افزایش حدود 20 درصدی در ابتدای فصل نقل و انتقالات دارد.

 

تسنیم