http://www.bananews.ir
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

احتمال افزایش وام خرید مسکن قوت گرفت

http://www.bananews.ir/با اشاره رییس کل بانک مرکزی به نظر مثبت شورای پول و اعتبار برای تغییر سقف وام خرید مسکن همچنین پیشنهادات جدید وزارت راه برای رفع موانع راه اندازی صندوق پس انداز مسکن به نظر می رسد که امسال طرح‌های مطرح شده برای تغییر وام مسکن در سال گذشته تعیین تکلیف شده و افزایش وام خرید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irولی‌الله سیف با بیان این که پیشنهادات زیادی همواره برای افزایش سقف وام خرید مسکن مطرح بوده و بسیاری از آنها نیز به تصویب رسیده است یادآور شد: اما باید توجه داشت که به دلیل محدودیت تسهیلات دهی در نظام بانکی باید هرگونه افزایش سقف وام کارشناسی شده بوده و به گونه‌ای باشد که دستاوردهای بانک مرکزی برای کاهش نرخ تورم محو نشود.

وی با بیان این که طرح پیشنهادی راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی دارای اشکالات اساسی بود، گفت: اگر قرار باشد بانک‌های عامل برای تامین منابع دست در جیب بانک مرکزی کند این خط قرمز ماست؛ بنابراین در صورت رعایت این مساله با وزارت راه وشهرسازی همراهی خواهیم کرد.

بیشترین معاملات آپارتمان در کدام منطقه تهران ثبت شد؟

http://www.bananews.ir/آخرین آمارها از رشد نزدیک به هفت درصد معاملات آپارتمان در تهران و اختصاص حدود 14 درصد کل آن در منطقه پنج خبر می‌دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر بهمن ماه سال گذشته تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 15.6 هزار واحد رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 6.8 درصد افزایش دارد.

همچنین بررسی آمارهای بانک مرکزی از توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در بهمن ماه سال قبل حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا پنج سال ساخت با سهم 58 درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص دادند که البته این سهم در مقایسه با بهمن سال 1392 حدود 0.7 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در یازدهمین ماه سال 1393 بیانگر این است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران منطقه پنج با 13.5 درصد از کل معاملات بیشترین تعداد را به خود اختصاص دادند.

همچنین منطقه چهار با 9.8 درصد، منطقه دو با 8.3 درصد و منطقه 15 با 6.8 درصد در رتبه‌های بعدی تعداد معاملات انجام شده در مناطق تهران قرار دارند.

اما 69.1 درصد از تعداد معاملات انجام شده در تهران صرفا مربوط به 10 منطقه شهر است که بیشترین فراوانی در مناطق 5،4،2،15،10،8،14،7،1 و 11 بوده و 12 منطقه دیگر تنها 30.9 درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص دادند.

 

ایسنا

اقدام جدید دولت برای پیش‌خرید مسکن

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود بخش عمده تخلفات مسکن در حوزه پیش فروش، از ابلاغ تشکیل حساب های امانی نزد بانک ها برای واریز وجه پیش فروش و نظارت بانک ها بر پیشرفت ساخت و سازها خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعباس آخوندی شب گذشته - دوشنبه - در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره موضوع مسکن با بیان اینکه براساس آیین نامه ای که به تصویب هیئت وزیران رسیده، همه مراحل پیش فروش تعیین تکلیف شده است، گفت: بخش عمده تخلفات در حوزه پیش فروش مسکن بوده چرا که افراد خانه ها را پیش فروش می کردند ولی برخی سازنده ها به تعهدات عمل نمی کردند و خریدار خسارت می دید.

وی نکته بسیار مهم را محل پول پیش خرید دانست و افزود: الگویی که ما پیش بینی کردیم که در اکثر کشورهای دنیا هم انجام می شود، یک حساب امانی در نزد بانک است که با گشایش آن،‌ پول پیش خرید در این حساب قرار می گیرد و بانک باید بر ساخت و ساز به عنوان امین خریدار نظارت کند و براساس پیشرفت کار پرداخت ها را به تدریج انجام دهد.

شاهد کاهش انگیزه سرمایه گذاری در بازار مسکن هستیم

http://www.bananews.ir/رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک ایران گفت: در مقاطعی که با رکود بازار مسکن مواجه می شویم، شاهد کاهش انگیزه سرمایه گذاری و ساخت و ساز در بین سرمایه گذاران خواهیم بود که این امری بدیهی است و نه تنها در ایران بلکه در دنیا این وضعیت حاکم است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحسام عقبایی افزود: قاعدتا وقتی ما با رشد نامتعارف و غیرمنطقی مواجه بودیم، انتظار رکود سنگین را داشتیم زیرا مواقعی که مسکن با قیمت بالا و غیرمتعارف همراه شود، رکود در بازار دور از انتظار نیست و این اتفاق را در سال 92 و 6 ماه اول سال 93 شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه رکود بازار مسکن موجب کاهش انگیزه سرمایه گذاری شد، افزود: انگیزه سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و سازندگان مسکن برای ورود به این عرصه به دلیل حاکمیت رکود و تاخیر در بازگشت سرمایه به دست تولیدکننده، کاهش تولید، کاهش انگیزه و صدور پروانه های ساختمانی را در پی داشت.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران افزود: بسیاری از کارشناسان، منابع و آمارها نیز همین موضوع را طی مدت اخیر، اثبات کرده اند.

وی تصریح کرد: البته افراد و شرکت هایی که بطور حرفه ای کار ساخت و ساز انجام می دهند، درگیر این تلاطم ها نشده و سرمایه های خود را به حوزه های دیگر منتقل نمی کنند و با پایداری در این حوزه، همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

عقبایی افزود: اما برخی افراد که به صورت فصلی و موجی وارد عرصه تولید و ساخت و ساز شده اند و رویکردشان در تامین سرمایه تولید؛ پیش فروش یا دریافت تسهیلات بانکی است، ظرفیت ادامه کار در این بازار را نداشته، انگیزه خود را از دست می دهند و معمولا از گردونه تولید خارج می شوند.

وی افزود: به همین دلیل معمولا یکی از دلایل کاهش تولید، سرمایه گذاری و صدور پروانه های ساختمانی، ورود و خروج اینگونه افراد در بازار رکودی است.

رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک ایران، با بیان اینکه کاهش تولید در کوتاه مدت انعکاسی در جامعه نخواهد داشت، افزود: از آنجا که فرآیند تولید مسکن 12 تا 24 ماه زمان می برد، تاثیر آن در کوته مدت آشکار نمی شود.

وی افزود: البته ما باید در فرآیندها و زمان های دیگری این کاهش تولید را جبران و انگیزه ورود و سرمایه گذاری را در جهت توازن بین عرضه و تقاضا برقرار کنیم در غیر این صورت، تا دو سال آینده، توازن بین عرضه و تقاضای مسکن به هم خورده و مشکل ایجاد می کند.

عقبایی با تاکید براینکه البته این عدم توزن به مفهوم گران شدن مسکن نیست، افزود: هرگونه عدم توزن بین عرضه و تقاضا موجب رکود خواهد شد و راهکار خروج از آن، ایجاد انگیزه در بین سرمایه گذاران است.

وی تصریح کرد: در تمام دنیا، تشویق مالیاتی، تشویق بانکی و ایجاد فضای رقابتی می تواند انگیزه ایجاد کند و موجب پویایی اقتصاد در این حوزه شود اما باید به انبوه سازان، تولیدکنندگان و سازندگان مسکن فرصت دهیم تا بتوانند با هم رقابت کنند.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک افزود: برای ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان مسکن باید انحصار تولید را از شرکت های خاص بگیریم و فضا را در جهت برقراری عدالت اجتماعی برای همه شرکت ها مهیا کنیم تا بتوانند در یک فضای سالم بدون برقراری رانت ویژه و تسهیلات بانکی ویژه با هم رقابت کنند.

