http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

حذف کد رهگیری تکذیب شد

http://www.bananews.ir/رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور با تکذیب حذف کد رهگیری قراردادهای املاک گفت: کد رهگیری حذف نشده و ضرورت دریافت آن مصوبه هیات وزیران است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حسام عقبایی گفت: دریافت کد رهگیری همه قولنامه ها و قراردادهای املاک از جمله خرید، فروش و اجاره از سال 1388 برای همه مشاوران املاک اجباری است و چنانچه کد رهگیری صادر نشود بر اساس ماده 28 نظام امور صنفی آن واحد صنفی پلمپ خواهد شد.

وی گفت : 120 هزار مشاور املاک در کشور فعال هستند که موظفند برای همه قراردادهای خود کد رهگیری صادر کنند .

 

تسنیم

نیمی از قراردادهای افراد با سازمان ملی زمین و مسکن اجرایی نشده است

http://www.bananews.ir/مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ۵۰ درصد از مجوزهای ساخت و ساز که از سوی این سازمان برای اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر شده، روی زمین مانده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمد پژمان در حاشیه راه‌اندازی یگان حفاظت از اراضی خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: رای گرفتن از دادگاه برای رسیدگی به پرونده تصرف اراضی ملی الزاما به رفع تصرف نمی‌انجامد.

وی بیان کرد: عمده پرونده‌های مربوط به تصرف اراضی ملی تنها در حد ادعای مالکیت زمین است و حتی در مواردی زمین با هدف احداث مسکن یا مکان ارائه خدمات از سوی این سازمان به بخش دولتی، عمومی یا خصوصی داده شده و براین اساس قراردادی بین دو طرف منعقد شده است.

وی اظهار کرد: این قراردادها موقتی است و فرد مقابل باید در مدت زمان تعیین شده زمین را از حالت فعلی خارج کرده و اقدام به احداث بنا در آن بکند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اکنون ۵۰ درصد از قراردادهایی که این سازمان با اشخاص حقوقی یا حقیقی برای احداث بنا در اراضی تخصیص یافته، منعقد کرده، عمل نشده است.

پژمان اظهار کرد: یکی از تکالیف یگان حفاظت از اراضی این سازمان اجرایی کردن رای‌هایی است که در محاکم قضایی در رسیدگی به پرونده‌های تصرف اراضی به نفع سازمان ملی زمین و مسکن صادر شده است.

وی افزود: این یگان یکی از اولویت های کاری خود را بر فسخ قراردادهایی که سازمان ملی زمین و مسکن با اشخاص حقیقی و حقوقی منعقد کرده و منجر به احداث بنا در زمین تخصیص داده نشده؛ قرار داده است.

پژمان در خصوص میزان رفع تصرف اراضی توسط این سازمان گفت: پرونده‌های تصرف یا رفع تصرف اراضی روز به روز در حال کم و زیاد شدن است اما چند هزار پرونده باز در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: خیلی از متصرفان برای تصرف بهانه می آورند و مدعی می‌شوند که براساس قانون اسلام اگر کسی زمینی را احیا کند می‌تواند مالکیت آن را داشته باشد در حالی که این بهانه ها واهی است و این موضوع با همکاری شورای حفظ حقوق بیت‌المال در حال پیگیری است.

از کل مساحت کشور، حدود ۸۵۰ هزار کیلومترمربع شامل حدود ۵۲ درصد، به عرصه‌های طبیعی و ملی اختصاص دارد که حفاظت از آن برعهده سازمان ملی زمین و مسکن است.

 

ایرنا

نامه بورسی آخوندی به جهانگیری/ برنامه جدید تحریک بازار مسکن

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان بورس از برنامه بازار سرمایه برای تحریک بخش مسکن خبر دادواعلام کرد: وزیر راه و شهرسازینامه‌ای برای عرضه ۱۰هزارمیلیاردتومان اوراق جدید رهنی به معاون اول رئیس جمهور ارسال کرده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد فطانت امروز در نشستی خبری با بیان اینکه دستورالعملی اوراق جدید رهنی توسط سازمان بورس ابلاغ شده و مراحل تصویب آن در ارکان مختلف صورت گرفته است، گفت: بانک مسکن درصدد است که ۳۰۰ میلیارد تومان از این طریق در بازار عرضه کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افرود: براساس نامه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به معاون اول رئیس جمهور عرضه ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق جدید رهنی پیش بینی شده است، البته باید این را بگویم که با تمهیدات صندوق‌های بازار بدهی از منابع بازار سرمایه منفک است و سازمان به نحوی عمل خواهد کرد که رشد بازار بدهی در کنار بازار سهام به طریقی باشد که آثار زیان باری در بازار سهام نداشته باشد.

رئیس شورای عالی بورس ادامه داد: مطالبات بانک مسکن بابت وام‌هایی که قبلا پرداخت کرده و مطالباتی که دارد در قالب فروش اوراق به نهاد واسط انجام می شود و سود حاصل از این کار به دارندگان اوراق تعلق می گیرد.

وی با بیان اینکه بازار مسکن که در حال حاضر دچار رکود است، می تواند از طریق منابعی که از این طریق جذب می‌کند دچار تحریک شود و این اوراق بخش مسکن را تحریک می کند، افزود: براساس برنامه ریزی‌ها، قرار است که اوراق در سال‌جاری بر روی تابلو قرار گیرد. به دلیل اینکه برای اولین بار است که این اقدام صورت می گیرد، نیاز است تمام افرادی که به نحوی در زمینه سازی برای آمدن اوراق به بازار دخیل هستند، همکاری داشته باشند تا بتوانیم اوراق را در بازار عرضه کنیم.

فطانت خاطرنشان کرد: برای عرضه اوراق در بورس و فرابورس تفکیک قائل نیستیم و ابزار صکوک و بازار بدهی توامان در بورس و فرابورس باید عرضه شود و رشد کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی از برنامه های بورس را کمک به تعیین تکلیف بدهی دولت به شرکت‌ها ذکر کرد و افزود: یکی از بزرگترین مطالبات را شرکت مپنا داشت که در قالب اسناد خزانه اسلامی تعیین تکلیف شد. رقم ۱۴۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه ۹۵ پیش بینی شده و با تصویب مجلس در بازه دو تا سه ساله وضعیت مطالبات دولت که دغدغه همگان است، حل خواهد شد، حل شدن این موضوع تحریک اساسی در شرکت‌ها و گروه های بانکی بورس ایجاد می کند.

دلیل افزایش دو هزار واحدی شاخص

وی در مورد افزایش دو هزار واحدی روزانه شاخص بورس گفت: براساس وعده های صورت گرفته، باز کردن دامنه نوسان به حجم مبنا انجام شده است. اینکه بازار دارد با سرعت بیشتری تخلیه می کند و شاهد رشد دو هزار و هزار واحدی و کم و بیشتر شاخص کل بورس هستیم، نتیجه این اقدامات است و مطالباتی که در این زمینه از سازمان بورس وجود داشت، در حال به نتیجه رسیدن است.

فطانت با بیان اینکه دوران سختی را به لحاظ تاریخی در یک سال اخیر در بازار سرمایه به پایان رساندیم، گفت: این دوره از سخت ترین دوران تاریخی بورس با بزرگترین ابهامات بود که سپری شد. تحریم ها به عنوان ریسک بالایی برای سهامداران و سرمایه گذاران مطرح بود که پس از برجام این ریسک برطرف شد و کاهش هزینه نقل و انتقال به عنوان نکته مهمی در حال حاضر مطرح است.

وی ارزش بازار را ۴۲۰ هزار میلیارد تومان (۱۲۰ میلیارد دلار) اعلام کرد و گفت: شاخص کل بورس در ابتدای امسال ۶۲ هزار و ۴۰۰ واحد بود که در حال حاضر به ۷۷ هزار و ۷۰۰ واحد با رشد ۲۵ درصدی رسیده است. شاخص کل هم وزن بورس از ۱۰ هزار و ۸۷۵ واحد در ابتدای امسال به ۱۲ هزار و ۵۶۲ واحد با رشد ۲۷ درصدی رسیده است.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: شاخص قیمت افزایش ۸ درصدی، شاخص کل فرابورس افزایش ۲۲ درصدی، ارزش بازار بورس ۳۲۰ هزار میلیارد تومان و ارزش کل فرابورس به ۹۵ هزار میلیارد تومان می رسد.

فطانت گفت: افزایش حجم معاملات فرابورس به خاطر رشد و رونق بازار بدهی بوده است، همچنین حجم معاملات بورس و فرابورس به هم نزدیک شدند و ارزش معاملات آنها به ۳۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بالغ شد. متوسط معاملات روزانه در ابتدای سال تا بیستم دی ماه امسال ۱۰۰ میلیارد تومان بود که به ۳۸۵ میلیارد تومان رسیده است. این نشان می دهد که نقدینگی از بین بازارهای رقیب بازار سرمایه را ترجیح داده است.

سرمایه گذاران خارجی در بورس

وی حجم معاملات روزانه سرمایه گذاران خارجی را دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: ارزش بازار سرمایه گذاران خارجی به ۵۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گفته رئیس سازمان بورس حجم تامین مالی بازار سرمایه به ۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده و پیش بینی می شود که به ۳۰ هزار میلیارد تومان تا پایان سال برسد. در سال جاری تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی منتشر شده است. همچنین ۵۱۴ میلیارد تومان عرضه اولیه در بورس و فرابورس داشته ایم که متعلق به ۱۳ شرکت بوده است.

فطانت گفت: از ابتدای سال تاکنون جمع تامین مالی از طریق صندوق های سرمایه گذاری به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده و پیش بینی می شود که امسال حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بازار سرمایه صورت گیرد که به عنوان یک رکود ثبت می شود. ۶۵۰ هزار نفر در صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کرده اند.

رئیس شورای عالی بورس به فروش ۱۶۰ میلیارد تومان اوراق استصناع طی سال جاری در بازار سرمایه اشاره و تصریح کرد: در هفته های گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان تامین مالی بخش نفت از طریق اوراق در بازار سرمایه را شاهد بودیم. پیش بینی می شود که طی دو سه سال آینده بازار اوراق بدهی رشد قابل توجهی را پیدا کند.

وی با اشاره به وعده ای که پیش از این برای برطرف شدن ابهامات و ریسک های سیستماتیک از طریق کمیته تصویب بازار سرمایه داده بود اشاره کرد و گفت: بازگشایی نماد پتروشیمی ها، کیفی سازی، کاهش بهره مالکانه و امید به بهبود آن بیش از رقم فعلی در کاهش ابهامات و ریسک های سیستماتیک کمک کرده است.

راه‌اندازی بازار مشتقات ارزی پس از تک نرخی شدن ارز

فطانت درباره آخرین وضعیت راه اندازی بازار مشتقات ارزی با توجه به برنامه دولت برای اجرای ارز تک نرخی ۶ ماه پس از برجام گفت: بازار ارز از نرخ های متعددی پیروی می کند اما جمع بندی های کارشناسی در سازمان بورس این است که این بازار پس از یکسان سازی صورت گیرد گرچه از لحاظ نرم افزاری، سخت افزاری و دستورالعمل ها آمده ایم.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه با فرض عدم اجرای یکسان سازی نرخ ارز، بازار مشتقات ارزی قابلیت اجرا دارد اما دارای پیچیدگی هایی است که ممکن است در برخی موارد به نقض غرض منجر شود افزود: بانک مرکزی اجرای یکسان سازی نرخ ارز را متعهد شده و ما هم زمینه های ایجاد بازار مشتقات ارزی را فراهم کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: روز گذشته یکی از مباحث کمیته فرعی شورای عالی بورس الزامات راه اندازی بازار مشتقات ارزی بود، این در حالی است که ما با جدیت در حال کار و بررسی بر روی این موضوع هستیم و با تک نرخی شدن ارز راه اندازی بازار مشتقات ارزی امکان پذیر خواهد شد.

فطانت در ادامه با اشاره به معاملات بورس کالا و انرژی گفت: حجم معاملات فیزیکی بورس کالا ۱۹ میلیون تن به مبلغ ۲۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است و بازار مشتقه بورس کالا ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است. بازار فیزیکی بورس انرژی نیز تا کنون شاهد معامله ۱۸۰۰ میلیار تومان کالا بوده است و در بازار مشتقه بورس انرژی، برق ۷۱۹ میلیارد تومان و نفت کوره ۱۶۷ میلیارتومان معامله شده است.

فطانت درخصوص سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا نیز گفت: سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی به عنوان یک رخداد با اهمیت، اجرایی شد که امیدواریم این روند اساسی در سایر محصولات نیز تعمیم پیدا کند.

 

مهر

هزینه ۱۰ میلیون تومانی برای دریافت وام ۶۰ میلیونی مسکن/موافقت اولیه با جعاله ۲۰ میلیونی

http://www.bananews.ir/معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه با بیان این‌که مصرف‌کنندگان وام جُعاله را برای دریافت وام ۶۰ میلیون تومانی هزینه می‌کنند،گفت: با ۱۰ میلیون تومان امکان تعمیرات اساسی واحد مسکونی وجود ندارد، به همین دلیل به‌دنبال افزایش این وام به ۲۰ میلیون هستیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حامد مظاهریان با اشاره به این‌که به دنبال وارد کردن محرک‌های جدید به بخش مسکن از افزایش رقم تسهیلات تعمیر مسکن به‌عنوان یکی از محرک‌ها نام برد و افزود: امیدواریم بانک مرکزی با افزایش وام جعاله مسکن به 20 میلیون تومان موافقت کند.

وی با بیان این‌که استقبال از وام 60 میلیون تومانی مسکن باعث افزایش قیمت اوراق حق‌ تقدم شد، اظهار کرد: مصرف‌کنندگان عملا همه وام 10 میلیون تومانی جعاله را بابت خرید اوراق هزینه می‌کنند.

وی با اشاره به بی‌اثر بودن مبلغ 10 میلیون تومانی وام تعمیر مسکن، گفت: با 10 میلیون تومان امکان تعمیرات اساسی واحد مسکونی وجود ندارد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه از نظر موافق وزارت راه و شهرسازی برای افزایش 2 برابری وام جُعاله مسکن خبر داد.

 

ایسنا

رونق مسکن در گرو افزایش سرانه ملی

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن، ایجاد رونق، افزایش قیمت، حضور سرمایه‌گذاران و افزایش تولید را زنجیره خروج از رکود مسکن دانست و گفت: اگر دولت نتواند سرانه تولید ملی را بالا ببرد بخش مسکن حتی در صورتی که سال آینده وارد رونق شود مجددا به رکود برمی‌خورد.