http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

تدوین مقررات ملی ساختمان در حوزه مسکن روستایی

http://www.bananews.ir/مدیر دفتر مطالعات تحقیقات مسکن روستایی با اشاره به تدوین مقررات ملی ساختمان در حوزه مسکن روستایی، گفت: باید استاندارد و کدهای مختلف برای مصالح ساختمانی بومی تعریف شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ امیرحسین گرکانی با اشاره به اقداماتی که در روستاها در حال انجام است، گفت: یکی از موضوعات مورد توجه ما مقرراتی است که در حوزه روستاها وجود دارد و باید دوباره مورد بازبینی یا تدوین قرار گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از این مباحث را مقررات حوزه ساخت عنوان کرد و افزود: در شورای تدوین مقررات ملی ساختمان توانستیم این موضوع را به نتیجه برسانیم و قرار شده که برای ساخت ساختمان‌های روستایی مقررات ملی تدوین شود.

مدیر دفتر مطالعات تحقیقات مسکن روستایی با اعلام اینکه موضوع تدوین مقررات در ساخت و سازهای روستایی اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: در روستاها از مصالح ساختمانی بومی یا خشت و چوب استفاده می‌شود اما ما کدها و استانداردهای مختلف برای این مصالح نداریم.

گرکانی با بیان اینکه در سایر کشورها کدهای مختلفی برای مصالح ساختمانی روستایی دارند، گفت: امیدوارم با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بتوانیم این اقدامات را انجام دهیم مانند خیلی از کشورها که حتی برای ساختمان‌های حصیری خودشان هم کد تعریف کرده اند.

مدیر دفتر مطالعات تحقیقات مسکن روستایی ادامه داد: امیدواریم که در حوزه مصالح بومی و دانش بومی این کدها را تعریف کنیم و این نیاز مرتفع شود تا ساختمان‌های روستایی مطابق با استانداردهای مشخص ساخته شود.

 

ایسنا

کاهش ۲درصدی سود وام مسکن/ قسط وام ۸۰میلیونی ۸۸۰هزار تومان شد

http://www.bananews.ir/مدیرعامل بانک مسکن از کاهش ۲درصدی سود تسهیلات صندوقهای پس‌انداز این بانک خبر داد و گفت: با این اقدام میزان اقساط وامهای ۸۰، ۶۰ و ۴۰میلیون تومانی به‌ترتیب به ۸۸۰هزار،‌ ۶۶۰هزار و ۴۴۰هزار تومان کاهش می‌یابد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمدهاشم بت‌شکن اظهار کرد:‌ بانک مسکن به‌منظور اجرای سیاست‌های دولت در خصوص خروج بخش مسکن از رکود اقدام به کاهش نرخ سود تسهیلات حساب صندوق‌های پس‌انداز مسکن سه‌گانه خود یعنی صندوق پس‌انداز مسکن یکم، حساب صندوق پس‌انداز مسکن جوانان و حساب صندوق پس‌انداز عادی از 13درصد به 11درصد کرد.

وی در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود تسهیلات بر میزان بازپرداخت اقساط گفت: با این اقدام مبلغ اقساط پرداختی مشتریان به‌میزان حدود 10درصد کاهش می‌یابد به‌طوری که مشتریان می‌توانند با دریافت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در سقفهای 800، 600 و 400 میلیون ریال به‌ترتیب مبلغ 880، 660 و 440هزار تومان به‌صورت ماهانه پرداخت کنند.

وی افزایش رونق در بخش مسکن، افزایش انگیزه مردم برای استفاده از تسهیلات خرید یا ساخت واحد مسکونی و تقویت رژیم پس‌انداز مشتریان برای سرمایه گذاری در بخش مسکن را از مزایای کاهش نرخ سود تسهیلات حساب صندوق‌های پس‌انداز مسکن اعلام کرد.

 

تسنیم

نرخ سود ۱۱ درصدی وام مسکن عطف به ما سبق نمی‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به کاهش نرخ سود وام مسکن به ۱۱ درصد گفت این کاهش شامل کسانی می شود که از امروز تشکیل پرونده داده و هنوز موفق به عقد قرارداد نشده اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مدیرعامل بانک مسکن از کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات به منظور ترغیب مردم جهت استفاده از تسهیلات بانکی خبر داد که از 13 به 11 درصد رسیده است.

محمدهاشم بت شکن در ارتباط تلفنی با استودیوی خبر 21 شبکه یک سیما افزود: کاهش نرخ سود تسهیلات بر وام 80 میلیون تومانی مسکن هم اثرگذار است.

او ادامه داد: با کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات بانک مسکن اقساط وام 80 میلیون تومانی مسکن هم حدود 100 هزار تومان معادل 10 درصد کاهش پیدا می کند.

بت شکن گفت: این کاهش 10 درصدی در اقساط وام 80 میلیون تومانی شامل کسانی است که از امروز تشکیل پرونده داده و هنوز موفق به عقد قرارداد نشده اند.

*کاهش نرخ سود وام مسکن به تدریج بر روی قیمت ها اثر می گذارد

مدیرعامل بانک مسکن در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو نیز در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش نرخ سود سپرده بر قیمت مسکن تأثیر دارد؟ گفت : با کاهش نرخ سود سپرده بخش واقعی اقتصاد به ویژه ساخت مسکن نیازی نیست با سود سپرده های بانکی که بدون ریسک بازدهی بالایی دارد رقابت کند.

محمدهاشم بت شکن افزود: اکنون انبوه ساز می تواند بجای سپرده گذاری پول خودش، ‌واحدهای نیمه تمام خود را تکمیل کند.

وی ادامه داد: با کاهش نرخ سود تسهیلات هم طرف عرضه و هم طرف تقاضای مسکن تقویت می شود و در نتیجه به تدریج شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود.

مدیر عامل بانک مسکن گفت: با توجه به اینکه بخش مسکن چند سال در رکود و ثبات قیمتی است کاهش نرخ سود تسهیلات به تدریج بر روی قیمت ها اثر می گذارد و روند معاملات را بهتر می کند.

 

تسنیم

علائم رونق ملایم غیر تورمی در بازار مسکن مشاهده می شود

http://www.bananews.ir/معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان این که کاهش نرخ سود سپرده های بانکی می تواند تحریک رشد اقتصادی و اشتغال را در کشور به همراه داشته باشد گفت: امسال علائمی از رونق ملایم غیر تورمی در بازار مسکن مشاهده می شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irپیمان قربانی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما درباره تصمیم خودجوش بانک ها مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی از 18 به 15 درصد افزود: پیام این اقدام ایجاد تطابق بیشتر میان نرخ های سود با واقعیت های اقتصاد کلان است که آثار مثبتی را در جنبه مصرف و سرمایه گذاری در خانوارها و سرمایه گذاری بنگاه ها و فعالان اقتصادی در کشور دارد.

وی با بیان اینکه حفظ ارزش پول برای سپرده گذارش مهم است گفت: امرار و معاش از طریق سپرده گذاری در بانکها در هیچ جای دنیای معمول و به نفع کشور نیست.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: شرایط فعلی بازار مسکن ما به گونه ای است که میان عرضه و تقاضا تعادل مطلوب و به میزان کافی عرضه وجود دارد.

وی افزود: امسال علائمی از رونق ملایم غیر تورمی در بازار مسکن مشاهد می شود که می تواند بسیاری از فعالیت های وابسته را به حرکت وا دارد.

قربانی گفت: کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات زمینه را برای تسهیل دوره رونق فراهم می کند امّا دچار تلاطم یا افزایش و جهش قیمت نخواهیم شد همان گونه که کاهش نرخ سود از 20 به 18 درصد تأثیر زیادی نداشته است.

وی گفت: با توجه به تک رقمی شدن نرخ تورم هنوز هم نرخ سود سپرده های بانکی بیشتر از 5 واحد درصد از تورم بالاتر است.

قربانی افزود: کاهش نرخ تورم ، نرخ رشد اجاره بها را هم در سال های آینده کم خواهد کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی و نظام بانکی در پی این است تا حداکثر خدمت رسانی را به تولید انجام دهد.

قربانی افزود: بانک مرکزی در دو سال اخیر مؤسسات غیر مجاز پولی و مالی را به حاشیه رانده است.

وی با بیان اینکه ‌علاوه بر کاهش نرخ سود سپرده باید نرخ سود تسهیلات هم کاهش یابد، گفت: بانک مرکزی در حال رصد بازار است و در آینده نزدیک این موضوع اتفاق خواهد افتاد.

قربانی افزود: بانک مرکزی در یک تا 2 جلسه آینده شورای پول و اعتبار ،‌ گزارش لازم را به این شورا ارائه خواهد کرد و تصمیم لازم با رعایت همه ملاحظات اتخاذ خواهد شد و بانک مرکزی در این جهت اقدم خواهد کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: اقتصاد ما بانک محور است و تأمین مالی خارجی و بازار سرمایه در سال های اخیر محدودیت زیادی داشته و همه بار بر روی نظام بانکی بوده است.

قربانی افزود: با جهت گیری های بانک مرکزی، نتایج خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی درباره تأثیر کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بر روی بازار ارز و طلا گفت: پیش بینی ما این است که نرخ تورم سال 95، تک رقمی خواهد بود.

قربانی افزود: اکنون هم نرخ سودهای سپرده بانکی به اندازه کافی جذابیت دارد و نرخ سود سپرده های بانکی منطقی تر شده است و تلاطم نخواهد داشت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: به رغم کاهش قیمت نفت از 80 به 25 دلار در سال گذشته نرخ دلار در کشور ما فقط پنج و نیم درصد افزایش یافت و امسال هم در سه ماه یعنی تا پایان خرداد نرخ ارز در مقایسه با پارسال 4 و 4 دهم درصد افزایش یافت.

قربانی افزود: امسال هم قیمت نفت و هم درآمدها و دسترسی بانک مرکزی به ذخایر ارزی اش بیشتر است بنابراین از همه جهت بانک مرکزی امسال از اقتدار بیشتری در بازار ارز برخوردار است.

قربانی گفت: بانک مرکزی در بازار ارز از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است بنابراین در این بازار تلاطمی نخواهیم داشت.

وی افزود: طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، حداکثر نرخ سود علی الحساب 18 درصد بود تعیین و سقف نرخ سود تسهیلات هم بر عهده بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است.

قربانی ادامه داد: ورود بانک مرکزی به نرخ سود تسهیلات و پایین آوردن آن، میزان رعایت بانک ها در زمینه نرخ سود و سپرده ها را هم تقویت خواهد کرد و نظارت کافی هم خواهیم داشت.

 

تسنیم

دو نشانه جدید در بازار مسکن

http://www.bananews.ir/رشد پیش از موعد قراردادهای اجاره به عنوان عامل داخلی و ارزان شدن وام ۱۶۰ میلیونی مسکن به عنوان عامل خارجی دو علامت جدید در بازار مسکن محسوب می شوند.