سه شنبه11061393

Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

وام مسکن روستایی 3 میلیون تومان افزایش یافت

http://www.bananews.ir/مبلغ وام خرید مسکن روستایی که از سال گذشته در حال بررسی برای افزایش بود نهایتا افزایش یافت اما نه طبق آنچه مسئولان بنیاد مسکن درخواست کرده بودند چراکه طبق این درخواست، وام مسکن روستایی باید 18 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شد اما هیات وزیران سقف این وام را 15 میلیون تومان اعلام کردند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی ساخت و ساز مسکن روستایی از سال گذشته به دنبال افزایش مبلغ وام مسکن بود و بر اساس پیگیر‌هایی که در این زمینه صورت گرفت مسئولان این بخش به دنبال افزایش شش میلیون تومانی مبلغ این وام بودند و به گفته مسئولان قرار بود این وام از 12 میلیون تومان به 18 میلیون تومان افزایش یابد اما بر اساس موافقت هیات وزیران سقف بانکی مسکن روستایی 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

در جلسه هیات دولت که عصر روز گذشته به ریاست رییس جمهوری برگزار شد، گزارشی از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره وضعیت مسکن روستایی به دولت ارائه شد و هیات وزیران جهت نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد روستایی در سال جاری با اختصاص سقف 15 میلیون تومان تسهیلات بانکی برای هر واحد موافقت کردند.

بر این اساس، دولت با اختصاص مبلغ ۶۵۱ میلیارد ریال اعتبار جهت بازسازی و جبران خسارت و کمک به بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی و تامین لوازم خسارت دیده ناشی از زلزله اخیر در استان ایلام موافقت کرد و همچنین با تصمیم دولت مبلغ 1657 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت نیز به آسیب دیدگان ناشی از این زلزله اختصاص یافت.

از سال 86 که سقف تسهیلات مسکن روستایی به 6.5 میلیون تومان افزایش یافت مقرر شد بر اساس قانون، سالانه 15 درصد به این مبلغ اضافه شود.

 

ایسنا

بازار مسکن به‌راحتی از رکود خارج نمی‌شود/ پیشنهاد پرداخت متغیر اقساط بانکی

http://www.bananews.ir/عضو شورای عالی بورس و مشاور عالی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن به راحتی از رکود خارج نمی‌شود، گفت: اگر نرخ تورم کاهش یابد، پرداخت نرخ‌های سود ثابت برای خانوار غیرقابل تحمل می‌شود؛ بنابراین می توان نرخ‌ها را متناسب با روند تورم به صورت متغیر (رهن با نرخ متغیر) تعیین کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحسین عبده تبریزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مسکن در شرایط فعلی می تواند به عنوان لوکوموتیو حرکت اقتصاد کشور عمل کند؛ به ویژه این که مسکن ارزان قیمت می تواند تحرکی را پدید بیاورد، افزود: اگر مسکن ارزان قیمت به درستی شکل گیرد، بسیاری از نیازهای خانوار به ویژه خانه اولی ها مرتفع خواهد شد.

مشاور وزیر مسکن ادامه داد: به رغم کاهش نرخ رشد جمعیت، نرخ رشد خانوار کاهش پیدا نکرده و بعد خانوار کوچک شده است. به عنوان مثال، بعد خانوار در سال 55 حدود 5.5 درصد بود که این رقم در سال 92-93 به حدود دو درصد رسیده؛ بنابراین هنوز مسکن برای خانه اولی ها مورد نیاز است.

وی در مورد پیش بینی زمان خروج مسکن از رکود گفت: پیش بینی اینکه مسکن چه زمانی از رکود خراج می‌شود، مشکل است. مسکن گران‌قیمت کلانشهرها به لحاظ اینکه با افزایش تولید مواجه است، به این آسانی از رکود خارج نمی‌شود، مسکن تجاری نیز همین وضعیت را دارد.

نگرانی بانک مرکزی در مورد وام 80 میلیونی مسکن

تبریزی در مورد آخرین وضعیت وام 80 میلیونی مسکن گفت: مبلغ وام هنوز بین وزارت راه و بانک مرکزی مورد بحث است. بانک مرکزی برای پرداخت وام‌های بزرگ برای خرید مسکن بحثی ندارد اما نگران این است که اقساط آن قابل تحمل نباشد.

عضو شورای عالی بورس ادامه داد: برای اینکه اقساط مسکن قابل تحمل باشد، دولت باید تفاوت سودی بین 14 درصد و سود جاری بانک‌ها که هم اکنون 22 تا 25 درصد است را بپردازد. بحث این است که دولت باید بتواند چنین رقمی را پرداخت کند و هر چقدر رقم تسهیلات پرداختی بالاتر برود، پرداخت این مابه التفاوت توسط دولت سخت‌تر می‌شود.

