http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

هشت برابر شدن وام مسکن در دولت یازدهم

http://www.bananews.ir/در ابتدای دولت یازدهم وام خرید مسکن نهایتا ۲۰ میلیون تومان بود که طی سه سال اخیر این رقم در چند مرحله افزایش یافت و به سقف ۱۶۰ میلیون تومان برای زوجین تهرانی رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ زمانی که دولت دهم از ساختمان پاستور خداحافظی کرد، وام مسکن با توجه به حباب قیمت مسکن به کمتر از ۱۰ درصد بهای واحد مسکونی متوسط قیمت در تهران کاهش یافته بود. این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در خلال سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در تهران ۴۵۹ درصد افزایش یافت و کارشناسان می‌گویند در آن زمان ساخت و ساز دولتی از طریق مسکن مهر در افزایش رونق و جهش قیمت مسکن بی‌تاثیر نبوده است.

با این حال دولت یازدهم که به ساخت و ساز دولتی اعتقادی ندارد و حتی وزیر راه و شهرسازی، مسکن مهر را «فاجعه» می‌داند، با رشد فزاینده قیمت مسکن که ارمغان دولت قبل بود به نوعی غافلگیر شد و تنها راه درمان بیماری رکود مسکن را در افزایش قدرت خرید متقاضیان دید.

در این خصوص وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: طبقه متوسط ۱۶۰ میلیون تومان پول ندارد، لذا باید بتواند از بانک تسهیلات بگیرد. ما بحث پس انداز و تسهیلات را مطرح کردیم که افراد بتوانند بعد از یک سال، دو برابر میزان پس اندازشان تسهیلات بگیرند. ابتدا برای خانه اولی ها مطرح کردیم و بعدها در بافتهای میانی، فرسوه و ناکارآمد شهری گفتیم که مهم نیست افراد خانه اولی باشند یا خانه چندمی؛ بنابراین معادل همان مبلغی که به خانه اولی ها وام خرید مسکن می دهیم، در بافتهای فرسوده تسهیلات نوسازی پرداخت می کنیم.

به گفته آخوندی، در حال حاضر تعداد کسانی که برای دریافت تسهیلات پس انداز کرده اند ۶۵ هزار خانوار هستند و میزان تسهیلاتشان از ۱۳۰۰ میلیارد تومان عبور کرده است. هر خانواده یک تسهیلات تضمین شده دریافت می کند که بانک باید سر سال دو برابر میزان پس انداز فرد تسهیلات بدهد و اگر افراد دو سال پس انداز کردند، بانک باید چهار برابر تسهیلات بدهد؛ یعنی هر شش ماه یک برابر.

وی ادامه داد: این تسهیلات جمع می شود و یک صندوق را تشکیل می دهد. لذا اولا این مساله که صرفا به منابع بانک متکی باشیم برداشته می شود و ثانیا به پس اندازها تسهیلات با نرخ سود ۱۱ درصد ارایه می شود که ما دنبال این هستیم این نرخ را تک رقمی کنیم و به ۹ درصد برسانیم.

آخوندی ادامه داد: وقتی دولت مشکل بودجه پیدا می کند، همه برنامه ها غیر قابل اجرا می شود، اما سیستمی که ما تعریف کرده ایم سیستمی پایدار است و ما در حال حذف بحث یارانه در پرداخت تسهیلات هستیم. این سیستم باید از تصمیمات دولتها حداقل تاثیر را داشته باشد. به اعتقاد بنده این سیستم باید پایدار باشد و همه مردم مطمئن باشند این روش برای دهها سال جواب می دهد. به نظر من حداقل بازپرداخت باید به ۱۵ سال افزایش پیدا کند. هم اکنون به دلیل تصمیمات عجیب و غریبی که در گذشته اتخاذ می شد و سیستم بانکی را دچار مشکل می کرد، مقاومت نظام بانکی در برابر دولت زیاد است. اگر سیستم بانکی مطمئن باشد که سیستم تسهیلات مبتنی بر نظام پس انداز می‌تواند موفق عمل کند بازپرداخت را از ۱۲ به ۱۵ سال افزایش می دهد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه تا پایان سال جاری مسکن مهر را به سرانجام می رسانیم گفت: دولت یازدهم از حدود یک میلیون مسکن مهر که بر عهده اش بود حدود ۷۱۰ هزار واحد را تحویل داده است. ۲۳۰ هزار واحد هم آماده تحویل است و پروژه تقریبا تمام شده و انشاءالله امسال تعهدات به پایان می‌رسد. شاید حدود ۱۱۰ هزار واحد باقی بماند که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. ۱۱۷ هزار واحد هم فاقد متقاضی است. بقیه مسائل به بحث خدمات زیربنایی و روبنایی برمی گردد که بر عهده ما نیست، ولی بالاخره مردم نمی توانند بدون این خدمات زندگی کنند، لذا ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی را در برنامه های خود قرار داده ایم.

