Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

مسکن کارگران به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود

http://www.bananews.ir/سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور از وزارت کار خواست تا تدبیری بیندیشد که طرح مسکن کارگران به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irهادی ابوی گفت: زمانی که مسکن مهر کلید خورد اعلام کردند که با 6 میلیون تومان خانه‌دار می‌شوید و کارگران با هزار سختی و گرفتاری مبلغی جمع آوری و به حساب مسکن مهر واریز کردند، اما بعد از مدتی به دلیل عدم اجرای تعهدات کارگران ناچار شدند مبالغ بیشتری بپردازند این در حالی بود که هیچ واحد مسکونی تحویل کارگران داده نشد.

وی مسکن را یکی از دغدغه‌های مهم جامعه کارگری عنوان کرد و گفت: علیرغم آنکه کارگران امیدوار بودند با ثبت نام در مسکن مهر صاحبخانه شوند این طرح به دلیل عدم تامین زیرساختهای لازم به طول انجامید تا آنجا که کارگران همچنان بخش اعظمی از حقوق و دستمزد خود را بابت اجاره بهای خانه می‌پرداختند.

سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با اشاره به آغاز ساخت مسکن کارگران از سوی وزارت کار، ابراز امیدواری کرد: مسکن کارگران که قرار است با هدف خانه‌دار شدن قشر ضعیف و آسیب پذیر کارگری به اجرا درآید به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود.

به گفته ابوی چشم کارگران از مسکن مهر ترسیده است و اگر قرار به مشارکت در یک طرح مسکن جدید باشد کارگران انتظار دارند که تمام ابعاد و جنبه‌های طرح به روشنی در نظر گرفته و زیرساختهای مورد نیاز آن دیده شده باشد.

وی تصریح کرد: متاسفانه از هنگام بستن تفاهم‌نامه برای آماده‌سازی زمین تا زمان اجرایی شدن ساخت مسکن، قیمت‌ها کلی تغییر می‌کند از این رو کارگران نگرانند که مبادا طرح مسکن کارگران نیز به سرنوشت طرح قبل دچار شود.

ابوی درعین حال بر ضرورت اطلاع رسانی شفاف نسبت به فرایند اجرای طرح مسکن کارگران و کم و کیف ساخت آن تاکید کرد و از دولت خواست تا وام‌های قرض الحسنه و ارزان قیمت برای خرید مسکن در اختیار کارگران قرار بدهد تا از این طریق مشکل مسکن کارگران مرتفع می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه بهترین و موفق‌ترین طرح‌های مسکن کارگران، تعاونی‌های مسکن خود آنها است، افزود: در طرح مسکن مهر صفر تا صد کار را به انبوه‌سازان دادند در حالی که کار باید به دست اتحادیه‌ها و تعاونی‌های مسکن سپرده می‌شد تا واحدهای مسکونی سریعتر و ارزانتر به دست افراد می‌رسید.

 

ایسنا

اختصاص 3 هزار میلیارد تومان به مسکن روستایی کشور

http://www.bananews.ir/رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: 3 هزار میلیارد تومان به مسکن روستایی کشور اختصاص یافت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلیرضا تابش در جمع خبرنگاران، افزود: سلسله‎وار طرح‎های مهمی در دولت به تصویب می‎رسد که یکی از آنها مسکن روستایی است.

وی با بیان اینکه دولت اعتباری معادل 3 هزار میلیارد تومان را به حوزه مسکن روستایی اختصاص داده است، اظهار کرد: دولت با گشاده‎دستی در حوزه مسکن روستایی عمل کرده است. 

رئیس بنیاد مسکن تصریح کرد: 5 درصد سود کارمزد این تسهیلات از وام گیرنده اخذ شده و بقیه آن را دولت به عنوان یارانه به سیستم بانکی می‌پردازد.

تابش اضافه کرد: تضمین سیستم بانکی این تسهیلات نیز از سوی دولت انجام می‌شود که گام مهمی در حوزه مسکن روستایی به شمار می‌رود.

وی گفت: طرح‌های دیگری نیز در حوزه مسکن به مرور زمان تهیه و اجرایی می‌شوند.

 

ایسنا

آغاز حرکت در بازار مسکن از نیمه زمستان

http://www.bananews.ir/از نیمه دوم بهمن ماه تا پایان سال فعل و انفعالات، نقل و انتقالاتی در حوزه مسکن به وجود خواهد آمد که دلیل آن تغییر سال خواهد بود و با در نظر گرفتن افزایش تسهیلات بانکی برای خرید از سوی دولت می توان گفت روند مثبتی در این حوزه پیش خواهد آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،حسن محتشم رییس کانون انبوه‌سازان تهران درباره افزایش وام خرید مسکن اظهار کرد: اگر میزان تسهیلات بانکی در این حوزه صورت گیرد، مطمئنا در مناطق ارزان قیمت شهرهای مختلف مثل تهران و شهرهای اقماری موجب رونق در بازار خواهد شد.

سیاست‌های کلی مسکن اجتماعی ابلاغ شد / صندوق‌های زمین و ساختمان قدرت خرید مسکن را دو چندان می‌کند

http://www.bananews.ir/واحدی گفت: سیاست‌های کلی طرح مسکن اجتماعی به ما ابلاغ شده ولی هنوز برنامه و برش استانی اجرای این طرح به ما ارائه نشده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، فریبرز واحدی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلی مسکن اجتماعی به ما ابلاغ شده است گفت: تاکنون برنامه و برش‌های استانی اجرای این طرح به ما ارائه نشده است.

وی با اشاره به اینکه طرح مسکن اجتماعی از طریق دستگاه‌های کمیته امداد، بهزیستی و انجمن خیرین مسکن‌ساز اجرا می‌شود گفت: تفاهم‌نامه‌ای برای اجرای بهتر این طرح منعقد شده است.

واحدی در ادامه یادآور شد: تاکنون ساز و کار اجرایی این طرح صورت نگرفته و منابع مالی مربوطه نیز در بودجه باید دیده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در ادامه به افزایش تسهیلات خرید و ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: افزایش تسهیلات خرید مسکن برای توانمندسازی بخش تقاضا صورت گرفته است.

واحدی در ادامه اظهار کرد در حوزه عرضه نیز افزایش تسهیلات را بافت فرسوده قرار داده‌ایم که با این اقدام بتوانیم بافت‌های ناپایدار را ساماندهی کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: با نوسازی بافت‌های فرسوده تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود و از سویی دیگر با راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان قدرت خرید مردم افزایش می‌یابد و فعالیت انبوه‌سازان در این حوزه افزایش می‌یابد.

 

باشگاه خبرنگاران

نظر معاون وزیر درباره وام خرید مسکن

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نگاه دولت به حوزه مسکن افزایش قدرت خرید مردم و توانمند‌کردن آنان است و امیدواریم با جلساتی که در شورای پول و اعتبار برگزار می‌شود، وام خرید مسکن افزایش یابد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،محمدسعید ایزدی – مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران –  درباره‌ی افزایش میزان وام مسکن اظهار کرد: پیشنهاد دولت برای توانمندکردن مردم در عرصه ساخت‌وساز است و این توانمندی صورت نمی‌گیرد مگر تسهیلات در اختیار مردم قرار گیرد.

وی افزود: در صورت افزایش تسهیلات خرید مسکن رقم قابل توجهی در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا بتوانند اقدام به خرید خانه کنند.

ایزدی با اشاره به افزایش وام ساخت در بافت‌های فرسوده گفت: ویژگی‌ مهم افزایش این میزان آن است که یک سوم هزینه ساخت در اختیار مردم قرار می‌گیرد و این رقم، مبلغ قابل توجهی است.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این‌که افزایش وام ساخت در بافت‌های فرسوده با توجه به پایین بودن قیمت خانه در شهرهای دیگر ممکن است به یک دوم قیمت هر واحد برسد تصریح کرد: نگاه دولت به حوزه مسکن افزایش قدرت خرید مردم و توانمند‌کردن آنان است و امیدواریم با جلساتی که در شورای پول و اعتبار برگزار می‌شود ، وام خرید هم افزایش یابد.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه درباره‌ی محدوده بافت‌های فرسوده که در مصوبه اخیر دولت افزایش میزان تسهیلات در آنها مدنظر قرار گرفته، اظهار کرد: 3268 هکتار مصوب در تهران است که این مناطق شناسایی شده‌اند.

ایزدی گفت: بیش از 14 هزار هکتار هم بافت ناپایدار داریم، اما محلات هدف که شامل این مصوبه می‌شوند همان 3268 هزار هکتار هستند و بقیه هم در نواحی دیگر قرار دارند.

 

ایسنا