http://www.bananews.ir
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

تعادل بازار مسکن با پرداخت تسهیلات به انبوه سازان

http://www.bananews.ir/عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:اگر تسهیلات به دلیل تجربه و تخصص انبوه سازان در اختیار آن‌ها قرار می گرفت، عرضه و تقاضا بازار مسکن در تعادل به سر می‌برد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irناصر عاشوری قلعه رودخانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش وام مسکن قیمت اوراق تسهیلات متعادل می شود یا خیر؟ اظهارداشت: در حال حاضر افزایش تسهیلات خرید مسکن که توسط دولت به تصویب رسید، خود عاملی برای افزایش تقاضا برای واحدهای کوچک است که با افزایش قیمت این واحدها مواجه هستیم.

وی افزود: حال اگر این تسهیلات به دلیل تجربه و تخصص انبوه‌سازان در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت، عرضه و تقاضا بازار مسکن در تعادل به سر می‌برد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اگر این تسهیلات به ساخت اختصاص یابد، در زمان فروش امتیاز تسهیلات به خریدار انتقال داده می‌شود و به دلیل ساخت و ساز فراوان افزایش قیمت وجود نخواهد داشت.

عاشوری قلعه رودخانی در پایان گفت: در حال حاضر سیاست‌گذاری افزایش تسهیلات پرداختی به خریداران صحیح نمی‌باشد و مسبب ایجاد مشکلاتی فراوان به ضرر افراد کم درآمد خواهد شد.

 

باشگاه خبرنگاران

املاک و زمین‌های علوی به مردم واگذار می‌شود

http://www.bananews.ir/رئیس بنیاد مستضعفان از واگذاری املاک و زمین‌های علوی به مردم خبر داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمد سعیدی ‌کیا در مراسم واگذاری اسناد املاک بنیاد علوی در مصلای جمعه شهر بهنمیر بابلسر با اعلام اینکه تا پایان سال 2 هزار سند زمین‌های این بنیاد به مردم واگذار می‌شود، افزود: تنها در این شهر 560 سند املاک بنیاد علوی به مردم بهنمیر واگذار شده است.

وی با بیان اینکه در این مراسم 14 سند به صورت نمادین به مردم اهدا می‌شود، تصریح کرد: شهروندانی که شامل قوانین این بنیاد می‌شوند می‌توانند به ادارات ثبت اسناد شهرستان‌ها مراجعه کنند.

سعیدی‌کیا با تاکید بر اینکه طبق دستور رهبری زمین‌های بنیاد علوی به مردم واگذار می‌شود، عنوان کرد: براساس این اصل، 12 هزار سند در استان‌های مازندران، ایلام، قزوین، کرمانشاه و گیلان واگذار می‌شود.

وی عنوان کرد: با تاکید مقام معظم رهبری این اموال به افراد نیازمند و مستضعف سپرده می‌شود.

حسین کاری مدیرعامل سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان نیز ، در مراسم واگذاری اسناد مربوط به املاک بنیاد علوی گفت: پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری در چند سال اخیر در بنیاد آیین‌نامه‌ای تصویب و مورد تنفیذ رهبری قرار گرفت و براساس آن املاک علوی به مردم نیازمند واگذار می‌شود.

کاری تصریح کرد: در شهرها 200 و در روستاها 400 متر زمین رایگان به مردم اهدا می‌شود .

مدیرعامل سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: در سال 1393 حدود 10 هزار نفر ثبت‌نام کردند که در این مرحله به 650 نفر سند اهدا می‌شود و پیش‌بینی می‌شود در شش ماه آینده، 2 هزار سند دیگر بررسی و به مردم اهدا شود.

استاندار مازندران نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه این طرح برای افزایش سطح زندگی کسانی است که در شهرها و روستاها وضعیت اقتصادی نامناسبی دارند تهیه شده است، گفت: برای برخورداری از این زمین‌ها مردم می‌توانند در بنیاد مستضعفان ثبت‌نام کنند.

وی افزود: طبق آیین‌نامه بنیاد مستضعفان تا پایان امسال 12هزار قطعه زمین به مردمی که وضعیت مالی خوبی ندارند تعلق می‌گیرد.

 

ایسنا

ثبت بیش از ۹۱ هزار مبایعه نامه در اردیبهشت

http://www.bananews.ir/رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران از ۹۱ هزار و ۴۹۳ قرارداد خرید و فروش در کل کشور طی اردیبهشت امسال خبر داد و گفت: در شهر تهران طی این مدت ۱۵ هزار و ۵۷۲ قرارداد به ثبت رسیده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحسام عقبایی با اشاره به آمارهای خرید و فروش مسکن در سال جدید، اظهار داشت: اردیبهشت ۹۴ در کل کشور تعداد ۹۱ هزار و ۴۹۳ قرارداد خرید و فروش و ۵۸ هزار و ۳۴۷ قرارداد اجاره به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد.

