چهارشنبه06051395

http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن قیمت مسکن و اجاره

قیمت مسکن و اجاره

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با قیمت مسکن، خرید و فروش مسکن، بازار اجاره، اجاره بها در مسکن،موجر و مستاجر،قیمت روز آپارتمان در مناطق مختلف،بنگاه مسکن، قولنامه مسکن، شرایط وام مسکن، معامله در بازار ملک،کمیسیون در بازار مسکن،قیمت در مسکن مهر،قیمت مسکن ویژه،قیمت ملک کلنگی، قیمت خانه دربستی و... در این بخش ارائه می شود.

نگاهی به نرخ رهن آپارتمان های ۷۰ متری در تهران

نرخ رهن کامل آپارتمان ۷۰ متری در پایتخت بین ۴۰ تا ۱۱۰ میلیون تومان است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ در تیرماه امسال ۳۳۲ مورد آپارتمان ۷۰ متری در تهران اجاره رفته که نرخ اجاره آنها بر اساس محله، موقعیت، سن بنا و امکانات، متغیر بوده است.

جدول زیر مظنه رهن کامل آپارتمان ۷۰ متری در تهران را نشان می دهد:

http://www.bananews.ir/

در تیرماه سال جاری در شهر تهران ۲۱ هزار و ۸۳۸ قرار اجاره منعقد شده که با توجه به رقم ۲۰ هزار و ۶۴۳ مورد سال گذشته، قراردادهای اجاره ۵.۷ درصد افزایش یافته است.

با شروع فصل تابستان اجاره بها در شهر تهران حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. البته در برخی از قراردادها این رقم تا ۴۰ درصد می رسد، اما متوسط افزایش بیش از ۱۰ درصد نیست.

گزارشهای میدانی از بازار اجاره نشان می دهد با اینکه همواره طی دهه های متمادی، تمایل موجران به دریافت اجاره ماهیانه بیش از علاقه‌ی آنها به دریافت پول پیش است، امسال این مساله بروز بیشتری یافته است؛ چرا که معادله ۳۰ هزار تومان اجاره در مقابل یک میلیون تومان پول پیش برای موجران به صرفه‌تر از سود بانکی است. به همین دلیل برخی معتقدند حالا که سود بانکی کم شده است، معادله ۳۰ هزار تومان یک میلیون تومان باید تغییر کند، اما عقبایی - رییس اتحادیه مشاوران املاک - می‌گوید این عرفی است که بین مردم رایج شده و به این زودی‌ها با بخشنامه و ابلاغیه تغییر نمی‌کند.

رییس اتحادیه به متعاملان این روزهای مسکن نیز هشدار داد که حتما کد رهگیری را از بنگاه‌ها دریافت کنند. حسام عقبایی تاکید کرد: به مردم توصیه می کنیم به منظور بالا بردن ضریب اطمینان برای همه قرارداها اعم از خرید، فروش، رهن، اجاره، صلح و هبه حتما کد رهگیری اخذ کنند؛ زیرا کد رهگیری باعث می شود که کسی نتواند یک خانه را به چند نفر بفروشد یا به چند نفر اجاره دهد.

او با بیان اینکه دفاتر مشاور املاک حق دریافت هیچگونه مبلغ اضافه بابت کد رهگیری ندارند، افزود: مشاوران املاک به جز مبلغ کمیسیون نباید مبلغ اضافه ای دریافت کنند. مبلغ کمیسیون نیز در نقاط مختلف کشور متفاوت است.

وی اظهار کرد: مبلغ کمیسیون خرید و فروش در شهر تهران تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا دریافت ۲۵ صدم درصد از هر طرف معامله است. درخصوص اجاره هم باید یک چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده مبلغ کمیسیون اخذ شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک وضعیت بازار اجاره را باثبات توصیف کرد و گفت: خوشبختانه ثبات نسبی در بازار اجاره حاکم است و پیش بینی می شود این روند تا پایان شهریور که اتمام فصل جابه جایی است ادامه یابد. رشد اجاره بها نیز حدود ۱۰ درصد است.

 

ایسنا

جنبش کم اثر بازار مسکن تهران + قیمت

بازار مسکن تهران به عنوان جزئی مهم از بازار کل کشور با اینکه در ماههای اخیر تحرکات ناچیزی را تجربه می کند، هنوز وارد رونق نشده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ کاهش یا افزایش تعداد معاملات مسکن در مناطق مختلف شهر تهران همواره باعث کاهش یا افزایش متوسط قیمت در سطح کل کشور می شود و بر همین اساس تحولات مسکن شهر تهران اهمیت می یابد.