وی با تاکید بر اینکه توزیع تسهیلات به تولیدکنندگان باید به صورت شفاف و بدون هرگونه احجاف و تبعیض ارایه شود، افزود: مهمتر اینکه فضای سنتی تولید مسکن ، بومی سازی و سنتی سازی نیز به سمت صنعتی سازی ساختمان هدایت می شود که این اقدام، موجی در افزایش تولید مسکن در کشور ایجاد خواهد کرد.

لازم به ذکر است؛ براساس آخرین آمار رسمی؛ میزان تولید مسکن در پایتخت به شدت کاهش یافته و در تابستان 93 که فصل رونق ساخت و ساز است، نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان صدور پروانه ساختمانی با کاهش چشمگیری همراه شده است.

گزارش جدید مرکز آمار ایران نیز حکایت از آن دارد که در تابستان سال گذشته صدور پروانه های ساختمانی در تهران نسبت به تابستان سال گذشته 1/62 درصد کاهش یافت که این رقم در مقایسه با بهار امسال 6/33 درصد کاهش نشان می دهد.

 

ایرنا

اجرای سیستم مدیریت هوشمند در ساختمان‌های دولتی

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی از اجرای سیستم مدیریت هوشمند (بی ام اس) در تمامی ساختمان‌های دولتی خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدجعفر علیزاده - رئیس سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی - گفت: استفاده از بتن با مقاومت بالا این فرصت را به ما می دهد که از نظر معماری نیز قدرت مانور بیشتری داشته باشیم و این امر در کشور باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: چندین سال است که با کمک مراکز مطالعاتی کشور کارهای تحقیقاتی وسیعی در زمینه های مختلف آغاز شده است که ارتقاء ایمنی لرزه‌ای ساختمانها از جمله کارهای تحقیقاتی بوده که بزودی اثر خود را نشان خواهد داد.

وی تصریح کرد: اجرای کنفرانس ملی فناوریهای نوین بتن و هشتمین دوره مسابقات ملی بتن در تحقق اهداف استفاده از بتن‌های با مقاومت بالا در ساختمانهای کشور موثر است.

علیزاده با بیان اینکه هم اکنون برای ساخت مصلی تهران از بتنی با مقاومت بالا استفاده می شود که این یک موفقیت بزرگ است، خاطر نشان کرد: طوری برنامه ریزی کرده ایم که در کنار تکمیل این پروژه مراسم نماز جمعه و نماز اعیاد در فصول گرم و سرد سال در مصلای تهران برگزار شود و به این ترتیب امکان استفاده بهینه از این مکان بوجود آمده است.

وی تاکید کرد: استفاده از بتن با مقاومت بالا باید به مطالبه عمومی تبدیل شود و تمام ساختمان ها اعم از مسکونی و غیره باید از بتن های با مقاومت بالا استفاده کنند و برای تحقق این امر یک برنامه ریزی 10 ساله داریم.

علیزاده از اجرای سیستم مدیریت هوشمند (بی ام اس) در تمامی ساختمان های دولتی خبر داد و تصریح کرد: در این سیستم امکان مدیریت انرژی از طریق کنترل تجهیزات داخل ساختمان مانند سیستم روشنایی، سیستم سرمایش و گرمایش، سیستم برق کشی ساختمان، سیستم صوتی، باز و بسته کردن درها و ... از طریق مانیتور و سیستم های الکترونیکی و سنسورها وجود دارد.

وی تصریح کرد: اجرای سیستم مدیریت هوشمند روی میزان بهره وری بسیار تاثیرگذار خواهد بود و به ساختمان‌هایی که مجهز به این سیستم باشند ساختمان های هوشمند گفته می شود.

 

ایسنا