Back شما اینجا هستید: خانه اقتصاد مسکن اقتصاد مسکن

اقتصاد مسکن و ساختمان

http://www.bananews.ir آخرین اخبار مرتبط با اقتصاد مسکن، عوامل موثر در کاهش و افزایش قیمت مسکن، رکود و رونق معاملات مسکن، وام مسکن، بازار مسکن، تاثیرات نرخ ارز و سکه در بازار مسکن، فعالیت های بنگاه های مسکن،خریداران مسکن و آپارتمان و ... در این بخش در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

ارائه تسهیلات به صاحبان بافت‌های فرسوده

http://www.bananews.ir/معاون وزير راه و شهرسازی و مديرعامل شرکت مادر تخصصی امور بهسازی شهرسازی ايران در حاشيه همايش بين‌المللی ريشه‌ها و پيوندها هنر معماری شرقی گفت: اين تسهيلات برای کمک به توسعه معماری بومی و محلی در شهرها به صاحبان اين بناها ارائه می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،ايزدي با اشاره به اينکه اين بافتها بنا به موقعيت جغرافياي و فرهنگي به بخشهاي تاريخي ،سکونت گاههاي غير رسمي (حاشيه نشيني)‌، بافتهاي ميانه و روستاهاي ادغام شده در مناطق شهري تقسيم شدند گفت: وسعت اين بخشها 130 هزار هکتار برآورد شده است.

وي افزود :در اين بخش ها بيش از يک سوم جمعيت شهري کشور يعني 18 ميليون نفر ساکن هستند.

وي شهرهاي مشهد، بندر عباس و بوشهر را داراي بيشترين سکونت گاه غير رسمي در کشور دانست و گفت: هم اکنون در 495 شهر کشور 77 هزار هکتار بافت فرسوده شناسايي شده که 11 ميليون نفر در اين مناطق زندگي مي کنند.

مدير عامل شرکت مادر تخصصي امور بهسازي شهرسازي ايران از تشکيل کارگروه بررسي مشکلات حاشيه نشيني در شهرها و ساماندهي بافت فرسوده خبر داد و گفت: اين کارگروه با مشارکت وزارت راه و شهرسازي ،وزارت کشور و سازمان ميراث فرهنگي فعاليت مي کند.

دولت براي احياي بافت هاي تاريخي به ازاي هر متر مربع بافت فرسوده 200 تا 300 هزار تومان تسهيلات بزودي ارائه مي دهد.

 

باشگاه خبرنگاران

1400 میلیارد تومان واحدهای مسکن مهر را تکمیل می‌کند

http://www.bananews.ir/واحدی گفت: در استان تهران 1400 میلیارد تومان برای تکمیل خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر نیاز است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،فریبرز واحدی با بیان اینکه اغلب واحدهای مسکن مهر در شهرهای استان تهران از جمله پردیس، پرند، هشتگرد، اندیشه، عملیات ساخت و ساز آنها به اتمام رسیده است گفت: این واحدها در حال حاضر در انتظار وصل انشعابات آب و برق و گاز و فاضلاب هستند.

وی در ادامه افزود: طی توافق‌هایی که با دستگاه‌های خدمات رسان صورت گرفته بود این واحدها باید تماما انشعابات آنها وصل می‌شد ولی به دلیل افزایش قیمت این دستگاه های خدمات رسان قادر به تعهدات خود نیستند.

واحدی اظهار داشت: علی رقم همکاری خوبی که این دستگاه‌ها داشته‌اند ولی در حال حاضر مشکلاتی از لحاظ تامین منابع مالی جهت تکمیل خدمات وجود دارد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه بارها این مشکلات را در شورای مسکن استان‌ها مطرح کرده‌ایم گفت: تکمیل خدمات زیربنای این واحدها نیازمند منابع مالی قابل توجهی است که بودجه دولت کفاف آن را نمی‌دهد.

واحدی در ادامه توضیح داد: در استان تهران 1400 میلیارد تومان برای تکمیل خدمات زیر بنایی واحدهای مسکن مهری که 50 درصد از آنها تحویل داده شده و مابقی آنها در انتظار این خدمات هستند.

وی در ادامه یادآور شد: درخواست منابع مالی به رقم 1800 میلیارد تومان را به معاون محترم رئیس جمهور ارائه کرده ایم که نیمی از این مبلغ شهریور ماه پرداخت شد و مابقی نیز تا آینده ای نزدیک پرداخت می‌‌شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران خاطر نشان کرد: به دنبال راهکارهایی برای تامین منابع مالی هستیم که در شهرهای جدید که یکی از آنها عبارت از اینکه در شهرهای جدید از طریق فروش عرصه‌های اراضی بخشی از این اعتبارات تامین شود.

وی در پایان افزود: این اقدام تنها در شهرهای جدید امکان پذیر است و سایر بخش‌ها عرصه هایی برای فروش ندارند.

