Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

اطلاعیه جدید درباره مسکن ویژه تهرانسر

http://www.bananews.ir/اداره راه و شهرسازی استان تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که به دلیل تفاوت موجود در قیمت تمام شده، پروژه‌های دارای اسکلت فلزی قیمت تمام شده بالاتری نسبت به پروژه‌های با اسکلت بتونی دارند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irاداره کل راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرد: به اطلاع متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر می‌رساند به دلیل تفاوت موجود در قیمت تمام شده و مبلغ قراردادهای پایه منعقده با پیمانکاران اسکلت فلزی و اسکلت بتونی، پروژه‌های دارای اسکلت فلزی قیمت تمام شده بالاتری نسبت به پروژه‌های با اسکلت بتونی دارند.

بنابراین این مبلغ قبل از مرحله انتخاب واحد محاسبه و اعلام خواهد شد تا متقاضیان قبل از انتخاب واحد از قیمت تمام شده واحد مسکونی مورد انتخاب خود مطلع شوند. بدیهی است سعی خواهد شد این مبلغ به حداقل ممکن رسانیده شود.

همچنین مرغوبیت قطعه زمین بلوک و طبقه مورد انتخاب متقاضیان نیز با نظر کارشناسان رسمی دادگستری در قیمت تمام شده اعلامی لحاظ شده و بدیهی است بلوک ها و واحد های مختلف دارای اختلاف قیمت نسبی نسبت به یکدیگر خواهند بود.

 

مهر

"وام ودیعه مسکن" به 15 میلیون تومان افزایش یافت/ موافقت بانک مرکزی با درخواست وزارت راه و شهرسازی

http://www.bananews.ir/وام ودیعه مسکن تا رقم 15 میلیون تومان برای اجاره کردن واحد مسکونی به متقاضیان پرداخت می‌شود تا هم‌زمان سازمان مدیریت شهری و وزارت راه و شهرسازی بتوانند هرچه سریع‌تر این مناطق را بهسازی کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبافت فرسوده در مناطق شهری سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده و به دو قسمت تقسیم می‌شود.

سهم اول، شامل 76 هزار و 442 هکتار است که شامل سکونتگاه‌های رسمی و تاریخی می‌شود و در این مناطق جمعیتی بالغ بر 11 میلیون نفر ساکن هستند.

سهم دوم، نیز شامل 53 هزار هکتار است که شامل سکونتگاه‌های غیررسمی است و جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر ساکن هستند.

بر اساس این گزارش، 30 درصد از بافت‌های شهری کشور فرسوده هستند که 25 درصد از جمعیت شهری را شامل می‌شوند.

گفتنی است، از این 30 درصد تنها 5 درصد نوسازی و بهسازی شده و یکی از دلایل کم‌کاری نوسازی و بهسازی کمبود منابع و ناکافی بودن تسهیلات است.

لازم به ذکر است، به دلیل طبقات اقتصادی این مناطق در بافت‌های فرسوده و مساحت گسترده این بافت‌ها نیاز به منابع مالی بسیار گسترده وجود دارد.

در حال حاضر 30 میلیون تومان وام برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده پرداخت می‌شود که در صورت تایید بانک مرکزی و همکاری بانک‌های عامل تسهیلات افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، علاوه بر پرداخت تسهیلات از سوی 6 بانک عامل و بانک مسکن، تسهیلات ودیعه مسکن نیز از سوی بانک توسعه تعاون پرداخت می‌شود که این یکی از راهکارهای دولت برای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده است.

لازم به ذکر است که وام ودیعه مسکن تا رقم 15 میلیون تومان برای اجاره کردن واحد مسکونی به متقاضیان پرداخت می‌شود تا هم‌زمان سازمان مدیریت شهری و وزارت راه و شهرسازی بتوانند هرچه سریع‌تر این مناطق را بهسازی کنند.

در حال حاضر خبرهای مبنی بر افزایش تسیلات خرید مسکن به 60 تا 80 میلیون از سوی صندوق سرمایه گذرای مسکن منتشر شده است.

بر همین اساس، متقاضیان با سرمایه گذاری پس اندازهای خود بعد از مدتی می‌توانند این تسهیلات را با مبلغ 80 میلیون تومان دریافت کنند.

شایان ذکر است، بانک مرکزی نیز با این درخواست وزارت راه و شهرسازی موافقت کرده است.

 

باشگاه خبرنگاران

قیمت تسهیلات مسکن با افزایش عرضه متعادل می‌شود

http://www.bananews.ir/مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه تقاضا در بخش تسهیلات مسکن واقعی است، تقویت بخش عرضه را به عنوان مهمترین راهکار فرابورس و بانک مسکن برای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irامیر هامونی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده در جلسه‌ای که به منظور ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن برگزار شد، این تصمیمات را به منظور افزایش و تقویت عرضه اوراق ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه سازمان بورس، بانک مسکن، شورای‌عالی بورس و فرابورس متفق‌القول بر این عقیده بودند که نوسانات اوراق تسهیلات مسکن ناشی از افزایش تقاضا در بازار این اوراق بوده و ربطی به سفته بازی یا نوسان‌گیری ندارد چرا که با اعمال محدودیت فروش اوراق تا 2 ماه پس از خرید و کاهش جذابیت این اوراق برای نوسان‌گیران، روند افزایشی قیمت‌ها همچنان تداوم داشته و همین امر افزایش تقاضا در این بازار را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نمی‌توان یکی از دلایل افزایش قیمت اوراق را انتشار خبر افزایش تسهیلات در بخش مسکن دانست، توضیح داد: وام‌هایی که اخیرا بیان شده قرار است تا 60 یا 80 میلیون در بخش مسکن ارایه ‌شود، اصلا ربطی به اوراق تسهیلات مسکن ندارد و این اخبار مربوط به طرح جدیدی با عنوان صندوق پس‌انداز خرید مسکن است، بنابراین اگر سرمایه‌گذاران با هدف افزایش سقف وام 35 میلیون تومانی خرید و 10 میلیون تومانی جعاله برای خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند، اشتباه کرده‌اند و در حال حاضر تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن وجود ندارد.

هامونی با بیان اینکه انتشار مستقیم اوراق «تسه» به پشتوانه مطالبات بانک مسکن یکی از تصمیات گرفته شده برای ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن، است، افزود: این طرح که منجر به افزایش عرضه اوراق می‌شود، پس از بررسی‌های بانک مسکن و با هماهنگی بانک مرکزی و سازمان بورس و همچنین پیگیری‌های فرابورس ایران به زودی اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس ایران از راه‌اندازی صندوقی با درآمد ثابت به منظور بازارگردانی اوراق تسهیلات مسکن خبرداد و خاطرنشان کرد: این صندوق قرار است با سود تضمین شده ضمن تجهیز منابع خود از طریق جمع‌آوری سرمایه‌های سرمایه‌گذاران، در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده و امتیاز تسهیلات مسکن ناشی از این سپرده‌گذاری را در بازار فرابورس عرضه کند.

به گفته وی این صندوق می‌تواند با تحدید دامنه نوسان و همچنین بازارگردانی اوراق، به ایجاد و حفظ تعادل در این بازار کمک کند و از طرف دیگر با بالا بردن منابع بانک مسکن، قدرت این بانک را برای انتشار اوراق بیشتر افزایش خواهد داد.

بن ابر اعلام فرابورس ، هامونی همچنین به دیگر راهکار ارایه شده برای تقویت بخش عرضه اوراق تسهیلات مسکن اشاره کرد و افزود: سازمان بورس برای سرعت بخشیدن به تجهیز منابع بانک مسکن و افزایش قدرت اعطای وام توسط این بانک ظرف چند روز آینده بخشنامه‌ای را صادر خواهد کرد که طی آن تمامی صندوق‌های با درآمد ثابت که پیش از این مجوز گرفته‌اند، مجاز خواهند بود تا منابعشان را در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده و بخشی از پرتفوی خود را به فروش اوراق تسهیلات مسکن که ناشی از این سپرده‌گذاری در بانک مسکن است اختصاص دهند.

مدیرعامل فرابورس ایران در پایان ابراز امیدواری کرد تصمیات اتخاذ شده به زودی روند معاملات اوراق تسهیلات مسکن را متعادل کرده و نوسانات بالای این اوراق را کاهش دهد.

 

ایسنا

ایجاد یگان حفاظت اراضی در سازمان ملی زمین و مسکن

http://www.bananews.ir/بر اساس طرح اولیه ارائه شده به ستاد کل نیروهای مسلح، نیروی انتظامی موافقت کرد یگان حفاظت اراضی در سازمان ملی زمین و مسکن به صورت آزمایشی به مدت سه سال ایجاد شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irشورای برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی که امروز با حضور عباس آخوندی و معاونان وی در ستاد وزارتخانه تشکیل شد، به بررسی ماده 233 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394 1390) مبنی بر به تشکیل یگانهای حفاظت پرداخت.

در این نشست نماینده سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به بند هفتم ماده6 اساسنامه سازمان ملی زمین و مسکن مبنی بر اعمال تصدی حقوق مالکیت نسبت به اراضی و املاک دولتی در اختیار به نمایندگی از دولت از قبیل شناسایی، حفاظت و نظارت، نقشه برداری، تجمیع، تفکیک و افراز آنها و طرح تعقیب و دفاع از دعاوی مربوط براساس سیاست های ابلاغی وزارت مسکن و شهرسازی با رعایت قوانین و مقررات مربوط اعلام کرد: در ماه پایانی تابستان یگان حفاظت اراضی در سازمان ملی زمین و مسکن شروع به کار می کند.

در چند سال اخیر حفاظت اراضی در سازمان ملی زمین و مسکن از طریق شرکت های بخش خصوصی با هزینه ای حدود 15 میلیارد تومان در سال انجام می شده است که انجام این امور پرونده‌های رفع تصرف اراضی را می تواند کم کند.

بنابر این گزارش بر اساس ماده‌ 13 قانون‌ زمین‌ شهری‌ مصوب‌ 22/6/1366 هرگونه‌ دخل‌ و تصرف‌ و تجاوز به‌ اراضی‌ شهری‌ متعلق‌ یا منتقل‌ شده‌ به‌ دولت‌ و شهرداریها و یا احداث‌ هرگونه‌ بنا بدون‌ پروانه‌ مجاز و یاهرگونه‌ نقل‌ و انتقال‌ به‌ موجب‌ اسناد عادی‌ و یا رسمی‌ و تفکیک‌ و افراز اراضی‌ مزبور و یا هرگونه‌ عملی‌ برخلاف‌ این‌ قانون‌ جرم‌ شناخته‌ می‌شود و با متجاوزین‌ براساس‌ تبصره‌ 2 ماده‌ 148 اصلاحی‌ قانون‌ (اصلاح‌ و حذف‌ موادی‌ از قانون‌ ثبت‌ اسناد و املاک‌ مصوب‌ 1310 و اصلاحات‌ بعدی‌ آن) مصوب‌ 31 4 1365 مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ رفتار می‌شود.

همچنین بر اساس ماده233 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394 1390) دستگاههای اجرایی می‌توانند پس از کسب موافقت و مجوز ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به تشکیل یگانهای حفاظت اقدام کنند. این یگانها از نظر به‌کارگیری سلاح و مهمات تابع ضوابط نیروهای مسلح هستند و با رعایت ضوابط نیروی انتظامی تحت نظر دستگاه ذی‌ربط اداره خواهندشد.

شرح وظایف و اختیارات و سازماندهی و چگونگی تسلیح این یگانها و آموزش و انتصاب فرماندهی هر یک از این یگانها و چگونگی ارتباط آنها با نیروی انتظامی و نظارت بر عملکرد آنها به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح می‌رسد.

ذکر این نکته ضروری است که نشست شورای برنامه ریزی وزارت راه وشهرسازی در جلسه امروز خود به بررسی راهبردهای بهره وری در بخش حمل و نقل و مسکن و شهرسازی پرداخت.

تاکید بر عملیاتی شدن طرح های ارتقا بهره وری، گرفتن مشاور بین المللی و متخصص و مجرب در حوزه زیربخش های راه وشهرسازی از موارد طرح شده در این نشست بود.

 

ایسنا

قيمت "اوراق مسکن" ارزان می شود

http://www.bananews.ir/معاون وزير راه و شهرسازي، کاهش سرمايه گذاري در بخش مسکن را نگران کننده خواند و درباره افزايش قيمت اوراق مسکن در فرابورس، گفت: تمهيداتي در نظرگرفته ايم که اميدواريم در چند هفته آينده قيمت اوراق وام مسکن ارزان شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحامد مظاهريان گفت : تصميم هايي گرفته شده است که بايد پس از اجرايي شدن اطلاع رساني شود.

بنابراين گزارش قيمت هر برگ امتياز اوراق مسکن که دي ما سال گذشته 38 هزار تومان بود ، در روزهاي اخير به بيش از از 97 هزار تومان رسيده است.

قيمت اوراق وام مسکن در هفته گذشته با افزايش مواجه شد و به بيش از 8 ميليون تومان براي وام 45 ميليون توماني مسکن رسيد که قدرت خريد را کاهش مي‌‌دهد.

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به رکود بازار مسکن، افزود: کاهش سرمايه گذاري در بخش مسکن نگران کننده است چون در ديگر بخش هاي اقتصاد مانند اشتغال هم تاثير گذار است.

کارشناسان معتقدند تقاضا براي خريد اوراق تسهيلات مسکن بسيار بيشتر از عرضه بوده و به همين دليل، بازار با کمبود اوراق روبروست.

محمد کفاش پنجه شاهي ، مدير عامل کارگزاري بانک مسکن اظهار داشت: در پي افزايش تقاضا براي خريد اين اوراق و استفاده از آن، آمار معاملات و قيمت اين اوراق افزايش يافته است و تقاضاي خريد از اين اوراق که هر ماه صادر مي شد، بيشتر شده و عرضه کمتر از تقاضاست.

وي ادامه داد: وام مسکن نيز از 25 به 45 ميليون تومان رسيده و تقاضا از ارديبهشت ماه براي خريد مسکن افزايش يافته است.

کفاش متذکر شد: نماد اوراق تسهيلات مسکن به صورت ماهانه بازگشايي مي شود و هم اکنون مصرف اين اوراق بيشتر از انتشار آن است به اين دليل که غير از افراد متقاضي خريد مسکن، انبوه سازان نيز از اين وام بهره مي برند.

ابراهيم عنايت، مدير عامل کارگزاري بانک پارسيان هم درباره افزايش قيمت اوراق تسهيلات مسکن اظهار داشت: نوسان قيمت مسکن پس از تعطيلات نوروز بسياري از قشر متوسط جامعه را براي خريد مسکن به عنوان پس انداز ترغيب کرده است و اين قشر براي افزايش توانايي خود براي خريد روي به وام هاي مسکن آورده اند.

وي در باره تمهيدات فرابورس در اين زمينه افزود: فرابورس تمام کارهايي را که بايد براي اين بازار به خرج مي داد ، انجام داده است در حالي که فرابورس نه ناشر اين اوراق است نه دارنده اين اوراق.

عنايت ادامه داد: باتوجه به تمام تلاش هاي فرابورس، مکانيزم خاصي که اين اوراق دارد و در بانک مسکن طراحي و در بانک مرکزي تأييد شده نشان دهنده اين است که درخواست براي معاملات مسکن افزايش دارد.

مدير عامل کارگزاري بانک پارسيان خاطرنشان کرد : البته سابق بر اين دلالي هايي در اين اوراق ديده مي شد اما با قوانين سازمان بورس و تمهيدات فرابورس به مراتب جلوي اين دلالي ها گرفته شده است.

وي در باره نامتعادل بودن عرضه و تقاضاي اين اوراق گفت : تقاضاي بيش از عرضه ، بازار را مجاب به افزايش قيمت اين اوراق کرده است در حالي که فرابورس در جلسه خود با حقوقي ها از آنها درخواست کرد همه اوراق تسهيلات مسکن خود را عرضه کنند.

 

باشگاه خبرنگاران