Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

بازار مسکن ملتهب نمی شود

http://www.bananews.ir/در شرایط فعلی بازار مسکن، بستری برای افزایش قیمت و التهاب در این بازار وجود ندارد و افزایش میزان تسهیلات بانکی می‌تواند به رونق در این بخش کمک کند.

به گزارش بنانیوز ؛ محمود جهانی کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افزایش قیمت اوراق مسکن اظهار کرد: بانک مسکن برای زوج‌های جوان و خانه‌ اولی‌ شرایطی را اعلام کرده که براساس آن‌، زوج های جوان می توانند بدون سپرده گذاری اوراق خریداری کنند و وام بگیرند.

وی افزود: این مساله چند ماهی است که جزو طر‌ح‌های بانک مسکن قرار گرفته و تقاضا برای خرید این اوراق تا حدودی افزایش داشته است.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که زمانی که تقاضا افزایش پیدا کند در حالتی که عرضه این اوراق محدود است، چنین شرایطی پیش می‌آید تصریح کرد:‌ در کوتاه مدت امکان افزایش عرضه اوراق وجود ندارد و بدین ترتیب با به وجود آمدن عدم توازن در عرضه و تقاضا افزایش قیمت روی می‌دهد.

جهانی با اشاره به این‌که بانک مسکن سعی کرده تا حدودی این میزان افزایش را کنترل کند،ادامه داد: متقاضیان این اوراق از اجرای این طرح‌ها قدم به قدم با خبر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد:‌با توجه به تناسب اطلاع رسانی که توسط رسانه‌ها صورت می گیرد میزان تقاضا افزایش پیدا می‌کند.

این کارشناس مسکن در ادامه درباره افزایش میزان تسهیلات بانکی اظهار کرد:‌ به طور کلی این میزان افزایش اثر مثبتی بر بازار خواهد داشت و موجب رونق نسبی در بازار مسکن خواهد شد.

جهانی افزود:‌درحال حاضر با توجه به شرایط فعلی بستری برای افزایش قیمت و التهاب در بازار مسکن وجود ندارد.

وی با اشاره به این‌که بانک‌های عامل دیگربرای پرداخت این رقم ها به غیر از بانک مسکن هنوز مشخص نشده‌اند، افزود: با توجه به این که در دوره‌های قبل هم همواره این موضوع مدنظر قرار داشته است تا مشخص شدن بانک ها نظر قطعی نمی توان داد.

پرداخت تسهیلات گامی رو به جلو در بازار مسکن

http://www.bananews.ir/رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده و اختصاص تسهیلات به ساخت و تولید مسکن گامی رو به جلو در جهت خروج بازار مسکن از رکود و رونق اقتصادی است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،حسام عقبایی با بیان اینکه از ابتدا موافق افزایش تسهیلات بانکی در بخش مسکن بوده‌ام، اظهار کرد: بهتر است بخشی از تسهیلات بانکی به ساخت مسکن اختصاص یابد البته این امر به معنای آن نیست که تسهیلات به بخش خرید مسکن داده نشود ،بلکه بهتر است با توجه بیشتر و نه زیاد از حد به سمت عرضه نیازهای انباشته شده سال های قبل و نیاز جدید در این حوزه برویم.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر به دلیل مشکلات موجود در زمینه تولید مسکن موفق به برقراری توازن بین عرضه و تقاضا نبوده‌ایم و فرآیند تولید نتوانسته آن گونه که باید به نیازهای موجود در این بخش پاسخ دهد.

عقبایی با بیان اینکه بیش از 90 درصد ساخت و سازها به صورت بومی انجام می شود و هنوز مفهوم انبوه سازی به معنای واقعی در کشور نهادینه نشده است، ادامه داد: اختصاص تسهیلات به ساخت مسکن آن هم در مدلی که دولت یازدهم تدارک دیده، یعنی بدون کمترین دخالت دولت در ساخت‌وساز و همچنین افزایش مبلغ وام اقدامی ضروری بود تا از این طریق مردم بتوانند با پس اندازهای خود و کمک دولت، در ازای هر فقره وام، یک واحد مسکن در بافت های فرسوده بسازند و در آن ساکن شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر اقتصاد کشور در جایگاهی نیست که بتواند معادل 80 درصد قیمت مسکن تسهیلات خرید را تامین کند با این حال دولت می تواند با اعمال مدیریت مالی و هدایت بانکداری و نظارت بر بانک ها، سپرده های مردم را به سمت تامین مالی بخش مسکن هدایت کند و از همین مسیر، قدرت خرید مردم را نیز برای تامین مسکن تقویت کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: توقع موجود این بود که دولت تسهیلات مناسبی به میزان حداقل 100 میلیون تومان برای ساخت اختصاص دهد و امیدواریم که مسئولان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی در ادامه، رویکرد افزایشی این تسهیلات را در دستور کار خود قرار دهند.

عقبایی با بیان اینکه هم اکنون بین 60 تا 70 درصد هزینه ساخت مسکن متعلق به تامین زمین است، افزود: وام 50 میلیون تومانی تنها هزینه ساخت یک واحد آپارتمان معمولی در حد 60 تا 70 مترمربعی را تامین می کند ضمن اینکه هزینه تامین زمین را نیز پوشش نمی دهد، با این وجود با توجه به بضاعت مالی دولت و وضعیت اقتصادی کشور، رقم مصوب شده شروع خوبی برای خروج بخش مسکن از حالت رکود است.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت تعداد تسهیلات 50 میلیونی، دولت باید تدابیری اتخاذ کند که گروه‌های کم درآمد و فاقد مسکن به خصوص زوج‌های جوان در اولویت دریافت این تسهیلات قرار بگیرند.

عقبایی درباره تعیین بافت فرسوده به عنوان محل ساخت واحدهایی که وام 50 میلیونی به آن‌ها تعلق می‌گیرد، گفت: هر چند افزایش تسهیلات ساخت مسکن در محدوده بافت فرسوده فرصت بسیار مناسبی جهت نوسازی و تولید مسکن در این مناطق است، اما در برخی شهرهای حاشیه ای و شهرستان‌ها بافت فرسوده وجود ندارد، بنابراین دولت باید ضمن شناسایی این شهرها به ساخت مسکن در سایر بافت‌های شهری نیز تسهیلات بدهد.

 

ایسنا

بازار مسکن تشنه خریدار است

http://www.bananews.ir/با در نظر گرفتن عرضه فراوانی که در بازار مسکن به وجود آمده و با توجه به بالا بودن قیمت‌ها در این بخش می‌توان گفت بازار تشنه خریدار است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،احمدرضا سرحدی - کارشناس اقتصاد مسکن - درباره افزایش میزان وام ساخت در بافتهای فرسوده اظهار کرد: اگر این طرح عملیاتی شود و بانک مرکزی توان پرداخت مبالغ تعیین شده را داشته باشد، می‌توان به بهبود اوضاع در این بافت‌ها امیدوار بود.

وی افزود:با توجه به این که درآمدهای نفتی کاهش پیدا کرده و مشکلات مالی برای کشور به وجود آمده، امیدواریم که اجرای این طرح صورت گیرد.

سرحدی خاطر نشان کرد: این طرح به صورت سنجیده و برنامه ریزی شده در نظر گرفته شده و طرحی نیست که فقط اعلام شده باشد.

این کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه گفت: با توجه به شرایط فعلی که قیمت‌ها در بازار مسکن ثابت شده اجرایی شدن این طرح می تواند حرکت در بازار ایجاد کند.

وی با اشاره به این‌که افزایش میزان وام در بافت‌های فرسوده مدنظر قرار گرفته است، گفت: اجرایی شدن این طرح از سه جهت بسیار موثر است یکی این که شهرها به صورت بی رویه توسعه پیدا نمی کند و دوم آن که زیرساخت‌ها در این محله‌ها فراهم است و سوم آن که این بافت‌ها شامل صدمات زیادی از جمله بلایای طبیعی و زلزله هستند و با نوسازی می توان به بهبود اوضاع در این بافت‌ها کمک کرد.

سرحدی با بیان اینکه هر زمان که بحث تزریق به بخش تقاضا درحوزه مسکن به وجود می‌آید تورم در این بخش ایجاد می‌شود، تصریح کرد: ولی اجرای این طرح حرکت تند تورمی ایجاد نخواهد کرد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این‌که قیمت‌ها در بازار مسکن همچنان بالا است، تصریح کرد: نمی‌توان پیش‌بینی کرد اجرای این طرح باعث تورم شود.چرا که جایی برای افزایش قیمت بیشتر وجود ندارد.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر عرضه فراوانی در بازار مسکن وجود دارد، به گونه‌ای که تعداد کمی از 10 هزار واحد مسکونی که تا الان ساخته شده به فروش نرفته، افزود: در حال حاضر بازار مسکن تشنه خریدار است.

سرحدی خاطرنشان کرد:‌اگر عرضه به صورت وسیع وجود داشته باشد و افزایش تسهیلات بانکی جهت ساخت در حوزه مسکن پیش رود تورم آنچنانی به وجود نخواهد آمد.

این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: افزایش وام ساخت در بافت‌های فرسوده تا رقم 50 میلیون تومان فقط می‌تواند تا پنج درصد تورم‌ ایجاد کند که این امرخود منوط به چگونگی پرداخت آن است.

 

ایسنا

وام 50 میلیونی هم نمی‌تواند مسکن را از رکود خارج کند

http://www.bananews.ir/یک کارشناس بازار مسکن گفت: با بررسی تمام جهات بازار مسکن این نتیجه به دست می‌آید که بازار مسکن با این وام 50 میلیونی از رکود خارج نمی‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،هادی کوزه چی در پاسخ به این سؤال که افزایش وام مسکن چه تأثیری بر قیمت مسکن دارد؟ گفت: وامی که دولت تا مبلغ 50 میلیون تومان تصویب کرد و در حقیقت این وام را افزایش داد بیشتر در زمینه عرضه مسکن موثر خواهد بود. این وام برای ساخت و ساز در مناطق فرسوده یک استراتژی بسیار خوب برای رونق غیر تورمی می‌تواند باشد. به این ترتیب که دولت مصوب کرده 300 هزار وام برای بافت‌های فرسوده توسط بانک‌های مختلف ارائه شود.

افزایش دو برابری خرید و فروش مسکن / رشد 80 درصدی قراردادها

http://www.bananews.ir/عقبایی گفت: در شهریور 93 نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همین طور در مقایسه با مرداد 93 شاهد افزایش حدود 80 درصدی معاملات در حوزه خرید و فروش بودیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،حسام عقبایی رییس اتحادیه املاک تهران با بیان اینکه میزان مبایعه‌نامه‌ها در شهریور ماه سال 93 در استان تهران 16 هزار و 946 مورد بوده است گفت: این میزان مبایعه نامه در سال 92، 9 هزار و 903 قرارداد بوده است.

وی در ادامه افزود: از سال گذشته تاکنون میزان مبایعه‌نامه‌ها رشد 2 برابری داشته و قراردادها 80 درصد افزایش یافته است.

عقبایی با بیان این‌که در شهریور 93 نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد افزایش قراردادها به خصوص در حوزه خرید و فروش مسکن در شهر تهران بودیم، گفت: حدود 80 درصد شاهد افزایش معاملات در حوزه خرید و فروش در شهریور 93 نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همینطور در مقایسه با مرداد 93 بودیم به طوری که تعداد کل قراردادها در شهر تهران در شهریور 93، به 38 هزار و 613 رسید در حالی که در مرداد 93 این تعداد 33 هزارو 790 قرارداد بود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به این‌که در 15 روز اول شهریور ماه در شهر تهران تعداد قراردادهای خرید و فروش به 6 هزار و 534 فقره رسید در حالی که در مدت مشابه سال قبل تعداد این قرارداد ها 4 هزارو 973 فقره بود، گفت: تعداد کل قراردادها در مهر 93 در تهران 14 هزار و 293 قرارداد رسید در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این عدد 13 هزار و 758 بود.

وی در ادامه تصریح کرد: در مجموع در کل کشور در نیمه اول مهر ماه سال 93، 70 هزارو 180 قرارداد تنظیم شده داریم در حالی که در مدت مشابه سال گذشته تعداد قراردادها بیشتر بود و همچنین تعداد قراردادهای خرید و فروش در مهرماه سال گذشته 41 هزارو 705 قرارداد بود که با روند رو به کاهش، در 15 روز اول مهر ماه امسال این تعداد به 41 هزارو 542 فقره رسید.

 

باشگاه خبرنگاران