http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

‌بانک‌ها بنگاه‌داری می‌کنند

http://www.bananews.ir/رئیس اتاق اصناف استان مرکزی گفت: متاسفانه روند اقتصادی اخیر و برخی قوانین غیرکارشناسانه باعث شد که بانک‌ها بسوی بنگاه‌داری حرکت کرده و اقدام به پول‌فروشی کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، جمشید زند بر لزوم تخصیص منابع مالی و تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای صنفی و خدمات فنی موجود جهت ارتقا سطح کیفی تولید، ایجاد اشتغال و ترویج فرهنگ مصرف کالاهای داخلی تاکید کرد.

وی افزود: بانک‌ها منابع مالی خوبی در اختیار دارند و این امر باعث شده تا توجهی به بنگاه‌های اقتصادی کشور نداشته باشند و عدم مشارکت و توجه آنها هر روز که می‌گذرد، باعث تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی بیشتری می‌شود.

زند ادامه داد: از سوی دیگر پول‌فروشی غیرقانونی بانک‌ها مشوق و ترغیب‌کننده‌ای دیگر جهت تکمیل زنجیره تعطیلی کارگاه‌ها و بنگاه‌ها شد.

رئیس اتاق اصناف استان مرکزی گفت: بانک‌ها در اقداماتی غیرقانونی از روش‌های مختلف استفاده کرده و میزان سود سپرده‌ها را در قالب برخی عقود و توافقات تا بیش از دو برابر نرخ رسمی اعلامی پرداخت می‌کنند.

وی بیان کرد: پرداخت این سود قابل ملاحظه توجیهی برای فعالیت اقتصادی و تولید در کشور ایجاد نمی‌کند و ماحصل آن تعطیلی و به فروش رساندن کارگاه‌ها و یا تغییر کاربری تولیدی بنگاه‌ها در سال‌های اخیر است.

زند تصریح کرد: در این خصوص می‌طلبد که در دولت تدبیر و امید، تدبیری اندیشیده شود و بانک‌ها که در سیطره قانونگذاری و نظارت دولت هستند در مسیر اصلی و قانونی حرکت کنند و البته با بی‌نظمی و اختلال‌های اقتصادی اخیر قاطعانه برخورد شود.

رئیس اتاق اصناف استان مرکزی عنوان کرد: در صورتی که سیستم بانکی کشور تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار واحدهای صنفی کوچک قرار دهد، به ازای پرداخت تقریبا هر 30 میلیون تومان یک شغل جدید در حوزه اصناف ایجاد می‌شود و از سوی دیگر تسهیلات بانکی ارزان قیمت می‌تواند در به روز کردن تکنولوژی بنگاه‌های صنفی تولیدی، موثر واقع شده و علاوه بر ایجاد بهره‌وری باعث کاهش مصرف انرژی، رشد بهره‌وری، کاهش قیمت تمام شده و توسعه اشتغال که اکنون یکی از دغدغه‌های دولتمردان است، شود.

وی ضمن تاکید بر لزوم تخصیص منابع مالی و تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای صنفی و خدمات فنی موجود جهت ارتقای سطح کیفی تولید و ایجاد اشتغال، همچنین ترویج فرهنگ مصرف کالاهای داخلی، خواستار برخورداری صنوف تولیدی از حمایت‌ها و مشوق‌های مالی شد.

زند در پایان خاطرنشان کرد: بخشی از منابع ارزان قیمت که توسط برخی نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره کل بهزیستی جهت ایجاد اشتغال به افراد اعطا می‌شود، با همکاری اتاق اصناف و در صورت ایجاد اشتغال در اختیار واحدهای تولیدی صنفی و خدمات فنی قرار گیرد.

 

ایسنا

تغییرات جدید وام ۸۰ میلیونی/ حذف شروط تأهل و ۳ سال عمر ساختمان

http://www.bananews.ir/صندوق پس انداز مسکن آخرین تغییرات ایجاد شده در زمینه دریافت وام‌های مرتبط با صندوق پس‌انداز مسکن یکم پس از موافقت بانک مرکزی برای اجرا به شعب بانک مسکن ابلاغ شده است.

مدیریت قیمت زمین ضمن رونق در بازارمسکن مانع از افزایش قیمت ها خواهد شد

http://www.bananews.ir/یک کارشناس حوزه بازار مسکن با بیان آنکه رابطه موثری بین سه عامل قیمت زمین، تجهیزات ساخت و دستمزد در قیمت تمام شده مسکن وجود دارد، گفت: دولت با مدیریت و کنترل قیمت زمین ضمن رونق در بازار مسکن می تواند از افزایش نرخ ها نیز جلوگیری کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، حیدر جهانبخش با بیان آنکه دولت شاید نتواند بحث دستمزدها را در این بخش خیلی مدیریت کند، افزود: اما می تواند با تدوین برنامه ای خاص نسبت به کنترل قیمت تجهیزات ساخت اقدام کرده و مانع از افزایش قیمت در این بخش شود.

وی با بیان آنکه مدیریت در بخش تجهیزات ساخت یکی از مولفه هایی است که می تواند ضمن رونق بازار مانع از افزایش قیمت ها شود، تاکید کرد: مهمترین عامل در کاهش قیمت مسکن مدیریت زمین است که باید توسط دولت با اتخاذ تدابیر مناسب اجرایی شود.

وی با اشاره به تجربه گذشته در خصوص مدیریت نرخ زمین در ساخت مسکن (زمین های وقفی مسکن مهر)، گفت: طبیعی است هنگامی که بازاری رونق می گیرد عوامل وابسته به آن نیز رونق بگیرد اما دولت باید با تمهیدات مناسب و اعمال کنترل لازم بر روی قیمت زمین از افزایش در این بخش جلوگیری کند.

نایب رییس سازمان مهندسی ساختمان استان تهران، افزود: حذف نگاه کالایی به مسکن نیز راهکار موثری برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در بخش مسکن است زیرا تا زمانی که نگاه به مسکن کالایی باشد، عوامل موثر در قیمت کالا درمسکن نیز اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان آنکه باید سیاست های تشویقی برای سازندگان در نظر گرفته شود، اظهار داشت: اقناع مدیریت شهری برای در نظر گرفتن امتیازات خاص جهت سازندگان ضمن ترغیب آنان به ساخت و ساز راهکاری برای جلوگیری از افزایش قیمت ها خواهد بود.

جهانبخش رابطه بین خروج از رکود مسکن و افزایش قیمت ها را مستقیم دانست به شکلی که هرگاه تلاش شده رکود بازار مسکن شکسته شود، رشد قیمتی را شاهد بوده ایم، تصریح کرد: اتخاذ روش های گذشته برای رونق در این بازار باعث افزایش قیمت ها خواهد شد اما راهکارهای مناسب دیگری منجمله همین کنترل و مدیریت زمین می تواند راهگشا باشد.

این کارشناس بازار مسکن ایران تاکید کرد: دولت باید در سه عامل قیمت زمین، دستمزدها و تجهیزات ساخت با اعمال مدیریت صحیح از ضرر کردن مصرف کننده نهایی که همان مردم باشند در زمان رونق پیشگیری کند.

یادآور می شود، در گذشته، به دلیل تقاضای رو به رشد و گرایش به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، سرمایه ها راهی بازار مسکن می شد و قیمت مسکن نیز به این دلایل با رشد صعودی مواجه بود اما از تابستان سال 1392 این بخش با رکود مواجه شده است.

 

ایرنا

نرخ اوراق تسهیلات مسکن در بازه 590 تا 707 هزار ریال

http://www.bananews.ir/83 میلیون ورقه بهادار در حالی که امروز چهارشنبه در 17 هزار و 125 نوبت معامله شد که شاخص کل فرابورس رشد 9.5 واحدی را تجربه کرد ضمن آنکه نرخ اوراق تسهیلات مسکن با کاهش قیمت در بازه 590 تا 707 هزار ریال دست به دست شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، در معاملات نیمه مهرماه بازار فرابورس ایران، 83 میلیون ورقه بهادار به ارزش 420 میلیارد و 290 میلیون ریال در 17 هزار و 125 نوبت داد و ستد شد.

در روز جاری(شاخص فرابورس) آیفکس با 9.5 واحد رشد در جایگاه 673.14 واحدی قرار گرفت و پتروشیمی مارون و پالایش نفت تهران بیشترین تاثیر را در این وضعیت داشتند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به معامله 6 میلیون و 990 هزار سهم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان بود و بیشترین ارزش معاملات امروز به میزان 19 میلیارد و 120 میلیون ریال در اختیار پالایش نفت تهران بود.

