http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

مسکن از برجام بی‌نصیب بود

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن تاثیر برجام در افزایش صادرات نفت را غیر قابل انکار دانست و گفت: به دلیل کاهش قیمت نفت نسبت به دولت قبل و با وجود افزایش صادرات، درآمدهای نفتی رشد چشمگیری نداشته و می‌توان گفت برجام تاثیری در اقتصاد مسکن ایجاد نکرده است.

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهدی روانشادنیا اظهار کرد: قبل از امضای برجام، صادرات نفت ایران حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز بود. در ۹ ماهه ابتدای سال جاری این متوسط به ۲.۶ میلیون بشکه رسیده و هم‌اکنون روزانه به بیش از ۲.۸ میلیون بشکه رسیده، یعنی بیش از دو برابر افزایش یافته است.

وی افزود: اگر بخواهیم اثر بخش نفت را در سایر بخش‌های اقتصاد تحلیل کنیم صرفا افزایش صادرات ملاک نیست بلکه افزایش درآمد ملاک است.

این کارشناس مسکن خاطرنشان کرد: در سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ متوسط قیمت نفت بالای ۱۰۰ دلار بوده است. در سال ۹۳ به حدود ۵۰ دلار و در سال ۹۴ هم بین ۲۰ تا ۳۰ دلار بوده و بالطبع در آن زمان باید چهار تا پنج برابر نفت صادر می‌کردیم تا به درآمد سال‌های ۹۰ تا ۹۲ دست پیدا می‌کردیم.

روانشادنیا، تاثیر برجام در افزایش صادرات نفت را غیر قابل انکار دانست و گفت: طبق آمار، اثر توافق هسته‌یی بر صادرات نفت، واضح و روشن است اما این افزایش در بازارهای دیگر چندان اثرگذار نبوده است و احتمالا باید یک سال برای تحقق این مساله منتظر ماند.

وی تصریح کرد: اگر روند قیمت مسکن در طول دوره‌های قبل را بررسی کنیم همیشه با افزایش درآمدهای نفتی با یک دوره تاخیر شش ماهه تا یک ساله شاهد این اثرگذاری بر بازار مسکن بوده‌ایم. این موضوع در جهشی که سال ۹۱ یا سال ۸۶ اتفاق افتاد دیده شد. اما تفاوت این دوره با آن سال‌ها این است که درآمد حاصل از فروش نفت بسیار کمتر از زمان دولت قبل است.

این کارشناس مسکن، عدم دسترسی به پول صادرات نفت را معضل دیگر دانست و گفت: مساله‌ی دیگر این است که دولت به بخش قابل توجهی از درآمد صادرات نفتی دسترسی ندارد. در حال حاضر به دلیل مشکل مبادلات پول و بانکی، امکان ورود سریع تمام درآمد حاصل از فروش نفت به کشور وجود ندارد و باید منتظر آینده باشیم.

روانشادنیا درباره واکنش بازار مسکن به درآمدهای نفتی اظهار کرد: بازار مسکن به دلیل قابلیت نقدشوندگی و کشش‌پذیری پایین، خیلی زود به اتفاقات اقتصاد واکنش نشان نمی‌دهد. معمولا دولت بعد از این‌که درآمدهای نفتی وارد کشور می‌شود آن را در قالب هزینه‌های جاری و عمرانی به کشور تزریق می‌کند. در نتیجه پول‌ها وارد اقتصاد می‌شود و در یک دوره یک ساله به مرور اثر خود را بر بازارهای دیگر از جمله مسکن می‌گذارد.

وی، پیش‌بینی ثبات قیمت نفت در محدوده ۵۰ دلار در سال آینده را محتمل دانست و گفت: با این حال فکر می‌کنم ورود سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی به اقتصاد ایران مهم‌تر از اتکای صرف به درآمدهای نفتی است. خوشبختانه سهم نفت در اقتصاد ما بسیار کمتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس است. در نتیجه اقتصاد ما کاملا تحت تاثیر نفت نیست. اگرچه نفت نقش تعیین‌کننده‌ای دارد ولی کل اقتصاد ما را شامل نمی‌شود. هم‌چنین یکی از نعمت‌هایی که کشور ما از آن برخوردار است امنیت اجتماعی و اقتصادی است. لذا امنیت فعلی نوید این را می‌دهد که در آینده شاهد ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور باشیم.

 

ایسنا

دولت مکلف به استانی کردن 30 درصد اعتبارات پروژه‌های عمرانی شد

http://www.bananews.ir/مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف به استانی کردن 30 درصد اعتبارات پروژه‌های عمرانی کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به مواد الحاقی لایحه برنامه ششم توسعه مصوب کردند که دولت مکلف است از اول برنامه ششم توسعه 30 درصد بودجه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای (پروژه‌های عمرانی) را استانی نماید.

همچنین افزایش سهم استان‌ها شامل انتقال اعتبارات طرح‌های ملی و ملی- استانی شده نمی‌باشد.

نمایندگان مجلس با 166 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر با این مصوبه موافقت کردند.

 

ایسنا

انجماد پنج عامل محرک در بازار مسکن

http://www.bananews.ir/شرایط اقتصادی کشور حکایت از آن دارد که پنج عامل از شش محرک بازار مسکن در شرایط انجماد قرار دارند.

سفته‌بازان مسکن از دور دیده می‌شوند

http://www.bananews.ir/یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: تحلیل بازار مسکن از سال ۱۳۷۰ به بعد نشان می‌دهد هر زمان قمیت دلار افزایش پیدا کرده سوداگران به سمت بازار ارز می‌روند و پس از شش ماه تا یک سال وارد بخش مسکن می‌شوند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ مهدی روانشادنیا اظهار کرد: در قسمت تقاضای مسکن سه گروه فعال در این بازار وجود دارد؛ گروه اول مصرف‌کننده‌ها هستند. گروه دوم سرمایه‌گذاران و کسانی که از مسکن به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌کنند. گروه سوم نیز سوداگران هستند که با رصد بازار، در دوره‌های رونق وارد این بخش می‌شوند و وقتی می‌بینند بهره‌برداری کم است بیرون می‌روند.

وی افزود: وقتی روند بازار مسکن از سال ۱۳۷۰ به بعد را تحلیل می‌کنیم درمی‌یابیم هر وقت دلار گران شده در مقطعی کوتاه گروه سوداگر از بازار مسکن خارج شده‌اند و به سمت بازار موازی دلار رفته‌اند که این اتفاق همسو با تورم رخ می‌دهد. این مدت کوتاه بسته به مدت تلاطم‌های بازار ارز دارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که افزایش قیمت دلار در بلندمدت تاثیر خود را در نهاده‌های تولید مسکن می‌گذارد گفت: صعود نرخ دلار باعث گران شدن هزینه تمام شده مسکن می شود. هم‌چنین افزایش نرخ دلار باعث ایجاد انتظار افزایش قیمت در بخش‌های دیگر اقتصاد می‌شود که یکی از این بخش‌ها مسکن است.

روانشادنیا خاطرنشان کرد: روندهای گذشته نشان می‌دهد هر وقت رفتار بازار دلار ناگهانی بوده است، تاثیرات این رفتار شش ماه تا یک سال بعد در بازار مسکن بروز می‌یابد. این افزایش در کوتاه مدت، رکود مسکن را تشدید می‌کند؛ زیرا بخشی از سرمایه‌گذاران که سوداگران و سفته‌بازان هستند از این بازار خارج می‌شوند ولی در میان‌مدت و بلندمدت با ورود مجدد سوداگران، قیمت مسکن بالا می‌رود.

وی، پیش‌بینی از آینده نرخ ارز را دشوار دانست و گفت: قیمت دلار در هفته‌های اخیر حدود ۱۵ درصد رشد کرده است. با این وجود می‌توان انتظار داشت که در شرایط حاضر تا انتهای سال ۱۳۹۵ تغییر قیمتی را در بازار مسکن نداشته باشیم ولی احتمالا اگر صعود تدریجی نرخ دلار ادامه پیدا کند اثرات خود را در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ در بازار مسکن نشان می‌دهد.

 

ایسنا

سیاست تحریک تقاضای مسکن در دستور کار دولت/عرضه هم باید رونق یابد

http://www.bananews.ir/مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ دولت در حال تحریک تقاضا برای مصرفی‌شدن مسکن است که باید عرضه نیز افزایش یافته و سیاستی اتخاذ شود تا این حوزه نیز رونق پیدا کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حسین عبده‌تبریزی در مصاحبه با رادیو اقتصاد آمار منفی حوزه مسکن را ناظر بر بحث ساختمان دانست و گفت: بخش مسکن شرایط بدتری دارد و علت این موضوع به حجم قابل ملاحظه سرمایه‌گذاری در سال های ۹۰ تا ۹۲ باز می‌گردد که چندین برابر سال‌های قبل بوده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی افزود: در سال ۹۱، در تهران رقم ۲۳۰ هزار واحد مسکونی پروانه دریافت کرده‌اند که تامین‌کننده مسکن جدید برای یک میلیون نفر است؛ البته در سال‌های اخیر رشد جمعیت مطابق سال‌های آغازین دهه ۹۰ را شاهد نیستیم و این میزان در تهران در طول سال به یک درصد می‌رسد.

وی با اشاره به آمار منفی حوزه مسکن تصریح کرد: سرمایه‌گذاری ها مبتنی بر ایجاد واحدهای تجاری اداری و گران‌قیمت بوده و رشد منفی مسکن، در جهت عکس رشد بازار نفت کشور است. این در حالی است که به دلیل ساخت و سازها در سال های ۹۰ به بعد، پایه ی بالا، رقمی منفی را نشان می‌دهد؛ اما به دلیل رکود فعلی بازار مسکن، طی سال های آینده ارقام پایه مجددا مثبت خواهد شد.

عبده‌تبریزی در خصوص تصمیمات آینده وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: سیاست‌گذاری وزارتخانه مربوط به سفته‌بازی نیست و وزارت راه به دنبال ایجاد رونق سال‌های دهه ۸۰ نیست تا نیازمندان واحدهای مسکونی، قدرت خرید خود را از دست ندهند.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در پی سوداگری و سرمایه گذاری در حوزه مسکن نیست، ادامه داد: وزارتخانه در جهت تقویت مصرفی بودن مسکن تلاش می کند و ارائه وام و تسهیلات در دوسه سال اخیر کمک خوبی و شایانی در این راستا بوده است؛ البته آمار تقاضای وام در حال رشد است و پرداخت وام به متقاضیان ظرف شش ماه عملیاتی می‌شود؛ بانک مسکن نیز امکانات پرداخت تسهیلات را دارا است.

به اعتقاد عبده‌تبریزی، با پرداخت تسهیلات، نباید قیمت مسکن افزایش پیدا کند و طبیعی است زوج‌های جوان بدون تسهیلات قادر به خرید مسکن نیستند؛ ضمن اینکه اقساط نیز باید قابل پرداخت باشد؛ بر همین اساس، هم اینک که در حال تحریک تقاضا برای مصرفی شدن مسکن هستیم، باید عرضه نیز افزایش یابد و سیاستی اتخاذ شود تا حوزه عرضه نیز رونق پیدا کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در پایان اظهار کرد: عرضه واحدهای گران و میان قیمت مسئله اصلی نیست؛ چراکه خانه‌های خالی بسیاری موجود است و تسهیلات فعلی نیز مناسب خرید واحدهای گران قیمت نیست.

 

مهر