http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

انتقاد معاونین شهرسازی کلانشهرها به آئین نامه جدید کنترل ساختمان

http://www.bananews.ir/معاونین شهرسازی کلانشهرها در بیست و نهمین نشست معاونان شهرسازی و معماری کلانشهرهای کشور به پیش نویس آئین نامه کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعتراض کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irپژمان پشم‌چی زاده معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در حاشیه بیست و نهمین نشست معاونان شهرسازی و معماری کلانشهرهای کشور که بررسی آئین نامه کنترل ساختمان یکی از محور‌های اصلی آن بود گفت: این آئین نامه که اخیرا توسط وزارت راه و شهرسازی به هیات دولت ارائه شده، از دیدگاه شهرداری‌های کلانشهرها دارای مغایرت‌های قانونی بوده و نیازمند دقت و بازنگری مجدد است.

وی با اشاره به اینکه در بیانیه پایانی نشست کلانشهرها نظر معاونین شهرسازی کلانشهرهای کشور در ارتباط با آئین نامه کنترل ساختمان "که در کمیسیون زیربنایی دولت در حال بررسی است " مطرح شد، افزود: اتفاق نظر معاونان شهرسازی و معماری کلانشهرها، بر مخالفت با آئین نامه کنترل ساختمان بوده است.

وی تاکید کرد: معاونین شهرسازی بر این باورند که بر خلاف تفکر صحیح راهبردی منطبق بر برنامه‌های توسعه کشور که شهرداری‌ها را به سمت استقلال بیشتر و تقویت حکومت محلی پیش خواهد برد، در واقع این آئین‌نامه شهرداری‌ها را دولتی می‌کند و شهرداری‌ها و نهادهای غیر دولتی را از مسیر تعالی خود که به سمت مدیریت یکپارچه است بازمی‌دارد.

وی همچنین گفت: با توجه به اینکه بیشترین جمعیت شهرنشین کشور در کلانشهرها زندگی می‌کنند، این امکان وجود دارد تا در نشست‌های معاونین شهرسازی کلانشهرها ، انتقال تجربیات و بررسی راهکارهای غلبه بر مشکلات از طرف مدیران شهری کلانشهرها مطرح و تبادل نظر انجام شود و در واقع این نشست‌ها کمک می‌کند تا با تبادل دیدگاه‌های کارشناسی در سطح مدیریت کلانشهرها، تصمیمات مناسب برای رفع معضلات موجود، اتخاذ شود.

معاون شهرسازی ومعماری شهرداری تهران با بیان اینکه نشست تخصصی معاونان شهرسازی کلانشهرهای کشور که به میزبانی تهران برگزار شد دارای دو دستور جلسه "شهر الکترونیک" و "اصلاحات و تسهیل و تسریع در صدور پروانه" بود، ادامه داد: خوشبختانه در یک دهه اخیر اهتمام شهرداری تهران، استفاده از امکانات ICT در ارائه خدمات و سرویس‌ها و تلاش در تحقق شهر الکترونیک بوده و به همین منظور ایجاد زیرساخت‌ها مانند توسعه شبکه فیبر نوری و ایجاد تجهیزات لازم و همچنین آماده‌سازی ساز و کارهای درون سازمانی برای ایجاد شهرداری الکترونیک، از اهم اقدامات شهرداری در این مسیر بوده است، موضوعی که شهردار تهران شخصا راهبری آن را بر عهده داشته است .

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری، پشمچی زاده با بیان اینکه حوزه شهرسازی و معماری بیشترین قابلیت‌ها و امکانات و سرویس را از این اقدامات دریافت کرده است، افزود: توسعه شبکه و امکان اتصال به تمامی بخش های شهرداری تهران به فضای مجازی تحت شبکه این امکان را برای حوزه شهرسازی و معماری بوجود آورد تا ضمن بارگذاری مهمترین اسناد توسعه شهری مانند طرح تفصیلی با اتکا بر داده‌های مکتوب ، به صورت برخط ، آنلاین به ارائه مهمترین خدمات خود به شهروندان از جمله صدور پروانه و گواهی ساختمان بپردازد که از اثر بخش ترین دستاوردهای شهرداری تهران است و ارائه این تجربیات و همچنین تلاش شهرداری تهران برای نیل به حداکثر هوشمندی در صدور پروانه و کاهش معنی دار مداخله کاربر در ارائه این خدمت در نشست کلانشهرها بسیار مورد توجه قرار گرفت و اعضای جلسه خواستار انتقال تجربیات به سایر کلانشهر ها شدند.