در شرایطی که بخش مسکن هنوز از خواب سه ساله بیدار نشده و پیش بینی می‌شود تا زمانی نامعلوم در رکود باقی بماند، وضعیت رشد معاملات و نیز قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به کل کشور مقداری بهتر است. در حالی که در تیرماه سال جاری تعداد معاملات کل کشور با افت ۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بود، مسکن شهر تهران اندکی افزایش در حجم معاملات را تجربه کرد و تعداد قراردادهای خرید و فروش ۱۶ درصد نسبت به تیرماه پارسال بالا رفت.

جدول زیر جدیدترین مظنه قیمت مسکن شهر تهران را نشان می دهد:

http://www.bananews.ir/

با توجه به گزارشی که مرکز آمار در بهمن ماه سال گذشته ارایه کرده متوسط قیمت مسکن در نیمسال اول سال ۱۳۹۴ یک میلیون و ۴۷۵ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نسبت به دوره قبل ۱.۲ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳ درصد کاهش داشته است. آمار نیم سال دوم ۱۳۹۴ هنوز ارایه نشده است.

اما در شهر تهران اوضاع کمی متفاوت است. افزایش ۲۰.۴ درصدی معاملات شهر تهران در فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌توانست نخستین قدم لرزان مسکن به سوی پیش‌رونق باشد، اما آمار اردیبهشت پیش‌بینی‌ها را با تردید مواجه کرد. در فروردین ماه ۱۳۹۵ شاهد ثبت ۵۹۱۸ قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران بودیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰.۸ درصد رشد داشت. در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ نیز شاهد انعقاد ۱۵ هزار و ۴۳۱ قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران بودیم که نسبت به ماه فروردین نیمه تعطیل رشد ۶۱ درصدی را نشان داد، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد نه چندان زیاد ۸.۲ درصدی همراه بود.

سپس در خردادماه تعداد معاملات ۰.۶ درصد نسبت به خردادماه سال قبل کاهش یافت و امیدواری‌ها را برای تحرک معنادار بخش مسکن تهران به یأس تبدیل کرد. همچنین در تیرماه بر اساس گزارش ارایه شده از سوی رییس اتحادیه مشاوران املاک تعداد قراردادهای خرید و فروش تهران ۱۶.۲ درصد نسبت به تیرماه سال گذشته بالا رفت. اما در بنگاه‌های املاک کل کشور خبری نبود؛ تا جایی که تعداد معاملات از ۸۴ هزار مورد پارسال به ۵۷ هزار مورد امسال رسید که کاهش ۵۷ درصدی را نشان می دهد.

همان‌طور که آمارها نشان می‌دهد، در حالی که تسهیلات خرید و ساخت مسکن به ترتیب ۱۹ و ۳۴ درصد رشد داشته است، در بنگاه‌ها خبری از مشتری نیست. البته بررسی‌های میدانی ایسنا از دفاتر مشاور املاک تهران افزایش ناچیز تعداد مراجعات را تایید می‌کند؛ مراجعه کنندگانی که معمولا خرید نمی‌کنند اما برای آگاهی از قیمت‌ها به بنگاه‌ها سر می‌زنند.

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت به ترتیب ۳.۸۸، ۳.۸، ۳.۹۲ و ۴.۲۱ میلیون تومان در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند سال قبل بود. در فروردین ماه ۱۳۹۵ قیمت مسکن با افت همراه شد و به ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. در اردیبهشت ماه نیز متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۷ و ۲.۸ درصد افزایش داشت. در خردادماه نیز قیمت مسکن پایتخت ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۳.۵ درصد افزایش یافت.

اما وضعیت ساخت و ساز در شهر تهران چندان مناسب نیست. در زمستان ۱۳۹۴ تعداد ۱۸۱۰ پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده که نسبت به فصل قبل حدود ۴ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن ۲۵.۱ درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر با توجه به رشد چند مرحله ای وام مسکن که اصلی ترین نسخه دولت برای درمان رکود مسکن محسوب می شود و نیز کاهش سود تسهیلات انتظار می رود بازار مسکن تهران جنب و جوش بیشتری به خود گیرد؛ کما اینکه در سه ماه اخیر تعداد افرادی که برای دریافت وام مسکن به بانک مراجعه می کنند از روزانه ۱۶۰ نفر به حدود ۲۲۰ نفر افزایش یافته که این مساله دلیلی شد برای اینکه وزیر راه و شهرسازی بگوید «مسکن از رکود خارج شده است». با این حال کارشناسان نظر دیگری دارند و معتقدند بخش مسکن هنوز از خواب چهار ساله بیدار نشده است؛ چرا که تعداد معاملات کل کشور به سیر نزولی ماهیانه خود ادامه می دهد.

