http://www.bananews.ir/
Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

فشار شهرهای اقماری به تهران

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن با اشاره به فشار شهرهای اقماری به کلان‌شهرهایی همچون تهران، بی‌توجهی به ایجاد جذابیت‌های اقلیمی، اقتصادی و فرهنگی در پهنه کشور را در ایجاد این فشار و گسترش نامتوازن، موثر دانست.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمدمهدی مافی اظهار کرد: دولت‌ها طرح‌های آمایشی که در یک بازه زمانی میان مدت و بلندمدت زمین‌هایی را در پهنه‌هایی با ویژگی‌های قابل سکونت تولید کنند، ندارند. البته در کشور ما این زمینه وجود دارد اما کمتر اجرایی شده است. معمولا ساخت و ساز در شهرهای اقماری انجام می‌شود؛ در حالی که می‌توانیم با جذابیت‌های جغرافیایی و اقتصادی زمینه‌های سرمایه‌گذاری در قطب‌های جمعیت‌پذیر را در سراسر کشور بررسی و در زمین‌های اطراف آن قطب‌ها به ایجاد شهر بپردازیم.

وی افزود: به طور مثال قطب‌های دانشگاهی می‌تواند در پهنه‌های اقلیمی که آب و هوای خوبی دارد ایجاد شود. یا قطب‌های گردشگری، صنعتی یا مذهبی می‌توانند با توجه به ظرفیت شهرها مورد لحاظ قرار گیرند. این کار در کشور چین انجام شده و هر استانی برای یک نوع کالا و تولید، شاخص شده است.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که جذابیت‌های اقلیمی باعث تولید زمین قابل سکونت می‌شود گفت: به دلیل عدم توجه به این مساله در کشور، شهرهای بزرگ مدام در حال گسترش هستند و فشار به مرکز شهر است؛ چرا که گسترش متناسب با ایجاد زیرساخت نیست.

مافی بر توزیع جمعیت به صورت متوازن تاکید و تصریح کرد: جمعیت باید به طور متوازن گسترش یابد. این مساله امنیت اجتماعی و سیاسی را به دنبال می‌آورد و باعث رشد و شکوفایی زندگی شهری می‌شود.

وی یادآور شد: حدود 15 درصد جمعیت کشور در شهر تهران و اطراف آن جمع شده؛ در حالی که پهنه تهران نسبت به کل کشور درصدی بسیار جزئی است. لذا با برنامه‌های بلندمدت و ایجاد زمینه و زیرساخت‌های لازم در سراسر کشور باید به توزیع این جمعیت پرداخت.

 

ایسنا

مسکن اجتماعی، ضامن حفظ حقوق شهروندی است/ ایجاد رفاه بیشتر برای اقشار کم‌درآمد از اهداف مسکن اجتماعی است

http://www.bananews.ir/مدیرکل راه وشهرسازی خراسان شمالی با اشاره به اینکه اگر اجرای طرح مسکن اجتماعی همزمان با سر و سامان رساندن مسکن‌مهر، آغاز شود، زودتر به اهداف خود دست می‌یابیم، گفت: این کار کفه ترازو را به سوی استقبال از اجرای هر چه زودتر مسکن اجتماعی سنگین تر می‌کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، علی‌اصغر بدیعی مقدم در ادامه افزود : از آنجا که در مساکن مهر طرح‌هایی وجود دارد که در غالب مسکن‌اجتماعی بهتر می‌تواند نمود داشته‌باشد،بهتر است اجرای این طرح ابتدا در همین مناطق آغاز شود. زیرا در دولت قبل از مکان‌هایی برای ساخت مسکن مهر استفاده شده که هیچگونه امکاناتی در آن منطقه وجود نداشت و یا اگر داشت پاسخگوی نیاز مردم آن محل نبود. حال با ساخت این مساکن و پایان گرفتن بسیازی از این پروژه‌ها،می‌توان بسیاری از طرح‌های رفاهی -فرهنگی را که در مساکن اجتماعی پیش‌بینی شده ،در این مناطق به‌اجرا رساند. البته در مناطق بافت فرسوده ‌شهرها نیز ،این طرح قابلیت اجرایی دارد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که تا‌کنون چه اقداماتی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی در خراسان شمالی انجام شده است،نیز گفت:ما از ابتدا اجرای طرح مسکن اجتماعی را از بافت های فرسوده شهر شروع کردیم.در بافت‌های غیرفرسوده هم ساخت و ساز و منابعش را آزاد گذاشتیم. خوشبختانه در بجنورد این کار پاسخ خوبی گرفت و بسیاری از صاحبان بافت فرسوده برای نوسازی وبهسازی ملک خود تمایل نشان‌دادند. ما نیز به سهم خودمان بانک‌هایی را که مردم می‌توانستند به آنها مراجعه کرده و تسهیلات بانکی دریافت کنند،به آنان معرفی‌کردیم. بانک‌ها نیز مشکلی در خصوص ارائه تسهیلات به متقاضیان نداشتند.

