http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

تا مسکن رونق نگیرد نمی‌تواند مالیات بدهد

http://www.bananews.ir/یک کارشناس اقتصادی «اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم» را در شرایط فعلی مناسب هیچ‌یک از بخش‌های اقتصاد از جمله مسکن ندانست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، وحید شقاقی اظهار کرد: سازندگان مسکن سه سال متمادی است که دارند 15 درصد ضرر می‌دهند و اگر سرمایه‌شان را جای دیگری هزینه می‌کردند‌ چند برابر سود می‌کردند.

سند نهایی واحدهاي مسكن ويژه تهرانسر سه سال پس از تحویل واحدها آماده مي‌شود

http://www.bananews.ir/مدیر کل اداره راه و شهرسازی تهران در آیین بهره برداری از فاز سوم مسکن ویژه تهرانسر ضمن اعلام پایان این پروژه تا پایان سال ۹۴ تأکید کرد: تکمیل واحدهای باقی مانده به پرداخت اقساط متقاضیان بستگی دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir فریبرز واحدی در مراسم افتتاح ۵۰۰ واحد از فاز سوم مسکن ویژه تهرانسر گفت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی موجود در کشور از لحاظ تأمین منابع و اعتبارات تنگناهای بسیاری را در حوزه مسکن و حمل و نقل در دو و سه سال اخیر احساس کردهایم.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که مسکن پنج درصد از تولید ناخالصی کشور را تأمین می کند افزود: امید است با توجه به اتفاقات خوبی که درحوزه بین المللی در حال روی دادن است تا پایان سال شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه نیز باشیم.

این مقام مسئول درخصوص پروژه مسکن ویژه تهرانسر نیز تأکید کرد: در دولت قبلی هدف گذاریهای زیادی برای ساخت پروژههای همانند این سایت در مناطق ۲۲، وردآورد، کیانشهر، تهرانپارس و منطقه ۵ انجام شده بود که ما با احداث این واحدها به این نتیجه رسیدیم که دولت نباید در ساخت این گونه طرحها مشارکت کند بلکه باید این اقدام را به بخشهای خصوصی واگذار کند.

واحدی در ادامه اضافه کرد: از زمان آغاز رسمی عملیات ساخت مسکن ویژه تهرانسر در دولت یازدهم از سال ۹۳ با همکاری مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، رهبری آن را به صورت هیئت عاملی شروع کرده و به صورت مستقل و بدون هیچ وابستگی بانکی با آوردههای متقاضیان و بخش خصوصی آن را تا این مرحله رساندیم.

وی در این باره ادامه داد: پس از تشکیل این هیئت بازنگریهای لازم بر اساس قیمت واقعی مصالح انجام شده و قیمتهای نهایی واحدها و مطالبات با پیمانکاران به طور رسمی اعلام شد.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی تهران درخصوص مشکلات موجود در برخی بلوکهای این سایت اضافه کرد: آسانسورهای این واحدها به محض صدور تأییدیه ایمنی کامل و استاندارد شروع به کار کرده و کنتور گاز بعضی بلوکها نیز پس از واریز قسط پنجم متقاضیان در محل نصب خواهد شد.

وی در این باره تأکید کرد: اعضای کمیته رفع نقص در تمامی منطقه حضور داشته و به محض وجود هرگونه نارضایتی از سوی مردم و مشکلی نسبت به رفع آن اقدام میکنند.

این مقام مسئول همچنین به ساکنان این واحدها این خبر خوش را داد که امکانات تجاری، فرهنگی، رفاهی، کتابخانه، سینما، فضای سبز و پارک مسکن ویژه تهرانسر نیز تا پایان سال آینده احداث خواهد شد.

واحدی افزود: در حال حاضر تمرکز اداره كل راه و شهرسازی تهران با توجه به سیاستهای وزارتخانه بر روی احیای بافت فرسوده است. در حال حاضر سالانه ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات به این بخش اختصاص داده میشود که سعی ما بر آن است بیشترین مقدار آن به تهران اختصاص یابد.