همچنین بررسی بازارهای تاثیرگذار بر قیمت مسکن از جمله بازار خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن (تسه) نشان می‌دهد کاهش نرخ سود بانکی به ۱۱ درصد اثر خود را بر قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه) گذاشته و نرخ این امتیاز در روزهای اخیر تا ۹۲ هزار تومان رکورد زد و هم اکنون در محدوده ۹۰ تا ۹۱ هزار تومان قرار دارد. این در حالی است که اواخر خردادماه قیمت تسه در محدوده ۸۸ هزار تومان بود و اوایل خردادماه بر روی قیمت ۸۰ تا ۸۲ هزار تومان نوسان داشت.

بدین ترتیب در فاصله ۱.۵ ماه قیمت تسه ۱۰ هزار تومان افزایش داشته است که کارشناسان معتقدند این مساله واکنش طبیعی فرابورس به کاهش نرخ تسهیلات مسکن از ۱۳ به ۱۱ درصد بوده است؛ چرا که با کاهش نرخ سود وام مسکن تقاضا برای دریافت این وام بالا می رود و این بازار رونق می‌گیرد.

اما دبیر کانون سراسری انبوه سازان گفت: خیلی زود است که بگوییم بازار مسکن رونق گرفته است و شاخص هایی همچون افزایش ۳۰ درصدی فروش اوراق مسکن نمی تواند ملاک خروج از رکود مسکن قرار گیرد. شاخص واقعی تعداد معاملات رسمی املاک ثبت شده است که هنوز افزایش چشمگیری در این مورد مشاهده نمی شود.

آخرین تعداد معاملات شهر تهران نیز این نظریه را تایید می‌کند. پس از آن‌که تعداد معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قب ۸.۲ درصد افزایش یافت، ‌ در خردادماه با کاهش ۰.۶ درصد نسبت به سال قبل همراه بود که البته رییس اتحادیه املاک این افت را ناشی از قرار داشتن در ماه مبارک رمضان عنوان کرد.

البته متوسط قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت و خرداد سال جاری به ترتیب ۲.۸ و ۳.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بالا رفت که با توجه به عقب بودن این رشد از تورم ۹.۸ درصد، رشد قیمت مسکن هنوز نگران کننده نیست.

 

ایسنا

هیچ پیش‌بینی برای جلوگیری از افزایش اجاره بهاء نکردیم

http://www.bananews.ir/یک عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: کاهش سود سپرده‌های بانکی موجب افزایش نرخ اجاره بهاء شد و متاسفانه هیچ پیش‌بینی برای جلوگیری از این مسئله نکردیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عبدالکریم حسین‌زاده گفت: تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای اصلی‌ترین عامل ایجاد مشکلات ساختاری در اقتصاد کلان و به ویژه اقتصاد مسکن است.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس اظهار کرد: به نظر می‌رسد تصمیم‌گیران اقتصادی اصلا به فکر اثرات موجی ناشی از دستکاری عوامل موثر در زنجیره اقتصادی نیستند به بیان دیگر رفتارها و تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای مسئولان عامل بهم ریختگی‌ها و اختلالات زنجیره‌وار اقتصادی در همه بخش‌ها هستند. کاهش یا افزایش قیمت‌ها در یک حلقه اقتصادی تاثیر مستقیم و غیرمستقیمی و روانی بر سایر بخش‌های اقتصادی می‌گذارد. به طور مثال کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی موجب افزایش نرخ اجاره بهاء شد و متاسفانه هیچ پیش‌بینی برای مهار یا جلوگیری از این افزایش نشد.

وی گفت: اگر در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی به این مسئله بسیار مهم توجه شود به طوری که با پیش‌بینی آثار مستقیم و اثرات موجی و روانی تصمیمات، سیمولیشن (شبیه‌سازی) داشته باشیم با مشاوره‌ها و اطلاع‌رسانی به موقع به بازار مانع از شکل‌گیری موج جدید افزایش قیمت‌ها به ویژه در حوزه اجاره بهاء خواهیم شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ابراز تاسف کرد: سناریوها و شبیه‌سازی‌های مصوبات مجلس و آیین‌نامه‌های دولت با کاستی‌ها و نقایص عدیده‌ای روبروست همین مسئله مانع از پیش‌بینی آثار تصمیمات در حلقه‌های زنجیره اقتصادی و به تبع آن شکل‌گیری هرج و مرج و نابسامانی در بخش‌های موثر اقتصاد به ویژه در حوزه تولید و مسکن شده است.

