http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن مناقصه و مزایده

مناقصه و مزایده

http://www.bananews.irبنانیوز (www.BanaNews.ir) به عنوان مرجع خبری صنعت ساختمان کشور (عمران، معماری و شهرسازی) در این بخش به ارائه آخرین اخبار مرتبط با مناقصه، مزایده، شرکت درمناقصه پروژه های عمرانی،خرید و فروش ماشین آلات ساختمانی در مزایده، آگهی مزایده شهرداری ،آگهی مناقصات سازمانهای دولتی ، اعلام مدت زمان حضور شرکتهای عمرانی در مناقصات و مزایدات  و ... می پردازد.

افزایش 8 هزار تومانی اوراق تسهیلات مسکن

http://www.bananews.ir/آخرین وضعیت قیمت اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که قیمت این اوراق در روزهای اخیر افزایش قابل توجهی پیدا کرده و با رشد تقاضا مواجه شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irاوراق تسهیلات مسکن یا همان" تسه " که برای متقاضیان دریافت وام مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد،بعد از یک دوره افت تقاضا و کاهش قیمت دوباره مورد توجه قرار گرفته و با افزایش قیمت مواجه شده است.

این اوراق که در نیمه اول امسال به قیمت 100 هزار تومان رسیده بود،از آذر ماه روند متعادل تری به خود گرفت و با ادامه رکود در بازار مسکن تا سطح 77 هزار تومان کاهش پیدا کرد و هزینه متقاضیان دریافت وام را کاهش داد.

اما مطرح شدن موضوع افزایش وام مسکن به 60 میلیون تومان در ماه های اخیر موجب افزایش تحرک در این بازار شد و قیمت "تسه" ها را تا حدودی افزایش داد؛ به طوری که قیمت " تسه" خرداد ماه از 80 هزار تومان بود در ابتدای بهمن ماه با 8 هزار تومان افزایش مواجه شده و به 88 هزار تومان در معاملات امروز رسیده است ؛ هم اکنون " تسه " آبان ماه در قیمت 88 هزار تومان و تسه تیر ماه نیز به قیمت 87 هزار تومان معامله می شود.

این اوراق در حالی با افزایش قیمت و تقاضا رو به رو شده است که پیش‌بینی می‌شود با افزایش قیمت وام مسکن همانند سال گذشته تعادل در عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسکن برهم خورده و قیمت این اوراق مجددا افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

 

ایسنا

کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به 750 هزار ریال

http://www.bananews.ir/بازار اوراق تسهیلات مسکن شنبه با کاهش قیمت همراه بود و قیمت هر اوراق حداقل 750 هزار ریال تعیین شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،روز شنبه256 میلیون و 770 هزار ورقه بهادار در 19 هزار و 345 نوبت به ارزش یک هزار و 500 میلیارد و 710 میلیون ریال معامله شد.

گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با معامله 16 میلیون و 220 هزار سهم به ارزش 35 میلیارد و 230 میلیون ریال بیشترین حجم وارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

بیشترین افزایش قیمت به سهام شرکت های سرمایه گذاری مسکن شمالغرب، فن آوا و همکاران سیستم مربوط است و بیشترین کاهش قیمت هم نصیب شرکت های مجتمع معادن مس تکنار ، پتروشیمی امیرکبیر و صنعتی مینو شده است.

بازار اوراق با درآمد ثابت در روز جاری شاهد معامله 61 هزار و 200 ورقه مشارکت نفت و گاز پرشیا بود.

بیشترین حجم معاملات صندوق های قابل معامله در اختیار صندوق سرمایه گذاری نسیم با معامله 15 هزار و 699 سهم گزارش شده است.

 

ایرنا

مراقب اوراق تاریخ گذشته تسهیلات مسکن باشید

http://www.bananews.ir/حداکثر زمان معاملات اوراق تسهیلات مسکن دو سال بوده، مردم برای خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن به فرابورس یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند، تا از خرید اوراق تاریخ گذشته دست دلالان ضرر نکنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبررسی وضعیت ارزش عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسکن بیانگر آن است که آذرماه امسال، همانند مهر و آبان عرضه اوراق از تقاضا پیشی گرفت و در شرایطی که ارزش تسهیلات عرضه شده 503 میلیارد تومان بود، ارزش تقاضا از 380 میلیارد تومان فراتر نرفت که این مسئله مهمترین عامل کاهش قیمت اوراق تسهیلات در سه ماه اخیر بوده است.

فرابورس ایران اعلام کرد: خطری که اوراق تسهیلات مسکن را تهدید می کند، مهلت دو ساله استفاده از آن است و باید به این نکته توجه شود که تاریخ انتشار با تاریخ خرید متفاوت است و هم‌اکنون برخی اوراقی که خرید و فروش می‌شود فقط یک ماه اعتبار دارد ضمن اینکه متقاضیان خرید این اوراق باید بدانند نماد هر سری از اوراق یک ماه قبل از پایان مهلت استفاده، در فرابورس بسته شده و از آن تاریخ اوراق مزبور قابلیت نقل و انتقال و هبه نخواهد داشت.

همچنین ارزش تسهیلات منقضی شده در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه از 102 میلیارد تومان به 92 میلیارد تومان کاهش یافته، اما همچنان از نرخ متوسط 30 میلیارد تومان در ماه فراتر است

با توجه به اینکه مدت اعتبار این اوراق از تاریخ صدور آن حداکثر 2 سال بوده و این زمان تنها با نظر بانک مسکن قابل تمدید است، متقاضیان خرید اوراق تسهیلات مسکن برای جلوگیری از متضرر شدن باید زمان ابطال اوراق را مد نظر داشته باشند.

مردم برای خرید اوراق می‌توانند به کارگزاری‌های عضو فرابورس یا شعب بانک مسکن در سراسر کشور مراجعه ‌کنند این در حالی است که با توجه به نوسان قیمت اوراق و همچنین محدودیت زمان استفاده از آن، فقط هنگام خرید مسکن، اوراق را خریداری کنند ضمن آنکه باید در نظر داشته باشند که بازپرداخت وام 35 میلیونی حداکثر 12 سال و وام 10 میلیونی 5 ساله است.

این اوراق از آبان 1389 در فرابورس عرضه شد و مورد خرید و فروش قرار گرفت و در ابتدا وام مسکن و جعاله مجموعاً 25 میلیون تومان بود که با مصوبه شورای پول اعتبار در آبان ماه سال قبل به 45 میلیون تومان رسید که بر همین اساس متقاضیان با هر میزان تقاضا می‌توانند تا سقف 90 ورقه 500 هزار تومانی اوراق را خریداری کنند.

البته اوراق تسهیلات تاکنون با 2 شوک قیمتی مواجه شده که بار اول مربوط به دی ماه سال گذشته و بعد از مصوبه افزایش وام در شورای پول و اعتبار و بار دوم در اردیبهشت امسال بعد از مطرح شدن شایعه افزایش وام مسکن به 80 میلیون تومان بود.

گفتنی است مهلت استفاده از اوراق منتشر شده در 15 بهمن 1390 تا 15 بهمن 1393 است و اعتبار این اوراق برای نقل و انتقال و هبه تنها تا تاریخ 15 دی 1393 میسر خواهد بود، ضمن آنکه مهلت استفاده از اوراق منتشر شده در تاریخ 15 اسفند 1390نیز تا 15 اسفند 1393 است و اعتبار این اوراق برای نقل و انتقال و هبه تا 15 بهمن جاری خواهد بود، چراکه نماد معاملاتی اوراق یک ماه قبل از پایان اعتبار در فرابورس بسته خواهد شد و خریداران در یک ماه باقیمانده با مراجعه به شعب بانک مسکن تنها امکان استفاده از وام مسکن را خواهند داشت.

 

ایسنا

اوراق تسهیلات مسکن ارزان شد

http://www.bananews.ir/اوراق تسهیلات مسکن که در ماه‌های گذشته با قیمت های فزایندهای مواجه شده و نگرانی های زیادی را ایجاد کرده بود،اکنون با کاهش تقاضا مواجه شده و به مدار نزولی برگشته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irاوراق تسهیلات مسکن که در نیمه اول امسال قیمت های عجیبی را تجربه کرده و با وجود رکود بازار مسکن، به قیمت 100 هزار تومان معامله می شد ،اکنون با کاهش تقاضا و افت قیمت مواجه شده است.

افزایش تقاضا و قیمت "تسه" ها از دی ماه سال گذشته و با افزایش میزان وام مسکن از 20 به 35 میلیون تومان آغاز شد و موجب افزایش شدید تقاضا و در نتیجه به بهم خوردن تعادل در عرضه و افزایش شدید قیمت شد. این افزایش در اردیبهشت امسال و با مطرح شدن شایعه افزایش وام مسکن به 80 میلیون تومان به اوج خود رسید.

هجوم سرمایه گذاران برای خرید این اوراق با هدف کسب سود تا جایی پیش رفت که اوراق موجود در بازار دیگر کفاف متقاضیان را نمی کرد و مسئولان تصمیم گرفتند تا محدودیت‌هایی برای افزایش بی رویه قیمت و جلوگیری از سفته بازی در نظر بگیرند. زیرا در این زمان شائبه سفته بازی در این اوراق شدت گرفت و کارشناسان معتقد بودند که با وجود رکود حاکم در بخش مسکن، تقاضای موجود در این اوراق، وارد مسکن نشده و تنها عده‌ای سودجو با هدف سفته‌بازی این اوراق را خرید و فروش می‌کنند.

اما مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته ای در سوم آذر ماه روند حرکتی این اوراق را تغییر داد به طوری که کاهش قیمت نفت و ایجاد التهاب در بازارهای سرمایه گذاری موجب شد تا هیجانات موجود در این بازار فروکش کرده و این اوراق افت قابل توجهی را تجربه کند.این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که اوراق تسهیلات مسکن اردیبهشت 1393 که در 26 شهریور ماه با قیمت 100 هزار تومان معامله می شد، قیمت آن بعد از مذاکرات سوم آذر به 78 هزار تومان رسید.

اکنون نیز افت شدید تقاضا در این اوراق موجب شده است تا قیمت " تسه" واقعی تر شده و به محدوده ی 78 تا 80 هزار تومان برسد که این کاهش برای متقاضیان واقعی خرید مسکن مناسب است، زیرا در زمان افزایش قیمت این اوراق متقاضیان خرید خانه باید بیش از 9 میلیون تومان برای خرید این اوراق هزینه می کردند، اما کنون هزینه آنها تا سطح 7 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

بررسی وضعیت ارزش عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسکن نشان می دهد که در حال حاضر ارزش تقاضا 380 میلیارد تومان در مقابل ارزش عرضه 503 میلیارد تومانی برای این اوراق وجود دارد که این موضوع مهمترین عامل کاهش قیمت اوراق تسهیلات در ماه های اخیر است.

کارشناسان می گویند یکی از دلایل اصلی ارزان شدن این اوراق، ادامه رکود در بازار مسکن است به طوری که با توقف خرید و فروش در بخش مسکن، تقاضای موجود برای خرید این اوراق نیز کاهش پیدا کرده و به کمتر از 300میلیارد تومان در‌ ماه رسیده است.

بنابراین با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود رکود بخش مسکن تا پایان سال ادامه داشته باشد، به نظر می رسد که روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز ادامه داشته و حداقل تا پایان سال دیگر قیمت این اوراق با افزایش قابل توجه مواجه نشود.

 

ایسنا

فروش اوراق مشارکت 22 درصدی وزارت راه و شهرسازی

http://www.bananews.ir/فروش اوراق مشارکت الکترونیکی وزارت راه و شهرسازی با سود سالانه 22درصد روزشمار از امروز دوشنبه هشتم دی ماه به مدت سه روز کاری در شعب منتخب بانک تجارت آغاز شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irاوراق مشارکت الکترونیکی مذکور به منظور تامین منابع مالی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه تمام دولت در وزارت راه و شهرسازی منتشر شده و از هشتم دی ماه در شعب بانک تجارت قابل خرید است.

مدت اوراق مذکور چهار ساله، با نرخ سود علی‌الحساب 22 درصد (معاف از مالیات) بوده و به صورت هر سه ماه یکبار به حساب دارندگان اوراق واریز می شود.

بنا بر اعلام روابط عمومی بانک تجارت، لازم به ذکر است این اوراق از طریق شرکت فرابورس ایران قابل معامله بوده و فروش آن حداکثر تا پایان وقت اداری یازدهم دی‌ماه ادامه دارد.پرداخت سود اوراق در تعهد ناشر بوده و در صورت تامین منابع لازم توسط شرکت فرابورس به حساب دارندگان اوراق واریزخواهد شد .

هموطنان و مشتریان می‌توانند برای مشاهده لیست شعب منتخب فروش اوراق مشارکت وزارت راه و شهرسازی با مرکز ارتباط مشتریان بانک تجارت به شماره 1554 تماس حاصل کنند.

 

ایسنا