 

باشگاه خبرنگاران

41 درصد خانوار شهری فاقد مسکن ملکی هستند/ 25 درصد هم مستاجرند

http://www.bananews.ir/رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه طرح جامع مسکن خوب است به شرطی که اجرایی شود، گفت: 41 درصد خانوار شهری فاقد مسکن ملکی هستند و 25 درصد مستاجرند، ضمن آنکه 16 درصد نیز فاقد هرگونه مسکن هستند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،جمشید برزگر در نشستی خبری در خصوص اینکه سیاست های طرح جامع مسکن را به مصلحت بخش مسکن می دانید، گفت: طرح جامع مسکن از سال 35 در تمامی حوزه ها از مسکن روستایی تا مسکن شهری را بررسی کرده است و ویژگی‌های شهرنشینی و خانه های خالی را مورد توجه قرار داده است بنابراین اگر سیاست های این طرح به اجرا برسد بسیار اقدام خوبی است.

وی افزود: وقتی می گوییم 41 درصد خانوار شهری فاقد مسکن ملکی هستند و 25 درصد مستاجرند ضمن آنکه 16 درصد نیز فاقد مسکن هستند این یعنی باید طرح جامع مسکن بطور کامل اجرا شود تا در 10 سال آینده با مشکلات بزرگتری روبرو نباشیم.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در زمینه کار کارشناسی خوب عمل کرده است، بیان کرد: در 10 سال آینده 2 میلیون واحد مسکونی برای کنترل بازار نیاز داریم ضمن آنکه 6 میلیون زوج در آستانه ازدواج قرار می‌گیرند.

برزگر افزود: تفاهم نامه ای را با شرکت عمران و بهسازی شهری ایران داریم که امیدواریم این تفاهم نامه به اجرا برسد البته اجرای قرارداد به تامین منابع مالی و ابزارهای مالی قانونی نیاز دارد که امیدواریم دولت در این زمینه همکاری کند.

وی در خصوص اجرای پروژه های مسکن مهر، اظهار داشت: انجمن انبوه‌سازان تهران بیش از توان به برخی انبوه‌سازان ساخت مسکن مهر را واگذار کرد که با تورم لجام‌گسیخته ای که سازندگان با آن روبرو شدند نتوانسته اند واحدها را به پایان برسانند.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان تصریح کرد: تعدادی از انبوه‌سازان مسکن مهر شهر پردیس با این مشکل مواجه شدند و با توجه به مشکلات به‌وجود آمده از طریق وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال حل این مشکل هستیم تا بتوانیم از طریق افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر و حل مشکلات مربوط به خدمات زیربنایی طی امسال و سال آینده پرونده این پروژه‌ها را ببندیم.

برزگر با تاکید بر اینکه از انبوه‌سازان استان تهران می‌خواهیم تا بیش از این ما را زیر سئوال نبرند، گفت: انبوه‌سازان در طرح مسکن مهر توانسته‌اند 75 تا 80 درصد از پروژه‌ها را تحویل دهند، این در حالی است که فقط 2 تا 3 درصد از پروژه‌های تعاونی‌های مسکن تحویل شده است.

وی افزود: در دوران وزارت سعیدی‌کیا ساخت مسکن مهر به تعاونی‌ها واگذار شد، از همان ابتدا هم با این برنامه مخالفت کردیم زیرا اعتقادی به فعال کردن حوزه مسکن توسط تعاونی‌ها نداریم بنابراین ساخت و ساز مسکن باید به متخصصان آن واگذار شود.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به برگزاری همایش سالانه انبوه سازان با محوریت انبوه ساز نیاز بشر امروز، گفت: در این همایش چالش فراروی همکاران انبوه ساز و استفاده بهتر از تکنولوژی نوین صنعت ساختمان را به نقد می گذاریم و به نقد و بررسی عملکرد دولت نهم و دهم می‌پردازیم.

 

مهر

روايت متفاوت از نياز واقعی مسكن

http://www.bananews.ir/اعلام يك آمار با مضمون «افزايش واحدهای مسكونی در كشور از ميزان نياز بازار» توسط برخی كارشناسان در هفته گذشته باعث شد رئيس اتحاديه مشاوران املاك به چنين تحليل‌هایی كه ممكن است اثر منفی جبران‌ناپذير بر اقتصاد مسكن بگذارد، واكنش نشان دهد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،به نقل از روابط‌عمومي اتحاديه مشاوران املاك تهران، حسام عقبايي با بيان اينكه، ارايه تحليل‌هاي نادرست در هم‌انديشي‌هاي رسمي از سوي برخي افراد ممكن است ذهن سياست‌گذاران و دولتمردان را درباره حقيقت بازار تحت‌تاثير قرار دهد، گفت: در حال حاضر آنچه در بازار مسكن چه از سوي افراد عامه و چه از طرف متخصصين، قابل درك و مشاهده است، «كمبود شديد آپارتمان» است. در اين بين، اگر آماري دال بر نبود نابرابري و بدتر از آن، يعني اعلام «فزوني عرضه بر تقاضا» عنوان شود، به معناي بي‌نياز بودن بازار مسكن از توجه و حمايت دولت خواهد بود.

عقبايي تصريح كرد: مشاوران املاك به عنوان واسطه‌هاي بازار و افرادي كه از آخرين وضعيت حجم عرضه و تقاضا مطلع هستند، بحث «انباشت عرضه» را تكذيب مي‌كنند و معتقدند بازار فعلي به شدت با كمبود عرضه روبروست.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران با تاييد نتايج تحقيقات وزارت راه‌وشهرسازي درباره كمبود يك ميليون واحد مسكوني در كشور، گفت: اين ميزان كمبود به معناي ضرورت اجراي سريع برنامه‌هاي حمايتي است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در این باره گفت: برآورد نیاز واقعی در بازار مسکن، کمبود میانگین سالانه یک میلیون واحد مسکونی را نشان می دهد و دولت نباید با تکیه بر آمارهایی که منبع اطلاعاتی نامشخصی دارند، توجه به تامین این تعداد واحد مسکونی در سال را نادیده بگیرد.

***مازاد مسکن را قبول ندارم

حسام عقبایی افزود: این که در کشور مازاد تولید واحد مسکونی داریم را قبول ندارم و این نوع آمارها که بر وجود مازاد مسکن در کشور تاکید می‌کند براساس يكي دو شاخص از جمله ساخت‌وساز، محاسبه مي‌شود كه چون ساير شاخص‌هاي موثر بر عرضه و تقاضا در اين محاسبات لحاظ نمي‌شود، نمي‌تواند بيان‌كننده حجم دقيق نياز مسكن باشد.

وی ادامه داد: در واقع زمانی مفهوم مازاد مسكن، معنا پیدا می‌کند که رابطه بین عرضه و تقاضا متناسب باشد و عرضه از تقاضاي حاضر در بازار پیشی گرفته باشد بنابراین این موضوع که خارج از الگوهای درست اقتصادی در رابطه با عرضه و تقاضا، حکم به وجود مازاد عرضه بدهيم، برای حل مشکلات موجود در بازار مسکن عملیاتی و کاربردی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه حداقل نیاز سالانه جدید در بازار مسکن، ساخت 800 هزار واحد مسکونی است، خاطرنشان کرد: علاوه بر ساخت اين تعداد واحده مورد نیاز، دولت باید با نیاز سنجی های دقیق و طبقه بندی آن ها، تسهیلات مناسبی را هم به بخش خرید و هم به بخش ساخت اختصاص دهد.

عقبایی ادامه داد: در کشور ما به علت آنکه انبوه سازی در معنای درست خود صورت نمی گیرد و اغلب سازه ها و ساخت و سازها به شیوه های سنتی انجام می گیرد، اختصاص تمام تسهیلات به سمت عرضه راهکار درستی نیست.

وی افزود: با این وجود لازم است دولت ضمن حمایت از سازندگان مسکن جهت تولید سازه های پایدار و گسترش صنعتی سازی، تسهیلات مناسب برای خرید واحدهای موجود در بازار مسکن را به متقاضیان اختصاص دهد.

***خلاء نیازسنجی در برنامه های مسکن

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران ضرورت انجام نیاز سنجی های دقیق درباره ويژگي‌هاي انواع تقاضا در بازار مسکن را مهمترین فعالیتی دانست که لازم است دولت و مسئولان مسکن در مقطع زمانی حاضر آن را انجام دهند.

عقبایی در این خصوص تاکید کرد: دولت باید ابعاد مختلف نیاز مسکن در کشور را شناسایی ، رصد و برای آن برنامه ریزی کند.

وی ادامه داد: انواع نیازها شامل نیاز خانوارهایی که به صورت گروهی در یک واحد مسکونی سکونت دارند، متقاضیان مجرد، تقاضای ناشی از طلاق و ازدواج های جدید و همچنین توجه به آمار خانه های خالی و توازن بین قدرت خرید مردم و قيمت آپارتمان‌ها است که دولت در کنار تقاضای انباشته شده از سال های قبل برای مسکن، باید به آن ها توجه کند.

عقبایی خاطرنشان کرد: لازم است در این زمینه نیاز سنجی های دقیقی از سوی مسئولان مسکن انجام شود، امری که تاکنون به رغم ضرورت زیادی که در این حوزه وجود دارد، اتفاق نيفتاده است.

وي همچنين از كارشناسان خواست، در شرايط حساس كنوني بازار مسكن، از اعلام آمارهاي غيرواقعي و گمراه‌كننده پرهيز كنند تا در مسير اصلي اجراي سياست‌‌هاي جديد دولت به نفع طرف تفاضاي واقعي و مصرفي، خدشه وارد نشود.

 

باشگاه خبرنگاران

وزارت خانه‌های نفت و نیرو مکلف به تامین خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند تاکید کرد:‌ وزارت نیرو و نفت براساس تکلیف قانونی خود باید به تعهداتشان در زمینه تامین آب و برق واحدهای مسکن مهر عمل کنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،باران هاشم زهی درباره کمبود اعتبار 400 میلیارد تومانی برای تامین برق واحدهای مسکن مهر که از سوی مدیر عامل برق منطقه‌ای تهران مطرح شده است، اظهار کرد: در این زمینه هر کس تکلیف قانونی خود را دارد که براساس آن باید به تعهداتش عمل کند.