http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

کاهش سود سپرده‌های بانکی اجاره‌بهای مسکن را افزایش داده است

http://www.bananews.ir/نماینده مردم ساری در مجلس گفت: با افزایش قیمت‌ها در بخش مسکن بخش اعظم مستاجران مجبور شدند پول بیشتری بابت اجاره بپردازند و صاحب‌خانه‌ها قبول نکردند که به جای اجاره بهای بیشتر، پول پیش یا مبلغ رهن را افزایش دهند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد دامادی گفت: با افزایش قیمت‌ها در بخش اجاره بهاء صاحبخانه بنده نیز مثل بسیاری از صاحب‌خانه قبول نکرد که به جای پرداخت اجاره بیشتر روی پول پیش بذارم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس موضوع مسکن را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: در حوزه اقتصاد یک مثلث داریم که یک ضلع آن مصالح ساختمانی است. رونق بخش مسکن مستقیما روی بیش از 100 صنف تاثیر می‌گذارد.

نماینده مردم ساری در مجلس ادامه داد: کاهش سود سپرده‌های بانکی در صورتی تصمیم خوبی است که به پیوستگی و تاثیرگذاری حلقه‌های زنجیره اقتصاد بر یکدیگر توجه جدی شود. تصمیم‌گیری‌های اقتصادی به گونه‌ای است که در یک بخش تورم را شاهدیم و در بخش دیگر شاهد رونق نصفه و نیمه‌ای هستیم. تاثیر این مسئله در بخش اجاره بهاء خود را به خوبی نشان داد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با طرح این پرسش که چرا صاحبخانه‌ها اینگونه رفتار کردند، گفت: با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی برای صاحبخانه‌ها صرف نمی‌کند که پول پیش اجاره خانه را افزایش دهند؛ بنابراین چند صد هزار تومان بر پول اجاره ماهانه افزودند تا قدرت اقتصادی و ارزش دارایی خود را حفظ کرده باشند.

دامادی رکود اقتصادی را مزید بر علت دانست و افزود: رکود روی کاغذ کاهش یافته اما در میدان عمل اتفاقی نیفتاده است، مسکن مهر هم که تاثیری بر قیمت‌های نجومی مسکن نداشته است؛ نتیجتا انتظارات عمومی از دولت پاسخ داده نشده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: به وزیر راه و شهرسازی و مجموعه دولت توصیه کرده‌ایم سیاست‌های بخش مسکن را اعلام و پیاده کند. مجلس وظیفه نظارت بر عملکرد وزارت راه و شهرسازی را بر عهده دارد. مردم و نمایندگان مجلس منتظر حل مشکلات بخش مسکن هستند. کمیسیون عمران در جلسات مشترک با آخوندی سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن را پی‌جویی می‌کند.

 

ایسنا

ترمیم بازار ویران شده مسکن

http://www.bananews.ir/بازار مسکن که با توجه به از دست رفتن نظام پس انداز در دولت قبل به تعبیر وزیر راه و شهرسازی به ویرانه تبدیل شده بود، با اتکا به نظام پس‌انداز و بخش خصوصی در حال ترمیم است اما هنوز در رکود به سر می‌برد.

افتتاح ۹۱ هزار و ۳۴۰ فقره حساب صندوق یکم در ۱۶ ماه

http://www.bananews.ir/بانک مسکن از افتتاح ۹۱ هزار و ۳۴۰ فقره حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بازه زمانی یک سال و چهار ماه از زمان تاسیس این صندوق خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ از ابتدای تاسیس این صندوق از خرداد سال گذشته تا ۱۷ مهر امسال ۹۱ هزار و ۳۴۰ فقره حساب توسط متقاضیان در شعب بانک مسکن سراسر کشور افتتاح شده است.

بنا بر اعلام بانک مسکن مانده حساب‌های افتتاحی صندوق پس انداز یکم تا ۱۷ مهر به تفکیک در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۴۷ هزار و ۲۷۸ فقره، در تهران۲۴ هزار و ۴۴۹ فقره و در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر نیز ۱۹ هزار و ۶۱۳ فقره است.

بانک مسکن ارزان‌ترین تسهیلات بخش مسکن را به متقاضیان از محل صندوق پس انداز مسکن یکم پرداخت می‌کند.

رییس روابط عمومی بانک مسکن با اشاره به اینکه نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در ابتدای تاسیس در خردادماه سال گذشته ۱۴ درصد بود، گفت: هر چند این نرخ یکی از پایین‌ترین نرخ های سود در نظام بانکی تلقی می‌شد اما بانک مسکن با توجه به هدف تقویت رژیم پس‌انداز همواره در جهت کاهش نرخ سود تلاش کرد تا اینکه این نرخ طی سه مرحله در اسفند سال ۹۴به ۱۳ درصد، تیرماه سال جاری به ۱۱ درصد و از شهریورماه نیز به ۹.۵ درصد ( بافت فرسوده ۸درصد) کاهش یافت.

 

پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

جزئیات سیاست وزارت مسکن در توسعه پایدار شهری

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی گفت: در امر توسعه پایدار شهری در ایران، بر دو موضوع زیست‌پذیری و جابه‌جایی شهری متمرکز هستیم؛ چراکه تحقق زیست‌پذیری، مقوله‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز به دنبال دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir عباس آخوندی در حاشیه سفر خود به سومین کنفرانس اسکان بشر ملل متحد (هبیتات۳) در گفتگو با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، با پرثمر ارزیابی‌کردن همکاری ایران با هبیتات بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌های اسکان بشر (هبیتات) در زمینه توسعه پایدار شهری به ویژه از طریق دفتر اسکان بشر تهران تاکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: برگزاری کنفرانس هبیتات۳ و تصویب دستور کار نوین شهری، اقدامی پراهمیت و مفید است و مدنظر قرار دادن سند آن در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهری توسط کشورها در سطوح ملی و محلی، ضروری است.

وی، توجه بیشتر به وجوه اجتماعی توسعه شهری نسبت به توسعه کالبدی در ایران را از نکات حائز اهمیت در سیاستگذاری کلان مسکن عنوان کرد و افزود: ما در امر توسعه پایدار شهری در ایران، بر دو موضوع زیست‌پذیری و جابه‌جایی شهری متمرکز هستیم چراکه تحقق زیست‌پذیری، مقوله‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز به دنبال دارد که در این فرآیند نقش آموزش نیز بسیار مهم است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار، ضمن اشاره به نقش بسیار مهم برنامه‌ریزی در توسعه شهری گفت: هبیتات می‌تواند از طریق دفتر خود در تهران همکاری بیشتری در زمینه‌های ظرفیت‌سازی و آموزش با دولت ایران داشته باشد.

وی همچنین در حاشیه این نشست، با بوریس کوردوبا، وزیر حمل و نقل و امور عمرانی اکوادور دیدار و گفت‌وگو کرد .در این دیدار، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت‌های زیرساخت و حمل و نقل کشور ایران در بخش‌های بنادر، راه‌آهن، جاده‌ای و موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن آن در مسیرها و کریدورهای مواصلاتی منطقه‌ای، بین‌المللی و جایگاه و نقش ایران در امور ترانزیت پیشنهاد کرد: اکوادور ضمن مطالعه و بررسی مسیرهای مواصلاتی و با درنظر گرفتن حمل و نقل ترکیبی از طریق دریایی، ریلی، جاده‌ای از جایگاه و ظرفیت ایران برای صادرات محصولات خود به کشورهای آسیای میانه، چین و روسیه استفاده کند.

آخوندی با اشاره به امکانات و زیرساخت‌های موجود در بنادر خلیج‌فارس و دریای‌عمان گفت: در صورتیکه اکوادور علاقمند باشد، ایران می‌تواند در بنادر خلیج‌فارس و بندر چابهار تسهیلات و انبارهایی را جهت صادرات اکوادور به آسیای‌میانه در اختیار آن کشور قرار دهد.

وی از همتای اکوادوری خود دعوت کرد تا با سفر به ایران از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های ایران از نزدیک دیدن کند تا فرصت بهره‌برداری و استفاده از ظرفیت‌ها در چهارچوب همکاری‌های دوجانبه فراهم شود. وزیر حمل و نقل و امور عمرانی اکوادور با بررسی‌های کارشناسانه در آینده‌ای نزدیک همکاری‌ها با ایران و استفاده از ظرفیت‌های آن گسترش یابد.

وی توضیحاتی را درباره وظایف و اختیارات و همچنین ظرفیت‌های حمل و نقل آن کشور در حوزه‌های بنادر، فرودگاهی، جاده‌ای و حمل بار و مسافر ارایه کرد.

