http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

واکاوی خلوت شدن بازار مسکن در شهریورماه

http://www.bananews.ir/کاهش ۱۸ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در شهریورماه به عنوان مهم‌ترین فصل جابه‌جایی نسبت مردادماه نشان می‌دهد مشتریان نسبت به آینده بازار مسکن تردید دارند.

سود و وام بانکی، مسکن را به دنبال خود کشاند

http://www.bananews.ir/افزایش حجم و تعداد تسهیلات‌دهی در حوزه مسکن و همچنین تغییر نرخ سود وام‌های این بخش عاملی شده تا بانک مرکزی تاکید داشته باشد این موضوع بر تکان بازار مسکن بی‌تاثیر نبوده و می‌تواند ادامه روند رونق در این بازار را به همراه داشته باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن منتشر کرده از رشد حجم معاملات و همچنین قیمت مسکن خبر می‌دهد. این در حالی است که در شهریورماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران با رشد حدود ۱۰.۹ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به حدود ۱۴ هزار و ۳۰۰ واحد رسیده است که در این بین تعداد واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۱.۵ درصدی بیشترین میزان از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده است.

اما تحولات قیمتی معاملات مسکن نشان می‌دهد که در دوره مورد بررسی متوسط قیمت یک متر زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران حدود چهار میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که بیانگر رشد ۲.۳ درصدی نسبت به شهریورماه سال گذشته، اما کاهش ۰.۶ درصدی در مقایسه با مردادماه امسال است. در این میان بیشترین رشد متوسط قیمت به منطقه ۲۲ تهران با ۱۲.۶ درصد و بیشترین میزان کاهش قیمت به منطقه سه با ۲.۲ درصد اختصاص دارد.

دیگر آمارها از تحولات اجاره بهای مسکن نیز بیانگر آن است که در شهریورماه شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران تا ۹.۷ و در کل مناطق شهری تا ۹.۳ درصد افزایش یافته است.

با انتشار این آمارها، بانک مرکزی معتقد است که در مجموع حجم معاملات در بازار مسکن مناسب بوده و نشان‌دهنده استقبال متقاضیان از خرید مسکن در ماه‌های گذشته است و با توجه به چشم‌انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و رویکرد سیاست‌گذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و همچنین برنامه کاهش نرخ‌های سود بانکی متناسب با روند نزولی نرخ تورم می‌توان انتظار داشت که روند موجود در بازار مسکن در ماه‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

در شرایطی سیاست‌گذار پولی از تغییرات نرخ سود بانکی و همچنین تسهیلات‌دهی در بخش مسکن به عنوان عامل محرک این بازار یاد می‌کند که در حال حاضر متقاضیان خرید مسکن با گزینه‌های دریافت وام از طریق خرید اوراق در فرابورس و صندوق پس‌انداز مسکن به عنوان دو مورد اصلی برای کمک‌ هزینه خرید خانه مواجه هستند، به‌طوری که از سال گذشته میزان وام خرید مسکن از طریق اوراق از حدود ۳۵ به ۶۰ میلیون افزایش یافت و در گزینه‌ دیگر برای زوجین براساس مناطق جغرافیایی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پیش رفته است.

در عین حال که در وام دیگری که نیاز به خرید اوراق نداشته، اما مشتری باید برای دوره‌ای سپرده‌گذاری کند تا سقف ۸۰ میلیون تسهیلات پرداخت می‌شود که البته برای زوجین تا ۱۶۰ میلیون تومان را در بر می‌گیرد، به عبارتی با در نظر گرفتن میزان حداکثری وام صندوق پس‌انداز مسکن که ۱۶۰ میلیون بوده و متقاضی باید ۸۰ میلیون تومان برای آن سپرده‌گذاری کند، وی در زمان دریافت وام با مجموع رقمی که خود در بانک مسکن قرار داده حدود ۲۴۰ میلیون تومان دریافتی خواهد داشت.

اما از سویی دیگر نرخ سود بانکی مورد توجه قرار گرفته است. باید یادآور شد که در سال گذشته با تغییراتی که نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی ایجاد شده و اکنون سود تسهیلات تا ۱۸ درصد در شبکه بانکی کاهش یافته است، در مورد وام‌های مسکن نیز بی‌تاثیر نبود و در تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن از حدود ۱۴ درصد در سال گذشته به ۹.۵ درصد در ماه اخیر کاهش یافت و تک‌رقمی شد و توانست تا حدی از حجم اقساط سنگین این تسهیلات را کاهش داده و شرایط مناسب‌تری را برای متقاضیان دریافت این وام ایجاد کند.

اما در سویی دیگر وام ۶۰ میلیونی که از طریق خرید اوراق دریافت می‌شود و بین عموم از استقبال بیشتری برخوردار است، فعلا از سود بالای حدود ۱۸ درصدی برخوردار بوده و با وجود وعده‌هایی که بانک مسکن در رابطه با کاهش آن داده عملیاتی نشده است.

در این رابطه نیز مدیر عامل بانک مسکن اشاره داشته که با توجه به بالا بودن بهای تمام شده سپرده‌های بانکی، تا زمانی که این هزینه کاهش نیابد نمی‌توان به سرعت درباره کاهش سود تسهیلات از طریق اوراق اقدام کرد و به صرفه نبوده و متناسب با منابع موجود نیست. چراکه برای این وام ها سپرده‌گذاری انجام نشده و از این طریق تامین هزینه انجام نمی‌شود.

اما به هر صورت این تسهیلات با توجه به سود بالا و همچنین هزینه‌ای که متقاضی باید برای خرید اوراق در فرابورس پرداخت کند، هنوز هم نمی‌تواند با وجود تاکیداتی که از سوی مقامات بانکی در رابطه با تسهیل اعتباری بخش مسکن می‌شود، برای گیرنده وام به صرفه باشد.

 

ایسنا

بنگاه‌ها می‌توانند از پیش‌فروش مسکن منتفع شوند/قرارداد ممنوع است

http://www.bananews.ir/به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، دفاتر مشاور املاک طبق قانون حق انعقاد قرارداد پیش‌فروش را ندارند و تنها می‌توانند متعاملین را به دفاتر اسناد رسمی معرفی کنند، اما پیشنهاد می‌کنیم راهکارهایی برای انتفاع از نقش دلالت خود ارایه دهند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حسین معصوم اظهار کرد: مدتی است که درخصوص نقش بنگاه‌های املاک در پیش‌فروش املاک مباحثی مطرح می‌شود. در حال حاضر دفاتر املاک می‌توانند متعاملین را به دفاتر اسناد رسمی دلالت دهند اما نمی‌توانند خود رأسا اقدام به عقد قرارداد کنند.

وی با بیان این‌که از هر پیشنهادی برای انتفاع دفاتر املاک در بحث پیش‌فروش مسکن استقبال می‌کنیم افزود: طبیعی است که مذاکرات مقدماتی جهت پیش‌خرید مسکن در جایی بجز دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود که مشاوران املاک این نقش را بر عهده دارند. این دلالت می‌تواند شفاهی یا مکتوب باشد که راهکار انتفاع در این فرآیند را دفاتر مشاور املاک می‌توانند ارایه دهند تا در قانون لحاظ شود.

نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال تاکید کرد: دفاتر املاک باید به جای این‌که با قانون پیش‌فروش مخالفت کنند برای این دلالت تعریفی در نظر بگیرند. بدین معنی که مشخص کنند دو طرف معامله در بنگاه‌ها مذاکره کرده‌اند، به قیمت رسیده‌اند و سهم دفاتر املاک را مشخص کنند. در این خصوص اتحادیه املاک باید درصدی از حق معامله را برای این گروه از دفاتر در نظر بگیرد.

معصوم با بیان این پیشنهاد که اتحادیه مشاوران املاک با وزارت راه و شهرسازی وارد مذاکره شود افزود: قانون نگفته که دفاتر املاک هیچ اقدامی در بحث پیش‌فروش انجام ندهند بلکه برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی هریک از متعاملین، انعقاد قرارداد را به دفاتر اسناد رسمی احاله داده است اما طبیعتا بنگاه‌های املاک که نقش واسط را ایفا می‌کنند می‌توانند بابت کاری که انجام می‌دهند هزینه دریافت کنند.

وی درخصوص قراردادهای کلان پیش‌فروش تصریح کرد: کسانی که پیش‌فروش کلان می‌کنند غالبا خودشان دفاتر فروش دارند که این یک کار صنفی محسوب می‌شود و ایراد قانونی دارد.

 

ایسنا

تأسیس مؤسسه پژوهشی شهر و مسکن

http://www.bananews.ir/مؤسسه پژوهشی شهر و مسکن با هدف توسعه آموزش، پژوهش و فناوری در زمینه‌های راه، مسکن و شهرسازی به عنوان یکی از بخش‌های بنیادین برای توسعه و پیشرفت کشور در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و کالبدی، به صورت مشترک میان دانشگاه تهران و وزارت راه و شهرسازی تأسیس می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ در دیدار دکتر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مسؤولان این وزارتخانه با رییس دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه تأسیس مؤسسه پژوهشی شهر و مسکن، بین دانشگاه تهران و وزارت راه و شهرسازی به امضاء رسید.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران در این جلسه با اشاره به جایگاه دانشگاه تهران و نقش آن در توسعه کشور گفت: بین دانشگاه و جامعه همواره رابطه تنگاتنگی وجود داشته و تقریباً بدون توسعه دانشگاه‌ها نمی‌توان شاهد توسعه و پیشرفت کشور بود.

رییس دانشگاه تهران افزود: تعامل با نهادهای اجرایی که نقش اصلی در توسعه کشور را بر عهده دارند، برای دانشگاه تهران بسیار ضروری است و از این‌رو تمایل داریم با ایجاد این مؤسسه مشترک بین دانشگاه و وزارت راه و شهرسازی امکان فعالیت‌های گروهی را بیش از پیش فراهم کنیم.

همچنین دکتر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز در سخنانی با اشاره به تفاهم‌نامه‌های متعدد بین وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه تهران گفت: در امضای اساسنامه پژوهشی شهر و مسکن، مؤسسه مشترکی ایجاد می‌شود که هدف از آن رسیدگی به مسائل متعدد بنیادین ایران در حوزه مأموریت وزارت راه و شهرسازی است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه تهران به‌عنوان دانشگاه مادر نقش بسزایی در گسترش دانش دارد و با ایجاد این مؤسسه می‌توان مسائل بنیادین را طرح کرد و از دانش استادان دانشگاه تهران و دانشجویان برای حل مسائل بهره برد.

 

ایسنا

پرداخت صد هزار فقره وام مسکن به ایثارگران

http://www.bananews.ir/بر اساس مصوبه جدید هیات دولت، تعداد یکصد هزار فقره تسهیلات خرید مسکن در سال ۱۳۹۵ با نرخ سود ۴ درصد و مدت بازپرداخت ۲۰ ساله به جانبازان، آزادگان، خانواده شهدا و خانواده جانبازان و آزادگان متوفی اعطا می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بر اساس این مصوبه سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال ۱۳۹۵ به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر ۸۵۰ میلیون ریال، مراکز استان‌ها ۷۰۰ میلیون ریال، سایر شهرها ۶۰۰ میلیون ریال، روستاها ۳۵۰ میلیون ریال و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان و با نرخ ۴ درصد با مدت بازپرداخت ۲۰ ساله بدون رعایت الگوی مصرف و نوساز بودن مسکن تعیین می‌شود.

جانبازان با اولویت درصد جانبازی در سقف بودجه سنواتی، آزادگان، خانواده شهدا (همسر، فرزندان، والدین) و مفقودالاثرها، خانواده جانبازان و آزادگان متوفی موضوع تبصره (۲) ماده (۳) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، فرزندان جانباز هفتاد درصد و بالاتر مشمول این مصوبه هستند.

در این تصویب‌نامه که ۳۱ شهریورماه به تایید هیات وزیران رسیده آمده است: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‌های عامل با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران و تایید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) به تعداد یکصد هزار نفر در سال ۱۳۹۵ و در سال‌های آتی به تعدادی که توسط هیات وزیران تعیین می‌شود، به مشمولین ماده (۱) این آیین‌نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعطا نماید.

زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانک‌های عامل از ابتدای تیرماه هر سال تا پایان خردادماه سال بعد به مدت یکسال و ملاک عمل تاریخ صدور معرفی‌نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد. هم‌چنین افراد مشمول می‌توانند مشترکا از تسهیلات بانکی متعلقه برای یک واحد مسکونی استفاده نمایند.

این تسهیلات غیرقابل فروش و انتقال به غیر بوده و در صورت فروش ملک دریافت‌کننده تسهیلات باید بدوا نسبت به تسویه تسهیلات مذکور و یا انتقال تسهیلات به ملک جایگزین اقدام نماید.

بانک‌های عامل موظفند نسبت به ارزیابی ملک و اخذ تضمین‌های بازپرداخت لازم به میزان صال تسهیلات و سود سهم ایثارگر (چهار درصد) اقدام نمایند.

تسهیلات حمایتی غیرایثارگری از قبیل تسهیلات کارمندی، شرکتی، مسکن مهر، خود مالکی و نظایر آن مانع دریافت این تسهیلات نمی‌شوند.

جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب می‌باشند، با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند پس از تسویه تسهیلات قبلی مسکن ایثارگری مجددا از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است نسبت به تضمین، پیش‌بینی و پرداخت مابه‌التفاوت سود بانکی تا سقف نرخ مصوب نظام بانکی به بانک‌های عامل با تایید وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اقدام و اعتبار مورد نیاز را هر ساله در ردیف‌های مربوط منظور نماید.

اوراق واگذاری از قبیل برگه یا قرارداد واگذاری توسط اداره کل راه و شهرسازی ملاک ارائه‌ی تسهیلات نزد بانک‌های عامل می‌باشد. افراد واجد شرایطی که مسکن آنها از طریق تعاونی‌های معتبر همانند نیروهای مسلح تامین می‌شود و همچنین مشمولان ساکن روستاها و شهرهایی که اکثریت املاک و منازل مسکونی آنها فاقد سند رسمی هستند، می‌توانند با وثیقه و یا تضمین معتبر بدون ارائه‌ی سند ملکی رسمی و یا ثبتی تسهیلات مقرر را دریافت و در همان محل احداث یا خریداری نمایند.

بانک‌های عامل موظفند جهت احداث واحدهای مسکونی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ایثارگران مشمول این آیین‌نامه تسهیلات مربوط را پرداخت کنند تا پس از احداث به افراد واجد شرایط مذکور که توسط بنیاد و امور ایثارگران معرفی می‌شوند به صورت اقساطی واگذار نمایند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از طریق بانک‌های عامل به ایثارگرانی که دارای مسکن نامناسب یا ناتمام باشند و در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن کمتر از سقف تسهیلات مصوب در سال ۱۳۹۰ استفاده کرده‌اند، فقط برای یکبار پس از تسویه تسهیلات قبلی با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران یک فقره تسهیلات مسکن صرفا در قالب تسهیلات ساخت با همان وثیقه قبلی و یا وثیقه جدید در چارچوب ضوابط و مقررات بانکی پرداخت نماید.

بانک‌های عامل موظفند موارد فسخ قراردادهای بانکی موضوع این آیین‌نامه را بلافاصله برای قطع یارانه به وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) اعلام نمایند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف بیست روز پس از لازم‌الاجرا شدن این آیین‌نامه نسبت به تعیین بانک‌های عامل پرداخت‌کننده و تعیین سهمیه بانکی تسهیلات مربوط اقدام نماید.

 

ایسنا