حسین‌زاده هدایت مدیریت نشده منابع مالی به حوزه مسکن و سایر حوزه‌های مولد اقتصادی را مورد انتقاد قرار داد و افزود: کارفرمایان و تولیدکنندگان در بخش‌های مولد اقتصادی از نظر امنیت سرمایه‌گذاری و بازگشت اصل و سود سرمایه احساس امنیت خاطر ندارند به همین دلیل شاهدیم تصمیم‌گیری‌های مجلس و دولت در حوزه تولید تحرک لازم در بخش تولید و مسکن به وجود نیاورده است. همین عامل موجب فرار بخش خصوصی از سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد اقتصادی شده است. وقتی مردم محاسبه هزینه فایده می‌کنند متوجه سودده نبودن و پر دردسر بودن بخش تولید می‌شوند و از این بخش فراری می‌شوند.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تضاد در کلام و رفتار مسئولان را در سرعت فرار مردم از بخش تولید حائز اهمیت دانست و افزود: این روزها بازار صحبت از مضرات اقتصاد نفتی و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی و لزوم توجه به آن، داغ داغ است اما در حوزه تولید سرمایه‌گذاری‌های کلان نمی‌کنیم چون مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس به سرمایه‌های مردم جهت نمی‌دهند. بطور مثال با همه سرمایه‌گذاری‌های اجرایی، قانونی و مالی انجام شده در صنعت خودرو به دلیل فقدان مزیت نسبی در این صنعت عایدی اقتصادی کشور هیچ تناسبی با حجم سرمایه‌گذاری‌های فوق‌الذکر ندارد اما سوال اینجاست که چرا در بخش‌ها، حوزه‌ها و صنایعی مثل فرش، پسته، کاشی، سرامیک، موزاییک و نساجی که مزیت اقتصادی بالایی داریم نه تنها هیچ کاری نکرده‌ایم بلکه آنها را به حال خود رها کرده‌ایم؟!

به اعتقاد وی، علاوه بر سنخیت نداشتن برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها با سیاست‌های کلی نظام، «حمایت‌های واقعی و جدی» از بخش‌های مولد اقتصادی نمی‌شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: دلیل رونق بخش‌های خدماتی و واسطه‌ای اقتصاد نیز همین مسئله است به بیان روشن‌تر به دلیل فقدان نگاه مسنجم، جامع و واقعی در قوای سه‌گانه برای حمایت از تولید و تولیدکننده و به دنبال آن نداشتن سیاست‌ها و راهبردهای مورد نیاز در این حوزه نتوانسته‌ایم آن طور که باید و شاید سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی را به سرمایه‌گذار در بخش‌های مولد اقتصادی از جمله تولید، کشاورزی، صنعت و مسکن ترغیب کنیم.

حسین‌زاده شکل‌گیری فرهنگ و عزم ملی در دولت، مجلس و قوه قضاییه در راستای سیاست‌های کلی نظام را در احیای تولید ملی و هدایت سرمایه‌گذاران به بخش‌های مولد اقتصادی بسیار حائز اهمیت دانست.

 

ایسنا

جهش قیمت مسکن به نفع سازندگان نیست

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان گفت: اگر با جهش قیمت مسکن مواجه شویم خریدارانی را که به سختی و با برنامه ریزی جذب کرده ایم از دست می دهیم.

روزنه های کم‌نور معاملات املاک کلنگی تهران+ قیمت

بازار خرید و فروش املاک کلنگی تهران در 115 روز ابتدای سال جاری مقداری نسبت به مدت مشابه سال قبل پرفروغ تر بوده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir از ابتدای سال 1395 تا 25 تیرماه 12 هزار و 557 مورد ملک کلنگی در تهران به فروش رسیده است. این رقم در مدت مشابه سال قبل 8 هزار و 97 مورد بود.