گفتنی است، سومین کنفرانس اسکان بشر (هبیتات۳) با حضور وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه وی به عنوان نماینده ایران و کشورهای عضو در کیتو پایتخت اکوادورادامه دارد. قرار است در این سفر، تمامی کشورها، گزارش ملی خود را در زمینه مسکن و اسکان ارایه دهند و در نهایت با تصویب یک سند، راهبردها و استراتژی‌های کلان کشورهای متعهد برای ۲۰ سال آتی مسکن و اسکان بشر در سراسر دنیا تصویب کند و به اجرا درآید.

 

مهر

ملک اداری در غرب تهران گرانتر از مرکز پایتخت است

http://www.bananews.ir/بررسی واحدهای اداری شمال،شرق، غرب، مرکز وجنوب تهران نشان می دهدکه شمال وغرب تهران درقیمت املاک اداری پیش رو بوده واملاک مناطق مرکزی باوجود دسترسی آسان به تمام نقاط دررتبه سوم هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir بطور طبیعی قیمت هر متر مربع واحد اداری مناطق مختلف تهران نسبت به ملک مسکونی در همان منطقه متفاوت است، البته بادر نظرگرفتن این موضوع که در املاک اداری فعالیت اقتصادی و خدماتی انجام می شود و واحدهای مسکونی فاقد چنین امتیازی هستند این تفاوت قابل پذیرش است اما بااین وجود نمی توان حکم کلی درباره گرانتر بودن قیمت هر مترمربع واحد اداری نسبت به هر مترمربع ملک مسکونی صادر کرد.

با توجه به این موضوع که مبلغ خرید واحدهای اداری در هزینه ارائه خدمات به متقاضیان و مشتریان موثر است در این گزارش قیمت واحدهای اداری را مورد بررسی قرار داده است.

گزارش میدانی نشان می دهد با وجود آنکه انتظار می رود قیمت واحدهای اداری در مناطق مرکزی تهران به دلیل دسترسی آسان به وسایل حمل و نقل عمومی و تمرکز مراکز دولتی و خصوصی در مرکز شهر، بالاتر از سایر مناطق باشد اما ارزش املاک اداری مناطق مرکزی پایتخت در رتبه سوم قراردارد.

گفتنی است مبنای محاسبات دراین گزارش، واحدهای اداری کوچک متراژ(۵۵ تا ۷۰ مترمربع) درنظر گرفته شده اند.

شمال تهران

اگر قصد خرید یک واحد اداری نوساز در زعفرانیه را دارید باید برای هرمترمربع ۲۲ میلیون تومان هزینه کنید که برای یک واحد ۶۰ متری، رقمی حدود ۱ میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان می شود.

در خیابان تجریش یک ملک اداری ۵۵ متری نوساز که هرمترمربع آن ۲۱ میلیون تومان است با قیمت کل ۱ میلیارد و ۱۵۵ میلیون تومان فروخته می شود.

شرق تهران

برای خرید یک واحد اداری نوساز در خیابان بنی هاشم با متری ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، باید ۳۹۰ میلیون تومان هزینه کنید. در خیابان نامجو هم یک ملک اداری با متراژ ۵۸ متر مربع و قیمت هر مترمربع ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان که ۱۰ سال از زمان ساختش می گذرد ۱۸۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می شود.

غرب تهران

در منطقه پونک، یک واحد اداری با متراژ ۶۰ متری نوساز که قیمت هر مترمربع آن ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، ۴۵۰میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

یک واحد اداری۶۷ متری ۳ سال ساخت در خیابان کاشانی که قیمت هر مترمربع آن ۶ میلیون تومان است، با قیمت ۴۰۲ میلیون تومان به فروش می رسد.

مرکز تهران

اگر به دنبال خرید یک واحد اداری در مرکز تهران هستید باید حدود ۶ میلیون تومان برای هر مترمربع آن پرداخت کنید، برای یک واحد۶۵ متری با سن بنای ۱۵ سال که هرمترمربع آن ۵ میلیون و ۷۶۹ هزار تومان قیمت گذاری شده است باید ۳۷۵ میلیون تومان در چنته داشته باشید. در امیرآباد هم یک واحد اداری نوساز ۶۲ متری با قیمت هرمتر مربع ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ۴۱۵ میلیون تومان فروخته می شود

جنوب تهران

در خیابان خزانه یک واحد اداری ۶۰ متری، ۳۰ ساله با ارزش متری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۱۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. یک ملک اداری در نازی آباد که ۵۷مترمربع است و ۱۰ سال از زمان ساختش می گذرد، با قیمت متری ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۲۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می شود.

 

مهر