 

ایسنا

خرید اوراق برای وام مسکن به چه قیمتی؟

http://www.bananews.ir/در حالی که در روزهای گذشته متوسط قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده بود، در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته گران ترین برگ تقریبا ۹۵ هزار تومان داد و ستد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ در ماه های گذشته قیمت هر برگ از تسهیلات مسکن که در فرابورس ایران عرضه می شود به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسید؛ به طوری که استفاده از این اوراق برای گرفتن وام مسکن و خرید خانه، چندان نمی‌توانست توجیه اقتصادی داشته باشد. این موضوع نفس به وجود آمدن این اوراق و وام مسکن را تحت تاثیر قرار داده بود، چرا که قرار بر این بود افرادی که از بنیه مالی ضعیف تری برخوردارند با این تسهیلات خانه دار شوند.

اما چند روزی است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به ماه گذشته کاهش یافته، به طوری که در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته قیمت پایانی هر برگ از این اوراق در بیشترین حالت به رقم ۹۴ هزار و ۸۰۰ تومان بالغ شد و کمترین قیمت این اوراق نیز به عدد ۹۰ هزار و ۴۰۴ تومان رسید. البته این مبلغ نیز هنوز گران است و دست نیازمندان به وام مسکن را برای دریافت این وام بسته است.

در ماه های گذشته با شنیدن اخبار مربوط به کاهش نرخ سود و تسهیلات بانکی تحت تاثیر انتظارات به وجود آمده فکر می شد با این اقدام نقدینگی از بانک ها خارج می‌شود. گذشته از این که این اتفاق افتاد یا خیر باعث شد با توجه به انتظارات به وجود آمده محدودیت هایی در حجم عرضه قیمت اوراق تسهیلات مسکن به وجود آید و این موضوع سبب رشد قیمت این اوراق شد و هنوز هم که قیمت آن نسبت به روزهای گذشته کمی تلطیف شده، گرانی این اوراق اقدام برای گرفتن وام مسکن را سخت کرده است، چرا که نرخ ۱۷.۵ درصدی برای بازگرداندن وام مسکن به رغم کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد، خود بخشی از مشکلات پیش روست.

در اواخر مرداد ماه گذشته بود که شورای پول و اعتبار اعلام کرد که مجوز فروش اوراق مسکن به همه بانک های خصوصی و دولتی داده می شود. این موضوع هنوز توسط بانکی شروع نشده ولی به خودی خود می‌تواند دلیلی باشد بر کاهش قیمت این اوراق در روزهای جاری؛ چرا که با پیچیدن این خبر در فضای رسانه ای، در داد و ستد اوراق تسهیلات مسکن تاحدودی جوی رقابتی پیش آورده و این جو باعث کشف قیمت پایین تری شده است.

