Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

چالش‌های حضور مسکن در بورس/ رکود مسکن دامن بورس را می‌گیرد؟

http://www.bananews.ir/در حالی به تازگی موضوع راه‌اندازی بورس مسکن در کشور مطرح شده که بازار مسکن وارد سومین سال رکود خود شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir یکی از طرح‌هایی که به تازگی برای بازار مسکن مطرح شده، راه‌اندازی بورس مسکن است که در این رابطه گزارشی در بورس کالا تهیه شده تا در زیرمجموعه این بورس، خرید و فروش املاک و مسکن شکل بگیرد و متقاضیان این بخش بتوانند در قالب بورس وارد بازار مسکن شوند.

در واقع مشکلات تامین مالی بخش مسکن از موضوعات مورد توجه وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم است تا ضمن افزایش قدرت خرید، تورم در این بخش افزایش پیدا نکند. براین اساس مسئولان وزارت راه و شهرسازی که یکی از عوامل تورم و گرانی مسکن در سال ۹۱ را تزریق پول پرقدرت بانک مرکزی به این بازار می‌دانند، با تعریف روش‌های مختلف تامین مالی مسکن با استفاده از پس انداز متقاضیان قصد دارند که بخش مسکن را رونق دهند.

بورس مسکن هم به عنوان یکی از این روش‌ها به تازگی مطرح شده که البته هنوز سازوکارهای اجرایی آن اعلام نشده است اما یکی از دلایل اجرایی شدن این طرح مدیریت عرضه و تقاضای مسکن و جلوگیری از سودهای غیرمتعارف دلالان در این بخش عنوان شده است؛ هرچند که مسئولان وزارت راه و شهرسازی نسبت به اجرای این طرح ابراز بی اطلاعی می کنند اما به نظر می‌رسد که وزیر راه و شهرسازی موافق اجرای این طرح است.

براین اساس، در صورت راه اندازی بورس مسکن این دومین روش تامین منابع مالی این بخش است که پس از ایجاد صندوق زمین و ساختمان در بورس راه اندازی می‌شود. در این خصوص رئیس سازمان بورس هم موافقت خود را با این موضوع اعلام کرده است اما یکی از موارد مهم در این بخش، انجام کار کارشناسی است که به نظر می‌رسد هنوز در مراحل اولیه قرار دارد.

به گفته یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، راه‌اندازی چنین بازار سرمایه‌ای می‌تواند هم شفافیت قیمت را در پی داشته باشد و هم تعادل عرضه و تقاضای مسکن را مدیریت کند اما از آنجایی که مسکن کالایی منحصر به فرد و یگانه است، احتمالا ایجاد چنین بازاری تا حدودی سخت است.

وی با بیان اینکه ایجاد بورس مسکن با هدف تشکیل بازار سرمایه رسمی برای حذف بازار غیر رسمی فعلی مسکن در دستور کار قرار دارد، اعلام کرد که طراحی مکانیزم بورس مسکن در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

محمدرضا پورابراهیمی در خصوص مدیریت قیمت مسکن با ایجاد بورس مسکن، تاکید کرد: در حال حاضر قیمت مسکن از سوی دلالان و سفته‌بازان بازار مسکن تعیین می‌شود؛ حال آنکه اگر عرضه و تقاضا مدیریت شود قیمت مسکن به نرخی بسیار پایین‌تر از نرخ فعلی می‌رسد و اساسا بورس مسکن به سود خریداران و مصرف‌کنندگان واقعی کالای مسکن خواهد بود.

براساس این گزارش، بازارهای مالی و حجم معاملاتی که در بورس مسکن انجام می‌شود جذابیت زیادی برای فعالان بازار سرمایه دارد اما باید توجه داشت که نبود نقدینگی و رکود بازار سرمایه ممکن است بر بورس مسکن هم تاثیر گذار باشد همانطور که صندوق زمین و ساختمان باوجود تبلیغات گسترده ای که برای آن شده بود، به اهداف خود نرسید و استقبال چندانی از آن نشد، به طوری که در اهداف تاسیس این صندوق آمده بود که در سال اول ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان پول جمع آوری کندکه به این هدف نرسید.

البته به گفته پورابراهیمی، قرار است در بورس مسکن افزایش حجم معاملات مسکن با سودهای متعارف جایگزین معاملات کم با سودهای کلان و غیرمتعارف شود تا سرمایه‌گذاران به سمت بورس مسکن بروند، ضمن آنکه در بورس مسکن هم فروشندگان و خریداران انبوه مسکن و هم خرده‌فروشان و تک‌خریداران واحد مسکونی از جمله مسکن مهر می توانند وارد شوند.