عدم پرداخت قسط پنجم از سوی متقاضیان فاز دو

واحدی درادامه با اشاره به اینکه تا کنون ۱۵۰ نفر از متقاضیان فاز دو هنوز قسط ۴۵ میلیون تومانی خود را پرداخت نکردهاند، یادآور شد: اداره راه و شهرسازی تهران تنها در صورتی میتواند فازهای بعدی را تکمیل کرده و به تعهدات خود عمل کند که متقاضیان به موقع آوردههای خود را پرداخت کنند درغیر این صورت ما قادر به تکمیل آنها براساس زمانهای اعلام شده نخواهیم بود.

واحدی اعلام کرد: سند نهایی حدود سه سال پس از تحویل واحدها به مالکان آماده خواهد شد.

همه واحدهای پروژه مسکن ویژه تهرانسر زیربنایی ۱۰۵ متری داشته و در قطعات ۵۷۵ متری به صورت ۵ طبقه دو واحده ساخته شدهاند. همه واحدها دارای انشعابات آب و برق و گاز بوده (عملیات زیربنایی به طور کامل انجام شده) و متقاضیان به صورت نقدی ۱۲۵ میلیون تومان تا زمان تحویل واحدها پرداخت کردهاند. مابقی هزینه واحدها نیز در اقساط ۱۰ ساله با سود ۴ درصد و شیب ۸ درصد حدود ۶۵۰ هزار تومان در ماه تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سال دهم پرداخت می شود.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

تحویل واحدهای مسکن اجتماعی از اواخر سال ۹۵

http://www.bananews.ir/وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تحویل اولین واحدهای مسکن حمایتی و اجتماعی در اواخر سال ۱۳۹۵ خبر داد و گفت: این طرح بر روی بافت‌های فرسوده متمرکز است و طبقات و لایه‌های پایینی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، علی ربیعی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که یکشنبه هشتم شهریور پخش شد از راه ‌اندازی ۷۵۰۰ مهد روستا در مناطق مرزی توسط سازمان بهزیستی خبر داد و افزود: در حوزه فقر آموزشی آمارها خوب نیست اما دولت در سال گذشته با تصویب سیاست مبارزه با بی‌سوادی موفق شد ۱۷۵ هزار کودک بازمانده از تحصیل ناشی از نارسایی فرهنگی را ساماندهی کند و با بودجه‌ای که تامین کرد بیش از ۹۰ درصد این کودکان را به مدارس وارد کرد.

وی با اشاره به فقر مسکن، گفت: در بحث مسکن مهر دولت تلاش زیادی کرد و بیش از ۹۰۰ هزار واحد را تحویل داد که بخشی از آن توسط تعاونی‌ها تحویل شد اما دولت فشار زیادی را تحمل کرد تا مسکن مهر با تمام زیرساخت‌هایش آماده و تحویل صاحبانش شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با وزیر راه و شهرسازی مشترکا مطالعاتی را صورت دادیم و طرح مسکن حمایتی و اجتماعی را طراحی کردیم که این طرح هم بر روی بافت‌های فرسوده متمرکز است و هم طبقات و لایه‌های پایینی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

به گفته ربیعی به منظور کمک به خانه‌دار شدن کارگران و بازنشستگان و معلولان صندوق مسکن کارگران، صندوق مسکن تامین اجتماعی و صندوق مسکن بهزیستی راه‌اندازی خواهد شد.

۲۰ هزار مسکن حمایتی در روستاها ساخته می‌شود

وی افزود: طی تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد مسکن به امضا رسانده‌ایم مقرر شده تا ۲۰ هزار واحد مسکن حمایتی و اجتماعی در بخش روستایی با کمک بلاعوض دولت و از طریق وام بانکی، کمک های بنیاد مسکن و زمین رایگانی که از سوی وزارت مسکن اختصاص می‌یابد احداث شود.