 

ایسنا

پرداخت 200 هزار فقره تسهیلات مسکن روستایی در کشور

http://www.bananews.ir/رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: هیات دولت در مصوبه اخیر خود پرداخت 200 هزار فقره تسهیلات مسکن روستایی را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ علیرضا تابش امروز در مراسم افتتاح یک واحد مسکونی ویژه معلولان در ساری با اشاره به اینکه در تفاهم نامه سه جانبه میان بهزیستی، بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفین ساخت مسکن برای خانواده های دارای دو معلول و بیشتر در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: تا کنون برای قریب به هشت تا 9000 خانوار دارای دو معلول مسکن احداث شده است و برای خانواده های یک معلول نیز تسهیلات ویژه پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه در مناطق روستایی تسهیلات 18 میلیون تومانی ساخت مسکن همچنان پرداخت می شود، بیان کرد: هیات دولت در مصوبه اخیر خود پرداخت 200 هزار تسهیلات مسکن روستایی را در دستور کار قرار داده است.

تابش تصریح کرد: براساس این مصوبه، پرداخت مسکن روستایی از 15 میلیون تومان به 18 میلیون تومان افزایش خواهد یافت و این رقم برای واحدهای مسکونی فرسوده در مناطق مرزی به 20 میلیون تومان می رسد.

وی با اشاره به اینکه هزینه ساخت منزل در روستاها کمتر است و روند پرداخت تسهیلات روستایی نیز تاکنون موفق بوده است، عنوان کرد: به منظور شتاب بخشیدن به بهسازی و نوسازی منازل روستایی تسهیلات به موقع در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

این مسئول با اعلام وضعیت مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت تاکید کرد: 340 هزار واحد مسکن برای شهرهای زیر 25 هزار نفر در کشور در دست اقدام بود که 295 هزار واحد تحویل شده است و مابقی نیز به زودی تحویل می شود.

رئیس بنیاد مسکن مازندران نیز در این مراسم با اشاره به از سال 1394 پیرو تفاهم نامه سه دستگاه 114 خانواده دارای دو معلول و بیشتر در مازندران شناسایی شده است، افزود: مقرر شده است برای تمامی این خانواده ها مسکن احداث شود.

مجید هاشمی با تاکید بر اینکه ساخت 90 واحد مسکونی معلولان در مازندران آغاز شده و 20 واحد آن به اتمام رسیده است، بیان کرد: برای این واحد، 18 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و 18 میلیون تومان نیز تسهیلات با بهره 5 درصد در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: 193 خانوار دارای یک معلول نیز در سامانه برای خانه دار شدن ثبت نام کرده اند که 143 نفر واجد شرایط شناخته شده و به این افراد تسهیلات با بهره کم پرداخت می شود.

 

ایسنا

امسال گردش مالی به مسکن رونق می‌دهد

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن گفت: افزایش معاملات و گردش مالی به بخش مسکن رونق می‌دهد که به اعتقاد من در سال جاری این اتفاق می‌افتد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سعید آسویار اظهار کرد: در سال جاری رونق بخش مسکن اتفاق می‌افتد، البته معقول و منطقی؛ چرا که عرضه زیاد است. خوشبختانه یا متاسفانه طی سال‌های گذشته در بخش مسکن دست زیاد شد و هر هلدینگی سعی کرد از سایر بخش‌ها سرمایه جمع کند و به مسکن بیاورد.

وی با بیان این‌که رونق مسکن از نظر من افزایش خرید و فروش است، افزود: پیش‌بینی قوی من این بود که بازار مسکن در تیرماه گرم می‌شود ولی با حرکات منفی که روی بحث برجام انجام شد این مساله به تاخیر افتاد. با این حال مسکن در سال 95 از رکود خارج می‌شود.

آسویار، کش‌دار شدن مباحث سیاسی درخصوص برجام را برای اقتصاد از جمله بخش مسکن مضر دانست و گفت: به محض این‌که روزنه‌های بازگشایی گره‌های اقتصاد خصوصا ال‌سی بانکی دیده شود گشایش‌هایی اتفاق می‌افتد. یک سری پول خارج می‌شود و یک سری پول وارد می‌شود همین امر مانند گردش خون است که برای رونق هم در بخش تولید و هم در بخش مصرف مسکن کافی است.

به گفته این کارشناس مسکن، در حال حاضر در بازار مسکن مشتری وجود دارد منتها مشتریانی که می‌خواهند به قیمت بخرند. فروشنده هم است ولی فروشندگانی که می‌خواهند با فروش مسکن بخشی از بدهی‌هایشان را بدهند. با این وجود هنوز رونق واقعی در بخش مسکن اتفاق نیفتاده است.

وی خاطرنشان کرد: در 10 سال گذشته کشور در رکود اقتصادی قرار داشت و به همین دلیل برخی مهندسان و فارغ‌التحصیلان از کشور رفته و در کشورهای اطراف مشغول کار هستند.