وی در مورد رقم اقساط ماهانه پرداختی وام مسکن گفت: در شرایط حاضر مبلغ یک میلیون تومان رقم زیادی برای قسط ماهانه یک وام مسکن زیاد نیست و حتی بازپرداخت دو برابری تسهیلات دریافتی در طول 15 سال هم رقم بالایی نیست، این در حالی است که هنوز تورم کاهش نیافته است و همچنان تورم را خواهیم داشت.

مشاور عالی وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اگر واقعاً تورم کاهش یابد، پرداخت نرخ‌های سود ثابت برای خانوارها غیرقابل تحمل می تواند باشد. از این نظر بانک مسکن طراحی های متغیری را برای اقساط ماهیانه وام‌ها در نظر می گیرد و متناسب با تورم تغییرات دو تا سه درصدی را بر روی نرخ‌های سود اعمال می‌کند.

تبریزی پیشنهاد کرد در این صورت بازپرداخت تسهیلات به صورت رهن با نرخ متغیر باشد، یعنی هر سالی که تورم بالا رفت قسط بانکی هم بالا برود و هر سال که پایین آمد قسط بانکی پایین بیاید که این مورد هم اکنون در بسیاری کشورها اعمال می‌شود و در ایران هم می توانیم از این شیوه تقلید کنیم.

 

مهر

35 هزار متقاضی نوسازی پشت درهای بانک/ پیشنهاد افزایش وام بافت فرسوده به حداقل 50 میلیون تومان

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه 35 هزار متقاضی وام بافت فرسوده پشت درهای بانک برای دریافت وام مانده‌اند، گفت: پیشنهاد ما برای افزایش سقف تسهیلات بافت فرسوده حداقل 50 میلیون تومان است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدسعید ایزدی در نشستی خبری در خصوص تسهیلات بافت فرسوده اظهار داشت: متاسفانه دولت یازدهم با مشکل بزرگی در تامین منابع مالی مواجه است و بانک‌های عامل تسهیلات بافت فرسوده را نمی پردازند.

وی افزود: در سال 91 و 92 هر سال باید 200 هزار واحد تسهیلات به بافت فرسوده اعطا می شد اما متاسفانه تاکنون فقط 53 هزار واحد تسهیلات داده شده است.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه تدابیری را اندیشیده ایم تا پرداخت وام ودیعه مسکن را شروع کنیم، اظهارداشت: در حال حاضر پروژه ای به صورت پایلوت در همت آباد اصفهان شروع شده است که دولت با همکاری شهرداری تهران تحت عنوان صندوق سرمایه گذاری بازتعدیل زمین این منطقه را بازسازی کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وام بافت فرسوده متوقف شده و کمتر از 15 درصد اختصاص پیدا کرده است، گفت: ما بیش 35 هزار متقاضی داریم که منتظر دریافت وام بافت فرسوده هستند اما بانک‌ها همکاری نمی‌کنند؛ به همین جهت تلاش داریم تا تامین مالی را از روش‌های دیگری انجام دهیم.

ایزدی با اشاره به همکاری با بانک مسکن و بانک توسعه تعاون برای دریافت تسهیلات، تصریح کرد: بر اساس این قرارداد، بلوک هایی که چند واحدی هستند، تسهیلات دریافت می‌کنند.

وی افزود: همچنین صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری در بافت فرسوده و صندوق سرمایه‌گذاری بازتعدیل زمین از برنامه هایی است که در حال اجرای آن هستیم.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با تاکید بر اینکه وام ودیعه مسکن با حداکثر 15 میلیون تومان به ساکنان این محله ها داده می‌شود، گفت: پیشنهادی که ما برای افزایش سقف تسهیلات وام بافت فرسوده داده ایم، حداقل 50 میلیون تومان است اما باید مورد تایید بانک مرکزی قرار بگیرد، بنابراین هنوز با افزایش وام بافت فرسوده موافقت نشده است.

ایزدی با بیان اینکه در سالهای گذشته تمامی انواع بافتها را تحت عنوان بافت فرسوده می نامیدند، گفت: امروزه این مناطق را تفکیک کرده ایم و شیوههای متفاوتی برای هرکدام در نظر گرفتیم که یکی از این محدودهها بافت های تاریخی شهر هستند.

وی با بیان اینکه بیش از 21 هزار هکتار بافت تاریخی داریم، اظهار داشت: اما این بافت ها به دلایل مختلف از روند توسعه شهر بازمانده اند و نیازمند توسعه در خدمات هستند. برای این منظور تفاهم نامه ای را با سازمان میراث فرهنگی داشتیم که در حال حاضر در 5 شهر بصورت پایلوت شروع شده است.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به محله تاریخی علوی در کاشان اشاره کرد و افزود: محله‌های دیگری در همدان، گرگان و ساری انتخاب شده اند که پروژه ها را در این شهرها شروع کردیم.

ایزدی با تاکید بر اینکه سیاست ما بهره برداری مجدد از ساختمان‌های تاریخی است، بیان کرد: ما می‌توانیم با بهره برداری مجدد از ساختمان‌های تاریخی علاوه بر حفاظت و نگهداری از ساختمان ها انگیزه دیگری را برای احیا ایجاد کنیم.

وی افزود: از روز دوشنبه یک اقدام دیگر را در این عرصه شروع کردیم که یک ساختمان تاریخی در شهر سنندج را تبدیل به خانه هنرمندان کنیم همچنین برنامه هایی برای شهرهای بیرجند و سمنان داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سکونتگاه های غیررسمی مساحت زیادی را در کشور به خود اختصاص داده اند، اظهار داشت: یک سوم از جمعیت شهر مشهد در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می‌‍کنند که این آمار بسیار بالایی است. خوشبختانه دولت سیاستی به دنبال توانمندسازی و این مناطق است.

ایزدی به تشکیل کارگروه ویژه با معاونت عمران وزارت کشور اشاره کرد و افزود: برنامه جامع توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی را تا یکماه دیگر ارایه می دهیم و امیدواریم از طریق همگرایی بین دستگاه ها مسایل و مشکلات را حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه 130 هزار هکتار بافت فرسوده داریم که باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: قلمرو سوم مربوط به محدوده ها و محلات فرسوده است مانند جوادیه، خوب بخت و سایر محلات که نیاز به تشویق به نوسازی با اعطای تسهیلات و دیگر بسته ها دارند.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تصریح کرد: محلات تارخی در شهر تهران مانند محله عودلاجان، سیروس، سنگلچ و محلات سکونتگاه های غیررسمی مانند اسلام آباد در حاشیه بزرگراه چمران است که اینها نیازمند رسیدگی دولت است.

ایزدی با اشاره به اجرای اسکان پایا در محله های بافت فرسوده، اظهار داشت: دسته بعدی مربوط به روستاهایی است که درجریان توسعه شهری در محدوده شهرها قرار گرفتند مانند ده ونک، چیذر و دیگر روستاهای تهران که نیاز به رسیدگی بیشتری دارند.

وی به بخش دیگری از این محلات اشاره کرد و گفت: بخشی از محدوده ها هم سکونتگاه نیستند اما مزیت این را دارند که تبدیل به مناطق مورد استفاده در خدمات شهری و یا سکونتگاه شوند مانند پادگان ها، زندان ها و اراضی متروکه صنعتی.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 5 هزار هکتار از این محدوده ها در تهران شناسنایی شده است، بیان کرد: برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای اینها در نظرگرفتیم که باهمکاری سایر دستگاه ها اجرایی می شود.

ایزدی با اشاره به اینکه در طرح جامع مسکن هم موضوعات بافت فرسوده مطرح شده است و دوشنبه رونمایی می شود، افزود: در حال حاضر دو تفاهم نامه مشترک با انجمن مددگانری ایران و مرکز مطالعات ایران داریم که هردو اینها فعالیت مشترکی دارند.

 

مهر

تشدید شرایط بازار مسکن با ورود به بازار سرمایه

http://www.bananews.ir/آقایی گفت:با ورود اوراق تسهیلات مسکن به بازار بورس، خرید و فروش اوراق تنها توسط افرادی صورت می‌گیرد که توانایی مالی برای خریداری دارند و سایر افراد نمی‌توانند به این اوراق دسترسی پیدا کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلی اکبر آقایی نایب رئیس کمیسیون عمران در خصوص افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن، بیان کرد: علت اصلی افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن کاهش عرضه مسکن به خصوص تقاضاهایی است که در بازار است و در این شرایط افراد به سمت اوراق مسکن رو می‌آورند.

وی در ادامه گفت: افزایش تقاضا برای اوراق تسهیلات مسکن، قیمت این اوراق تا ۱۲۰ درصد نیز افزایش می‌یابد، به طوری که اگر قیمت اولیه را ۴۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، این افزایش رقم بسیار بالایی را نشان می‌دهد.

آقایی در خصوص شرایط افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن برای اقشار کم درآمد، اظهار داشت: این شرایط برای افراد کم درآمد مناسب نیست و با این وجود این افراد نمی‌توانند نیاز تامین مسکن خود را برطرف نمایند.

نایب رئیس کمیسیون عمران با اشاره به بالارفتن قدرت خرید بازار و تاثیر آن در بازار مسکن، بیان کرد: در شرایط کنونی قدرت خرید بازار بالا می‌رود و این موجب کاهش عرضه خواهد شد.

وی در مورد تاثیر اقدامات دولت در کاهش قیمت مسکن گفت: اگر دولت اقدامات خود را در مورد مسکن مهر کماکان ادامه دهد، می‌توان جذب مشتری بیشتری داشت.

وی در مورد شرایط آماده سازی تحویل مسکن مهر ادامه داد: تعدادی از این ساختمان‌ها آماده تحویل هستند، ولی بخش دیگری در دست احداث و ساخت و تکمیل می‌باشد که اگر این پروژه به صورت کامل اجرا شود، پیشرفت خوبی در بازار مسکن به وجود خواهد آمد.

نایب رئیس کمیسیون عمران در خصوص وارد شدن اوراق تسهیلات مسکن به بازار بورس گفت: اگر اوراق تسهیلات مسکن وارد بازار بورس شود، خرید و فروش اوراق تنها توسط افرادی صورت می‌گیرد که توانایی مالی برای خریداری دارند و سایر افراد نمی‌توانند به این اوراق دسترسی پیدا کنند.

آقایی در خصوص عملکرد وزارت مسکن و شهرسازی برای تامین مسکن اقشار کم درآمد بیان کرد: این وزارتخانه با هدف بهبود وضعیت اقشار کم درآمد و تامین مسکنی مناسب مانند مسکن مهر یا مسکن انبوه در نظر دارد مشکل مسکن این افراد را بهبود بخشد.

وی در پایان افزود: مسکن انبوه در جهت تامین مسکن اقشار میان درآمد تامین شده تا افراد بتوانند نیاز مسکن خود را برطرف کنند.

 

باشگاه خبرنگاران

نقدینگی سرگردان منجر به ایجاد رکود در بازار مسکن می‌شود

http://www.bananews.ir/با توجه به اینکه نقدینگی سرگردان منجر به ایجاد رکود در بازار مسکن می‌شود در شرایط فعلی نقدینگی باعث افزایش چند برابری قیمت‌ها و رکود در بازار شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمد فیروزی افزود: با توجه به وضعیت تورم در اقتصاد و افزایش کاذب قیمت مسکن در سال‌های گذشته وضعیت فعلی مسکن در حال رکود است و فروشنده و خریدار رغبتی به خرید و فروش ندارد.

نماینده مردم نطنز/ قمصر اظهار داشت: با تعادل بخشی بین عرضه و تقاضا قیمت‌ها معتدل و منطقی ارائه خواهد شد.
عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پول در بخش تولید به کار گرفته نمی‌شود، نقدینگی سرگردان در بازار، سرمایه‌های کاذبی را فراهم خواهد کرد.

وی تصریح کرد:‌سودجویان همیشه به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که کمترین زمان و بیشترین سوددهی را داشته باشد.

فیروزی با اظهار امیدواری در راستای رسیدن به یک ثبات حقیقی و منطقی در حوزه مسکن گفت: سازندگان و عرضه‌گنندگان مسکن باید بتوانند به سود واقعی و منطقی خود برسند و متقاضی هم قدرت خرید داشته باشد و درحالی که افزایش کاذب قیمت‌ها، قدرت خرید کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه متقاضی قدرت خرید خانه ندارد تصریح کرد: ما در بخش مسکن دچار یک قیمت کاذب هستیم که امیدواریم با مدیریت دولت و ادامه روند مسکن مهر در دوره‌های قبل مشکلات برطرف و حوزه‌ مسکن با طرح‌های جدید ساماندهی شود.

فیروزی اذعان داشت: سرمایه‌گذاران بخش مسکن و بسیاری از پیمانکاران ساختمانی که مساکنی را در دست بهره‌برداری دارند منتظر فرصتی کاذب برای فروش هستند که این گونه عوامل در ایجاد رکود در بازار متاسفانه تاثیرگذار بوده است.

عضو کمیسیون عمران تاکید کرد: وجود نقدینگی در بازار مسکن باعث شده با افزایش کاذب قیمت‌ها مواجه شویم.

ارائه تسهیلات با توجه به شاخصه‌های شهری و روستایی نماینده مردم نطنز / قمصر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارائه تسهیلات در بانکهای دولتی براساس یکسان‌سازی است در روستا ها و کلان شهرها افزود: با امکان‌سنجی در روستاها و شهرها میزان ارائه تسهیلات باید مطابق با شاخصه‌های شهری باشد تا حداقل بتوان 50 الی 60 درصد هزینه‌ها را تامین کرد.

فیروزی اظهار داشت: ارائه تسهیلات دولتی تاثیر چندانی در خانه‌دار شدن ندارد و در ارائه تسهیلات باید به حداقل افزایش قیمت‌ها و جبران هزینه‌ها توجه کرد تا حداقل بخشی از هزینه‌ها توسط تسهیلات تامین شود.

 

باشگاه خبرنگاران