یکشنبه10121393

http://www.bananews.ir
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

45 میلیون تومان بدهید مسکن ویژه تحویل بگیرید/ برخی قصد دارند با حاشیه‌سازی امتیاز مسکن ویژه را بخرند

http://www.bananews.ir/مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: در صورتی که متقاضیان قسط پنجم خود را که شامل 45 میلیون تومان است پرداخت کنند، می‌توانند واحد مسکن ویژه خود را تحویل بگیرند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،فریبرز واحدی با بیان اینکه تحویل واحدهای مسکن ویژه در گرو پرداخت 45 میلیون تومانی است، اظهار داشت: در صورتی که متقاضیان قسط پنجم خود را پرداخت کنند می‌توانند واحد مسکن ویژه خود را تحویل بگیرند.

وی در ادامه افزود: در 530 واحد مسکن ویژه‌ای که دو ماه گذشته افتتاح شده بود هر متقاضی که قسط پنجم خود را پرداخت کرده می‌تواند در همان روز واحد خود را تحویل بگیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه تمامی واحدهای مسکن ویژه دارای امکانات زیربنایی از جمله آب و برق و گاز هستند، گفت: این واحدها هیچ کم و کاستی ندارند و با بهترین کیفیت خدمات رفاهی به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

واحدی در ادامه اظهار داشت: برخی از دلالان و واسطه‌گران با حاشیه‌سازی قصد دارند امتیاز این واحدها را بگیرند در صورتی که متقاضیان می‌توانند با پرداخت 45 میلیون تومانی خود قرارداد را در یافت کنند و همان روز واحد مسکونی خود را تحویل بگیرند.

 

باشگاه خبرنگاران

بررسی لیزینگ مسکن در دولت/جلسات مشترک وزارت راه با بانک مرکزی

http://www.bananews.ir/وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک مرکزی و بانک مسکن در حال تهیه شیوه نامه لیزینگ مسکن است تا متقاضیان بتوانند با پرداخت اقساطی تا 80 درصد قیمت مسکن و سود توافقی، مالک یک آپارتمان شوند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبسته پیشنهادی انبوه سازان که پاییز امسال از سوی انبوه سازان به رئیس جمهور و وزارت راه و شهرسازی ارایه شد، وارد مراحل جدیدی شده است و کارشناسان این وزارتخانه در حال بررسی بخش هایی از این بسته هستند. یکی از موارد مهمی که در این بسته پیشنهادی آمده مربوط به لیزینگ مسکن است که انبوه سازان پیشنهاد داده بودند متقاضیان تا ۸۰ درصد قیمت مسکن را بصورت اقساطی بپردازند و سود هم به صورت توافقی و تفاهمی بین خریدار و فروشنده تعیین شود.

بر اساس این گزارش، این بسته پیشنهادی دهک‌های متوسط جامعه را هدف قرار گرفت تا عمده این قشر بتوانند با تسهیلات ۸۰ درصدی مسکن مورد نیاز را خریداری کنند. در این بسته آمده است که همکاری نظام بانکی با انبوه سازان و مالکان واحدهای تکمیل شده برای فروش واحدها به صورت لیزینگ، بدین توضیح که شخص انبوه ساز دارای ساختمان مسکونی، اداری، تجاری تکمیل شده (مالک)، توسط نظام بانکی تا ۸۰ درصد قیمت واحد را (بر اساس توافق بین خریدار و فروشنده) به صورت لیزینگ به خریدار واگذار می کند. نرخ لیزینگ حداکثر معادل نرخ تورم رسمی اعلامی توسط بانک مرکزی به علاوه ۴ درصد کارمزد بانک‌ها پیشنهاد می‌شود.

این روش می تواند حتی بین فروشندگان در کاهش بهای ملک ایجاد رقابت نیز بنماید؛ بدین توضیح که فروشنده مختار است نرخ لیزینگ خود را کمتر از نرخ تورم نیز اعلام کند. در این روش، بانک سند ملک را همزمان که فروشنده به نام خریدار می‌کند، در رهن خود می گیرد و در عوض اقساط فروشنده را براساس توافق بین خریدار و فروشنده در مواعد توافق شده به فروشنده پرداخت می‌کند و خریدار نیز موظف است اقساط خود را در مواعد مقرر به بانک بپردازد و در صورت تاخیر علاوه بر جریمه دیرکرد که مطابق ضوابط بانک به وی تعلق می گیرد، برای تضمین تعهدات خریدار نیز کل واحد در رهن بانک قرار دارد.