بدیعی مقدم اضافه کرد: اعتقادم بر این است که شرکت عمران و بهسازی برای سرعت بخشی در نوسازی بافت‌های فرسوده،بسیار می تواند موثر باشد . زیرا اگر ما بتوانیم طوری برنامه‌ریزی که ‌بر پایه آن اجازه ساخت و ساز و یا بهسازی‌به بافت‌های فرسوده داده‌شود،آن‌وقت تمایل ساخت و ساز در آن مناطق بیشتر خواهد‌بود. چون معمولا بافت‌های فرسوده در مناطقی از شهر قرار گرفته‌اند که به لحاظ موقعیت جغرافیایی در موقعیت مناسب‌تری نسبت به سایر مناطق شهرهستند،اما به لحاظ قدیمی بودن بافت ها و متفاوت بودن سطوح زندگی آن افراد در آن منطقه باعث شده که از رشد و نمو بهتری برخوردار نباشند به همین دلیل ما بایداین مناطق را به سمتی ارتقا دهیم که مردم راحت‌تر بتوانند در اجرای طرح مسکن اجتماعی با نهادها ودستگاههای مسئول شهری همکاری کنند و البته این میسر نیست جز اینکه تمامی اطلاعات و منابعی را که در اختیار داریم به شهروندان ارائه کنیم.

مدیرکل راه وشهرسازی در پایان نیز از کمی بودجه در خصوص رسیدن به این اهداف صحبت کرد و گفت: در بحث بودجه هم باید چاره‌ای بیندیشیم تا بیشتر از بخش‌خصوصی استفاده کنیم. بخش خصوصی و آورده های مردم می تواند‌سرعت ‌ما را در اجرای طرح مسکن اجتماعی افزایش دهد. معمولا در این بحث‌ها اگر کسی که شروع کرده به نتیجه برسد دیگران را هم به این کار تشویق می کند. این باعث خواهد‌شد که دیگران هم تمایل پیدا کنندتا هر چه زودتر خودشان نیز این کار را انجام دهند. ولی اگر این اتفاق را نتوانیم خوب جا بیندازیم قاعدتا این فرایند سخت تر خواهد شد. از طرف دیگر منابع مالی اگر باشد مشکلات ما کمتر و کمتر خواهد بود. همیشه انتظارات نمایندگان مجلس و دیگران از مجموعه وزار ت راه وشهرسازی کار است و کار . ولی آیا این کار ابزار و منابع نمی خواهد؟ هرچقدرانجام این پروژه ها را بدون نیروی انسانی کافی و بدون شرایط خوب انجام دهیم قطعا در برنامه‌ها دچار چالش و مشکلات خواهیم بود. بنابراین باید ‌دقت کرد که اجرای هر چه بهتر طرح مسکن اجتماعی باید شامل ویژگی‌هایی همچون ایجاد رفاه بیشتر برای اقشار کم‌در‌آمد و سرمایه گذاری در بافت‌های فرسوده‌باشد و میزان سرمایه گذاری در هر شهر و هر استان نیز متناسب با میزان مصالح و نیروی کار عرضه شده در بازار ساخت و ساز هر شهر باشد تا موجب توسعه تورم در آن شهر نشود و از همه مهمتر اینکه همه اینها باید با نگاه حقوق شهروندی ‌و حفظ هویت ملی و تاریخی و بافت های واجد ارزش به جای تکیه بر آمار میزان و متراژ ساخت و ساز باشد تا در نهایت شهری داشته‌باشیم که همه مردم آن ضمن حفظ هویت خود در کنار هم به راحتی زندگی کنند.

 

 پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی

سه راهکار رونق در بخش مسکن

http://www.bananews.ir/مشاور وزیر راه و شهرسازی سه راهکار رونق مسکن را تشکیل بانک توسعه‌ای، ارایه تسهیلات به انبوه‌سازان و اجرای قانون پیش‌فروش عنوان کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir غلامرضا سلامی درباره تبدیل بانک‌مسکن به بانک توسعه‌ای و رابطه بین عرضه و تقاضای مسکن، گفت: مسایل ساختاری بسیاری برای تامین مالی مسکن وجود دارد. در تمامی دنیا مسکن از محل پس‌انداز آتی مردم و نه گذشته تامین می‌شود. اینکه سایر بانک‌ها در ایران برای ارایه تسهیلات به مردم قدمی برنمی‌دارند به این خاطر است که در کشور ثبات اقتصادی وجود ندارد.

وی افزود: اگرچه در حال حاضر نرخ تورم در مسیر صحیحی رو به کاهش است اما هیچ امیدی به استمرار این نرخ در آینده وجود ندارد و این بی‌اعتمادی را دولت‌ها به دلیل کارکردهای اشتباه به وجود آورده‌اند. به همین‌خاطر نیز بانک‌ها وام بلندمدت را برای تسهیلات خرید مسکن تامین نمی‌کنند. همچنین علاوه بر نرخ تورم مساله عرضه و تقاضا در بخش مسکن نیز مشکلی است که باید به آن توجه شود.

مشاور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیتی وزیر راه و شهرسازی، افزود: ما در حال‌حاضر یک عامل مفقوده در بحث مسکن داریم و آن هم انبوه‌سازان(Developer) هستند. اگرچه در تعریف انبوه‌سازان در ایران و خارج از کشور نیز تفاوت عمده‌ای وجود دارد و انبوه‌ساز در آمریکا و اروپا به افرادی اطلاق می‌شود که شهرک و مجتمع‌های چندهزار واحدی می‌سازند اما ترغیب انبوه‌سازان هرچند در مقیاس کوچکتر در ایران باید مورد توجه قرار گیرد. به هر ترتیب عرضه انبوه در قیمت تمام شده مسکن تاثیر گذار است و انبوه‌سازان می‌توانند در تامین مسکن ارزان‌قیمت برای اقشار واقعی متوسط و کم درآمد موثر باشند.

افزایش ۱۳۰ برابری قیمت زمین در دو دهه گذشته

مشاور وزیر راه و شهرسازی، ادامه داد: مهمترین مشکلی که در ایران وجود دارد بحث افزایش قیمت زمین به ویژه در کلانشهرهاست که بر اساس آمارها قیمت زمین نسبت به ۲۰ سال گذشته، در حدود ۱۳۰ برابر افزایش داشت که متناسب با تورم و درآمدها نبود. به همین خاطر اگر عامل قیمت زمین را در بحث واحدهای مسکونی کم کنیم مشکل تا حد قابل ملاحظه‌ای حل می‌شود.

