http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

مکاتبه با دادستان کل کشور برای ساماندهی بنگاه‌های املاک

http://www.bananews.ir/نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه با دادستان کل کشور برای ساماندهی بنگاه‌های املاک خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حسین معصوم یکی از برنامه‌های سال‌جاری شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع‌ طبیعی در سال 95 را آشنایی مردم با قانون پیش‌فروش ساختمان اعلام و اظهار کرد:اطلاع‌رسانی و آموزش به مردم بسیار موثر است. معتقدم جلوی بسیاری از تخلفات را با اطلاع‌رسانی و آموزش به مردم می‌توانیم کاهش دهیم زیرا کسی حاضر نیست سرمایه و زندگی‌اش را در مسیری قرار دهد که احساس کند ممکن است مسیر درستی نباشد و ممکن است روزی قلع و قمع شود و از بین برود.

وی با اشاره به ساماندهی بنگاه‌های املاک در سال جاری افزود: ساماندهی بنگاه‌های املاک از دیگر کارهایی است که در دست اقدام داریم. در همین راستا نیز در حال انجام مکاتبه‌ با دادستان مازندران و دادستان کل کشور هستیم تا در مرحله نخست با بنگاه‌های غیرمجاز برخورد شود، چون مفسده‌ها بیشتر از آنها آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی بنگاه‌هایی که قانونی هستند در حد انعقاد قرارداد باقی بمانند نه اینکه به مردم تعهد کنند که تا برای آنها اخذ مجوز و ساخت واحد مسکونی را نیز انجام دهند. اینها چالش‌هایی است که ما با آنها مواجهیم.

معصوم بیان کرد: در گذشته به مدیران کل تاکید شده بود که در بحث تغییر کاربری‌ها در کمیسیون‌های ماده 5 دقت بیشتری کنند و جز موارد خاص و استثنایی که تغییر کاربری ایجاب می‌کند حساسیت‌های لازم را داشته باشند. فلسفه کمیسیون ماده 5 هم همین است که نسبت به تغییر کاربری اقدام نکنند و نظارت بر این امر مهم بر عهده دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی است. آماری که از مدیران داریم شاید به یک دهم آنچه که در گذشته صورت می‌گرفته رسیده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: آموزش‌های حقوقی نیز از دیگر اقداماتی است که در اولویت اجرا قرار گرفته است و در همین راستا نیز دو جلسه در سال گذشته برگزار شد و در سال جدید نیز برنامه‌های آموزش حقوقی را در دست اجرا داریم تا بتوانیم تیم واحد حقوقی در وزارت‌خانه داشته باشیم.

 

تسنیم

اخذ مالیات زمین برای ساخت مسکن بی‌خانه‌ها

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن پیشنهاد کرد: دولت مالیات بر ارزش افزوده زمین را از مالکان بگیرد و منابع آن را به ساخت مسکن برای دهک‌های پایین اختصاص دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد عدالت‌خواه اظهار کرد: طی چند دهه اخیر در کشور به دلیل مهاجرت‌های شدید به سمت کلان‌شهرها بخصوص شهر تهران و قرار گرفتن بودجه‌های نفتی در چرخه اقتصاد کشور، بخش اعظمی از درآمدهای نفتی به جیب مالکان و سازندگان مسکن سرازیر می‌شد؛ چرا که دولت درآمدهای نفتی را به زیرساخت‌های شهری اختصاص می‌داد و سازندگان مسکن در کلان‌شهرها علاوه بر منافعی که از ساخت و ساز می‌بردند سودهای کلانی از ارزش افزوده زمین نصیبشان می‌شد.

وی افزود: طی 5 دهه مسکن درصد بالایی از اشتغال بخش خصوصی را به خود اختصاص داد؛ تا جایی که 300 صنعت را به خود مشغول کرد، 1300 نوع شغل درگیر آن شدند و به نوعی 70 درصد اشتغال کشور را در دست گرفت اما این شرایط در حال افول است؛ چرا که مسکن هم‌اکنون دچار بی‌تعادلی در عرضه و تقاضا شده است.

عدالت‌خواه با طرح این سوال که شرایط سوداگری مسکن تا کجا باید ادامه یابد، گفت: چرا باید بخش ساختمان تا این حد در اقتصاد کلان تاثیرگذار باشد که با رکود مسکن، اشتغال کشور دچار چالش‌های اساسی شود؛ آن هم به نفع عده‌ای خاص و به ضرر عده‌ای کثیر.

وی تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل ضعیف بودن بنیه متقاضیان مسکن، این بخش دچار کسادی سه ساله شده و سنگین‌ترین رکود خود پس از انقلاب اسلامی را تجربه می‌کند. از یک طرف ساخت و ساز و از طرف دیگر خرید و فروش توجیه اقتصادی ندارد. به موازات آن بهره‌های بانکی با وجود کاهش، هنوز زیاد است و کمکی به افزایش توان متقاضیان نمی‌کند.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که سرمایه‌گذاران مسکن در حال حاضر امیدی به رونق آن نمی‌بینند به همین دلیل وارد این بخش نمی‌شوند، گفت: سازندگان مسکن در گذشته بدون این‌که به تقاضا بیندیشند تولید می‌کردند تا جایی که 1.6 میلیون خانه خالی روی دست اقتصاد کشور ماند. به همین دلیل زمان آن فرا رسیده که کالاهای مورد نیاز جامعه تولید شود و سرمایه‌گذاران از بخش مسکن به پروژه‌های زیربنایی نقل مکان کنند.

عدالت‌خواه توجه دولت به مساله‌ی زمین شهری را در حل مشکل مسکن موثر دانست و گفت: شاید مقایسه در ظاهر بعید باشد اما توجه به زمین مانند ملی شدن نفت می‌تواند رونق زیادی به شهرسازی کشور بدهد. در حال حاظر بودجه قابل توجهی از شهرداری‌ها و نهادهای عمومی هزینه تملک زمین برای ایجاد فضاهای عمومی از جمله فضای سبز می‌شود که سود اصلی باز به جیب مالکین می‌رود و زمین آنها باز هم گران می‌شود.

وی یادآور شد: برابر قانون اساسی تامین مسکن دهک‌های پایین جزو وظایف دولت است. البته تفسیر غلطی که بعضا از این امر صورت می‌گیرد این است که دولت باید خانه رایگان بدهد؛ در حالی که این‌طور نیست بلکه دولت باید حمایت کند. یکی از راه حل‌ها پایین نگه داشتن قیمت زمین است.

این کارشناس مسکن با اشاره به این‌که 85 درصد اراضی کشور اراضی ملی است، تاکید کرد: اگر این زمین‌ها به دهک های پایین اختصاص داده شود حباب قیمت زمین شکسته می‌شود. متاسفانه بخش زیادی از اراضی موات توسط سودجویان به زمین‌های بایر تبدیل شد و بدین ترتیب مالکان، این زمین‌ها را از چنگ دولت درآوردند و قیمت زمین بالا رفت تا جایی که امروز زمین بین 70 تا 90 درصد قیمت مسکن را به خود اختصاص می‌دهد.

عدالت‌خواه اظهار کرد: یکی از مشکلات بخش مسکن، قانون زمین شهری و قانون لغو مالکیت اراضی است که لغو شد. اگر قانون زمین شهری درست اجرا می‌شد شاید مشکل زمین به حادی امروز نبود.

به گفته وی تا زمانی که خانه‌های خالی به فروش نرسد و تکلیف مسکن مهر روشن نشود بخش مسکن در رکود باقی خواهد ماند و نوسانات ناچیز در آمارهای بخش مسکن نمی‌تواند مبین خروج از رکود این بخش باشد؛ چرا که ارزش افزوده بخش ساختمان به شدت کاهش یافته و نوسانات مقطعی قیمت و معاملات مسکن نمی‌تواند نشانه‌ای برای پایان رکود مسکن کلان‌شهرها در سال 95 باشد.

 

ایسنا

گزارش جدید از تحولات بازار مسکن/ وضعیت خرید و فروش در پایتخت

http://www.bananews.ir/بانک مرکزی با اعلام رشد ۲۰.۴ درصدی فروش مسکن در تهران طی فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، از رشد حدود ۱۰ درصدی قیمت اجاره بها خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ بانک مرکزی با ارائه گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ اعلام کرد: در فروردین ماه سال ۱۳۹۵، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۵۹۱۸ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیکت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۴.۹ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۰.۶ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

حجم معاملات مسکن

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۵.۹ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۲۰.۴ درصد افزایش نشان می دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت با هم ۵۲.۵ درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. سهم مزبور در مقایسه با فروردین ماه سال ۱۳۹۴، ۲.۱ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲ و ۱۴ به ترتیب با سهم ۹.۵، ۸.۴ و ۶.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. شایان ذکر است ۶۸.۷ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفاً مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴، ۱۰، ۱۵، ۸، ۱۱، ۷ و ۱۸) بوده و ۱۲ منطقه دیگر تنها ۳۱.۳ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

تحولات قیمت مسکن

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۷.۱ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴.۳ درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۱ (معادل ۵.۸ درصد) و بیشترین کاهش قیمت به منطقه ۱۴ (معادل ۵.۹) درصد تعلق دارد.

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۴.۹ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۰.۶ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ نشان می دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع معادل ۱۵.۸ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ متر مربع به ترتیب با سهم های ۱۵.۲ و ۱۴ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، ۵۷.۵ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

تحولات اجاره بهای مسکن

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ شاخص کرایه مسکن استیجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۸ و ۱۱.۱ درصد رشد نشان می دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک ساله تنظیم می گردند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب رشد متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است. خاطرنشان می نماید سهم هزینه مسکن (اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیر شخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی (بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰) معادل ۲۸.۴ درصد می باشد.

حجم معاملات و متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ به ترتیب معادل ۵.۹ هزار واحد مسکونی و ۳۹.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب به مزان ۲۰.۴ و ۴.۳ درصد افزایش نشان می دهد. هرچند در فروردین ماه سال جاری حجم معاملات مطابق روال همه ساله و تحت تاثیر تعطلات نوروز با کاهش محسوسی نسبت به اسفندماه ۱۳۹۴ مواجه گردید، با این حال رشد تعداد معاملات انجام شده در فروردین ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل، حکایت از تداوم رونق معاملاتی حاکم شده بر بازار مسکن از ابتدای زمستان سال ۱۳۹۴ دارد.

بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ نیز موید تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم است، به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۸ و ۱۱.۱ درصد رشد نشان می دهد.

 

مهر

بانک مرکزی: رونق معاملات مسکن ادامه دارد

http://www.bananews.ir/بعد از اینکه بانک مرکزی در سال گذشته پیش‌بینی کرد که تحولات در فضای اقتصادی کشور و همچنین افزایش تسهیلات اعطایی بانک‌ها در حوزه مسکن می‌تواند موجب رونق در این بخش شود، اولین پیش بینی آن در سال جاری نیز حاکی از تدوام رونق در بازار معاملات مسکن است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که در فروردین‌ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران به 59.18 واحد رسیده که بیانگر رشد 20.4 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران حدود چهار میلیون تومان بوده که در مقایسه با فروردین‌ماه سال گذشته 4.3 درصد رشد دارد.

در ماه مورد بررسی از میان مناطق 22‌گانه تهران نیز بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود 8.5 میلیون تومان و متعلق به منطقه یک و کمترین آن با حدود دو میلیون تومان به منطقه 18 اختصاص دارد.

این گزارش حاکی از آن است که در اولین ماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران حدود 9.8 و در کل مناطق شهری نزدیک به 11.1 درصد شد دارد. آن‌طور که بانک مرکزی توضیح داده است ماهیت قرار‌دادهای اجاره مسکن که غالبا یک ساله تنظیم می‌شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای آن از سیاست‌های کنترلی و مهار تورم، موجب رشد متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شد.

با توجه به افزایش حجم معاملات و متوسط قیمت هر متر خانه نسبت به فروردین سال قبل، بانک مرکزی اینگونه تحلیل کرده که هرچند در فروردین‌ماه سال جاری حجم معاملات مطابق روال همه ساله و تحت تاثیر تعطیلات نوروز با کاهش محسوسی نسبت به اسفندماه مواجه شده، اما با این حال رشد معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت از تداوم رونق معاملات حاکم شده بر بازار مسکن از ابتدای زمستان سال گذشته دارد.

این در حالی است که بانک مرکزی پیش تر نیز از به رونق افتادن بازار مسکن در سال جاری خبر داده بود. دلیل این بانک برای این پیش بینی این بود که با توجه به ثباتی که در متغیرهای کلان اقتصادی حاکم شده و از سویی دیگر تسهیلات جدیدی که در حوزه مسکن از طریق شبکه بانکی عرضه شده است می تواند عامل تحرک و رونق در بازار مسکن باشد.

 

ایسنا

واگذاری رایگان ۵۰۰ سند املاک علوی به خراسانی‌ها

http://www.bananews.ir/مدیر کل اجتماعی املاک علوی گفت: بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب ۵۰۰فقره اسناد واگذاری املاک علوی به واجدان شرایط منطقه مانه و سملقان استان خراسان شمالی اهدا می شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مسعود بهادران اظهار کرد: سال گذشته حدود 22 هزار فقره سند در 5 استان کشور با هدف حمایت از قشر کم برخوردار جامعه به واجدان شرایط اهدا شد.

وی ادامه داد:‌در اجرای مرحله جدید این طرح طی مراسمی با حضور ریاست بنیاد مستضعفان محمد سعیدی کیا استاندار خراسان شمالی ، امام جمعه و نماینده ولی فقیه ، فرماندار و جمعی از مسئولان منطقه ، اسناد واگذاری 500فقره واحد مسکونی در "کال ایمانی" منطقه مانه و سملقان در استان خراسان شمالی به هموطنان عزیز واجدان شرایط به صورت کاملا رایگان تقدیم خواهد شد.

 

تسنیم