در ادامه به این سوال همیشگی می پردازیم که در حال حاضر هر شخص باید برای دریافت وام مسکن باید چه مبلغی را صرف خرید اوراق تسهیلات مسکن کند. همانگونه که اعلام شده زوج های تهرانی با خرید ۲۰۰ برگ از اوراق تسهیلات مسکن می‌توانند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به این مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام جعاله تعلق می‌گیرد. با این حساب برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام با قیمت هر برگ به طور متوسط ۹۳ هزار تومانی باید ۱۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اوراق، توسط تهرانی ها خریداری شود که این مبلغ با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۲۰ برگ بهادار با قیمت یک میلون و ۸۶۰ هزار تومان از اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کنند در مجموع باید ۲۰ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان صرف خرید ۲۲۰ اوراق شود.

همچنین زوج های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کنند می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۱۴ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان اوراق وام جعاله باید در مجموع برای خرید اوراق مبلغ ۱۶ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان پرداخت کنند.

زوج های ساکن در مناطق غیر از دو مورد ذکر شده بالا، می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار با قیمت هر برگ تقریبا ۹۳ هزار تومان خریداری کنند که با این حساب ۱۱ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان مبلغ این اوراقشان می شود که این مبلغ به علاوه یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومانی که برای اوراق مربوط به وام جعاله پرداخت خواهند کرد باید در مجموع ۱۳ میلیون و ۲۰ هزار تومان صرف هزینه ۱۴۰ برگ بهادار کنند.

لازم به توضیح است که غیر زوج‌های تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی که در مراکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب غیر زوج های تهرانی باید برای خرید این اوراق ۱۱ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت باید مبلغ ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و دیگر افراد باید مبلغ ۷ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته مبلغ یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان هم بابت خرید ۲۰ ورق برای وام جعاله بر این مبالغ اضافه می شود.

گفتنی است اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ ۵ میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق صادره به مدت دو سال است و حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش زمان باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است.

البته از نوزدهم مردادماه ۱۳۹۵، اوراق تسهیلات مسکن سال ۱۳۹۳ که از زمان انتشار به مدت دو سال اعتبار و قابلیت خرید و فروش در بازار فرابورس را داشتند؛ یعنی اوراق تسه صادره از ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ تا ۱۵ اسفندماه این سال(تسه ۹۳۰۱ تا ۹۳۱۲) به مدت شش ماه دیگر قابلیت خرید و فروش در بازار پیدا کردند. همچنین از آنجا که نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن ماه‌های فروردین تا مرداد ۱۳۹۳ با پایان یافتن مهلت اعتبار آن ها متوقف بودند، طبق این مصوبه بار دیگر بازگشایی شدند.

در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

 

ایسنا

افزایش ۱۷ درصدی معاملات مسکن تهران در مرداد

http://www.bananews.ir/آمارهای اتحادیه مشاوران املاک نشان می‌دهد در مردادماه تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بالا رفته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور اظهار کرد: تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران نسبت به ماه قبل ۱۳.۳ درصد و ماه مشابه سال قبل ۱۷.۲ درصد افزایش داشته است.

حسام عقبایی افزود: در مردادماه سال جاری ۱۸ هزار و ۶۹۹ قرارداد خرید و فروش در تهران امضا شد. این رقم در ماه قبل ۱۶ هزار و ۴۹۹ مورد و در ماه مشابه سال قبل ۱۵ هزار و ۹۴۶ مورد بود.

وی آمار اجاره شهر تهران را نیز در هر دو شاخص ماهیانه و سالیانه، افزایشی عنوان کرد و گفت: در مردادماه ۲۲ هزار و ۸۸۲ قرارداد اجاره در تهران امضا شد که با توجه به ۲۱ هزار و ۸۳۸ مورد در تیرماه امسال و نیز ۲۱ هزار و ۵۹۲ مورد اجاره در مردادماه سال گذشته آمارها از افزایش ۴.۷ و ۵.۹ درصد به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.

