پنج شنبه08051394

www.BanaNews.ir
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

امکان خرید خانه برای اقشار مختلف مردم فراهم می‌شود

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: به غیر از موضوع تسهیلات، بسته های دیگری در حال تدوین است که با عملیاتی شدن و اجرای تدریجی آنها اقشار مختلف مردم می توانند از امکان خانه دار شدن بهره مند شوند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir سیدمحمد پژمان عصر دیروز (سه شنبه) در پایان سفر یک روزه خود به اهواز ضمن اعلام این خبر گفت: در طرح جامعی که تا سال ۱۴۰۵ تهیه شده برنامه کشور از نظر تعداد واحدهای مسکونی موجود، نیاز امروز و نیازی که بر اساس تشکیل خانوارهای جدید داریم به طور کامل روشن و نقطه اثر و توزیع آن نیز معلوم شده است.

وی با بیان اینکه برای تحقق این برنامه باید مقدماتی فراهم شود گفت: نخست این که عرصه های لازم برای تولید این تعداد واحد باید ایجاد شود که در این ارتباط حوزه شهرسازی موظف شده تا طرح های جامع و تفصیلی را کنترل و مطالعه کنند تا ظرفیت این میزان تولید مسکن در طرح ها مشخص شود.

پژمان با بیان این که غالب این عرصه ها در اختیار بخش خصوصی بوده و تنها بخشی در اختیار دولت قرار دارد اظهار کرد: در طول ادوار گذشته سهم دولت در تولید مسکن در آن بخش هایی که به طور مستقیم دخالت می کرده از چهار تا پنج درصد بیشتر نبوده و مابقی از سوی بخش خصوصی انجام می شد.

پژمان تأکید کرد: امروز باید ابزارها و مکانیزم هایی تدارک دیده شود تا اگر کسانی صاحب زمین هستند و یا در عرصه تولید مسکن می خواهند فعالیت کنند این ابزارها به کارشان بیاید و فعالیت در بخش مسکن را برای آنها اقتصادی کند.

وی در تشریح سخنان خود گفت: برای تشویق مردم به تولید مسکن افزایش میزان وام مصوب شد که بر اساس آن در شهرهای مختلف ۵۰ درصد قیمت تمام شده واحد به صورت تسهیلات به مردم پرداخت می شود.

همچنین وی افزود: به دلیل بالا بودن نرخ، تسهیلات برای مردم مقرون به صرفه نبوده که دولت کمک سود و تسهیلات دیگری برای بافت های فرسوده منظور کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نرخ تورم سالانه بیان کرد: منطقی نیست که تورم وجود داشته باشد و ما انتظار کاهش مصالح ساختمانی را داشته باشیم .

وی در ادامه تأکید کرد: اما این که رشد مسکن معقول و منطقی باشد تا مردم برای خرید مسکن با مشکل مواجه نشود هدفی است که از سوی این وزارتخانه دنبال می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن صبح سه شنبه از روند اجرایی پروژه دو هزار واحدی مسکن مهر نفت اهواز دیدن کرد و نشستی با مسئولان اجرایی این پروژه نیز برگزار شد.

نشست با مدیران عامل شرکت های خدمات رسان اعم از آب و فاضلاب، گاز و برق برنامه دیگر معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به اهواز بود.

پژمان همچنین در سفر یک روزه خود به اهواز با مدیرکل راه و شهرسازی، معاونان وی دیدار کرد.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

آثار مثبت لغو تحریم‌ها از جاذبه‌های سرمایه‌گذاری بر بازار مسکن

http://www.bananews.ir/عضو کمیسیون عمران بیان کرد: آثار رفع تحریم‌ها ایجاد ثبات در بازار مسکن و منجر به جاذبه‌های سرمایه‌گذاری در بازار مسکن خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران در خصوص تأثیرات لغو تحریم‌ها بر بازار مسکن اظهار داشت: در حال حاضر سرمایه سرگردان در اختیار مردم قرار دارد که بنا به دلایلی عدم سرمایه‌گذاری افراد در بازار مسکن با برداشته شدن تحریم‌ها به جهت روشن شدن وضعیت سازندگان، فروشندگان، خریداران و در نهایت رونق بازار کمک بسزایی خواهد داشت.

وی افزود: برداشته شدن تحریم‌ها منجر به ایجاد ثبات در بازار مسکن و جاذبه‌های سرمایه‌گذاری در بازار خواهد شد.

خسروی در پایان تصریح کرد: بنابراین این امر در کوتاه‌مدت منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود اما در بلندمدت با تولید و افزایش ساخت و ساز بخشی از افزایش قیمت‌ها جبران خواهد شد.

 

باشگاه خبرنگاران

ایجاد شرکت‌های املاک تحولی در کنترل بازار مسکن

http://www.bananews.ir/عضو کمیسیون عمران بیان کرد: ایجاد شرکت‌های املاک و رقابتی شدن آنها می‌تواند یکی از راهکارهای موثر کاهش و کنترل اجاره‌بها در کشور باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکارهای کنترل اجاره‌بها با توجه به افزایش 10 درصدی آن اظهار داشت: کاهش نرخ سود بانکی به سبب بازار خاص اجاره در کشور با افزایش نرخ اجاره‌بها همراه است.

وی افزود: متأسفانه سیستم بنگاه املاک کشور به سبب عدم نظارت‌ها مجوز و تنظیم معاملات به نفع خود معیوب هستند حال مبنای معامله دلالان و واسطه‌گران مسکن اجاره بیشتر همراه با سود بیشتر است.

خسروی در ادامه بیان کرد: ایجاد شرکت‌های املاک و رقابتی شدن آنها می‌تواند یکی از راهکارهای موثر کاهش و کنترل اجاره‌بها در کشور باشد.

وی از افزایش نرخ اجاره‌بها و گله‌مند بودن متقاضیان از نبود مسکن برای رهن کامل عنوان کرد: در واقع کفه ترازو بین اجاره و رهن در حال نوسان است و ثبات ندارد به گونه‌ای که با کاهش و افزایش نرخ سود بانکی روند تخریبی در حوزه مسکن به وجود می‌آورد.

عضو کمیسیون عمران در پایان تصریح کرد: عدم دخالت دولت در کنترل اجاره‌بها امری اشتباه است زیرا اگر دولت در هر شهری نسبت به جمعیت آن شرکت‌های املاکی ایجاد کند و قوه قضاییه از این طرح پشتیبانی کند قطعا چند گره اساسی باز خواهد شد.

 

باشگاه خبرنگاران

جزئیات جدید از راه‌اندازی بورس مسکن

http://www.bananews.ir/عضو شورای عالی بورس با اعلام جزئیات از نحوه راه‌اندازی بورس مسکن، گفت: در فاز اول این طرح، املاک نهادهای بزرگ و در فازهای بعدی معاملات انبوه سازان و بنگاه‌های املاک را دربر می گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمد رضا پورابراهیمی  از آماده سازی مقدمات اجرایی شدن بورس مسکن توسط بورس کالا خبرداد و گفت: اجرایی شدن برنامه بورس مسکن نیازی به تصویب در شورای عالی بورس ندارد و ماموریت آن به بورس کالای ایران محول شده است که در دو بخش اجرایی خواهد شد.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به فراهم شدن مقدمات اجرای بورس مسکن در کشور، اظهارداشت: آئین نامه ها، نرم افزارها و سخت افزارهای این بورس کامل شده است و بورس کالا آمادگی دارد که با دریافت تقاضای معاملات املاک و مستغلات از سوی نهادها و دستگاه‌ها در فاز اول اجرای این طرح را کلید بزند.

وی ادامه داد: با ارائه اطلاعات از سوی متقاضیان، املاک و مستغلات آنها در بورس مسکن مورد معامله قرار می گیرد. فاز اول قرار نیست که تمام بخش مسکن کشور را شامل شود و شامل املاک و مستغلات بنگاه های بزرگ اقتصادی، شهرداری ها، بانک‌ها، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، مجموعه نهادها و سازمان‌هایی که جایگاه ویژه در املاک و مستغلات دارند، شرکت‌های وابسته به تامین اجتماعی و غیره را در بر می گیرد و از طریق انتشار آگهی اطلاع رسانی پیش از معاملات انجام می‌شود.

این مقام بورسی اعلام کرد: در حال حاضر بورس کالا آمادگی معاملات املاک و مستغلات را به صورت کامل دارد و ظرفیت‌ها را فراهم کرده و بسترها آماده است.

پورابراهیمی با اعلام اینکه اطلاعات این نهادها و سازمان‌ها در تابلوی بورس مسکن اعلام خواهد شد، تصریح کرد: در فاز دوم اطلاعات معاملات انبوه سازان در کلان شهرها و کسانی که علاقه‌مند به وارد کردن اطلاعات خود در این بورس به منظور شفاف سازی هستند، در بر می گیرد.

وی افزود: در مراحل بعدی اطلاعات معاملات بنگاه‌های املاک می‌تواند وارد بورس مسکن شود و آنها به صورت کارگزار بورس نسبت به انجام عملیات معاملات اقدام کنند.

عضو شورای عالی بورس، راه اندازی بورس مسکن را باعث شفافیت معاملات، مشخص شدن قیمت، از بین بردن قیمت‌های کاذب، کاهش بورس بازی، تامین مالی بخش مسکن، جمع کردن نقدینگی، کاهش ریسک خریداران و تعریف تعهدات و رفع مشکلات مردم در پیش فروش و خرید مسکن و غیره اعلام کرد و افزود: در برخی موارد مشاهده می‌شود که یک ملک به ۱۰ نفر فروخته شده است و این باعث مشکلات قضایی و غیره می‌شود که با انجام معاملات مسکن در بورس مسکن این مسائل حل خواهد شد.

وی از وجود تقاضاهایی برای معاملات و برگزاری جلساتی با برخی دستگاه‌ها و نهادهای متقاضی خبرداد و تصریح کرد: شهرداری‌ها و اتحادیه املاک می‌تواند نقش مهمی در اجرایی شدن بورس مسکن ایفا کند و متولی انجام این طرح باشند.

 

مهر

پژمان خبرداد: تدوین برنامه جامع 10 سال آینده مسکن

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در طرح جامعی که تا سال 1405 تدوین شده برنامه 10 سال آینده مسکن در این طرح دیده شده که در این طرح تعداد واحدهای مسکونی موجود و نیازهای حاد و نیازهایی که در جریان تشکیل خانواده‌های جدید ‌وجود دارد برنامه‌ریزی و تدوین شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir سیدمحمد پژمان در پایان سفر یک روزه خود به اهواز در جمع خبرنگاران اظهار‌کرد: توزیع و نقطه اثر این نیازها مشخص است که از تمام نقاط کشور جمع‌آوری شده است و برای تحقق طرح جامع مسکن مقدمات لازم باید فراهم شود.

وی افزود: اولین اقدام شناسایی عرصه‌هایی است که واحدهای مسکونی در آن‌ها ساخته می‌شود که این کار به حوزه راه و شهرسازی محول شده است تا مقدار نیاز و ظرفیت‌های موجود را بررسی کرده و در طرح جامع بیاورد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان‌کرد: تمام ظرفیت‌ها در طرح جامع دیده می‌شود، زیرا اگر بستر لازم مسکن وجود نداشته باشد ساخت و ساز و تامین نیاز مسکن با مشکل مواجه می‌شود؛ به همین منظور مطالعات لازم در قالب طرح جامع مسکن برای 10 سال آینده انجام شده است.

پژمان اظهارکرد: با استفاده از این طرح اگر نیاز در ساخت مسکن در منطقه‌ای دیده می‌شود اعلام و برای کمبود آن چاره اندیشی می‌شود و پس از آن انجام این مطالعات در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: ساخت مسکن معمولا توسط بخش‌خصوصی انجام می‌شود؛ به طوری‌که بیش از 90 درصد ساخت و ساز مسکن در کشور توسط بخش‌خصوصی صورت می‌گیرد و از ادوار گذشته سهم دولت در ساخت مسکن بیش از 5 درصد نبوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان‌کرد: امروز در حوزه مسکن باید مکانیزم‌های متفاوتی نسبت به گذشته طراحی کنیم. کسانی که در عرصه تولید فعالیت کمی دارند، باید زمینه را به گونه‌ای برای آن‌ها فراهم کنیم تا فعالیت ساخت و ساز برای آن‌ها صرفه اقتصادی داشته باشد و طوری باشد که هم آن‌ها منتفع شوند و هم به نحوی باشد که متقاضی توان خرید مسکن را داشته باشد.

پژمان بیان ‌کرد: برای این‌که هم عرضه و تقاضای مسکن را تقویت کنیم باید تقاضا را موثر کنیم. در این راستا افزایش وام مسکن اقدامی بود که انجام شد تا متقاضی بتواند حداقل 50 درصد قیمت تمام شده مسکن را از طریق تسهیلات تامین کند.

وی یادآورشد: علاوه بر افزایش سقف وام مسکن، مجموعه‌های حمایتی دیگری در حال برنامه‌ریزی است که کم کم اجرایی می‌شود تا اقشار مختلف از مسکن بهره‌مند شوند.

معاون وزیر راه در این سفر از روند اجرایی پروژه 2 هزار واحدی مسکن مهر نفت اهواز دیدن کرد و نشستی با مسوولان اجرایی این پروژه نیز داشت. وی همچنین نشستی با مدیران عامل شرکت‌های خدمات‌رسان اعم از آب و فاضلاب، گاز و برق و مدیرکل راه و شهرسازی، معاونان و روسای اداره‌های راه و شهرسازی شهرستان‌های استان داشت.

 

ایسنا