پیشنهاد می‌شود برای اجرایی کردن این راهکار کمیته ای مرکب از نمایندگان نهاد ریاست جمهوری، وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان تشکیل و دستورالعمل مربوطه تهیه و جهت اجرا به بانک ها ابلاغ گردد.

براساس این گزارش در حال حاضر جلسات هفتگی میان کارشناسان بانک مرکزی، بانک مسکن، وزارت راه و شهرسازی و انبوه سازان برگزار می شود تا راهکارهای اجرایی لیزینگ مسکن بررسی شده و برای اجرا ابلاغ شود.

 

مهر

دولت برنامه‌های مسکنی خود را شفاف کند

http://www.bananews.ir/نایب ربیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در حاشیه همایش مقررات ملی ساختمان برای نخستین بار در قبال شایعات مطرح شده پیرامون عملکرد وزیر راه و شهرسازی در حوزه مسکن در طول ماه‌های گذشته موضع‌گیری کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدرضا رضایی نماینده مردم جهرم هرچند اعلام کرد عملکرد دولت در ایجاد ثبات در بازارهای مختلف کشور قابل ستایش بوده و در حال حاضر می‌توان گفت در بسیاری از حوزه‌ها آرامشی نسبی حکمفرما شده اما در عمل هنوز بازار مسکن از این اقدامات سود مشخصی نبرده است.

به گفته وی دولت در ماه‌های گذشته با ارائه چند برنامه کلی صرفا طرح‌هایی را ارائه کرده که برای عملیاتی شدن نیاز به همفکری و تصویب در مجلس دارد که البته هنوز هیچ یک از آن‌ها به شکل رسمی به نمایندگان مجلس ارائه نشده است.

از این رو می‌توان نتیجه‌گیری کرد در حال حاضر بیش از آنکه دلیل اختلاف نظر مجلس با وزیر راه و شهرسازی در اقدامات صورت گرفته این وزارتخانه در ماه‌های گذشته باشد، بحث بر سر لزوم ارائه برنامه‌ای شفاف در حوزه مسکن است.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس رسما اعلام کرده که بازار مسکن هنوز نه تنها از رکود چندین ساله خود خارج نشده که حتی نبود یک عملکرد شفاف، برنامه‌ریزی و یا اظهار نظر درباره زمان خروج این بازار بسیار مهم از رکود خود را نیز دشوار کرده است. هرچند نماینده مردم جهرم درباره طرحی خاص و یا برنامه‌ای که باید وزیر راه و شهرسازی در رابطه با مسکن انجام دهد سخن نگفته اما رسما اعلام می‌کند برنامه‌های دولت در بازار مسکن نیاز به شفاف‌سازی دارد.

این انتقاد نمایندگان مجلس در طول ماه‌های گذشته از سوی برخی از کارشناسان بازار مسکن نیز مطرح شده است. دولت یازدهم و در راس آن وزارت راه و شهرسازی هرچند از ارائه طرح‌هایی چون افزایش تسهیلات خرید خانه، افزایش تسهیلات ساخت و نوسازی بافت‌های فرسوده و یا کلید خوردن طرح‌هایی مانند مسکن اجتماعی سخن گفته‌اند اما هنوز هیچ یک از آن‌ها به شکل رسمی و جامع آغاز به کار نکرده و حتی برخی از آن‌ها در اجرای کار به مقدماتی نیاز دارند که آن‌ها نیز برآورده نشده است. محدودیت منابع مالی بانک‌ها یکی از اصلی‌ترین اختلالات به وجود آمده در اجرای این طرح‌هاست که دولت باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی جدی کند.

هرچند در طول روزهای گذشته برخی گمانه‌زنی‌ها خبر از احتمال استیضاح وزیر راه و شهرسازی می‌داد اما سخنان نایب رییس کمیسیون عمران مجلس نشان می‌دهد که نه تنها فعلا خبری از استیضاح و یا برنامه‌ریزی برای آن وجود ندارد که نمایندگان مجلس در حال حاضر تنها از وزیر شفاف‌سازی در برنامه‌ریزی برای حوزه مسکن را می‌خواهند.

 

ایسنا

سرمایه‌گذاری 21000 میلیاردی بخش خصوصی در ساختمان‌سازی

http://www.bananews.ir/بخش خصوصی در بهار امسال بیش از 21 هزار میلیارد تومان در ساختمان‌های جدید سرمایه‌گذاری کرد و بیشترین سهم این سرمایه‌گذاری با حدود 76.9 درصد به ساختمان‌های "مسکونی" اختصاص داشت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر سه ماهه اول امسال مجموع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید مناطق شهری ایران به قیمت جاری حدود 21 هزار و 154 میلیارد تومان بود که 13.9 درصد نسبت به سه ماهه اول سال 1392 رشد دارد.

همچنین 46 درصد از سرمایه‌گذاری انجام شده از سوی بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید در سه استان تهران 28.6 درصد، اصفهان 9.3 درصد و خراسان رضوی 8.1 درصد انجام شده است که در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته سرمایه‌گذاری در این سه استان بین 15 تا 21 درصد رشد دارد.

بانک مسکن باید نقش ویژه برای تامین مالی بخش مسکن داشته باشد

http://www.bananews.ir/مدیر عامل بانک مسکن با تاکید بر اینکه، بانک مسکن باید نقش ویژه و پیشرو برای تامین مالی بخش مسکن مردم ایفا کندگفت: اگر این بانک بعنوان نهاد تامین مالی مسکن و یک بانک توسعه ای و تخصصی طبق اصل 44 قانون اساسی در این خصوص نقش اساسی داشته باشد، در بازار پول و بازار سرمایه ماموریت اصلی خویش را تحقق بخشیده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدهاشم بت شکن در خصوص تسهیلات مسکن با اشاره به ماهیت بلند مدت تسهیلات، ماهیت تعهدی سپرده ها، سهم بالای هزینه تامین مسکن در سبد بودجه ای خانوارهای متوسط جامعه گفت: الزام به تقسیط بلند مدت تسهیلات مسکن به طور حتم نیازمند تجهیز منابع به شکل بلند مدت و ارزان قیمت و همچنین تنوع ابزارها و نهادهای مختلف تامین مالی برای اقشار هدف است.

وی افزود: این ویژگی های متمایز بخش مسکن است که باید تدابیری برای تامین مالی مسکن بیندیشیم که همه این ویژگی های خاص را شکل دهد.

بت شکن با بیان اینکه، تامین مالی مسکن در طول زمان باید در دسترس آحاد مردم باشد، ادامه داد: بخش مسکن به دلیل ارتباط گسترده پسین و پیشین، اقتصاد کشور را به دلیل متغیرهای کلان و همچنین اقتصاد بخش، خانوار و بانک را تحت تاثیر قرار می دهد لذا این مسائل اهمیت تامین مالی مسکن و استراتژی های آن را دو چندان می کند.

وی همچنین سابقه 76 ساله بانک مسکن در حوزه تامین مالی بخش مسکن خانوار را مورد توجه قرار داد و گفت: بانک مسکن قصد دارد ابزارها و نهادهای تامین مالی که به شکل طبیعی در سال های قبل ایجاد شده و به دلایلی این ابزارها ادغام شده و یا کارکردهای خود را از دست داده باشد را مجددا احیا کند و این امر با همکاری وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دنبال خواهد شد.

بت شکن افزود: بانک مسکن سعی خواهد کرد با نهاد سازی و ابزارسازی جدید و ارایه به مراجع بالاتر همچون بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، بعنوان یک بانک دولتی کارکرد توسعه ای خود را ایفا کند و انجام این امر نیازمند بازبینی در بعضی روش ها و مقررات و نگاه های متفاوت بانک مرکزی است.

 

ایرنا