وی به آمارهای خرید و فروش و اجاره مسکن در شهر تهران اشاره کرد و افزود: در اردیبهشت امسال تعداد ۱۵ هزار و ۵۷۲ قرارداد خرید و فروش و ۱۶ هزار و ۸۴ قرارداد اجاره منعقد شد که شهر تهران هم در قرارداده های خرید وفروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه معاملات املاک نسبت به اسفند سال گذشته با رشد بیشتری همراه شده است، بیان کرد: امیدواریم با افزایش وام مسکن، متقاضیان بیشتری به بازار مسکن مراجعه کنند و سایه رکود در این بازار کمتر شود.

عقبایی با بیان اینکه وام مسکن می تواند موجب تقویت تولیدکنندگان برای ساخت مسکن بیشتر شود، اظهار داشت: افزایش وام مسکن انگیزه سرمایه گذاران را افزایش می دهد و حضور متقاضیان در بازار افزایش پیدا می‌کند.

 

 

مهر

مسکن تنها با افزایش تسهیلات از رکود خارج نمی‌شود

http://www.bananews.ir/کارشناس اقتصاد مسکن گفت: با توجه به شرایط فعلی و فاصله زیادی که میان عرضه و تقاضا در بازار مسکن وجود دارد، تنها افزایش تسهیلات بانکی نمی‌تواند به خروج از رکود این بازار کمک کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبیت‌الله ستاریان درباره‌ی طرح‌های مطرح شده از سوی دولت و تاثیر آن در روند بازار اظهار کرد: اجرای این طرح‌ها تنها می‌تواند یک حرکت آهسته‌ای ایجاد کند و به میزان اندکی هم امکان افزایش قیمت وجود دارد، اما نمی‌توان انتظار بازگشت رونق به این بازار را داشت.

وی با بیان این‌که بخش مسکن وابستگی زیادی به برنامه‌های خروج از رکود دولت دارد، تصریح کرد: اگر این برنامه فقط متکی به وام و افزایش تسهیلات باشد اصلا کافی نیست.

این کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه درباره‌ی اجرای طرح حساب امانی پیش‌فروش مسکن اظهار کرد: این برنامه باید در چند سال گذشته تهیه و در ایران اجرایی می‌شد چرا که در حال حاضر این طرح در تمام دنیا وجود دارد.

واکنش سرد بانک‌های خصوصی به وام بافت فرسوده

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بانک‌های خصوصی تمایلی به پرداخت وام بافت فرسوده نشان نداده‌اند، گفت: امیدواریم ۵۰ درصد از سهمیه بافت‌های فرسوده از سوی بانک‌ها پردخت شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدسعید ایزدی در خصوص تعلل ۲۱ بانک در پرداخت وام بافت فرسوده، اظهار داشت: تاکنون ۵ بانک سهمیه را به شعب خود ابلاغ کردند و با جلسه‌ای که هفته گذشته در بانک مرکزی داشتیم، موضوع تسهیلات‌دهی بانک‌ها دوباره بررسی شد که براین اساس نرخ سود یکپارچه و ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه بطورحتم سهمیه پرداخت ۳۰۰ هزار واحد بافت فرسوده امسال محقق نخواهد شد، گفت: با توجه به عملکرد سال گذشته که در دوماهه ابتدای سال ۲۷ هزار وام بافت فرسوده پرداخت شد امسال هم امیدواریم که حداقل ۵۰ درصد از این سهمیه از سوی بانک ها پرداخت شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه با تثبیت نرخ سود مشکلات وام‌دهی بانک ها برطرف می‌شود، بیان کرد: اضافه شدن بانک مسکن به پرداخت کنندگان وام بافت فرسوده، همکاری‌ها را گسترش داده و بخش زیادی از مشکلات ما در این زمینه رفع می‌شود.

ایزدی به حمایت بانک مرکزی از اختصاص وام بافت فرسوده اشاره کرد و افزود: تاکنون بانک‌های خصوصی استقبالی از این وام نداشتند که از وظایف آنها است البته آنها عنوان می‌کنند که اطمینانی از پرداخت مابه التفاوت ازسوی دولت ندارند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه دولت متعهد شده که ۹ درصد مابه التفاوت سود را به بانک‌ها بپردازد، گفت: منابع بانک‌ها هم محدود است و بانک‌ها ترجیح می‌دهند که در بخش‌های کوتاه مدت تجاری و کسب و کار به جای یک پروسه بلندمدت ۱۲ ساله سرمایه گذاری کنند که این موضوع هم پردخت وام بافت فرسوده را با کندی مواجه کرده است.

 

مهر