Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

زمینه‌های فعالیت خیرین مسکن‌ساز

http://www.bananews.ir/مدیرعامل انجمن خیرین مسکن‌ساز کشور گفت: استان مرکزی استانی با ظرفیت بالاست اما در جذب خیر از این پتانسیل استفاده نکرده است.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irاولین جلسه انجمن خیرین مسکن‌ساز استان مرکزی با حضور استاندار و اعضای هیئت رئیسه و هیئت امنا در استانداری مرکزی برگزار شد.

نخستین جلسه دبیرخانه مسکن اجتماعی تشکیل شد

http://www.bananews.ir/با دستور وزیر راه و شهرسازی دبیرخانه برنامه مسکن اجتماعی در معاونت مسکن و ساختمان این وزارتخانه تشکیل و نخستین جلسه آن با هدف تعامل با صاحبنظران و متخصصان حوزه مسکن و پیگیری وظیفه سیاستگزاری و تدوین برنامه مسکن اجتماعی برگزار شد.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irدفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان اعلام کرد: نظر به اهمیت حمایت از اقشار کم درآمد در تأمین مسکن و لزوم حمایت دولت از این اقشار، برنامه مسکن اجتماعی به عنوان یکی از برنامه های حمایتی بخش مسکن، در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و نخستین جلسه دبیرخانه "برنامه مسکن اجتماعی" با ریاست مظاهریان معاون مسکن و ساختمان برگزار شد.

در این جلسه علاوه بر حضور تعدادی از معاونان و مشاوران وزیر، مدیران و کارشناسان دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، تعدادی از اساتید برجسته دانشگاهی در حوزه های اقتصاد، شهرسازی، جامعه شناسی و ... حضور یافتند و به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

در این جلسه به الزامات کلی مسکن اجتماعی از جمله جلوگیری از تمرکز فقر، هماهنگی با طرح جامع مسکن، توانمندی سازی خانوارهای نیازمند، استفاده از پتانسیل بافت فرسوده، ایجاد ذخیره مناسب مسکن برای مواقع و شرایط خاص، شکل گیری شورای سیاست گذاری متشکل از نیروهای دانشگاهی و اجرایی و ... پرداخته شد.

همچنین مقرر شد جلسات بعد به صورت کمیته های تخصصی و با طبقه بندی مباحث حول نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری، نظام تأمین مالی، نظام اجرا، نظام ساخت و عرضه و نظام بهره برداری، پیگیری شود.

معاونت مسکن و ساختمان اعلام کرد: بر اساس نظر وزیر راه و شهرسازی مسئولیت سیاست گذاری، تدوین و ابلاغ سیاست های مسکن اجتماعی بر عهده معاونت مسکن و ساختمان و وظیفه اجرا بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

 

ایسنا

هشدار نسبت به شکل‌گیری مجدد حباب در بازار مسکن

http://www.bananews.ir/قیمت‌ خانه جهش افزایشی نخواهد داشت اما با توجه به اینکه با افزایش قیمت خدمات، تورم در بازار ایجاد می‌شود احتمالا افزایش قیمت مسکن به صورت حباب‌گونه خواهیم داشت.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irمحمد عدالتخواه - کارشناس مسکن - درباره تاثیر اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها بر بخش مسکن گفت: تاثیر اجرای مرحله دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها بستگی به میزان افزایش قیمت‌هایی که دولت در بازار اعمال کند، دارد.

شناسایی 3 هزار و 268 هکتار بافت فرسوده

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه در شهر تهران 3 هزار و 268 هکتار بافت فرسوده و 14 هزار هکتار بافت ناپایدار شناسایی شده است، گفت: متاسفانه با روند ساخت و ساز بدون کیفیت در شهر تهران آمار بافت‌های ناپدار در حال افزایش است.
به گزارش بنانیوز(Bananews.irمحمد سعید ایزدی با اشاره به اینکه باید ارتباط دولت و شهرداری برای بازآفرینی و بهسازی محلات هدف کشور محکم شود، اظهار داشت: هماهنگی بین دستگاه‌ها به خصوص شهرداری تهران در تحقق برنامه‌های بهسازی و نوسازی شهری ضروری است.