اما یکی از موضوعاتی که به طور حتم در این بخش مطرح می‌شود، میزان استقبال گروه‌های مختلف سازندگان از این طرح است، چراکه سازندگان خرد ممکن است در ابتدا تمایل چندانی به حضور در بورس نداشته باشند، بنابراین معامله‌کنندگان بلوک‌های ساختمانی مسکونی و مسکن انبوه به سمت معامله در این بازار می‌روند که در صورت موفقیت این بورس می‌تواند دیگر سازندگان را هم به ورود به این بخش تشویق کند.

بورس مسکن در کوتاه مدت اجرایی نمی‌شود

در این رابطه سعیداسلامی بیدگلی عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در گفتگو با مهر با بیان اینکه مسکن یک کالای ناهمگن است که از نظر تئوری امکان حضور در بورس را ندارد، گفت: کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند، همگن هستند اما خاصیت بازار مسکن موجب می‌شود که در کشورهای مختلف، بازار مسکن را وارد بورس کنند.

وی با اشاره به اینکه در همه دنیا تبادل اطلاعات از موضوعات مهم در بورس مسکن است، افزود: یکی از مشکلات بازار مسکن ما این است که اطلاعات به خوبی در این بازار منتقل نمی‌شود و حتی در سال‌های گذشته دیدیم که اطلاعات مربوط به خرید و فروش مسکن هم به درستی اطلاع رسانی نمی شد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این طرح در کوتاه مدت قابلیت اجرایی ندارد، گفت: این طرح در بلند مدت می‌تواند اجرایی شود اما نیاز به تعریف سازوکار مناسبی دارد تا به سرنوشت دیگر طرح‌هایی که موفقیت آمیز نبوده، دچار نشود.

در این رابطه نایب رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه ساخت و سازهای مسکن می‌تواند در بورس عرضه شود به مهر گفت: جزئیاتی ازاین طرح با انبوه سازان مطرح نشده اما این هم یکی از روش‌های تامین منابع مالی برای مسکن است که می‌تواند به اجرا برسد.

وی با اشاره به اینکه این مدل از تامین سرمایه در کشورهای پیشرفته هم اجرایی شده است، افزود: البته با بومی سازی این طرح می‌توان به اجرای آن امیدوار بود زیرا باید با توجه به شرایط کشور و بازار مسکن داخلی این طرح پیاده سازی شود.

فرشید پورحاجت با تاکید براینکه در یکسال گذشته وزارت راه و شهرسازی سعی داشته تا مدل‌های مختلف تامین مالی را برای توسعه صنعت ایجاد کند، ادامه داد: بورس مسکن هم احتمال دارد که در ابتدا برای پروژه‌های بزرگ تعریف شود اما بین پروژه‌ها تفاوتی ندارد و برای پروژه های کوچکتر هم می‌توان مدل خاصی تدوین کرد.

براین اساس، تاکنون وزارت راه و شهرسازی واکنشی نسبت به این موضوع نداشته است، و حتی برخی از مسئولان این وزارتخانه نسبت به طرح چنین موضوعی ابراز بی اطلاعی کرده‌اند اما به نظر می‌رسد که در آینده خبرهای بیشتری از این طرح به گوش برسد.

 

ایسنا

وام 60 و 80 میلیونی مسکن فقط معوقات بانکی را بالا می‌برد

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن معتقد است وام‌های 60 و 80 میلیونی تنها باعث می‌شود تا معوقات بانکی بالا برود؛ چرا که بازپرداخت اقساط این وام‌ها از توان اقشار پایین جامعه خارج است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir کامبیز اثباتی اظهار کرد: وام‌های 60 و 80 میلیون تومانی نمی‌تواند به خانه‌دار شدن مردم بیانجامد. اقساط ماهانه وام 80 میلیونی مسکن به‌روش ساده یک میلیون و 149 هزار تومان و در روش پلکانی سالانه بین 991 هزار تا 1.6 تومان است. اقساط وام 60 میلیونی در روش ساده 862 هزار و در روش پلکانی سالانه بین 700 هزار تا 1.2 میلیون تومان خواهد بود.

