Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

واگذاری 5 ساله مسکن‌ اجاره‌ای به دهک‌های نیازمند

http://www.bananews.ir/رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه دولت با تنها یک سیاست خاص همچون مسکن‌مهر یا مسکن‌اجتماعی، قادر به تامین نیاز مسکن دهک‌های کم‌درآمد نخواهد بود، شیوه تجربه شده سایر کشورها در این بخش را به مسوولان پیشنهاد کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،حسام عقبایی اظهار کرد: خیلی از کشورها، دولت‌ها از مدل «گام‌ به گام» برای پاسخ به نیاز مسکن اقشار هدف (خانوارهایی که جزو سه تا چهار دهک اول جامعه هستند) استفاده می‌کنند، بطوری که در گام اول با اختصاص تسهیلات مسکن‌اجاره‌ای، وضعیت حاد این گروه تحت کنترل قرار می‌گیرد و در گام‌های بعدی با تقویت قدرت اولیه پس‌انداز در آنها، شرایط خرید مسکن و ارایه مسکن‌ مالکیتی برای آنها فراهم می‌شود.

لابی سنگین سوداگران قدرتمند دلیل حذف مالیات بر نقل و انتقال مسکن

http://www.bananews.ir/عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به رای دیروز نمایندگان به حذف مالیات 28 درصدی نقل و انتقال مسکن در جریان اصلاح قانون مالیات آن را نتیجه آنچه «لابی سنگین سوداگران قدرتمند و اعمال نفوذ و نگران‌سازی‌های بی‌اساس» خواند دانست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،در گزارش احمد توکلی با عنوان «چرا مالیات بر عایدی سرمایه بر سوداگری در زمین و مسکن ضروری است؟»، آمده است: «اواخر سال 1392 گزارش کمیسیون اقتصادی در صحن مطرح شد. در بند 17 آن که به مالیات بر سود عایدی سرمایه در بخش مسکن مربوط بود اشکالات اساسی وارد بود که با تذکر بنده و قبول رئیس محترم مجلس برای بازگشت به کمیسیون و اصلاح آن از مجلس رای گرفتند و مجلس موافقت کرد. در طول این مدت با استدلالات مفصل که شمه‌ای از آنها تقدیم می‌شود، کمیسیون اصل کار را پذیرفت ولی دوره وضع مالیات و نرخ‌ها را چنان قرار داد که موضوع کاملا بی‌خاصیت می‌شد. در روز 5 شهریور همین گزارش را که 7 اقتصاددان حاضر در آن جلسه امضاء کرده بودند در صحن توزیع کردم که در انتهای آن تقاضا شده بود به پیشنهاد چاپ شده اینجانب رأی داده شود. پیش از آن که نتیجه و راه حل را عرض کنم، نظرتان را به دلائل علمی موضوع جلب می‌کنم.

خرید 10 متر آپارتمان با وام 80 میلیونی

http://www.bananews.ir/در حالی قیمت هر متر آپارتمان در محدوده مرکزی تهران به حدود 8 میلیون تومان می رسد که در صورت اجرایی شدن وام 80 میلیونی، تنها هزینه خرید 10متر از این آپارتمان ها را برای خریدار تامین می کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،قیمت خانه‌های نوساز 120 متری در سطح شهر تهران به قدری بالاست که با توجه به پایین بودن قدرت خرید مردم ، خرید این واحد ها فقط توسط اقشار متوسط و بالا صورت می گیرد.

این در حالی است که برنامه های دولت در بخش مسکن به سمت پرداخت وام 80 میلیون تومانی خانه پیش می رود اما با توجه به بالا بودن قیمت واحد های 120 متری در کلان شهر تهران این میزان وام در پایین ترین سطح قیمت یک آپارتمان 120 متری حدود 20 درصد از مبلغ خرید یک آپارتمان را تامین می کند.

بر اساس محاسبه میانگین قیمت‌های موجود در بازار مسکن ، قیمت فروش واحدهای مسکونی120 متری نوساز در نیمه شمالی تهران، حدود 9 میلیون تومان است و در جنوب شرق تهران این رقم به 4 میلیون تومان می رسد. این در حالی است که بنا بر آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار حداکثر قیمت در نقاط شمالی تهران به بیش از 23 میلیون تومان می رسد

قیمت واحدهای 120 متری با عمر زیر 10 سال ساخت در نقاط مختلف تهران به شرح زیر است:

یک واحد 117 متری واقع در خیابان سعادت‌آباد دو خوابه، نوساز به قیمت 796 میلیون تومان به فروش می رسد.

یک واحد 118 متری واقع در خیابان قائدی(هدایت)نوساز، دو خوابه، همراه با پارکینگ و انباری به قیمت 460 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 118 متری واقع در پونک نوساز همراه با پارکینگ و انباری به قیمت 743 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 120 متری واقع در خیابان فاطمی، میدان گل ها سه خوابه، تک واحدی، نوساز همراه با پارکینگ و انباری به قیمت 840 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 120 متری واقع در خیابان فرشته، دو خوابه همراه با پارکینگ و انباری و همه امکانات از جمله استخر، سونا و ... به قیمت یک میلیارد و 920 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 120 متری واقع در خیابان امیرآباد شمالی، سه خوابه، نوساز ، همراه با پارکینگ و انباری به قیمت 960 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 120 متری واقع در خیابان یوسف آباد، نوساز، همراه با پارکینگ و انباری به قیمت 804 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 120 متری واقع در خیابان آیت الله کاشانی سه خوابه ، نوساز همراه با پارکینگ و انباری به قیمت 664 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 120 متری خیابان 17 شهریور، نوساز، همراه با پارکینگ به قیمت 396 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

