Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

حباب قیمتی بازار مسکن شکست

http://www.bananews.ir/مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن گفت:در حال حاضر حباب در بازار مسکن تخلیه شده است و پیش بینی نمی شود که در آینده نزدیک قیمت مسکن در کشور افزایش داشته باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلی چگینی درباره وضعیت بازار مسکن و پیش بینی آینده این بازار اظهار کرد: بازار مسکن همیشه دچار رونق و رکود بوده یعنی دوره‌ای وجود داشته که شاهد افزایش قیمت ها بوده ایم و دوره‌ای هم ثبات قیمتی پیش آمده است.

وی با بیان این‌که دلیل اصلی این موضوع آن است که بازار مسکن فقط از مولفه‌های درون بخشی تبعیت نمی کند، افزود: اثر بخشی این بازار هم از مولفه‌های درون بخشی مانند قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدها است و هم ناشی از مباحث برون بخشی مانند نرخ تورم عمومی و ساختار اقتصادی جامعه، نقدینگی وبازارهای رقیب است.

1.5 میلیون خانوار در یک اتاق زندگی می‌کنند

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نیاز به 12 میلیون واحد مسکونی داریم، گفت: 1.5 میلیون خانوار ایرانی در یک اتاق زندگی می‌کنند.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir عباس آخوندی امروز در چهاردهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران، اظهار داشت: متاسفانه بخش مسکن به شکل گسترده‌ای با حوزه سیاست گره خورده و این باعث شده است که ما بخش عمده‌ای از متفکران و اندیشمندان را در حوزه مسکن از دست بدهیم و نتوانیم از امکانات آنها بهره بگیریم.

وی افزود: به همین جهت که این همایش را دوباره زنده کنیم، البته جای تاسف است که این همایش با استقبال زیادی مواجه نشده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در سال‌های 73، 74 و 75 که این همایش برگزار شد، تمام سالن پر از جمعیت بود و الان انتظار استقبال بیشتری را داشتم که نشان می‌دهد ما با مشکلات ساختاری مواجه هستیم.

شاخص دسترسی به مسکن به 12 سال رسید

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به هفت چالش بخش مسکن گفت: شاخص دسترسی به مسکن به 12 سال رسیده است.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحامد مظاهریان امروز در «چهاردهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران» گفت: در دهه 70 به ازای 109 خانوار، 100 خانه وجود داشت اما الان در سال 93 به ازای هر 105 خانوار، 100 خانه وجود دارد.

مظاهریان بیان کرد: در 24 سال گذشته چهار دوره رکود و رونق مسکن داشتیم که این نشانگر این است که نظام تامین مالی ناکارآمد است.

تاسیس صندوق پس‌انداز مسکن در تمامی بانک‌ها

http://www.bananews.ir/وزیرراه و شهرسازی اعلام کرد: بانک مرکزی به دنبال صدور مجوز تاسیس صندوق پس انداز مسکن در تمام بانک‌ها است.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعباس آخوندی در جمع خبرنگاران در خصوص صندوق پس انداز مسکن گفت: این صندوق در حال حاضر به صورت حساب ویژه پس انداز مطرح شده است و بانک مسکن برنامه هایی در این خصوص دارد که به تدریج اعلام می کند.

وی افزود: بانک مرکزی به دنبال این است که اجازه تاسیس صندوق پس انداز مسکن را در همه بانک‌ها بدهد، البته نیاز به بررسی این طرح‌ها در شورای پول و اعتبار است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فروش اقساطی هفته ای حدود 9 هزار واحد مسکن مهر انجام می شود، گفت: افزایش 12 میلیونی تومانی مسکن مهر مربوط به تعهدات قبلی است و ربطی به این دولت ندارد.

آخوندی با اشاره به اینکه سالانه باید 800 هزار واحد مسکن شهری و 200 هزار واحد مسکن روستایی ساخته شود، افزود: در حوزه روستایی دولت پرداخت سالانه 200 هزار وام مسکن روستایی را تصویب کرد و در حوزه شهری هم سالانه 300 هزار تسهیلات در بافت فرسوده تامین می شود.

وی تصریح کرد: بنابراین از کل تقاضا 50 درصد تعیین و تکلیف شده است که مابقی تقاضاها به فعالیت‌های اقتصادی مسکن برمی گردد.

 

مهر

برنامه دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ای برای ساخت سالانه حدود یک میلیون مسکن در کشور خبر داد.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعباس آخوندی در حاشیه چهاردهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حدود 11 میلیون مسکن باید ظرف یک برنامه 12‌ساله ساخته شود که از این 11 میلیون، سالانه حدود 200 هزار واحد در حوزه روستایی و حدود نیم میلیون در حوزه شهری است.

وی افزود: اگر بخواهیم تقسیم‌بندی در این زمینه داشته باشیم می‌توانیم بگوییم سالانه حدود 200 هزار واحد مسکونی در حوزه روستاها و 800 هزار واحد مسکونی در شهرها تولید کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در حوزه روستاها دولت موفق شده که برنامه‌ریزی کند، افزود: سالانه 200 هزار وام مسکن روستایی را تسهیل کند.

وی در ادامه گفت: در حوزه شهرها از تعداد 800 هزار واحد در حوزه بافت فرسوده و بافت ناکارآمد شهری در نظر داریم به‌طور سالانه تسهیلات 300 هزار واحد مسکونی را تامین کنیم.

آخوندی در ادامه درباره‌ی آخرین وضعیت صندوق پس‌انداز مسکن اظهار کرد: در حال حاضر این صندوق رو به گسترش است و بانک مسکن برنامه‌های جدیدی دارد که به زودی اعلام می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که بانک مرکزی امکان ایجاد صندوق پس‌انداز مسکن برای همه بانک‌ها فراهم می‌کند، تصریح کرد: این امر نیاز به تصویب شورای پول و اعتبار دارد و بررسی‌های کارشناسی بانک مرکزی در این زمینه ادامه دارد.

 

ایسنا