وزیر کار همچنین از تحویل برخی واحدهای مسکن اجتماعی و حمایتی در اواخر سال ۱۳۹۵ و نیمه اول سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: بخشی از آورده این واحدها توسط سازمان بهزیستی و بخشی دیگر توسط خیرین و وام بانکی تامین می‌شود و امیدواریم با تسریع ساخت و سازها خانواده‌های دارای دو معلول به بالا دیگر بی خانه نباشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود از شناسایی ۵ نوع فقر مسکن، آموزش، غذا، درمان و تهدید ناامنی خبر داد و گفت: برای مبارزه با فقر غذایی ۲۰۰ هزار کودک و زن باردار را که در معرض سوء تغذیه بودند تحت حمایت گرفتیم و در حالی که برای ۷ میلیون نفر سبد امنیت غذایی پیش بینی کرده بودیم، ۱۰ میلیون نفر را تحت پوشش قرار دادیم.

 

ایسنا

ابلاغ آیین‌نامه پیش‌فروش ساختمان با استفاده از حساب امانی تا پایان شهریور

http://www.bananews.ir/مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرد پروژه طراحی و تدوین نظام پیش‌فروش ساختمان تا به حال ۷۵ درصد پیشرفت داشته و تا پایان شهریور به فعالان صنعت ساختمان ابلاغ می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، پژوهشکده مالی و اقتصادی حمل و نقل و مسکن مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال تدوین نظام جامع پیش‌فروش مسکن با استفاده از سازوکار بانکی حساب امانی (Escrow Account) است که با توجه به پیشرفت ۷۵ درصدی این طرح پژوهشی، پیش‌بینی می‌شود این سامانه تا پایان شهریور ماه به فعالان صنعت ساخت و ساز ابلاغ شود.

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در قانون بالادستی در موضوع پیش‌فروش ساختمان مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی که با همین نام (قانون پیش‌فروش ساختمان) شناخته می‌شود، تمهیداتی برای کاهش ریسک پیش‌خریداران واحدهای ساختمانی اندیشیده شده است که در صورت اجرای کامل می‌تواند آثار مثبتی داشته باشد.

همچنین در این قانون پیش‌بینی شده که خریدار حق دارد در صورت مشاهد عدم پیشرفت فیزیکی پروژه مطابق با انتظارات، از مهندس ناظر پروژه ساختمانی، گزارش پیشرفت پروژه را درخواست کند؛ پرداخت قسط بعدی نیز مشروط به تحقق پیشرفت خواهد بود.

بر اساس این گزارش، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با هدف مقابله با ۴ مشکل اصلی روند اجرایی فعلی پیش‌فروش ساختمان شامل «عدم تحویل واحدهای پیش‌فروش شده در زمان مقرر»، «عدم تطبیق واحد ساخته شده با کیفیت و مشخصات مورد نظر پیش‌خریدار»، «توقف ساخت و ساز به هر علتی» و «فروش همزمان یک واحد به چند نفر»، در حال تدوین نظام پیش‌فروش ساختمان است که به زودی این پروژه به پایان می‌رسد.

از دیگر ویژگی‌های طرح پژوهشی تدوین نظام پیش‌فروش ساختمان با سازوکار بانکی حساب امانی، مقایسه این سامانه در کشورهای مختلف است تا بر اساس آنها بهترین نظام پیش‌فرش ساختمان و حساب امانی که با شرایط اقتصادی ـ اجتماعی ایران هماهنگ‌تر است، انتخاب و طراحی شود.