این در حالی است که بیشترین افزایش قیمت امروز مربوط به سهام سرمایه گذاری مسکن زاینده رود و پس از آن پالایش نفت لاوان و تهران بود و نماد شرکت های ذوب آهن اصفهان، بانک دی، پالایش نفت لاوان، قند شیروان، پالایش نفت تهران، پالایش نفت لاوان، پگاه فارس و پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان به عنوان پربیننده ترین نمادهای فرابورسی معرفی شدند.

از سوی دیگر، قند شیروان، قند چهارمحال و بیمه کوثر با بیشترین افت قیمت روبرو شدند.

در بازار ابزاهای نوین مالی، صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان با معامله یک میلیون و 210 هزار سهم، بیشترین حجم معاملات صندوق های قابل معامله (ETF) را از آن خود کرد و اوراق مرابحه سه ماهه مگاموتور با داد و ستد 54 هزار و 54 ورقه بهادار بیشترین حجم معاملات اوراق با درآمد ثابت را داشت.
گفتنی است، نماد معاملاتی شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در روز یکشنبه 19 مهرماه، در پایان معاملات امروز متوقف شد.

 

ایرنا

معرفی 50 پروژه از شهرهای جدید برای سرمایه‌گذاری

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: از سوی شرکت عمران شهرهای جدید 50 پروژه به ارزش 18 میلیارد یورو در همایش بین المللی فرصت های سرمایه‌گذاری در حمل و نقل، مسکن و شهرسازی ارایه شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محسن نریمان اظهار کرد: 12 مورد از این 50 پروژه که عبارتند از نسل دوم شهرهای جدید (طیس)، قطار برقی شهرهای جدید، محله پایدار هشتگرد، برزن چهارم فولادشهر، محلات مسکونی مجلسی، برج‌های مسکونی بهارستان، راسته بازار پرند، مجتمع تجاری خلیج فارس پردیس، بیمارستان 800 تختخوابی گلبهار، دهکده ورزش و سلامت گلبهار، دهکده توریستی و ورزشی صدرا و نیز پارک سلامت بینالود در قالب 3 پنل تخصصی برای سرمایه گذاران ارائه شدند.

وی افزود: فضا برای رونق و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی آماده است. ایران نسبت به کشورهای اطراف امن‌تر است. این را سرمایه‌گذاران خارجی خوب درک کرده‌اند که اگر می‌خواهند در خاورمیانه سرمایه‌گذاری کنند بهتر است به ایران بیایند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید با اشاره به با توافق هسته‌ای و فضای مناسب سرمایه‌گذاری در ایران گفت: همه چیز به یک سری فضاهای بین‌المللی و مسائلی که در دنیا اتفاق می‌افتد، مسائل اقتصاد داخلی و تصمیمات شورای پول و اعتبار برمی‌گردد.

نریمان به مشکلات برگزاری همایش اشاره و خاطرنشان کرد: همایش با توجه به قرار داشتن در صدا و سیما در جایی برگزار شد که یک مقدار رفت و آمدها دچار مشکل بود و غالب کسانی که دعوت کردیم در زمان برگزاری باخبر شدند و به سختی توانستند خودشان را وارد این فضا کنند.

وی ادامه داد: با این وجود در حد پیش‌بینی ما استقبال قابل قبول بود و قاطبه سرمایه‌گذاران از غرفه و پنل‌های ما بازدید.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید به حضور رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری اشاره و تاکید کرد: رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دارایی قول‌های مناسبی در رابطه با سرمایه‌گذاری خارجی انجام دادند. غالب پروژه‌ها توجیه اقتصادی مناسبی دارند و در رابطه با جذب سرمایه‌گذاری خارجی دچار مشکل نخواهیم داشت.

به گفته نریمان، نتیجه این همایش طی در روزهای آینده مشخص می‌شود. در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران با ما مذاکره کردند، سوژه‌های کاری ما را مورد بررسی قرار دادند، از ما سوالاتی راجع به طرح‌هایی همچون مسکن، ‌فضاهای تجاری، مترو و سایر طرح‌ها داشتند که قطعا در هفته‌های آینده مراجعه خواهند کرد.

 

ایسنا