سلامی پیشنهاد داد: دولت در جاهایی که زمین وجود دارد اقدام به ساخت مسکن و واحدهای مسکونی کند و زیرساخت‌هایش را نیز تامین کند. زیرا ایران از لحاظ زمین کمبود خاصی ندارد. اگرچه در دهه‌های پیشین در شهرهای جدید هشتگرد، پرند، پردیس این اتفاق رخ داد اما به دلیل اینکه برنامه‌ریزی‌ها برای آن درست نبود شاهد بودیم که کاهش قیمت تمام شده زمین به روش‌های دیگری تامین شد. بدین‌معنا که عموما شهرهای جدید فاقد تمامی زیرساخت‌های شهری و بعضا امکانات زندگی مناسب هستند و مهمتر از همه اینکه دسترسی به مراکز اقتصادی ندارند در حالیکه با سیستم حمل و نقل متعارف یکپارچه در اروپا این قبیل مشکلات حل شده است و به نظر می‌رسد ایران نیز باید بتواند چنین شیوه هایی را در کشور پیاده کند.

وی در بیان راهکارهای خود برای تامین مسکن مورد نیاز اقشار مختلف جامعه و ایجاد رابطه منطقی بین عرضه و تقاضای واقعی مسکن گفت: ایران باید مانند سایر کشورهای پیشرفته و موفق دنیا انبوه سازان را ترغیب به ساخت مسکن کند و در مقابل زمین، جاده، مترو و سایر زیرساخت‌های مورد نیاز شهری و زندگی را که در طرح‌های جامع لحاظ می‌شوند دراختیار انبوه‌سازان بگذارد تا واحدهای مسکونی باکیفیت تولید کنند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: همچنین کشور باید بتواند برای ارایه تسهیلات به انبوه‌سازان بانک تخصصی مسکن را به بانک توسعه‌ای تبدیل کند زیرا در صورت توسعه‌ای شدن بانک مسکن است که می‌توان میلیاردها تومان تسهیلات در اختیار انبوه سازان قرار داد و این قشر را مکلف کرد تا در قبال دریافت تسهیلات مناسب مسکن باکیفیت و ارزان قیمت برای اقشار مختلف مردم تولید کنند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم بحث عرضه را تقویت کنیم تشکیل بانک توسعه‌ای مورد نیاز ماست. همچنین علاوه بر ترغیب انبوه‌سازان و تشکیل بانک توسعه‌ای نیازمند پیش‌فروش و وضع و اجرای قوانین محکمی در این مورد هستیم. زیرا از طریق پیش فروش‌ها بخش عمده ای از تامین مالی انبوه‌سازان در اختیار آنها قرار می‌گیرد و روند ساخت و ساز نیز تسریع خواهد شد.

 

ایسنا

وام ۶۰ میلیونی مسکن به‌جای ابلاغ وارد کارتابل‌ها شد

http://www.bananews.ir/با گذشت بیش از یک ماه از مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش وام ۳۵ میلیون تومانی مسکن به ۶۰ میلیون تومان، هنوز خبری از ابلاغ این وام به شعب بانک مسکن نیست.

شهرک مسکونی ۱۴۰ واحدی ولایت در سمنان افتتاح شد

http://www.bananews.ir/شهرک مسکونی ۱۴۰ واحدی ولایت با اعتباری بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، دکتر عباس آخوندی عصر امروز پنجم آذرماه در جریان سفر به استان سمنان٬ شهرک مسکونی ۱۴۰ واحدی ولایت (آوست) اجرا شده توسط شرکت عمران و بهسازی شهری ایران را افتتاح کرد.

به گفته امیرعباس افتخاری معاون فنی و نظارت شرکت عمران و بهسازی شهری ایران پروژه مسکونی ولایت در عرض ۳ سال ساخته شد و به بهره برداری رسید.

پروژه مسکونی – تجاری ولایت در زمینی به مساحت بالغ بر ۳۲ هزار متربع با زیر بنائی ۳۶ هزار متربع بصورت ۱۴۰ واحد مسکونی و ۲۴ واحد تجاری در ساختمانهای دو طبقه ای ساخته شده است .

این پروژه توسط شرکت عمران و مسکن سازان استان سمنان به نمایندگی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و شرکت عقیق ساز گستر بصورت مشارکتی احداث شده است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی