http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن قیمت مسکن و اجاره

قیمت مسکن و اجاره

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با قیمت مسکن، خرید و فروش مسکن، بازار اجاره، اجاره بها در مسکن،موجر و مستاجر،قیمت روز آپارتمان در مناطق مختلف،بنگاه مسکن، قولنامه مسکن، شرایط وام مسکن، معامله در بازار ملک،کمیسیون در بازار مسکن،قیمت در مسکن مهر،قیمت مسکن ویژه،قیمت ملک کلنگی، قیمت خانه دربستی و... در این بخش ارائه می شود.

فکری به حال اجاره بها شود

http://www.bananews.ir/مدرس دانشگاه پیام‌نور زنجان گفت: با افزایش اجاره بها در روزهای اخیر باید فکری به حال اجاره بها و مستاجران کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ عباس بهنود اظهار کرد: کاهش نرخ سود و نیز کاهش دامنه نوسانات بازارهای رقیب مسکن نظیر طلا و ارز سبب شده است تا مالکان در تابستان جاری به جای رهن، اجاره ماهانه بیشتری طلب کنند. تقاضای اجاره ماهانه بیشتر سبب می‌شود تا فشار مضاعفی به مستاجران وارد شود. این فشار به این جهت مضاعف است که نرخ تبدیل رهن به اجاره بسیار بالاتر از نرخ سود بانکی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: هم‌اکنون نرخ تبدیل رهن به اجاره به زبان بازاری «صدی سه» است. به عبارت دیگر هر یک میلیون تومان رهن برابر ماهانه 30 هزار تومان اجاره است که می‌شود، سالانه 360 هزار تومان اجاره بها. به عبارت فنی، هر یک میلیون تومان با نرخ 36 درصد به اجاره تبدیل می‌شود. یعنی همانند این است که به پول شما در بانک 36 درصد سود تعلق بگیرد.

وی افزود: البته سال‌ها است که در بازار مسکن بر پاشنه این نرخ چرخیده است. اما در سالهای گذشته همواره نرخ تورم اقتصاد کشور بالاتر از 15 درصد و به طور متوسط در 20 سال گذشته حدود 20 درصد بوده است و اکنون این سئوال پیش ‌می‌آید که با نصف شدن تورم و رسیدن آن به حدود 10 درصد، آیا نرخ تبدیل رهن به اجاره هم نباید کمتر شود؟

این مدرس دانشگاه یادآور شد: عقل سلیم و دانش اقتصادی می‌گوید نرخ تبدیل رهن به اجاره همانند هر نرخ دیگری در بازار (مثل نرخ سود بانکی یا نرخ سود در بازار غیربانکی) تابعی از تورم و تابعی از نرخ تبدیل در سایر بازارها است. هنگامی که تورم به مرز تک‌رقمی شدن رسیده و نرخ سود بانکی به حدود 15 درصد تنزل کرده، چرا باید نرخ تبدیل در بازار مسکن همان 36 درصد سابق باشد؟

بهنود تأکید کرد: درست است که نرخ تبدیل در بازار مسکن باید بیشتر از نرخ سود بانکی باشد؛ چرا که گرفتن اجاره ماهانه از مستاجر ریسک بیشتری از گذاشتن پول در بانک دارد در نتیجه سود بیشتری هم باید داشته باشد. اما سئوال دیگر این است که چه میزان تفاوت منطقی است؟

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در حدود 3 تا 5 درصد تفاوت برای تحمل ریسک دریافت اجاره به جای رهن در حالتی که مقداری هم رهن اولیه گرفته شده و پشتوانه سوخت نشدن اجاره بهای یک‌سال است، تفاوتی منطقی است ولی بیشتر از 5 درصد جفا به مستاجران آن هم در این شرایط شدید رکود اقتصادی است.

 

ایسنا

جهش قیمت مسکن در سال‌های آتی نداریم

http://www.bananews.ir/معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش صادرات نفت و رفع نسبی محدودیت‌ها در اقتصاد کشور پس از برجام بر رونق آرام بخش مسکن و نداشتن جهش قیمت در سال‌های آتی در این حوزه تاکید کرد.

کمین بی سر و صدای دلالها در بازار مسکن

http://www.bananews.ir/شواهد حاکی از آن است که در گوشه و کنار پایتخت جنب و جوش برخی دلالان برای زیر قیمت خریدن واحدهای متوسط و کم متراژ آغاز شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ در شرایطی که مسکن از رکود خارج نشده و مصرف کنندگان واقعی هنوز توان ورود به بازار را ندارند، طی روزهای اخیر گزارش‌هایی از سوی شهروندان مبنی بر خیزش آرام دلالان در بازار مسکن شنیده می‌شود که بررسی‌های میدانی نیز این ادعا را ثابت می‌کند. مشاهدات عینی حاکی از آن است که دلالان سنتی بازار مسکن تهران با این پیش‌فرض که مسکن در ماه‌های آینده وارد فاز خروج از رکود خواهد شد از هم اکنون اقدام به خرید واحدهایی با قیمت کمتر از عرف بازار می‌کنند.

حاکمیت بلامنازع دلالان در بنگاه‌های املاک حکایت از آن دارد که احتمالا شهروندان عادی سال آینده باید خانه‌های دپو شده را با قیمتی بالاتر از عرف بازار بخرند و به همین لحاظ بانک مرکزی به مصرف‌کنندگان توصیه می‌کند از هم اکنون به تدریج اقدام به خرید مسکن کنند؛ هرچند رشد قیمت مسکن هنوز ۴.۶ درصد از تورم عمومی کمتر است. اما برای خریداران واقعی که شاید منتظر هستند تا در نقطه تلاقی رشد قیمت مسکن با تورم وارد بازار شوند پیشنهاد می‌شود برای کوتاه کردن دست دلالان، مقداری تصمیم خود را جلو بیندازند.

ورود احتمالی مسکن پس از چهار سال رکود معاملات و ساخت ساز به دوران پیش‌رونق احتمالا سال آینده با تسلط سفته‌بازان، بخصوص در مسکن شهر تهران همزمان خواهد شد و نشانه‌های این تهدید از هم اکنون دیده می‌شود.

یک شهروند که طی روزهای اخیر اقدام به فروش خانه‌ای کوچک و خرید خانه‌ای متوسط کرده است به خبرنگار ایسنا گفت: زمانی که خانه قبلی را برای فروش به بنگاه سپردیم بیش از ۴۰ نفر برای خرید مراجعه کردند و این در شرایط کسادی فعلی معاملات، کمی تعجب‌آور بود اما مدتی بعد متوجه شدیم بخش عمده ای از این افراد، دلالان بنگاه‌های املاک هستند؛ چرا که پیشنهاداتشان پایین‌تر از قیمت عرف منطقه بود و حاضر نبودند با قیمت واقعی بخرند.

او تصریح کرد: به هر حال با زحمت خانه را با قیمت منصفانه فروختیم و زمانی که برای خرید خانه جدید اقدام کردیم مجددا وارد همان پروسه شدیم. مالکان اغلب سعی می‌کردند بالاتر از نرخ معمول، پیشنهاد فروش ارایه کنند تا این‌که سرانجام با یکی از سازندگان که پول لازم بود برای معامله به توافق رسیدیم و آپارتمانی ۷۵ متری با نرخ معمول خریداری کردیم.

برای یافتن چرایی فعالیت جدید واسطه‌گران در بازار مسکن با یکی از دفاتر مشاور املاک در شمال شهر تهران به گفت‌وگو نشستیم. او اظهار کرد: طی دهه‌های اخیر مسکن شهر تهران همیشه دوران رونق، رکود، پیش‌رونق و رونق را در بازه‌های زمانی مختلف طی کرده است و در زمان پیش‌رونق دلالان وارد بازار می شوند که به نظر می‌رسد هم‌اکنون در آن مرحله قرار داریم. البته ساخت و ساز و معاملات بسیار کم انجام می‌شود اما به محض آن‌که معاملات بالا بگیرد کسانی که از هم‌اکنون اقدام به خرید می‌کنند سود خواهند کرد.

این کارشناس مشاور املاک در عین حال گفت: البته خرید مسکن از هم‌اکنون چندان هم بدون ریسک نیست؛ چرا که اگر خواب سرمایه را حساب کنید و سود بانکی که می تواند از الان تا سال آینده به سرمایه خریداران تعلق بگیرد را در نظر بگیرید احتمالا فروش آینده چندان بالاتر از نرخ سود بانکی نخواهد بود.

با این وجود مسوولان باید برای خطراتی که آینده بازار مسکن را تهدید می‌کند چاره‌اندیشی کنند و عرضه را با تقاضای مصرفی در حالت تعادل قرار دهند. در حال حاضر بنا به گفته‌ی رییس مشاوران املاک کشور، تولید مسکن بیش از ۴۰۰ هزار واحد در کل کشور نیست و این در حالی است که کشور سالانه به حدود یک میلیون مسکن نیاز دارد. لذا دست‌اندرکاران بخش مسکن باید برای انباشت احتمالی تقاضا در سال‌های آینده فکری صورت دهند.

 

ایسنا

خرج ۳۳ درصدی مسکن بر دوش ایرانی‌ها

http://www.bananews.ir/بر اساس اعلام معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی سهم مسکن از کل هزینه خانوارها در ایران ۳۳ درصد اعلام شده است.

نرخ زمین، معمای حل نشدنی بازار مسکن ایران

http://www.bananews.ir/سهم درصدی مسکن از کل هزینه خانوار شهری در ایران به 34 درصد رسیده است. این جدیدترین آماری است که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه وشهر سازی اعلام کرده و به نظر می رسد نپرداختن به آن بخشی از اصلی ترین چالش های سال‌های گذشته بازار مسکن ایران را تداوم می‌بخشد.