جدول زیر جدیدترین قیمت املاک کلنگی شهر تهران را نشان می دهد:

قیمت املاک کلنگی تهران در تیرماه 1395


http://www.bananews.ir/

بازار خرید و فروش املاک کلنگی همواره در طی سالهای گذشته به دنبال رونق مسکن اولین بازتاب را نشان داده و در حالی که برخی معتقدند نیمه دوم سال جاری می تواند نشانه های پیش رونق مسکن بروز کند، بازار خرید و فروش املاک کلنگی مقدار اندکی با افزایش مواجه شده است. این اقدام از آن جهت که دولت درصدد است تا راه خروج از رکود مسکن را از طریق نوسازی بافتهای فرسوده هموار کند می تواند نمود بیشتری به خود بگیرد.

اما افزایش 34 درصدی تسهیلات ساخت مسکن در سه ماهه اخیر جدا از اینکه به دنبال کاهش نرخ سود بانکی تسهیلات مسکن از 13 به 11 درصد بوده، احتمالا واکنش انبوه سازان نسبت به پیش بینی از بازار آینده مسکن است. با این وجود هنوز بازار نسبت به قبل از سال 1391 در رکود قرار دارد و تعداد معاملات یک دهم آن زمان است که اگر با همین شیب به حرکت صعودی خود ادامه دهد نمی توان تا قبل از 5 سال آینده انتظار رونق دهه 80 را داشت. اما برخی کارشناسان معتقدند معاملات به مرور سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

اواخر سال گذشته برخی مسوولان خبر می‌دادند که مسکن وارد دوره پیش‌رونق شده است، اما این اتفاق در معاملات بروز نیافت. حتی در زمستان ۱۳۹۴ تعداد معاملات مسکن شهر تهران ۸.۴ درصد نسبت به زمستان ۱۳۹۳ کمتر شد. اما روند معاملات که در فروردین با صعودی ملایم مواجه شد در دو ماه بعد از آن فروکش کرد. تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ۱۳۹۴ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰.۴ درصد بالا رفت. این رقم در اردیبهشت ماه ۸.۲ درصد بود و در خردادماه با کاهش ۰.۶ (شش دهم) درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل همراه بود. لذا همان‌طور که آمارها نشان می‌دهد، در حالی که تسهیلات خرید و ساخت مسکن به ترتیب ۱۹ و ۳۴ درصد رشد داشته است در بنگاه‌ها خبری از مشتری نیست.

البته بررسی‌های میدانی خبرنگار ایسنا از دفاتر مشاور املاک تهران افزایش ناچیز تعداد مراجعات را تایید می‌کند؛ مراجعه کنندگانی که معمولا خرید نمی‌کنند اما برای آگاهی از قیمت‌ها به بنگاه‌ها سر می‌زنند.

با این‌که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی معتقد است بخش مسکن از رکود خارج شده و برای اثبات این استدلال به رشد تسهیلات مسکن اشاره می‌کند، سازندگان مسکن و نیز کارشناسان دفاتر مشاور املاک از کسادی بازار حرف می‌زنند. در این خصوص فرشید پورحاجت عضو کانون انبوه‌سازان مباحث مربوط به رونق مسکن را رد کرد و گفت: خیلی زود است که بگوییم بازار مسکن رونق گرفته است و شاخص هایی همچون افزایش ۳۰ درصدی فروش اوراق مسکن نمی تواند ملاک خروج از رکود مسکن قرار گیرد. شاخص واقعی تعداد معاملات رسمی املاک ثبت شده است که هنوز افزایش چشمگیری در این مورد مشاهده نمی شود.

بنابراین گزارش، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمانی مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در زمستان 1394 معادل 4 میلیلون و 440 هزار تومان با میانگین مساحت 314 متر مربع بوده است که نسبت به فصل قبل 0.7 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.6 درصد رشد داشته، همچنین تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 19.1 درصد رشد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 23.9 درصد کاهش داشته است.

در میان مناطق 22گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در حدود 9 میلیون و 85 هزار تومان با میانگین مساحت 731 متر مربع در منطقه 3 و کمترین آن در حدود یک میلیون و 394 هزار تومان با میانگین مساحت 205 مترمربع در منطقه 20 بوده است.

تغییرات قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در معاملات انجام شده بین حداقل 10 میلیون و 200 هزار ریال در منطقه 19 و حداکثر 254 میلیون ریال در منطقه یک بوده است.

همچنین از کل معاملات انجام شده برای فروش زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در مناطق 22گانه شهرداری تهران، منطقه 2 با 10.4 درصد بیشترین سهم و منطقه 21 با 1.0 درصد، دارای کمترین سهم می‌باشند.

 

ایسنا