Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

خانه گران نمی‌شود

http://www.bananews.ir/قیمت مسکن در سال جاری اگر کاهش نداشته باشد افزایش هم نخواهد یافت و قیمت‌ها به سطح متعادل و منطقی خود می‌رسد از میزان قیمت‌های احساسی مالکان کاسته می‌شود.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irعباس اکبرپور - عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان -درباره اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها و تاثیر آن بر بخش مسکن اظهار کرد: افزایش حامل‌های سوخت منجر به افزایش قیمت فرآورده‌ها و مصالح ساختمانی خواهد شد بدین ترتیب قیمت تمام شده مسکن افزایش پیدا می‌کند اما این افزایش ناچیز است و تاثیر چندانی در بازار مسکن نخواهد داشت.

اکبرپور تاکید کرد: قدرت خرید مردم محدود است به همین ترتیب تقاضا برای خرید نیز کم است.

این عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی با بیان این‌که قیمت مسکن در سال 93 روند افزایشی نخواهد داشت، تاکید کرد: قیمت مسکن در سال جاری اگر کاهش نداشته باشد افزایش هم نخواهد داشت؛ بدین ترتیب روند کاهشی در بازار مسکن پیش خواهد رفت تا نهایتا قیمت‌ها به سطح متعادل و منطقی خود برسد و از میزان قیمت‌های احساسی مالکان کاسته شود.

وی درباره سرمایه‌گذاری در بازار مسکن گفت: اصل سرمایه‌گذاری‌ و رونق خرید و فروش در این بخش بستگی به اعتماد مردم دارد که اگر آرامش به کشور بازگردد در بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه ساخت و ساز آرامش برمی‌گردد؛ بدین ترتیب مردم با خیال آسوده به خرید و فروش می‌پردازند.

اکبرپور پیش‌بینی کرد در نیمه دوم امسال با بهبود شرایط اقتصادی و کنترل نسبی نرخ تورم، شرایط بازار مسکن هم بهبود پیدا کند و آرامش تا حد زیادی به این بخش برگردد.

این عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره اولویت‌های دولت در سال جدید اظهار کرد: مبلغ حجم وامی که برای خرید مسکن در نظر گرفته شده باید شناور شود یعنی به گونه‌ای نباشد که به همه مبلغ 35 میلیون تومان داده شود چراکه این مبلغ برای واحدهای بزرگ بسیار کم است.

به اعتقاد وی باید مبلغ وام بالاتر رود و مدت بازپرداخت هم برای وام‌های بالاتر که به ساختمان‌های بزرگتر اختصاص می‌یابد کوتاه‌تر شود تا اشخاصی که توانایی بازپرداخت این مبالغ را دارند سریع‌تر وام خود را تسویه کنند تا در نهایت منابع مالی بانک‌ها با کاهش روبرو نشود.

وی افزود: افزایش سطح وام می‌تواند افزایش قابل توجهی در میزان خرید و فروش ایجاد کند.

اکبرپور درباره نام گذاری امسال با عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی خاطرنشان کرد: اگر مردم با حقایق روبرو شوند می‌توانند واقع‌گرا شوند و بدین ترتیب تصمیمات معقولی در زمینه اقتصادی خواهند گرفت و از اسراف اجتناب می‌کنند و منابع مالی‌شان را به مواردی اختصاص می‌دهند که واقعا نیاز است.

این عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: ساختمان‌ها در کشور ما یک سرمایه ملی هستند ولی عموما به آنها به عنوان یک سرمایه ملی نگریسته نمی‌شود به همین دلیل است که متوسط دوره بازسازی و ساخت مجدد در کشورهای پیشرفته زمانی بالای 50-60 سال است ولی در کشور ما متوسط عمر ساختمان 12 سال است که بعد از این مدت تخریب یا بازسازی مجدد انجام می‌شود و این امر نشان دهنده آن است که به خانه‌ها به عنوان سرمایه ملی نگاه نمی کنیم.

وی با بیان این‌که این نگرش باید تغییر کند، تصریح کرد: باید برنامه‌های بلند مدتی از روی شهرداری‌ها و سازمان‌های ذیربط تدوین شود تا مردم هم بتوانند تصمیم گیری‌های معقولانه‌تری در این زمینه بگیرند.

اکبرپور درباره نقش بیمه در صنعت ساختمان نیز اظهار کرد: بیمه‌ها در ایران فعال هستند ولی باید افزایش نقش بیمه را در صنعت ساختمان در نظر بگیریم تا به میانگین جهانی دست پیدا کنیم و بتوانیم با استفاده از تجارب کشورهای دیگر صنعت بیمه در ایران را دگرگون کنیم.

 

ایسنا

مقررات جدید تشکیل صندوق‌های زمین‌ و ساختمان ابلاغ شد

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ مقررات جدید تشکیل صندوق‌های زمین‌ و ساختمان خبر داد و اظهار امیدواری کرد که از این طریق بتوان از ظرفیت بازار سرمایه در تامین‌مالی مسکن استفاده کرد.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irعباس آخوندی در نشست هم اندیشی با فعالان صنعت ساختمان، حمل ونقل و حرفه ورزان استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در این نشست ها به دنبال شنیدن راهکار و پیشنهادهایی برای تولید ثروت به منظور گسترش رفاه شهروندان هستیم، تصریح کرد: با توافق وزارت راه‌ و شهرسازی و سازمان بورس، ضوابط جدید راه‌اندازی «صندوق‌های زمین و ساختمان» ابلاغ شد.

وی اظهار کرد: هنوز بخش خصوصی علاقه مند است که دولت پیشتاز سرمایه گذاری باشد در حالی که باید از این مساله عبور کنیم. در این زمینه از هرگونه سرمایه گذاری بخش خصوصی استقبال می کنیم و همه مدیران استانی نیز از بخش خصوصی استقبال خواهند کرد.

آخوندی در پاسخ به گلایه در خصوص عدم پرداخت بدهی پیمانکاران اعلام کرد: در مودر پرداخت مطالبات پیمانکاران در پایان سال گذشته تلاش‌هایی صورت گرفت و در اردیبهشت ماه گشایشی در این زمینه حاصل می شود. 

وی با اشاره به اینکه برگزاری نشست هم اندیشی با فعالان صنعت ساختمان، حمل ونقل و حرفه ورزان در استان های مختلف نشان از توجه وزارت راه وشهرسازی به فعالان بخش خصوصی است، گفت: انتظار داریم که بخش خصوصی بیش از این همت کند با بررسی وضعیت حمل ونقل دراستان سیستان و بلوچستان اعم از ریلی، فرودگاه، دریایی وجاده ای ملاحظه شد که از امکانات موجود نیز به خوبی استفاده نمی شود. سوال این است آیا از امکانات زیرساخت ها که میلیاردها تومان در شقوق مختلفحمل ونقل صرف ساخت آنها شده استنمی توان استفاده بیشتر و بهتری کرد؟

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در استان سیستان و بلوچستان به دنبال اتصال بندر چابهار به شبکه ریلی و توسعه این بندر هستیم و برای ساخت باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان برنامه ریزی شده است.

وی تاکید کرد: استان سیستان و بلوچستان استان ثروتمندی است و سرمایه گذاری در آن به نگاه بخش خصوصی به این استان برمی گردد به عنوان نمونه در زاهدان اشغال 100 درصدی صندلی های قطار درهر سفرنشانه های مطلوبی برای ورود بخش خصوصی به حوزه ناوگان این خط ریلی است.

در این نشست فعالان صنعت ساختمان، حمل ونقل و حرفه ورزان استان سیستان و بلوچستان بابیان دیدگاه های خود به بدهی دولت به پیمانکاران، لزوم توجه به محور ترانزیت شرق و تعریض محورهای منطقه، کاهش تعرفه واردات خودرهای سنگین، ارائه تسهیلات برای خروج ناوگان فرسوده باری، توسعه پایانه مرزی میلک، واگذاری کامیوناز طریقمنطقه آزاد چابهار، لزوم حمایت ازبخش خصوصی، توجه به حل مشکلات مسکن مهر و مسکن جوانان، لزوم توجه به سیمای شهری زاهدان و لزوم توجه به حمل ونقل بار توسط راه آهن به عنوان راه آهن اقتصاد محور پرداختند.

در این نشست معاون معماری و شهرسازی، رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، معاون ساخت بزرگراه های شرکت ساخت و مدیران کل استانی نیز حضورداشتند.