نپرداختن تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی مسکن به خاطر کم توانی وام دهی بانکها/وزارت اقتصاد موافق بورس و لیزینگ مسکن

http://www.bananews.ir/معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه راه اندازی بورس مسکن اقدام خوبی خواهد بود، گفت: وزارت اقتصاد موافق ایجاد لیزینگ مسکن است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irشاپور محمدی در پاسخ به این سئوال که آیا از راه‌اندازی بورس مسکن استقبال می‌کنید، گفت: اگر قرار بر این باشد که بورس مسکن راه‌اندازی شود، اقدام خوبی است، اما به هر حال باید ابعاد آن سنجیده شود.

پیش تر محمد رضا پورابراهیمی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به تشکیل بورس مسکن در آینده‌ای نزدیک از مدیریت بازار عرضه و تقاضا و در نتیجه کاهش سودهای غیر متعارف برخی فعالان بازار مسکن در بورس مسکن خبر داده بود.

وی گفته بود که شورای عالی بورس در حال طراحی بورس تخصصی با مکانیزم‌های بازار سرمایه در زمینه خرید و فروش املاک و مستغلات است.

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به این سئوال که آیا قرار نیست که لیزینگ مسکن گسترش بیشتری پیدا کند گفت: در باره لیزینگ مسکن هم باید اذعان کنم که در حال حاضر لیزینگ مسکن وجود دارد، هر چند که چندان فعال نیستند.

محمدی ادامه داد: به هر حال چارچوب و مقررات لیزینگ مسکن در کشور وجود دارد و قطعا وزارت امور اقتصادی و دارایی با لیزینگ مسکن موافق است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم پرداخت وام 60 میلیون تومانی مسکن از سوی برخی بانک‌های تجاری به رغم مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: این مشکل به دلیل کم توانی وام دهی بانک‌ها است که در قانون رفع موانع تولید٬ افزایش سرمایه بانک‌ها دیده شده است.

محمدی اضافه کرد: علاوه بر این در قانون بودجه 94 وزارت اقتصاد و دارایی به منظور افزایش سرمایه بانک‌های کشور حدود پنج هزار میلیارد تومان پیشنهاد کرد، اما به دلیل تنگنای مالی دولت فقط 500 میلیارد تومان در قانون دیده شد.

 

فارس

مجلس قانون پیش‌فروش ساختمان را سریع‌تر رسیدگی کند

http://www.bananews.ir/رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از مجلس خواست قانون پیش‌فروش ساختمان را با سرعت بیشتری مورد رسیدگی قرار دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، حسام عقبایی - رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران – اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به خلاء قانونی، امکان تنظیم قراردادهای پیش‌فروش وجود ندارد. لذا از مجلس درخواست می‌کنیم قانون پیش‌فروش ساختمان را که در حال بررسی است با سرعت بیشتری پی‌گیری کنند.

وی افزود: با توجه به این‌که مشاوران املاک، قرارداهای خرید و فروش را انجام می‌دهند، تفسیر ما این است که این افراد می‌توانند پیش‌نویس پیش‌فروش را تنظیم کنند.

عقبایی با بیان این‌که در حال حاضر آیین‌نامه اجرایی پیش‌فروش نوشته و ابلاغ شده، گفت: این آیین‌نامه در حال حاضر قابلیت اجرایی ندارد؛ چرا که هنوز قوانین آن تصویب نشده و در حال حاضر برای افرادی که می‌خواهند خانه پیش‌خرید کنند امکان تنظیم قرارداد یپیش فروش وجود ندارد.

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران، هم‌اکنون بحث شناسنامه فنی واحد پیش‌فروشی و بحث بیمه پیش‌فروش مطرح است. عملا این موضوع قفل شده و مردم در بلاتکلیفی بین دفاتر مشاوران املاک و دفاتر اسناد سردرگم هستند؛ چرا که مساله‌ی پیش‌فروش از شناسنامه فنی واحدی برخوردار نیست.

 

ایسنا

شگرد جدید دلالان مسکن برای فروش ملک

http://www.bananews.ir/برخی واسطه‌ها و دلالان ملک و همچنین گروهی از فروشنده‌های بزرگ ساختمان برای آنکه خریداران مردد را تشویق به خرید کنند دست به شگرد تازه‌ای زده‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: این گروه از فعالان بازار با شایعه‌پردازی در فضای روانی بازار، سعی می‌کنند القا کنند که به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای سبب رشد دو رقمی قیمت مسکن می‌شود.