یک واحد 120 متری واقع در سیدخندان (جلفا) دوخوابه همراه با پارکینگ و انباری به قیمت 816 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

http://www.bananews.ir/

ایسنا

افزایش قیمت اوراق مسکن همگام با تقاضا پیش می‌رود

http://www.bananews.ir/با توجه به عدم تعادل میزان عرضه و تقاضا در بخش مسکن، با افزایش تقاضا در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت اوراق مسکن هستیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،محمود جهانی کارشناس مسکن درباره افزایش قیمت اوراق مسکن طی روزهای اخیر اظهار کرد: بانک مسکن برای زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها شرایطی را اعلام کرده است که بدون سپرده گذاری اوراق خریداری کنند.

وی افزود: سقف این میزان وام از دی ماه افزایش یافت و تا سقف 50 میلیون تومان پیش رفته است.

جهانی با بیان این‌که چند ماهی است که جزو طرح‌های اجرایی بانک مسکن پرداخت این وام است، تصریح کرد: به این ترتیب تقاضا افزایش داشته و با توجه به این میزان افزایش تقاضا، کمبود عرضه در کوتاه مدت باعث افزایش قیمت می‌شود.

این کارشناس مسکن با اشاره به این‌که یک عدم تعادلی در میزان عرضه و تقاضا ایجاد شده افزود: این عدم تعادل باعث افزایش قیمت شده است.

وی خاطرنشان کرد: بانک مسکن می خواهد این وضعیت را کنترل کند به گونه‌ای که براساس تاریخ ازدواج‌ زوج‌های جوان آن ها را به صورت قدم به قدم وارد این چرخه می کند تا یک دفعه و ناگهانی میزان تقاضا افزایش پیدا نکند.

جهانی با بیان این‌که تا امروز متقاضیان و واجدین شرایط برای گرفتن این وام قدم به قدم از جزییات این طرح اطلاع پیدا کرده اند افزود: با توجه به اطلاع رسانی گسترده‌ای صورت نگرفته و افزایش قیمت ناشی از افزایش تقاضایی است که در این روزها به اوج خود رسیده است.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در یک سال گذشته در محدوده 40 هزار تومان معامله می‌شد اما در هفته گذشته این اوراق با افزایش قیمت روبرو شد که این میزان در بالاترین حد خود از ابتدای ورود به فرابورس رسید.

اوراق تسهیلات مسکن برای نخستین بار در هفته گذشته از مرز صد هزار تومان عبور کرد به گونه‌ای که قیمت این اوراق با رشد 150 درصدی مواجه شد و در طول یک سال گذشته از 40 هزار تومان به بیش از 95 هزار تومان رسیده است.

 

ایسنا

افزایش وام مسکن روستایی به 15 میلیون تومان

http://www.bananews.ir/معاون توسعه روستايي معاون اول رئيس‌جمهور گفت: وام ازدواج جوانان روستايي برابر با شهري‌هاست و وام ساخت مسکن روستايي نيز از دوازده و نيم ميليون تومان به 15 ميليون تومان افزايش يافته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،ابوالفضل رضوي امروز با اعلام اين خبر افزود: روستاهاي کشور جمعيتي بالغ بر 21 ميليون نفر را در خود جاي داده است که اغلب توليد کننده هستند، اما به‌علت پراکندگي و کم‌پهنايي؛ حامي و حمايت کننده‌ تشکيلاتي ندارند.

به گفته وي خانواده‌هاي روستايي، برخلاف خانواده هاي شهري ،نفر توليد نيستند بلکه خانواده توليد هستند حتي فرزند 4ساله روستايي مشغول به کار است، اما در شهر فرزند بالاي 18 سال مشغول به کار است.

معاون توسعه روستايي معاون اول رئيس‌جمهور تصريح کرد: زن روستايي به همسر خود کمک مي‌کند درحاليکه در شهرها اين نکته کمتر ديده مي‌شود و متأسفانه روستائيان به ‌لحاظ ضعف توانمندي اقتصادي جز دولت ،حامي و پشتيباني ندارند.

"رضوي " برنامه ريزي مشارکتهاي مردمي را دستور کار فعاليت‌هاي اقتصادي دولت تدبير و اميد بيان کرد و افزود: روستاييان مي توانند خود شرکتي را در روستا راه‌اندازي کنند و دولت به هر ميزان که سرمايه گذاري کنند 3 برابر آن وام قرض الحسنه اعطا مي‌کند.

به گفته وي شرايط اين وام بسيار خوب بوده، به‌ گونه اي که داراي تنفس در يک سال اول(بدون پرداخت اقساط)، بهره 4درصدي، بازپرداخت 3 تا 7 ساله و بدون نياز به ضامن است و فرد درخواست کننده مي‌تواند با کارت دريافت يارانه خود اين وام را از دولت بگيرد.

معاون توسعه روستايي معاون اول رئيس‌جمهور تأکيد کرد: اگر هر روستايي امروز اعلام آمادگي کند و شرکت، مديرعامل، اعضاي هيئت مديره و سرمايه‌اش مشخص و تأييديه مسئولان استان را به همراه داشته باشد، ظرف مدت 3 ماه اين تسهيلات به آنها اعطا مي‌شود.

 

باشگاه خبرنگاران