جزئیات بیشتر مقررات جدید تشکیل صندوق‌های زمین‌ و ساختمان

در قالب ضوابط جدید تشکیل صندوق‌های زمین‌ و ساختمان ، نه‌تنها امکان تامین‌مالی توسط مالک‌ زمین و شرکت‌ ساختمانی برای ساخت‌وساز، از طریق تاسیس صندوق و جذب سرمایه سرمایه‌گذاران صندوق وجود دارد که در ازای برپایی بازار این صندوق‌ها، منافع و مشوق‌هایی هم به صاحبان صندوق و هم به سرمایه‌گذاران خواهد رسید.

با تصویب و ابلاغ ضوابط جدید صندوق زمین‌وساختمان در سازمان بورس، از هم‌اکنون ابتدا با درخواست مالک زمین‌ آماده‌به‌ساخت، امکان تشکیل اولین صندوق وجود دارد. مالک زمین پس ‌از آن با تعیین شرکت ساختمانی و معرفی پروژه‌ خود، مقدمات فراخوان برای سرمایه‌گذاری افراد حقیقی و حقوقی در صندوق زمین‌وساختمان را فراهم می‌کند.

تنها شرط راه‌اندازی این صندوق‌ها، رعایت حداقل ارزش سرمایه‌گذاری –ارزش ساخت‌وساز- به مبلغ 10 میلیارد تومان است. در مقررات جدید، حداقل شش نوع ضوابط تشویقی وجود دارد که تعدادی از آنها نصیب صاحبان صندوق (مالک زمین و سازنده) و تعدادی هم عاید سرمایه‌گذاران می‌شود.

با ابلاغ مقررات جدید تشکیل صندوق‌های زمین‌ و ساختمان گام‌ مهمی برای رفع مشکلات قبلی راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان برداشته‌ شده است.

ایسنا

خانه‌های متری 500 هزار تومانی در تهران!

http://www.bananews.ir/بین کمترین و بیشترین قیمت برای خرید خانه در تهران هر متر 21 میلیون تومان فاصله وجود دارد.

به گزارش بنانیوز(Bananews.ir بنابر آنچه که آمار و ارقام مرکز آمار ایران عنوان می کند تا پاییز سال گذشته متوسط قیمت فروش هر متر زیربنای مسکونی در شهر تهران حدود سه میلیون و 900 هزار تومان بوده است.

این در حالی است که متوسط قیمت فروش هر متر خانه در پاییز سال گذشته نسبت به تابستان 3.6 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 19 درصد افزایش یافته است.

در عین حال تعداد معاملات فروش خانه از طریق زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران افزایش یافته به طوری که نسبت به تابستان 13.2 درصد و نسبت به پاییز سال گذشته 21.3 درصد رشد داشته است.

اما در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بیش ترین متوسط قیمت فروش هر متر خانه در حدود هشت میلیون تومان در منطقه یک و کمترین متوسط قیمت فروش هر متر یک میلیون و 900 هزار تومان در منطقه 18 بوده است.

همچنین بررسی حداقل و حداکثر قیمت خرید هر متر خانه در تهران بیانگر آن است که حداقل قیمت هر متر خانه در تهران متری 526 هزار تومان واقع در منطقه 15 شهرداری معامله شده است.

اما گران ترین قیمت برای هر متر خانه 21 میلیون و 650 هزار تومان در منطقه دو بوده است.

بنابراین گزارش از کل معاملات انجام شده برای فروش هر متر زیربنای مسکونی در مناطق 22 گانه شهرداری تهران منطقه پنج با 10.4 درصد دارای بیش ترین سهم و منطقه 22 با 0.8 درصد دارای کمترین سهم بوده است.

 

ایسنا

گران‌ترین زمین‌های تهران در منطقه 1

http://www.bananews.ir/در بین مناطق 22 گانه تهران بیشترین معاملات زمین در منطقه 20 انجام می‌شود.

به گزارش بنانیوز(Bananews.ir بنابر اعلام مرکز آمار ایران متوسط قیمت فروش هر متر زمین و یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی در پاییز سال 92 در شهر تهران پنج میلیون و 36 هزار تومان بوده که نسبت به فصل قبل 4.6 درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل 27.7 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که تعداد معاملات فروش این زمین‌ها از طریق بنگاه‌های ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل 11.6 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 46.6 درصد کاهش یافته‌اند.

اما در میان مناطق 22‌گانه مناطق تهران بیشترین قیمت فروش هر مترزمین در حدود هشت میلیون و 580 هزار تومان در منطقه سه و کمترین آن در حدود یک میلیون و 487 هزار تومان در منطقه 20 تهران بوده است.

در عین حال تغییرات قیمت فروش هر مترمربع زمین بین حداقل یک میلیون تومان در منطقه 20 و حداکثر 19 میلیون تومان در منطقه یک بوده است.

بنابراین گزارش از کل معاملات انجام شده برای فروش زمین یا زمین ساختمان‌های کلنگی در مناطق 22‌گانه شهر تهران در منطقه 20 با 9.1 درصد دارای بیشترین سهم و منطقه 9 و 21 با 1.3 درصد دارای کمترین سهم هستند.

 

ایسنا

کاهش 23 درصدی صاحبخانه‌ها

http://www.bananews.ir/با توجه به فراگیر شدن رکود در بازار مسکن در سال گذشته، روند خرید و فروش خانه کاهش یافت و 336 هزار نفر معادل 23 درصد کمتر از سال 91 خانه خریدند.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irمیزان قراردادهای منعقد شده در سال‌های 91 و 92 نشان‌دهنده این است که در سال گذشته معاملات مسکن نسبت به سال 91 کاهش یافته است چراکه در سال 91 حدود دو میلیون و 130 هزار قرارداد مسکنی منعقد شده که این میزان در سال گذشته با کاهش 12 درصدی به یک میلیون و 870 هزار مورد رسیده است.

در سال 91 از دو میلیون و 130 هزار قرارداد مسکنی بیش از یک میلیون و 457 هزار مورد معادل 68 درصد قراردادها مربوط به معاملات خرید و فروش خانه بوده است در صورتیکه سال گذشته یک میلیون و 121 هزار معامله در زمینه خرید و فروش مسکن انجام شد که 60 درصد کل قراردادهای مسکنی بوده است.

بر این اساس در پی روند کاهشی 12 درصدی معاملات مسکن، معاملات خرید و فروش خانه هم در سال گذشته روند کاهشی داشته است به طوریکه سال گذشته 336 هزار نفر (معادل 23 درصد) کمتر از سال 91 صاحبخانه شده‌اند.

طبق آمار کمیسیون تخصصی املاک کشوری فروردین پارسال کمترین میزان خرید و فروش خانه صورت گرفت اما اردیبهشت رکورد خرید و فروش خانه شکسته شد و با بیش از 138 هزار معامله به اوج خود رسید به گونه‌ای که تعداد صاحبخانه‌ها در ماه‌های پس از آن به تعداد صاحبخانه‌ها در اریبهشت ماه نرسید.

در فصل بهار پارسال بیش از 317 هزار خانه، در فصل تابستان 257 هزار خانه، در فصل پاییز 155 هزار و در فصل زمستان 149 هزار خانه خرید و فروش شده که فصل بهار بیشترین و فصل پاییز کمترین میزان خرید و فروش‌ها را به خود اختصاص داده است.

در صورتیکه در اکثر موارد فصل تابستان بیشترین میزان خرید و فروش خانه را به خود اختصاص می دهد اما تابستان سال گذشته که همزمان با آغاز فعالیت دولت جدید بود بازار مسکن در آرامش به سر برد چراکه اکثر متقاضیان و دست‌اندرکاران این بخش منتظر مشخص شدن سیاست‌های دولت جدید در بخش مسکن بودند. همچنین حباب قیمتی در این بخش روبه شکل‌گری بود که باعث شد متقاضیان موقتا از خرید و فروش دست نگه دارند.

بررسی آمارها بیانگر این است که رونق معاملات مسکن در سال گذشته با شروع تابستان که فصل رونق در این بخش است به دلایل مختلفی نسبت به سال 91 و حتی نسبت به ماه‌های ماقبل خود روند کاهشی در پیش گرفته تا اینکه در بهمن و اسفند اوضاع معاملات و خرید و فروش‌ها کمی بهبود یافته است.

 

ایسنا