این کارشناس مسکن با اشاره به پروژه عسلویه یادآور شد: اوایل شروع پروژه عسلویه متخصصان خارجی به ایران آمدند و به آموزش پرسنل ایرانی پرداختند اما بعد از آن نیروهای آموزش‌دیده با توجه به رفاه کشورهای دیگر جذب آن کشورها شدند و بازگشتشان به ایران تقریبا محال است. به همین دلیل عسلویه آن‌طور که برای آن هدف‌گذاری شده بود پیشرفت نکرد. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در هر عرصه‌ای نیاز به ثبات اقتصادی و سیاسی دارد.

آسویار با بیان این‌که در کنار ثبات اقتصادی، آموزش و فرهنگ‌سازی نیز اهمیت دارد که با پول به دست نمی‌آید، افزود: فرهنگ کار در کشور ما به شدت دچار آسیب شده است. به همین دلیل نیرویی که باید موتور اقتصاد را هدایت کند در بسیاری از زمینه‌ها وجود ندارد.

وی تاکید کرد: شرکت‌های خارجی که به ایران می‌آیند به دنبال بازوهای اجرایی هستند در حالی که شرکت‌های داخلی با گرفتاری‌های ناشی از سیاست‌زدگی و عدم ثبات دست و پنجه نرم می‌کنند.

این کارشناس مسکن ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های معتبر در طول سال‌های تحریم به علل سیاسی یا رقابت‌های ناصحیح از بین رفتند و درگیر بدهی‌های مالی، بانکی و تامین اجتماعی شدند. لذا مغز آزاد و فرصت ندارند که بتوانند خودشان را به‌روز و شرایط ورود سرمایه به کشور را فراهم کنند.

وی با بیان این‌که در فرهنگ ایرانی‌ها نوعی وابستگی شدید به سرمایه‌گذاری وجود دارد، گفت: هرجای جهان که ایرانی‌ها بروند بحث املاک رشد می‌کند. این کار را ذاتا بلد هستند؛ زیرا ما جای دیگری برای تبدیل سرمایه نداریم. کارخانه داریم، مدیریت نداریم، زمین داریم درست استفاده نمی‌کنیم، منابع داریم درست کنترل نمی‌کنیم. لذا بخش مسکن بهترین نقطه برای سرمایه‌گذاری مردم است. تنها باید با مدیریت صحیج در عرضه و تقاضا حباب‌های ادواری قیمت مسکن را کنترل کنیم. بدین ترتیب مسکن می‌تواند ابزار پایداری اقتصاد باشد.

به گفته‌ی آسویار، ساختمان چیزی نیست که بتوان آن را جابه‌جا کرد ولی پول نقد همیشه به عنوان یک آفت برای اقتصاد عمل کرده است؛ در حالی که بخش مسکن ابزاری خوب و کنترل کننده است. به طور مثال در حال حاضر که مطالبات بانکی از وام‌گیرندگان به شدت بالاست، تنها منبع پایداری و تضمین کننده مطالبات معوق آنها مسکن است.

 

ایسنا

مالکان خانه‌های خالی در سال ۹۵ باید مالیات بدهند

http://www.bananews.ir/رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از اخذ مالیات بر خانه‌های خالی بر اساس اظهارنامه سال ۹۵ خبر داد و گفت: سازمان امور مالیاتی کاملا تابع قانون است و بر اساس این قانون، مالیات بر ساخت و ساز را اخذ می‌کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ سیدکامل تقوی‌نژاد اظهار کرد: بر اساس قانون، اخذ مالیات از خانه‌های خالی از ابتدای سال 95 عملیاتی می‌شود و مؤدیان مالیاتی باید در اظهارنامه‌های سال 96 آمار خانه‌های خالی را اعلام کنند تا بر اساس آن مالیات اخذ شود.

وی در خصوص مالیات بر ساخت‌وساز نیز گفت: بر اساس ماده 77 قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی کاملا تابع قانون است و بر اساس این قانون، مالیات بر ساخت و ساز را اخذ می‌کند.

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، آن دسته از واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بالای100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به عنوان «واحد مسکونی خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره می‌شوند.

همچنین خانه‌های خالی در سال دوم، یک دوم مالیات متعلقه، در سال سوم، برابر مالیات متعلقه و از سال چهارم به بعد، یک و نیم برابر مالیات متعلقه، مشمول مالیات بر واحدهای خالی مسکونی خواهند شد.

 

تسنیم

پیش‌بینی رییس اتاق بازرگانی درباره قیمت مسکن، طلا و دلار

http://www.bananews.ir/رییس اتاق بازرگانی ایران ضمن اعلام پیش‌بینی خود درباره آینده بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله بازار ‌مسکن، بورس و بازارهای طلا و ارز پرداخت و تصریح کرد که رشد اقتصادی چهار تا پنج درصدی در سال جاری برای اقتصاد ایران قابل دسترس خواهد بود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محسن جلال پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بخش‌های مختلف اقتصادی در سال جاری گفت: پیش‌بینی کلی‌ برای اقتصاد ایران در سال جاری یک رشد تدریجی با شیبی ملایم است.