آنگونه که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام کرده، سازوکار کلی افتتاح حساب امانی در بانک عامل به این شرح است:

فروشنده به بانک صاحب صلاحیت مراجعه و درخواست افتتاح حساب امانی برای پیش‌فروش واحدهای پروژه ساختمانی معین می‌کند. بانک عامل نیز با مطالعه طرح تفصیلی پروژه و سوابق مجری و فروشنده، حساب را به نام فروشنده و منحصراً برای اجرای پروژه ساختمانی معین افتتاح و قراردادی را با فروشنده منعقد می‌کند. فروشنده هم به پیش‌فروش واحدها به خریداران و انعقاد قرارداد با آنان اقدام می‌کند. به موجب هر دوی این قراردادها، خریداران مکلف هستند اقساط خود را به حساب امانی افتتاح شده واریز کنند؛ بانک نیز مکلف می‌شود که با اعمال نظارت بر روند پیشرفت پروژه، اقساط را به فروشنده پرداخت کند. فروشنده مکلف است همکاری لازم با بانک را در راستای اعمال نظارت مستمر به عمل آورد. وجوه این حساب باید فقط در راستای اجرای این پروژه مصرف شود و مسئولیت نظارت بر این امر بر عهده بانک است.

بنا بر اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مسیر اجرای پروژه مطالعاتی نظام پیش‌فروش ساختمان و حساب امانی، دو فاز مطالعاتی تعریف شده است که به ترتیب به بررسی جامع وضعیت سابق و فعلی پیش‌فروش ساختمان در کشور و سپس بررسی تجربیات چندین کشور دنیا در زمینه تقنین و اجرای این سازوکار اختصاص دارد. در مرحله آخر نیز دستورالعمل‌های لازم برای اجرایی‌شدن سازوکار تدوین و پیشنهاد خواهد شد.

فازهای مطالعاتی این پژوهش در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به پایان رسیده و هم‌اکنون تیم کارشناسی پژوهشکده مالی و اقتصادی حمل و نقل و مسکن در مرحله تبادل نظر با دست‌اندرکاران و نهادهای گوناگون مرتبط با موضوع پیش‌فروش ساختمان است تا با لحاظ شدن جوانب مختلف قانونی و اجرایی این موضوع، بتواند پیش‌نویس اسناد لازم را برای اجرایی‌کردن حساب امانی در ایران ارائه کند.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

رشد ۵۳ درصدی مانده سپرده‌های بانک مسکن

http://www.bananews.ir/مانده سپرده‌های بانک مسکن از زمان شروع به کار دولت یازدهم تاکنون ۵۳/۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، مانده سپرده‌هاى این بانک از ۲۸۳,۶۹۹/۵ میلیارد ریال در پایان شهریورماه سال ۱۳۹۲ به ۴۳۴,۴۵۸/۷ میلیارد ریال در پایان تیرماه سال جاری رسیده است که با ۵۳/۱ درصد رشد، معادل ۱۵۰,۷۵۹/۲ میلیارد ریال افزایش یافته است.

همچنین مانده تسهیلات بانک مسکن از ۸۳۴,۰۷۰ میلیارد ریال در پایان شهریورماه سال ۱۳۹۲ به ۱,۰۴۲,۸۳۱ میلیارد ریال در پایان تیرماه سال جاری رسیده است که با ۲۵ درصد رشد، معادل ۲۰۸,۷۶۱ میلیارد ریال افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش کل تسهیلات اعطایی بانک مسکن طی دوره استقرار دولت یازدهم در بخش مسکن و سایر بخش‌ها (صنعت و معدن، بازرگانی، خدمات و متفرقه) تعداد ۵۶۸،۷۳۷ فقره به مبلغ ۱۵۲،۰۱۷ میلیارد ریال بوده که سهم تسهیلات در حوزه مسکن و ساختمان و در قالب عقود مشارکت مدنی، خرید مسکن، جعاله و سهم الشرکه تعداد ۴۷۸،۷۲۶ فقره به مبلغ ۱۴۰،۵۷۶ میلیارد ریال است.

این گزارش حاکی است حدود ۹۳ درصد از کل تسهیلات بانک مسکن در حوزه مسکن و ساختمان بوده که بیانگر تحقق اهداف این بانک با توجه به رسالت بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی در حوزه مسکن و ساختمان است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی