http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن دستور كار جديد سامانه رهگيري معاملات مسكن

دستور كار جديد سامانه رهگيري معاملات مسكن

www.BanaNews.ir

پيشنهاد شده بخشي از يارانه ‌نقدي براساس ميزان مصرف انرژي در ساختمان‌ها به خانوارها (مالك) پرداخت شود

عنوان طرح «كارت‌انرژي» نام دارد

سامانه رهگيري معاملات املاك مسكوني كه از پارسال براي كنترل قيمت مسكن و مقابله با كلاهبرداري‌هاي رايج در بازار –فروش ملك در آن واحد به بيش از يك نفر- ايجاد شد، اكنون براساس پيشنهاد جديد كه گفته مي‌شود از جانب مسوولان ارشد دولت مطرح شده، قرار است به كمك قانون يارانه‌ها بيايد.

اين سامانه كه پيشتر به سازمان ثبت احوال متصل شده بود و مشخصات خريدار -مالك جديد- و فروشنده -مالك قبلي- را از اين طريق كنترل و راستي‌آزمايي مي‌كرد، به‌تازگي با ادارات آب، برق و گاز نيز ارتباط مجازي پيدا كرده و براساس يك پيشنهادي قرار است براي آپارتمان‌ها، كارت انرژي با مشخصات آخرين مالك حاضر در آپارتمان صادر كند. در اين كارت، ميزان مصرف ماهانه و دوره‌اي انرژي در آپارتمان‌ ذخيره مي‌شود و يارانه‌ نقدي براساس مصرف انرژي هر خانوار پرداخت مي‌شود.

طرح كارت‌انرژي آپارتمان هم‌اكنون در مرحله بررسي پيشنهاد قرار دارد، اما آنطور كه مدير سامانه ثبت هوشمند معاملات املاك مي‌گويد، شرايط نرم‌افزاري و هماهنگي‌ها بين اين سامانه با مراكز ارائه كننده خدمات انرژي، آماده اجراي اين طرح است.

به گزارش دنياي‌اقتصاد، در حال حاضر يارانه‌ نقدي به همه خانوارها به‌صورت يكسان پرداخت شده اما از سال آينده طبق اعلام دولت، ميزان يارانه‌ براساس اطلاعات اقتصادي خانوارها تعيين و محاسبه مي‌شود كه اگر طرح كارت‌انرژي نيز تصويب شود، ميزان مصرف آب و برق گاز هر خانوار نيز در محاسبه يارانه‌نقدي اعمال مي‌شود.

مكانيزم پيشنهادي براي كارت انرژي به اين صورت است كه به محض نقل و انتقال در ملكي، سامانه رهگيري به ادارات آب و برق و گاز اطلاع مي‌دهد و قبوض براساس مشخصات مالك جديد صادر مي‌شود و بسته به مصرف اين خدمات در ملك، مالك (همان خانوار ساكن) از يارانه‌نقدي بهره‌مند خواهد شد.

محمود اعلايي، مدير سامانه رهگيري معاملات املاك با توضيح بيشتر در اين‌باره به دنياي‌اقتصاد گفت: سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور با اتصال به شركت‌های گاز، آب، برق و همچنین شهرداری امکان تازه ای را فراهم کرده است که به موجب آن نه تنها امنیت معاملات مسکن به نحو فزاینده‌ای افزایش پیدا مي‌کند‌،بلکه با توجه به الزام ثبت تمامي‌معاملات شامل اجاره و خرید و فروش در این سامانه از سوی مشاوران املاک‌، شرایطی فراهم خواهد شد که میزان مصرف انرژی هر ملک به طور دقیق از سوی دولت رصد شود که همین امر مي‌تواند در نهایت معیاری برای تخصیص یارانه به افراد برمبنای محاسبات دقیق کارشناسی باشد‌.

اعلایی، مدیرعامل شرکت راهبر بابیان اینکه به تازگی سازمان‌های آب، برق‌، گاز و شهرداری پس از پیگیری‌های مکرر به این سامانه وصل شده‌اند به دنیای اقتصاد گفت : برای الزام اتصال سازمان ثبت اسناد به سامانه رهگیری معاملات مسکن نیز لایحه‌ای با قید

دو فوریت در حال تنظیم است که با توجه به نظر مثبت نمایندگان مجلس راجع به کارکرد سامانه رهگیری معاملات مسکن‌،

پیش بینی مي‌شود که تا آخر سال این سازمان نیز به سامانه رهگیری معاملات مسکن وصل شود که در این صورت امنیت معاملات مسکن به 100 درصد افزایش پیدا مي‌کند.

اعلایی تاکید کرد: پیش از این در مراحل اولیه‌،سامانه معاملات املاک و مستغلات به سازمان پست، ثبت احوال و نیز سازمان امور مالیاتی وصل شده بود که در مراحل توسعه ای نیز اخیرا به شركت‌های گاز‌، شهرداری‌ها، شرکت آب و فاضلاب و شرکت برق استان تهران نیز متصل شده است.

استفاده بهینه از سامانه رهگیری

وی با اشاره به اینکه اتصال اخیر سامانه رهگیری معاملات مسکن به سازمان‌های آب، برق و گاز و همچنین شهرداری به منظور تکمیل اطلاعات دریافتی مربوط به احراز صلاحیت متعاملین در زمان خرید و فروش معاملات ملکی است، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه کلیه معاملات مسکن شامل اجاره‌، خرید و فروش در این سامانه به ثبت مي‌رسد، از این رو این امکان نیز ایجاد خواهد شد که دولت به اطلاعات کامل‌تری در خصوص میزان مصرف انرژی هر ملک دست پیدا کند و سپس به جای اینکه یارانه را به سرپرست خانوار دهد آن را به ساکنان هر ملک بر مبنای میزان مصرف انرژی تخصیص دهد.

مدیرعامل شرکت راهبر خاطرنشان ساخت: در شرایط عادی عموما بین مشخصات ساکنان یک ملک و قبوض آب و برق و گاز همخوانی وجود ندارد، از این رو میزان مصرف انرژی هر ملک قابل تشخیص نیست، این درحالی است که الزام ثبت تمامي‌معاملات شامل خریدوفروش و اجاره در سامانه رهگیری، رصد میزان مصرف انرژی هر ملک را مشخص و امکان پذیر مي‌کند.

به گفته وی، در حال حاضر در بدنه ریاست جمهوری برخی از مدیران اقتصادی به شدت به دنبال آن هستند که میزان مصرف انرژی هر ملک را بدانند که سامانه رهگیری معاملات مسکن نه تنها مي‌تواند این امکان را به دولت بدهد‌، بلکه مي‌تواند اطلاعات ساکنان هر ملک را نیز مشخص کند.

اعلایی براین باور است که با تکمیل مراحل اتصال نهادهای ذی‌ربط به سامانه کد رهگیری‌، با توجه به اینکه تمامي‌اطلاعات مربوط به حامل‌های انرژی مربوط به هر واحد مسكوني قابل دسترس است، از این رو می‌توان کارت انرژی برای ملک یا مالک صادر کرد که در این صورت امکان مدیریت ميزان مصرف انرژي ساكن هر ملك و هزينه‌اي كه بايد بپردازند، فراهم مي‌شود.

به گفته وی، تکمیل نهایی سامانه رهگیری معاملات مسکن از لحاظ وصل شدن به نهادهای ذی ربط فقط در گرو اتصال به سازمان ثبت اسناد است که برای اینکه این مهم محقق شود، مقررشده است که این مساله در قالب یک لایحه دو فوریتی به مجلس ارائه شود که پیش بینی مي‌شود با رای مثبت نمایندگان مجلس به این لایحه و تبدیل آن به قانون‌، تا پایان سال سامانه رهگیری معاملات مسکن به طور کامل به ارگان‌های مربوطه وصل شود‌.

مزایای اتصال به گاز، آبفا و برق

وی با اشاره به مزیت‌های اتصال سامانه رهگیری معاملات مسکن به شركت‌های گاز، آب و برق و شهرداری گفت: به منظور افزایش ضریب امنیت و صحت اطلاعات بانک اطلاعاتی سامانه رهگیری معاملات مسکن امکان بهره‌برداری از سامانه شرکت ملی گاز ایران فراهم شده که براین اساس شماره اشتراک و شناسه قبض مربوطه به عنوان یکی از عناصر اطلاعاتی در نظر گرفته مي‌شود که به دنبال آن در زمان ثبت قرارداد، کلیه اطلاعات ملک و صاحب انشعاب به رویت خریدار و فروشنده رسیده و با تایید مشاور املاک با مسوولیت صاحبان پروانه کسب، نسبت به صدور کد رهگیری اقدام می‌شود که بر اين اساس مي‌توان به یک تحلیل محتوایی کاملی از متعاملین مسکن و مشخصات ملک دست پیدا کرد.

به گفته وی همچنین در مورد مالکان و مشتركان آبفا و برق نیز بعد از ارسال «شناسه قبض و شهر» در قالب مشخص شده، اطلاعات مشترک، مشخصات اشتراک و ميزان بدهي از سامانه آبفا و پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت برق اخذ و سپس به سامانه املاک ارسال مي‌شود.

اعلایی خاطرنشان ساخت: علاوه براین با توجه به اطلاعات جامعی که در پایگاه اطلاعاتی شهرداری‌ها راجع به کد نوسازی‌، کاربری، عوارض و منطقه شهرداری املاک وجود دارد، این امکان ایجاد شده که مشخصات ملک مورد معامله از این لحاظ نیز مورد بررسی قرارگیرد‌.

به گفته اعلایی در حال حاضر کاربران برای استفاده از سامانه ساماندهي معاملات املاك و مستغلات كشور با مشکل خاصی مواجه نیستند و در حال حاضر نیز برای توسعه زیرساخت‌های این سامانه مذاکرات متعددی با شرکت‌های مربوطه در حال انجام است.

وی با اشاره به آخرين آمار اعضای این سامانه گفت: در حال حاضر سامانه معاملات املاک دارای 81562 عضو است که 73393 از اعضای آن را مشاوران دارای مجوز تشکیل می‌دهند و باقي اعضا را نیز كاربران دولتي، سازمان امور مالياتي و شركت‌هاي اپراتوري كه به مشاورين املاك خدمات فني ارائه مي‌دهند، شامل مي‌شود.

اعلایی خاطرنشان ساخت: مجموع قراردادهای ثبت شده در سامانه املاک يك ميليون و 455 هزار و 57 مورد است که از این تعداد 948 هزار مورد مربوط به مبایعه نامه‌، 457 هزار مورد آن اجاره نامه و مابقی نيز مربوط به سایر قرارداد‌ها است.

اطلاعات 15درصد خانوارها در سامانه رهگيري

به گفته مدیر عامل شرکت راهبر در یک جمع بندی کلی در حال حاضر اطلاعات سه ميليون و 264 هزار و 553 مالك به‌عنوان طرفین قرارداد در سامانه به ثبت رسیده است كه در واقع مي‌توان گفت كه اطلاعات مربوط به 15 درصد خانوارهاي كشور در سامانه مذكور به ثبت رسیده است‌. وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اخذ وجه از سوی مشاوران املاک برای اجرای کد رهگیری تاکید کرد: براساس دستورالعمل و مصوبات هیات عالی نظارت، کلیه مشاوران املاک در سراسر کشور موظفند که برای ثبت هر قرارداد مبلغ 8 هزار تومان را به حساب اتحادیه کشوری واریز کنند که این وجه برای تکمیل و توسعه سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و بهبود وضعیت اتحادیه‌های صنف املاک سراسر کشور هزینه خواهد شد.

 

 

دیدگاه‌ها  

0 #1 M.T 1391-10-28 12:09
بسمه تعالی
سلام
یک پیام برام اومده نوشته
اطلاعات قرار داد شما در سامانه معاملات املاک - نوع قرار داد مبایعه نامه
کد رهگیری ..... - شماره صنفی ........
این یعنی چی من معامله ای نکردم
میشه راهنمایی ام کنید یا اینکه بگید من تو کدوم سایت باید اینا رو وارد کنم
اگه میشه به ایمیلم ارسال کنید ممنون میشم
باتشکر
یاعلی
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

onlineblackjack.money