با این‌که آمارهای مسکن شهر تهران مقداری افزایش معاملات را نشان می‌دهد، معاملات کل کشور هم‌چنان به روند کاهشی خود نسبت به سال قبل ادامه داده است. تعداد قراردادهای مردادماه ۱۳۹۵ کل کشور حاکی از افزایش ۱۱ درصدی نسبت به ماه قبل و کاهش ۳۴ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل دارد. عقبایی در این خصوص اظهار کرد: در مردادماه تعداد قراردادهای خرید و فروش کل کشور ۵۹ هزار و ۹۸۶ مورد بود که با توجه به ۵۳ هزار و ۸۶۵ قرارداد ماه قبل و ۹۰ هزار و ۴۷۰ مورد در مردادماه سال گذشته به ترتیب با افزایش ۱۱ و کاهش ۳۴ درصدی مواجه بودیم.

با این حال قراردادهای اجاره نسبت به سال قبل کاهش چندانی نداشته است. در مردادماه امسال ۷۳ هزار و ۶۸۲ قرارداد اجاره در کل کشور به امضا رسید. در تیرماه سال جاری نیز ۷۱ هزار و ۶۵۵ قرارداد اجاره در کشور منعقد شد و در مردادماه سال قبل ۷۴ هزار و ۴۷۱ مورد قرارداد منعقد شده بود که نشان می‌دهد قراردادهای اجاره در کل کشور به ترتیب ۲.۸ و یک درصد کاهش داشته است.

البته رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور امیدوار است با توجه به اثرگذاری شهر تهران بر روی کل کشور، تعداد معاملات کل در ماه‌های آینده افزایش یابد.

به گفته‌ی عقبایی، افزایش معاملات شهر تهران در ماه‌های آتی می‌تواند اثر خود را بر روی شهرستان‌ها ایجاد کند. به همین دلیل پیش‌بینی این است که در ماه‌های آتی شاهد افزایش حجم معاملات مسکن در کشور باشیم.

 

ایسنا

پذیره‌نویسی صندوق‌سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان برای اولین‌بار در بورس

http://www.bananews.ir/فردا صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان برای اولین‌بار در بورس تهران پذیره‌نویسی می‌شود که به گفته معاون شرکت بورس، با راه اندازی این صندوق، سرمایه گذاران می توانند به صورت ایمن و شفاف‌تر روی پروژه‌های بزرگ ساختمانی سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ روح‌الله حسینی‌مقدم امروز - شنبه - در نشستی خبری که به مناسبت پذیره‌نویسی یک صندوق زمین و ساختمان در تالار حافظ برگزار شده بود، گفت: شرایط طوری در بازار سرمایه پیش می‌رود که امکان تامین مالی پروژه‌ها برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود تا شرکت‌ها بتوانند برنامه توسعه خود را به شکل مناسبی از طریق منابع عمومی پیش برند.

وی افزود: در کشور ما به صورت سنتی مردم خیلی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان هستند. بسیاری از افراد که می‌خواستند در پروژه‌های کوچک سرمایه‌گذاری کنند، سعی می‌کردند با منابع خود یا منابع بانکی پروژه‌ها را پیش برند، اما برای پروژه‌های بزرگ قطعا به منابع بیشتر نیاز است.

حسینی‌مقدم افزود: متاسفانه افرادی در کشور ما در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که نتایج مطلوبی را به همراه نداشت و در نتیجه درباره‌ این سرمایه‌گذاری‌ها ذهنیت نامناسبی در ذهنشان مانده بود. یکی از راه‌هایی که قانون اوراق بهادار در این باره پیش‌بینی کرد بحث صندوق زمین و ساختمان بود. صندوق‌های زمین و ساختمان به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند که بتواند پروژه‌های بزرگتری را با منابع مالی مردم پیش ببرد و علاوه بر این سرمایه‌گذارانی که تمایل در سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز دارند، می‌توانند با مشارکت با سایر افراد و نظارت مقامات این سرمایه‌گذاری را به صورت ایمن و شفاف‌تر انجام دهند.

در ادامه این نشست دلسوز - معاون مالی تامین سرمایه مسکن - درباره‌ صندوق زمین و ساختمان نارون به عنوان سومین صندوق زمین و ساختمان گفت: این پروژه در منطقه یک اراک در محله الهیه صورت می‌پذیرد و دارای دو بلوک و ۴۴ واحد ساختمانی است.