وی با بیان اینکه باید شرایطی فراهم شود تا برنامه‌ دستگاه‌های مختلف در چارچوب سیاست‌های ابلاغی دولت همراستا و تبدیل به برنامه‌های کارآمد شود، بیان کرد: در شهر تهران 3 هزار و 268 هکتار بافت فرسوده و 14 هزار هکتار بافت ناپایدار شناسایی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه متاسفانه با روند ساخت و ساز بدون کیفیت در شهر تهران آمار بافت‌های ناپدار در حال افزایش است، گفت: باید به بافت‌های تاریخی شهر تهران توجه شود زیرا این گونه بافت‌ها ویژگی و مراقبت‌های خاص خودش را دارد.

ایزدی تصریح کرد: دولت برای اجرای سیاست‌های حفاظت و بهسازی این مناطق و حمایت‌های لازم در خصوص بازآفرینی بافت‌های تاریخی آمادگی لازم را دارد بنابراین نیاز به همکاری شهرداری ها در این خصوص است.

 

مهر

نقش افزایش تسهیلات فردی در رشد بخش مسکن

http://www.bananews.ir/قائم مقام بانک مرکزی از نقش افزایش تسهیلات فردی مسکن در رونق بازار مسکن سخن گفت و ایجاد و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم مثل آب، برق، گاز و سایر تسهیلات رفاهی در زمان تحویل واحدهای مسکن مهر را یکی از اولویت‌های دولت اعلام کرد.
به گزارش بنانیوز(Bananews.irاکبر کمیجانی در جمع مدیران ارشد بانک مسکن تصریح کرد: افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن از سوی بانک مسکن نقش بسزایی در رشد بخش مسکن داشته و در تحرک فعالیت های ساخت و ساز و معاملات مسکن موثر است.

وی با اشاره به اهمیت بخش مسکن در رونق اقتصاد کشور گفت: رونق بخش مسکن باعث رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی خواهد شد که در شرایط فعلی اقتصاد از اولویت‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید است.

کمیجانی با بیان عملکردی از بخش‌های مختلف اقتصادی کشور افزود: آنچه که در سطح اقتصاد کلان در جامعه با آن روبرو بوده و افق‌هایی را می‌توانیم برای آن ترسیم کنیم، آن است که متغیرهای اقتصادی حکایت از آن دارد که اقتصاد از وضعیت رکودی خارج می‌شود. بخش مسکن یکی از محورهای اصلی اقتصاد جامعه و موتور محرکه افزایش رشد اقتصادی است و شتاب در فعالیت‌های مسکن در سرعت گیری رشد اقتصاد کشور نقش موثری را داراست.

وی گفت: گرچه سهم مستقیم بخش مسکن از GDP (تولید ناخالص داخلی) کم است، ولی با ارتباطات پسین و پیشین آن با سایر بخش‌های اقتصاد در جهت‌دهی فعالیت‌های اقتصادی کشور نقش معناداری دارد و در افزایش سرمایه گذاری و اشتغال سهم قابل توجهی دارد.

قائم مقام بانک مرکزی یادآور شد: افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن از سوی بانک مسکن که مورد تصویب شورایپول و اعتبار قرار گرفته و در مرحله اجراست، در رونق بخشی فعالیت‌های اقتصادی به ویژه در شهرهای کوچک و متوسط موثر خواهد بود.

وی ایجاد و فراهم کردن زیرساخت های لازم مثل آب، برق، گاز و سایر تسهیلات رفاهی در زمان تحویل واحدهای مسکن مهر را از اولویت‌های اقدامات در این زمینه برشمرد.

 

مهر