وی افزود: می‌توانیم از رشد اقتصادی در سال گذشته که رشد منفی یا صفر بوده است به یک رشد چهار تا پنج درصدی برای سال 1395 برسیم که برای این موضوع چند دلیل وجود دارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: نفت و میزان فروش آن در رشد اقتصادی ما تاثیرگذار است و با توجه به افزایش تولید و صادرات نفت ایران این موضوع در رشد اقتصادی موثر خواهد بود؛ هر چند که اتفاق خیلی خوشحال کننده‌ای نیست، چرا که نمی‌خواهیم نفت پایه رشد اقتصادمان باشد. اما به هر حال جدا از مثبت یا منفی بودن آن موضوعی است که برای اقتصاد ما وجود دارد.

جلال‌‍ پور به دیگر دلایل برای رسیدن به رشد اقتصادی چهار تا پنج درصدی برای اقتصاد ایران در سال جاری اشاره و اظهار کرد: دلیل دوم برای رسیدن به این میزان رشد، سرمایه‌گذاری خارجی و رفت و آمد هیات‌های اقتصادی است که بخشی از آن با توجه به فهم سرمایه‌گذار از موقعیت، در حال به نتیجه رسیدن است.

رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: وقتی در مجموع آیتم‌های مختلف را بررسی می‌کنیم می‌توانیم رشد چهار تا پنج درصدی را تا پایان سال پیش‌بینی کنیم. اما آنچه علاقه ما به عنوان بخش خصوصی است رشد بخش‌های صنعت، معدن، کشاورزی و فعالیت‌های مربوط به بخش خصوصی است. البته اینکه این امر تا چه حد محقق شود به سیاست‌گذاری‌ها و سایر تحولات بستگی دارد.

جلال پور اضافه کرد: حدس من این است که رشد بخش خصوصی در سال جاری به طور کامل اتفاق نخواهد افتاد و بخشی از رشد ما در صنعت نفت و بازارهای متعدد دیگر رخ خواهد داد.

بخش مسکن با جهش‌های یکباره مواجه نمی‌شود
رییس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که بخش‌های مسکن و بازار بورس در سال جاری چه وضعیتی خواهند داشت؟ گفت: به نظر می‌رسد مسکن در سال جاری با شیبی ملایم، رشد قابل قبولی داشته باشد اما مانند گذشته شاهد رشدها و جهش‌های یکباره مسکن نخواهیم بود.

وی ادامه داد: بازار بورس نیز به همین ترتیب افزایش قیمت و رشد خواهد داشت. باید توجه کنیم که عمده بازار بورس ما وابسته به انرژی است، به این معنی که بورس ما بیشتر وابسته به شرکت‌های انرژی است و کمتر شامل بورس تولید و صنعت می‌شود و با توجه به رشدی که برای بخش انرژی پیش‌بینی می‌شود این رشد برای بازار بورس هم پیش‌بینی می‌شود.

جلال‌پور همچنین درباره رشد در بخش کشاورزی عنوان کرد: بخش کشاورزی در سال گذشته حدود سه درصد رشد داشته است. همین حدود برای امسال نیز در بخش کشاورزی قابل پیش‌بینی است.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به جای سرمایه‌گذاری در بازار ارز و طلا
رییس اتاق بازرگانی ایران درباره پیش‌بینی خود از آینده بازار طلا و ارز گفت: بازار طلا و ارز را بازاری قابل اطمینان برای سرمایه‌گذاری نمی‌بینم. مردم ایران آن‌قدر به بلوغ رسیده‌اند که متوجه باشند با سکه و طلا در خانه نگه داشتن به رشد،‌ اشتغال و توسعه کمکی نمی‌شود. پیشنهاد من برای سرمایه‌گذاری‌های خرد، صندوق‌هایی است که به عنوان صندوق‌های سرمایه گذاری در حال پا گرفتن است.

جلال پور معتقد است که سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیر مولد نه تنها برای اقتصاد مفید نیست بلکه به اشتغال، تولید و رشد پایدار لطمه می‌زند.

وی ادامه داد:‌ از این طریق مردم می‌توانند در پروژه‌ها که کاری مولد، اشتغال‌زا و توسعه‌گراست، سرمایه‌گذاری کنند. ‌از سوی دیگر سرمایه‌گذاری در بورس مثبت است. اما باید با دقت و به صورت محاسبه شده انجام شود و افراد همه دارایی‌های‌شان را در بورس سرمایه‌گذاری نکنند و آنچه را سرمایه گذاری می‌کنند، در یک نقطه نباشد.

 

ایسنا