وی افزود: مجموع بنای مسکونی که برای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده حدود ۲۰ هزار مترمربع است و پروژه تاکنون پیشرفت هفت یا هشت درصدی داشته است و صندوق زمین و ساختمان ایجاد می‌شود تا بقیه هزینه ساخت این پروژه را تامین کنند.

معاون مالی تامین سرمایه مسکن ادامه داد: زمین این پروژه که تقریبا ۷۰۰۰ متر است و کاربردی کاملا مسکونی دارد توسط شرکت سرمایه‌گذاری الوند که از شرکت‌های به نام در ساخت‌وساز است، انجام می‌شود.

دلسوز افزود: پیش‌بینی شده که این پروژه ۱۸.۵ درصد بازدهی داشته باشد البته در صندوق‌های زمین و ساختمان پرداخت طی دوره همچون سود نقدی و DPS نداریم و صرفا در پایان پروژه براساس NAV صندوق این سود بین سهامداران و مالکین پرداخت می‌شود. سود پیش‌بینی شده توسط ما در حالت بدبینانه ۱۸.۵ درصد است، چرا که ما بدون هیچ‌گونه محصولات رشد و مسکن و با قیمت فعلی این سود را تخمین زده‌ایم.

وی تصریح کرد: ما به عنوان بازارگردان تامین سرمایه مسکن یک مدل بازگردانی اختیار خرید و فروش برای این اوراق در نظر گرفته‌ایم به این صورت که متعهد می‌شویم طی یک بازه مشخص هر وقت مشتری قصد فروش اوراق خود را داشت با ۱۸ درصد نرخ تضمینی آن را از مشتری خریداری می‌کند.

معاون مالی تامین سرمایه مسکن بیان کرد: صندوق‌های زمین و ساختمان از ابزارهای جدید در بازار سرمایه است که عمرش تقریبا یک سال و نیم است. اولین پروژه ما صندوق نسیم بود و پروژه بعدی ما پروژه شمال غرب نام داشت. برخلاف اوراق موجود در بازار این صندوق‌ها کاملا براساس مشارکت سرمایه‌گذاران است یعنی هر سود و زیانی که پروژه داشته باشد متناسب با آورده، سرمایه‌گذار در آن سود و زیان سهیم می‌شود. سود آن امکان دارد تا ۱۰۰ درصد هم باشد از طرفی احتمال زیان هم وجود دارد، ولی اینجا با توجه به این‌که ما خودمان پروژه را بررسی کردیم و از جانب آن اطمینان داریم بازده تضمینی حداقل ۱۸ درصد را برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفتیم که از این نظر آسوده باشند.

 

ایسنا

رشد ۳۰.۱ درصدی معاملات مسکن تهران در مردادماه نسبت به سال پیش

http://www.bananews.ir/شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مردادماه ۱۳۹۵ به ۱۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه پارسال ۳۰.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال بود که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه پارسال به ترتیب به میزان ۱.۲ و ۷.۶ درصد افزایش نشان داد.

بر پایه بررسی جدول‌های منتشر شده، توزیع معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در مردادماه نشان می‌دهد از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم ۱۶.۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داد.

۱۵.۵ درصد افزایش معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در پنج ماهه نخست

در پنج ماه نخست امسال، معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۶۸ هزار و ۹۰۰ واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۵.۵ درصد افزایش نشان داد.

در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۱ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال بود که نسبت به دوره مشابه پارسال چهار درصد افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، بانک مرکزی ششم مردادماه گزارش تحولات مسکن شهر تهران در تیرماه را منتشر کرد که بر پایه آن، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در تیرماه امسال ۴۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال بود که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه پارسال به ترتیب به میزان ۰.۱ و ۴.۴ درصد افزایش یافت.

براساس این گزارش، در تیرماه امسال شمار معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه پارسال ۲۷.۶ درصد افزایش نشان داد.

گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در مردادماه سال ۱۳۹۵» برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است و از سوی اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

 

 پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی