http://www.bananews.ir
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

بخشنامه افزایش وام مسکن مهر ابلاغ شد

http://www.bananews.ir/مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی مجوز افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر را به 6 بانک داده است، گفت: بررسی‌های ما هم نشان می‌دهد منابع در اختیار 6 بانک برای پرداخت تسهیلات 30 میلیون تومانی به 500 هزار واحد مسکونی کافی است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irسید علی اصغر میرمحمد صادقی در پاسخ به این سوال که چرا هنوز 6 بانک عامل پرداخت تسهیلات مسکن مهر، بخشنامه افزایش سقف تسهیلات تا 30 میلیون تومان را عملیاتی نکرده‌اند، اظهارداشت:‌ این بخشنامه به بانک مسکن و 5 بانک دیگر که در اوایل اجرای طرح مسکن مهر بانک عامل بوده‌اند، ابلاغ شده است.

وی افزود: بانک مرکزی مجوز افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر را به این بانک‌ها داده است و با توجه به اینکه منابع بانک مرکزی در اختیار بانک مسکن است و بررسی‌های ما هم نشان می‌دهد که منابع در اختیار این بانک برای پرداخت تسهیلات 30 میلیون تومانی به 500 هزار واحد مسکونی کافی است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: به خاطر اینکه بانک‌های دیگر هم بتوانند سقف تسهیلات را افزایش دهند، منابع بازپرداخت شده تسهیلات مسکن مجددا نزد آنها باقی می‌ماند و می‌توانند براساس آن تسهیلات پرداخت کنند.

 

فارس

مالک پاساژ علاءالدین احضار شد

http://www.bananews.irکمیسیون ماده 100 شهرداری تهران، با توجه به ساخت غیرقانونی طبقات هفتم و منفی3 مجتمع علاءالدین، حکم به تخریب این طبقه داد؛ حکمی که مالک مجتمع با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری نسبت به آن اعتراض کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمالک علاءالدین در شکایت تقدیمی خود به دیوان عدالت، درخواست صدور دستور موقت را نیز کرده بود که شعبه بدوی رسیدگی کننده با درخواست دستور موقت، موافقت کرد.

با توجه به صدور دستور موقت، پرونده خارج از نوبت در دستور رسیدگی شعبه دیوان قرار گرفت و پس از تبادل لایحه بین طرفین، شعبه بدوی، شکایت مالک علاءالدین نسبت به تصمیم کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران را رد کرد.

با رد شدن شکایت، هرچند مالک علاءالدین درخواست تجدید‌نظر خواهی کرد اما زمزمه‌ها برای تخریب طبقات غیرمجاز مجتمع بالا گرفت و علی‌اکبر بختیاری مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری درباره اجرای حکم کمیسیون ماده 100 قبل از قطعی شدن حکم دیوان گفت: درخواست تجدیدنظر، مانع اجرای حکم نیست.

این مقام مسئول در دیوان عدالت اداری توضیح داد: به‌خلاف پرونده‌های کیفری و حقوقی که به‌محض درخواست تجدیدنظر، رأی قابلیت اجرا ندارد، در دیوان عدالت اداری، قانون‌گذار به شاکی اجازه داده در مرحله تجدید نظر نیز درخواست صدور دستور موقت کند و همین قرینه، حاکی از قابل اجرا بودن رأی است.

به‌گفته بختیاری اگر شکایت شاکی در مرحله تجدید نظر پذیرفته شود، وی می‌تواند مطالبه خسارت کند.

در نهایت عوامل اجرای حکم شهرداری تهران، بامداد روز 12 دی ماه با حضور در مجتمع علاءالدین، واحدهای تجاری طبقات هفتم و منفی3 این مجتمع را تخریب کردند.

پرونده شکایت مالک علاءالدین از تصمیم کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران در دستور رسیدگی شعبه تجدید نظر دیوان قرار گرفت و شعبه رسیدگی کننده با توجه به اهمیت موضوع، طرفین دعوا را دعوت و توضیحات آنها را استماع کرد.

در این جلسه مالک مجتمع علاءالدین، بار دیگر درخواست صدور دستور موقت کرد که شعبه رسیدگی کننده نپذیرفت و قرار کارشناسی صادر کرد تا پس از اظهار نظر کارشناس، نسبت به صدور رأی اقدام کند.

بختیاری مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم درباره آخرین وضعیت این پرونده گفت: پرونده در مراحل کارشناسی قرار دارد و مقرر شده هفته جاری طرفین پرونده به‌همراه کارشناسان در شعبه حضور یابند تا موضوعات کارشناسی تبیین شود.

این مقام مسئول در دیوان عدالت اداری افزود: این جلسه در اصل یک جلسه توجیهی است تا کارشناسان بر اساس زوایای مدنظر رئیس و مستشاران شعبه، اقدام به کارشناسی و اظهار نظر کنند.

 

تسنیم

خانواده‌های دارای چند معلول صاحب خانه می‌شوند

http://www.bananews.irوزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در 18 ماه گذشته 28 هزار واحد مسکونی به مددجویان سازمان بهزیستی واگذار شده و امروز نیز شاهد واگذاری 2040 واحد مسکونی به صورت نمادین در استان‌های مختلف به این مددجویان هستیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلی ربیعی در آیین واگذاری 2040 واحد مسکونی به مددجویان سازمان بهزیستی عنوان کرد: 53 هزار واحد مسکونی برای واگذاری به مددجویان سازمان بهزیستی کشور در دست احداث است.

وی ادامه داد: در بحث نظام چندلایه رفاه اجتماعی، پایین‌ترین سطح، سطح حمایتی است که در گذشته شاهد آن بودیم که این موضوع منجر به توانمندسازی نمی‌شد اما اکنون زیر فعالیت‌های شورای عالی رفاه اجتماعی بحث توانمندسازی مطرح و پیگیری شده است که این برنامه‌ها شامل ایجاد اشتغال و واگذاری مسکن به بخش عظیمی از خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده است.

ربیعی ادامه داد: در موضوع مقابله با فقر شدید با مساله فقدان کالری و پروتئین روبرو بودیم که درصدد مقابله با آن و حل آن هستیم.

وی افزود: در بخش مسکن مهم‌تر از موضوع واگذاری مسکن، تعاملات و هماهنگی‌های میان بخشی صورت گرفته با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، خیرین، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان بهزیستی کشور در جهت هم‌افزایی هرچه بیشتر توان این نهادها بوده است.

ربیعی در ارتباط با تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان بهزیستی کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درخصوص واگذاری 20 هزار واحد مسکونی روستایی اظهار کرد: امیدواریم تا پایان سال آینده این 20 هزار واحد مسکن روستایی که 8500 مورد آن برای معلولان روستایی است به این افراد واگذار شود.

وی در پایان خبر داد: تلاش می‌کنیم تمامی خانواده‌های دارای بیش از دو معلول را دارای مسکن کرده و مشکلات مسکن آن‌ها را رفع کنیم.

 

ایسنا

باور فرهنگی غلط عامل عمر پایین ساختمان‌هاست

http://www.bananews.irیک کارشناس مسکن تاکید کرد: عامل پایین بودن عمر مفید ساختمان ها در کشور علاوه بر باور فرهنگی نادرست، به استفاده از مصالح نا مرغوب در کشور باز می گردد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمسعود نجفی اظهار کرد: این مساله به فرهنگ عادت شده در کشور باز می گردد که بعد از 20 یا 30 سال خانه‌ها را تخریب می کنند.

وی افزود: باور فرهنگی این است که اگر ساختمانی بیشتر عمر کند ارزشی ندارد و به عنوان خانه کلنگی از آن یاد می شود.

این کارشناس مسکن با بیان این که در کشورهای دیگر به هیچ عنوان تخریب ساختمان ها با این روند صورت نمی گیرد، گفت: در دیگر کشورها ‌فقط اجازه اصلاحات روی نمای ساختمان ها داده می‌شود.

وی تاکید کرد: در ایران مباحث مربوط به کنترل در روند ساخت و ساز به درستی وجود ندارد و روابط لازم برای اجرا و کنترل به درستی تعریف نشده و دست اندرکاران ساختمان از مصالح مرغوب استفاده نمی کنند؛ به گونه ای که ساختمان ها بعد از مدتی دچار فرسودگی می شوند.

نجفی با بیان این که هزینه ساخت در ایران از دیگر کشورها پایین تر است، گفت: وقتی هزینه کمتری برای ساخت یک ساختمان صرف می شود، ارزش کمتری دارد.

این کارشناس مسکن خاطرنشان کرد: در ایران ساختمان هایی مانند شهرک اکباتان که به دست خارجی ها ساخته شده از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.

 

ایسنا

فرمان بانک مرکزی برای تامین مسکن اقشار کم‌درآمد

BanaNews.irبعد از مصوبه دولت برای کمک به تامین مسکن اقشار کم درآمد و تعیین سازوکار آن در شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی نیز شبکه بانکی را به اجرای تعهدات قانونی خود در این رابطه فرا خواند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر اواخر مهر امسال هیات دولت برای تسریع در روند خانه‌دار شدن اقشار کم درآمد، طی مصوبه ای ضرورت تامین مسکن این اقشار را مورد توجه قرار داد و شرایطی را برای اعطای وام مسکن به آنها تصویب کرد.

در این مصوبه تاکید شد که به منظور احیاء، نوسازی و بهسازی مسکن در بافت‌های فرسوده، ناکارآمد و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی همچنین تامین مسکن گروه‌های کم درآمد و زوج های جوان تا سقف یک میلیون و 800 هزار واحد مسکونی تا پایان برنامه ششم حمایت های لازم انجام شود.